Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
DERBY ITALIANO - ROMA CAPANNELLE
 ITALY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 MAC MAHON4 RAMONTIMISS SULTIN ALDUINO BOTTI 16-a 2200 MT Grade IIBACK ON BOARD ANDA MUCHACHO 2:16:5011 STARTERS; WON BY 5 LENGTHS (JRD)
2016 SAENT STRATEGIC PRINCE3EROICA3 IL CAVALLO IN TESTA 19 2200 MT Grade IIDEE DEE DOR FULL DRAGO 2:14.909 STARTERS; WON BY 1/2 LENGTH (JRD)
2015 GOLDSTREAM9 MARTINO ALONSOIMCO IMAGINATION STEFANO BOTTI 20 2200 MT Grade IISOUND OF FREEDOM6 TIME CHANT 2:16.20GD UNDEFEATED 5-5
2014 DYLAN MOUTH DYLAN THOMASCOTTONMOUTH3 STEFANO BOTTI 9-c 2200 MT Grade IIAUTRE QUALITE OIL OF ENGLAND 2:17.63GD
2013 BIZ THE NURSE ORATORIO6BIZ BAR STEFANO BOTTI 16-b 2200 MT Grade IIWISH COME TRUE4 ANCIENT KING3 2:17.04GOING GOOD
2012 FEUERBLITZ BIG SHUFFLEFLAMINGO ISLAND M. FIGGE 8-c 2200M Grade IIWILD WOLF4 SMOKING JOE2 2.19.00 
2011 CRACKERJACK KING2 SHAMARDALCLABA DI SAN JORE S. BOTTI 1-e 2200M Grade IIWILLIE CAZALS DANEDREAM 2:15.80 
2010 WORTHADD DUBAWIWIGMAN VITTORIO CARUSO 4-m 2200M Grade IIANSIEI SARATOGA BLACK 2:22.10 
2009 MASTERY6 SULAMANIMOYESII SAEED BIN SUROOR 10-c 2200M Grade IITURATI JAKKALBERRY2 2:16.50G2. GF. 21R. 1½-HD-½
2008 CIMA DE TRIOMPHE GALILEO4SOPRAN LONDA BRUNO GRIZZETTI 9-c 2200M Grade IPERMESSO2 PAPETTI 2:14.60 
2007 AWELMARDUK ALMUTAWAKELCLABA DI SAN JORE A. & G. BOTTI 1-e 2400M Grade ISHREK ROBS LOVE 2:28.9 
2006 GENTLEWAVE MONSUNSAUMAREINE ANDRE FABRE 13-c 2400M Grade ISTORM MOUNTAIN ROCKMASTER 2:27.4 
2005 DE SICA SRI PEKANDRIFA EMILIO BORROMEO 22-b 2400M Grade IRAMONTI JANES PARK 2:28.60HD
2004 GROOM TESSE GROOM DANCERVICOMTESSE MAG LUIGI CAMICI 5-e 2400M Grade IDAYANO PRIVY SEAL3 2:27.68 
2003 OSORIO SURUMUOCOTAL URS SUTER 8-g 2400M Grade IPRIVATE CHARTER LUNDYS LANE3 2:27.20 
2002 RAKTI POLISH PRECEDENTRAGERA BRUNO GRIZZETTI 22-d 2400M Grade IBALLINGARRY FISICH 2:27.90 
2001 MORSHDI SLIP ANCHORREEM ALBARAARI MICHAEL JARVIS 9-c 2400M Grade IFALBRAV IBERUS 2:26.60 
2000 KALLISTO STERNKONIGKALINIKTA HANS BLUME 4-b 2400M Grade IWINDSOR BOY PAOLINI 2:27.10MARGINS 6, SHD, 2
1999 MUKHALIF CAERLEON2POTRI PE SAEED BIN SUROOR 8-i 2400M Grade IISCAN BEST GREY 2:25.70 
1998 CENTRAL PARK IN THE WINGSPARK SPECIAL SAEED BIN SUROOR 4-k 2400M Grade INADOUR AL BAHR MUTAWWAJ 2:26.30 
1997 SINGLE EMPIRE KRISCAPTIVE ISLAND PETER CHAPPLE-HYAM 10-c 2400M Grade IUNGARO PANAMA CITY 2:26.20 
1996 BAHAMIAN KNIGHT ASCOT KNIGHTMUSKOKA COMMAND DAVID LODER 3-g 2400M Grade IBACKDROP CORAL REEF 2:26.0 
1995 LUSO SALSELUCAYAN PRINCESS CLIVE BRITTAIN 7-a 2400M Grade ICOURT OF HONOUR PRECEDE 2:25.70 
1994 TIME STAR MANILAVALDEMOSA PAUL COLE 7 2400M Grade IOVERBURY RUBHAHUNISH 2:28.10 
1993 WHITE MUZZLE DANCING BRAVEFAIR OF THE FURZE PETER CHAPPLE-HYAM 16-g 2400M Grade INEEDLE GUN MR RICHARD 2:24.50 
1992 IN A TIFF CAERLEON2TIFRUMS DERMOT WELD 9-c 2400M Grade IMERZOUK MASAD 2:27.50 
1991 HAILSHAM RIVERMANHALOS PRINCESS CLIVE BRITTAIN 9-c 2400M Grade IMARCUS THORPE HALF A TICK 2:28.10 
1990 HOUMAYOUN SHERNAZARHALWAH ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-f 2400M Grade IPIER DAMIANI DOVEKIE 2:27.00 
1989 PRORUTORI PROVIDENTIALMISS FLOWER BELLE MICHAEL JARVIS 4-d 2400M Grade IARTIC ENVOY STAR SHAREEF 2:27.50 
1988 TISSERAND NADJARTANDINA3 M.VINCIS 16-h 2400M Grade ICARROLL HOUSE SAUDI DESERT 2:30.60 
1987 ZAIZOOM AL NASRPLUMOVENT PAUL COLE 5-g 2400M Grade IGRAND TOUR OUR ELIASO 2:29.10 
1986 TOMMY WAY THATCHTILIA2 JOHN DUNLOP 14-f 2400M Grade IBE MY MASTER SHIBIL 2:27.90 
1985 DON ORAZIO HOMINGDEBUTANTE F. JOVINE 1-g 2400M Grade IRECO FIRE OF LIFE 2:27.90 
1984 WELNOR WELSH PAGEANTNORFOLK LIGHT G. BENETTI 3-e 2400M Grade IBOB BACK AT TALAQ 2:33.90 
1983 MY TOP HIGH TOPFORGOTTEN DREAMS2 ALDUINO BOTTI 3-f 2400M Grade IBROGAN   2:28.603° HIGH CANNON
1982 OLD COUNTRY QUIET FLINGLITTLE MISS LUCA CUMANI 3-c 2400M Grade ITEOFANE BATER 2:35.80 
1981 GLINT OF GOLD MILL REEFCROWN TREASURE IAN BALDING 21-a 2400M Grade IMY FRANKY BOLD BRIGADIER2 2:30.90 
1980 GARRIDO MANNSFELDGABRIELLE LEBAUDY FRANCOIS BOUTIN 1-i 2400M Grade IPIAN DEL LUPO SEAS VALLEY 2:30.00 
1979 MARRACCI SIR GAYLORDMARTINE BOILEAU FRANCOIS BOUTIN 6-d 2400M Grade ILADISLAO DI OPPELM LUCKY LUCIANO 2:29.00 
1978 ELGAY GAY LUSSACGOLD REEF FRANCOIS BOUTIN 5-i 2400M Grade ISORTINGO AZZURRINA 2:28.40 
1977 SIRLAD BOLD LADSORAGNA G. BENETTI 19-b 2400M Grade ICAPO BON WALE 2:28.10 
1976 RED ARROW MOLVEDOROTATION A. PANDOLFI 19-c 2400M Grade IJEREZ2 GALLIO 2:29.403YO F & C
1975 ORANGE BAY CANISBAYORANGE TRIUMPH M. BENETTI 16-c 2400M Grade IPIERRE CURIE MANOLO BORROMEO 2:38.40 
1974 SUFFOLK PRETENDRESAIGON2 E. CAMICI 7-a 2400M Grade IWOHLGEMUTH HIPCRESS 2:34.00 
1973 CERRETO CLAUDECRENELLE 1-e 2400M Grade IMAGELLANO VEIO 2:31.40 
1972 GAY LUSSAC FABERGE2GREEN AS GRASS S. CUMANI 9-e 2400M Grade ITIERCERON IONICO 2:29.603YO C & F
1971 ARDALE ACCRALEARANDENA M. BENETTI 6-e 2400M Grade ICAMIGLIATELLO TRATTEGGIO 2:31.40 
1970 ORTIS TISSOTORIENTALE2 14-e 2400M Grade IALCAMO JEROME2 2:34.80 
1969 BONCONTE DI MONTEFELTRO CHARLOTTESVILLEBUONTALENTA 2-u 2400M OLCIO MONARCA 2:32.602° OLCIO
1968 HOGARTH NECKARHOPEFUL DUCHESS2 VITTORIO PENCO 1-k 2400M TESTON2 TELSTAR3 2:35.60 
1967 RUYSDAEL RIGHT ROYALROSSELLINA VITTORIO PENCO 4-l 2400M RAEBURN2 AMYNTHAS 2:32.40 
1966 APPIANI2 HERBAGERANGELA RUCELLAI 4-f 2400M CHIO TAMIKO 2:29.60 
1965 VARANO DARIUSVARNA2 1-h 2400M BEN MARSHALL2 MARCO VISCONTI 2:29.60 
1964 DIACONO JADDODAMIGELLA L. REGOLI 4-o 2400M Grade IMAXIM5 SION 2:29.20 
1963 BRACCIO DA MONTONE VANDALEBUONTALENTA 2-u 2400M OSMARIN MIDER 2:29.60 
1962 ANTELAMI BOTTICELLIALLEGRA2 VITTORIO PENCO 7-f 2400M FAENZA15 MASACCIO2 2:30.60 
1961 LAUSO OCARINALA CANEA U. PANDOLFI 16-c 2400M DELVIN ADRASTO 2:33.20 
1960 FILS DEVE WILD RISKFILLE DES CHAUMES ETTORE TAGLABUE 8-i 2400M ASOPO CERTALDO 2:34.20 
1959 RIO MARIN TRAGHETTOCIRA2 G. MANTAVANI 4-c 2400M SONGKOI CHEMO2 2:30.60 
1958 SEDAN PRINCE BIOSTAFFA2 ARTURO MAGGI 19-b 2400M TIEPOLO2 PEVERON 2:32.40 
1957 BRAQUE ANTONIO CANALEBUONAMICA 22-d 2400M CHITET ALEPPO9 2:30.403° ALEPPO
1956 BARBA TONI FANTEISTRIANA2 1-n 2400M VITTOR PISANI TALISMANO 2:33.40 
1955 ALTREK ANTONIO CANALEALTEA 2-w 2400M GRAND RAPIDS2 CHIADINA 2:33.80 
1954 BOTTICELLI BLUE PETERBUONAMICA FEDERICO TESIO 22-d 2400M VERNET4 ORVIETO2 2:33.202° VERNET
1953 RIVISONDOLI SCANNOATESSA 14-a 2400M ALBERIGO TOULOUSE LAUTREC 2:32.80 
1952 ZAMORETTO2 TRAGHETTOZAMORA2 M. BENETTI 2-c 2400 MT OISE ARSON 2:31.80 
1951 DAUMIER NICCOLO DELLARCADONATELLA2 FEDERICO TESIO 14-c 2400M SCAI COGITOR 2:37.003° COGITOR
1950 STIGLIANO MACHERIOSTERNA3 F. REGOLI 11-c 2400M ADAM3 GRANET 2:33.00 
1949 GOLFO2 MORONIGOLCONDA5 1-b 2400M ANTONIO CANALE   2:31.203° PORT ARTHUR
1948 LEON DE SAN MARCO TRAUPERUVIANA G. MANTOVANI 2-o 2400M ZLOTY NAUCIDE 2:35.00 
1947 TENERANI BELLINITOFANELLA FEDERICO TESIO 6-d 2400M SCANNO   2:29.603° CORSARO
1946 GLADIOLO NAVARROGLORIEUSE F. REGOLI 16 2400M     2:34.802° ARNO 3° ONTARIO
1945 TRAGHETTO CAVALIERE DARPINOTALMA3 G.MANTOVANI 1-n 2400M LUCA DI LEIDA TORERO 2:31.40 
1944 TORBIDO ORTELLOTEMPESTA4 FEDERICO TESIO 16-h 2400M DALMAZIA MACHERIO 2:30.20 
1943 ORSENIGO OLEANDEROSTANA L. REGOLI 16-c 2400M NAKAMURO   2:27.203° FRIGNANO
1942 ARCO SINGAPORE3ARCHIDAMIA F. REGOLI 7-f 2400M SCIRE   2:33.203° MANABI
1941 NICCOLO DELLARCA CORONACHNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 2400M     2:31.002° IRENEO 3° SON CHI SONO
1940 BELLINI CAVALIERE DARPINOBELLA MINNA FEDERICO TESIO 2-d 2400M SABLA   2:32.403° EUFRATE
1939 VEZZANO ORTELLOVOLAGE M. BENETTI 1-h 2400M     2:36.802° SACRANTINO 3° BUONARROTI
1937 DONATELLO2 BLENHEIM2DELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 2400M AMERINA GAIO 2:31.75 
1936 ARCHIDAMIA MANNAARCHIPPE F.REGOLI 7-f 2400M Grade I  ETTORE TITO 2:38.002° MIPISSING
1935 UGOLINO DA SIENA ORTELLODUET FEDERICO TESIO 3-j 2400M LUB   2:33.603° SOLIMANO
1934 AMUR SPIKE ISLANDARDITA G. RADICE FOSSATI 10 2400M OSIMO BERNINA 2:35.20 
1933 PILADE CAPTAIN CUTTLEPIERA F. REGOLI 1-j 2400M CRAPOM KENNEBE 2:35.00 
1932 JACOPA DEL SELLAIO CORONACHVICE VERSA FEDERICO TESIO 1-t 2400M     2:35.002° ST MORITZ 3° VINCA
1931 OBERON5 ORPHEUSBUZAKINCSE 4-o 2400M Grade I    2:37.602° GOSSAERT 3° DELTA
1930 EMANUELE FILIBERTO FILIBERT DE SAVOIELA MUNIA L. REGOLI 32 2400M FILARETE OSTIGLIA 2:41.80 
1929 ORTELLO TEDDYHOLLEBECK WILLY CARTER 16-c 2400M MINO DAREZZO   2:34.203° FURIO
1928 DERVIO HAVRESAC2DESTA WILLY CARTER 42 2400M   ISSO 2:39.002° GUIDO GUERRA
1927 SENECIO KIBWESISIGMA W.HADFIELD 2-w 2400M Grade I    2:38.202° MAH JONGG 3° CANAJOHARIA
1926 APELLE SARDANAPALEANGELINA FEDERICO TESIO 5-d 2400M CRANACH2   2:35.803° ORASSO
1925 LUI HAVRESAC2PEERLESS4 F. TURNER 23-b 2400M ANSAC   2:31.403° MIRTO
1924 MANISTEE HAVRESAC2VOLODORA J. SUMMERSFIELD 21-a 2400M GIAMBOLOGNA LAUCO 2:35.40 
1923 CIMA DA CONEGLIANO SIGNORINOCHIN FEDERICO TESIO 7-c 2400M     2:41.002° DOMINIO 3° GALLICUS
1922 MELOZZO DA FORLI SIGNORINOFAUSTA FEDERICO TESIO 2-w 2400M SIGFRIDO FIORELLO 2:39.00 
1921 MICHELANGELO SIGNORINOFAUSTA FEDERICO TESIO 2-w 2400M   LORD ALLAN 2:37.002° PRINCETON
1920 GHIBERTI SIGNORINOGIOTTINA FEDERICO TESIO 20-a 2400M     2:39.002° ASTICO 3° NONIO
1919 MEISSONIER SIGNORINOFAUSTA FEDERICO TESIO 2-w 2400M     2:31.002° MERZLI 3° ARGO
1918 CARLONE SIGNORINOLA CARZA N. PANDOLFI 11-d 2400M BURNE JONES   2:47.003° WALLA
1917 GIANPIETRINA SIGNORINOGIOTTINA FEDERICO TESIO 20-a 2400M ALCIONE2   2:32.003° FLORIDO
1916 KOSHENI GALEAZZOMILIA F.SCHEIBLER 8 2400M Grade I    2:34.002° HAMISI 3° FLOWER BOY
1915 VAN DYCK SIGNORINOVERONESA FEDERICO TESIO 2-c 2400M ARISTIPPO   2:35.003° FRAGORE
1914 FAUSTA SPEARMINTMADREE FEDERICO TESIO 2-w 2400M CHUMVI   2:33.203° IL FALCO
1913 NETTUNO ARCONTEEUREKA7 F. SCHEIBLER 8-a 2400M SIGMA   2:47.003° MARENGO
1912 REMBRANDT2 WILLIAM THE THIRDMISS REPTON FEDERICO TESIO 13-a 2400M SALVATOR ROSA2   2:34.203° ALCEO
1911 GUIDO RENI MELANIONJENNY HAMPTON F.TESIO 20-a 2400 MT Grade IALCIMEDONTE ARNOLFO DI CAMBIO 2:37.20 
1910 SATURNO GALEAZZOSAPHIRINE2 8-b 2400M Grade I  SAMBAR  2° CARDUCCI
1909 DEDALO2 ARCONTEDEVONA2 8-k 2400M Grade IANGELICA KAUFFMANN FRACK   
1908 DEMETRIO CLAIRONMISS SNAP 21 2400M Grade I     2° BRIMO 3° RUSCELLO
1907 BELBUC ARCONTEBRADAMANTE5 3-h 2400M Grade IOLIVO    3° SAVELLO
1906 CRESO ST CAPRAISDEVONA2 8-k 2400M Grade I     2° CHITET 3° ORYX
1905 ONORIO GARRICK5HYACINTHE2 1-e 2400M Grade I     2° KURU 3° CAMPODIGLIO
1904 THE OAK THE CELLARER2OAK LEAF2 1-t 2400M Grade I  VERROCCHIA2  2° CELIMONTANA
1903 ESQUILINO2 MELANIONGRACE HILL 2-t 2400M Grade I     2° GUIRIOT 3° KIBOKO
1902 TOCSIN2 MELANIONTRISTEZZA 20-a 2400M Grade IISABELLA18    3° ROYALIST
1901 KARIBO ORBENDNATALIA2 8-a 2400M Grade IREADY13 SILVANA8   
1900 CLORIDANO THE CONDOR2BAMBOLA4 2-n 2400M Grade IKIKAMBA    3° GEORGE BLACK
1899 ELENA4 GARRICK5ENTREVUE 8-a 2400M Grade I     2° TARANTELLA 3° MORGANA
1898 SIMBA2 ORBENDEOTHEN2 4-k 2400M Grade IBIRENO YOKOHAMA5   
1897 HIRA3 MELTONPROSERPINA2 8 2400M DRUSILLA5    3° GHE GHE
1896 GOLDONI MELTONVENETIA3 19-a 2400M      2° ALLEGRO 3° MOSQUITO
1895 ORANZEB GARRICK5FIRE BELL2 8-a 2400M Grade I     2° HENRY VIII 3° ROYAL HART
1894 SANSONETTO ANDREDSIEBA 3-h 2400M Grade IEUCLIDE ENIO2   
1893 FESTUCA2 PRESTONPANSGRATITUDE2 2-h 2400M Grade I  MACARENO4  2° JEAN SANS PEUR
1892 ARCADIA2 ANDREDARQUES 6-a 2400M Grade ILUCIFER24    3° SERPENTINO
1891 BARONE ANDREDBAGATELLE5 2-n 2400M Grade I  BEPPINA3  2° DRAGONTINA
1890 DORALICE3 ANDREDSANGARRE 3-h 2400M Grade I  OTELLO5   
1889 RABICANO ANDREDSANGARRE 3-h 2400 MT Grade IPROSERPINA2 AMULIO   
1888 FILIBERTO4 ANDREDPICCIOLA2 2400M Grade I     2° DRUMMER 3° MORGANA
1887 CARL ANDREA ANDREDPICCIOLA2 8 2400M Grade ILAZIO    3° LERIDANO
1886 ENIO HAMLET5REDPOLE2 15-b 2400M Grade I     2° YORK 3° RODOMONTE
1885 ROSENBERG HAMLET5BLYTHESOME 11-a 2400M Grade I     2° APRIL FOOL 3° MANDOLINO
1884 ANDREINA ANDREDORPHELINE 6-f 2400 MT Grade I     2° QUEEN O SCOTS 3° MARFISA
  Add info for an additional year