Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO CARLOS PELLEGRINI - SAN ISIDRO
 ARGENTINA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 SIXTIES SONG SIXTIES ICONBLISSFUL SONG A. GAITAN DASSIE 3-h 2400 MT Grade IPUERTO ESCONDIDO4 GOING PAST 2:26:88 
2015 HI HAPPY PURE PRIZEHISTORIA6 J. NICKEL FILHO 4-g 2400 MT Grade IDON INC ES DESPUES 2:24:37 
2014 IDOLO PORTENO JUMP STARTIDEALIDAD2 A. DASSIE 12-d 2400 MT Grade ISOY CARAMBOLO MUST GO ON 2:28.11 
2013 SOY CARAMBOLO VAL ROYALLA CARAMBOLA 20-d 2400 MT Grade IECOLOGO COOPTADO 2:24:67 
2012 GOING SOMEWHERE3 SULAMANIANGEL STAR8 A. F. BARBOSA 10-d 2400 MT Grade IINDY POINT2 DIDIMO2 2:22.20POR FAVOR, FORMATEE TODO: TIME: 0:00.00 --- DIST.: 0000 MT
2011 EXPRESSIVE HALO HALO SUNSHINEEMBRACE MOI 6-f 2400 MT Grade IVERANEIO VENI VENI 2:24.84 
2010 XIN XU LIN WONDERTROSSBARBIERA ESTAINISLAU PETROCHINSKI 14 2400 MT Grade ISEND INTHE CLOWNS FUEGO E HIERRO 2:31.20 
2009 INTERACTION3 EASING ALONGINTER RAILS ALFREDO F. GAITAN DASSIE 23-a 2400 MT Grade ILIFE OF VICTORY JEUNE-TURC 2:23.19 
2008 LIFE OF VICTORY INCURABLE OPTIMISTLA GRAN PORTADA CARLOS DANIEL ETCHECHOURY 1-e 2400 MT Grade INEGRO DA GAITA RERAISE3 2:23.52DEC 13TH; 20 RAN
2007 LATENCY SLEW GIN FIZZLATENCIA JUAN UDAONDO 9-g 2400 MT Grade IPUCHET CANDY GIFT2 2:23.14WON 8 GRADE I RACES
2006 STORM MAYOR BERNSTEINMAYA TOSS 42 2400 MT Grade ISHUAILY MR FUN2 2:23.80 
2005 STORM MAYOR BERNSTEINMAYA TOSS 42 2400 MT Grade IFORTY LICKS2 BAADER 2:23.41PARADISUS LLEGO CUARTO
2004 FIRE WALL INCURABLE OPTIMISTFAT TIMER C.D. ETCHECHOURY 3-b 2400 MT Grade IBADAJO2 DON INCAUTO 2:23.35STUD EL GUSY
2003 GORYLLA NEW COLONYSTEFFI4 A.ALVANI 9-f 2400 MT Grade ILANCETTIER GRAND VITESSE3 2:23.80 
2002 FREDDY2 ROYFOLGADA2 19-b 2400 MT Grade IPEASANT2 PELLEGRINO3 2:23.9015 RAN
2001 SECOND REALITY HIDDEN PRIZESECRET LOVE13 R. CARIAGA 20 2400 MT Grade IBAT RUIZERO CAYMAN2 2:22.37DEC.15; RAN 16
2000 GUARACHERO SLEW GIN FIZZTANTI AUGURI 6-e 2400 MT Grade ITAPATIO2 ESPOSADO 2:22:97 
1999 ASIDERO FADEYEVLADY ASPASIA 8-j 2400 MT Grade ILITIGADO CRYSTAL HOUSE 2:21.80 
1998 COALSACK ALGENIB2TUCANA2 3-o 2400 MT Grade I    2:22.70TURF: FIRM
1997 CHULLO EQUALIZEQUE ILUSION 6-f 2400 MT Grade IQUARI BRAVO BUENO BOB 2:32.12 
1996 FREGYS COMBSWAYAFFIRMED AFFAIR 4-o 2400 MT Grade IFIRST OCA GRAN DUCATO 2:23.80 
1995 SEABORG CANDY STRIPESBUSTIRA 13-c 2400 MT Grade IGRAN DUCATO FANTASIO 2:23.20TURF: FIRM
1994 MUCH BETTER2 BAYNOUNCHARMING DOLL3 13-c 2400 MT Grade IEL SEMBRADOR   2:23.20TURF: FIRM
1993 LAREDO3 MUSCOVITEPAULA MARIA 2-d 2400 MT Grade I    2:24.20TURF: FIRM
1992 POTRI PE POTRILLAZOPRESTIGIADORA COSME AHUMADA 8-i 2400 MT Grade I    2:22.80TURF: FIRM
1991 POTRILLON AHMADAZALITA JUAN MALDOTTI 4-b 2400 MT Grade I    2:23.00TURF: FIRM
1990 ALGENIB2 OAK DANCERCEPHEI ERNESTO ROMERO 3-o 2400 MT Grade IEL DUCE   2:24.00TURF: FIRM
1989 CACAO CIPAYOKATHY JUAN C. ETCHECHOURY 2-g 2400 MT Grade I    2:24.30TURF: FIRM
1988 MONTUBIO MOUNTDRAGOSNOW VALIOUS ALFREDO GAITAN DASSIE 23-a 2400 MT Grade I  EL DUCE 2:23.70TURF: FIRM 2ND AL VERVERAS
1987 LARABEE BABORLA ENDIABLADA 3-h 2400 MT Grade I    2:23.20TURF: FIRM
1986 FAIN DANCING MOSSFALLOWS SISTER 3-i 2400 MT Grade I    2:24.70TURF: FIRM
1985 SALVATE TEL TELEFONICOSALMAH 16-e 2400 MT Grade I    2:24.50TURF: FIRM
1984 REVERENTE2 EL VIRTUOSORED SMOKE2 CARLOS FERRO 3-j 2400 MT Grade IFORLITANO   2:23.90TURF: FIRM
1983 IMMENSITY ZENABREMONYAGUA D. GARCIA 12-d 2400 MT Grade IKIGRANDI KENETICO 2:27.40 
1982 SIR GOLD2 OLD GOLDMANDOLINA2 22-b 2400 MT Grade I    2:24.50TURF: FIRM
1981 IM GLAD LILOYGLAD 7 2400 MT Grade I    2:23.30 
1980 REGIDOR2 PEPENADORREAL CORRIDA 11-e 2400 MT Grade IMOUNTDRAGO   2:23.20TURF: FIRM
1979 HABANICO HAWAIANOFARSA REAL 20 2400 MT Grade I    2:23.80TURF: FIRM
1978 TELESCOPICO TABLE PLAYFILIPINA 1-s 3000 MT   REICHMARK 3:03.20TRACK: FAST - RUN ON THE SAND AT PALERMO FOR THE LAST TIME
1977 EL MUNECO2 UTOPICOTHE DOLL 23-a 3000 MT MOGAMBO2   3:04.60TRACK: FAST
1976Race Not Run
1975 MEYI SKY DONSIERRA OSCURA 9-g 3000 MT     3:04.10TRACK: FAST
1974 GRAN SECRETO GRAN ATLETAEARLY STAR 2-m 3000 MT GOOD BLOKE   3:04.70TRACK: FAST
1973 SANTORIN2 BIOMYDRINMISSING MOON J. SUAREZ 7 3000 MT Grade IGOOD BLOKE EL BOTIJA 3:03.40TRACK: FAST - INTERNACIONAL
1972 CHUPITO ELECTRODOCHIMPA JORGE A. LEMA 12-g 3000 MT Grade IDIMBOKRO STRAITLY 3:04.404º LOCOMOTOR 5º HEKATON 6ª FIZZ
1971 URUGUAYO PRONTOUNNA 3-d 3000 MT LOCOMOTOR MAIDENFORM2 3:04.10INTERNATIONAL
1970 SNOW FIGURE SNOW CATLA INGLESA 2-n 3000 MT FARM   3:04.50TRACK: FAST
1969 PRACTICANTE PRONTOEXTRANEZA 8-g 3000 MT MARTINET SOL DE NOCHE 3:03.90TRACK: FAST
1968 INDIAN CHIEF2 PRONTOCOYA LINDA 19-c 3000 MT     3:04.00TRACK: FAST
1967 RAFALE COURT HARWELLSUDESTADA 16-e 3000 MT DECORUM MAVERICK4 3:05.30 
1966 FORLI ARISTOPHANESTREVISA 3-b 3000 MT ALLER PROPOSAL 3:04.40 
1965 VIT REINA VITELIOLAS CANAS 14-c 3000 MT     3:04.40TRACK: FAST
1964 CHAROLAIS BASAJAUNAVERROA 25 3000 MT Grade INIARKOS ORGAZ2 3:05.00TRACK: FAST
1963 EL CENTAURO SIDERALPLANETARIA 3-o 3000 MT NIARKOS STANDARD5 3:05.80TRACK: FAST
1962 TIERNO THE YUVARAJPALAWAN SERGIO LEMA 20-d 3000 MT Grade IIRMAK KALBIK 3:04"1/5TRACK: FAST
1961 ARTURO A2 ARGURSANTA ROSA11 J.R. DE LA CRUZ 16-e 3000 MT PECHAZO   3:05.10TRACK: FAST
1960 ATLAS ARISTOPHANESANTINEA 20 3000 MT FARWELL   3:03.80ETR
1959 ESCORIAL5 ORSENIGOESCOA M. SOUZA 3-m 3000 MT NARVIK3     
1958 MANANTIAL GULF STREAMMAGDA M. DACOSTA 7 3000 MT       
1957 FOMENTO GUATANFANTINE2 23-a 3000 MT REY CLARO SOLITO2   
1956 TATAN THE YUVARAJVALKYRIE 10-d 3000 MT MANGANGA     
1955 MANGANGA GULF STREAMMARGARITA 6-e 3000 MT TATAN ADIL   
1954 JUNGLE KING2 CLAROJUNGLE DANCER2 16 3000 MT   DORON   
1953 EL ARAGONES2 RAMAZONEI CHU ORFILIO OJEDA 9-g 3000 MT Grade I    3:05.2/5 
1952 BRANDING BURUDUNVENGADORA 12 3000 MT SIDERAL YATASTO   
1951 YATASTO SELIM HASSANYUCCA 3 3000 MT     3:08.20 
1950 SINGAPUR SINDROYAL DREAM RODOLFO J. MARINETTI 2-n 3000 MT Grade I    3:05.2/5 
1949 CRUZ MONTIEL FOX CUBCRUZ DE MALTA 1-e 3000 MT Grade IPENNY POST     
1948 ACADEMICO SINDBELOTTE SANTIAGO FUENTES 9-g 3000 MT Grade I    3:06.1/5 
1947 DOUBTLESS2 CUTE EYESSOSPECHA 16-e 3000 MT NIGROMANTE BAMBINO   
1946 ACADEMICO SINDBELOTTE SANTIAGO FUENTES 9-g 3000 MT Grade I    3:06. 
1945 FILON FULL SAILFELINA JUAN LAPISTOY 3-o 3000 MT Grade ICHURRINCHE ZORRO2  4º MAHARON 5º HALF CROWN 6º POCHARD 7º RESPINGO
1944 FILON FULL SAILFELINA JUAN LAPISTOY 3-o 3000 MT Grade ICHURRINCHE TIVOLI16 3:09.4º LAMPION
1943 BANDERIN ALAN BRECKBARANDILLA O. CANAY 12-g 3000 MT       
1942 TONICO TRESIETEPEDANTILLA JOSE BENTANCUR 7-a 3000 MT Grade I    3:05.4/5 
1941 BUBALCO TRESIETEBIBESCA G. CERVI 1-j 3000 MT GAY BOY PURO FRUTO   
1940 LA MISSION CONGREVEIQUEM N. BERAZATEGUI 12-d 3000 MT       
1939 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR J. PETRAGLIO 8-h 3000 MT PARTIDO BON VIN 3:07.20 
1938 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR J. PETRAGLILA 8-h 3000 MT       
1937 ALBACEA PICACEROALBA 14 3000 MT       
1936 CAMERINO2 COPYRIGHTCECILIA METELLA 1-p 3000 MT       
1935 IX CONGREVEBETHA 9-g 3000 MT       
1934 CUTE EYES AMSTERDAM3SHARP EYES M. ACOSTA 4-i 3000 MT       
1933 COTE DOR SANDALBOURGOGNE 12-d 3000 MT Grade I      
1932 PAYASO RE-ECHO2PAYASADA 1-e 3000 MT       
1931 MINERAL2 LETEOMODERNA 9-g 3000 MT       
1930 COCLES COPYRIGHTCECILIA METELLA 1-p 3000M       
1929 PARLANCHIN TANNERENREDISTA 4-k 3000 MT       
1928 CONGREVE COPYRIGHTPER NOI 1-o 3000 MT       
1927 LYDA2 PICACEROLADA 4-j 3000 MT       
1926 MACON SANDALBOURGOGNE N. MORENO 12-d 3000 MT       
1925 MACON SANDALBOURGOGNE N. MORENO 12-d 3000 MT       
1924 LOMBARDO ST WOLFLA CERNY 4-d 3000 MT SERIO     
1923 DON PADILLA PIPIOLOMABEL2 2-m 3000 MT MOVEDIZO    1ST. DEAD-HEATED.
1922 RICO PICACEROREALEZA 4-h 3000 MT CAID CITOYEN2   
1921 MOLOCH DIAMOND JUBILEEMELILLA 3-h 3000 MT       
1920 PALOSPAVOS PAPANATASROYAL PRINCESS 14 3000M       
1919 TINY JARDYLA NENITA 23-a 3000 MT Grade I      
1918 GREY FOX3 LE SAMARITAINDANCING FOX 5-g 3000 MT BOTAFOGO     
1917 BOTAFOGO OLD MANKOREA 2-s 3000 MT     3:08.80 
1916 CABARET3 DRUIDCLARA5 27-a 3000 MT       
1915 OCURRENCIA VAL DORMELTONA 4-b 3000 MT DIJITAL    DEAD HEAT FOR 1ST
1914 IRIGOYEN JARDYENCINA 14-a 3000M Grade I      
1913 ENERGICA CYLLENEPARTICULA 9-g 3000M CHARMING2 ELCANO   
1912 MOUCHETTE PIETERMARITZBURGRIVERA F. GOMEZ 6-a 3000M       
1911 MOUCHETTE PIETERMARITZBURGRIVERA F. GOMEZ 6-a 3000M       
1910 SIBILA ORBITSOLIFUGA 16-e 3000 MT       
1909 CINCEL EL AMIGOCINDERELLA16 27-a 3000M Grade I      
1908 BRONCE2 KENDALPROMISE6 11-a 3000 MT       
1907 OLASCOAGA ORBITISOLINA 3-k 3000 MT       
1906 PELAYO NEAPOLISPITANGA 2-a 3000 MT MELGAREJO     
1905 OLD MAN ORBITMOISSONNEUSE L. DE LOS SANTOS 6 3000 MT       
1904 OLD MAN ORBITMOISSONNEUSE L. DE LOS SANTOS 6 3000 MT       
1903 PIMIENTO STILETTO2ASTERIA3 3-b 3000 MT Grade I      
1902 PIPPERMINT ST MIRINMOSTAZA 14 3000 MT       
1901 DRUID SARGENTODEVONSHIRE LASS2 14-f 3000 MY Grade I      
1900 ETOLO EL AMIGOESTRELLA3 1-e 3000M Grade I      
1899 PILLITO NEAPOLISPICARDIA 2-n 3000M Grade I      
1898 PRIMERO2 ESPERANZA4CONDESA 1-o 3000 MT Grade ICHANA7 FILOU8   
1897 PILLITO NEAPOLISPICARDIA 2-n 3000 MT       
1896 PORTENO CHIVALROUS2SARSAPARILLA 4-f 3000 MT       
1895 MASSENA5 ACHERON2BELLE FILLE7 3-m 3000 MT       
1894 REVANCHA WHIPPER INLOTUS6 Ar1 3000 MT      FIRST FEMALE WINNER
1893 BUENOS AIRES2 CHIVALROUS2SARSAPARILLA 4-f 3000 MT       
1892 ATHOS14 ZUTATHALIE2 19-a 3000 MT       
1891 CAMORS EDWARD THE CONFESSOROMPHALE3 14 3000 MT       
1890 ATHOS14 ZUTATHALIE2 19-a 3000 MT       
1889 BOLIVAR EARL CLIFDENROSA4 3-h 3000 MT       
1888 GAY HERMIT HERMITDOLL TEARSHEET 22-c 3000 MT       
1887 STILETTO2 BEAUDESERTMAUD VICTORIA 13-b 3000 MT      INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year