Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DU JOCKEY CLUB - CHANTILLY
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 BRAMETOT RAJSAMANMORNING LIGHT JC ROUGET 8-a 2100 MT Grade IWALDGEIST4 RECOLETOS2 2:6.51 
2016 ALMANZOR7 WOOTTON BASSETTDARKOVA JEAN CLAUDE ROUGET 1-e 2100 MT Grade IZARAK3 DICTON 2:11.62GOING SOFT
2015 NEW BAY2 DUBAWICINNAMON BAY2 ANDRE FABRE 19 2100 MT Grade IHIGHLAND REEL8 WAR DISPATCH 2:05.69 
2014 THE GREY GATSBY MASTERCRAFTSMANMARIE VISON KEVIN RYAN 2-s 2100 MT Grade ISHAMKIYR PRINCE GIBRALTAR 2:05.58 
2013 INTELLO GALILEO4IMPRESSIONNANTE ANDRE FABRE 4-m 2100 MT Grade IMORANDI6 SKY HUNTER5 2:07.89TURF: GOOD TO SOFT
2012 SAONOIS CHICHICASTENANGOSAONOISE JEAN-PAUL GAUVIN 1-t 2100 MT Grade ISAINT BAUDOLINO NUTELLO2 2:08.10TURF: GOOD TO SOFT - 20 RAN
2011 RELIABLE MAN DALAKHANION FAIR STAGE ALAIN DE ROYER-DUPRE 16-c 2100 MT Grade IBUBBLE CHIC BARAAN 2:07.70 
2010 LOPE DE VEGA SHAMARDALLADY VETTORI ANDRE FABRE 11-d 2100 MT Grade IPLANTEUR PAIN PERDU3 2:07.10 
2009 LE HAVRE6 NOVERREMARIE RHEINBERG JEAN-CLAUDE ROUGET 8-c 2100 MT Grade IFUISSE2 WESTPHALIA4 2:06.80 
2008 VISION DETAT CHICHICASTENANGOUBERABA2 ERIC LIBAUD 1-l 2100 MT Grade IFAMOUS NAME NATAGORA 2:08.60TURF: SOFT
2007 LAWMAN3 INVINCIBLE SPIRITLARAMIE3 JEAN-MARIE BEGUIGNE 1-s 2100 MT Grade ILITERATO3 SHAMDINAN2 2:05.90GS. 20R. 1½-NK-NK
2006 DARSI POLISH PRECEDENTDARASHANDEH ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 2100 MT Grade IBEST NAME ARRAS6 2:05.80 
2005 SHAMARDAL GIANTS CAUSEWAYHELSINKI2 SAEED BIN SUROOR 1-l 2100 MT Grade IHURRICANE RUN LAVEROCK3 2:09.00TURF: GOOD
2004 BLUE CANARI ACATENANGODELICIEUSE LADY PASCAL F. BARY 1-k 2400 MT Grade IPROSPECT PARK2 VALIXIR 2:25.20TURF: GOOD - WON BY A HEAD
2003 DALAKHANI DARSHAANDALTAWA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 2400 MT Grade ISUPER CELEBRE CORONER3 2:26.70 
2002 SULAMANI HERNANDOSOUL DREAM PASCAL BARY 16-c 2400 MT Grade IACT ONE3 SIMEON 2:25.00 
2001 ANABAA BLUE ANABAAALLEZ LES TROIS CARLOS LERNER 9-h 2400 MT Grade ICHICHICASTENANGO GRANDERA 2:27.90 
2000 HOLDING COURT2 HERNANDOINDIAN LOVE SONG MICHAEL JARVIS 22-d 2400 MT Grade ILORD FLASHEART CIRCUS DANCE 2:31.80 
1999 MONTJEU SADLERS WELLSFLORIPEDES JOHN E. HAMMOND 1-u 2400 MT Grade INOWHERE TO EXIT RHAGAAS 2:33.50 
1998 DREAM WELL SADLERS WELLSSOUL DREAM PASCAL BARY 16-c 2400 MT Grade ICROCO ROUGE SESTINO 2:29.30 
1997 PEINTRE CELEBRE NUREYEVPEINTURE BLEUE ANDRE FABRE 9 2400 MT Grade IOSCAR ASTARABAD 2:29.60TURF: GOOD - 14R, 2-½-4
1996 RAGMAR TROPULARREGGAE2 PASCAL BARY 3-h 2400 MT Grade IPOLARIS FLIGHT LE DESTIN 2:27.20 
1995 CELTIC SWING DAMISTERCELTIC RING LADY HERRIES 8-c 2400 MT Grade IPOLIGLOTE WINGED LOVE 2:32.80 
1994 CELTIC ARMS COMRADE IN ARMSAMOUR CELTIQUE PASCAL BARY 4-i 2400 MT Grade ISOLID ILLUSION ALRIFFA 2:31.30 
1993 HERNANDO NINISKIWHAKILYRIC FRANCOIS BOUTIN 13-b 2400 MT Grade IDERNIER EMPEREUR HUNTING HAWK 2:27.20 
1992 POLYTAIN BIKALAPAULISTANA ANTONIO SPANU 4-r 2400 MT Grade IMARIGNAN CONTESTED BID 2:30.30 
1991 SUAVE DANCER GREEN DANCERSUAVITE JOHN E. HAMMOND 4-r 2400 MT Grade ISUBOTICA CUDAS 2:27.40 
1990 SANGLAMORE SHARPEN UPBALLINDERRY ROGER CHARLTON 1-l 2400 MT Grade IEPERVIER BLEU ERDELISTAN 2:24.70 
1989 OLD VIC SADLERS WELLSCOCKADE HENRY CECIL 11-a 2400 MT Grade IDANCEHALL GALETTO 2:28.70 
1988 HOURS AFTER ALLEGEDBROWN BERRY PATRICK-LOUIS BIANCONE 5-g 2400 MT Grade IGHOST BUSTERS EMMSON 2:33.40 
1987 NATROUN AKARADNIECE DIVINE ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-n 2400 MT Grade ITREMPOLINO NAHEEZ 2:30.80 
1986 BERING ARCTIC TERNBEAUNE CHRISTIANE HEAD-MAAREK 7-f 2400 MT Grade IALTAYAN BAKHAROFF 2:24.10 
1985 MOUKTAR NISHAPOURMOLITVA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-b 2400 MT Grade IAIR DE COUR PREMIER ROLE 2:34.00 
1984 DARSHAAN SHIRLEY HEIGHTSDELSY ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2400 MT Grade ISADLERS WELLS RAINBOW QUEST 2:32.20 
1983 CAERLEON2 NIJINSKY2FORESEER VINCENT O BRIEN 1-x 2400 MT Grade ILEMIGRANT ESPRIT DU NORD 2:27.30 
1982 ASSERT BE MY GUESTIRISH BIRD VINCENT O BRIEN 8-c 2400 MT Grade IREAL SHADAI BOIS DE GRACE 2:29.50 
1981 BIKALA KALAMOUNIRISH BIRD PATRICK-LOUIS BIANCONE 8-c 2400 MT Grade IAKARAD GAP OF DUNLOE 2:29.50 
1980 POLICEMAN RIVERMANINDIANAPOLIS2 CHARLES MILBANK 6-e 2400 MT Grade ISHAKAPOUR PROVIDENTIAL 2:27.70 
1979 TOP VILLE HIGH TOPSEGA VILLE FRANCOIS MATHET 8-i 2400 MT Grade ILE MARMOT SHARPMAN 2:27.70 
1978 ACAMAS MILL REEFLICATA GUY BONNAVENTURE 13-c 2400 MT Grade IFRERE BASILE TURVILLE 2:32.30 
1977 CRYSTAL PALACE CAROHERMIERES FRANCOIS MATHET 10-e 2400 MT Grade IARTAIUS CONCERTINO 2:29.60 
1976 YOUTH ACK ACKGAZALA2 MAURICE ZILBER 8-a 2400 MT Grade ITWIG MOSS MALACATE 2:27.403 YO C & F
1975 VAL DE LORNE VAL DE LOIRAGLAE ALEC HEAD 11-e 2400 MT Grade IPATCH MARIACCI 2:35.20 
1974 CARACOLERO GRAUSTARKBETTY LORAINE FRANCOIS BOUTIN 4-d 2400 MT Grade IDANKARO KAMARAAN 2:32.10 
1973 ROI LEAR REFORMKALILA ALEC HEAD 5-h 2400 MT Grade ITENNYSON GUNTER 2:34.20 
1972 HARD TO BEAT HARDICANUTEVIRTUOUS2 RICHARD CARVER 14-b 2400 MT Grade ISANCY FLAIR PATH 2:27.103YO C & F
1971 RHEFFIC TRAFFIC2RHENANE FRANCOIS MATHET 4-n 2400 MT Grade INYMBIO TARBES 2:32.00 
1970 SASSAFRAS SHESHOONRUTA FRANCOIS MATHET 8-c 2400 MT ROLL OF HONOUR CARO 2:31.10 
1969 GOODLY2 SNOBALIZETTA WILLIAM HEAD 7 2400 MT BEAUGENCY DJAKAO 2:30.40 
1968 TAPALQUE ALIZIERXORA FRANCOIS MATHET 12-g 2400 MT TIMMY MY BOY VAL DAOSTE 2:32.20 
1967 ASTEC PRINCE TAJRUSH FLOOR ALBERT LIEUX 5-a 2400 MT MINAMOTO TAJ DEWAN 2:29.80 
1966 NELCIUS TENAREZENAMAGUA MIGUEL CLEMENT 10-a 2400 MT BON MOT BEHISTOUN 2:36.80 
1965 RELIANCE2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 2400 MT DIATOME CARVIN 2:36.20 
1964 LE FABULEUX WILD RISKANGUAR WILLIAM HEAD 13-c 2400 MT TRENEL DJEL 2:32.40 
1963 SANCTUS FINE TOPSANELTA ETIENNE POLLET 16-a 2400 MT NYRCOS DUC DE GUELDRE 2:33.40 
1962 VAL DE LOIR VIEUX MANOIRVALI MAX BONNAVENTURE 5-h 2400 MT PICFORT EXBURY 2:29.40 
1961 RIGHT ROYAL OWEN TUDORBASTIA ETIENNE POLLET 3-f 2400 MT MATCH2 MY PRINCE2 2:31.60 
1960 CHARLOTTESVILLE PRINCE CHEVALIERNOORANI ALEC HEAD 14-a 2400 MT NIGHT AND DAY BONJOUR2 2:34.80 
1959 HERBAGER VANDALEFLAGETTE PIERRE PELAT 16-c 2400 MT DAN CUPID MIDNIGHT SUN 2:34.00 
1958 TAMANAR SUNNY BOYTRESA JOHN CUNNINGTON 16-h 2400 MT BELLA PAOLA PEPIN LE BREF 2:34.80 
1957 AMBER ZUCCARELLOPANTOMINE RICHARD CARVER 14-e 2400 MT GUARDS TIE LE HAAR 2:34.00 
1956 PHILIUS PHARISTHEANO CHARLIE ELLIOTT 9-e 2400 MT SAINT RAPHAEL2 TANERKO 2:45.20 
1955 RAPACE DJEFOURAHNEE ROBERT WALLON 13-b 2400 MT VIMY BEIGNET4 2:37.80 
1954 LE PETIT PRINCE PRINCE BIOMERCIA CHARLES-HENRI SEMBLAT 8-i 2400 MT ANTARES SICA BOY 2:43.60 
1953 CHAMANT2 MAJANOPAMPHYLIE CHARLES-WILLIAM BARTHOLOMEW 14-e 2400 MT SERIPHOS MARLY KNOWE 2:29.80 
1952 AURIBAN PHARISARRIBA CHARLES-HENRI SEMBLAT 13-c 2400 MT CORINDON2 SILNET 2:29.40 
1951 SICAMBRE PRINCE BIOSIF MAX BONNAVENTURE 7-e 2400 MT FREE MAN LAVAREDE 2:35.20 
1950 SCRATCH PHARISORLAMONDE CHARLES-HENRI SEMBLAT 14-f 2400 MT TANTIEME LACADUV 2:32.40 
1949 GOOD LUCK3 GOYA2MA CANAILLE HENRI DELAVAUD 1-t 2400 MT AMBIORIX VIOLONCELLE 2:33.10 
1948 BEY DEIRIBOURGOGNE3 RICHARD CARVER 4-c 2400 MT TANAGRELLO FLUSH ROYAL 2:31.40 
1947 SANDJAR GOYA2ZULAIKHAA CHARLES-HENRI SEMBLAT 7 2400 MT TOURMENT GIAFAR 2:34.10 
1946 PRINCE CHEVALIER PRINCE ROSECHEVALERIE E. BOULLENGER 9-f 2400 MT ELSENEUR PACTOLE 2:34.40 
1945 COARAZE TOURBILLONCORRIDA CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 2400 MT BASILEUS2 HIS EMINENCE3 2:34.00LONGCHAMP
1944 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES-HENRI SEMBLAT 1-s 2300 MT   LABORDE 2:24.302° SAMPIERO
1943 VERSO2 PINCEAUVARIETE CHARLES CLOUT 3-c 2300 MT PENSBURY ARISTOCRATE 2:25.40LE TREMBLAY
1942 MAGISTER BUBBLESMURCIE CHARLES DEFEYER 2-w 2400 MT TORNADO HERN THE HUNTER2 2:36.40LONGCHAMP
1941 LE PACHA BIRIBIADVERTENCIA JOHN CUNNINGTON 16 2400 MT PIZZICATO2 LE PAMPRE 2:40.30D-H 2° PLACE (LONGCHAMP)
1940 QUICKO MONT BERNINAQUICKNESS2 P. VERSEIN 14-e 2600 MT   DJEBEL 2:41.002° RAFFAELLO (AUTEUIL)
1939 PHARIS PHAROSCARISSIMA ALBERT SWANN 20-a 2400 MT GALERIEN BACCHUS20 2:36.10 
1938 CILLAS TOURBILLONORLANDA ALBERT SWANN 13-c 2400 MT CANOT ANTONYM 2:33.40 
1937 CLAIRVOYANT MON TALISMANCESTONA FRANK CARTER 4-j 2400 MT ACTOR GALLOWAY 2:36.10 
1936 MIEUXCE MASSINELOLIVETE ELIJAH CUNNINGTON 7-d 2400 MT VATELLOR GENETOUT 2:33.40 
1935 PEARLWEED HOTWEEDPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 2400 MT PING PONG MANSUR 2:34.10 
1934 DUPLEX5 DARK LEGENDDOUBLE YOLK2 EMILE CHARLIER 14-a 2400 MT PONS LEGEND ADMIRAL DRAKE 2:35.20 
1933 THOR KSARLASARTE WILLIAM HALL 5-e 2400 MT   CASTERARI 2:37.102° CAMPING
1932 STRIP THE WILLOW MASSINEMAY QUEEN2 D. ENGLANDER 5-h 2400 MT SHRED GRIS PERLE 2:36.30 
1931 TOURBILLON KSARDURBAN WILLIAM HALL 13-c 2400 MT BRULEDUR BARNEVELDT 2:33.00 
1930 CHATEAU BOUSCAUT KIRCUBBINRAMONDIE LUCIEN ROBERT 7-d 2400 MT LOVELACE   2:34.403° FIZY POP
1929 HOTWEED BRULEURSEAWEED FRANK CARTER 1-d 2400 MT CHARLEMAGNE7 CORDIAL14 2:34.00 
1928 LE CORREGE DOMINION2LA CAMPANILLA LUCIEN ROBERT 19-b 2400 MT KANTAR IVANHOE11 2:44.00 
1927 MON TALISMAN CRAIG AN ERANRUTHENE FRANK CARTER 1-h 2400 MT FITERARI BASILISQUE 2:31.30 
1926 MADRIGAL BRULEURLA MADDALOUN J. TORTEROLO 3 2400 MT BIRIBI NINO5 2:40.40 
1925 BELFONDS ISARD2LA BUIRE FRANK CARTER 3-n 2400 MT PITCHOURY THE SIRDAR2 2:34.40 
1924 POT AU FEU BRULEURPOLLY PEACHUM WILLIAM DUKE 14-e 2400 MT CANAPE6 SHAHABBAS 2:31.40 
1923 LE CAPUCIN NIMBUSCARMEN WILLIAM BARKER 2 2400 MT NICEAS SIR GALLAHAD3 2:32.20 
1922 RAMUS RABELAISONLY ONE2 GEORGE STERN 14-f 2400 MT KEFALIN ALGERIEN 2:32.20 
1921 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2400 MT GRAZING SHAKE HAND4 2:33.30 
1920 SOURBIER GORGOSSAPIENTIA G. BATCHELOR 19 2400 MT ODOL EMBRY 2:38.20LONGCHAMP
1919 TCHAD NEGOFOLTOIA WILLIAM DUKE 2-h 2400 MT HALLEBARDIER MASTER GOOD 2:37.00LONGCHAMP
1918 MONTMARTIN CADET ROUSSELMUSA2 ARTHUR WATKINS 20-c 2400 MT   CARACO  2° IL ARRIVE
1917 BRUMELLI MAINTENONBRUME WILLIAM DUKE A9 2400 MT SANDY HOOK MINGOVAL 2:38.20 
1916 TEDDY AJAXRONDEAU ROBERT DENMAN 2-n 2400 MT Grade IYVERDON2 TRIOMPHANT 2:45.30 
1915Race Not Run
1914 SARDANAPALE PRESTIGEGEMMA JACQUES DOKHUYSEN 16-c 2400 MT DIDEROT LE CORSAIRE2 2:37.20 
1913 DAGOR FLYING FOXROQUETTE ROBERT DENMAN 4-n 2400 MT BALDAQUIN3 BRULEUR 2:32.10 
1912 FRIANT CHAMPAUBERTFACONDE F. C. LYNHAM 4-i 2400 MT AMOUREUX III UKASE2 2:42.30 
1911 ALCANTARA2 PERTHTOISON DOR JEAN-CLAUDE WATSON 4-i 2400 MT COMBOURG CAVALLO3 2:30.20 
1910 OR DU RHIN ST DAMIENOUR GRACE WILLY CARTER 22-d 2400 MT RENARD BLEU2 REINHART 2:33.30 
1909 NEGOFOL CHILDWICKNEBROUZE WILLIAM DUKE 17-a 2400 MT UNION OVERSIGHT 2:35.10 
1908 SEA SICK ELF3SAF SAF W. DUKE/R. COUNT 19-a 2400 MT QUINTETTE2 KENILWORTH2 2:34.30DEAD-HEAT FOR 1ST.
1907 MORDANT WAR DANCE2MAGDALA RICHARD CARTER SR 7-d 2400 MT BINIOU BRAVO20 2:36.30 
1906 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM DUKE 2-a 2400 MT QUERIDO EIDER 2:35.10 
1905 FINASSEUR WINKFIELDS PRIDEFINAUDE JAMES DOKHUYSEN 5-i 2400 MT CLYDE PHOENIX3 2:28.30 
1904 AJAX FLYING FOXAMIE ROBERT DENMAN 2-i 2400 MT MACDONALD2 RATAPLAN5 2:31.20 
1903 EX VOTO LE SANCYGOLDEN ROD2 WILLIAM WEBB 5-i 2400 MT QUO VADIS VERTUMNE2 2:33.00 
1902 RETZ LE HARDYBETROUW E. FLAMAN, SR. 3-h 2400 MT   ASTRONOME 2:33.002° LOGNES
1901 SAXON3 THE BARD2SHRINE ROBERT DENMAN 1-g 2400 MT JEAN BART3 TIBERE 2:35.30 
1900 LA MORINIERE LORD CLIVEMACARENA2 THOMAS CARTER 16-a 2400 MT CODOMAN IVOIRE3 2:37.00 
1899 PERTH WAR DANCE2PRIMROSE DAME RICHARD CARTER, JR. 8-c 2400 MT VELASQUEZ3 HOLOCAUSTE 2:40.00 
1898 GARDEFEU CAMBYSEBOUGIE RICHARD COUNT 6-b 2400 MT DAX9 CAZABAT 2:43.00 
1897 PALMISTE LE SANCYPERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 2400 MT DOGE3 FLACON 2:43.60D-H POUR 2° PLACE
1896 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP STRIPP 2 2400 MT CHAMPIGNOL TREBONS 2:39.00 
1895 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 2400 MT CHERBOURG ROITELET3 2:41.00 
1894 GOSPODAR GAMINGEORGINA GEORGE CUNNINGTON 25 2400 MT TOUJOURS12 STYX3 2:36.00 
1893 RAGOTSKY PERPLEXECZARDAS WILLIAM WEBB 27-a 2400 MT FOUSI YAMA OEILLET 2:38.00 
1892 CHENE ROYAL NARCISSE2PERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 2400 MT FRA ANGELICO BUCENTAURE2 2:34.00 
1891 ERMAK FARFADET2ENERGETIC ARTHUR WATKINS 19-b 2400 MT LE HARDY LE CAPRICORNE2 2:40.00 
1890 HEAUME HERMITBELLA F. C. LYNHAM 20-a 2400 MT MIRABEAU3 FITZ ROYA 2:41.20 
1889 CLOVER3 WELLINGTONIAPRINCESS CATHERINE RICHARD CARTER, JR. 3-n 2400 MT ACHILLE2 PHLEGETHON2 2:38.00 
1888 STUART LE DESTRIERSTOCKHAUSEN2 THOMAS CUNNINGTON 3-j 2400 MT ST GALL GALAOR2 2:39.00 
1887 MONARQUE2 SAXIFRAGEDESTINEE2 FRED CARTER 8-i 2400 MT KRAKATOA BAVARDE 2:45.00 
1886 UPAS DOLLARROSEMARY 19-c 2400 MT SYCOMORE FILS DARTOIS 2:42.00DEAD HEAT 1ST (1ER)
1885 RELUISANT BAGDAD4KLEPTOMANIA EDGAR ROLFE 3 2400 MT THE CONDOR2 EXTRA15 2:39.20 
1884 LITTLE DUCK SEE SAWLIGHT DRUM THOMAS CARTER NEVEU 13-a 2400 MT ARCHIDUC FRA DIAVOLO   
1883 FRONTIN2 GEORGE FREDERICKFROLICSOME THOMAS CARTER NEVEU 24 2400 MT FARFADET2 REGAIN2   
1882 SAINT JAMES LE PETIT CAPORALAPPARITION2 5-b 2400 MT DANDIN JASMIN8  D-H 1° PLACE
1881 ALBION4 CONSULTHE ABBESS TOM JENNINGS 1-a 2400 MT PATRE ROYAUMONT3   
1880 BEAUMINET FLAGEOLETBEAUTY5 RICHARD CARTER JR 6-b 2100 MT LE LION2 POULET 2:39.00 
1879 ZUT FLAGEOLETREGALIA TOM JENNINGS 17-c 2400 MT COMMANDANT7 FLAVIO 2:36.00 
1878 INSULAIRE2 DUTCH SKATERGREEN SLEEVES TOM JENNINGS 22-c 2400 MT CLOCHER STATHOUDER   
1877 JONGLEUR3 MARS2JOLIETTE2 HENRY JENNINGS 2-n 2400 MT VERNEUIL STRACCHINO 2:39.40 
1876 KILT2 CONSULHIGHLAND SISTER THOMAS CARTER 1-t 2400 MT ENGUERRANDE ASHANTEE2   
1875 SALVATOR2 DOLLARSAUVAGINE J. HAYHOE 13 2400 MT NOUGAT SAINT CYR   
1874 SALTARELLE VERTUGADINSLAPDASH2 THOMAS CARTER NEVEU 7 2400 MT PREMIER MAI PEUT ETRE2   
1873 BOIARD VERMOUTHLA BOSSUE THOMAS R. CARTER 31 2400 MT FLAGEOLET APOLLON8   
1872 REVIGNY ORPHELINWOMAN IN RED HENRY JENNINGS 8-f 2400 MT LITTLE AGNES2 CONDOR27 2:43.60 
1871Race Not Run
1870 BIGARREAU LIGHTBATAGLIA2 CHARLES PRATT 6-c 2400 MT       
1869 CONSUL MONARQUELADY LIFT TOM JENNINGS 35 2400 MT CERDAGNE PANDOUR   
1868 SUZERAIN2 THE NABOBBRAVERY4 27-a 2400 MT       
1867 PATRICIEN MONARQUEPAPILLOTE THOMAS RICHARD CARTER 2-a 2400 MT TROCADERO MONTGOUBERT   
1866 FLORENTIN FLORIN4REINE BLANCHE3 THOMAS-RICHARD CARTER 13-b 2400 MT BAIONNETTE2 LE SIOULET   
1865 GONTRAN3 FITZ GLADIATORGOLCONDE CHARLES PRATT 3-i 2400 MT LE MANDARIN ARGENCES2   
1864 BOIS ROUSSEL2 THE NABOBAGAR 2-a 2400 MT AFFIDAVIT11 CIVILITY8   
1863 LA TOUCQUES THE BARONTAPESTRY3 2-f 2400 MT DOLLAR FAUST13   
1862 SOUVENIR4 CARAVANEMILIA5 24 2400 MT STRADELLA CHOISY LE ROI   
1861 GABRIELLE DESTREES FITZ GLADIATORANTONIA2 TOM JENNINGS 2-r 2400 MT       
1860 BEAUVAIS ELTHIRONWIRTHSCHAFT 24 2400 MT GOUVERNEUR4 PIERREFONDS2   
1859 BLACK PRINCE3 NUNCIOCREEPING JENNY TOM JENNINGS 3 2400 MT FORTUNE26 PHARE2   
1858 VENTRE ST GRIS GLADIATORBELLE DE NUIT2 TOM JENNINGS 5-g 2400 MT FURENS LA MALADETTA   
1857 POTOCKI2 NUNNYKIRKMYSZKA 8-a 2400 MT BRUTUS19 SERIOUS2   
1856 LION IONMISS CAROLINE2 HENRY JENNINGS 31 2400 MT DIAMANT15 ISOLIER2   
1855 MONARQUE THE EMPERORPOETESS TOM JENNINGS 19-a 2400 MT BARONCINO RONZI   
1854 CELEBRITY5 GLADIATORANNETTA2 19-a 2400 MT BLASON2 BARONESS2   
1853 JOUVENCE STING2CURRENCY2 RALPH SHERWOOD 1-o 2400 MT FIRE WORK3 MOUSTIQUE2   
1852 PORTHOS3 ROYAL OAKLADY FASHION 11 2400 MT CAPTAIN ROUS BOUNTY3   
1851 AMALFI3 YOUNG EMILIUS2TARANTELLA3 22 2400 MT FIRST BORN ANNETTE5   
1850 SAINT GERMAIN ATTILA2CURRENCY2 1-o 2400 MT BABIEGA MESSINE2   
1849 EXPERIENCE3 PHYSICIANASPASIE4 18-a 2400 MT       
1848 GAMBETTI YOUNG EMILIUS2TARANTELLA3 22 2400 MT PIED DE CHENE SERENADE5  VERSAILLES
1847 MOROK BEGGARMAN2VANDA2 9 2400 MT BATACLAN GLANDS   
1846 MEUDON ALTERUTERMARGARITA6 1-e 2400 MT PREMIER AOUT LIVERPOOL16   
1845 FITZ EMILIUS2 YOUNG EMILIUS2MISS SOPHIA2 9-d 2400 MT SUAVITA2 TERTULLIA   
1844 LANTERNE HERCULEELVIRA 6-b 2400 MT CAVATINE ANGELINA33   
1843 RENONCE YOUNG EMILIUS2MISS TANDEM 25 2400 MT PROSPERO9 KARAGHEUSE   
1842 PLOVER2 ROYAL OAKDESTINY3 1-f 2500 MT ANGORA15 ANNETTA2   
1841 POETESS ROYAL OAKADA 19-a 2400 MT TRAGEDIE2 BEES WING3   
1840 TONTINE2 TETOTUM2ODETTE4 5-b 2500 MT JENNY8 QUONIAM 3:04.00 
1839 ROMULUS6 CADLANDVITTORIA3 6 2500 MT LANTARA CHIP OF THE OLD BLOCK   
1838 VENDREDI CAINNAIAD 9-d 2400 MT MARGARITA6 FORTUNATUS7   
1837 LYDIA8 RAINBOW4LEOPOLDINE2 2-a 2400 MT ESMERALDA36 JULIETTA11   
1836 FRANCK RAINBOW4VERONA4 12 2400 MT BROUGHAM2 ICARE3   
  Add info for an additional year