Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO DI MILANO - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 FULL DRAGO POUNCED2ALMATA3 STEFANO BOTTI 13 2400 MT Grade IIWAY TO PARIS2 QUELINDO 2:29.10TURF: GOOD
2016 DYLAN MOUTH DYLAN THOMASCOTTONMOUTH3 MARCO BOTTI 9-c 2400 MT Grade IICIRCUS COUTURE NOVANO 2:35.90 
2015 DYLAN MOUTH DYLAN THOMASCOTTONMOUTH3 STEFANO BOTTI 9-c 2400 MT Grade IBILLABONG15 CELTICUS2 2:26.70 
2014 BENVENUE IFFRAAJGUEST HARBOUR RAFFAELE BIONDI 1-p 2400 MT Grade IORSINO6 BIZ THE NURSE 2:26.40 
2013 BIZ THE NURSE ORATORIO6BIZ BAR STEFANO BOTTI 16-b 2400 MT Grade IWILD WOLF4 ROMANTIC WAVE 2:27.40 
2012 EARL OF TINSDAL BLACK SAM BELLAMYEARTHLY PARADISE ANDREAS WOHLER 4-n 2400 MT Grade IQUIZA QUIZA QUIZA VADAMAR 2:30.0010 RAN. GOING SOFT
2011 VOILA ICI DAYLAMIFAR HOPE2 VITTORIO CARUSO 19-b 2400 MT Grade ISCALO SARATOGA BLACK 2:34.40 
2010 JAKKALBERRY2 STORMING HOMECLABA DI SAN JORE EDMONDO BOTTI 1-e 2400 MT Grade IGETAWAY7 CAMPANOLOGIST 2:29.60 
2009 QUIJANO ACATENANGOQUILA PETER SCHIERGEN 16-c 2400 MT Grade IAGE OF REASON5 VOILA ICI 2:29.60 
2008 QUIJANO ACATENANGOQUILA PETER SCHIERGEN 16-c 2400 MT Grade IVOILA ICI GIMMY 2:34.70 
2007 SUDAN6 PEINTRE CELEBRESARABANDE4 ELIE LELLOUCHE 13-b 2400 MT Grade IHATTAN EXHIBIT ONE 2:32.10 
2006 SHAMDALA GRAND LODGESHAMADARA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2400M Grade IGROOM TESSE VOL DE NUIT2 2:28.70 
2005 ELECTROCUTIONIST RED RANSOMELBAAHA VALFREDO VALIANI 23 2400M Grade IVOL DE NUIT2 NORDHAL 2:30.60 
2004 SENEX PELDERSEPTIMA5 HANS BLUME 13-a 2400 MT Grade IMAKTUB THE GREAT GATSBY 2:28.70 
2003 LEADERSHIP3 SELKIRKLOUELLA2 SAEED BIN SUROOR 9-f 2400 MT Grade IWARRSAN MAKTUB 2:28.30 
2002 FALBRAV FAIRY KING2GIFT OF THE NIGHT LUCIANO D’AURIA 4-i 2400 MT Grade INARRATIVE2 HAWKEYE3 2:24.90 
2001 PAOLINI LANDOPRAIRIE DARLING ANDREAS WOHLER 1-e 2400M Grade IELA ATHENA SUPER TASSA 2:34.80SHD
2000 ENDLESS HALL SADDLERS HALLENDLESS JOY LUCA M. CUMANI 5-h 2400 MT Grade ICATELLA SPENDENT 2:28.60TURF: G-F, 5-½
1999 DARK MOONDANCER ANSHANOH SO WELL ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-p 2400M Grade IUNGARO MARCH GROOM 2:30.80NSE
1998 UNGARO GOOFALIKUSTINA HANS BLUME 14-f 2400 MT Grade ISANTILLANA MARCH GROOM 2:29.00GD-FM, 10R, M-½-NO-1
1997 SHANTOU2 ALLEGEDSHAIMA JOHN H. M. GOSDEN 9-c 2400 MT Grade ILUSO TAIPAN2 2:26.00GD, 6R, M: 1¼
1996 STRATEGIC CHOICE ALLEGEDDANLU PAUL F. I. COLE 9-f 2400 MT Grade ILUSO KINGS THEATRE 2:27.20TURF: GD, 4R, 1-½
1995 LANDO ACATENANGOLAUREA2 HEINZ JENTZSCH 7-b 2400M Grade IBROADWAY FLYER STRATEGIC CHOICE 2:24.802-1/4
1994 PETIT LOUP DANZIGBAMBEE T T CHRISTIANE HEAD 9 2400 MT Grade ISNURGE VERT AMANDE 2:29.70TURF: G-F, M: 1-1/4
1993 PLATINI SURUMUPRAIRIE DARLING BRUNO SCHUTZ 1-e 2400 MT Grade IPETIT LOUP GUADO DANNIBALE 2:31.70TURF: G-F, SNK
1992 MASHAALLAH NIJINSKY2HOMESPUN JOHN H. M. GOSDEN 17-b 2400 MT Grade ISAGANECA LARAS IDEA 2:31.50TURF: SOFT, BY ¾ L.
1991 SNURGE ELA-MANA-MOUFINLANDIA2 PAUL F. I. COLE 1-m 2400 MT Grade IERDELISTAN BATEAU ROUGE 2:29.80TURF: GD, BY ¾ L.
1990 TISSERAND NADJARTANDINA3 MARIO VINCIS 16-h 2400 MT Grade IROTATORI ARTIC ENVOY 2:26.40TURF: GD
1989 ALWUHUSH NUREYEVBEAMING BRIDE JOHN L. DUNLOP 22-d 2400M Grade ITISSERAND LOVE THE GROOM 2:26.30TURF: GD, M: 1-½
1988 TONY BIN KAMPALA2SEVERN BRIDGE LUIGI CAMICI 19-b 2400M Grade ITISSERAND DUCA DI BUSTED 2:39.401-1/2
1987 TONY BIN KAMPALA2SEVERN BRIDGE LUIGI CAMICI 19-b 2400M Grade IOUR ELIASO JUNG 2:27.00 
1986 TOMMY WAY THATCHTILIA2 JOHN L. DUNLOP 14-f 2400 MT Grade ISEISMIC WAVE ALAN FORD 2:29.30 
1985 SHULICH THATCHSHULISTRA U. PANDOLFI 22-d 2400M Grade IWELNOR CIVANO 2:32.00 
1984 ESPRIT DU NORD LYPHARDRAJPUT PRINCESS JOHN FELLOWS 16-a 2400M Grade IWELNOR MARIE DE LITZ 2:26.50 
1983 DIAMOND SHOAL MILL REEFCROWN TREASURE IAN A. BALDING 21-a 2400 MT Grade IEASTER SUN TERRENO 2:26.20 
1982 TERRENO VAGUELY NOBLEILEANA FRANCOIS BOUTIN 1-w 2400 MT Grade ICAPRICORN LINE BATER 2:31.82 
1981 LYDIAN LYPHARDMISS MANON CHRISTIANE HEAD 1-l 2400 MT Grade ILADISLAO DI OPPELM NAVARINO2 2:28.10 
1980 MARRACCI SIR GAYLORDMARTINE BOILEAU FRANCOIS BOUTIN 6-d 2400M Grade IPAREO MARMOLADA n.c. 
1979 SORTINGO PETINGOSORAGNA G.BENETTI 19-b 2400M Grade IROLLE DAHOMEY2 2:30.20 
1978 STUYVESANT PRIAMOSSABERA HEINZ JENTZSCH 16-c 2400M Grade ISTONE ROLLE 2:30.20 
1977 SIRLAD BOLD LADSORAGNA G.BENETTI 19-b 2400M Grade IINFRA GREEN RUE DE LA PAIX2 2:26.30 
1976 ROUGE SANG BOLD BIDDERRED DAMASK ANGEL A. PENNA, SR. 1-l 2400 MT Grade IART STYLE DUKE OF MARMALADE 2:29.40 
1975 STAR APPEAL APPIANI2STERNA THEO GRIEPER 5-d 2400M Grade IDUKE OF MARMALADE ORANGE BAY 2:27.60 
1974 ORSA MAGGIORE RUYSDAELOLIVEIRA U.PANDOLFI 16-c 2400M Grade ISANG BLEU2 VEIO 2:27.60 
1973 GARVIN2 ANDREA MANTEGNAGUELPH A.PANDOLFI 16-g 3000M Grade IAMI ALLARD MURANO5 3:13.80 
1972 BEAU CHARMEUR LE FABULEUXCYMBALE JOHN C. CUNNINGTON 14-a 3000 MT Grade ICARD KING AMI ALLARD 3:12.00 
1971 WEIMAR CANISBAYWHOOPEE EMILIO CAMICI 16-h 2600 MT Grade ITOUFLEUR MAESTRALE 2:44.40 
1970 BEAUGENCY VAL DE LOIRBIOBELLE ALEC HEAD 7-f 3000M BACUCO HOGARTH 3:11.60 
1969 EPIDENDRUM RIBOTPARTHENOPE2 A. MAGGI 6-e 3000M HOGARTH STRATFORD3 3:09.00 
1968 STRATFORD3 CHARLOTTESVILLESTAFFARDA F.REGOLI 19-b 3000M CARLOS PRIMERO2 HOGARTH 3:22.80 
1967 MARCO VISCONTI ANTONIO CANALEMAGONZA C. COLUCCI 4-j 3000M APPIANI2 CASTELFRANCO 3:10.40 
1966 MARCO VISCONTI ANTONIO CANALEMAGONZA C. COLUCCI 4-j 3000M CHIO MEMLING 3:12.00 
1965 ACCRALE VANDALEACCRUED M. BENETTI 19-c 3000M MARCO VISCONTI FANTOMAS6 3:12.20 
1964 PRINCE ROYAL2 RIBOTPANGE G. GALBIATI 3-h 3000 MT TOURNEVENT CRIVELLI 3:12.00 
1963 VERONESE LE HAARPOINTE SECHE A. REGOLI 16 3000M OSMARIN BRAGOZZO 3:17.40 
1962 MEXICO TRAGHETTOMACCHIETTA G.BARBERI 6-d 3000M ETWILD SURDI 3:14.40 
1961 MEXICO TRAGHETTOMACCHIETTA G.BARBERI 6-d 3000M RIO MARIN BAZILLE 3:13.40 
1960 MALHOA TENERANIMACCHIETTA V.U. PENCO 6-d 3000M CLOCKS COURT TOUKARAM 3:11.40 
1959 EXAR ARCTIC PRINCEEXCELSA M.BENETTI 22-d 3000M FERIA2 SURDI 3:17.40 
1958 SEDAN PRINCE BIOSTAFFA2 ARTURO MAGGI 19-b 3000M TIEPOLO2 MALHOA 3:12.20 
1957 BRAQUE ANTONIO CANALEBUONAMICA V.U. PENCO 22-d 3000M PERSIO2 AUDRAN 3:11.40 
1956 RIBOT TENERANIROMANELLA V. U. PENCO 4-l 3000 MT TISSOT   3:16.203° MURANO
1955 OISE VERSO2FIOR DORCHIDEA P.CORVI 16-c 3000M BOTTICELLI GAIL 3:24.00 
1954 BOTTICELLI BLUE PETERBUONAMICA M.INCISA 22-d 3000M LORENZO LIPPI MANGON 3:10.80 
1953 TOULOUSE LAUTREC DANTETOKAMURA FEDERICO TESIO 6-d 3000M ALBERIGO OISE 3:19.20 
1952 NEEBISCH COR DE CHASSEBRIARDE L. REGOLI 12 3000M OISE   3:13.00 
1951 SCAI ARCOPLESTINIA F. SMITH 32 3000 MT   VALDIERI 3:12.00 
1950 FIORILLO NICCOLO DELLARCAFIORENZA3 G. MILIANI 26 3000M VALDIERI LA CADETTE 3:15.60 
1949 ANTONIO CANALE TORBIDOACQUAFORTE FEDERICO TESIO 4-f 3000M MURGHAB   3:11.50 
1948 ASTOLFINA NICCOLO DELLARCAASPERTINA FEDERICO TESIO 7-f 3000M TENERANI TREVISANA2 3:13.40 
1947 TENERANI BELLINITOFANELLA FEDERICO TESIO 6-d 3000M FANTE   3:22.20 
1946 GLADIOLO NAVARROGLORIEUSE F. REGOLI 16 3000M FANTE CAMPIELLO 3:23.00 
1945 FANTE NESIOTESFARNESIANA G. MANTOVANI 2-c 3000M TORERO ERNO 3:18.00 
1944 MACHERIO ORTELLOMANNOZZA L. REGOLI 14-c 3000M ERNO DE NITTIS 3:22.00 
1943 ORSENIGO OLEANDEROSTANA L. REGOLI 16-c 3000M TOKAMURA FIOR DORCHIDEA 3:08.80 
1942 ARCO SINGAPORE3ARCHIDAMIA F. REGOLI 7-f 3000M SCIRE FORTUNY 3:13.00 
1941 NICCOLO DELLARCA CORONACHNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 3000M BELLINI MICHELA 3:08.80 
1940 SIRTE ORTELLOSILENE3 F. REGOLI 2-w 3000M BELLINI MORONI 3:19.80 
1939 VEZZANO ORTELLOVOLAGE M. BENETTI 1-h 3000M URSONE ACQUAFORTE 3:12.80 
1938 NEARCO PHAROSNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 3000 MT URSONE PROCLE 3:21.60 
1937 DONATELLO2 BLENHEIM2DELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 3000 MT MOUSSON AMERINA 3:11.80 
1936 ARCHIDAMIA MANNAARCHIPPE FEDERICO REGOLI 7-f 3000 MT GRAND MARNIER5 PARTENIO 3:10.80 
1935 PARTENIO CRANACH2PARTENOPE2 GIOVANNI LORENZINI 27 3000 MT NAVARRO GRAND MARNIER2 3:13.80 
1934 NAVARRO MICHELANGELONUVOLONA FEDERICO TESIO 4-r 3000 MT OSIMO PARTENIO 3:10.00 
1933 CRAPOM CRANACH2POMPEA FEDERICO REGOLI 1-j 3000 MT PILADE ELLO 3:15.60 
1932 SANZIO PAPYRUSSCUOLA DATENE LUCHINO VISCONTI 4-k 3000 MT FENOLO GUERNANVILLE 3:14.40 
1931 GUERNANVILLE CHUBASCO3GEISHA2 L. WENGER 1-b 3000 MT INGOBERTA SANS CRAINTE 3:18.00 
1930 CAVALIERE DARPINO HAVRESAC2CHUETTE FEDERICO TESIO 4-o 3000M FILARETE EMANUELE FILIBERTO 3:13.00 
1929 ORTELLO TEDDYHOLLEBECK W. CARTER 16-c 3000M PINCEAU ERBA2 3:18.00 
1928 CRANACH2 CANNOBIECHUETTE FEDERICO TESIO 4-o 3000M DELLEANA ERBA2 3:12.40 
1927 CRANACH2 CANNOBIECHUETTE FEDERICO TESIO 4-o 3000M APELLE NESIOTES 3:14.20 
1926 APELLE SARDANAPALEANGELINA FEDERICO TESIO 5-d 3000M CRANACH2 MAJOR2 3:11.60 
1925 MANISTEE HAVRESAC2VOLODORA J. SUMMERSFIELD 21-a 3000 MT ANSAC GIAMBOLOGNA 3:18.40 
1924 MANISTEE HAVRESAC2VOLODORA J. SUMMERSFIELD 21-a 2800 MT ROSALBA CARRIERA GIAMBOLOGNA 3:29.00 
1923 SCOPAS SUNSTARSPRING CHICKEN FEDERICO TESIO 4-k 3000M       
1922 LANTORNA PRINCE OLAFLANGDEN GAL 10-a 3000 MT SCOPAS GHIBERTI   
1921 VALERIUS3 PARDONVERGISSMEINNICHT2 10-a 3000 MT       
1920 GHIBERTI SIGNORINOGIOTTINA 20-a 3000M       
1919 BURNE JONES JOHN OGAUNTBONNY BAY 1-m 3000M   CHUETTE   
1918 BURNE JONES JOHN OGAUNTBONNY BAY 1-m 3000M       
1917 ARISTIPPO SIGNORINOQUIBBLE3 13-c 3000M       
1916 TRONADOR2 CYLLENETROYA2 5-c 3000 MT Grade I      
1915 PEERLESS4 STALWART2SCHULAMITE 23-b 3000M Grade I      
1914 AUSTERLITZ5 SIGNORINOACTE3 4-i 3000M       
1913 MISRAIM LE SAMARITAINMEROPE7 3-b 3000M Grade I      
1912 REMBRANDT2 WILLIAM THE THIRDMISS REPTON FEDERICO TESIO 13-a 3000M       
1911 SABLONNET GARDEFEULA MARSAUDIERE 5-f 3000M Grade I      
1910 ETOILE DE FEU GARDEFEUNEBULEUSE4 16-a 3000M Grade I      
1909 FIDIA BAY RONALDJIFFY2 FEDERICO TESIO 23-b 3000M Grade I      
1908 ACACIA5 HALMAPROMENADE4 A23 3000M Grade I      
1907 PIONIERE PIONEERGOLD ANCHOR 42 3000M Grade I      
1906 MASSENA MELANIONMARANINE 1-d 3000M Grade I      
1905 KEEPSAKE3 ORVIETOKISS7 29 3000M       
1904 THE OAK THE CELLARER2OAK LEAF2 1-t 3000M Grade I      
1903 KEEPSAKE3 ORVIETOKISS7 29 3000M       
1902 MONTALBANO RABICANOFRANGIPANE3 4-c 3000M Grade I      
1901 MARCANTONIO MELTONANDREINA 6-f 3000M       
1900 AIGLE ROYAL GIL PERESAYGUELONGUE 5 3000M Grade I      
1899 SPARTIVENTO LE SANCYSUNSHOWER 1-h 3000M Grade I      
1898 ON BOARD2 BABOROFF LIMITS2 9-g 3000M Grade I     RESULTAT FAUX
1897 HIRA3 MELTONPROSERPINA2 8 3000M       
1896 SANSONETTO ANDREDSIEBA 3-h 3000M Grade I      
1895 SANSONETTO ANDREDSIEBA 3-h 3000M Grade I      
1894 TIMES2 ADANAPAARTILLIE 1-h 3000M Grade I      
1893 OVA THE LAMBKINTHE SWAN2 2-w 3000M Grade I      
1892 ODIN3 COERULEUSOATCAKE2 13 3000M Grade I      
1891 CLARISSE5 WELLINGTONIACADICHETTE 13-a 3000M       
1890 FITZ HAMPTON HAMPTONLADY BINKS 12-d 3000M Grade I     RESULTAT FAUX
1889 AMULIO SCOBELLLADY ANNIE 10-d 3000 MT       
  Add info for an additional year