Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
KING GEORGE VI & QUEEN ELIZABETH STAKES - ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 ENABLE2 NATHANIEL4CONCENTRIC2 JOHN H. M. GOSDEN 4-m 12 F Grade IULYSSES16 IDAHO22 2:36.22 
2016 HIGHLAND REEL8 GALILEO4HVEGER AIDAN P. O’BRIEN 22-b 12 F Grade IWINGS OF DESIRE5 DARTMOUTH2 2:28.97TURF: G-F, 7R
2015 POSTPONED4 DUBAWIEVER RIGG LUCA M. CUMANI 14-c 12 F Grade IEAGLE TOP2 ROMSDAL 2:31.25 
2014 TAGHROODA SEA THE STARSEZIMA JOHN H. M. GOSDEN 13-c 12 F Grade ITELESCOPE16 MUKHADRAM 2:28.13GOOD TO SOFT
2013 NOVELLIST2 MONSUNNIGHT LAGOON ANDREAS WOHLER 4-r 12 F Grade ITRADING LEATHER HILLSTAR2 2:24.60GD, FM
2012 DANEDREAM LOMITASDANEDROP PETER SCHIERGEN 14 12 F Grade INATHANIEL4 ST NICHOLAS ABBEY 2:31.62 
2011 NATHANIEL4 GALILEO4MAGNIFICIENT STYLE JOHN H. M. GOSDEN 9-f 12 F Grade IWORKFORCE ST NICHOLAS ABBEY 2:35.07 
2010 HARBINGER11 DANSILIPENANG PEARL SIR MICHAEL STOUTE 1-k 12 F Grade ICAPE BLANCO YOUMZAIN 2:26.78 
2009 CONDUIT4 DALAKHANIWELL HEAD SIR MICHAEL STOUTE 1-l 12 F Grade ITARTAN BEARER ASK4 2:28.73 
2008 DUKE OF MARMALADE2 DANEHILLLOVE ME TRUE3 AIDAN P. O’BRIEN 3-l 12 F Grade IPAPAL BULL2 YOUMZAIN 2:27.91 
2007 DYLAN THOMAS DANEHILLLAGRION AIDAN P. O’BRIEN 9-c 12 F Grade IYOUMZAIN MARAAHEL 2:31.11 
2006 HURRICANE RUN MONTJEUHOLD ON3 ANDRE FABRE 1-l 12 F Grade IELECTROCUTIONIST HEARTS CRY2 2:30.29 
2005 AZAMOUR NIGHT SHIFTASMARA2 JOHN OXX 4-i 12 F Grade INORSE DANCER2 BAGO2 2:28.26NEWBURY
2004 DOYEN SADLERS WELLSMOON CACTUS SAEED BIN SUROOR 1-s 12 F Grade IHARD BUCK SULAMANI 2:33.18 
2003 ALAMSHAR KEY OF LUCKALAIYDA JOHN M. OXX 9-c 12 F Grade ISULAMANI KRIS KIN 2:33.26 
2002 GOLAN SPECTRUM3HIGHLAND GIFT MICHAEL R. STOUTE 5-h 12 F Grade INAYEF ZINDABAD2 2:29.70 
2001 GALILEO4 SADLERS WELLSURBAN SEA AIDAN OBRIEN 9-h 12 F Grade IFANTASTIC LIGHT2 HIGHTORI 2:27.71 
2000 MONTJEU SADLERS WELLSFLORIPEDES JOHN HAMMOND 1-u 12 F Grade IFANTASTIC LIGHT2 DALIAPOUR 2:29.98 
1999 DAYLAMI DOYOUNDALTAWA SAEED BIN SUROOR 9-e 12 F Grade INEDAWI FRUITS OF LOVE 2:29.35 
1998 SWAIN NASHWANLOVE SMITTEN SAEED BIN SUROOR 14-c 12 F Grade IHIGH RISE ROYAL ANTHEM3 2:29.60 
1997 SWAIN NASHWANLOVE SMITTEN SAEED BIN SUROOR 14-c 12 F Grade IPILSUDSKI HELISSIO 2:36.451
1996 PENTIRE BE MY GUESTGULL NOOK GEOFF WRAGG 1-l 12 F Grade ICLASSIC CLICHE SHAAMIT 2:28.11 
1995 LAMMTARRA NIJINSKY2SNOW BRIDE SAEED BIN SUROOR 22-b 12 F Grade IPENTIRE STRATEGIC CHOICE 2:31.01 
1994 KINGS THEATRE SADLERS WELLSREGAL BEAUTY HENRY CECIL 9-b 12 F Grade IWHITE MUZZLE WAGON MASTER 2:28.92 
1993 OPERA HOUSE SADLERS WELLSCOLORSPIN MICHAEL STOUTE 13-e 12 F Grade IWHITE MUZZLE COMMANDER IN CHIEF 2:33.94 
1992 ST JOVITE PLEASANT COLONYNORTHERN SUNSET JIM BOLGER 5-h 12 F Grade ISADDLERS HALL OPERA HOUSE 2:30.85 
1991 GENEROUS CAERLEON2DOFF THE DERBY PAUL COLE 4-n 12 F Grade ISANGLAMORE ROCK HOPPER 2:28.99 
1990 BELMEZ EL GRAN SENORGRACE NOTE HENRY CECIL 16-b 12 F Grade IOLD VIC ASSATIS 2:30.76 
1989 NASHWAN BLUSHING GROOMHEIGHT OF FASHION DICK HERN 2-f 12 F Grade ICACOETHES TOP CLASS 2:32.27 
1988 MTOTO BUSTEDAMAZER ALEC STEWART 1-k 12 F Grade IUNFUWAIN TONY BIN 2:37.33 
1987 REFERENCE POINT MILL REEFHOME ON THE RANGE HENRY CECIL 10-d 12 F Grade ICELESTIAL STORM TRIPTYCH 2:34.63 
1986 DANCING BRAVE LYPHARDNAVAJO PRINCESS GUY HARWOOD 3-d 12 F Grade ISHARDARI TRIPTYCH 2:29.49 
1985 PETOSKI NINISKISUSHILA DICK HERN 5-h 12 F Grade IOH SO SHARP RAINBOW QUEST 2:27.61 
1984 TEENOSO YOUTHFURIOSO GEOFF WRAGG 3-c 12 F Grade ISADLERS WELLS TOLOMEO 2:27.95 
1983 TIME CHARTER SARITAMERCENTROCON HENRY CANDY 22-a 12 F Grade IDIAMOND SHOAL SUN PRINCESS2 2:30.79 
1982 KALAGLOW KALAMOUNROSSITOR GUY HARWOOD 2-i 12 F Grade IASSERT GLINT OF GOLD 2:31.88 
1981 SHERGAR GREAT NEPHEWSHARMEEN MICHAEL STOUTE 9-c 12 F Grade IMADAM GAY FINGALS CAVE 2:35.40 
1980 ELA-MANA-MOU PITCAIRNROSE BERTIN DICK HERN 3-g 12 F Grade IMRS PENNY GREGORIAN 2:35.39 
1979 TROY PETINGOLA MILO DICK HERN 1-b 12 F Grade IGAY MECENE ELA-MANA-MOU 2:33.75 
1978 ILE DE BOURBON NIJINSKY2ROSELIERE F JOHNSON-HOUGHTON 4-i 12 F Grade IHAWAIIAN SOUND MONTCONTOUR 2:30.53 
1977 THE MINSTREL NORTHERN DANCERFLEUR2 VINCENT O BRIEN 8-f 12 F Grade IORANGE BAY EXCELLER 2:30.48 
1976 PAWNEESE CARVINPLENCIA ANGEL PENNA, SR. 9 12 F Grade IBRUNI ORANGE BAY 2:29.303 YO & UP
1975 GRUNDY GREAT NEPHEWWORD FROM LUNDY PETER WALWYN 8-k 12 F Grade IBUSTINO DAHLIA 2:26.98NTR
1974 DAHLIA VAGUELY NOBLECHARMING ALIBI MAURICE ZILBER 13-c 12 F Grade IHIGHCLERE2 DANKARO 2:33.03 
1973 DAHLIA VAGUELY NOBLECHARMING ALIBI MAURICE ZILBER 13-c 12 F Grade IRHEINGOLD OUR MIRAGE 2:30.43 
1972 BRIGADIER GERARD QUEENS HUSSARLA PAIVA DICK HERN 14-c 12 F Grade IPARNELL RIVERMAN 2:32.913YO & UP
1971 MILL REEF NEVER BENDMILAN MILL IAN BALDING 22-d 12 F Grade IORTIS ACCLIMATIZATION 2:32.56 
1970 NIJINSKY2 NORTHERN DANCERFLAMING PAGE M. VINCENT O’BRIEN 8-f 12 F Grade IBLAKENEY CREPELLANA 2:36.16 
1969 PARK TOP KALYDONNELLIE PARK BERNARD VAN CUTSEM 26 12 F CROZIER HOGARTH 2:32.46 
1968 ROYAL PALACE BALLYMOSSCRYSTAL PALACE2 NOEL MURLESS 1-s 12 F FELICIO TOPYO 2:33.22 
1967 BUSTED CREPELLOSANS LE SOU NOEL MURLESS 2-s 12 F SALVO RIBOCCO 2:33.64 
1966 AUNT EDITH2 PRIMERAFAIR EDITH NOEL MURLESS 11-f 12 F SODIUM PROMINER 2:35.06 
1965 MEADOW COURT COURT HARWELLMEADOW MUSIC PADDY PRENDERGAST 11-f 12 F SODERINI ONCIDIUM 2:33.27 
1964 NASRAM NASRULLAHLA MIRAMBULE ERNIE FELLOWS 11-d 12 F SANTA CLAUS ROYAL AVENUE 2:33.15 
1963 RAGUSA RIBOTFANTAN PADDY PRENDERGAST 9 12 F MIRALGO TARQOGAN 2:33.80 
1962 MATCH2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 12 F AURELIUS4 ARCTIC STORM 2:32.02 
1961 RIGHT ROYAL OWEN TUDORBASTIA ETIENNE POLLET 3-f 12 F ST PADDY ROCKAVON 2:40.34 
1960 AGGRESSOR2 COMBATPHAETONIA JOHN M. (TOWSER) GOSDEN 10-d 12 F Grade IPETITE ETOILE KYTHNOS 2:35.21 
1959 ALCIDE ALYCIDONCHENILLE CECIL BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F GLADNESS BALBO 2:31.39 
1958 BALLYMOSS MOSSBOROUGHINDIAN CALL VINCENT O BRIEN 2-u 12 F ALMERIA3 DOUTELLE 2:36.33 
1957 MONTAVAL NORSEMANBALLYNASH GEORGES BRIDGLAND 9 12 F AL MABSOOT TRIBORD 2:41.02 
1956 RIBOT TENERANIROMANELLA UGO PENCO 4-l 12 F HIGH VELDT TODRAI 2:40.24 
1955 VIMY WILD RISKMIMI2 ALEC HEAD 1-u 12 F ACROPOLIS ELOPEMENT 2:33.76 
1954 AUREOLE HYPERIONANGELOLA CECIL BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F VAMOS3 DARIUS 2:44.00 
1953 PINZA4 CHANTEURPASQUA NORMAN BERTIE 3-i 12 F AUREOLE WORDEN 2:33.60 
1952 TULYAR TEHRANNEOCRACY MARCUS MARSH 22-a 12 F GAY TIME2 WORDEN 2:33.20 
1951 SUPREME COURT PRECIPITATIONFORECOURT EVAN WILLIAMS 14-c 12 F ZUCCHERO TANTIEME 2:29.40 
1948 TENERANI BELLINITOFANELLA 6-d 12 F      QUEEN ELIZABETH STAKES (PRECURSOR)
  Add info for an additional year