Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
1000 GUINEAS STAKES - NEWMARKET
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 WINTER16 GALILEO4LADDIES POKER TWO 15-a 8 F Grade IRHODODENDRON8 DABAN3 1:35.66 
2016 MINDING2 GALILEO4LILLIE LANGTRY2 AIDAN P. O’BRIEN 1-d 8 F Grade IBALLYDOYLE4 ALICE SPRINGS9 1:36.53 
2015 LEGATISSIMO DANEHILL DANCERYUMMY MUMMY2 DAVID WACHMAN 1-i 8 F Grade ILUCIDA15 TIGGY WIGGY 1:34.60 
2014 MISS FRANCE7 DANSILIMISS TAHITI2 ANDRE FABRE 10-e 8 F Grade ILIGHTNING THUNDER IHTIMAL 1:37.40 
2013 SKY LANTERN RED CLUBSSHAWANNI RICHARD HANNON 5-h 8 F Grade IJUST THE JUDGE MOTH9 1:36.38 
2012 HOMECOMING QUEEN3 HOLY ROMAN EMPERORLAGRION AIDAN P. O’BRIEN 9-c 8 F Grade ISTARSCOPE5 MAYBE12 1:40.45TURF: G-S, 17R
2011 BLUE BUNTING DYNAFORMERMIARIXA MAHMOOD AL ZAROONI 4-n 8 F Grade ITOGETHER8 MAQAASID 1:39.27 
2010 SPECIAL DUTY HENNESSY2QUEST TO PEAK CHRISTIANE HEAD-MAAREK 23-b 8 F Grade IJACQUELINE QUEST GILE NA GREINE 1:39.66JACQUELINE QUEST DQ 1ST TO 2ND
2009 GHANAATI GIANTS CAUSEWAYSARAYIR BARRY HILLS 2-f 8 F Grade ICUIS GHAIRE SUPER SLEUTH2 1:34.22 
2008 NATAGORA DIVINE LIGHT2REINAMIXA PASCAL BARY 4-i 8 F Grade ISPACIOUS4 SAOIRSE ABU 1:38.99 
2007 FINSCEAL BEO MR GREELEYMUSICAL TREAT JIM BOLGER 22-d 8 F Grade IARCH SWING SIMPLY PERFECT4 1:34.94GD/FM, 5/6, 21R, M-2 1/2, 1 1/4, 1 1/2
2006 SPECIOSA DANEHILL DANCERSPECIFICALLY MRS. PAM SLY 8-d 8 F Grade ICONFIDENTIAL LADY NASHEEJ 1:40.53 
2005 VIRGINIA WATERS2 KINGMAMBOLEGEND MAKER AIDAN P. O’BRIEN 9-e 8 F Grade IMAIDS CAUSEWAY VISTA BELLA4 1:36.52 
2004 ATTRACTION9 EFISIOFLIRTATION7 MARK JOHNSTON B3 8 F Grade ISUNDROP2 HATHRAH 1:36.78 
2003 RUSSIAN RHYTHM KINGMAMBOBALISTROIKA MICHAEL STOUTE 14-c 8 F Grade ISIX PERFECTIONS INTERCONTINENTAL2 1:38.43 
2002 KAZZIA ZINAADKHORUNA SAEED BIN SUROOR 5-h 8 F Grade ISNOWFIRE2 ALASHA 1:37.85 
2001 AMEERAT2 MARK OF ESTEEMWALIMU MICHAEL JARVIS 9-c 8 F Grade IMUWAKLEH TOROCA 1:38.36 
2000 LAHAN UNFUWAINAMANAH JOHN GOSDEN 8-f 8 F Grade IPRINCESS ELLEN PETRUSHKA 1:36.38 
1999 WINCE SELKIRKFLIT HENRY CECIL 4-r 8 F Grade IWANNABE GRAND VALENTINE WALTZ 1:37.91 
1998 CAPE VERDI CAERLEON2AFRIQUE BLEU AZUR SAEED BIN SUROOR 8-f 8 F Grade ISHAHTOUSH EXCLUSIVE3 1:37.86 
1997 SLEEPYTIME ROYAL ACADEMY2ALIDIVA HENRY CECIL 9-f 8 F Grade IOH NELLIE DAZZLE 1:37.66 
1996 BOSRA SHAM WOODMANKORVEYA HENRY CECIL 22-b 8 F Grade IMATIYA BINT SHADAYID 1:37.75 
1995 HARAYIR GULCHSAFFAANH DICK HERN 3-c 8 F Grade IAQAARID MOONSHELL 1:36.72 
1994 LAS MENINAS GLENSTALSPANISH HABIT TOMMY STACK 1-t 8 F Grade IBALANCHINE COUP DE GENIE 1:36.71 
1993 SAYYEDATI SHADEEDDUBIAN CLIVE BRITTAIN 9-c 8 F Grade INICHE AJFAN 1:37.34 
1992 HATOOF IRISH RIVERCADEAUX DAMIE CHRISTIANE HEAD 25 8 F Grade IMARLING KENBU 1:39.45 
1991 SHADAYID SHADEEDDESIRABLE JOHN DUNLOP 14-c 8 F Grade IKOOYONGA CRYSTAL GAZING 1:38.18 
1990 SALSABIL SADLERS WELLSFLAME OF TARA JOHN DUNLOP 2-f 8 F Grade IHEART OF JOY NEGLIGENT 1:38.063/4
1989 MUSICAL BLISS THE MINSTRELBORI MICHAEL STOUTE 2-i 8 F Grade IKERRERA ALDBOURNE 1:42.69 
1988 RAVINELLA MR. PROSPECTORREALLY LUCKY CHRISTIANE HEAD 1-n 8 F Grade IDABAWEYAA DIMINUENDO 1:40.88 
1987 MIESQUE NUREYEVPASADOBLE FRANCOIS BOUTIN 20 8 F Grade IMILLIGRAM INTERVAL2 1:38.48 
1986 MIDWAY LADY ALLEGEDSMOOTH BORE BEN HANBURY 8-k 8 F Grade IMAYSOON SONIC LADY 1:41.54 
1985 OH SO SHARP KRISOH SO FAIR2 HENRY CECIL 9-c 8 F Grade IAL BAHATHRI BELLA COLORA 1:36.85 
1984 PEBBLES3 SHARPEN UPLA DOLCE CLIVE BRITTAIN 2-f 8 F Grade IMEIS EL-REEM DESIRABLE 1:38.18 
1983 MA BICHE KEY TO THE KINGDOMMADGE CHRISTIANE HEAD 1-u 8 F Grade IROYAL HEROINE HABIBTI 1:41.71 
1982 ON THE HOUSE BE MY GUESTLORA HARRY WRAGG 9-c 8 F Grade ITIME CHARTER DIONE 1:40.45 
1981 FAIRY FOOTSTEPS2 MILL REEFGLASS SLIPPER3 HENRY CECIL 1-s 8 F Grade ITOLMI GO LEASING 1:40.43 
1980 QUICK AS LIGHTNING BUCKPASSERCLEAR CEILING JOHN DUNLOP 5-f 8 F Grade IOUR HOME MRS PENNY 1:41.89 
1979 ONE IN A MILLION RARITYSINGE HENRY CECIL 16-h 8 F Grade IABBEYDALE YANUKA 1:43.60 
1978 ENSTONE SPARK SPARKLERLAXMI BARRY HILLS 1-d 8 F Grade IFAIR SALINIA SERAPHIMA 1:41.56 
1977 MRS MCARDY TRIBAL CHIEFHANINA MICK EASTERBY 14-b 8 F Grade IFREEZE THE SECRET SANEDTKI 1:40.70 
1976 FLYING WATER HABITATFORMENTERA ANGEL PENNA 14-c 8 F Grade IKONAFA KESAR QUEEN 1:37.833YO FILLIES
1975 NOCTURNAL SPREE SUPREME SOVEREIGNNIGHT ATTIRE STUART MURLESS 1-w 8 F Grade IGIRL FRIEND JOKING APART 1:41.65 
1974 HIGHCLERE2 QUEENS HUSSARHIGHLIGHT2 DICK HERN 2-f 8 F Grade IPOLYGAMY MRS TIGGYWINKLE 1:40.32 
1973 MYSTERIOUS CREPELLOHILL SHADE NOEL MURLESS 3-m 8 F Grade IJACINTH SHELLSHOCK 1:42.12 
1972 WATERLOO2 BOLD LAD2LAKEWOODS J. WILLIAM WATTS 1-u 8 F Grade IMARISELA ROSE DUBARRY 1:39.493YO FILLIES
1971 ALTESSE ROYALE SAINT CRESPIN3BLEU AZUR NOEL MURLESS 1-w 8 F Grade ISUPER HONEY CATHERINE WHEEL2 1:40.904TH MAGIC FLUTE
1970 HUMBLE DUTY SOVEREIGN PATHFLATTERING PETER WALWYN 21-a 8 F GLEAM3 BLACK SATIN2 1:42.137 LENGTHS(THE LARGEST MARGIN). 4TH CAPRERA
1969 FULL DRESS2 SHANTUNGFUSIL HARRY WRAGG 16-h 8 F HECUBA5 MOTIONLESS 1:44.58 
1968 CAERGWRLE CREPELLOCAERPHILLY NOEL MURLESS 7-d 8 F PHOTO FLASH SOVEREIGN2 1:40.38 
1967 FLEET2 IMMORTALITYREVIEW NOEL MURLESS 4-o 8 F ST PAULI GIRL LACQUER 1:44.76 
1966 GLAD RAGS HIGH HATDRYAD VINCENT O BRIEN 13-b 8 F BERKELEY SPRINGS MILIZA 1:40.03 
1965 NIGHT OFF NARRATORPERSUADER WALTER WHARTON 16-g 8 F YAMI MABEL 1:45.43 
1964 POURPARLER HUGH LUPUSREVIEW PADDY PRENDERGAST 4-o 8 F GWEN PETITE GINA 1:38.82ROYAL DANSEUSE DEADHEATED FOR 3RD.
1963 HULA DANCER NATIVE DANCERFLASH ON ETIENNE POLLET 3-j 8 F SPREE5 ROYAL CYPHER2 1:42.34 
1962 ABERMAID ABERNANTDAIRYMAID HARRY WRAGG 12-g 8 F DISPLAY2 WEST SIDE STORY 1:39.36 
1961 SWEET SOLERA SOLONAWAYMISS GAMMON REGINALD DAY 11-f 8 F AMBERGRIS ATREVIDA 1:38.14 
1960 NEVER TOO LATE NEVER SAY DIEGLORIA NICKY ETIENNE POLLET 4-c 8 F LADY IN TROUBLE RUNNING BLUE 1:39.89 
1959 PETITE ETOILE PETITIONSTAR OF IRAN NOEL MURLESS 9-c 8 F ROSALBA2 PARAGUANA 1:40.36 
1958 BELLA PAOLA TICINORHEA2 FRANCOIS MATHET 4-n 8 F AMANTE ALPINE BLOOM 1:38.75 
1957 ROSE ROYALE PRINCE BIOROSE OF YERODA ALEC HEAD 14-f 8 F SENSUALITA ANGELET 1:39.15 
1956 HONEYLIGHT HONEYWAYCREPUSCULE CHARLES ELSEY 16-d 8 F MIDGET ARIETTA2 1:38.01 
1955 MELD ALYCIDONDAILY DOUBLE CECIL BOYD-ROCHFORT 2-i 8 F ABERLADY2 FERIA3 1:42.16 
1954 FESTOON2 FAIR TRIALMONSOON2 NOEL CANNON 1-w 8 F BIG BERRY WELSH FAIRY 1:38.90 
1953 HAPPY LAUGHTER2 ROYAL CHARGERBRAY MELODY JACK JARVIS 1-l 8 F TESSA GILLIAN BEBE GRANDE 1:45.05 
1952 ZABARA PERSIAN GULFSAMOVAR VIC SMYTH 1-k 8 F LA MIRAMBULE REFRESHED 1:40.92 
1951 BELLE OF ALL NASRULLAHVILLAGE BEAUTY2 NORMAN BERTIE 3-g 8 F SUBTLE DIFFERENCE BOB RUN2 1:44.80 
1950 CAMAREE MAUREPASCOULEUR ALEXANDRE LIEUX 2-n 8 F CATCHIT TAMBARA 1:37.00 
1949 MUSIDORA2 NASRULLAHPAINTED VALE CHARLES ELSEY 1-m 8 F UNKNOWN QUANTITY SOLAR MYTH   
1948 QUEENPOT BIG GAMEPOKER CHIP NOEL MURLESS 22 8 F ARIOSTAR DUPLICITY   
1947 IMPRUDENCE2 CANOTINDISCRETION JOSEPH LIEUX 22-d 8 F ROSE OLYNN WILD CHILD   
1946 HYPERICUM HYPERIONFEOLA CECIL BOYD-ROCHFORT 2-f 8 F NEOLIGHT IONA   
1945 SUN STREAM HYPERIONDRIFT WALTER EARL 8-g 8 F Grade IBLUE SMOKE MRS FEATHER   
1944 PICTURE PLAY DONATELLO2AMUSE JOHN WATTS 1-s 8 F GRANDE CORNICHE SUPERIOR   
1943 HERRINGBONE KING SALMONSCHIAPARELLI WALTER EARL 8-c 8 F RIBBON2 CINCTURE   
1942 SUN CHARIOT HYPERIONCLARENCE FRED DARLING 3-o 8 F PERFECT PEACE LIGHT OF DAY   
1941 DANCING TIME COLOMBOSHOW GIRL JOE LAWSON 2-f 8 F BEAUSITE KEYSTONE   
1940 GODIVA HYPERIONCARPET SLIPPER WILLIAM ROSE JARVIS 5-h 8 F Grade IGOLDEN PENNY ALLURE   
1939 GALATEA2 DARK LEGENDGALADAY JOE LAWSON 1-n 8 F AURORA OLEIN   
1938 ROCKFEL FELSTEADROCKLIFFE OSSIE BELL 7-a 8 F LAUGHING WATER SOLAR FLOWER   
1937 EXHIBITIONNIST SOLARIOLADY WEMBLEY JOE LAWSON 8-a 8 F SPRAY3 GAINSBOROUGH LASS   
1936 TIDE-WAY FAIRWAYDRIFT COLLEDGE LEADER 8-g 8 F FEOLA FERRYBRIDGE2   
1935 MESA KIRCUBBINMACKWILLER ALBERT SWANN 1-u 8 F HYNDFORD BRIDGE CARETTA   
1934 CAMPANULA BLANDFORDVESPER BELL JACK JARVIS 19-b 8 F LIGHT BROCADE2 SPEND A PENNY   
1933 BROWN BETTY2 FRIAR MARCUSGARPAL CECIL BOYD-ROCHFORT 8-g 8 F FUR TOR MYROBELLA   
1932 KANDY ALCANTARA2KIAO TCHAU FRANK CARTER 3-n 8 F Grade ITHORNDEAN SAFE RETURN   
1931 FOUR COURSE TETRATEMADINNER FRED DARLING 11-a 8 F LADY MARJORIE LINDOS OJOS   
1930 FAIR ISLE PHALARISSCAPA FLOW FRANK BUTTERS 13-e 8 F TORCHERE SISTER CLOVER   
1929 TAJ MAH LEMBERGTAJ MAHAL JUAN TORTELORO 4-o 8 F SISTER ANNE ELLANVALE   
1928 SCUTTLE CAPTAIN CUTTLESTAINED GLASS WILLIAM ROSE JARVIS 16 8 F JURISDICTION TOBOGGAN   
1927 CRESTA RUN HURRY ONBRIDGEMOUNT PETER GILPIN 14-b 8 F BOOK LAW ENDOWMENT2  DEAD-HEATED FOR 2ND.
1926 PILLION CHAUCERDOUBLE BACK2 JOHN WATSON 1-i 8 F TRILOGY SHORT STORY   
1925 SAUCY SUE SWYNFORDGOOD AND GAY ALEC TAYLOR 1-n 8 F MISS GADABOUT FIROUZE MAHAL   
1924 PLACK HURRY ONGROAT JACK JARVIS 11-f 8 F MUMTAZ MAHAL STRAITLACE   
1923 TRANQUIL SWYNFORDSERENISSIMA GEORGE LAMBTON 6-e 8 F COS SHROVE   
1922 SILVER URN JUGGERNAUTQUEEN SILVER ATTY PERSSE 14-f 8 F Grade ISOUBRIQUET GOLDEN CORN2   
1921 BETTINA2 SWYNFORDBOBBINA PERCY LINTON 1-m 8 F PETREA2 POMPADOUR   
1920 CINNA POLYMELUSBARONESS LA FLECHE TOM WAUGH 3-e 8 F CICEROLE VALESCURE   
1919 ROSEWAY STORNOWAYROSE OF AYRSHIRE FRANK HARTIGAN 1-s 8 F   GLACIALE  2° BRITANNIA
1918 FERRY SWYNFORDGONDOLETTE GEORGE LAMBTON 6-e 8 F MY DEAR2 HERSELF   
1917 DIADEM ORBYDONNETTA GEORGE LAMBTON 2-n 8 F SUNNY JANE NONPAREIL2   
1916 CANYON CHAUCERGLASALT GEORGE LAMBTON 3-l 8 F FIFINELLA SALAMANDRA   
1915 VAUCLUSE DARK RONALDVALVE FRANK HARTIGAN 1-l 8 F Grade ISILVER TAG BRIGHT2   
1914 PRINCESS DORRIE YOUR MAJESTYDORIS2 CHARLES MORTON 5-i 8 F GLORVINA TORCHLIGHT6   
1913 JEST SUNDRIDGEABSURDITY CHARLES MORTON 1-s 8 F TASLETT PRUE   
1912 TAGALIE CYLLENETAGALE DAWSON WAUGH 20-d 8 F ALOPE BELLEISLE2 1:39.00 
1911 ATMAH GALEAZZOMRS KENDAL FREDERICK PRATT 16-g 8 F Grade IRADIANCY2 KNOCKFEERNA   
1910 WINKIPOP WILLIAM THE THIRDCONJURE2 WILLIE WAUGH 1-p 8 F MAID OF CORINTH ROSEDROP2   
1909 ELECTRA EAGERSIRENIA PETER GILPIN 19-c 8 F PRINCESSE DE GALLES PEROLA   
1908 RHODORA ST FRUSQUINRHODA B JAMES ALLEN 26 8 F BRACELET3 ARDENTRIVE   
1907 WITCH ELM ORMECANNIE LASSIE WILLIAM T. ROBINSON 4-c 8 F FRUGALITY SIXTY   
1906 FLAIR ST FRUSQUINGLARE PETER GILPIN 1-m 8 F LISCHANA2 PAID UP   
1905 CHERRY LASS ISINGLASSBLACK CHERRY W.T. ROBINSON 3-o 8 F Grade IKOORHAAN JONGLEUSE2   
1904 PRETTY POLLY GALLINULEADMIRATION4 PETER GILPIN 14-b 8 F LEUCADIA FLAMMA 1:40.00WON IN A CANTER BY 3 L.
1903 QUINTESSENCE ST FRUSQUINMARGARINE JIM CHANDLER 2-s 8 F SUN ROSE8 SKYSCRAPER3   
1902 SCEPTRE PERSIMMONORNAMENT ROBERT SIEVIER 16-h 8 F ST WINDELINE BLACK FANCY   
1901 AIDA GALOPINQUEEN ADELAIDE GEORGE BLACKWELL 9-h 8 F Grade IFLEUR DETE SANTA BRIGIDA   
1900 WINIFREDA ST SIMONMELODY14 TOM JENNINGS JR 3-j 8 F INQUISITIVE2 VAIN DUCHESS 1:46.00 
1899 SIBOLA THE SAILOR PRINCESALUDA JOHN HUGGINS 4-r 8 F FASCINATION MUSA2 1:44.20 
1898 NUN NICER2 COMMONPRIESTESS WILLIE WAUGH 12-f 8 F AIRS AND GRACES ALT MARK 1:48.60 
1897 CHELANDRY GOLDFINCHILLUMINATA WILLIAM WALTERS 1-l 8 F GALATIA GOLETTA 1:42.60 
1896 THAIS5 ST SERFPOETRY2 RICHARD MARSH 23-a 8 F SANTA MAURA JOLLY BOAT3 1:46.20 
1895 GALEOTTIA GALOPINAGAVE JAMES RYAN 1-g 8 F LA SAGESSE GAS 1:47.20 
1894 AMIABLE ST. SIMONTACT GEORGE DAWSON 2-e 8 F LADY MINTING MECCA2 1:46.00 
1893 SIFFLEUSE SARABANDASSAY2 PERCY PECK 8-j 8 F DAME PRESIDENT TRESSURE 1:53.00 
1892 LA FLECHE ST SIMONQUIVER JOHN PORTER 3-e 8 F THE SMEW ADORATION16 1:52.40 
1891 MIMI BARCALDINELORD LYON MARE M DAWSON 12-f 8 F MELODY14 SIPHONIA 1:44.20 
1890 SEMOLINA ST SIMONMOWERINA2 G DAWSON 7-a 8 F MEMOIR FATUITE2 1:48.80 
1889 MINTHE CAMBALLOMINT SAUCE M DAWSON 1-r 8 F WRINKLE POLKA2 1:52.00 
1888 BRIAR-ROOT SPRINGFIELDEGLENTYNE J RYAN 2-o 8 F SEABREEZE BELLE MAHONE 1:44.00 
1887 REVE DOR HAMPTONQUEEN OF THE ROSES A TAYLOR SNR 4 8 F PORCELAIN4 FREEDOM14 1:47.60 
1886 MISS JUMMY PETRARCHLADY PORTLAND2 RICHARD MARSH 4-k 8 F ARGO NAVIS2 JEWEL SONG 1:52.40 
1885 FAREWELL DONCASTERLILY AGNES JOHN PORTER 16-h 8 F JANE25 SATCHEL 1:47.80 
1884 BUSYBODY PETRARCHSPINAWAY THOMAS CANNON 1-w 8 F QUEEN ADELAIDE WHITELOCK2 1:47.00 
1883 HAUTEUR ROSICRUCIANHAWTHORNDALE TOM JENNINGS JR 4-i 8 F MALIBRAN3 LOVELY2 1:52.80 
1882 ST MARGUERITE HERMITDEVOTION R. SHERRARD 4-l 8 F SHOTOVER NELLIE2 1:55.40 
1881 THEBAIS HERMITDEVOTION A TAYLOR SNR 4-l 8 F THORA BAL GAL 1:50.00 
1880 ELIZABETH STATESMANFAIR ROSAMOND2 JOSEPH DAWSON 5-d 8 F VERSIGNY EVASION10 1:56.00 
1879 WHEEL OF FORTUNE ADVENTURERQUEEN BERTHA MATHEW DAWSON 1-w 8 F ABBAYE3 RECONCILIATION4 1:54.00 
1878 PILGRIMAGE THE PALMERLADY AUDLEY JOE CANNON 1-g 8 F JANNETTE CLEMENTINE4 2:00.00 
1877 BELPHOEBE TOXOPHILITEVAGA GEORGE BLOSS 13-a 8 F Grade ILADY RONALD2 LADY GOLIGHTLY   
1876 CAMELIA MACARONIARAUCARIA T. CUNNINGTON 3-n 8 F Grade I     2° ALLUMETTE 3° LA SEINE
1875 SPINAWAY MACARONIQUEEN BERTHA MATHEW DAWSON 1-w 8F Grade IPER SE2 CHAPLET   
1874 APOLOGY ADVENTURERMANDRAGORA WILLIAM OSBORNE 4-d 8 F Grade ILA COUREUSE BLANCHEFLEUR   
1873 CECILIA BLAIR ATHOLSIBERIA3 MATHEW DAWSON 2 8 F Grade IANGELA22 WINDERMERE   
1872 REINE MONARQUEFILLE DE LAIR TOM JENNINGS 5-g 8 F Grade I  HIGHLAND FLING   
1871 HANNAH5 KING TOMMENTMORE LASS JOSEPH HAYHOE 3-c 8 F STEPPE NOBLESSE2   
1870 HESTER2 THORMANBYTOMYRIS JOSEPH DAWSON 12 8 F FRIVOLITY MAHONIA2   
1869 SCOTTISH QUEEN BLAIR ATHOLEDITH2 JOHN DAY JR 7-c 8 F Grade IMORNA2 BRIGANTINE   
1868 FORMOSA BUCCANEERELLER HENRY WOOLCOTT 18-a 8 F LADY COVENTRY ATHENA11   
1867 ACHIEVEMENT STOCKWELLPARADIGM JAMES DOVER 1-j 8 F MAYFLOWER4     
1866 REPULSE STOCKWELLSORTIE2 JOHN DAY JR 20-b 8 F Grade IBAIONNETTE2 MIRELLA   
1865 SIBERIA3 MUSCOVITE2FIGTREE JOHN DAY JR 2 8 F Grade IWHITE DUCK LA FORTUNE2   
1864 TOMATO KING TOMMINCEMEAT JOSEPH HAYHOE 3-j 8 F BREEZE3 TOOL-TOOL 1:53.00 
1863 LADY AUGUSTA STOCKWELLMEEANEE JOSEPH DAWSON 20-a 8 F Grade IFLYING FISH9     
1862 HURRICANE WILD DAYRELLMIDIA JOHN SCOTT 3-b 8 F BERTHA4 SAPPHO4   
1861 NEMESIS4 NEWMINSTERVARSOVIANA2 WILLIAM HARLOCK 1-s 8 F FAIRWATER BROWN DUCHESS2 1:50.00 
1860 SAGITTA2 LONGBOWLEGERDEMAIN JOHN SCOTT 3-h 8 F Grade IAURORA48    2° AURORA 3° LONGBOW FILLY
1859 MAYONAISE TEDDINGTONPIC-NIC TOM TAYLOR 3-i 8 F Grade IARIADNE15 PRELUDE4   
1858 GOVERNESS CHATHAMLAUREL MARE TOM ESKRETT 8-f 8 F Grade IHEPATICA PERFECTION7   
1857 IMPERIEUSE2 ORLANDOEULOGY JOHN SCOTT 2-h 8 F TASMANIA AYACANORA2 1:53.00 
1856 MANGANESE BIRDCATCHERMOONBEAM3 JOHN OSBORNE 4-c 8 F Grade IMINCEPIE QUEENS HEAD   
1855 HABENA2 BIRDCATCHERBRIDLE WILLIAM BUTLER 9-a 8 F Grade ICAPUCINE5 CLOTILDE3   
1854 VIRAGO6 PYRRHUS THE FIRSTVIRGINIA JOHN BARHAM DAY 4-l 8 F Grade IMETEORA2 HONEYSUCKLE   
1853 MENTMORE LASS MELBOURNEEMERALD5 W. KING 3-c 8 F Grade ICOMFIT SYLPHINE   
1852 KATE2 AUCKLANDTHE GIPSY QUEEN J. WOOLCOTT 4-o 8 F Grade ILADY IN WAITING14     
1851 APHRODITE7 BAY MIDDLETONVENUS2 ALEC TAYLOR 22-b 8 F ANSPACH IRIS5   
1850 LADY ORFORD SLANEEXOTIC7 W. BERESFORD 9-b 8 F Grade ITIFF2     
1849 THE FLEA CORONATION6PUCE2 JOHN DAY JR 4-l 8 F Grade ICLARISSA     
1848 CANEZOU MELBOURNEMADAME PELERINE JOHN SCOTT 31 8 F Grade IVEXATION2 PRAIRIE BIRD9  3° PRAIRIE
1847 CLEMENTINA3 VENISONCOBWEB MONTGOMERY DILLY 1-s 8 F Grade ISLANDER BROWN BESS   
1846 MENDICANT TOUCHSTONELADY MOORE CAREW JOHN BARHAM DAY 13-a 8 F MOWERINA PRUSSIC ACID   
1845 PIC-NIC GLAUCUSESTELLE JOHN KENT JR 3-i 8 F Grade IPUG6 HEATHER BELL2   
1844 SORELLA THE SADDLERPARTISAN MARE WILLIAM BUTLER 6-a 8 F Grade IMEROPE EMERALD5   
1843 EXTEMPORE EMILIUSMARIA5 BOBBY PETTIT 7-a 8 F Grade ISPITEFUL10 FRAULEIN25   
1842 FIREBRAND LAMPLIGHTERRUBENS MARE JOHN KENT JR 27 8 F Grade ICELIA3 ELIZA35   
1841 POTENTIA PLENIPOTENTIARYACACIA4 GEORGE PAYNE 26 8 F Grade IFLORENCE34 QUEEN OF BEAUTY3   
1840 CRUCIFIX PRIAMOCTAVIANA JOHN BARHAM DAY 2-c 8 F ROSA BIANCA SPANGLE3   
1839 CARA10 BELSHAZZARFANCHON3 CHARLES MARSON 3 8 F Grade ICAENIS     
1838 BARCAROLLE EMILIUSBRAVURA5 W. EDWARDS 45 8 F Grade IMECCA5     
1837 CHAPEAU DESPAGNE DR SYNTAXCHAPEAU DE PAILLE JOHN BARHAM DAY 13 8 F Grade IVELURE3 COMATE3   
1836 DESTINY6 SULTANFANNY DAVIES JOHN BARHAM DAY 2-f 8 F Grade ITOGA12 ZENANA   
1835 PRESERVE EMILIUSMUSTARD RICHARD PRINCE 1-c 8 F Grade IOBSERVATORY6     
1834 MAY-DAY LAMPLIGHTERRUBENS MARE J. DOE 27 8 F Grade IVELOCITY27     
1833 TARANTELLA3 TRAMPKATHERINE JOHN ROBINSON 22 8 F Grade IFALERNIA2 VESPA2   
1832 GALATA2 SULTANADVANCE3 CHARLES MARSON 3-b 8 F Grade IOLGA36 SALUTE2   
1831 GALANTINE3 REVELLERSNOWDROP4 H. SCOTT 3-a 8 F Grade ILIONESS20 OXYGEN   
1830 CHARLOTTE WEST TRAMPFILAGREE2 JAMES EDWARDS 1-s 8 F Grade IZILLAH4     
1829 YOUNG MOUSE GODOLPHINMOUSE DIXON BOYCE 8-a 8 F Grade IGREEN MANTLE PAULINE   
1828 ZOE4 ORVILLENINA8 BOBBY PETTIT 11-b 8 F Grade ITRAMPOLINE SCRIBE5   
1827 ARAB WOFULZEAL3 ROBERT ROBSON 25 8 F Grade IMONODY4     
1826 PROBLEM2 MERLINPAWN ROBERT ROBSON 1-f 8 F Grade ITEARS2     
1825 TONTINE ELECTIONPOPE JOAN ROBERT ROBSON 1-e 8 F Grade I      
1824 COBWEB PHANTOMFILAGREE2 JAMES EDWARDS 1-s 8 F Grade IREBECCA2 MILTO3   
1823 ZINC WOFULZAIDA ROBERT ROBSON 25 8 F Grade I  APPARITION3  2° SPERMACETTI
1822 WHIZGIG RUBENSPENELOPE ROBERT ROBSON 1-o 8 F Grade IROSALIND29 VARNISH8   
1821 ZEAL3 PARTISANZAIDA ROBERT ROBSON 25 8 F Grade IAMY23 BREEZE7   
1820 ROWENA HAPHAZARDPRUDENCE ROBERT ROBSON 1-e 8 F Grade ICAROLINE4     
1819 CATGUT2 COMUSVANITY2 ROBERT ROBSON 12 8 F Grade IESPAGNOLLE2 NINA8   
1818 CORINNE5 WAXYBRISEIS ROBERT ROBSON 2 8 F Grade ILOO2 TREDRILLE   
1817 NEVA4 CERVANTESMARY4 DIXON BOYCE 5-a 8 F Grade I  TRICTRAC2   
1816 RHODA3 ASPARAGUSROSABELLA4 DIXON BOYCE 22 8 F Grade IDUENNA11 GUENDOLEN   
1815 SELIM FILLY SELIMCESARIO MARE2 RICHARD PRINCE 27 8 F MINUET DISCORD14   
1814 CHARLOTTE5 ORVILLESOPHIA TOM PERREN 3-b 8 F Grade IVESTAL4 MEDORA   
  Add info for an additional year