Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
BOLSZOJ VSEROSSIJSKIJ PRIZ (RUSSIAN DERBY) - MOSKWA
 RUSSIA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 MARTIN NIGHT BARS MALIBU MOONHATPIN2 1-n 2400 MT Grade ISAARSTOWN CHESTER CAT2 2.32,6 
2015 DACCI ARCHSHE HAS APTITUDE S KOLESNIKOV 1-n 2400 MT Grade ICENTURION26 VEDUCHI 2:35:505 STARTERS; WON BY 1/2 LENGTH (JRD)
2014 YUBILEY KITTENS JOYEULOGIZE4 A DEROV A29 2400 MT Grade INEULOVIMYI DISARMED3 2:34:9WONBY 7 1/2 LENGTHS (JRD)
2013 AMONIT KENTUCKY DYNAMITESEDUISANTE2 5-h 2400 MT Grade ILEMON SHINING MOON VAY TOO DIAMONDS 2:35.4 
2012 GHOST HONOUR GHOSTZAPPERMAGNIFICENT HONOUR 8-f 2400 MT Grade ITHOUGHT I FORGOT SKY PRIDE3 2:42.4 
2011 ARJUNA8 JOHARAMERICAN MOUD 16-h 2400 MT Grade ICHERNY PRINCE PROPER READY 2:37.6 
2010 NORTH STREAM GIANTS CAUSEWAYSTARBOURNE 6-b 2400 MT Grade IHERSONES MAMLYUK BEK 2:37.5 
2009 STATIC MEMORY MALIBU MOONSMART CATCH3 10-a 2400 MT Grade IGRANDIS2 DORIAN CROWN 2:37.7 
2008 MONOMAKH MINESHAFTEVERHOPE 12-c 2400 MT Grade IPALANDER2 SEREBRYANY BOR 2:39.2 
2007 ROYAL WOOL WOODMANROYALETTA 4-r 2400 MT Grade ISUNSHINE LEMON ROYAL QUIET 2:30.8 
2006 JASIL SILVANOYATIMA 9-e 2400 MT Grade IREADY SET SWING ABSOLIUTNYI 2:34.9 
2005 TSIMLYANSK SWISS DESERTMAGRIBA 4-o 2400 MT Grade IBATRAK KOOLMAN 2:35.2 
2004 MOON THISTLE MALIBU MOONSUMMELL Y.E. MANN 17-b 2400 MT Grade ILAMBORN SORBENT 2:33.20 
2003 AKBASH BALLIOL BOYALFINA2 A.I. CHOUGUEVETS 23-a 2400 MT Grade IAL SABEL STAFFORD8 2:35.40 
2002 RIGODON DOTSERORAIMONDA A.I. CHOUGUEVETS 23-a 2400 MT Grade ILEGRAN LANDR 2:35.90 
2001 BOR4 OBSERVATION POSTBOREEN3 A.I. CHOUGUEVETS 19-b 2400 MT Grade IARENDATOR IPEL 2:36.0 
2000 ARTIKUL2 TRIPLE BUCKAMFIARA 11-d 2400 M ARKANZAS BERD 2:32.4 
1999 KARCHA KAHYASIRUNNING FOR YOU 1-x 2400 M Grade IZORRO12 SLOBODKA 2:30.5 
1998 MASSHTAB STIMULMAGNOLIYA2 4-h 2400M Grade ISVESSA GATTERIYA 2:29.6 
1997 ZNATOK TRIPLE BUCKZAVESA2 2-a 2400M Grade IVULKAN5 VATMAN   
1996 SHAVAT OBSERVATION POSTARENDA 8 2400M Grade IKHAJK IAHONT   
1995 GURZUF FABIJ2GORYANKA 19 2400M Grade IPAKISTAN6 RADIOLA7   
1994 GUL LEO CASTELLIGAPRIYA 4-h 2400M Grade IOBER MIG   
1993 EFES FLAGMAN2ELOGA 3-i 2400 M FARKOP GAMMURABI   
1992 GLAVK WHITSTEADGALIYA 1-c 2400M Grade ISPONSOR2 IBADAN6   
1991 ENTERPRISE RU DAMISTERINTRINSIC 14-c 2400M Grade IAMUR3 GASSAN2 2:31.81 1/2 - 4 1/2 -10
1990 SVETOCH WHITSTEADSORBONNA2 14-f 2400M Grade IRAZMAKH GOROSKOP2 2:33.01 - 1 - 3 1/2
1989 GETMAN GAZOLINALIYA2 11-d 2400M Grade IROMUL2 SALVIA24 2:31.84 - NECK - 4 1/2
1988 RIM3 MONTCONTOURRUMYNIJA 27 2400 MT Grade IASTRA17 AVTOL   
1987 GZHATSK SUZDALGAYANA 4-o 2400 M RAZREZ ALMAZ7   
1986 FLAGMAN2 FLORIDONLAPILLA 4-o 2400 M Grade IRAZGROM GERODOT   
1985 ZADOR ATHENS WOODZAVOD 17-b 2400 M EKVATOR3 FAD6   
1984 ART RAUTANDORRA6 8 2400 M FARAT BOMBEY   
1983 FAZON ZAKAZNIKFESA 4-o 2400 MT Grade ISORBONNA2 SOSRUKO   
1982 KASTET2 SUZDALKALIPSO 10 2400 M BANT RAZVOD   
1981 STRUNA2 ATHENS WOODSKALA 14-f 2400 M GAZOLIT DAMAS3   
1980 AVAT ATHENS WOODAEROLA 23-a 2400 M Grade IGOBOY3 SNEGOMET   
1979 ETEN ANILINETNA8 4-o 2400 M GALUN ASUAN2   
1978 FLORIDON DERZKIJFEYA 4-o 2400 M STAUR ADEN2   
1977 SUZDAL DERZKIJSAFA3 3-j 2400 M RAZGON LABELIST   
1976 GAZOMET ANILINGANA 1-c 2400 M ZELEMHAN     
1975 DEKABRIST BAGRADDEGAZACIA 7-c 2400M Grade IBREZENT     
1974 GELIKON GAY WARRIOR2GAMBIYA 4-o 2400 M   BLINKER5   
1973 GENALDON STATORGALAKTIKA 9-b 2400 M MAGNAT5 ELFAST   
1972 GEROLD DERZKIJGWINEA 1-c 2400 M   SKALA   
1971 ZAKAZNIK ZADORNYJZORYUSHKA 4-h 2400 M BOPPARD2 DOSADA   
1970 AHIDAR ELEMENTANNEXIA 23-a 2400 M ALTAISK PROEKT   
1969 LANGET GAY WARRIOR2LIBERIYA 2-n 2400 m       
1968 PAVLODAR DELFIN2PRISTAN 2400 M ZNATNY     
1967 ASHKHABAD STEINADLERARTERIYA 4-o 2400 M TEREK7 AKTASH   
1966 GARLEM ARGONAUT5GLAZUR 4-o 2400 M ECOLOG ORPHEY   
1965 REGEL3 GARNIRRAMPA2 17-b 2400 M BAGET     
1964 ANILIN ELEMENTANALOGICHNAYA 27-a 2400 M KOWBOY     
1963 GUDZON DERZKIJGISSA 5-g 2400 M   PLAFON   
1962 DELFIN2 DEVONIANFLY BY NIGHT6 3-e 2400 M IVORY TOWER3 ELETZ   
1961 EXPERT5 RAUFBOLDEXPERTIZA 4-b 2400 M BRIANSK REGISTRATOR   
1960 ZABEG BALTIC BARONZERKALNAYA 17-b 2400 M GABARDIN     
1959 DAGESTAN GAZONDIETA2 7-c 2400 MT Grade ISTATOR     
1958 GARNIR RAUFBOLDGASSANA 4 2400 M ZARYAD ZADORNYJ   
1957 RANG RAUFBOLDGAZETKA 23-a 2400 M RAZMAH DERZKIY   
1956 ARGONAUT5 AMUR2RAKETA 27 2400 M Grade IANALOGICHNAYA     
1955 ELEMENT ETALON ORMARGARITKA 23-a 2400 m       
1954 ARAGVA AGREGATGAITI 23-a 2400 M Grade IGAZ EXPRESS21   
1953 CHARKOW2 CHRUSTALGUNDINE 10-e 2400 M ELLING3 ZAPROS   
1952 SUNGUR SEKTOR2GAWAN 2-o 2400 M   EPOHA2   
1951 MARSEL CYCLONICMETAGRAMMA 43 2400 M LASHMA     
1950 RANZIR RAPHAEL5REPLIKA2 17-b 2400 m       
1949 GROG2 GRANIT2GIPOTEZA 2-a 2400 M GRIF7 GASSANA   
1948 ELERON ELLERICHLUNDENBURG 2-b 2400 MT Grade I      
1947 DUGLAS2 GRANIT2DROFA 5-a 2400 M GIPOGRIF HOGOR   
1946 GAZAWAT TABOR3GIURZA 27-a 2400 m       
1945 RISLING THE RECORDERSILVIA16 3-i 2400 MT Grade IMARAFON     
1944 BEREZA2 ZAGARBEZGELEK 45 2400 MT Grade I      
1943 GIBRID BUDYNOKGAZELLE10 3-k 2400 m       
1942 GRAFIK FAIRBAIRN2GAMZA 19 2400 m       
1941 TABOR3 BUDYNOKTRILBY3 11-e 2400 m       
1940 BRELOK3 IGROK3BYLINA2 2-h 2400 MT Grade I      
1939 ZIGOTA2 GRANIT2ZOSIA 17-d 2400 m       
1938 DAGAR GRANIT2DARIKO 5-e 2400 m       
1937 SEKTOR2 TAGORSPESIVAYA 6-c 2400 M STOG     
1936 GRAB2 BEZKARNYJGAMZA 19 2400 m       
1935 GEROINYA BRIMSTONGRUST3 1-s 2400 MT Grade I      
1934 EWOLUCJA UNAKETUAL5 9-b 2400 MT Grade I      
1933 SPRUT2 TEMRYUKSORNETT 3-j 2400 MT Grade IBEZDNA2     
1932 GITARA TAGORGLORVINA5 23-a 2400 m       
1931 BUNCZUK BRIMSTONFORMOZA 5-e 2400 m       
1930 KARTA6 TAGORKIFARA2 14-a 2400 MT Grade I    2:33.2 
1929 BUDYNOK BRIMSTONST MACHEZA 5-f 2400 m       
1928 SUBSYDJA SIROCCO2SULA 6-c 2400 m       
1927 GETMAN NEY GERTSOGNAPOLI4 4-b 2400 M BESKHMARNA     
1926 TEREK9 TAGORGARSONER 11-d 2400 MT Grade I    2:38.4 
1925 DAGO2 DON JUAN8GAMINE5 2-a 2400 m       
1924 RED TERROR2 GREY TERROR2DIANA37 7-b 2400 MT Grade I      
1923Race Not Run
1922Race Not Run
1921Race Not Run
1920Race Not Run
1919Race Not Run
1918Race Not Run
1917 SALOME9 SALTPETRETINY QUEEN 17-a 2400 m       
1916 MAKBET2 MACDONALD2GALLINA2 4-j 2400 MT Grade ITAVRIZ2 GRIF6   
1915 GREY BOY GOUVERNANTEPSOM SAINT 11-g 2400 M GONDOLIER17 FUENTES2   
1914 GALUST GALILEJINALISSA 3-b 2400 M MAC-MAGON BREV-LAD   
1913 DEMOSTHEN DARLEY DALEMOSQUEE 17-a 2400 M KIRAJ SKABIOZA2   
1912 MAMUR FALBMUFFINS2 12 2400 M BRANDY4 ZEJTUN   
1911 FLOREAL2 FLORIZEL2MISS CHURCHILL 23-b 2400 M AHILL FLYING STAR9   
1910 TEZEJ CHEERS2TEMIDA 5-b 2400 M BRAMA7 KARTACZ   
1909 MAGNAT3 MAGUS4LADY DAISY2 9-e 2400 M STEYER2 BRIO8   
1908 GALOP2 GALTEE MOREPOTICHE 42 2400 M RAKETA8 KORESHOK   
1907 COUNT3 ESPOIR2ELLY 2-k 2400 M GERBURT KANDAGAR   
1906 HAMMURABI GALTEE MOREGALCIONA 1-u 2400 M POLISON GROM   
1905 FLUOR CARLTONFLOWER DE LUCE 8-i 2400M Grade IGALTEE BOY GALILEJ   
1904 CULODEN RULER3NIZETTE 2-j 2400 M KAROLYI PUL-OP   
1903 IRISH LAD2 GALTEE MORELASSUK 3-k 2400 MT DAGOMEY LATUR-MOBUR 2:35.7 
1903 IRISH LAD2 GALTEE MORELASSUK 3-k 2400 MT DAGOMEY LATUR-MOBUR 2:35.7 
1902 SIRDAR2 REVERENDSUNDEW2 13-b 2400 M BURLAK IRON11   
1901 LE SORCIER5 SORCERER2LADY MARY ANNE 2-f 2400 M MADAM FERRARI GYUFA   
1900 ALPHONSE DAUDET FAUGH-A-BALLAGH2DEL AMORA 13-a 2400 M GMOOR SMIKE   
1899 MYLTIAD MITRIDAT PONTIYSKIYJESTOKAYA GROZA 2400 M PANSLAVIST ELSINOR   
1898 GRIDEN GAGA3MANDOLINA5 12-d 2400 M VORT LELUM2   
1897 EDESH EOLENEIDA3 46 2400 M KALIFORNIA2 LADRIATIKO   
1896 MATADOR21 GALAOR2MIRA5 20-a 2400 MT Grade ITESTA BIANKA BARBIE DE SEVIL   
1895 MORTIMER RULER3IMAGE3 10 2400 M HUNGARIAN ABBAS PASHA   
1894 BAIRAKTAR DEAR BOYBEREZINA8 2-m 2400 M ARTAXERX PANI CHORAZYNA   
1893 SEZAM GUNNERSBURYMME DE COSSE 2-a 2400 M TRIUMF2 VENERA2   
1892 NAVOY BRACONNIERNEURE 5 2400 M KURGAN2 SAGALLA2   
1891 RIMKO RAIGIS ROEHAMPTON2AUGUSTA3 7-a 2400 M GRAF YANOVSKIY MY ROSE2   
1890 TRITON4 TYPHOEUSBARONESSA2 2-a 2400 M TORMENTOR2 KRAKUS   
1889 SLAVYANOFILKA2 FAUGH-A-BALLAGH2ROZA SLAWIANKA 2400 M CONCORDAT7 MAX9   
1888 POSLEDNIJ IZ ASTAROTOW ASTAROTH2GROZA 8 2400 M NOTTY MOHORT   
1887 RULER3 ISONOMYREATE 3-b 2400 M UDACHA GETMAN2   
1886 BARONET4 HIGHLANDER3MISS DARE 23-a 2400 M GOOD BOY10 VYARUS   
1886 BARONET4 HIGHLANDER3MISS DARE 23-a 2400 M GOOD BOY10 VYARUS   
  Add info for an additional year