Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX GANAY - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 CLOTH OF STARS SEA THE STARSSTRAWBERRY FLEDGE ANDRE FABRE 4-m 2100 MT Grade IZARAK3 SILVERWAVE 2:11:707 STARTERS; WON BY 3/4 LENGTH (JRD)
2016 DARIYAN SHAMARDALDARYAKANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 2100 MT Grade ISILVERWAVE GARLINGARI 2:07.72TURF: GOOD; 10R; WON BY 1Ľ L.
2015 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2100 MT Grade IAL KAZEEM FATE7 2:18.07 
2014 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2100 MT Grade ITREVE3 NORSE KING2 2:14.13 
2013 PASTORIUS SOLDIER HOLLOWPRINCESS LI MARIO HOFER 9-e 2100 MT Grade IMAXIOS DUNADEN 2:08.3928TH APRIL. GOING GOOD. 1L; 1L:
2012 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2100 MT Grade IGIOFRA RELIABLE MAN 2:18.90 
2011 PLANTEUR DANEHILL DANCERPLANTE RARE ELIE LELLOUCHE 9 2100 MT Grade ISARAFINA5 CIRRUS DES AIGLES 2:07.29 
2010 CUTLASS BAY3 HALLINGDUNNES RIVER ANDRE FABRE 9-f 2100 MT Grade ISHALANAYA PALLODIO 2:11.80 
2009 VISION DETAT CHICHICASTENANGOUBERABA2 ERIC LIBAUD 1-l 2100 MT Grade ILOUP BRETON ADLERFLUG2 2:09.43 
2008 DUKE OF MARMALADE2 DANEHILLLOVE ME TRUE3 AIDAN P. O’BRIEN 3-l 2100 MT Grade ISADDEX SAGEBURG 2:08.30 
2007 DYLAN THOMAS DANEHILLLAGRION AIDAN P. O’BRIEN 9-c 2100 MT Grade IIRISH WELLS DOCTOR DINO 2:07.90GD, NSR, 4/29, 8R, M-2, 3/4, HD
2006 CORRE CAMINOS2 MONTJEUDIBENOISE MIKEL DELZANGLES 1-t 2100M Grade IROYAL HIGHNESS MANDURO 2:17.1 
2005 BAGO2 NASHWANMOONLIGHTS BOX JONATHAN E. PEACE 2-d 2100M Grade IREEFSCAPE ACE3 2:17.70 
2004 EXECUTE SUAVE DANCERSHES MY LOVELY JOHN E. HAMMOND 10 2100 MT Grade IVESPONE FAIR MIX 2:14.60 
2003 FAIR MIX LINAMIXFAIRLEE WILD MARCEL ROLLAND 9-f 2100M Grade IEXECUTE FALBRAV 2:13.00 
2002 AQUARELLISTE DANEHILLAGATHE2 ELIE LELLOUCHE 8-f 2000M Grade IEXECUTE SENSIBLE 2:11.4 
2001 GOLDEN SNAKE DANZIGDUBIAN JOHN L. DUNLOP 9-c 2100M Grade IEGYPTBAND WITH THE FLOW 2:16.7 
2000 INDIAN DANEHILL DANEHILLDANSE INDIENNE ANDRE FABRE 4-i 2100M Grade IGREEK DANCE CHELSEA MANOR 2:27.20TURF HEAVY
1999 DARK MOONDANCER ANSHANOH SO WELL ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-p 2100M Grade IDREAM WELL CROCO ROUGE 2:11.3 
1998 ASTARABAD ALLEGEDANAZA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-i 2100M Grade IQUE BELLE TAIPAN2 2:21.5 
1997 HELISSIO FAIRY KING2HELICE ELIE LELLOUCHE 10-c 2100M Grade ILE DESTIN PILSUDSKI 2:12.10 
1996 VALANOUR LOMOND2VEARIA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-n 2100M Grade ILUSO SWAIN 2:10.9 
1995 PELDER BE MY GUESTSHEER AUDACITY PAUL KELLEWAY 1-k 2100M Grade IALDERBROOK RICHARD OF YORK 2:20.70 
1994 MARILDO ROMILDOMARIKE DAVID SMAGA 4-i 2100M Grade IINTREPIDITY URBAN SEA 2:11.90 
1993 VERT AMANDE KENMARELADY BERRY ELIE LELLOUCHE 14 2100M Grade IOPERA HOUSE MISIL 2:21.1 
1992 SUBOTICA PAMPABIRDTERRE DE FEU ANDRE FABRE 4-j 2100M Grade IPISTOLET BLEU SUAVE DANCER 2:09.30 
1991 KARTAJANA SHERNAZARKARAMITA ALAIN DE ROYER-DUPRE 16-d 2100M Grade IPASSING SALE DEAR DOCTOR 2:18.40 
1990 CREATOR MILL REEFCHALON ANDRE FABRE 23-a 2100M Grade IIN THE WINGS IBN BEY 2:13.0 
1989 SAINT ANDREWS KENMAREHARDIONA JEAN-MARIE BEGUIGNE 1-g 2100M Grade ISTAR LIFT MANSONNIEN 2:20.80 
1988 SAINT ANDREWS KENMAREHARDIONA JEAN-MARIE BEGUIGNE 1-g 2100M Grade IGRAND FLEUVE TRIPTYCH 2:18.6 
1987 TRIPTYCH RIVERMANTRILLION PATRICK L. BIANCONE 4-n 2100 MT Grade ITAKFA YAHMED HIGHEST HONOR 2:15.10 10R
1986 BAILLAMONT BLUSHING GROOMLODEVE FRANCOIS BOUTIN 16-c 2100M Grade IMERSEY2 SAINT ESTEPHE 2:11.7 
1985 SAGACE LUTHIERSENECA PATRICK L. BIANCONE 16-c 2100 MT Grade IROMILDO CARIELLOR 2:10.30 
1984 ROMILDO BUSTEDCAPRERA FRANCOIS BOUTIN 6-e 2100 MT Grade ISAGACE ADONIJAH 2:12.00 
1983 LANCASTRIAN REFORMROSALIE2 DAVID SMAGA 12-b 2100M Grade ICADOUDAL WELSH TERM 2:16.90 
1982 BIKALA KALAMOUNIRISH BIRD PATRICK L. BIANCONE 8-c 2100 MT Grade ILANCASTRIAN AL NASR 2:09.70 
1981 ARGUMENT KAUTOKEINOARANTELLE MAURICE ZILBER 12-b 2100M Grade IARMISTICE DAY IN FIJAR 2:12.2 
1980 LE MARMOT AMARKOMOLINKA FRANCOIS BOUTIN 16-a 2100M Grade ITHREE TROIKAS NORTHERN BABY 2:15.0 
1979 FRERE BASILE DJAKAOPOLA BERNARD SECLY 5-b 2100M Grade ITRILLION PEVERO 2:17.20 
1978 TRILLION HAIL TO REASONMARGARETHEN MAURICE ZILBER 4-n 2100M Grade IMONSEIGNEUR SIRLAD 2:18.20 
1977 ARCTIC TERN SEA-BIRDBUBBLING BEAUTY JOHN FELLOWS 2-d 2100M Grade IEXCELLER INFRA GREEN 2:11.60 
1976 INFRA GREEN LASER LIGHTGREENBACK2 EDOUARD BARTHOLOMEW 3-c 2100 MT Grade IKASTEEL IVANJICA 2:14.80 11R
1975 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 2100 MT Grade ICARD KING COMTESSE DE LOIR 2:12.00 
1974 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 2100 MT Grade ITENNYSON GOMBOS 2:23.20 
1973 RHEINGOLD FABERGE2ATHENE3 BARRY W. HILLS 10-c 2100 MT Grade IBOG ROAD2 CITHERON 2:17.10 DH FOR 3RD W/ MISTER SIC TOP
1972 MILL REEF NEVER BENDMILAN MILL IAN A. BALDING 22-d 2100 MT Grade IAMADOU2 EL TORO3 2:16.20VERY SOFT, 12R
1971 CARO FORTINO2CHAMBORD ARTHUR KLIMSCHA 3-o 2100M Grade IAMADOU2 STINTINO 2:08.6 
1970 GRANDIER TAPIOCAGIRGA JOHN CUNNINGTON JR. 1-m 2100M YELAPA PRINCE REGENT 2:14.2 
1969 CARMARTHEN DEVONKUWAIT LUCIEN BALDISSERI 14-a 2000 MT ROI DAGOBERT PETRONE 2:13.30 
1968 TAJ DEWAN PRINCE TAJDEVINETTE ROBERT CORME 2-n 2000 MT GRANDIER LOCRIS 2:05.00 
1967 BEHISTOUN OGRADYBEOTIE JOSEPH LIEUX 14-a 2000M GREAT NEPHEW BON MOT 2:11.70 
1966 DIATOME SICAMBREDICTAWAY GEOFFREY WATSON 12-e 2000M SIGEBERT RED SLIPPER 2:14.0 
1965 FREE RIDE3 FREE MANCROIX DU RISQUE2 GEOFFROY WATSON 1-d 2000M MICHILIMACKINAC SIGEBERT 2:08.60 
1964 RELKO TANERKORELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 2000M MONADE NASRAM 2:05.6WON BY A NOSE
1963 EXBURY LE HAARGREENSWARD GEOFFROY WATSON 2-f 2000 MT VAL DE LOIR SOLTIKOFF 2:06.00 13R
1962 MISTI MEDIUMMIST GEORGE BRIDGLAND 7-d 2000 MT VIENNA TAINE2 2:11.94 13R
1961 JAVELOT FAST FOXDJAINA PERCY CARTER 16-g 2000 MT WORDPAM SUFFREN 2:04.10 
1960 MARINO WORDENBUENA VISTA JOHN CUNNINGTON, JR. 4-i 2000 MT TURKRANO VAMOUR2 2:10.90 
1959 CHIEF NEARCONIKELLORA ALEC HEAD 4-h 2000 MT FRANC LURON TOMBEUR 2:05.061ST & 2ND BALBO & MALEFAIM DQD.
1958 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2000 MT BLOCKHAUS PRIMESAUTIER 2:09.96 
1957 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2000M FRIC CHIEF 2:03.84 
1956 BEAU PRINCE2 PRINCE CHEVALIERISABELLE BRAND 1-r 2000M       
1954 OTTO7 FLAMINGO9OUGREE a44 2000M FINE TOP TI MOUN   
1953 GUERSANT BUBBLESMONTAGNANA GEOFFREY WATSON 14-c 2000 MT COSMOS FAUBOURG2 2:12.2211R
1952 MAT DE COCAGNE BIRIKILFASCINE5 DALTON WATSON 6 2000M DYNAMITER NUCCIO 2:14.9412R
1951 TANTIEME DEUX-POUR-CENTTERKA FRANCOIS MATHET 20-a 2000 MT   DAMASCO 2:15.88 7R - 2ND: THURIO
1950 FONTENAY TORNADOFLYING COLOURS HENRY COUNT 26 2000M AMOUR DRAKE DJEDDAH   
1949 NIRGAL GOYA2CASTILLANE CHARLES H. SEMBLAT 20-a 2000 MT THARSIS3   2:06.3812R; 3RD: BOBY III
1948 GOYAMA GOYA2DEVINERESS CHARLES H. SEMBLAT 2-n 2000 MT TOURMENT HONEYMOON8 2:10.768R
1947 CHANTEUR CHATEAU BOUSCAUTLA DIVA HENRY COUNT 12 2000 MT ELSENEUR NIRGAL   
1946 BASILEUS2 VICTRIXBARBERYBUSH2 HENRY COUNT 3-f 2000M CHANTEUR COARAZE   
1945 SEER2 CLAIRVOYANTTOUR PENCHEE ANDRE GOTTLIEB 20-a 2000 MT GALENE   2:15.40 10R - 3RD: LAZARE
1944 NORSEMAN UMIDWARTARA 13-c 2100M UN GAILLARD ESCAMILLO   
1943 TORNADO TOURBILLONROSEOLA A.DUVIVIER/R. CARTER, JR. 1-s 2000 MT ARCOT2   2:10.60 18R; DH FOR 1ST W/ ARCOT; 3RD: LAZARE
1942 DJEBEL TOURBILLONLOIKA CHARLES H. SEMBLAT 5-j 2000 MT ADARIS NEPENTHE 2:06.00 16R
1941 MAUREPAS AETHELSTAN2BROCELIANDE 12-e 2000M MAJANO     
1940 GOYA2 TOURBILLONZARIBA ALBERT SWANN 9-e 2000M BIRIKIL SIF   
1939 GOYA2 TOURBILLONZARIBA L. SWANN 9-e 2000M   CANOT  2° SAMY
1938 VICTRIX KANTARVICTORY2 GEOFFREY WATSON 3-e 2000M CHUCHOTEUR VATELLOR   
1937 CHUCHOTEUR CHUBASCO3LA BALLADEUSE WILLIAM R. CUNNINGTON 1-t 2000 MT LORENZO DE MEDICI FANTASTIC 2:15.40 11R
1936 ORTOLAN3 MASTER GOODPRINCESSE DORBY A. LASSARD 22 2000M LORENZO DE MEDICI ROQUEPIQUET   
1935 RENTENMARK EPINARDMARK DOR A. SWANN 8-k 2000M ASTROPHEL JUS DE RAISIN   
1934 RODOSTO EPINARDRAMONDIE HENRI COUNT 7-d 2000 MT PANTALON     
1933 GOYESCAS GAINSBOROUGHZARIBA WILLIAM HALL 9-e 2000M GRIS PERLE RONFLON   
1932 AMFORTAS KSARPERSEPHONE GEORGE NEWTON 4-j 2000M RIEUR ROMARIN12   
1931 LA SAVOYARDE FILIBERT DE SAVOIELA BALLADEUSE WILLIAM CUNNINGTON 1-t 2000M LOVELACE CHATEAU BOUSCAUT   
1930 BARRABAS2 BAHADURFULDA2 JUAN TORTEROLO 12-c 2000M HOTWEED LE CHATELET   
1929 ROVIGO2 FAUCHEURRAMONDIE HENRI COUNT 7-d 2000M MOTRICO PALAIS ROYAL   
1928 NINO5 CLARISSIMUSAZALEE WILLIAM HALL 17-b 2000M FORTUNIO8 LE GRAND FRISSON   
1927 BIRIBI RABELAISLA BIDOUZE JUAN TORTEROLO 27-a 2000M ASTEROIDE DIPLOMATE   
1926 NID DOR FAUCHEURNID DE PIE F. CHARMILLON 17-b 2000M PTOLEMY2 ASTEROIDE   
1925 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING 16-g 2000M LE CAPUCIN PREMONTRE   
1924 MASSINE CONSOLSMAURI ELIJAH CUNNINGTON 12 2000M SAINT HUBERT2 SIR GALLAHAD   
1923 LE PRODIGE PRESTIGEPHILOSOPHY 4-d 2000M GRILLEMONT MONT BLANC4   
1922 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2000 MT CID CAMPEADOR4 HALLEBARDIER   
1921 SOURBIER GORGOSSAPIENTIA G. BATCHELOR 19 2000 MT ODOL CAROLY   
1920 SAMOURAI ALCANTARA2SANS TACHE2 CHARLES BARTHOLOMEW, SR. 4-e 2000 MT NAUFRAGEUR STEARINE 2:15.40 9R
1919 RAMSCAPELLE CHANAANRIQQA E. ATKINSON 2000M Grade IIMAGINAIRE4 DANOIS   
1917 TEDDY AJAXRONDEAU 2-n 2000M Grade ILA FARINA    3° RABAISITO
1914 NIMBUS ELF3NEPHTE G. CUNNINGTON JR 5-i 2000M DAGOR SHANNON13   
1913 SHANNON13 IRISH LADCENSUS3 THOMAS MURPHY 5-a 2000M GAVARNI2 BONBON ROSE2   
1912 CADET ROUSSEL CHAMBERTINCHLORIS3 ARTHUR WATKINS 4-j 2000M TRIPOLETTE TEMPLIER2   
1911 OSSIAN3 LE SAGITTAIREGRETNA GREEN JACQUES DOKHUYSEN 14 2000M Grade IRONDE DE NUIT3 ITALUS   
1910 CHULO ST JULIENCAMOENA FRANK CARTER 1-k 2000M OVERSIGHT ITALUS   
1909 LINCONNU MASQUESYLPHINE2 DAVIS 4-l 2000M Grade IBINIOU MOULINS LA MARCHE   
1908 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE JUAN MARTIN 9-d 2000M Grade IEASTMAN6 VINCENT9   
1907 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM B. DUKE 2-a 2000 MT     2:13.20 5R; 2ND: GANELON; 3RD: GLOUGLOU
1906 RATAPLAN5 ERMAKREGINA19 17-a 2000M      WALK-OVER
1905 CAIUS REVERENDCHOICE 19-c 2000M TURENNE4    3° KANAK
1904 CAIUS REVERENDCHOICE 19-c 2000M SHEBDIZ ALENCON4   
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE A. LAVIS 12 2000 MT RETZ MAXIMUM2   
1902 CODOMAN CAMBYSECAMPANULE RICHARD CARTER SR 28 2000M LA CAMARGO VIEUX MARCHEUR   
1901 KREMLIN15 BOUDOIR3KISBERINA 10-e 2000 MT MONSIEUR AMEDEE LIMONADE2   
1900 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2000 MT SESARA MAGISTRAL2 2:18.00 
1899 GARDEFEU CAMBYSEBOUGIE RICHARD COUNT 6-b 2000MT GENERAL ALBERT3 NEVERS6 2:14.40 
1898 QUILDA GAMINQUICK THOUGHT2 CHARLES BARTHOLOMEW, SR. 10-e 2000 MT INDIAN CHIEF4 VAN DIEMEN 2:24.60 
1897 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP A. STRIPP 2 2000 MT LAUNAY MONSIEUR GABRIEL 2:14.40 6R
1896 LE SAGITTAIRE LE SANCYLA DAUPHINE3 WILLIAM WEBB 20 2000 MT LAUNAY MERLIN9 2:17.00 4R
1895 MONSIEUR GABRIEL GRANDMASTER4LOLLE THOMAS CUNNINGTON 12-a 2000 MT RAVIOLI2   2:23.006R - 3RD: FAROUCHE
1894 GALETTE9 NOUGATSISTER-TO-TOASTMASTER RICHARD COUNT 23-a 2000 MT RAGOTSKY TILLY6 2:17.00 5R
1893 GOUVERNEUR ENERGY2GLADIA ARTHUR CARTER 25 2000 MT CABALLERO   2:12.60 3° PROGRAMME
1892 BERENGER THE BARD2BOUTADE3 RICHARD CARTER, SR. 28 2000 MT REVEREND ERMAK 2:27.40 5R
1891 BARBEROUSSE DON CARLOS2MLLE DE ST IGNY THOMAS CUNNINGTON 8-a 2000 MT POURPOINT4 DACIS 2:16.00 4R
1890 LE SANCY ATLANTICGEM OF GEMS WILLIAM WEBB 4-h 2000 MT MAY POLE PHLEGETHON2 2:12.80  
1889 ACHERON2 DOLLARISMENIE GEORGE ROTHERA 13-a 2000 MT LE SANCY BRISOLIER 2:17.40 PRIX DES SABLONS 1889-1948
  Add info for an additional year