Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE L’ARC DE TRIOMPHE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 FOUND9 GALILEO4RED EVIE A.P. O BRIEN 1-m 2400 MT Grade IHIGHLAND REEL8 ORDER OF ST GEORGE 2:23.61CHANTILLY
2015 GOLDEN HORN12 CAPE CROSSFLECHE DOR9 JOHN H. M. GOSDEN 9-c 2400 MT Grade IFLINTSHIRE NEW BAY2 2:27.23 
2014 TREVE3 MOTIVATOR2TREVISE3 CRIQUETTE HEAD-MAAREK 4-n 2400 MT Grade IFLINTSHIRE TAGHROODA 2:26.05 
2013 TREVE3 MOTIVATOR2TREVISE3 CRIQUETTE HEAD-MAAREK 4-n 2400 MT Grade IORFEVRE3 INTELLO 2:32.04TURF: SOFT
2012 SOLEMIA POLIGLOTEBROOKLYNS DANCE CARLOS LAFFON-PARIAS 16-c 2400 MT Grade IORFEVRE3 MASTERSTROKE 2:37.68TURF: HEAVY
2011 DANEDREAM LOMITASDANEDROP PETER SCHIERGEN 14 2400 MT Grade ISHARETA SNOW FAIRY7 2:24.49TURF: GOOD
2010 WORKFORCE KINGS BESTSOVIET MOON MICHAEL R. STOUTE 14-c 2400 MT Grade INAKAYAMA FESTA SARAFINA5 2:35.30TURF: GOOD
2009 SEA THE STARS CAPE CROSSURBAN SEA JOHN M. OXX 9-h 2400 MT Grade IYOUMZAIN CAVALRYMAN2 2:26.30TURF: GOOD
2008 ZARKAVA ZAMINDARZARKASHA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2400 MT Grade IYOUMZAIN SOLDIER OF FORTUNE5 2:28.80DH FOR 3RD WITH ITS GINO
2007 DYLAN THOMAS DANEHILLLAGRION AIDAN P. O’BRIEN 9-c 2400 MT Grade IYOUMZAIN SAGARA2 2:28.50 
2006 RAIL LINK DANSILIDOCKLANDS2 ANDRE FABRE 13-c 2400 MT Grade IPRIDE6 HURRICANE RUN 2:26.30DEEP IMPACT DQD 3RD TO LAST FOR POSITIVE DRUG TEST
2005 HURRICANE RUN MONTJEUHOLD ON3 ANDRE FABRE 1-l 2400 MT Grade IWESTERNER BAGO2 2:27.40 
2004 BAGO2 NASHWANMOONLIGHTS BOX JONATHAN E. PEASE 2-d 2400 MT Grade ICHERRY MIX OUIJA BOARD2 2:25.00TURF: GOOD
2003 DALAKHANI DARSHAANDALTAWA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 2400 MT Grade IMUBTAKER HIGH CHAPARRAL 2:32.30TURF: HOLDING
2002 MARIENBARD CAERLEON2MARIENBAD SAEED BIN SUROOR 12-g 2400 MT Grade ISULAMANI HIGH CHAPARRAL 2:26.70TURF: GOOD
2001 SAKHEE BAHRITHAWAKIB SAEED BIN SUROOR 21-a 2400 MT Grade IAQUARELLISTE SAGACITY5 2:36.10 
2000 SINNDAR GRAND LODGESINNTARA JOHN M. OXX 13-c 2400 MT Grade IEGYPTBAND VOLVORETA 2:25.80 
1999 MONTJEU SADLERS WELLSFLORIPEDES JOHN E. HAMMOND 1-u 2400 MT Grade IEL CONDOR PASA CROCO ROUGE 2:38.50 
1998 SAGAMIX LINAMIXSAGANECA ANDRE FABRE 11-d 2400 MT Grade ILEGGERA TIGER HILL 2:34.50TURF: SOFT - 14S, M-NK-¾-¾
1997 PEINTRE CELEBRE NUREYEVPEINTURE BLEUE ANDRE FABRE 9 2400 MT Grade IPILSUDSKI BORGIA4 2:24.60TURF: GOOD TO FIRM - 18R, M-5, 2-1/2
1996 HELISSIO FAIRY KING2HELICE ELIE LELLOUCHE 10-c 2400 MT Grade IPILSUDSKI OSCAR SCHINDLER 2:29.90 
1995 LAMMTARRA NIJINSKY2SNOW BRIDE SAEED BIN SUROOR 22-b 2400 MT Grade IFREEDOM CRY2 SWAIN 2:31.80 
1994 CARNEGIE SADLERS WELLSDETROIT ANDRE FABRE 16-c 2400 MT Grade IHERNANDO APPLE TREE 2:31.10 
1993 URBAN SEA MISWAKIALLEGRETTA JEAN LESBORDES 9-h 2400 MT Grade IWHITE MUZZLE OPERA HOUSE 2:37.90 
1992 SUBOTICA PAMPABIRDTERRE DE FEU ANDRE FABRE 4-j 2400 MT Grade IUSER FRIENDLY VERT AMANDE 2:39.00 
1991 SUAVE DANCER GREEN DANCERSUAVITE JOHN E. HAMMOND 4-r 2400 MT Grade IMAGIC NIGHT2 PISTOLET BLEU 2:31.40 
1990 SAUMAREZ RAINBOW QUESTFIESTA FUN NICOLAS CLEMENT 16-a 2400 MT Grade IEPERVIER BLEU SNURGE 2:29.80 
1989 CARROLL HOUSE LORD GAYLETUNA MICHAEL A. JARVIS 14-c 2400 MT Grade IBEHERA SAINT ANDREWS 2:30.80 
1988 TONY BIN KAMPALA2SEVERN BRIDGE LUIGI CAMICI 19-b 2400 MT Grade IMTOTO BOYATINO 2:27.30 
1987 TREMPOLINO SHARPEN UPTREPHINE ANDRE FABRE 26 2400 MT Grade ITONY BIN TRIPTYCH 2:26.30 
1986 DANCING BRAVE LYPHARDNAVAJO PRINCESS GUY HARWOOD 3-d 2400 MT Grade IBERING TRIPTYCH 2:27.70 
1985 RAINBOW QUEST BLUSHING GROOMI WILL FOLLOW JEREMY TREE 14-f 2400 MT Grade ISAGACE KOZANA 2:29.50SAGACE FINISHED 1ST, DQD FOR INTERFERENCE
1984 SAGACE LUTHIERSENECA PATRICK L. BIANCONE 16-c 2400 MT Grade INORTHERN TRICK ALL ALONG 2:39.10 
1983 ALL ALONG TARGOWICEAGUJITA PATRICK L. BIANCONE 1-d 2400 MT Grade ISUN PRINCESS2 LUTH ENCHANTEE 2:28.10 
1982 AKIYDA LABUSLICATA FRANCOIS MATHET 13-c 2400 MT Grade IARDROSS AWAASIF 2:37.00 
1981 GOLD RIVER RIVERMANGLANEUSE ALEC HEAD 22-d 2400 MT Grade IBIKALA APRIL RUN 2:35.20 
1980 DETROIT RIVERMANDERNA OLIVIER DOUIEB 16-c 2400 MT Grade IARGUMENT ELA-MANA-MOU 2:28.00 
1979 THREE TROIKAS LYPHARDTHREE ROSES CRIQUETTE HEAD 1-k 2400 MT Grade ILE MARMOT TROY 2:28.90 
1978 ALLEGED HOIST THE FLAGPRINCESS POUT M. VINCENT O’BRIEN 2-s 2400 MT Grade ITRILLION DANCING MAID 2:36.50 
1977 ALLEGED HOIST THE FLAGPRINCESS POUT M. VINCENT O’BRIEN 2-s 2400 MT Grade IBALMERINO CRYSTAL PALACE 2:30.60 
1976 IVANJICA SIR IVORASTUCE ALEC HEAD 12-e 2400 MT Grade ICROW YOUTH 2:39.403YO & UP F & C
1975 STAR APPEAL APPIANI2STERNA THEO GRIEPER 5-d 2400 MT ON MY WAY2 COMTESSE DE LOIR 2:33.60 
1974 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 2400 MT Grade ICOMTESSE DE LOIR MARGOUILLAT 2:36.90 
1973 RHEINGOLD FABERGE2ATHENE3 BARRY W. HILLS 10-c 2400 MT ALLEZ FRANCE HARD TO BEAT 2:35.083 YO & UP F & C
1972 SAN SAN BALD EAGLESAIL NAVY ANGEL A. PENNA, SR. 7-c 2400 MT RESCOUSSE HOMERIC 2:28.30TURF: GOOD TO FIRM - 3YO & UP C & F
1971 MILL REEF NEVER BENDMILAN MILL IAN BALDING 22-d 2400 MT Grade IPISTOL PACKER CAMBRIZZIA 2:28.30TURF: FIRM
1970 SASSAFRAS SHESHOONRUTA FRANCOIS MATHET 8-c 2400 MT Grade INIJINSKY2 MISS DAN2 2:29.70TURF: GOOD
1969 LEVMOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS SEAMUS MCGRATH 1-k 2400 MT PARK TOP GRANDIER 2:29.00TURF: GOOD
1968 VAGUELY NOBLE VIENNANOBLE LASSIE ETIENNE POLLET 1-d 2400 MT SIR IVOR CARMARTHEN 2:35.20TURF: HOLDING
1967 TOPYO FINE TOPDELIRIOSA CHARLES W. BARTHOLOMEW 7-a 2400 MT Grade ISALVO RIBOCCO 2:38.20TURF: GOOD - 82-1 NK,HD 30 RAN.
1966 BON MOT WORDENDJEBEL IDRA WILLIAM HEAD 1-t 2400 MT Grade ISIGEBERT LIONEL 2:39.80TURF: HEAVY
1965 SEA-BIRD DAN CUPIDSICALADE ETIENNE POLLET 2-n 2400 MT Grade IRELIANCE2 DIATOME 2:35.52TURF: GOOD
1964 PRINCE ROYAL2 RIBOTPANGE GEORGE BRIDGLAND 3-h 2400 MT SANTA CLAUS LA BAMBA 2:35.50 
1963 EXBURY LE HAARGREENSWARD GEOFFROY WATSON 2-f 2400 MT LE MESNIL MISTI 2:34.98 
1962 SOLTIKOFF PRINCE CHEVALIERAGLAE GRACE RENE PELAT 11-e 2400 MT MONADE VAL DE LOIR 2:30.90 
1961 MOLVEDO RIBOTMAGGIOLINA ARTURO MAGGI 16-b 2400 MT RIGHT ROYAL MISTI 2:38.40 
1960 PUISSANT CHEF DJEFOULA SIRENE CHARLES W. BARTHOLOMEW 12-b 2400 MT HAUTAIN POINT DAMOUR 2:43.96 
1959 SAINT CRESPIN3 AUREOLENEOCRACY ALEC HEAD 22-a 2400 MT MIDNIGHT SUN LE LOUP GAROU 2:33.30 
1958 BALLYMOSS MOSSBOROUGHINDIAN CALL VINCENT O’BRIEN 2-u 2400 MT FRIC CHERASCO 2:37.91 
1957 OROSO TIFINAREOS4 DANIEL LESCALLE 12-g 2400 MT DENISY BALBO 2:33.42 
1956 RIBOT TENERANIROMANELLA MARIO INCISA ROCCHETTA 4-l 2400 MT TALGO TANERKO 2:34.76 
1955 RIBOT TENERANIROMANELLA MARIO INCISA ROCCHETTA 4-l 2400 MT BEAU PRINCE2 PICOUNDA 2:35.60 
1954 SICA BOY SUNNY BOYSICA PIERRE PELAT 19-b 2400 MT BANASSA PHILANTE 2:36.34 
1953 LA SORELLINA SAYANISILVER JILL ETIENNE POLLET 7 2400 MT SILNET WORDEN 2:31.82 
1952 NUCCIO TRAGHETTONUVOLETTA ALEC HEAD 4-j 2400 MT LA MIRAMBULE DYNAMITER 2:39.84 
1951 TANTIEME DEUX-POUR-CENTTERKA FRANCOIS MATHET 20-a 2400 MT NUCCIO LE TYROL 2:32.84 
1950 TANTIEME DEUX-POUR-CENTTERKA FRANCOIS MATHET 20-a 2400 MT ALIZIER LAMIRAL 2:34.22 
1949 CORONATION DJEBELESMERALDA CHARLES SEMBLAT 14 2400 MT DOUBLE ROSE2 AMOUR DRAKE 2:33.20 
1948 MIGOLI BOIS ROUSSELMAH IRAN FRANK BUTTERS 9-c 2400 MT NIRGAL BEY 2:31.60 
1947 LE PAILLON FASTNETBLUE BEAR WILLIAM HEAD 14-a 2400 MT GOYAMA MADELON2 2:33.40 
1946 CARACALLA TOURBILLONASTRONOMIE CHARLES SEMBLAT 9-e 2400 MT PRINCE CHEVALIER PIRETTE 2:33.20 
1945 NIKELLORA VATELLORNIKI RENE PELAT 4-h 2400 MT ARDAN CHANTEUR 2:34.80 
1944 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES SEMBLAT 1-s 2400 MT UN GAILLARD DEUX-POUR-CENT 2:35.00 
1943 VERSO2 PINCEAUVARIETE CHARLES CLOUT 3-c 2300 MT ESMERALDA NORSEMAN 2:23.20LE TREMBLAY
1942 DJEBEL TOURBILLONLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 2400 MT TORNADO BREUGHEL2 2:37.96 
1941 LE PACHA BIRIBIADVERTENCIA JOHN CUNNINGTON 16 2400 MT NEPENTHE DJEBEL 2:36.26 
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 ECLAIR AU CHOCOLAT BUBBLESHONEY SWEET LUCIEN ROBERT 4-e 2400 MT ANTONYM CANOT 2:39.80 
1937 CORRIDA CORONACHZARIBA JOHN E. WATTS 9-e 2400 MT TONNELLE MOUSSON 2:33.40 
1936 CORRIDA CORONACHZARIBA JOHN E. WATTS 9-e 2400 MT COUSINE4 FANTASTIC 2:28.80 
1935 SAMOS BRULEURSAMYA FRANK CARTER 19 2400 MT PENICHE3 CORRIDA 2:42.60 
1934 BRANTOME BLANDFORDVITAMINE LUCIEN ROBERT 27-a 2400 MT ASSUERUS FELICITATION 2:41.80 
1933 CRAPOM CRANACH2POMPEA FEDERICO REGOLI 1-j 2400 MT CASTERARI PANTALON 2:41.60 
1932 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAURICE D OKHUYSEN 3-b 2400 MT GOYESCAS MACARONI3 2:44.60 
1931 PEARL CAP LE CAPUCINPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 2400 MT AMFORTAS PRINCE ROSE 2:38.80 
1930 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAURICE DOKHUYSEN 3-b 2400 MT HOTWEED FILARETE 2:44.80 
1929 ORTELLO TEDDYHOLLEBECK WILLY CARTER 16-c 2400 MT KANTAR OLEANDER 2:42.80 
1928 KANTAR ALCANTARA2KARABE RICHARD CARVER, SR. 3-n 2400 MT RIALTO FINGLAS 2:38.80 
1927 MON TALISMAN CRAIG AN ERANRUTHENE FRANK CARTER 1-h 2400 MT NINO5 FELTON 2:32.80 
1926 BIRIBI RABELAISLA BIDOUZE JUAN TORTEROLO 27-a 2400 MT DORINA PTOLEMY2 2:32.40 
1925 PRIORI BRULEURPRIMAVISTA PERCY CARTER 8-c 2400 MT CADUM TRAS LOS MONTES 2:33.80CADUM RéTRORADé 1ER
1924 MASSINE CONSOLSMAURI ELIJAH CUNNINGTON 12 2400 MT ISOLA BELLA3 CADUM 2:40.80 
1923 PARTH POLYMELUSWILLIA JAMES H. CRAWFORD 22-d 2400 MT MASSINE FILIBERT DE SAVOIE 2:38.20 
1922 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2400 MT FLECHOIS RELAPSE3 2:38.80 
1921 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2400 MT FLECHOIS SQUARE MEASURE 2:34.80 
1920 COMRADE2 BACHELORS DOUBLESOURABAYA PETER GILPIN 19-c 2400 MT KINGS CROSS4 PLEURS2 2:39.00 
  Add info for an additional year