Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GOODWOOD CUP - GOODWOOD
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 STRADIVARIUS15 SEA THE STARSPRIVATE LIFE J GOSDEN 9 16 F Grade IBIG ORANGE DESERT SKYLINE 3:25.4714 RAN GOING GOOD
2016 BIG ORANGE DUKE OF MARMALADE2MISS BROWN TO YOU MICHAEL BELL 9-e 16 F Grade IIPALLASATOR SHEIKHZAYEDROAD2 3:24.93 
2015 BIG ORANGE DUKE OF MARMALADE2MISS BROWN TO YOU M BELL 9-e 16 F Grade IIQUEST FOR MORE TRIP TO PARIS 3:24.85 
2014 CAVALRYMAN2 HALLINGSILVERSWORD2 SAEED BIN SUROOR 9-f 16 F Grade IIAHZEEMAH BROWN PANTHER2 3:27.078 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2013 BROWN PANTHER2 SHIROCCOTREBLE HEIGHTS TOM DASCOMBE 19-b 16 F Grade IIAHZEEMAH ALTANO 3:22.79PLEASE FORMAT TIMES USING 0:00.00
2012 SADDLERS ROCK SADLERS WELLSGRECIAN BRIDE2 JOHN OXX 5-h 16 F Grade IIASKAR TAU COLOUR VISION 3:30.83 
2011 OPINION POLL2 HALLINGAHEAD MAHMOOD AL ZAROONI 1-t 16 F Grade IILOST IN THE MOMENT BLUE BAJAN 3:23.85 
2010 ILLUSTRIOUS BLUE DANSILIGIPSY MOTH WILLIAM KNIGHT 3-n 16 F Grade IIELECTROLYSER PURPLE MOON 3:22.351¼-2¾-8
2009 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA SAEED BIN SUROOR 28 16 F Grade IIMOURILYAN2 THE BETCHWORTH KID 3:25.18TURF. RAN 10
2008 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN O BRIEN 1-m 16 F Grade IITUNGSTEN STRIKE SAGARA2 3:25.75 
2007 ALLEGRETTO10 GALILEO4ALLELUIA2 MICHAEL STOUTE 9-c 16 F Grade IIVERACITY10 FINALMENTE2 3:25.61 
2006 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN O BRIEN 1-m 16 F Grade IIGEORDIELAND TUNGSTEN STRIKE 3:21.55 
2005 DISTINCTION6 DANEHILLIVY LEAF3 MICHAEL STOUTE 1-l 16 F Grade IIGOLDEN QUEST2 MILLENARY 3:29.56SF. 10R. ½-8-1¼
2004 DARASIM KAHYASIDARARITA MARK JOHNSTON 13-c 16 F Grade IIROYAL REBEL MISTERNANDO 3:26.93 
2003 PERSIAN PUNCH PERSIAN HEIGHTSRUM CAY DAVID R.C. ELSWORTH 3-n 16 F Grade IIJARDINES LOOKOUT SAVANNAH BAY 3:27.86 
2002 JARDINES LOOKOUT FOURSTARS ALLSTARFOOLISH FLIGHT ALAN JARVIS 14-b 16 F Grade IIGIVE NOTICE2 CHARLEY BATES 3:21.63 
2001 PERSIAN PUNCH PERSIAN HEIGHTSRUM CAY DA VID ELSWORTH 3-n 16 F Grade IIDOUBLE HONOUR2 RAINBOW HIGH2 3:27.09GD. 12R. 1½-3-3
2000 ROYAL REBEL ROBELLINOGREENVERA MARK JOHNSTON 22-d 16 F Grade IIFAR CRY SAN SEBASTIAN 3:31.71 
1999 KAYF TARA SADLERS WELLSCOLORSPIN SAEED BIN SUROOR 13-e 16 F Grade IITHREE CHEERS3 JASEUR 3:32.67 
1998 DOUBLE TRIGGER ELA-MANA-MOUSOLAC MARK JOHNSTON 19-b 16 F Grade IICANON CAN CELERIC 3:29.19¾-1¼-SH
1997 DOUBLE TRIGGER ELA-MANA-MOUSOLAC MARK JOHNSTON 19-b 16 F Grade IICLASSIC CLICHE DOUBLE ECLIPSE2 3:24.81 
1996 GREY SHOT2 SHARROODOPTARIA IAN BALDING 31 16 F Grade IILEAR WHITE PERSIAN PUNCH 3:25.17 
1995 DOUBLE TRIGGER ELA-MANA-MOUSOLAC MARK JOHNSTON 19-b 16 F Grade IIDOUBLE ECLIPSE2 KHAMASEEN 3:25.86 
1994 TIOMAN ISLAND MIDYANCATCH THE SUN PAUL COLE 21-a 16 F Grade IIIPTOTO ARCADIAN HEIGHTS 3:23.57 
1993 SONUS SADLERS WELLSSOUND OF SUCCESS JOHN GOSDEN 2-n 16 F Grade IIIASSESSOR ARCADIAN HEIGHTS 3:35.36 
1992 FURTHER FLIGHT PHARLYFLYING NELLY BARRY HILLS 3-n 16 F Grade IIIWITNESS BOX LANDOWNER 3:24.04 
1991 FURTHER FLIGHT PHARLYFLYING NELLY BARRY HILLS 3-n 16 F Grade IIIGREAT MARQUESS SHAMBO 3:28.69 
1990 LUCKY MOON TOUCHING WOODCASTLE MOON JOHN DUNLOP 8-c 20 F Grade IIIECRAN KASAYID 4:11.75 
1989 MAZZACANO ALLEGEDFALL ASPEN GUY HARWOOD 4-m 21 F Grade IIISADEEM PRINCESS SOBIESKA 4:32.84 
1988 SADEEM FORLIMISS MAZEPAH GUY HARWOOD 13-d 21 F Grade IIISPRUCE BABY VIF-ARGENT 4:36.34 
1987 SERGEYEVICH NINISKIREXANA JOHN DUNLOP 9-g 21 F Grade IIEL CONQUISTADOR WHITE CLOVER 4:30.32 
1986 LONGBOAT WELSH PAGEANTPIROGUE DICK HERN 11-d 21 F Grade IIISPICY STORY PETRIZZO 4:46.98 
1985 VALUABLE WITNESS VAL DE LORNEFRIENDLY WITNESS JEREMY TREE 5-e 21 F Grade IIIKUBLAI GILDORAN   
1984 GILDORAN RHEINGOLDDURTAL BARRY HILLS 16-c 21 F Grade IIORE KARADAR   
1983 LITTLE WOLF2 GRUNDYHIDING PLACE DICK HERN 19-c 21 F Grade IIKARADAR SANTELLA MAN 4:32.30 
1982 HEIGHLIN HIGH LINEFILIFORM DAVID ELSWORTH 14-b 21 F Grade IIORE SHEER GRIT   
1981 ARDROSS RUN THE GANTLETLE MELODY HENRY R-A CECIL 23 21 F Grade IIDONEGAL PRINCE HALSBURY   
1980 LE MOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS HENRY CECIL 1-k 21 F Grade IIARDROSS NEW JERUSALEM2 4:39.50 
1979 LE MOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS HENRY CECIL 1-k 21 F Grade IIARAPAHOS NICHOLAS BILL 4:58.00 
1978 TUG OF WAR RELIANCE2PIRATE QUEEN DERMOT WHELAN 1-m 21 F Grade IIARAPAHOS SHANGAMUZO   
1977 GREY BARON ALCIDECHYSANTHIA BRUCE HOBBS 6-f 21 F Grade IIBRUNI TUG OF WAR   
1976 MR BIGMORE MANDAMUSINTRUSION3 P. ROBINSON 10 20.87 F Grade IIIBELFALAS COED COCHION  20 F 193 YDS
1975 GIRANDOLE4 RAISE YOU TENOKEOVER MICHAEL STOUTE 5-e 21 F Grade IIKAMBALDA T V SUNDAY 4:38.80 
1974 PROVERB2 RELIANCE2CAUSERIE BARRY HILLS 1-g 21 F Grade IIIKING LEVANSTELL PARNELL   
1973 PROVERB2 RELIANCE2CAUSERIE BARRY HILLS 1-g 21 F Grade IIIBRIEF BAY PEACOCK   
1972 ERIMO HAWK SEA HAWKNICK OF TIME2 G. BARLING 9-c 21 F Grade IIIPARTHIAN PLAIN HICKLETON   
1971 ROCK ROI MOURNESECRET SESSION2 PETER WALWYN 14-a 21 F Grade IIIGOLDEN LOVE2 RANDOM SHOT2 4:54.20 
1970 PARTHENON3 ACROPOLISMURAL5 HENRY CECIL 3-j 21 F Grade IIMAGNA CARTA2 TANTIVY7 4:50,40 
1969 RICHMOND FAIR PSIDIUMMARTHA3 BRUCE HOBBS 11-f 21 F Grade IIMUSTWYN COEVERS 4:47,40 
1968 OVALTINE MATCH2TINA2 J. WATTS 9-c 21 F Grade IIPARBURY MY KUDA   
1967 WREKIN RAMBLER PAMPERED KING2INQUISITIVE ROSE GORDON RICHARDS 6-b 21 F Grade IIPIACO PARBURY   
1966 GAULOIS2 AURIBANGALLEGA CECIL BOYD-ROCHFORT 1-m 21 F Grade IIVIVAT REX BALLY RUSSE 4:53.40 
1965 APPRENTICE2 AUREOLEYOUNG ENTRY CECIL BOYD-ROCHFORT 19-c 21 F Grade IISODERINI PHILEMON   
1964 RAISE YOU TEN TEHRANVISOR CECIL BOYD-ROCHFORT 6-e 21 F CREDO TIMBER KING   
1963 TRELAWNY2 BLACK TARQUININDIAN NIGHT GEORGE TODD 1-n 21 F RAISE YOU TEN SANNAZARO 4:50.60 
1962 SAGACITY2 LE SAGEDOUBLE CHARM CECIL BOYD-ROCHFORT 2-i 21 F Grade IITRELAWNY2 BALTO 4:39.80 
1961 PREDOMINATE2 PRECIPTICGARRYHINCH T. LEADER 8-d 21 F Grade IISHATTER AGREEMENT2   
1960 EXAR ARCTIC PRINCEEXCELSA NOEL MURLESS 22-d 21 F PREDOMINATE2 BEL BARAKA 4:59.80 
1959 DICKENS PRECIPITATIONDICKNEOS CECIL BOYD-ROCHFORT 20-a 21 F Grade IIFRENCH BEIGE SANDIACRE 4:45.40 
1958 GLADNESS SAYAJIRAOBRIGHT LADY VINCENT O BRIEN 7-a 21 F Grade IIRANCHIQUITO CLICHY 5:33.00 
1957 TENTERHOOKS TENERANISWEET AND ROUGH BILL ELSEY 4-l 21 F Grade IIMACIP     
1956 ZARATHUSTRA PERSIAN GULFSALVIA CECIL BOYD-ROCHFORT 1-l 21 F Grade IIBEWITCHED5     
1955 DOUBLE BORE BOREALISBOROBELLA JEREMY TREE 14-c 21 F Grade IIELPENOR BLARNEY STONE2   
1954 BLARNEY STONE2 HISTORICMOLLY MALONE V. SMYTH 16-f 21 F Grade IIPRESCRIPTION3 SOUEPI   
1953 SOUEPI EPIGRAMSOUSSE G. DIGBY 9 21 F Grade IIBLARNEY STONE2 VIDI VICI   
1952 MEDWAY ORTHODOXMILLSTREAM FRED WINTER 3-h 21 F EASTERN EMPEROR GRANET 5:15.00 
1951 PAN ATYSPRETTY GIRL ETIENNE POLLET 2-e 21 F Grade IIAMBERLEY BEAU SIRE   
1950 VAL DRAKE VATELLORMY DRAKE RICHARD CARVER 42 21 F Grade IIALDBOROUGH NATIVE HEATH   
1949 ALYCIDON DONATELLO2AURORA W. PRATT 1-w 21 F Grade IIRIDING MILL STOCKBRIDGE   
1948 TENERANI BELLINITOFANELLA N. BERTIE 6-d 21 F ARBAR BAYEUX2   
1947 MONSIEUR LAMIRAL ADMIRAL DRAKEAETHELFLAED E. CHARLIER 21-a 21 F Grade IISEA LOVER   4:53.403° ROSCOFF
1946 MARSYAS2 TRIMDONASTRONOMIE CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 21 F KINGSTONE     
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 DUBONNET PAPYRUSCHINCONA BASIL JARVIS 6-f 21 F SENOR CONTREVENT   
1938 EPIGRAM SON-IN-LAWFLYING SALLY NOEL CANNON 19-c 21 F SENOR    3° VAISSEAU FANTOME
1937 FEARLESS FOX FOXLAWMOLLY ADARE JOHN LAYTON JARVIS 14-c 21 F CECIL ENFIELD2 4:42.00 
1936 CECIL FOXLAWSTAR OF BLYTH JOSEPH LAWSON 23-a 21 F ENFIELD2 QUASHED   
1935 TIBERIUS FOXLAWGLENABATRICK JOSEPH LAWSON 16-h 21 F BENDEX CECIL   
1934 LOOSESTRIFE TRANSCENDENTFOREST BLOOM E. RICKARDS 1-j 21 F HILL SONG3 HER EMINENCE   
1933 SANS PEINE2 SANSOVINOOSWYN JOHN JARVIS 3-l 21 F BROWN JACK XIMENES2   
1932 BRULETTE BRULEURSEAWEED FREDERICK DARLING 1-d 21 F BROWN JACK UT MAJEUR   
1931 SALMON LEAP2 SALMON-TROUTSTONY FORD GEORGE LAMBTON 28 21 F BROWN JACK TRIMDON   
1930 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 21 F JUGO    3° FAIRY PRINCE
1929 OLD ORKNEY LOCH LOMOND2- R.F.K. GOOCH 7-e 21 F BROWN JACK ARCTIC STAR4   
1928 KINCHINJUNGA JUGGERNAUTMAID OF THE MOUNTAINS R.F.K. GOOCH 8-j 21 F       
1927 DARK JAPAN DARK LEGENDBLOUZELINDA2 RICHARD CECIL DAWSON 52 21 F ROYAL POM3 GLOMMEN   
1926 GLOMMEN POMMERNLADY GLADYS3 W.C. EARL 5-j 21 F MENDOZA11 CAMDEN2   
1925 CLOUDBANK NIMBUSBERENGERE G.L. WARD 22-c 21 F      2° CAPRIER 3° SON OF SPRING
1924 TERESINA TRACERYBLUE TIT RICHARD CECIL DAWSON 6-d 21 F LEONARDO2 KEROR   
1923 TRIUMPH8 TRACERYFANFARONA JOHN WATSON 14-e 21 F BUCKS HUSSAR     
1922 FLAMBOYANT TRACERYSIMONATH REGINALD DAY 16-f 21 F       
1921 BUCKS SON-IN-LAWBARONDA REGINALD DAY 4-p 21 F       
1920 MOUNT ROYAL2 ROYAL REALMMOUNTAIN EAGLE2 FELIX LEACH 3-o 21 F KENTISH COB ST ELOI   
1919 QUEENS SQUARE2 CHAUCERCHERE REINE ALEC TAYLOR 10-a 21 F       
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 SON-IN-LAW DARK RONALDMOTHER IN LAW2 REGINALD DAY 5-d 21 F   FLORIST2  2° THE LAST
1913 CATMINT SPEARMINTRED LILY THOMAS JENNINGS 3-j 21 F ALEPPO LANCE CHEST   
1912 TULLIBARDINE ST FRUSQUINFLOORS SAMUEL DARLING 2-d 21 F KING WILLIAM TOOTLES   
1911 KILBRONEY THE WAGINNISMAKIL CHARLES WAUGH 2-b 21 F MARTINGALE8 YELLOW SLAVE   
1910 MAGIC2 MARTAGONSESAME FELIX LEACH 20-c 21 F BAYARDO BUD2   
1909 CARROUSEL10 PIETERMARITZBURGCARLIN2 FELIX LEACH 5-i 21 F SIR HENRY7 HAYTOR   
1908 RADIUM BEND ORTAIA JOHN WATSON 3-c 21 F TORPOINT THE WHITE KNIGHT   
1907 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA WILLIAM WALTERS 21 21 F MADAME DE SOUBISE MALUA   
1906 PLUM TREE PERSIMMONCAULIFLOWER2 ALEC TAYLOR 16-g 21 F PLUM CENTRE GORGOS   
1905 RED ROBE2 ROYAL HAMPTONCHARM RICHARD MARSH 2-e 21 F       
1904 SALTPETRE ST SIMONBILLOW H. CHANDLER 12-e 21 F CHATSWORTH2 WILLIAM RUFUS   
1903 RABELAIS ST. SIMONSATIRICAL RICHARD MARSH 14-a 21 F CAPPA WHITE MERRY SAINT2   
1902 PERSEUS9 ST SIMONANDROMEDA RICHARD MARSH 19-c 21 F CHEERS2 FOWLING PIECE3   
1901 FORTUNATUS2 ST FRUSQUINLUCKY LADY RICHARD MARSH 35 21 F INQUISITIVE2 FLEUR DETE   
1900 MAZAGAN MARTAGONMAIZE HARRY ENOCH 20-c 21 F STRONG BOW JOLLY TAR3 5:00.80 
1899 MERMAN2 GRAND FLANEURSEAWEED6 WILLIAM ROBINSON 11-e 21 F KINGS MESSENGER5 NEWHAVEN2 5:30.00 
1898 KINGS MESSENGER5 KING MONMOUTHSWIFTSURE F. COLE 19-c 21 F PIE POWDER ST CLOUD9 5.23.00 
1897 COUNT SCHOMBERG AUGHRIMCLONAVARN W. LEADER 19-c 21 F LABRADOR3 OAKDENE 5.06.00 
1896 COUNT SCHOMBERG AUGHRIMCLONAVARN JOHN PORTER 19-c 21 F      WALKOVER
1895 FLORIZEL2 ST. SIMONPERDITA2 RICHARD MARSH 7-f 21 F THESSALIAN    2 PARTANTS
1894 KILSALLAGHAN BROWN PRINCEGIPSY28 JAMES JEWITT 22 21 F BARMECIDE MEDICI14 5:13.60 
1893 BARMECIDE BARCALDINELA TRAPPE A. DAY 5-i 21 F INSURANCE8   5.12.003° BITHYNIAN
1892 MARTAGON BEND ORTIGER LILY 16-g 21 F BLUE-GREEN COLORADO3 5.12.00 
1891 GONSALVO FERNANDEZCHERIE 19 21 F BARMECIDE MELODY14 5.10.00 
1890 PHILOMEL7 PHILAMMONCHRYSALIS ROBERT SHERWOOD 16-f 21 F GOLDEN MAZE CRIMEA13 5.16.80 
1889 TRAYLES RESTLESS6MISS MABEL2 JAMES JEWITT 11-e 21 F LATANIA7   5.14.002 PARTANTS
1888 RADA SPECULUMNELLIE MACGREGOR 3-k 21 F OSRIC5 TIMOTHY 4:45.00 
1887 SAVILE HAMPTONLILIAN JOHN PORTER 2-n 21 F ST MICHAEL3 UPAS 4:46.80 
1886 THE BARD2 PETRARCHMAGDALENE2 MARTIN GURRY 1-d 21 F      WALKOVER
1885 ALTHORP TIBTHORPEBIDE-A-WEE 5-h 21 F METAL COSMOS11 5:18.40 
1884 ST SIMON GALOPINST ANGELA MATTHEW DAWSON 11-c 21 F OSSIAN FRIDAY6 5:01.00 
1883 BORDER MINSTREL TYNEDALEGLEE 3-j 21 F CORRIE ROY DUTCH OVEN 5.08.00 
1882 FRIDAY6 FAVONIUSTRIPAWAY2 22-b 21 F Grade IITRISTAN GEOLOGIST 5.05.00 
1881 MADAME DU BARRY3 FAVONIUSSTRATEGY2 23 21 F NOTTINGHAM11 FERNANDEZ 5.00.00 
1880 DRESDEN CHINA HIGHBORNFORTRESS4 42 21 F CHIPPENDALE   5.07.50 
1879 ISONOMY STERLINGISOLA BELLA JOHN PORTER 19-a 21 F THE BEAR3 PAROLE3 5.08.00 
1878 KINCSEM CAMBUSCANWATER NYMPH R. HESP 4-o 21 F PAGEANT8 LADY GOLIGHTLY 5.14.003 STARTERS
1877 HAMPTON LORD CLIFDENLADY LANGDEN 10-a 21 F SKYLARK CHARON11 4.56.50 
1876 NEW HOLLAND YOUNG MELBOURNEBOUNCEAWAY2 22-b 21 F     5:06.00 
1875 AVENTURIERE2 ADVENTURERCANTINE2 2-h 21 F THE SCAMP3 TRENT 5:11.00 
1874 DONCASTER STOCKWELLMARIGOLD R. PECK 5-e 21 F KAISER2 MISS TOTO   
1873 FLAGEOLET PLUTUS2LA FAVORITE3 TOM JENNINGS 6-d 21 F FAVONIUS CREMORNE   
1872 FAVONIUS PARMESANZEPHYR2 3-c 21 F       
1871 SHANNON6 LAMBTONTHE MERSEY 1-e 21 F FAVONIUS MORTEMER   
1870 SIDEROLITE ASTEROID3APHRODITE7 22-b 21 F       
1869 RESTITUTION KING TOMSLANE MARE 12-g 21 F BLUESKIN2 BRIGANTINE   
1868 SPECULUM VEDETTEDORALICE 1-c 21 F BLUESKIN2     
1867 VAUBAN MUSCOVITE2PALM 2 21 F       
1866 THE DUKE STOCKWELLBAY CELIA 12-d 21 F       
1865 ELY KINGSTONTHE BLOOMER 13-b 21 F CAMBUSCAN PRIVATEER13   
1864 DOLLAR THE FLYING DUTCHMANPAYMENT 1-b 21 F EAST LANCASHIRE THE RANGER   
1863 ISOLINE ETHELBERTBASSISHAW 19-a 21 F LA TOUCQUES FAIRWATER   
1862 TIM WHIFFLER2 VAN GALENSYBIL5 3 21 F ZETLAND THE WIZARD   
1861 STARKE WAGNERREEL 23-b 21 F THE WIZARD OPTIMIST2   
1860 SWEETSAUCE SWEETMEATIRISH QUEEN 8 21 F GUSTAVE ZOUAVE 5:07.00 
1859 THE PROMISED LAND JERICHOGLEE3 WILLIAM DAY 26 21 F NEWCASTLE PRIORESS   
1858 SAUNTERER2 BIRDCATCHERENNUI3 27-a 21 F FISHERMAN3 VENTRE ST GRIS   
1857 MONARQUE THE EMPERORPOETESS THOMAS JENNINGS 19-a 21 F   FISHERMAN3  2° EISEBER
1856 ROGERTHORPE THE HERO2JEREMY DIDDLER MARE2 7-a 21 F YELLOW JACK MONARQUE   
1855 BARONCINO THE EMPERORGENEVIEVE DE BRABANT 1-e 21 F Grade II      
1854 VIRAGO6 PYRRHUS THE FIRSTVIRGINIA J. DAY 4-l 21 F INDIAN WARRIOR3     
1853 JOUVENCE STING2CURRENCY2 RALPH SHERWOOD 1-o 21 F HERVINE KINGSTON   
1852 KINGSTON VENISONQUEEN ANNE 12 21 F LITTLE HARRY TEDDINGTON   
1851 NANCY4 POMPEY2HAWISE 15-d 21 F      2° CASSACK 3° ONOEUS
1850 CANEZOU MELBOURNEMADAME PELERINE 31 21 F       
1849 CANEZOU MELBOURNEMADAME PELERINE 31 21 F CHANTICLEER     
1848 VAN TROMP LANERCOSTBARBELLE 3-i 21 F ARMIN3 MISS SARAH4   
1847 THE HERO2 CHESTERFIELDGRACE DARLING2 J. DAY 4-a 21 F ERYX6     
1846 GRIMSTON VERULAMMORSEL 6-a 21 F       
1845 MISS ELIS2 STOCKPORTVARIA 15-d 21 F WEATHERBIT MY OLD HACK   
1844 ALICE HAWTHORN MULEY MOLOCHREBECCA 4-f 21 F PRIZE-FIGHTER THE ERA   
1843 HYLLUS SIR HERCULESZEBRA2 9-c 21 F       
1842 CHARLES THE TWELFTH VOLTAIREWAGTAIL4 21-a 21 F POLICY15     
1841 CHARLES THE TWELFTH VOLTAIREWAGTAIL4 21-a 21 F HYLLUS     
1840 BEGGARMAN2 ZINGANEEADELINE2 11-b 21 F LANERCOST HETMAN PLATOFF   
1839 HARKAWAY ECONOMISTFANNY DAWSON 2 21 F       
1838 HARKAWAY ECONOMISTFANNY DAWSON 2 21 F       
1837 CAREW COMUSYOUNG PETUARIA 11-g 21 F       
1836 HORNSEA VELOCIPEDECERBERUS MARE 15-d 21 F ELIS     
1835 ROCKINGHAM HUMPHREY CLINKERMEDORA5 1-d 21 F       
1834 GLENCOE SULTANTRAMPOLINE 1-t 21 F COLWICK     
1833 RUBINI ST PATRICKSLIGHT 3-i 21 F       
1832 PRIAM EMILIUSCRESSIDA 6-a 21 F BEIRAM     
1831 PRIAM EMILIUSCRESSIDA 6-a 21 F   FLEUR-DE-LIS   
1830 FLEUR-DE-LIS BOURBON2LADY RACHEL 17-d 21 F ZINGANEE THE COLONEL3   
1829 FLEUR-DE-LIS BOURBON2LADY RACHEL 17-d 21 F MAMELUKE2     
1828 MISS CRAVEN MR LOWESOOTHSAYER MARE 8-b 21 F       
1827 LINK BOY4 ALADDINDOLL TEARSHEET4 17-a 21 F Grade II      
1826 STUMPS2 WHALEBONESCOTINA 13-a 21 F      WALKOVER
1825 CRICKETER OCTAVIUSKATE6 11 21 F Grade II      
1824Race Not Run
1823Race Not Run
1822Race Not Run
1821Race Not Run
1820Race Not Run
1819Race Not Run
1818Race Not Run
1817Race Not Run
1816 SCARECROW2 CANOPUS2MARGARETTA2 2-a 21 F Grade II      
1815Race Not Run
1814 BANQUO5 SANCHO2OVERTON MARE2 3 21 F       
1813 CAMERTON HAMBLETONIANPRECIPITATE MARE7 5 21 F       
1812 SHOESTRINGS TEDDY THE GRINDERROXANA5 13 24 F       
  Add info for an additional year