Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
CANADIAN INTERNATIONAL STAKES - WOODBINE, ON
 CANADA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 BULLARDS ALLEY FLOWER ALLEYFLOWER FOREST TIM GLYSHAW 8 12 F Grade IOSCAR NOMINATED FLAMBOYANT13 2:34.37TURF SOFT [10 RAN]
2016 ERUPT DUBAWIMARE NOSTRUM FRANCIS-HENRI GRAFFARD 4-g 12 F Grade IDARTMOUTH2 WAKE FOREST4 2:30.87TURF: FIRM; 9 RAN, BY 1 L.
2015 CANNOCK CHASE LEMON DROP KIDLYNNWOOD CHASE MICHAEL R. STOUTE 1-n 12 F Grade IUP WITH THE BIRDS SHEIKHZAYEDROAD2 2:29.26TURF: GOOD
2014 HILLSTAR2 DANEHILL DANCERCRYSTAL STAR3 MICHAEL R. STOUTE 7-a 12 F Grade IBIG BLUE KITTEN DYNAMIC SKY2 2:29.00 
2013 JOSHUA TREE3 MONTJEUMADEIRA MIST EDWARD A. L. DUNLOP 4-m 12 F Grade IHYPER3 SEISMOS 2:35.45TURF: YIELDING
2012 JOSHUA TREE3 MONTJEUMADEIRA MIST MARCO BOTTI 4-m 12 F Grade IDANDINO2 FORTE DEI MARMI 2:30.89TURF GOOD
2011 SARAH LYNX MONTJEUSTEEL PRINCESS3 JOHN E. HAMMOND 1-k 12 F Grade IJOSHUA TREE3 TREASURE BEACH3 2:34.90TURF: YIELDING
2010 JOSHUA TREE3 MONTJEUMADEIRA MIST AIDAN P. O’BRIEN 4-m 12 F Grade IMORES WELLS REDWOOD8 2:32.72GD, 9R, M- HD- NO- ½
2009 CHAMPS ELYSEES4 DANEHILLHASILI ROBERT J. FRANKEL 11 12 F Grade IJUKEBOX JURY2 BUCCELLATI2 2:28.36TURF: FIRM
2008 MARSH SIDE GONE WESTCOLONIAL PLAY NEIL D. DRYSDALE 23-b 12 F Grade ISPICE ROUTE CHAMPS ELYSEES4 2:28.73TURF: FIRM
2007 CLOUDYS KNIGHT LORD AVIECLOUDY SPOT FRANK J. KIRBY 10-a 12 F Grade IASK4 QUIJANO 2:27.71TURF FIRM
2006 COLLIER HILL DR DEVIOUSPOLAR QUEEN3 G. ALAN SWINBANK 9-c 12 F Grade IGO DEPUTY SKY CONQUEROR 2:37.34TURF: SOFT
2005 RELAXED GESTURE INDIAN RIDGETOKEN GESTURE CHRISTOPHE CLEMENT 4-m 12 F Grade IMETEOR STORM2 ELECTROCUTIONIST 2:32.64GREY SWALLOW DQ 3RD TO 4TH
2004 SULAMANI HERNANDOSOUL DREAM SAEED BIN SUROOR 16-c 12 F Grade ISIMONAS BRIAN BORU4 2:28.64TURF GOOD
2003 PHOENIX REACH ALHAARTHCARROLLS CANYON ANDREW M. BALDING 14-c 12 F Grade IMACAW3 BRIAN BORU4 2:33.62TURF: YIELDING
2002 BALLINGARRY SADLERS WELLSFLAMENCO WAVE AIDAN P. O’BRIEN 16-g 12 F Grade IFALCON FLIGHT YAVANAS PACE 2:31.68TURF: YIELDING
2001 MUTAMAM DARSHAANPETAL GIRL ALEC STEWART 1-k 12 F Grade IPAOLINI LODGE HILL 2:28.46TURF GOOD
2000 MUTAFAWEQ SILVER HAWKTHE CARETAKER SAEED BIN SUROOR 2-s 12 F Grade IWILLIAMS NEWS DALIAPOUR 2:27.62TURF FIRM
1999 THORNFIELD SKY CLASSICALEXANDRINA PHILLIP ENGLAND 9-g 12 F Grade IFRUITS OF LOVE COURTEOUS 2:32.39TURF: GOOD
1998 ROYAL ANTHEM3 THEATRICALIN NEON HENRY R. A. CECIL 8-k 12 F Grade ICHIEF BEARHART PARADE GROUND2 2:29.60FM, 8R, M-2-½-3
1997 CHIEF BEARHART CHIEFS CROWNAMELIA BEARHART MARK R. FROSTAD 13-c 12 F Grade IDOWN THE AISLE ROMANOV2 2:29.00TURF: FIRM, M-2 1/4
1996 SINGSPIEL4 IN THE WINGSGLORIOUS SONG MICHAEL R. STOUTE 12-c 12 F Grade ICHIEF BEARHART MECKE 2:33.20 
1995 LASSIGNY GONE WESTLOVE POTION WILLIAM I. MOTT 13-c 12 F Grade IMECKE HASTEN TO ADD 2:29.80 
1994 RAINTRAP RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 12 F Grade IALYWOW VOLOCHINE 2:25.60 
1993 HUSBAND DIESISBEAMING BRIDE JOHN FELLOWS 22-d 12 F Grade ICOZZENES PRINCE REGENCY 2:36.40 
1992 SNURGE ELA-MANA-MOUFINLANDIA2 PAUL F. I. COLE 1-m 12 F Grade IGHAZI WIORNO 2:39.00WIORNO : DQ - 1ST TO 3RD
1991 SKY CLASSIC NIJINSKY2NO CLASS JAMES E. DAY 23-b 12 F Grade IPANORAMIC2 TOT OF RUM 2:27.80IZVESTIA BD, PD
1990 FRENCH GLORY SADLERS WELLSDUNETTE ANDRE FABRE 26 12 F Grade ISKY CLASSIC COZZENES PRINCE 2:34.80 
1989 HODGES BAY VIGORSSUN FOR ALL WILLARD C. FREEMAN 1-g 12 F Grade ISTEADY POWER CHARLIE BARLEY 2:33.80TURF: SOFT
1988 INFAMY SHIRLEY HEIGHTSSERIEMA LUCA M. CUMANI 9-e 12 F Grade IEL SENOR DELIGHTER 2:29.00 
1987 RIVER MEMORIES RIVERMANLE VAGUE A LAME ROBERT COLLET 21-a 12 F Grade ISADJIYD SIR HARRY LEWIS 2:32.80GD HD
1986 SOUTHJET NORTHJETSYZYGY4 ANGEL A. PENNA, SR. 20-a 13 F Grade ISHARDARI ROYAL TREASURER 2:54.60TURF: YIELDING
1985 NASSIPOUR BLUSHING GROOMALAMA STEPHEN A. DIMAURO 9-c 13 F Grade ISUMAYR TRIPTYCH 2:48.20TURF: YIELDING
1984 MAJESTYS PRINCE HIS MAJESTYPIED PRINCESS JOSEPH B. CANTEY 14-b 13 F Grade IJACK SLADE ESPRIT DU NORD 2:42.80GD
1983 ALL ALONG TARGOWICEAGUJITA PATRICK L. BIANCONE 1-d 13 F Grade ITHUNDER PUDDLES MAJESTYS PRINCE 2:45.00YL
1982 MAJESTYS PRINCE HIS MAJESTYPIED PRINCESS JOSEPH B. CANTEY 14-b 13 F Grade ITHUNDER PUDDLES PARADISE2 2:49.40TURF: YIELDING
1981 OPEN CALL STAGE DOOR JOHNNYSILLY GAME JOHN M. GAVER, JR. A4 13 F Grade IRAINBOW CONNECTION JOHNNY DANCE 2:53.40TURF: SOFT
1980 GREAT NECK2 TENTAMTURTLE COVE JAN H. NERUD 1-l 13 F Grade IBUCKPOINT BEN FAB 2:42.6020-1. 4TH: GOLDEN ACT
1979 GOLDEN ACT GUMMOGOLDEN SHORE LOREN W. RETTELE 3-o 13 F Grade ITRILLION GAIN 2:48.60SF NK
1978 MAC DIARMIDA MINNESOTA MACFLYING TAMMIE FLINT S. SCHULHOFER 1-k 13 F Grade IDOM ALARIC AMAZER2 2:41.20 
1977 EXCELLER VAGUELY NOBLETOO BALD MAURICE ZILBER 21-a 13 F Grade IMAJESTIC LIGHT JOHNNY D 2:52.40SF
1976 YOUTH ACK ACKGAZALA2 MAURICE ZILBER 8-a 13 F Grade IIMPROVISER EFFERVESCING 2:48.00SF
1975 SNOW KNIGHT FIRESTREAKSNOW BLOSSOM MACKENZIE T. MILLER 6-e 13 F Grade ICOMTESSE DE LOIR CARNEYS POINT 2:43.20 
1974 DAHLIA VAGUELY NOBLECHARMING ALIBI MAURICE ZILBER 13-c 13 F Grade IIBIG SPRUCE CARNEYS POINT 2:40.00NCR
1973 SECRETARIAT BOLD RULERSOMETHINGROYAL LUCIEN LAURIN 2-s 13 F Grade IIBIG SPRUCE GOLDEN DON 2:41.80SECRETARIATS LAST RACE.
1972 DROLL ROLE TOM ROLFEPRADELLA THOMAS J. KELLY 21-a 13 F BELLE GESTE LORD VANCOUVER 2:51.80 
1971 ONE FOR ALL NORTHERN DANCERQUILL HORATIO A. LURO 5-g 13 F FRENETICO GLEAMING 2:45.20 
1970 DRUMTOP ROUND TABLEZONAH ROGER LAURIN 5-h 13 F JUNGLE COVE FRENETICO 2:50.80 
1969 VENT DU NORD VANDALELA CARAVELLE ALFRED A. SCOTTI 4-f 13 F ONE FOR ALL GREY WHIZ 2:47.20TRADESMAN WON BUT DISQUALIFIED TO LAST
1968 FRENETICO CASANOVA2FIANCE LOUIS C. CAVALARIS, JR. 14-f 13 F PETIT DUC DOMINION DAY 2:49.20 
1967 HES A SMOOTHIE ROUND TABLERATINE WARREN BEASLEY 17-b 13 F CANADEL PRETKO 2:59.60 
1966 GEORGE ROYAL DARK HAWKPOLLY BASHAW DONALD RICHARDSON 4-d 13 F ORBITER TATAO 2:42.40 
1965 GEORGE ROYAL DARK HAWKPOLLY BASHAW DONALD RICHARDSON 4-d 13 F BRAVE LAD RIBOTS FLING 3:05.40TURF: SOFT
1964 WILL I RULE AMARULLAHBLUE ETHEL JOSEPH S. NASH 8-k 13 F CANEBORA GREEK FORM 2:47.80 
1963 THE AXE2 MAHMOUDBLACKBALL JOHN M. GAVER 1-x 13 F HARD ROCK MAN BRONZE BABU 2:41.00NCR
1962 EL BANDIDO3 TEHRANROSE OF YERODA JOSEPH H. PIERCE, JR. 14-f 13 F OUR JEEP HARMONIZING 2:50.80 
1961 OUR JEEP WAR JEEPVAMP2 OLEG T. DUBASSOFF 37 13 F WOLFRAM PROMPT HERO 2:45.80 
1960 ROCKY ROYALE ROCKEFELLANARCISSE PAUL L. KELLEY 5-j 13 F NOBLE SEL PROMPT HERO 2:42.20NEW COURSE RECORD
1959 MARTINI2 DONATELLO2ANGELICUS HARRY E. TROTSEK 4-l 13 F HANNAHS HILL CALAIS 2:56.00 
1958 JACK KETCH ABADANLAW HARRY E. TROTSEK 1-h 13 F MAHAN ANDREW ALAN 2:46.60FIRST YEAR ON TURF
1957 SPINNEY COVER UPMRS. RABBIT HORATIO A. LURO 21 13 F GRAND CANYON13 FIND2 2:46.20 
1956 EUGENIA2 BRICKEOS2 HORATIO A. LURO 23-a 13 F PRINCE MORVI WISE MARGIN 2:43.40 
1955 PARK DANDY BULL DANDYPARK AVENUE P. BRADY 21-a 9.5 F PAPER TIGER HICKORY HILL 2:00.80NTR
1954 RESILIENT SIR DAMIONEVERY BRIDE H. WILLIAMS 5-i 9 F KING MAPLE MARKED GAME 1:54.00 
1953 NAVY PAGE WAR ADMIRALOUR PAGE GORDON MCCANN 4-m 9 F RISQUE ROUGE KASCO KNIGHT 1:53.40 
1952 BEAU DANDY BULL LEASOME POMP R. ANDERSON 3-d 8.5 F ENDURABLE SIR STROME 1:46.00 
1951 BULL PAGE BULL LEAOUR PAGE GORDON J. MCCANN 4-m 8.5 F BEAU DANDY DUBIOUS6 1:49.00 
1950 NEPHISTO FAIRARISMADEMOISELLE SATAN ARTHUR BRENT 5-d 8.5 F BEAU DANDY JEANS JAY 1:46.80 
1949 ARISE HE DIDCORALIE B. JAMES C. BENTLEY 4-m 8.5 F MONTANA SANDS DOUBLE BRIAR2 1:46.80 
1948 CANADAS TEDDY TEDDY WRACKWEE TODDLER2 MORRIS FISHMAN 13-c 8.5 F DYMOKE KENTUCKY DAY 1:48.00 
1947 BROWN HOSTESS2 BROWN KINGJOURNEYS END2 WILLIAM THURNER 4-r 8.5 F MOLDY YELLOWKNIFE2 1:46.20 
1946 KINGARVIE TEDDY WRACKFORSWORN ARTHUR BRENT 14-a 8.5 F BERT OLD FAITHFUL2 1:51.40 
1945 TULACHMORE WORTHMORE2TULACH ARD W. E. MACDONALD 12 8.5 F HYPERHELIO BE BRIEF 1:55.40 
1944 BE BRIEF BREVITYCOLONIA CECIL HOWARD 1-j 8.5 F ATTRISIUS KORAWAY 1:47.60 
1943 SHEPPERTON2 SUN CRAIGCHATWATER FRED H. SCHELKE 4-g 8.5 F TULACHMORE TEEWORTH 1:51.80 
1942 SHEPPERTON2 SUN CRAIGCHATWATER FRED H. SCHELKE 4-g 8.5 F JACLESS PASSA GRILLE 1:52.40 
1941 BUNTY LAWLESS LADDERMINTWINA GORDON J. MCCANN 23-b 8.5 F AIR SURE SILVOS 1:49.20 
1940 CERISSE GARROTECERVA A. BENNIE 16-h 8.5 F BRODEA HOOD 1:46.00 
1939 SIR MARLBORO SWIFT AND SUREMAD DELIGHT WALTER E. COBURN 13 8.5 F FILISTEO SHOELESS JOE 1:48.00 
1938 BUNTY LAWLESS LADDERMINTWINA JACK ANDERSON 23-b 8.5 F CABIN GAL MONA BELL 1:45.80INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year