Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREMIO REGINA ELENA (ITALIAN 1000 GUINEAS) - ROMA CAPANNELLE
 ITALY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 MI RACCOMANDO POETS VOICE2MASCHERA DORO A BOTTI & S ALDUINO 14-c 1600 MT Grade IILADY RAMON2 STAMP COLLECTING 1:36:1415 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 CONSELICE SHOWCASING2DICTATRIX2 14-c 1600 MT Grade IILA TRINACRIA ETERNITY STAR2   
2015 SOUND OF FREEDOM6 DUKE OF MARMALADE2PAINT IN GREEN STEFANO BOTTI 5-g 1600MT Grade IIIANCHISE2 KOCNA 1:38.20 
2014 VAGUE NOUVELLE2 MASTERCRAFTSMANZONA8 RAFFAELE BIONDI 6-e 1600M Grade IILADY DUTCH FELCINE 1:42.52 
2013 DANCER DESTINATION DUBAI DESTINATIONMARA DANCER2 BRUNO GRIZZETTI 2-f 1600M Grade IIIGRAND TREASURE2 CLOROFILLA 1.37.96 
2012 CHERRY COLLECT ORATORIO6HOLY MOON2 S BOTTI 14-f 1600M Grade IILAST NIGHT SHOW ICEBREAKING 1:38.00S BOTTI TRAINED FIRST TWO. 13 RAN
2011 STAY ALIVE3 IFFRAAJPURSUIT OF LIFE BRUNO GRIZZETTI 2-s 1600M Grade IIADAMANTINA5 GOOD KARMA5 1.39.60 
2010 EVADING TEMPETE DUBAI DESTINATIONLATE SUMMER2 FRANCOIS ROHAUT 2-o 1600M Grade IIICRONSA ZOBENIGO 1:38.30 
2009 MY SWEET BABY3 MINARDI2GMAASHA RICCARDO MENICHETTI 9-e 1600M Grade IIARIA DI FESTA LOUISE ARON 1.38.30 
2008 LOVE OF DUBAI MORE THAN READYDIAMOND KRIS CLIVE BRITTAIN 14-b 1600M Grade IIVATTENE FAIRY EFISIO 1:37.10 
2007 LOKALOKA PURSUIT OF LOVELOVINA BRUNO GRIZZETTI 21-a 1600M Grade IIMISS ANNALEO TURFROSE 1.35.80 
2006 WINDHUK PLATINIWACONDA PIERLUIGI GIANNOTTI 9-e 1600M Grade IIMUSA GOLOSA SABANA PERDIDA 1:37.00 
2005 SILVER CUP10 ALMUTAWAKELRIBBLESDALE3 ALDUINO BOTTI 9-c 1600M Grade IICHANTILLY BEAUTY SHE BASIC 1:37.20 
2004 RUMBA LOCA SRI PEKANRUMBA AZUL BRUNO GRIZZETTI 2-i 1600M Grade IISUPER BOBBINA DORR 1:42.60HEAVY
2003 GOLDEN NEPI REVOQUESHAJARA GIULIANO FRATINI 9-c 1600M Grade IIVALE MANTOVANI KIRALIK 1:40.2 
2002 SADOWA5 LOMITASSANGUETA BRUNO GRIZZETTI 6-d 1600M Grade IISWEETSOUTHERNGIRL TORRIGIANA2 1:38.50 
2001 BUGIA KENDORBUGIARDA LLORENZO BROGI 22-d 1600M Grade IILOVE ROI BARANJA 1:38.50 
2000 XUA FAIRY KING2BOLD STARLET2 BRUNO GRIZZETTI 16-f 1600M Grade IITIMI CRIMPLENE 1:40.00MARGINS 1-1-1
1999 SHENCK ZAFONICBUCKWIG BRUNO GRIZZETTI 4-m 1600M Grade IISOUTHERN HOUSE LADY STORM 1:43.6 
1998 SOPRAN LONDA DANEHILLLONGOBARDA LUIGI CAMICI 9-c 1600M Grade IIDEEP SEA FIELD OF HOPE 1.42.40 
1997 NICOLE PHARLY PHARLYDEBBIE HARRY ALBERTO VERDESI 5-e 1600M Grade IIORANGE JASMINE MUCH COMMENDED 1:39.10 
1996 BEAUTY TO PETRIOLO SCENICOVERSPENT2 LUIGI CAMICI 5-h 1600M Grade IISAGAR PRIDE BLU TUAMA 1.39.30 
1995 OLIMPIA DUKAKIS ISOPACHJAANA GIUSEPPE BOTTI 6-e 1600M Grade IIBAADERAH LOVE SECRET 1.39.10 
1994 ERIN BIRD BLUEBIRDMAID OF ERIN2 PETER CHAPPLE-HYAM 1-l 1600M Grade IILAKE COUNTRY2 SECRET NYMPH 1:40.00 
1993 ANCESTRAL DANCER SIBERIAN EXPRESSEXUBERINE MICHAEL BELL 19-b 1600M Grade IIFIRM FRIEND SEEING 1:39.90 
1992 TREASURE HOPE TREASURE KAYMOTHERS BLESSING JIM BOLGER 14-c 1600M Grade IIWITHOUT DELAY PENNYS VALENTINE 1.38.50 
1991 ARRANVANNA PRIMO DOMINIESMOKE CREEK AARMANDO RENZONI 20-a 1600M Grade IIIMCO LISI LARAS IDEA 1:42.60 
1990 ATOLL2 CAERLEON2SHIRLEY REEF BARRY HILLS 2-i 1600M Grade IILA CASCADE MISS PELOTA 1.42.90 
1989 MISS SECRETO SECRETOMY FIRST FLING JOHN DUNLOP 23-b 1600M Grade IICHUNI GLAUCE 1.42.10 
1988 LONELY BIRD STORM BIRDREINVESTMENT EMILIO BORROMEO 8-h 1600M Grade IIFIRE OF STAR LYME BAY 1:43.90 
1987 FEDORA GREY ARTAIUSPANTHERE GREY ALDUINO BOTTI 14-c 1600M Grade IMONTFORT CARRERA11 1:40.30 
1986 DANZICA RUSTICARODUPPEL EMILIO BORROMEO 3-d 1600M Grade IRUSSIAN LADY   1:40.603° VICTORIA FALLS
1985 MISS GRIS HAIL THE PIRATESBEAU GRIS ALDUINO BOTTI 8-h 1600M Grade ILOST CAUSE2 BRIGITTE LA VEAU 1:38.50 
1984 HONEY5 HE LOVES MESTICKPIN A.VERDICCHIO 4-l 1600M Grade IISOLVA ASTREA 1:39.10 
1983 RIGHT BANK LUTHIERASK GLORIA ALDUINO BOTTI 2-u 1600M Grade IIWHAT LAKE LIDA PERELLI 1:40.30 
1982 ROSANANTI BLUSHING GROOMCLARINA JOHN DUNLOP 1-m 1600M Grade IILENIA SMAGETA 1:39.70 
1981 VAL DERICA ASHMORELACONIA ALDUINO BOTTI 14-c 1600M Grade IIHOLGA SCROCCA 1:44.52 
1980 TIBALDA VICEREGALTERESA TIBALDI 6-d 1600M Grade IICOS DISPLAY KATALINA GIRL 1:43.40 
1979 MARTINS GIRL2 MARTINMASLINGER ON AND ON 4-n 1600M Grade IIMARIA WALESKA NEBBIA SUL BRADANO 1:45.20 
1978 AZZURRINA KNIGHTLY MANNERFLORADORA2 M. BERTINI 13-e 1600M Grade IIROMANTIC LOVE2 GIUSTIZIA 1:45.00 
1977 ROMAN BLUE CHARLOTTOWNQUANTO U. PANDOLFI 13-e 1600M Grade IIBAY TRIUMPH LASER BELLE 1:39.40 
1976 DIR EL GOBI AUREOLEDORILEA F. REGOLI 3-d 1600M Grade IIGIANNINA3 MISS BENEDICTA 1:44.203YO FILLIES
1975 SINTHESIS COURT FOOLSWEETSTONE V. DI SAN MARZANO 6-a 1600M Grade IIMIDIA7 RED GIFT 1:40.30 
1974 GRANDE NUBE FABERGE2BESSBOROUGH S. CUMANI 14-f 1600M Grade IITIVOLA RED GIRL 1:49.004TH LA LAUCHA
1973 LA ZANZARA SEA HAWKMAMA OCOLLO 22-d 1600M Grade IIANNETTA ASTORI PAOLA STAR 1:42.60 
1972 KERKENNA BAZILLEKYLIX 3-n 1600M Grade IICAORINA PARNY 1:46.603YO FILLIES
1971 ADELAIDE ADAMS BRACCIO DA MONTONEAZIA4 2-s 1600 MT IMPRIMITURA ROMAN CANDLE3 1:40.40 
1970 ALEA2 GALIVANTERALLEGED2 16-h 1600M OSIGLIA DOLLY ROCKER GIRL 1:42.40 
1969 VOLSINI BAZILLEVARENNES 1-h 1600M Grade IINOOKY RAIMONDA DA CAPUA 1:45.60 
1968 BRIOCHE EMPIREMEDORA8 O. MENICHETTI 2-o 1600M Grade IISAIGON2 VANESIA 1:39.40 
1967 DOLINA SAINT CRESPIN3DOMINICA3 U. PANDOLFI 14-c 1600M SOVANA AIR DU TEMPS 1:42.40 
1966 ALHAMBRA3 ZIMONERENA 1-u 1600M TOUNA THERESE LAURET 1:40.202° TOUNA
1965 TADOLINA NECKARTREVISANA2 VITTORIO PENCO 6-d 1600M AIALA EUBEA 1:40.40 
1964 BRONZINA ALYCIDONBARBARA SIRANI VITTORIO PENCO 22-d 1600M CRISPINE TINIA 1:46.00 
1963 ANTICLEA MOSSBOROUGHANDROMEDA2 22-a 1600M DORIS CRAMER MARIELLA2 1:44.0 
1962 ALIBELLA PRINCE BIOALLERTA U.PANDOLFI 7-f 1600M LABIA PEREA SAXJA N.C. 
1961 NINABELLA BUISSON ARDENTNILE BIRD U. PANDOLFI 22-a 1600M NURIA BELLA BE 1:40.0 
1960 ROSSELLINA TENERANIROMANELLA VITTORIO PENCO 4-l 1600M JUSTICE6 SOL SPERANZA2 1:47.00 
1959 CESAPROBA SCAICANTATA5 E. PANDOLFI 8-j 1600M Grade IIPRINCESS PA ECATE 1:46.80 
1958 ALGAIOLA GREY SOVEREIGNALBANIA5 LUIGI REGOLI 12-f 1600M CARBONCINA REBEGHINA 1:46.40 
1957 ANGELA RUCELLAI ROCKEFELLAARISTARETA 4-f 1600M MINERBA SUANA2 1:40.00 
1956 MOLECA TRAGHETTOLOREDANA 1-l 1600M Grade IIGERALDINE6 BRENTANA 1:47.60 
1955 THEODORICA OWEN TUDORTOKAMURA FEDERICO TESIO 6-d 1600M CHIADINA ZAMPOGNA2 1:40.00 
1954 GIAMBELLINA PRECIPITATIONGIRALDA FEDERICO TESIO 1-i 1600M FLICKA DE SAINT CYR FAUSTINA8 1:42.60 
1953 MEZZEGRA FANTEMURA E.PANDOLFI 1-m 1600M Grade IITREBASELEGHE   1:41.003° LEA
1952 SANNITA BOZZETTOSIELLA 32 1600M ALCESTE5 SPELLBOUND7 1:41.00 
1951 BARONESSA MORONIBRA 19 1600M Grade II    1:42.802° ALCALA 3° ACQUEOC
1950 SACCAROA MORONISANTUZZA 23 1600M Grade II  SORIANA3 1 42.402° VANITZ
1949 MEDA ORSENIGOMIRINDA L. TURNER 16-b 1600M CHIARINA ZIRONA 1:39.40 
1948 ASTOLFINA NICCOLO DELLARCAASPERTINA FEDERICO TESIO 7-f 1600M TRENCORE   1.41.403° IGLESIAS
1947 ZAMBRA ZUCCARELLOKATHERINE ROET E.PANDOLFI 22-d 1600M Grade II    1:41.402° CELERE 3° PARDINA
1946 ODOLA ETTORE TITOOLYMPIA16 V.LAMBERTI 14-e 1600M Grade IICANOCIA   1:42.203° ROCCAPASSA
1945 VAMPA PILADEVARSOVIANA 1-h        ERREUR : NON COURU EN1945
1944 DALMAZIA BOZZETTOTALMA3 G. MANTOVANI 1-n 1600M NERVESA   1:41.003° ZAGAGLIA
1943 TOKAMURA NAVARROTOFANELLA FEDERICO TESIO 6-d 1600M VENEZIANA2 BUONARROTA2 1:37.80 
1942 VENERE NAVARROVIVANDIERA N.PANDOLFI 1-h 1600M Grade IIALEMAGNA VALERIA 1:45.80 
1941 BEATRICE10 CAVALIERE DARPINOBAYUK N. PANDOLFI 2-u 1600M   ASPERTINA 1:41.002° ORSERA
1940 PERUVIANA SALPIGLOSSISCYLENA G. MANTOVANI 2-o 1600 MT MICHELA GALEA 1:40.00 
1939 DAGHEROTIPIA MANNADOSSA DOSSI FEDERICO TESIO 14-c 1600M DEBRA   1:44.003° FALERIA
1938 BRUNELLESCA CRANACH2BAYUK N. PANDOLFI 2-u 1600M     1:41.002° TOLARIA 3° ARCEVIA
1937 AMERINA APELLEPASTORELLA3 P. SMITH 1-g 1600M ELBA7   1:46.003° OSIGLIA
1936 ARCHIDAMIA MANNAARCHIPPE F.REGOLI 7-f 1600M Grade II  TALMA3 1:39.002° ZAPPA DORO
1935 COLIBRI12 SAGACITY4CALYSTEGIA T.MAINO 4-c 1600M Grade IICILENITA   1:41.003° OLAVARRIA
1934 BERNINA PHAROSBUNWORRY FEDERICO TESIO 22-d 1600M SCUOLA UMBRA FULGENZIA 1:42.00 
1933 DOSSA DOSSI SPIKE ISLANDDELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 1600M   GHISLANDA 1:43.802° ALBA
1932 JACOPA DEL SELLAIO CORONACHVICE VERSA FEDERICO TESIO 1-t 1600M ODERIGA DA GUBBIO   1:41.603° DEMETRA
1931 NOGARA HAVRESAC2CATNIP FEDERICO TESIO 4-r 1600M   OMEGNA 1:39.002° IRLANDE
1930 NANNOCCIA MICHELANGELONERA DI BICCI FEDERICO TESIO 4-r 1600M ATTE   1:41.403° LEI
1929 ARCIBELLA RYAN2AQUILEJA L.REGOLI 3-h 1600M Grade IIORTONA2   1:42.603° SUNNA
1928 DELLEANA CLARISSIMUSDUCCIA DI BUONINSEGNA FEDERICO TESIO 14-c 1600M     1:47.002° GAVETTA 3° MYRFAK
1927 MAJA12 HAVRESAC2MA LADY LOVE P. ORSINI 42 1600M Grade IIMUCI GALLERIA BARBERINI   
1926 GHERARDA DELLE NOTTI GRAND PARADEGIOTTINA FEDERICO TESIO 20-a 1600M Grade II     2° CASAGLIA 3° MEA
1925 BILITIS7 KUMMEL5BISTRAIA 27-a 1600M Grade II     2° SANTELENA 3° MAUMEE
1924 POMELLA MUNIBEJUMA 1-e 1600M Grade IIFROMBA    3° CATONA
1923 DUCCIA DI BUONINSEGNA BRIDGE OF EARNDUTCH MARY FEDERICO TESIO 14-c 1600M OLBA   1:42.003) MACRA
1922 FRASCHETTA SIGNORINOFRAGOLA6 1-b 1600M Grade IIANDERINA    3° AZALEA
1921 ELLERA ICY WINDEAGERLY2 9-h 1600M Grade II     2° TRADE ROUTE 3° GARLUDA
1920 ALCIOPE SIGNORINOALCESTE6 3-h 1600M SISSA VESPISEDDA   
1919 ALCIMACA SIGNORINOALCESTE6 3-h 1600M Grade II  LENIGME  2° TURA
1918 ARDEA4 SIGNORINOANDROMEDA4 7-f 1600M Grade II     2° BOULE DE NEIGE 3° LA TOURMENTE
1917 GIANPIETRINA SIGNORINOGIOTTINA FEDERICO TESIO 20-a 1600M   COELLA  2° FRERA
1916 VANETTA5 SIGNORINOWAR6 7-e 1600M Grade II  JUMA  2° AQUILA
1915 CLAUDIA LORENA SIGNORINOCHIN FEDERICO TESIO 7-c 1600M Grade IIGALLIFLORA ORIORE  3° ORIORE
1914 TEN SIGNORINOTENEBREUSE7 19-a 1600M Grade IIFAUSTA SUNBIRD   
1913 SIGMA SIGNORINOMADREE F. SCHEIBLER 2-w 1600M ARIANNA2   N.C.3° LA SAUTERELLE
1912 MAKUFA SIGNORINOUNBERUFEN 29 1600M SCORNETTA    3° YUCCA
1911 ANDROCLEA SIGNORINOANDROMEDA4 7-f 1600M   FRAGOLA6  2° DEJANIRA
1910 LA MATCHICHE SOBERANO3MADREE 27-a 1600M Grade IIETOILE DE FEU GIOTTINA   
1909 ANGELICA KAUFFMANN MELANIONISOLETTA FEDERICO TESIO 10-a 1600M Grade IIUAKAMBA DOMIZIA   
1908 VERONESA MELANIONVELIKA FEDERICO TESIO 2-c 1600M Grade II  DELIA11  2° SERENA
1907 MADREE FLYING FOXMASKERY 2-w 1600 M Grade II     2° DARDANIA 3° ORIFLORA
  Add info for an additional year