Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
ASCOT GOLD CUP - ROYAL ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 BIG ORANGE DUKE OF MARMALADE2MISS BROWN TO YOU MICHAEL L. W. BEL 9-e 20 F Grade IORDER OF ST GEORGE HARBOUR LAW 4:22.40TURF: G-F, 5R, BY A HD
2016 ORDER OF ST GEORGE GALILEO4ANOTHER STORM AIDAN P. O’BRIEN 1-o 20 F Grade IMIZZOU2 SHEIKHZAYEDROAD2 4:26.21TURF: SOFT, 17R, BY 3 L.
2015 TRIP TO PARIS CHAMPS ELYSEES4LA GRANDE ZOA EDWARD A. L. DUNLOP 13-c 20 F Grade IKINGFISHER15 FORGOTTEN RULES 4:27.61 
2014 LEADING LIGHT4 MONTJEUDANCE PARADE AIDAN P. O’BRIEN 2-f 20 F Grade IESTIMATE5 MISSUNITED 4:21.09GOOD TO FIRM; 13 RAN, BY A NECK
2013 ESTIMATE5 MONSUNEBAZIYA SIR MICHAEL STOUTE 13-c 20 F Grade ISIMENON2 TOP TRIP 4:20.5114 RAN. GOING GOOD TO FIRM
2012 COLOUR VISION RAINBOW QUESTGIVE ME FIVE4 SAEED BIN SUROOR 1-a 20 F Grade IOPINION POLL2 SADDLERS ROCK 4:42.059 RAN. 1/2 L; NK
2011 FAME AND GLORY MONTJEUGRYADA AIDAN P. O’BRIEN 1-i 20 F Grade IOPINION POLL2 BRIGANTIN2 4:37.51 
2010 RITE OF PASSAGE GIANTS CAUSEWAYDAHLIAS KRISSY DERMOT K. WELD 13-c 20 F Grade IAGE OF AQUARIUS3 PURPLE MOON 4:16.92 
2009 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade IPATKAI GEORDIELAND 4:20.73 
2008 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade IGEORDIELAND COASTAL PATH 4:21.14 
2007 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade IGEORDIELAND LE MIRACLE3 4:20.78 
2006 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade IREEFSCAPE DISTINCTION6 4:20.45GD. 12R, 11F. 4-HD-3
2005 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 20 F Grade IDISTINCTION6 VINNIE ROE 4:19.49TURF: G-F
2004 PAPINEAU SINGSPIEL4EARLY RISING SAEED BIN SUROOR 2-n 20 F Grade IWESTERNER DARASIM 4:20.90TURF: FIRM
2003 MR DINOS DESERT KINGSPEAR DANCE PAUL F. I. COLE 3-l 20 F Grade IPERSIAN PUNCH POLE STAR3 4:20.15 
2002 ROYAL REBEL ROBELLINOGREENVERA MARK S. JOHNSTON 22-d 20 F Grade IVINNIE ROE WAREED 4:25.64 
2001 ROYAL REBEL ROBELLINOGREENVERA MARK S. JOHNSTON 22-d 20 F Grade IPERSIAN PUNCH JARDINES LOOKOUT 4:18.92TURF: G-F
2000 KAYF TARA SADLERS WELLSCOLORSPIN SAEED BIN SUROOR 13-e 20 F Grade IFAR CRY COMPTON ACE 4:24.53 
1999 ENZELI2 KAHYASIEBAZIYA JOHN M. OXX 13-c 20 F Grade IINVERMARK2 KAYF TARA 4:18.85 
1998 KAYF TARA SADLERS WELLSCOLORSPIN SAEED BIN SUROOR 13-e 20 F Grade IDOUBLE TRIGGER THREE CHEERS3 4:32.36SFT, 16S, M-NK-1Ľ-5
1997 CELERIC MTOTOHOT SPICE M. F. DAVID MORLEY 1-w 20 F Grade ICLASSIC CLICHE ELECTION DAY2 4:26.19GD, 13R, 3/4-1-5
1996 CLASSIC CLICHE SALSEPATO SAEED BIN SUROOR 20-c 20 F Grade IDOUBLE TRIGGER NONONITO 4:23.20 
1995 DOUBLE TRIGGER ELA-MANA-MOUSOLAC MARK S. JOHNSTON 19-b 20 F Grade IMOONAX ADMIRALS WELL 4:20.25 
1994 ARCADIAN HEIGHTS SHIRLEY HEIGHTSMISS LONGCHAMP GEOFFREY C. WRAGG 8-k 20 F Grade IVINTAGE CROP SONUS 4:27.67 
1993 DRUM TAPS DIXIELAND BANDLAVENDULA ROSE LORD HUNTINGDON 6-b 20 F Grade IASSESSOR TURGEON 4:32.57 
1992 DRUM TAPS DIXIELAND BANDLAVENDULA ROSE LORD HUNTINGDON 6-b 20 F Grade IARCADIAN HEIGHTS TURGEON 4:18.29 
1991 INDIAN QUEEN2 ELECTRICTAJ PRINCESS LORD HUNTINGDON 9-c 20 F Grade IARZANNI WARM FEELING 4:23.90 
1990 ASHAL TOUCHING WOODJOHARA H THOMSON JONES 5-f 20 F Grade ITYRONE BRIDGE THETHINGABOUTITIS 4:28.58 
1989 SADEEM FORLIMISS MAZEPAH G HARWOOD 13-d 20 F Grade IMAZZACANO LAURIES CRUSADOR 4:22.68 
1988 SADEEM FORLIMISS MAZEPAH GUY HARWOOD 13-d 20 F Grade ISERGEYEVICH CHAUVE SOURIS 4:15.67ROYAL GAIT DQ 1 -> LAST
1987 PAEAN BUSTINOMIXED APPLAUSE HENRY CECIL 14-c 20 F Grade ISADEEM SARONICOS 4:33.26 
1986 LONGBOAT WELSH PAGEANTPIROGUE DICK HERN 11-d 20 F Grade IEASTERN MYSTIC SPICY STORY 4:22.11 
1985 GILDORAN RHEINGOLDDURTAL BARRY HILLS 16-c 20 F Grade ILONGBOAT DESTROYER3 4:25.19 
1984 GILDORAN RHEINGOLDDURTAL BARRY HILLS 16-c 20 F Grade IORE CONDELL 4:18.81 
1983 LITTLE WOLF2 GRUNDYHIDING PLACE DICK HERN 19-c 20 F Grade IKHAIRPOUR INDIAN PRINCE5 4:24.36 
1982 ARDROSS RUN THE GANTLETLE MELODY H CECIL 23 20 F Grade ITIPPERARY FIXER EL BADR 4:35.24 
1981 ARDROSS RUN THE GANTLETLE MELODY H CECIL 23 20 F Grade ISHOOT A LINE AYYABAAN 4:51.23 
1980 LE MOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS H CECIL 1-k 20 F Grade IARDROSS VINCENT 4:28.40 
1979 LE MOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS H CECIL 1-k 20 F Grade IBUCKSKIN ARAPAHOS 4:25.22 
1978 SHANGAMUZO KLAIRONFRENCH FERN M STOUTE 14-a 20 F Grade IROYAL HIVE HAWKBERRY 4:27.30 
1977 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 20 F Grade IBUCKSKIN CITOYEN 4:28.25 
1976 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 20 F Grade ICRASH COURSE3 SEA ANCHOR 4:26.15 
1975 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 20 F Grade ILE BAVARD KAMBALDA 4:48.60 
1974 RAGSTONE RAGUSAFOTHERINGAY J DUNLOP 8-c 20 F Grade IPROVERB2 LASSALLE 4:35.01 
1973 LASSALLE BON MOTWINDY CLIFF RICHARD CARVER, JR. 2-f 20 F Grade ICELTIC CONE THE ADMIRAL7 4:33.46 
1972 ERIMO HAWK SEA HAWKNICK OF TIME2 G BARLING 9-c 20 F Grade IROCK ROI IRVINE 4:28.69ROCK ROI DQ FROM 1ST
1971 RANDOM SHOT2 PIRATE KINGTIME AND CHANCE A BUDGETT 1-m 20 F Grade IOROSIO CHARLTON 4:41.39ROCK ROI DQ FROM 1ST
1970 PRECIPICE WOOD LAUSOGRECIAN GARDEN MRS R LOMAX 16-c 20 F BLAKENEY CLAIRON2 4:27.35 
1969 LEVMOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS SEAMUS MCGRATH 1-k 20 F TORPID2 FORTISSIMO2 4:25.60 
1968 PARDALLO PARDALGREAT SUCCESS C BARTHOLOMEW 8-i 20 F SAMOS2 PETRONE 4:35.84 
1967 PARBURY PARDALALCONBURY D CANDY 6-f 20 F MEHARI DANSEUR 4:36.05 
1966 FIGHTING CHARLIE TENERANIFLIGHT OF THE HERON F. MAXWELL 10-b 20 F BIOMYDRIN MINTMASTER 4:34.56 
1965 FIGHTING CHARLIE TENERANIFLIGHT OF THE HERON F MAXWELL 10-b 20 F WALDMEISTER AUTRE PRINCE 4:34.47 
1964Race Not Run
1963 TWILIGHT ALLEY ALYCIDONCREPUSCULE N MURLESS 16-d 20 F MISTI TAINE2 4:52.95 
1962 BALTO WILD RISKBOUCLETTE M. BONAVENTURE 26 20 F SAGACITY2 PROLIFIC4 4:48.04 
1961 PANDOFELL SOLAR SLIPPERNADIKA F. MAXWELL 31 20 F JET STREAM2 PROLIFIC4 4:30.32 
1960 SHESHOON PRECIPITATIONNOORANI ALEC HEAD 14-a 20 F EXAR LE LOUP GAROU 4:28.42 
1959 WALLABY FAST FOXWAGGING TAIL PERCY CARTER 3-i 20 F ALCIDE FRENCH BEIGE 4:34.02 
1958 GLADNESS SAYAJIRAOBRIGHT LADY M. VINCENT O’BRIEN 7-a 20 F HORNBEAM DOUTELLE 4:30.18 
1957 ZARATHUSTRA PERSIAN GULFSALVIA CECIL C. BOYD-ROCHFORT 1-l 20 F CAMBREMER TISSOT 4:23.93 
1956 MACIP MARSYAS2COREJADA CHARLIE ELLIOTT 13-c 20 F BEWITCHED5 CLICHY 4:48.80 
1955 BOTTICELLI BLUE PETERBUONAMICA MARC. DELLA ROCHETTA 22-d 20 F BLUE PRINCE ELPENOR 4:29.02 
1954 ELPENOR OWEN TUDORLIBERATION C ELLIOTT 20-a 20 F SILEX2 BLARNEY STONE2 4:32.80 
1953 SOUEPI EPIGRAMSOUSSE GEORGE R. DIGBY 9 20 F LE BOURGEOIS CHILDE HAROLD2 4:35.20 
1952 AQUINO TORNADOAPULIA FREDERICK L. ARMSTRONG 1-l 20 F EASTERN EMPEROR TALMA2 4:29.60 
1951 PAN ATYSPRETTY GIRL E POLLET 2-e 2 1/2 MILES COLONIST ALIZIER 4:22.40 
1950 SUPERTELLO DONATELLO2HELIA JOHN C. WAUGH 2-o 20 F BAGHEERA ALINDRAKE 4:25.00 
1949 ALYCIDON DONATELLO2AURORA WALTER EARL 1-w 20 F BLACK TARQUIN HERON BRIDGE   
1948 ARBAR DJEBELASTRONOMIE C SEMBLAT 9-e 20 F BAYEUX2 ROI DE NAVARRE   
1947 SOUVERAIN MARAVEDISJOLIE REINE H DELAVAUD 23 20 F CHANTEUR FIELD DAY   
1946 CARACALLA TOURBILLONASTRONOMIE C SEMBLAT 9-e 20 F CHANTEUR BASILEUS2   
1945 OCEAN SWELL BLUE PETERJIFFY J JARVIS 1-n 20 F TEHRAN ABBOTS FELL   
1944 UMIDDAD DASTURUDAIPUR FRANK BUTTERS 3-e 20 F BRIGHT LADY MILLING   
1943 UJIJI UMIDWARTHERESINA JOSEPH LAWSON 6-d 20 F       
1942 OWEN TUDOR HYPERIONMARY TUDOR F. DARLING 10-b 20 F AFTERTHOUGHT2     
1941 FINIS CAMERONIANFELKINGTON O BELL 3-j 20 F       
1940Race Not Run
1939 FLYON FLAMINGOACQUIT J JARVIS 16-h 20 F MARANTA SCOTTISH UNION   
1938 FLARES GALLANT FOXFLAMBINO CECIL C. BOYD-ROCHFORT 17-b 20 F BUCKLEIGH SENOR   
1937 PRECIPITATION HURRY ONDOUBLE LIFE CECIL C. BOYD-ROCHFORT 2-i 20 F CECIL QUASHED   
1936 QUASHED OBLITERATEVERDICT C LEADER B3 20 F OMAHA BOKBUL   
1935 TIBERIUS FOXLAWGLENABATRICK J LAWSON 16-h 20 F ALCAZAR DENVER2   
1934 FELICITATION COLORADOFELICITA FRANK BUTTERS 16-f 20 F THOR HYPERION   
1933 FOXHUNTER FOXLAWTRIMESTRAL J JARVIS 1-l 20 F ORPEN NITSICHIN   
1932 TRIMDON SON-IN-LAWTRIMESTRAL JOSEPH LAWSON 1-l 20 F SALMON LEAP2 UT MAJEUR   
1931 TRIMDON SON-IN-LAWTRIMESTRAL JOSEPH LAWSON 1-l 20 F SINGAPORE3 SALMON LEAP2   
1930 BOSWORTH SON-IN-LAWSERENISSIMA FRANK BUTTERS 6-e 20 F HOTWEED THE BASTARD   
1929 INVERSHIN INVINCIBLE5AJANTIA G DIGBY 8-k 20 F REIGH COUNT PALAIS ROYAL   
1928 INVERSHIN INVINCIBLE5AJANTIA C DOYLE 8-k 20 F FINGLAS CINQ A SEPT   
1927 FOXLAW SON-IN-LAWALOPE R DAY 2-f 20 F ALTAY DARK JAPAN   
1926 SOLARIO GAINSBOROUGHSUN WORSHIP R DAY 26 20 F PRIORI PONS ASINORUM   
1925 SANTORB SANTOICOUNTESS TORBY J RHODES 17-d 20 F SALMON-TROUT ST GERMANS   
1924 MASSINE CONSOLSMAURI E CUNNINGTON 12 20 F FILIBERT DE SAVOIE INKERMAN2   
1923 HAPPY MAN2 DESMANHAPPY CHILD THOMAS HOGG 14-a 20 F SILURIAN FLECHOIS   
1922 GOLDEN MYTH TREDENNISGOLDEN LILY JACK JARVIS 5-a 20 F FLAMBOYANT BALLYHERON   
1921 PERIOSTEUM RADIUMPERSICARIA3 BASIL JARVIS 20-b 20 F SPION KOP JUVEIGNEUR   
1920 TANGIERS CYLGADORANGE GIRL2 R DAWSON 7-b 20 F JUVEIGNEUR KEYSOE   
1919 BY JINGO AQUASCUTUMMINNESOTA2 J RHODES 9 20 F AIR RAID ROAMER   
1918 GAINSBOROUGH BAYARDOROSEDROP2 ALEC TAYLOR 2-n 16.11 F PLANET3    DISTANCE: 2 MILES, 24 YDS.
1917 GAY CRUSADER BAYARDOGAY LAURA ALEC TAYLOR 1-g 20 F FEROX     
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 ALEPPO BEPPOCHERE REINE A TAYLOR 10-a 20 F       
1913 PRINCE PALATINE PERSIMMONLADY LIGHTFOOT H BEARDSLEY 1-m 20 F BASSE POINTE BILL AND COO   
1912 PRINCE PALATINE PERSIMMONLADY LIGHTFOOT H BEARDSLEY 1-m 20 F STEDFAST ALEPPO 4:22.60NCR
1911 WILLONYX WILLIAM THE THIRDTRIBONYX S. DARLING 4-d 20 F CHARLES OMALLEY     
1910 BAYARDO BAY RONALDGALICIA A TAYLOR 10-a 20 F SEA SICK BACHELORS DOUBLE   
1909 BOMBA CARBINEST NEOPHYTE F PRATT 3-h 20 F SANTO STRATO SIBERIA   
1908 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA HARRY SADLER 21 20 F RADIUM TORPOINT   
1907 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA HARRY SADLER 21 20 F BEPPO BRIDGE OF CANNY   
1906 BACHELORS BUTTON WINKFIELDMILADY CHARLES PECK 21-a 20 F PRETTY POLLY ACHILLES14   
1905 ZINFANDEL PERSIMMONMEDORA3 C BEATTY 16-d 20 F MAXIMUM2 THROWAWAY   
1904 THROWAWAY RIGHT-AWAYTHEALE H BRAIME 2-h 20 F ZINFANDEL SCEPTRE   
1903 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 20 F RISING GLASS ELBA6  3° EBA
1902 WILLIAM THE THIRD ST SIMONGRAVITY J. PORTER 2-e 20 F OSBOCH SANTOI   
1901 SANTOI QUEENS BIRTHDAYMERRY WIFE F DAVIS 1-p 20 F KILMARNOCK9 FORFARSHIRE   
1900 MERMAN2 GRAND FLANEURSEAWEED6 W T ROBINSON 11-e 20 F Grade ISCINTILLANT THE GRAFTER 4.29.60 
1899 CYLLENE BONA VISTAARCADIA WILLIAM ARTHUR JARVIS 9-e 20 F LORD EDWARD2 GARDEFEU 4.29.80 
1898 ELF3 UPASANALOGY RICHARD COUNT 4-d 20 F Grade ITHE RUSH CARTOUCHE3 4.30.40 
1897 PERSIMMON ST SIMONPERDITA2 RICHARD MARSH 7-f 20 F WINKFIELDS PRIDE LOVE WISELY 4.34.00 
1896 LOVE WISELY WISDOMLOVELORN5 A TAYLOR JNR 11-e 20 F OMNIUM2 FLORIZEL2 4.37.80 
1895 ISINGLASS ISONOMYDEAD LOCK JAMES JEWITT 3-m 20 F REMINDER KILSALLAGHAN 4.59.40 
1894 LA FLECHE ST SIMONQUIVER RICHARD MARSH 3-e 20 F CALLISTRATE CYPRIA 4.45.00 
1893 MARCION ROYAL HAMPTONEMMELINE MARCIA W MATTHEWS 16 20 F BUCCANEER2 RAGIMUNDE 4.35.00 
1892 BUCCANEER2 PRIVATEER2PRIMULA5 S PICKERING 26 20 F ERMAK   4.39.002 PARTANTS
1891 MORION BARCALDINECHAPLET R MARSH 5-i 20 F QUEENS BIRTHDAY GONSALVO 4.48.00 
1890 GOLD5 STERLINGLUCETTA T JENNINGS 2-t 20 F PHILOMEL7 VASISTAS   
1889 TRAYLES RESTLESS6MISS MABEL2 J JEWITT 11-e 20 F RADA COTILLON2   
1888 TIMOTHY HERMITLADY MASHAM J JEWITT 9-e 20 F TISSAPHERNES TENEBREUSE4 4.37.60 
1887 BIRD OF FREEDOM THURINGIAN PRINCEVITULA4 J RYAN 1-r 20 F CARASCO THE BARON5   
1886 ALTHORP TIBTHORPEBIDE-A-WEE J PORTER 5-h 20 F BIRD OF FREEDOM BUZGO 4.46.40 
1885 ST GATIEN THE ROVERSAINT EDITHA J WAUGH 16 20 F EOLE THE DUTCHMAN2 4:53.60 
1884 ST SIMON GALOPINST ANGELA MATTHEW DAWSON 11-c 20 F TRISTAN FAUGH-A-BALLAGH3 4.32.00 
1883 TRISTAN HERMITTHRIFT THOMAS JENNINGS 10-d 20 F DUTCH OVEN WALLENSTEIN2 4.58.20 
1882 FOXHALL KING ALFONSOJAMAICA3 W DAY 21 20 F Grade IFAUGH-A-BALLAGH3 PETRONEL 4.35.00 
1881 ROBERT THE DEVIL BERTRAM2CAST OFF C BLANTON 1-a 20 F Grade IPETRONEL EXETER5   
1880 ISONOMY STERLINGISOLA BELLA JOHN PORTER 19-a 20 F CHIPPENDALE ZUT 4.45.00 
1879 ISONOMY STERLINGISOLA BELLA J. PORTER 19-a 20 F INSULAIRE2 TOUCHET   
1878 VERNEUIL MORTEMERREGALIA TOM JENNINGS 17-c 20 F SILVIO ST CHRISTOPHE   
1877 PETRARCH LORD CLIFDENLAURA4 J CANNON 10 20 F SKYLARK COOMASSIE   
1876 APOLOGY ADVENTURERMANDRAGORA W OSBORNE 4-d 2 1/2 MILES Grade ICRAIG MILLAR FORERUNNER3  NECK BETWEEN 1ST AND 2ND
1875 DONCASTER STOCKWELLMARIGOLD ROBERT PECK 5-e 2 1/2 MILES AVENTURIERE2 NOUGAT   
1874 BOIARD VERMOUTHLA BOSSUE THOMAS R. CARTER 31 20 F DONCASTER FLAGEOLET  DH FOR 2ND.
1873 CREMORNE PARMESANRIGOLBOCHE WILLIAM GILBERT 2-n 20 F FLAGEOLET REVIGNY   
1872 HENRY2 MONARQUEMISS ION TOM JENNINGS 15 2 1/2 MILES Grade IFAVONIUS HANNAH5   
1871 MORTEMER COMPIEGNECOMTESSE8 T JENNINGS 1-b 2 1/2 MILES Grade IVERDURE     
1870 SABINUS3 NEWMINSTERVESTA2 19-c 2 1/2 MILES Grade ITROCADERO MUSTER5   
1869 BRIGANTINE BUCCANEERLADY MACDONALD W DAY 4-e 20 F BLUE GOWN FORMOSA   
1868 BLUE GOWN BEADSMANBAS BLEU3 JOHN PORTER 1-o 20 F SPECULUM KING ALFRED   
1867 LECTURER COLSTERDALEALGEBRA2 J DAY 2-d 2 1/2 MILES Grade IREGALIA HIPPIA   
1866 GLADIATEUR MONARQUEMISS GLADIATOR TOM JENNINGS 5-h 2 1/2 MILES REGALIA BREADALBANE   
1865 ELY KINGSTONTHE BLOOMER T OLIVER 13-b 2 1/2 MILES Grade IGENERAL PEEL ZEPHYR2   
1864 SCOTTISH CHIEF LORD OF THE ISLESMISS ANN M DAWSON 12-g 2 1/2 MILES       
1863 BUCKSTONE VOLTIGEURBURLESQUE M DAWSON 14 2 1/2 MILES TIM WHIFFLER2 HURRICANE   
1862 ASTEROID3 STOCKWELLTEETOTUM2 G MANNING 4 2 1/2 MILES Grade IZETLAND FAIRWATER   
1861 THORMANBY WINDHOUNDALICE HAWTHORN M. DAWSON 4-f 2 1/2 MILES FAIRWATER PARMESAN   
1860 RUPEE3 THE NABOBBRAVERY4 J DAWSON 27-a 2 1/2 MILES       
1859 FISHERMAN3 HERON3MAINBRACE2 T PARR 11-g 20 F SAUNTERER2     
1858 FISHERMAN3 HERON3MAINBRACE2 T PARR 11-g 20 F ARSENAL10 GILDERMIRE   
1857 SKIRMISHER VOLTIGEURGARDHAM MARE G ABDALE 2-n 20 F GEMMA DI VERGY SAUNTERER2   
1856 WINKFIELD2 ALARM2MARE BY ST NICHOLAS S DEATH 5 20 F SAUCEBOX MANGANESE   
1855 FANDANGO BARNTON2CASTANETTE G ABDALE 5-a 2 1/2 MILES Grade I  VIRAGO6   
1854 WEST AUSTRALIAN MELBOURNEMOWERINA JOHN SCOTT 7-a 20 F   GOORKAH   
1853 TEDDINGTON ORLANDOMISS TWICKENHAM A TAYLOR SNR 2-t 2 1/2 MILES STOCKWELL NINNYHAMMER   
1852 JOE MILLER VENISONWITTICISM2 W DAY 44 2 1/2 MILES Grade ITHE BLACK DOCTOR HOBBIE NOBLE   
1851 WOOLWICH CHATHAMCLEMENTINA7 JOHN SCOTT 5-a 20 F LITTLE JACK     
1850 THE FLYING DUTCHMAN BAY MIDDLETONBARBELLE J. FOBERT 3-i 2 1/2 MILES JERICHO CANEZOU   
1849 VAN TROMP LANERCOSTBARBELLE J FROBERT 3-i 2 1/2 MILES CHANTICLEER THE COSSACK   
1848 THE HERO2 CHESTERFIELDGRACE DARLING2 J B DAY 4-a 20 F FLATCATCHER     
1847 THE HERO2 CHESTERFIELDGRACE DARLING2 J B DAY 4-a 20 F WOLF-DOG JERICHO   
1846 ALARM2 VENISONSOUTHDOWN M DILLY 19-a 20 F JERICHO WOLF-DOG   
1845 THE EMPEROR DEFENCEREVELLER MARE J EDWARDS 5 2 1/2 MILES   ALICE HAWTHORN   
1844 THE EMPEROR DEFENCEREVELLER MARE J EDWARDS 5 2 1/2 MILES Grade ICORRANNA IONIAN2   
1843 RALPH DR SYNTAXCATTON MARE6 W EDWARDS 11-g 2 1/2 MILES Grade IST FRANCIS2 ROBERT DE GORHAM   
1842 BEESWING DR SYNTAXARDROSSAN MARE JAMES WATSON 8 2 1/2 MILES Grade ITHE NOB ST FRANCIS2   
1841 LANERCOST LIVERPOOLOTIS W LANSON 3-j 2 1/2 MILES Grade IBEESWING    FIGHT OVER FINISH - 20+ PEOPLE HURT
1840 ST FRANCIS2 ST PATRICKSURPRISE2 R PETTIT 18 2 1/2 MILES Grade I      
1839 CARAVAN CAMELWINGS I DAY 28 2 1/2 MILES Grade IST FRANCIS2 ION   
1838 GREY MOMUS COMUSCERVANTES MARE J B DAY 2-d 20 F EPIRUS CARAVAN   
1837 TOUCHSTONE CAMELBANTER J SCOTT 14-a 20 F SLANE ROYAL GEORGE11   
1836 TOUCHSTONE CAMELBANTER J SCOTT 14-a 20 F BRAN     
1835 GLENCOE SULTANTRAMPOLINE J EDWARDS 1-t 20 F BRAN NONSENSE6   
1834 GLAUCUS PARTISANNANINE J SCOTT 3-h 2 1/2 MILES Grade IROCKINGHAM     
1833 GALATA2 SULTANADVANCE3 C MARSON 3-b 2 1/2 MILES Grade ILUCETTA2     
1832 CAMARINE JUNIPERRUBENS MARE H SCOTT 27 20 F ROWTON THE SADDLER   
1831 CETUS WHALEBONELAMIA H SCOTT 42 2 1/2 MILES Grade I      
1830 LUCETTA2 REVELLERLUSS H SCOTT 2-a 2 1/2 MILES THE COLONEL3 GREEN MANTLE   
1829 ZINGANEE TRAMPFOLLY5 W CHIFNEY 6-b 2 1/2 MILES MAMELUKE2 CADLAND   
1828 BOBADILLA BOBADIL2PYTHONESS2 R PETTIT 4-l 2 1/2 MILES Grade I      
1827 MEMNON WHISKERMANUELLA W CHIFNEY 11-g 2 1/2 MILES Grade I      
1826 CHATEAU MARGAUX WHALEBONEWASP R STEPHENSON 3-k 2 1/2 MILES       
1825 BIZARRE2 ORVILLEBIZARRE R D BOYCE 3-h 2 1/2 MILES Grade I      
1824 BIZARRE2 ORVILLEBIZARRE R D BOYCE 3-h 2 1/2 MILES BAREFOOT2     
1823 MARCELLUS ROMANROYAL ROBES W CHIFNEY 16-a 2 1/2 MILES Grade I      
1822 SIR HULDIBRAND OCTAVIUSY PITSHILL 4-b 20 F       
1821 BANKER2 SMOLENSKOQUAIL2 W BUTLER 42 20 F       
1820 CHAMPIGNON TRUFFLEMARIA35 23-a 20 F BANKER2     
1819 ANTICIPATION4 HAMBLETONIANHYALE W CHIFNEY 6-b 20 F       
1818 BELVILLE ORVILLEPRECIPITATE MARE12 W CHIFNEY 27 2 1/2 MILES Grade I      
1817 SIR RICHARD2 DICK ANDREWSPEA BLOSSOM 12-a 2 1/2 MILES Grade I      
1816 ANTICIPATION4 HAMBLETONIANHYALE W CHIFNEY 6-b 2 1/2 MILES       
1815 ALADDIN GILES2WALNUT MARE2 W BUTLER 3-a 2 1/2 MILES Grade I      
1814 PRANKS HYPERION4FRISKY4 19 2 1/2 MILES Grade I      
1813 LUTZEN FIRELOCK2ARETHUSA 7 2 1/2 MILES Grade I      
1812 FLASH9 SIR OLIVERHARRIET2 5 2 1/2 MILES Grade I      
1811 JANNETTE3 KING BLADUDDRUG 65 20 F      SMALLHOPES FINISHED 1ST. BUT WAS DQ
1810 LOITERER2 SORCERERSISTER 1 TO OLD ENGLAND 45 20 F       
1809 ANDERIDA2 GOHANNALAZY2 R ROBSON 9-b 20 F       
1808 BRIGHTON3 GOHANNATRENTHAM MARE4 6 20 F       
1807 MASTER JACKEY JOHNNY3SEEDLING4 R PRINCE 30 20 F       
  Add info for an additional year