Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX JACQUES LE MAROIS - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 RIBCHESTER2 IFFRAAJMUJARAH RICHARD FAHEY 4-m 1600 MT Grade IVADAMOS ERVEDYA2 1:36:1611 STARTERS; WON BY HALF LENGTH (JRD)
2015 ESOTERIQUE DANEHILL DANCERDIEVOTCHKA ANDRE FABRE 1-s 1600 MT Grade ITERRITORIES WILD CHIEF2 1:36.12 
2014 KINGMAN4 INVINCIBLE SPIRITZENDA3 JOHN H. M. GOSDEN 19 1600 MT Grade IANODIN OLYMPIC GLORY2 1:41.90 
2013 MOONLIGHT CLOUD INVINCIBLE SPIRITVENTURA10 FREDDY HEAD 4-n 1600 MT Grade IOLYMPIC GLORY2 INTELLO 1:33.39 
2012 EXCELEBRATION EXCEED AND EXCELSUN SHOWER8 AIDAN P. O’BRIEN 9 1600 MT Grade ICITYSCAPE ELUSIVE KATE 1:34.60TURF: GOOD; 11R; 1¼ L.; NK
2011 IMMORTAL VERSE PIVOTALSIDE OF PARADISE ROBERT COLLET 8-c 1600 MT Grade IGOLDIKOVA SAHPRESA 1:38.30 
2010 MAKFI DUBAWIDHELAAL MIKEL DELZANGLES 16-c 1600 MT Grade IGOLDIKOVA PACO BOY 1:39.40 
2009 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600 MT Grade IAQLAAM VIRTUAL7 1:33.50 
2008 TAMAYUZ NAYEFAL ISHQ FREDDY HEAD 9-h 1600 MT Grade INATAGORA MAJOR CADEAUX 1:36.40 
2007 MANDURO MONSUNMANDELLICHT ANDRE FABRE 3-d 1600M Grade IHOLOCENE TURTLE BOWL 1:37.4 
2006 LIBRETTIST DANZIGMYSTERIAL SAEED BIN SUROOR 6-b 1600M Grade IMANDURO PEERESS5 1:43.1 
2005 DUBAWI DUBAI MILLENNIUMZOMARADAH SAEED BIN SUROOR 9-e 1600 MT Grade IWHIPPER2 VALIXIR 1:37.904TH DIVINE PROPORTIONS - PREV. UNDFTD (9-9)
2004 WHIPPER2 MIESQUES SONMYTH TO REALITY ROBERT COLLET 1-l 1600 M Grade ISIX PERFECTIONS MY RISK3 1.38.4 
2003 SIX PERFECTIONS CELTIC SWINGYOGYA PASCAL BARY 20 1600 M Grade IDOMEDRIVER TELEGNOSIS 1.38.3 
2002 BANKS HILL DANEHILLHASILI ANDRE FABRE 11 1600 MT Grade IDOMEDRIVER BEST OF THE BESTS 1:35.00 
2001 VAHORIMIX LINAMIXVADSA HONOR ANDRE FABRE 20-d 1600 MT Grade IBANKS HILL NOVERRE 1:38.80PROUDWINGS DQ 1 TO LAST M-1/2L
2000 MUHTATHIR ELMAAMULMAJMU SAEED BIN SUROOR 4-m 1600 M Grade ISENDAWAR KINGSALSA 1:34.63
1999 DUBAI MILLENNIUM SEEKING THE GOLDCOLORADO DANCER SAEED BIN SUROOR 4-m 1600 M Grade ISLICKLY DANSILI 1:44.32-1/2, 4TH : WAY OF LIGHT
1998 TAIKI SHUTTLE DEVILS BAGWELSH MUFFIN KAZUO FUJISAWA 4-d 1600 MT Grade IAMONG MEN CAPE CROSS 1:37.40TURF: SOFT; 1/2
1997 SPINNING WORLD NUREYEVIMPERFECT CIRCLE JONATHAN E. PEASE 8-f 1600 MT Grade IDAYLAMI NEUILLY 1:34.40WON BY 2 L.; NCR
1996 SPINNING WORLD NUREYEVIMPERFECT CIRCLE JONATHAN E. PEASE 8-f 1600 MT Grade IVETHEUIL SHAANXI 1:39.101/2
1995 MISS SATAMIXA LINAMIXMISS SATIN ANDRE FABRE 4-n 1600 M Grade ISAYYEDATI SHAANXI 1:35.79TH : CARLING
1994 EAST OF THE MOON PRIVATE ACCOUNTMIESQUE FRANCOIS BOUTIN 20 1600 M Grade ISAYYEDATI MEHTHAAF 1:35.75TH : SKI PARADISE, 6TH : BARATHEA
1993 SAYYEDATI SHADEEDDUBIAN CLIVE BRITTAIN 9-c 1600 M Grade ISKI PARADISE KINGMAMBO 1:39.8 
1992 EXIT TO NOWHERE IRISH RIVERCOUP DE FOLIE FRANCOIS BOUTIN 2-d 1600 M Grade ILAHIB CARDOUN 1:40.84TH : STAR OF COZZENE
1991 HECTOR PROTECTOR WOODMANKORVEYA FRANCOIS BOUTIN 22-b 1600 M Grade ILYCIUS DANSEUSE DU SOIR 1:39.4 
1990 PRIOLO2 SOVEREIGN DANCERPRIMEVERE FRANCOIS BOUTIN 5-f 1600 M Grade ILINAMIX DISTANT RELATIVE 1:38.2 
1989 POLISH PRECEDENT DANZIGPAST EXAMPLE ANDRE FABRE 8-h 1600 M Grade IFRENCH STRESS MAGIC GLEAM 1:37.3 
1988 MIESQUE NUREYEVPASADOBLE FRANCOIS BOUTIN 20 1600 M Grade IWARNING GABINA 1:38.64TH : SOVIET STAR
1987 MIESQUE NUREYEVPASADOBLE FRANCOIS BOUTIN 20 1600 M Grade INASHMEEL HADEER 1:35.0 
1986 LIRUNG CONNAUGHTLIRANGA HEINZ JENTZSCH 9-e 1600 M Grade IREGAL STATE EFISIO 1:36.47TH : BAILLAMONT
1985 VIN DE FRANCE FOOLISH PLEASUREVIRUNGA PATRICK L. BIANCONE 19-b 1600 MT Grade IVERTIGE2 RIVER MIST 1:38.20 
1984 LEAR FAN ROBERTOWAC GUY HARWOOD 20 1600 M Grade IPALACE MUSIC SIBERIAN EXPRESS 1:34.9 
1983 LUTH ENCHANTEE BE MY GUESTVIOLE DAMOUR JOHN CUNNINGTON JR 20-d 1600 M Grade ILEMIGRANT MONTEKIN 1:35.9 
1982 THE WONDER WITTGENSTEINTHE LARK JACQUES DE CHEVIGNY 2-n 1600 M Grade IGREEN FOREST ZINO 1:35.5 
1981 NORTHJET NORTHFIELDSJELLATINA OLIVIER DOUIEB 22 1600 M Grade ITO-AGORI-MOU KINGS LAKE 1:34.5 
1980 NADJAR ZEDDAANNUCLEA2 AAGE PAUS 4-r 1600 M Grade IFINAL STRAW MANJAM 1:38.4 
1979 IRISH RIVER RIVERMANIRISH STAR JOHN CUNNINGTON JR. 1-w 1600 M Grade IBELLYPHA A THOUSAND STARS 1:35.4 
1978 KENMARE KALAMOUNBELLE OF IRELAND FRANCOIS MATHET 1-m 1600 M Grade ISANEDTKI FARAWAY SON2 1:38.6 
1977 FLYING WATER HABITATFORMENTERA ANGEL A. PENNA, SR. 14-c 1600 MT Grade IBLUSHING GROOM TREPAN 1:44.20 
1976 GRAVELINES CADMUSGRAY DOVE ANGEL A. PENNA, SR. 3-o 1600 MT Grade IRADETZKY VITIGES 1:35.10DH FOR 2ND
1975 LIANGA DANCERS IMAGELEVEN ONES ANGEL A. PENNA, SR. 22-b 1600 MT Grade ISKY COMMANDER DELMORA 1:34.60 
1974 NONOALCO NEARCTICSEXIMEE FRANCOIS BOUTIN 2-s 1600 M Grade IEL TORO3 COUP DE FEU 1:37.2 
1973 KALAMOUN ZEDDAANKHAIRUNISSA FRANCOIS MATHET 9-c 1600 M Grade IROSE LAUREL SPARKLER 1:36.00 
1972 LYPHARD NORTHERN DANCERGOOFED ALEC HEAD 17-b 1600 MT Grade IHIGH TOP JAN EKELS 1:38.20 
1971 DICTUS SANCTUSDORONIC ROBERT DE MONY-PAJOL 16-d 1600 M Grade ISPARKLER ROI SOLEIL2 1:37.4 
1970 PRIAMOS BIRKHAHNPALAZZO HEINZ JENTZSCH 6-e 1600 MT FASTER9 YELLOW GOD 1:41.30 
1969 GRIS VITESSE AMERIGOMATCHICHE2 JOHN CUNNINGTON, JR. 21-a 1600 MT IRISH MINSTREL2 QUINTIPOR   
1968 LUTHIER KLAIRONFLUTE ENCHANTEE GEOFFROY WATSON 14-c 1600 M LOCRIS AGY   
1967 CARABELLA PRINCE TAJLA CARAVELLE WILLIAM HEAD 4-f 1600 MT MARTEL7 DEDINI 1:39.40 
1966 THE MARSHAL MARTIALWAYFARER2 10 1600 M SOLEIL GREAT NEPHEW   
1965 ASTARIA3 LA VARENDECAPONNIERE GEOFFROY WATSON 6 1600 M WHITE STAR3 FISC 1.39.00 
1964 LA BAMBA SHANTUNGFRONTIER SONG GEOFFROY WATSON 1-l 1600 M LINACRE JANAR 1.36.40 
1963 HULA DANCER NATIVE DANCERFLASH ON ETIENNE POLLET 3-j 1600M MONADE CROSSEN 1:42.4 
1962 LEBON M L COTE DOR3LEAUPARTIE ETIENNE POLLET 6-f 1600M TREMOLO3 MONADE 1:41.0 
1961 NET CLARIONSANS TARES JOHN CUNNINGTON, JR. 13-c 1600 MT CALAMBAR DJELOLI 1:38.50 
1960 DJEBEL TRAFFIC COASTAL TRAFFICDJEBEL AMOUR3 PIERRE PELAT 16-g 1600 MT FRANC LURON MINCIO 1:41.40 
1959 SALLYMOUNT TUDOR MINSTRELQUEEN OF SHIRAZ ALEC HEAD 5-e 1600 M MERRY TOP GINETTA   
1958 COUP DE CANON VIEUX MANOIRLA GRANDE MADEMOISELLE MAX DOKHUYSEN 1-t 1600 MT BLOCKHAUS CURRITO   
1957 BALBO APPLE PIE2BLUE BOTTLE2 1-l 1600 MT       
1956 BUISSON ARDENT RELICROSE OLYNN A.LEC HEAD 7 1600 M   KLAIRON   
1955 KLAIRON CLARIONKALMIA JOHN CUNNINGTON, JR. 1-w 1600 MT BRYN SHIKAR   
1954 TI MOUN WARRIOR2TOI MEME HENRI DELAVAUD 9-h 1600 M FINE TOP DJERIK   
1953 CANTHARE COARAZEISTA CHARLES SEMBLAT 1-e 1600 M COBALT FINE TOP   
1952 ARBELE DJEBELASTRONOMIE CHARLES SEMBLAT 9-e 1600 M POMARE2 FINE TOP   
1951 SEIGNEUR6 WARRIOR2SELIANA2 HENRI DELAVAUD 9-f 1600 MT       
1950 FORT NAPOLEON TOURBILLONROQUEBRUNE2 4-n 1600 M EMPEROR     
1949 AMOUR DRAKE ADMIRAL DRAKEVERS LAURORE RICHARD CARVER 4-r 1600 M FLORAL ART NORVAL   
1948 GOLESTAN NASRULLAHFIRANEK CHARLES SEMBLAT 13-c 1600 M DRAKKAR2 JOCKER   
1947 DJELAL DJEBELMELUSINE3 CHARLES SEMBLAT 1-e 1600 M IMPRUDENCE2     
1946 SAYANI FAIR COPYPERFUME2 1-w 1600 M CUADRILLA     
1945 COARAZE TOURBILLONCORRIDA CHARLES SEMBLAT 9-e 1600 M NIKELLORA    M. LAFFITTE
1944 PRIAM2 PHARISDJEZIMA CHARLES SEMBLAT 13-c 1600 M LE VOLCAN    LONGCHAMP
1943 DOGAT RODOSTODOGARESSE 14-d 1600 M FANATIQUE CARAVELLE  M. LAFFITTE
1942 FINE ART ARTISTS PROOF2FINNOISE NOEL PELAT 1-k 1600 MT GOOD ADMIRAL GALENE  MAISONS-LAFFITTE
1941 PRINCESSE PALATINE2 PALAIS ROYALMRS SIDDONS6 17-d 1600 MT   PANIPAT  2° BECASSIN , COURU à M. LAFFITTE
1939 SEMIRAMIDE PHAROSSARTELLA ALBERT SWANN 5-e 1600 M   TURBULENT2  2° MAC KANN
1938 CILLAS TOURBILLONORLANDA ALBERT SWANN 13-c 1600 MT BLUE STAR GOSSIP   
1937 EN FRAUDE2 PHAROSAUDE RICHARD CARVER SR 10-e 1600 M DRAP DOR2    3° KHASNADAR
1936 KING KONG STEFAN THE GREATRIMA HENRY COUNT 1-n 1600 MT SIRTAM COUSINE4  3RD: COUSINE
1935 AROMATE ZIONISTCORIANDRE LUCIEN ROBERT 20-a 1600 M CLAIRVOYANTE3 BLUE BELL16   
1934 SHINING TOR PHAROSERICA2 RICHARD CARVER SR 1-w 1600M RENTENMARK ASTRONOMER10   
1933 ARPETTE PHAROSARNOLDIANA 4-c 1600 M      2° LE CACIQUE 3° VERTIGINEUX
1932 HENIN FELTONMYSTICAL ROSE W. WEBB 4-o 1600 MT BEAUMONTEL BOSPHORE   
1931 PEARL CAP LE CAPUCINPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 1600 M PULCHERRIMUS2 HUBLOT3   
1930 PONTET CANET2 MONT SAINT ELOIPONTRESINA7 W. CUNNINGTON 12-g 1600 MT POTIPHAR GOLDEN MANNA2   
1929 SLIPPER ABBOTS TRACEOUR LIZ 4-i 1600 MT KANTARA2 ALMA SAVOIA   
1928 XANDER DURBARXANTHENE HENRI HARPER 12 1600 MT MIGNAPOUF ROVIGO2   
1927 VITAMINE CLARISSIMUSVIRIDIFLORA WILLIAM BARKER 27-a 1600M PEDANT TRADELINAN   
1926 SAINT FORTUNAT SAINT JUST2UNFORTUNATE FRANK CARTER 1-k 1600 MT ASTERUS SEBECOURT   
1925 CORAM RAMRODCORNELIA12 5-b 1600 MT PITCHOURY FARAWAY2   
1924 IVAIN BAY CHERRYREINE DES FEES2 1-t 1600 MT TAPIN SOLDAT DE FRANCE   
1923 SIR GALLAHAD3 TEDDYPLUCKY LIEGE ROBERT DENMAN 16-a 1600 MT NICEAS PREMONTRE   
1922 ZARIBA SARDANAPALEST LUCRE GEORGE STERN 9-e 1600 MT GAURISANKAR JOYEUX DRILLE   
1921 GUERRIERE VERWOODGUERROYANTE ROBERT DENMAN 10-d 1600 MT XANTHIS3 LA FINETTE   
  Add info for an additional year