Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAND PRIX DE PARIS - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 MONT ORMEL AIR CHIEF MARSHALLIDANA MME PIA BRANDT 13-c 2400 MT Grade IRED VERDON CLOTH OF STARS 2:29.568 STARTERS; WON BY 1 1/4 LENGTHS; RUN AT SC
2015 ERUPT DUBAWIMARE NOSTRUM FRANCIS-HENRI GRAFFARD 4-g 2400 MT Grade IAMPERE11 STORM THE STARS 2:31:076 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS (JRD)
2014 GALLANTE2 MONTJEUCRAZY VOLUME ANDRE FABRE 9-f 2400 MT Grade IPRINCE GIBRALTAR TELETEXT 2:41.76 
2013 FLINTSHIRE DANSILIDANCE ROUTINE3 ANDRE FABRE 4-m 2400 MT Grade IMANNDAWI OCOVANGO 2:28.57 
2012 IMPERIAL MONARCH GALILEO4IONIAN SEA AIDAN O BRIEN 21-a 2400 MT Grade ILAST TRAIN2 SAINT BAUDOLINO 2:35.479 RAN. HD; ˝ L.
2011 MEANDRE SLICKLYPENNE4 ANDRE FABRE 13-c 2400 MT Grade ISEVILLE14 RELIABLE MAN 2:26.63 
2010 BEHKABAD CAPE CROSSBEHKARA JEAN-CLAUDE ROUGET 9-e 2400 MT Grade IPLANTEUR JAN VERMEER 2:33.30 
2009 CAVALRYMAN2 HALLINGSILVERSWORD2 ANDRE FABRE 9-f 2400 MT Grade IAGE OF AQUARIUS3 MASTERY6 2:27.60 
2008 MONTMARTRE7 MONTJEUARTISTIQUE ALAIN DE ROYER-DUPRE 2-i 2400 MT Grade IPROSPECT WELLS MAGADAN3 2:26.20GD. 13R. 4-˝-2˝
2007 ZAMBEZI SUN DANSILIIMBABALA PASCAL BARY 1-p 2400 MT Grade IAXXOS SAGARA2 2:31.60 
2006 RAIL LINK DANSILIDOCKLANDS2 ANDRE FABRE 13-c 2400 MT Grade IRED ROCKS2 SUDAN6 2:26.40 
2005 SCORPION8 MONTJEUARDMELODY AIDAN O BRIEN 23 2400 MT Grade IDESIDERATUM ORION STAR2 2:24.30 
2004 BAGO2 NASHWANMOONLIGHTS BOX JONATHAN PEASE 2-d 2000 MT Grade ICACIQUE9 ALNITAK 2:05.60 
2003 VESPONE LLANDAFFVANISHING PRAIRIE NICOLAS CLEMENT 19-b 2000 MT Grade IMAGISTRETTI LOOK HONEY 2:01.10 
2002 KHALKEVI KAHYASIKHALISA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2000 MT Grade ISHAANMER WITHOUT CONNEXION 2:02.40 
2001 CHICHICASTENANGO SMADOUNSMALA PHILIPPE DEMERCASTEL 2-s 2000 MT Grade IMIZZEN MAST BONNARD2 2:01.00 
2000 BEAT HOLLOW SADLERS WELLSWEMYSS BIGHT HENRY CECIL 19 2000 MT Grade IPREMIER PAS RHENIUM 2:03.70 
1999 SLICKLY LINAMIXSLIPSTREAM QUEEN ANDRE FABRE 12-b 2000 MT Grade IINDIAN DANEHILL SARDAUKAR 2:03.90 
1998 LIMPID3 SOVIET STARISLE OF GLASS ANDRE FABRE 4-m 2000 MT Grade IALMUTAWAKEL CROCO ROUGE 2:03.20GD, 7R, M-NK-3-1
1997 PEINTRE CELEBRE NUREYEVPEINTURE BLEUE ANDRE FABRE 9 2000 MT Grade IITHAKI SHAKA 2:08.40HLDING, 7R, 2-1-5
1996 GRAPE TREE ROAD CAERLEON2ONE WAY STREET ANDRE FABRE 9-c 2000 MT Grade IGLORY OF DANCER ANDROID 2:02.30 
1995 VALANOUR LOMOND2VEARIA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-n 2000 MT Grade ISINGSPIEL4 DIAMOND MIX 2:02.20 
1994 MILLKOM CYRANO DE BERGERACGOOD GAME2 JEAN-CLAUDE ROUGET 19-c 2000 MT Grade ISOLID ILLUSION CELTIC ARMS 2:04.40 
1993 FORT WOOD SADLERS WELLSFALL ASPEN ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-m 2000 MT Grade IBIGSTONE SIAM2 2:01.60 
1992 HOMME DE LOI LAW SOCIETYOUR VILLAGE ANDRE FABRE 1-k 2000 MT Grade IKITWOOD GUISLAINE 2:03.90 
1991 SUBOTICA PAMPABIRDTERRE DE FEU ANDRE FABRE 4-j 2000 MT Grade ISILLERY KOTASHAAN 2:05.20 
1990 SAUMAREZ RAINBOW QUESTFIESTA FUN NICOLAS CLEMENT 16-a 2000 MT Grade IPRIOLO2 TIROL 2:07.50 
1989 DANCEHALL ASSERTCANCAN MADAME ANDRE FABRE 1-m 2000 MT Grade INORBERTO CREATOR 2:03.60 
1988 FIJAR TANGO IN FIJARLAST TANGO2 GEORGES MIKHALIDES 1-l 2000 MT Grade IPASAKOS WELKIN 2:05.80 
1987 RISK ME2 SHARPORUN THE RISK PAUL KELLEWAY 5-d 2000 MT Grade ISEATTLE DANCER TREMPOLINO 2:08.30 
1986 SWINK LILOYSWISS JONATHAN PEASE 14-a 3000 MT Grade IWAR HERO2 SILVER WORD 3:19.30 
1985 SUMAYR ELA-MANA-MOUSURSUM CORDA ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-f 3000 MT Grade IEXACTLY RIGHT MONTECITO2 3:20.00 
1984 AT TALAQ ROBERTOMY NORD HARRY THOMSON JONES 1-c 3000 MT Grade IWOOLSKIN SPICY STORY 3:14.00 
1983 YAWA LUTHIERLUCKY FOR ME GEOFF LEWIS 4-o 3000 MT Grade IFUBYMAM DU TENU JASPER3 3:24.00 
1982 LE NAIN JAUNE PHARLYLADY BERRY FRANCOIS MATHET 14 3000 MT Grade ICHEM RHOECUS 3:18.40 
1981 GLINT OF GOLD MILL REEFCROWN TREASURE IAN BALDING 21-a 3000 MT Grade ITIPPERARY FIXER VAYRANN 3:25.50 
1980 VALIANT HEART2 MATAHAWKLA VIGERIE BERNARD SECLY 26 3000 MT Grade IWHAT A JOY WATER MILL 3:25.10MOT DOR WAS ALSO 3RD.
1979 SOLEIL NOIR EXBURYSKELDA FRANCOIS MATHET 22-a 3000 MT Grade ISON OF LOVE STOUT FELLOW 3:21.70 
1978 GALIANI LUTHIERON THE WING MAURICE ZILBER 9-f 3000 MT Grade IROI DE MAI WHITSTEAD 3:18.15 
1977 FUNNY HOBBY MEADOW MINTZAKYNA JACQUES DE CHEVIGNY 9-c 3100 MT Grade IVALINSKY MIDSHIPMAN 3:21.70 
1976 EXCELLER VAGUELY NOBLETOO BALD FRANCOIS MATHET 21-a 3100 MT Grade ISECRET MAN CARON3 3:20.50WT. 123, 3YO
1975 MATAHAWK SEA HAWKCARROMATA HENRI VAN DE POELE 3-o 3100 MT Grade ICITOYEN AVANCE13 3:17.90 
1974 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 3100 MT Grade IBUSTINO KAMARAAN 3:27.60 
1973 TENNYSON VAL DE LOIRTIDRA PETER HEAD 1-t 3100 MT Grade IAUTHI RASGAVOR 3:17.70 
1972 PLEBEN SHESHOONDEVASTATING2 GEOFFROY WATSON 12-c 3100 MT Grade ISUKAWA TALLEYRAND 3:23.60 
1971 RHEFFIC TRAFFIC2RHENANE FRANCOIS MATHET 4-n 3100 MT Grade IPOINT DE RIZ VALDRAGUE 3:27.50 
1970 ROLL OF HONOUR MIRALGOTIME HONOURED RICHARD CARVER 13-a 3100 MT FONTARABAL HIGH MOON 3:23.90 
1969 CHAPARRAL VAL DE LOIRNICCOLINA WILLIAM HEAD 1-n 3100 MT DJAKAO DURANGO3 3:19.80 
1968 DHAUDEVI DHAULAGIRI2DEVIVOR ROBERT CORME 2-n 3100 MT TAPALQUE ARANAS 3:18.60 
1967 PHAETON2 SICAMBREPASQUINADE2 MAX BONAVENTURE 7-e 3100 MT PETRONE ASTEC 3:22.06 
1966 DANSEUR TANTIEMELA DANSE FRANCOIS MATHET 8-i 3100 MT HAUBAN BON MOT 3:24.48 
1965 RELIANCE2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 3100 MT DIATOME VIANEN 3:23.76 
1964 WHITE LABEL2 TANERKOALBA NOX GEOFFROY WATSON 12-e 3100 MT INDIANA THE DRAKE5 3:23.50 
1963 SANCTUS FINE TOPSANELTA ETIENNE POLLET 16-a 3000 MT DUC DE GUELDRE SIGNOR6 3:12.70 
1962 ARMISTICE4 WORDENCOMMEMORATION2 JOHN CUNNINGTON, JR. 9-f 3000 MT PICFORT MONTFLEUR 3:10.10 
1961 BALTO WILD RISKBOUCLETTE MAX BONAVENTURE 26 3000 MT MATCH2 GRANADERO3 3:10.14 
1960 CHARLOTTESVILLE PRINCE CHEVALIERNOORANI ALEC HEAD 14-a 3000 MT KIRKES ERANHILD 3:19.80 
1959 BIRUM ARBELLETOILE DOR MAX BONAVENTURE 19-a 3000 MT LE LOUP GAROU APOLLO23 3:13.46 
1958 SAN ROMAN VIEUX MANOIRBLINA DANIEL LESCALLE 4-c 3000 MT PEPIN LE BREF LOVE BOY 3:12.96 
1957 ALTIPAN PANGUARDIENNE ETIENNE POLLET 9-e 3000 MT GUARDS TIE MAGIC NORTH2 3:13.40 
1956 VATTEL VATELLORLEGENDE JOLIE FRANCOIS MATHET 3-e 3000 MT FLORIADOS AZTEQUE 3:14.20 
1955 PHIL DRAKE ADMIRAL DRAKEPHILIPPA FRANCOIS MATHET 8-i 3000 MT BEWITCHED5 BEAU PRINCE2 3:08.40 
1954 POPOF TURMOILBARCLAYS 2-m 3000 MT YORICK ALCARAZ2 3:17.40 
1953 NORTHERN LIGHT2 PRINCE BIOSTELLA POLARIS FRANCOIS MATHET 16-h 3000 MT FLUTE ENCHANTEE BUISSON DOR 3:11.40 
1952 ORFEO FAIR COPYODALISQUE2 PERCY CARTER 14 3000 MT AURIBAN EPICEA 3:12.40 
1951 SICAMBRE PRINCE BIOSIF MAX BONAVENTURE 7-e 3000 MT Grade ILAVAREDE AQUINO 3:19.40 
1950 VIEUX MANOIR BRANTOMEVIEILLE MAISON GEOFFROY WATSON 10-e 3000 MT Grade IALIZIER LACADUV 3:13.20 
1949 BAGHEERA ASTROPHELGRANDE SOEUR RENE PELAT 5-g 3000 MT Grade IROYAL EMPIRE4 SPRINGFIELD2 3:16.60 
1948 MY LOVE VATELLORFOR MY LOVE RICHARD CARVER 7-b 3000 MT FLUSH ROYAL BEY   
1947 AVENGER2 VICTRIXMINNEWASKA 9-h 3000 MT TOURMENT GIAFAR   
1946 SOUVERAIN MARAVEDISJOLIE REINE HENRI DELAVAUD 23 3000 MT PRINCE CHEVALIER     
1945 CARACALLA TOURBILLONASTRONOMIE CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 3000 MT CHANTEUR MISTRAL   
1944 DEUX-POUR-CENT DEIRIDIX POUR CENT MAURICE ADELE 11-d 3000 MT   ARDAN  2° SAMPIERO
1943 PENSBURY BRANTOMECELERINA JOHN CUNNINGTON 9-f 3000 MT VERSO2 MARSYAS2   
1942 MAGISTER BUBBLESMURCIE 2-w 3000 MT TIFINAR TORNADO   
1941 LE PACHA BIRIBIADVERTENCIA JOHN CUNNINGTON 16 3000 MT NEPENTHE PIZZICATO2   
1940 MAUREPAS AETHELSTANBROCELIANDE C. DEFEYER 12-e 3000 MT QUICKO    3° RAFFAELLO
1939 PHARIS PHAROSCARISSIMA ANDRE SWANN 20-a 3000 MT TRICAMERON ETALON OR   
1938 NEARCO PHAROSNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 3000 MT CANOT BOIS ROUSSEL   
1937 CLAIRVOYANT MON TALISMANCESTONA FRANK CARTER 4-j 3000 MT DONATELLO2 GONFALONIER   
1936 MIEUXCE MASSINELOLIVETE CHARLES CUNNINGTON 7-d 3000 MT SIND ALCALI   
1935 CRUDITE LA FARINAVITAMINE LUCIEN ROBERT 27-a 3000 MT WILLIAM OF VALENCE LOUQSOR   
1934 ADMIRAL DRAKE CRAIG AN ERANPLUCKY LIEGE EMILE CHARLIER 16-a 3000 MT FOULAUBIN EASTON   
1933 CAPPIELLO APELLEKOPJE RICHARD CARVER 14-c 3000 MT THOR ASSUERUS   
1932 STRIP THE WILLOW MASSINEMAY QUEEN2 ENGLANDER 5-h 3000 MT SATRAP9 FOG HORN   
1931 BARNEVELDT THE WINTER KINGBLACK DOMINO2 MAURICE DOKHUYSEN 8-a 3000 MT TAXODIUM3 TOURBILLON   
1930 COMMANDERIE BELFONDSCORSET PERCY CARTER 1-k 3000 MT CHATEAU BOUSCAUT GODICHE  VELOUCREME WAS ALSO 3RD.
1929 HOTWEED BRULEURSEAWEED FRANK CARTER 1-d 3000 MT BULAND BALA CALANDRIA6   
1928 CRI DE GUERRE MARTIAL3CRUSEILLES RICHARD CARVER SR 10 3000 MT PINCEAU BUBBLES   
1927 FITERARI SARDANAPALEMISS BACHELOR WILLIAM HALL 13-a 3000 MT Grade IMON TALISMAN FLAMANT2   
1926 TAKE MY TIP2 RIRE AUX LARMESTAKE A STEP GEORGE BATCHELOR 3-d 3000 MT BIRIBI BOIS JOSSELYN 3:10.58 
1925 REINE LUMIERE ANTIVARIREINE VICTOIRE F. CHARMILLON 2-o 3000 MT TERRE NEUVIEN DARK DIAMOND7   
1924 TRANSVAAL3 TRACERYWILFREDA ROBERT WALLON 8-d 3000 MT LE GROS MORNE UGANDA 3:11.80 
1923 FILIBERT DE SAVOIE ISARD2YOLANDE HENRI COUNT 2-j 3000 MT CHECKMATE LE CAPUCIN   
1922 KEFALIN ALCANTARA2NITOCRIS4 WALLACE DAVIS 16-e 3000 MT RAMUS ALGERIEN   
1921 LEMONORA LEMBERGHONORA TAYLOR 14-f 3000 MT FLECHOIS HARPOCRATE   
1920 COMRADE2 BACHELORS DOUBLESOURABAYA PETER PULCIN 19-c 3000 MT EMBRY SOURBIER   
1919 GALLOPER LIGHT SUNSTARSANTA FINA JOHN WATSON 3-m 3000 MT MASTER GOOD INSENSIBLE4   
1918 MONTMARTIN CADET ROUSSELMUSA2 ARTHUR WATKINS 20-c 3000 MT GABA TEPE2 CARACO  COURU ŕ M-L
1917 BRUMELLI MAINTENONBRUME WILLIAM DUKE A9 3000 MT       
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 SARDANAPALE PRESTIGEGEMMA JACQUES DOKHUYSEN 16-c 3000 MT LA FARINA DURBAR   
1913 BRULEUR CHOUBERSKIBASSE TERRE GEORGE MILTON 4-d 3000 MT OPOTT ECOUEN   
1912 HOULI2 LIBAROSHESIONE5 GEORGE CUNNINGTON, JR. 8-i 3000 MT WAGRAM6 DE VIRIS   
1911 AS DATOUT MACDONALD2ANASTASIE WILLIAM BARKER 2-c 3000 MT COMBOURG MATCHLESS16   
1910 NUAGE SIMONIANNEPHTE GEORGE CUNNINGTON, SR. 5-i 3000 MT REINHART BRONZINO   
1909 VERDUN RABELAISVELLENA JAMES DOKHUYSEN 1-f 3000 MT REBELLE7 UNION   
1908 NORTHEAST PERTHNORDENFIELD WILLIAM DUKE 3-j 3000 MT SAUGE POURPREE SOUVIGNY2 3:14.20 
1907 SANS SOUCI2 LE ROI SOLEILSANCTIMONY JEAN-CLAUDE WATSON 3-n 3000 MT MORDANT PING PONG3   
1906 SPEARMINT CARBINEMAID OF THE MINT P. P. GILPIN 1-c 3000 MT BRISECOEUR STORM29 3:18.20 
1905 FINASSEUR WINKFIELDS PRIDEFINAUDE JAMES D OKHUYSSEN 5-i 3000 MT CLYDE STROZZI   
1904 AJAX FLYING FOXAMIE ROBERT DENMAN 2-i 3000 MT TURENNE4 MACDONALD2   
1903 QUO VADIS WINKFIELDS PRIDEFILOMENA2 ROBERT DENMAN 4-i 3000 MT CAIUS VINICIUS   
1902 KIZIL KOURGAN OMNIUM2KASBAH GEORGE MILTON 3-n 3000 MT RETZ MAXIMUM2 3:26.60D-H 2° PLACE
1901 CHERI ST DAMIENCROMATELLA RICHARD CARTER, JR. 8-b 3000 MT TIBERE LADY KILLER   
1900 SEMENDRIA LE SANCYCZARDAS WILLIAM WEBB 27-a 3000 MT LOVE GRASS IAGO4 3:18.60 
1899 PERTH WAR DANCE2PRIMROSE DAME RICHARD CARTER, JR. 8-c 3000 MT VELASQUEZ3 ALHAMBRA18 3:23.00 
1898 LE ROI SOLEIL HEAUMEMLLE DE LA VALLIERE JEAN-CLAUDE WATSON 5-f 3000 MT GARDEFEU CAZABAT 3:24.00 
1897 DOGE3 FRICANDEAUDOGARESSE6 CHILDS 1-o 3000 MT ROXELANE PARASOL11 3:31.00 
1896 ARREAU CLOVER3ASTA ARTHUR CARTER 2-i 3000 MT CHAMPAUBERT MONTREUIL2 3:26.00 
1895 ANDREE RETREAT3ARAIGNEE ARTHUR CARTER 16 3000 MT CHERBOURG LE SAGITTAIRE 3:28.40 
1894 DOLMA BAGHTCHE KRAKATOAALASKA2 WILLIAM WEBB 21-a 3000 MT MATCHBOX MANSOUR2 3:25.00 
1893 RAGOTSKY PERPLEXECZARDAS WILLIAM WEBB 27-a 3000 MT RAVENSBURY CALLISTRATE 3:38.00 
1892 RUEIL ENERGY2REVEUSE ARTHUR CARTER 17-a 3000 MT COURLIS CHENE ROYAL 3:23.00 
1891 CLAMART SAUMURPRINCESS CATHERINE ARTHUR CARTER 3-n 3000 MT REVEREND CLEMENT7 3:35.00 
1890 FITZ ROYA ATLANTICPERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 3000 MT FITZ HAMPTON ODDFELLOW 3:27.00 
1889 VASISTAS IDUS2VERANDA THOMAS-RICHARD CARTER 1-f 3000 MT POURTANT AEROLITHE 3:21.00 
1888 STUART LE DESTRIERSTOCKHAUSEN2 THOMAS CUNNINGTON 3-j 3000 MT CROWBERRY ST GALL 3:25.40 
1887 TENEBREUSE4 SAXIFRAGENEW STAR4 19-a 3000 MT THE BARON5 KRAKATOA 3:34.00 
1886 MINTING LORD LYONMINT SAUCE MATTHEW DAWSON 1-r 3000 MT POLYEUCTE SYCOMORE 3:49.40 
1885 PARADOX STERLINGCASUISTRY JOHN PORTER 1-s 3000 MT RELUISANT PRESENT TIMES 3:26.40 
1884 LITTLE DUCK SEE SAWLIGHT DRUM THOMAS CARTER NEVEU 13-a 3000 MT THE LAMBKIN FRA DIAVOLO 3:37.00 
1883 FRONTIN2 GEORGE FREDERICKFROLICSOME THOMAS CARTER NEVEU 24 3000 MT ST BLAISE FARFADET2 3:23.20 
1882 BRUCE SEE SAWCARINE 3-l 3000 MT FENELON3 ALHAMBRA28 3:26.20 
1881 FOXHALL KING ALFONSOJAMAICA3 21 3000 MT TRISTAN ALBION4 3:17.00 
1880 ROBERT THE DEVIL BERTRAM2CAST OFF BLANTON 1-a 3000 MT LE DESTRIER MILAN16 3:21.50 
1879 NUBIENNE2 RUY BLASNICE3 2-l 3000 MT SALTEADOR FLAVIO 3:33.00 
1878 THURIO CREMORNEVERONA BLANTON 2-t 3000 MT INSULAIRE2 INVAL 3:24.40 
1877 ST CHRISTOPHE MORTEMERISOLINE TOM JENNINGS 19-a 3000 MT JONGLEUR3 STRACCHINO 3:24.00 
1876 KISBER BUCCANEERMINERAL J. HAYHOE 4-d 3000 MT ENGUERRANDE MONDAINE3 3:26.20 
1875 SALVATOR2 DOLLARSAUVAGINE J. HAYHOE 13 3000 MT NOUGAT PERPLEXE 3:22.20 
1874 TRENT BROOMIELAWTHE MERSEY MATTHEW DAWSON 1-e 3000 MT SALTARELLE TOMAHAWK4   
1873 BOIARD VERMOUTHLA BOSSUE THOMAS R. CARTER 31 3000 MT FLAGEOLET DONCASTER   
1872 CREMORNE PARMESANRIGOLBOCHE 2-n 3000 MT BARBILLON REINE   
1871Race Not Run
1870 SORNETTE LIGHTSURPRISE CHARLES PRATT 24 3000 MT MINOTAURE VALOIS3   
1869 GLANEUR BUCKTHORN2ALMA6 F. FRANCIS 5-b 3000 MT THE DRUMMER RYSHWORTH2   
1868 THE EARL YOUNG MELBOURNEBAY CELIA JOHN DAY 12-d 3000 MT SUZERAIN2 NELUSCO   
1867 FERVACQUES UNDERHANDSLAPDASH2 7 3000 MT PATRICIEN TROCADERO   
1866 CEYLON IDLE BOY2PEARL2 JOHN DAY 12-c 3000 MT      2° PRIMATE 3° MAZEPPA
1865 GLADIATEUR MONARQUEMISS GLADIATOR TOM JENNINGS 5-h 3000 MT VERTUGADIN TOURMALET   
1864 VERMOUTH THE NABOBVERMEILLE THOMAS-RICHARD CARTER 3-m 3000 MT BLAIR ATHOL BOIS ROUSSEL2   
1863 THE RANGER VOLTIGEURGARDHAM MARE 2-n 3000 MT LA TOUCQUES SACCHAROMETER   
  Add info for an additional year