Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GROSSER PREIS VON BERLIN - HOPPEGARTEN
 GERMANY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 DSCHINGIS SECRET SOLDIER HOLLOWDIVYA MARKUS KLUG 18 2400 MT Grade IHAWKBILL2 RACING HISTORY 2:32:897 STARTERS; WON BY LENGTH (JRD)
2016 PROTECTIONIST2 MONSUNPATINEUSE2 A. WOHLER 9 2400 MT Grade INIGHTFLOWER GUIGNOL5 2:41.10 
2015 SECOND STEP4 DALAKHANIMY DARK ROSALEEN3 LUCA CUMANI 1-l 2400 MT Grade IITO8 NUTAN 2:28.60 
2014 SIRIUS21 DASHING BLADESARATINA ANDREAS LOWE 16-c 2400 MT Grade IBERLIN BERLIN LUCKY SPEED 2;31.50 
2013 NYMPHEA8 DYLAN THOMASNEELE PETER SCHIERGEN 4-r 2400 MT Grade ITEMIDA9 MEANDRE 2:26.30 
2012 MEANDRE SLICKLYPENNE4 ANDRE FABRE 13-c 2400 MT Grade IEARL OF TINSDAL BASCHAR 2:31.50 
2011 DANEDREAM LOMITASDANEDROP PETER SCHIERGEN 14 2400 MT Grade ISCALO SUPERSTITION9 2:33.50NOW THE GROSSER PREIS VON BERLIN
2010 NIGHT MAGIC3 SHOLOKHOVNIGHT WOMAN 4-r 2200 MT Grade IISORDINO MISS EUROPA4   
2008 ADLERFLUG2 IN THE WINGSAIYANA2 JENS HIRSCHBERGER 9-h 2400M Grade IQUIJANO ITS GINO 2:37.58 
2007 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA PETER SCHIERGEN 28 2400M Grade ICONILLON2 FIRST STREAM 2:31.26 
2006 DONALDSON2 LANDODAYTONA BEACH3 PETER RAU 4-n 2400M Grade ISCHIAPARELLI4 SALUTINO 2:33.06 
2005 GONBARDA LANDOGONFALON3 UWE OSTMANN 1-i 2400M Grade ICOLLIER HILL SIMONAS 2:28.73 
2004 ALBANOVA ALZAOALOUETTE3 MARK PRESCOTT 9-c 2400M Grade IDAYANO ROTTECK 2.33.29 
2003 SABIANGO ACATENANGOSPIRIT OF EAGLES ANDREAS WOHLER 1-c 2400M Grade ISTORM TROOPER2 LEVIRAT 2:31.48 
2002 MARIENBARD CAERLEON2MARIENBAD SAEED BIN SUROOR 12-g 2400M Grade IYAVANAS PACE SAMUM 2:25.67 
2001 ANZILLERO LAW SOCIETYANZILLE DAVE RICHARDSON 9-h 2400M Grade ISABIANGO YAVANAS PACE 2:29.221-1/4
2000 MUTAFAWEQ SILVER HAWKTHE CARETAKER SAEED BIN SUROOR 2-s 2400M Grade IQUEZON CITY CATELLA 2:27.313/4
1999 UNGARO GOOFALIKUSTINA HANS BLUME 14-f 2400M Grade ISUMITAS DARK SHELL 2:26.30SHORT HEAD
1998 UNGARO GOOFALIKUSTINA HANS BLUME 14-f 2400M Grade ITIGER HILL CAITANO 2:30.82NECK
1997 LUSO SALSELUCAYAN PRINCESS CLIVE BRITTAIN 7-a 2400M Grade IWURFTAUBE PROTEKTOR 2:27.953
1996 HOLLYWOOD DREAM MASTER WILLIEHOLLY2 UWE OSTMANN 3-j 2400 MT Grade IPOSIDONAS PROTEKTOR 2:26.35NOW THE DEUTSCHLAND-PREIS
1995 LANDO ACATENANGOLAUREA2 HEINZ JENTZSCH 7-b 2400M Grade ILAROCHE KORNADO 2:26.60 
1994 STERNKONIG KALAGLOWSTERNWAPPEN THEO GRIEPER 5-d 2400M Grade IDUITOR MONSUN 2:25.38 
1993 KORNADO SUPERLATIVEK-SERA BRUNO SCHUTZ 2-e 2400M Grade ICHESA PLANA PROTEKTOR 2:40.10 
1992 PLATINI SURUMUPRAIRIE DARLING BRUNO SCHUTZ 1-e 2400M Grade ISNURGE SUGUNAS 2:29.54 
1991 LOMITAS NINISKILA COLORADA ANDREAS WOHLER 9-e 2400M Grade IHATEEL KREZUS 2:28.99 
1990 IBN BEY MILL REEFROSIA BAY PAUL COLE 12-b 2400M Grade IMONDRIAN ARTIC ENVOY 2:27.09 
1989 MONDRIAN SURUMUMOLE UWE STOLTEFUSS 2-w 2400M Grade IFILIA ARDROSS SUMMER TRIP 2:31.88 
1988 HELIKON KONIGSSTUHLHALLIG BRUNO SCHUTZ 5-e 2400M Grade IKAMIROS CARROLL HOUSE 2:36.78CARROLL HOUSE DQ FROM 1ST TO 3RD
1987 LE GLORIEUX CURE THE BLUESLA MIRANDE ROBERT COLLET 11-d 2400M Grade IIBN ALNASR HELIKON 2:29.50 
1986 ACATENANGO SURUMUAGGRAVATE HEINZ JENTZSCK 11-a 2400M Grade ITHEATRICAL ORFANO 2:27.74 
1985 ORDOS FRONTALORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400M Grade IABARY LOVE LETTER2 2:27.35 
1984 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2400M Grade IAT TALAQ ALEX4 2:28.80 
1983 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2400M Grade IOROFINO2 BELESPRIT 2:29.40 
1982 OROFINO2 DSCHINGIS KHANORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400M Grade ILITTLE WOLF2 TERRENO 2:34.60 
1981 LYDIAN LYPHARDMISS MANON MME CH. HEAD-MAAREK 1-l 2400M Grade IKONIGSSTUHL TOW3 2:36.50 
1980 NEBOS CARONOSTRANA HEIN BOLLOW 4-r 2400M Grade IMARRACCI WAUTHI 2:27.60 
1979 NEBOS CARONOSTRANA HEIN BOLLOW 4-r 2400M Grade IOBRAZTSOVY CAMPERO3 2:36.20 
1978 FIRST LORD6 KRONZEUGEFAIBLESSE2 GEORG ZUBER 16-c 2400M Grade IPRAIRIE SNOOPY LORIMER 2:31.50 
1977 WINDWURF KAISERADLERWIESENWEIHE HEINZ GUMMELT 5-h 2400M Grade ILA TOUR WLADIMIR 2:31.70 
1976 WINDWURF KAISERADLERWIESENWEIHE HEINZ GUMMELT 5-h 2400M Grade IKANDIA MARITTIMA2 2:36.00 
1975 ATHENAGORAS NASRAMAVENIDA SVEN VON MITZLAFF 9-h 2400M Grade ILORD UDO MY BRIEF 2:26.70 
1974 TANNENBERG NECKARTREIBERWEHR HEINZ GUMMELT 21-a 2400M Grade IBAKUBA ATHENAGORAS 2:40.80 
1973 ARRATOS KRONZEUGEARALINA HEINZ JENTZSCH 9-h 2400M Grade ISCHIWAGO TARIM 2:30.80 
1972 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400M Grade IFLORINO SCHIWAGO 2:35.60 
1971 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400M BASALT WILDSEE 2:32.40 
1970 ALPENKONIG TAMERLANEALPENLERCHE HEINZ JENTZSCH 2-n 2400M AKARI TAJO 2:37.10 
1969 CORTEZ ORSINI2COSTA BRAVA SVEN VON MITZLAFF 1-n 2400M PRIAMOS BASALT 2:28.90 
1968 LUCIANO HENRY THE SEVENTHLIGHT ARCTIC SVEN VON MITZLAFF 7 2400M NORFOLK2 BIRGITZ 2:32.10 
1967 NORFOLK2 MASETTO2NAMEDY SVEN VON MITZLAFF 1-w 2400 MT WIESENKLEE PRESTO 2:34.60 
1966 KRONZEUGE NECKARKAISERKRONE SVEN VON MITZLAFF 5-h 2400M FONTANUS MARINUS 2:35.20 
1965 MERCURIUS ATATURKMORETTA3 FRIEDRICH SCHLAEFKE 6-d 2400M Grade ICORFINIO MARINUS 2:36.10 
1964 MERCURIUS ATATURKMORETTA3 FRIEDRICH SCHLAEFKE 6-d 2600M IMPERIAL SPIELHAHN 2:46.20 
1963 MERCURIUS ATATURKMORETTA3 FRIEDRICH SCHLAEFKE 6-d 2600M WINDBRUCH GHANA2 2:53.50 
1962 WINDBRUCH MANGONWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 2600M MEXICO OKAY II 2:46.00 
1961 WINDBRUCH MANGONWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 2600M KAISERADLER MOLTKE 2:50.0 
1960 WICHT CARAN DACHEWAPPENAU M. GRAF LEHNDORFF 4-o 2600M WAIDMANN WAIDMANNSHEIL 2:51.00 
1959 WALDCANTER CARAN DACHEWAPPENAU MANFRED GRAF LEHNDORFF 4-o 2600M AGIO ANDREA2 2.50.00 
1958 AGIO TANTIEMEARALIA RUDI LINKE 9-h 2600M ROCAMADOR LIPERION 2.51.50 
1957 MOGUL TICINOMARSCHALLIN ADRIAN VON BORCKE 31 2600M CAMALION BERNARDUS 2.52.00 
1956 GOMBAR GOYAMAVANEUSE JOHN CUNNINGTON 16-c 2600M COBETTO LIEBESLIED 3:03.0 
1955 MASETTO2 OLYMPMIMOSA HANS BLUME SR 31 2600M ATATURK STEINADLER 2.45.20 
1954 MANGON GUNDOMARMAINKUR HANS BLUME SR 31 2600M Grade IBLUMENPRINZ GRENZBOCK 2.54.00 
1953 TASMIN LOGISTETELESILLE HENRY COUNT 12 2600M JONKHEER SILEX2 2.54.00 
1952 MANGON GUNDOMARMAINKUR HANS BLUME SR 31 2600M GRENZBOCK JULIUS CAESAR3 2.42.00 
1951 GRANDE TICINOGROSSULARIA F. FOSTEN 1-a 2600M Grade IGEWEIHTER ERLENKIND 2.54.00 
1950 NIEDERLANDER TICINONAJADE ADRIAN VON BORCKE 4-r 2600M BURGERMEISTER ASTRAL9 2.48.00 
1949 NEBELWERFER MAGNATNEWA W. MICHAEL 1-w 2600M AUBERGINE2 SUENDER 2.49.00 
1948 SOLO7 LAMPOSSORGENWENDE MAX SCHMIDT 9-c 2600M DER LOWE   2.55.003° BUNTSPETCH
1947 GLOCKENTON2 ABENDFRIEDENGUERNIKA2 VALENTIN SEIBERT 21 2400M Grade IGAMSJAGER NACHTFALKE 2.33.00 
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 2600M STOLZENFELS2 POET2 2.45.70 
1943 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 2600M ALLGAU SAMURAI 2.47.60 
1942 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 2400M SAMURAI GRADIVO 2.32.20 
1941 NICCOLO DELLARCA CORONACHNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 2400M SAMURAI ORATOR 2.39.20 
1940 SCHWARZGOLD ALCHIMISTSCHWARZLIESEL GEORGE ARNULL 16-c 2400M SAMURAI GEWERKE 2.36.40 
1939 ELRITZLING LAMPOSERIKA ANTON OLEJNIK 2-t 2400M WEHR DICH OCTAVIANUS 2.43.80 
1938 ANTONYM VATOUTANTONINE2 HENRY COUNT 2-h 2400M ABENDFRIEDEN DARDANELLES4 2.35.40 
1937 CORRIDA CORONACHZARIBA J. WATTS 9-e 2400M STURMVOGEL AMERINA 2.31.60 
1936 STURMVOGEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 2600M WAHNFRIED BLINZEN 2.46.60 
1935 STURMVOGEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 2600M ADMIRAL DRAKE BLINZEN 2.44.80 
1934 BLINZEN PRUNUSBLATTERTEIG GEORGE ARNULL 9-h 2600M ATHANASIUS ARJAMAN 2.49.00 
1933 ALCHIMIST HEROLDAVERSION ROBERT UTTING 9-h 2600M PALASTPAGE UNKENRUF 2.49.30 
1932 WOLKENFLUG WALLENSTEINDIE WOLKE GEORGE ARNULL 6-e 2600M AVENTIN MIO DAREZZO 2.53.20 
1931 SICHEL HEROLDSYMMETRIAN ROBERT UTTING 9-c 2600M Grade ILEONIDAS22 GUERNANVILLE 2.56.30 
1930 ALBA3 WALLENSTEINARABIS GEORGE ARNULL 9-h 2600M LADRO NARCISS 2.52.70 
1929 OLEANDER PRUNUSORCHIDEE2 GEORGE ARNULL 6-e 2600M IMPRESSIONIST4 AVANTI3 2.53.30 
1928 OLEANDER PRUNUSORCHIDEE2 GEORGE ARNULL 6-e 2600M MAH JONG2 TORERO2 2.47.20 
1927 MAH JONG2 PRUNUSMAJA GEORGE ARNULL 16 2600M LAMPOS INDIGO5 2.56.90 
1926 FERRO LANDGRAF2FRAUENLOB W. SULZBERGER 5-g 2400M AURELIUS ADITI 2:30.0 
1925 WEISSDORN PRUNUSWIENER MADEL GEORGE ARNULL 6-e 2400M ROLAND GANELON 2.33.70 
1924 AUGIAS PERGOLESEAUGUSTA CHARLOTTE F. FOSTEN, SR. 7 2400M EIGILBERT HAMPELMANN 2:35.9 
1923 AUGIAS PERGOLESEAUGUSTA CHARLOTTE F. FOSTEN, JR. 7 2400M STAFFELSTAB NOTUNG2 2:31.0 
1922 WALLENSTEIN DARK RONALDWIENER MADEL JEAN GAIDA 6-e 2400M AVENTIN2 KONIG MIDAS 2.39.80 
1921 OSSIAN5 FELSOSELLA F. FOSTEN, SR. 16 2400 MT LALAND NUBIER 2:32.70 
1920 HEROLD DARK RONALDHORNISSE W. SPADEMANN 4-b 2400M Grade ISKARABAE ECKSTEIN 2.36.90 
1919 ECKSTEIN DARK RONALDEXULT 9-c 2400M Grade IROSENRITTER MARMOR 2.40.40 
1918 TRAUM POLYMELUSTAORMINA 2-d 2400M LANDSTURMER PRIESTERWALD 2.33.60 
1917 LANDGRAF2 LOUVIERSLADORA CHARLES PLANNER JR 27-a 2400M DOLMAN2 MUSELMANN 2.35.30 
1916 ANSCHLUSS NUAGEANTWORT 9-h 2400M LANGUARD2 ANTIVARI2 2.39.70 
1915Race Not Run
1914 ORELIO4 FESTINOORMELVA FRED TARAL 23-a 2400M Grade IDOLOMIT HADSCHAR 2.34.90 
1913 MAJESTIC3 WILLIAM THE THIRDMASHA2 16 2400M FABELLA2 TAMPA9 2:32.8 
1912 DOLOMIT ARD PATRICKDANUBIA J. HYLAND 6-e 2400M NUSCHA CARINO11 2.36.60 
1911 ICY WIND LAVENOCAULD BLAST 11-g 2400M AMETHYST18 ORIENT4 2.37.10 
1910 FERVOR GALTEE MOREFESTA F. DARLING 16-c 2400M MICADO ANKER3   
1909 FOR EVER6 SAPHIRFLIRT28 J. H. MC CORMICK 16 2400M HORIZONT HUON 2.34.601909-1933 RUN IN BERLIN-GRUNEWALD
1908 HORIZONT FLORIZEL2HOPSCOTCH3 G. WALKER 8-j 2200M BAJAZZO5 HUON 2.22.40 
1907 FELS HANNIBALFESTA G. WALKER 16-c 2200M HOCHZEIT NOGI 2:24.5 
1906 FESTINO AYRSHIREFESTA G. WALKER 16-c 2200M DERBY CUP2 DOMINO17 2:24.53° DOMINO
1905 SLABY REALIST2SLANG5 10-e 2200M FESTINO GANGES2 2:20.4 
1904 PATHOS2 HABENICHTSPONZA RICHARD WAUGH 1-h 2200M ROMANOF FIDELIO16 2.21.20 
1903 SIGNOR2 SAPHIRNORA3 J.C. DALEY 11-e 2200M HANS SACHS3   2.27.00 
1902 SLANDERER4 REALIST2SLANG5 W. PALMER 10-e 2200M Grade I    2.25.50 
1901 TUKI GOUVERNEURRAEUBERBRAUT G. JOHNSON 9-b 2200M     2.25.40 
1900 XAMETE TALPRA MAGYARTRIXIE2 H. BROWN SR 19 2200M     2.25.50 
1899 NAMOUNA4 FULMEN2MINNEHAHA4 FRITZ ALTHOFF 2-g 2200M     2.27.40 
1898 SPERBERS BRUDER KISBERVITARBA 10-b 2200M      1ST. DEAD HEAT WITH MAGISTER
1897 TOKIO3 TALPRA MAGYARTOTLEANY 5-e 2200M     2.16.20 
1896 RONDINELLI DALBERG- J.C. DALEY 2000M Grade I    2.14.50 
1895 HANNIBAL TRACHENBERGZAMA J.C. DALEY 1-t 2000M     2.40.30 
1894 AUSMAERKER KISBERSANTA MARIA14 12-a 2000M Grade I    2.25.20 
1893 HARDENBERG3 KISBERBLUE MOUNTAIN13 G. SEAR 5 2000M       
1892 DORN CHAMANTMISS GORSE2 10-e 2000M     2.21.50 
1891 HAWK8 ROYAL HAMPTON- W. DEANS 2000M       
1890 DALBERG ROSICRUCIANDAHLIA7 J.C.DALEY 4-i 2000M MARDER HADUBRAND   
1889 FREIMAURER FLIBUSTIERLA FARANDOLE JAMES COOTER 22-b 2000 MT       
1888 DURCHGAENGER WILD OATSHARMONY6 19-b 2000 MT      INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year