Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
CORONATION STAKES - ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 WINTER16 GALILEO4LADDIES POKER TWO A P OBRIEN 15-a 8 F Grade IROLY POLY6 HYDRANGEA8 1:39.39 
2016 QEMAH DANEHILL DANCERKARTICA J-C ROUGET 1-l 8 F Grade INEMORALIA2 ALICE SPRINGS9 1:40.56 
2015 ERVEDYA2 SIYOUNIELVA4 JEAN-CLAUDE ROUGET 14 8 F Grade IFOUND9 LUCIDA15 1:38.46 
2014 RIZEENA IFFRAAJSERENAS STORM2 CLIVE BRITTAIN 7 8 F Grade ILESSTALK IN PARIS EURO CHARLINE 1:40.73 
2013 SKY LANTERN RED CLUBSSHAWANNI RICHARD HANNON 5-h 8 F Grade IKENHOPE JUST THE JUDGE 1:39.7517 RAN. GOOD TO FIRM
2012 FALLEN FOR YOU DANSILIFALLEN STAR3 JOHN GOSDEN 2-f 8 F Grade ISTARSCOPE5 IRISH HISTORY 1:42.9510 RAN. 3 1/4 L; 2 1/4 L
2011 IMMORTAL VERSE PIVOTALSIDE OF PARADISE ROBERT COLLET 8-c 8 F Grade INOVA HAWK BAREFOOT LADY2 1:42.75 
2010 LILLIE LANGTRY2 DANEHILL DANCERHOITY TOITY8 AIDAN O BRIEN 1-d 8 F Grade IGILE NA GREINE JACQUELINE QUEST 1:39.69 
2009 GHANAATI GIANTS CAUSEWAYSARAYIR BARRY HILLS 2-f 8 F Grade IREGGANE RAINBOW VIEW2 1:38.32 
2008 LUSH LASHES GALILEO4DANCE FOR FUN3 JIM BOLGER 16-a 8 F Grade IINFALLIBLE5 CARRIBEAN SUNSET2 1:39.23 
2007 INDIAN INK4 INDIAN RIDGEMAID OF KILLEEN RICHARD HANNON 4-n 8 F Grade IMI EMMA DARJINA 1:42.26TURF: GOOD TO SOFT
2006 NANNINA4 MEDICEANHILL HOPPER JOHN GOSDEN 11-d 8 F Grade IFLASHY WINGS NASHEEJ 1:39.14GD. 15R. 2¾-SH
2005 MAIDS CAUSEWAY GIANTS CAUSEWAYVALLEE DES REVES BARRY HILLS 19-b 8 F Grade IKARENS CAPER MONA LISA15 1:36.59GD. 10R. HD-3½-HD. AT YORK
2004 ATTRACTION9 EFISIOFLIRTATION7 MARK JOHNSTON B3 8 F Grade IMAJESTIC DESERT RED BLOOM 1:38.54FM. 11R. 2½-HD-3½
2003 RUSSIAN RHYTHM KINGMAMBOBALISTROIKA SIR MICHALE STOUTE 14-c 8 F Grade ISOVIET SONG MAIL THE DESERT 1:38.51FM. 9R. 1½-3-4
2002 SOPHISTICAT STORM CATSERENAS SONG AIDAN O BRIEN 7 8 F Grade IZENDA3 DOLORES11 1:41.59GD. 11R. 1-2½-¾
2001 BANKS HILL DANEHILLHASILI ANDRE FABRE 11 8 F Grade ICRYSTAL MUSIC TEMPTING FATE2 1:39.61GD. 13R. 1½-½-NK
2000 CRIMPLENE LION CAVERNCRIMSON CONQUEST CLIVE E. BRITTAIN 1-h 8 F Grade IPRINCESS ELLEN BLUEMAMBA 1:41.55GD. 9R. 2½-4-1.
1999 BALISADA KRISBALNAHA GEOFFREY C. WRAGG 7-a 8 F Grade IGOLDEN SILCA WANNABE GRAND 1:41.43D-H 3° PLACE AVEC VALENTINE WALTZ
1998 EXCLUSIVE3 POLAR FALCONEXCLUSIVE ORDER MICHAEL STOUTE 6-e 8 F Grade IZALAIYKA WINONA3 1:43.98GD, 9R, M-1½-½-HD
1997 REBECCA SHARP MACHIAVELLIANNURYANA GEOFF WRAGG 9-c 8 F Grade IOCEAN RIDGE SLEEPYTIME 1:42.04GD, 6R, ¾- 2-1½
1996 SHAKE THE YOKE CAERLEON2BERMUDA CLASSIC ELIE LELLOUCHE 14-c 8 F Grade ILAST SECOND DANCE DESIGN 1:40.45 
1995 RIDGEWOOD PEARL INDIAN RIDGEBENS PEARL JOHN OXX 14-a 8 F Grade ISMOLENSK HARAYIR 1:38.58 
1994 KISSING COUSIN DANEHILLFIRST KISS2 HENRY CECIL 14-f 8 F Grade IETERNAL REVE MEHTHAAF 1:39.96 
1993 GOLD SPLASH BLUSHING GROOMRIVIERE DOR CRIQUETTE HEAD 22-d 8 F Grade IELIZABETH BAY ZARANI SIDI ANNA 1:47.68 
1992 MARLING LOMOND2MARWELL GEOFF WRAGG 14-c 8 F Grade ICULTURE VULTURE KATAKANA 1:39.01 
1991 KOOYONGA PERSIAN BOLDANJULI MICHAEL KAUNTZE 19 8 F Grade ISHADAYID GUSSY MARLOWE 1:42.54 
1990 CHIMES OF FREEDOM PRIVATE ACCOUNTAVIANCE HENRY CECIL 8-f 8 F Grade IHASBAH HEART OF JOY 1:41.29 
1989 GOLDEN OPINION SLEW O GOLDOPTIMISTIC LASS ANDRE FABRE 2-f 8 F Grade IMAGIC GLEAM GUEST ARTISTE 1:39.60 
1988 MAGIC OF LIFE SEATTLE SLEWLARIDA JEREMY TREE 4-m 8 F Grade IINCHMURRIN RAVINELLA 1:40.70 
1987 MILLIGRAM MILL REEFONE IN A MILLION MICHAEL STOUTE 16-h 8 F Grade ISHAIKIYA MARTHA STEVENS 1.44.68 
1986 SONIC LADY NUREYEVSTUMPED MICHAEL STOUTE B3 8 F Grade IEMBLA SOMEONE SPECIAL 1:41.70 
1985 AL BAHATHRI BLUSHING GROOMCHAIN STORE H. THOMSON JONES 9-e 8 F Grade IITOP SOCIALITE SOPRANO 1:40.03 
1984 KATIES NONOALCOMORTEFONTAINE JAMES RYAN 7-f 8 F Grade IIIPEBBLES3 SO FINE2 1:40.89 
1983 FLAME OF TARA ARTAIUSWELSH FLAME JIM BOLGER 2-f 8 F Grade IIFAVORIDGE MAGDALENA2 1.42.20 
1982 CHALON HABITATAREOLA HENRY CECIL 23-a 8 F Grade IIGREASE DANCING ROCKS 1.42.60 
1981 TOLMI GREAT NEPHEWSTILVI BRUCE HOBBS 3-h 8 F Grade IIHAPPY BRIDE NASSEEM 1.41.30 
1980 CAIRN ROUGE PITCAIRNLITTLE HILLS MICHAEL CUNNINGHAM 1-l 8 F Grade IIQUICK AS LIGHTNING OUR HOME 1:45.40 
1979 ONE IN A MILLION RARITYSINGE HENRY CECIL 16-h 8 F Grade IITOPSY2 YANUKA 1:42.20 
1978 SUTTON PLACE TYRANTALICEVA DERMOT WELD 1-k 8 F Grade IIRIDANESS BACCALAUREATE 1.43.60 
1977 ORCHESTRATION WELSH PAGEANTTRINITY TERM A. J. MAXWELL 5-g 8 F Grade IILADY CAPULET2 NO CARDS 1:45.90 
1976 KESAR QUEEN NASHUAMEADOW SAFFRON A. BREASLEY 11-f 8 F Grade IIGUICHET CLOVER PRINCESS 1.42.103YO FILLIES
1975 ROUSSALKA HABITATOH SO FAIR2 HENRY CECIL 9-c 8 F Grade IITENDER CAMILLA HIGHEST TRUMP 1.42.50 
1974 LISADELL FORLITHONG VINCENT O BRIEN 5-h 8 F Grade IIHIMAWARI MATUNO GOD 1.14.60 
1973 JACINTH RED GODJAFFA2 BRUCE HOBBS 21-a 8 F Grade IISILVER BIRCH2 MELODRAMATIC 1.48.70 
1972 CALVE BOLD RULERPATTI2 PADDY PRENDERGAST 8-c 8 F Grade IIWATERLOO2 MISS PARIS   
1971 MAGIC FLUTE TUDOR MELODYFILIGRANA NOEL MURLESS 14-b 8 F Grade IISEASWAN FAVOLETTA 1.49.80 
1970 HUMBLE DUTY SOVEREIGN PATHFLATTERING PETER WALWYN 21-a 8 F BLACK SATIN2 SPOTTY BEBE 1:44.80 
1969 LUCYROWE CREPELLOESQUIRE GIRL PETER WALWYN 14-c 8 F Grade IKNIGHTON HOUSE BELITIS 1.44.50 
1968 SOVEREIGN2 PARDAOURSHALIM HARRY WRAGG 3-c 8 F FRONT ROW PSEUDONYM2   
1967 FLEET2 IMMORTALITYREVIEW NOEL MURLESS 4-o 8 F ROYAL SAINT WHIRLED   
1966 HAYMAKING GALIVANTERHAYTIME R.F. JOHNSON-HOUGHTON 6-e 8 F BRAVERY3 GLAD RAGS 1.45.30 
1965 GREENGAGE2 PRIMERASUGAR PLUM GORDON RICHARDS 1-w 8 F Grade IINIGHT OFF QUITA 1.45.10 
1964 OCEAN PETITIONARK ROYAL3 J. OXLEY 11-d 8 F Grade IIWORDS AND MUSIC POURPARLER 1.45.10 
1963 FIJI2 ACROPOLISRIFIFI J. OXLEY 13-a 8 F CREVETTE3 HONEY PORTION 1.49.40 
1962 DISPLAY2 RUSTAMREVIEW PADDY PRENDERGAST 4-o 8 F MONA LOUISE LOVELY GALE 1.44.60 
1961 AIMING HIGH2 DJEBEANNIE OAKLEY NOEL MURLESS 1-k 8 F OPALINE2 AMBERGRIS 1.45.90 
1960 BARBARESQUE OCARINABARBARA W. CLOUT 2-d 8 F RUNNING BLUE LADY IN TROUBLE   
1959 ROSALBA2 COURT MARTIALROSE CORAL R.J. COLLING 26 8 F GINETTA MIRNAYA 1.43.10 
1958 ST LUCIA2 ALYCIDONNASSAU P.R.H. HASTINGS-BASS 16-a 8 F YLA PERSIAN WHEEL   
1957 TORO2 TUDOR MINSTRELLHORIZON ALEC HEAD 14-b 8 F ANGELET SARCELLE   
1956 MIDGET DJEBEMIMI2 ALEC HEAD 1-u 8 F VICTORIA CROSS2 ARIETTA2   
1955 MELD ALYCIDONDAILY DOUBLE CECIL BOYD-ROCHFORT 2-i 8 F GLORIA NICKY MARY FALCONER   
1954 FESTOON2 FAIR TRIALMONSOON2 NOEL CANNON 1-w 8 F SYBILS NIECE ALISCIA   
1953 HAPPY LAUGHTER2 ROYAL CHARGERBRAY MELODY JOHN JARVIS 1-l 8 F TESSA GILLIAN TUDOR GODDESS   
1952 ZABARA PERSIAN GULFSAMOVAR V. SMYTH 1-k 8 F ADJOURNMENT PHARAMIS   
1951 BELLE OF ALL NASRULLAHVILLAGE BEAUTY2 N. BERTIE 3-g 8 F DJEBELLICA CAMP FIRE   
1950 TAMBARA NASRULLAHTHERESINA MARCUS MARSH 6-d 8 F Grade IHAPPY HAVEN FLYING SLIPPER2   
1949 AVILA HYPERIONSTE THERESE CECIL BOYD-ROCHFORT 1-m 8 F Grade ISOLAR MYTH SUNTIME   
1948 FORTUITY3 COLOMBOSTONE OF FORTUNE MARCUS MARSH 1-w 8 F TUDOR LADY OPEN SESAME2  DUPLICITY DISQ FROM 1ST PLACE
1947 SAUCY SAL ATOUT MAITRESHRIMP SAUCE H. BLAGRAVE 22-a 8 F MISSOLONGHI DJAMA   
1946 NEOLIGHT NEARCOSANSONNET FREDERICK DARLING 9-c 8 F CAMA2 AMBOYNA   
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 OLEIN COLOMBOGRAND PEACE BASIL JARVIS 4-l 8 F       
1938 SOLAR FLOWER SOLARIOSERENA FRANK BUTTERS 10-c 8 F Grade I      
1937 GAINSBOROUGH LASS GAINSBOROUGHGOLDEN HAIR J JARVIS 10-b 8 F KIND KITTY     
1936 TRAFFIC LIGHT SOLARIOPOINT DUTY3 JOSEPH LAWSON 1-p 8 F FERRYBRIDGE2 BARROWBY GEM   
1935 ANKARET BLANDFORDSISTER STELLA FREDERICK STANLEY BUTTERS 16 8 F CLERESTORY CORONAL   
1934 FOXCROFT2 FOXLAWGIRANDOLA C BOYD-ROCHFORT 6-f 8 F Grade IHONEY BUZZARD     
1933 BETTY TEDDYMISS CAVENDISH J LAWSON 16-h 8 F       
1932 UDAIPUR BLANDFORDUGANDA FRANK BUTTERS 3-e 8 F PENNYCROSS ADA DEAR   
1931 SUNNY DEVON SOLARIOPLYMSTOCK J LAWSON 1-p 8 F TURTLE SOUP LINDOS OJOS   
1930 QURRAT-AL-AIN BUCHANHARPSICHORD R C DAWSON 5-e 8 F FLY LEAF2 DIADEME   
1929 DAUMONT DILIGENCETILLYWHIM F DARLING 1-k 8 F ALMONDALE ELLANVALE   
1928 TOBOGGAN HURRY ONGLACIER FRANK BUTTERS 3-l 8 F SCUTTLE ROMANY QUEEN   
1927 BOOK LAW BUCHANPOPINGAOL ALEC TAYLOR 1-n 8 F GAY BABY2    7 RAN DISTS: 2L
1926 MOTI MAHAL THE TETRARCHMAGLONA R DAWSON 2-t 8 F GAY BIRD PEERESS   
1925 SAUCY SUE SWYNFORDGOOD AND GAY A TAYLOR 1-n 8 F Grade I      
1924 STRAITLACE SON-IN-LAWSTOLEN KISS D WAUGH 3-d 8 F       
1923 PAOLA8 THE TETRARCHPAMFLETA R C DAWSON 1-i 8 F Grade ITERESINA     
1922 POGROM LEMBERGPOPINGAOL A TAYLOR JNR 1-n 8 F       
1921 DONNA BRANCA SWYNFORDAGACELLA BASIL JARVIS 16-g 8 F       
1920 CINNA POLYMELUSBARONESS LA FLECHE T WAUGH 3-e 8 F REDHEAD LA DAUPHINE2   
1919 FLYING SPEAR SPEARMINTGALLOP-ALONG A TAYLOR 6-f 8 F       
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 WASSILISSA3 EAGERMISSOVAJA R C DAWSON 16-b 8 F FIRST SPEAR     
1913 PRUE CICEROPRUNE P PECK 16-c 8 F       
1912 POLKERRIS POLYMELUSKNOBKERRI S PECK 5-h 8 F MELODY2     
1911 KNOCKFEERNA DESMONDADULA P P GILPIN 14-b 8 F Grade I      
1910 WINKIPOP WILLIAM THE THIRDCONJURE2 WILLIAM WAUGH 1-p 8 F       
1909 PRINCESSE DE GALLES GALLINULEECILA R MARSH 16 8 F ELECTRA     
1908 LESBIA ST. FRUSQUINGLARE G BLACKWELL 1-m 8 F SIBERIA ARDENTRIVE   
1907 FRUGALITY ST FRUSQUINWISE VIRGIN W WAUGH 5-d 8 F       
1906 KEYSTONE2 PERSIMMONLOCK AND KEY GEORGE LAMBTON 2-u 8 F Grade I      
1905 COMMUNE5 COMMONJERSEY4 W GOODWIN 4-g 8 F       
1904 PRETTY POLLY GALLINULEADMIRATION4 PETER GILPIN 14-b 8 F MONTEM PIERIA 1:49.00 
1903 ORIOLE4 LADASORLE G BLACKWELL 16-c 8 F   SKYSCRAPER3   
1902 DOCTRINE AYRSHIREAXIOM F DAY 26 8 F SIMONY3 ST UNCOMBER 1.52.20 
1901 BELLA GALLINA GALLINULEGRACIE P P GILPIN 21 8 F FLEUR DETE ROYAL SUMMONS   
1900 WINIFREDA ST SIMONMELODY14 T JENNINGS 3-j 8 F SAINTE NITOUCHE VAIN DUCHESS  D-H 1° PLACE: TR H ENOCH
1899 FASCINATION ROYAL HAMPTONCHARM R MARSH 2-e 8 F   MYAKKA3  2° ZANETTO
1898 LOWOOD ST SERFRYDAL JOHN PORTER 16-b 8 F NUN NICER2 AIRS AND GRACES   
1897 GOLETTA GALOPINBISERTA2 ALFRED HAYHOE 22-b 8 F Grade IPERCE-NEIGE2 FORTALICE2   
1896 HELM2 MORIONQUETTA JOHN PORTER 6-e 8 F Grade ITHAIS5 MISS FRASER   
1895 BUTTERFLY13 HAMPTONMERRY DUCHESS T JENNINGS 22-d 8 F Grade IGARTER QUEEN3 LA SAGESSE   
1894 THROSTLE PETRARCHTHISTLE J PORTER 4-c 8 F Grade IROYAL VICTORIA3 AMIABLE  JOCASTA 3° D-H
1893 SILENE ST SIMONPALMFLOWER J RYAN 20-c 8 F       
1892 LADY HERMIT GALOPINVELINDRA R SHERWOOD 20 8 F Grade I  BROAD CORRIE  2° VIVIEN
1891 CEREZA2 PETRARCHCHERRY8 J PORTER 27-a 8 F Grade IDORCAS9 CROWN PRINCESS13   
1890 HERESY2 HERMITPERDITION J JEWITT 10-e 8 F SEMOLINA FLORANTHE3   
1889 SECLUSION2 HERMITBOUNDARY C W GOLDING 2-u 8 F   HELIOSCENE  2° CHERRY BOUNCE
1888 SEABREEZE ISONOMYST MARGUERITE JAMES JEWITT 4-n 8 F       
1887 HELOISE3 HERMITDEVOTION A TAYLOR SNR 4-l 8 F       
1886 ARGO NAVIS2 NEW HOLLANDMETEOR C BLANTON 2-d 8 F BRAW LASS CATARACT2   
1885 ST HELENA HERMITCASTELLAMARE J ENOCH 9-e 8 F CIPOLLINA AVELINE3 1.51.00 
1884 SANDIWAY DONCASTERCLEMENCE JOHN PORTER 2-h 8 F THIRLMERE2 TOMBOLA14 1.52.40 
1883 LOVELY2 ALVAREZELECTRIC LIGHT JOHN PORTER 26 8 F ETTARRE BRITOMARTIS4   
1882 ROZELLE ADVENTURERMORGIANA4 J RYAN 5-j 8 F LEONORA ST MARGUERITE   
1881 MAZURKA SEE SAWMABILLE W GILBERT JNR 2-o 8 F ISOLA MADRE4 PERVERSITY   
1880 LECLAIR2 HERMITLIGHTNING6 JOHN DAWSON 8-f 8 F       
1879 LELIA2 KING TOMCROCUS2 J RYAN 1-g 8 F LEAP YEAR2 ADVENTURER MARE   
1878 REDWING4 BLAIR ATHOLWHEAT EAR M DAWSON 15-b 8 F STRATHFLEET BRIE2  D-H 3° PLACE AVEC BLUE RIDGE
1877 BELPHOEBE TOXOPHILITEVAGA G BLOSS 13-a 8 F MANOEUVRE LADY GOLIGHTLY   
1876 FOOTSTEP2 SEE SAWSANDAL2 T WADLOW 2-g 8 F       
1875 MAUD VICTORIA MARSYASTHE PRINCESS OF WALES T LEADER 13-b 8 F THE LADY OF URRARD REGALADE2   
1874 APOLOGY ADVENTURERMANDRAGORA W OSBORNE 4-d 8 F BLANCHEFLEUR DALNAMAINE   
1873 MARIE STUART SCOTTISH CHIEFMORGAN LA FAYE R PECK 5-j 8 F       
1872 HIGHLAND LASSIE10 STOCKWELLGLENGOWRIE A TAYLOR SNR 1-t 8 F       
1871 CORISANDE2 KING TOMMAY BLOOM ALFRED HAYHOE 4-f 8 F       
1870 SUNSHINE THORMANBYSUNBEAM MATTHEW DAWSON 1-g 8 F       
1869 MARTINIQUE17 MACARONICURACOA C PECK 2-s 8 F CRACOVIENNE3 DENTELLE2   
1868 ATHENA11 STOCKWELLHEROINE6 J DAY 2-c 8 F       
1867 ACHIEVEMENT STOCKWELLPARADIGM J DOVER 1-j 8 F       
1866 MOTHER OF PEARL7 KNIGHT OF KARSMORESCA3 H SOPP 6-c 8 F       
1865 SIBERIA3 MUSCOVITE2FIGTREE J DAY 2 8 F       
1864 BREEZE3 KING TOMMENTMORE LASS J HAYHOE 3-c 8 F       
1863 LADY AUGUSTA STOCKWELLMEEANEE J DAWSON 20-a 8 F FANTAIL8 CRAFTON LASS   
1862 POLYNESIA7 KINGSTONOMOO T TAYLOR 3-m 8 F       
1861 QUEEN OF THE VALE KING TOMAGNES5 J HAYHOE 28 8 F   PARDALOTE   
1860 ALLINGTON CHATHAMTHE LANDGRAVINE J ESKRETT 5-a 8 F       
1859 CANTINE2 ORLANDOVIVANDIERE A TAYLOR SNR 2-h 8 F       
1858 SUNBEAM CHANTICLEERSUNFLOWER12 J PRINCE 1-g 1 MILE Grade I      
1857 BEECHNUT NUTWITHCELIA3 W HARLOCK 26 1 MILE Grade I      
1856 VICTORIA4 MELBOURNEMOWERINA J SCOTT 7-a 1 MILE Grade I      
1855 ALCYONE16 ROBERT DE GORHAMMISS BETSY W BUTLER JNR 3-c 1 MILE Grade I      
1854 MISHAP3 ALARM2MISS SLANE A TAYLOR SNR 7 1 MILE Grade I      
1853 CATHERINE HAYES LANERCOSTCONSTANCE4 M DAWSON 22 1 MILE Grade I      
1852 IONA14 IONEXOTIC7 W BERESFORD 9-b 1 MILE Grade I      
1851 BARCELONA2 DON JOHNINDUSTRY W DILLY 2-f 1 MILE Grade I      
1850 LADY ORFORD SLANEEXOTIC7 R STEPHENSON 9-b 1 MILE Grade I      
1849 LADY EVELYN DON JOHNINDUSTRY T TAYLOR 2-f 1 MILE Grade I      
1848 DISTAFFINA DON JOHNINDUSTRY T TAYLOR 2-f 1 MILE Grade I      
1847 COSACHIA HETMAN PLATOFFGALATA2 W HARLOCH 3-b 1 MILE Grade I      
1846 GUARACHA4 SHEET ANCHORKATHERINE W SMITH 22 1 MILE Grade I      
1845 STITCH2 HORNSEAINDUSTRY T TAYLOR 2-f 1 MILE Grade I      
1844 THE PRINCESS SLANESISTER TO COBWEB J SCOTT 1-s 1 MILE Grade I      
1843 LA STIMATA VELOCIPEDELADY SARAH12 R SHERWOOD 2-m 1 MILE Grade I      
1842 CELIA3 TOUCHSTONEAMIMA 26 1 MILE Grade I      
1841 GHUZNEE PANTALOONLANGUISH J SCOTT 20-a 1 MILE Grade I      
1840 SPANGLE3 CROESUSVARIELLA2 W EDWARDS 12-a 1 MILE Grade I      
  Add info for an additional year