Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
HENKEL-RENNEN (GERMAN 1000 GUINEAS) - DUSSELDORF
 GERMANY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 UNFORGETABLE FILLY SEPOY10BEAUTIFUL FILLY2 HUGO PALMER 3-d 1600 MT Grade IIPEACE IN MOTION ARAZZA 1:35:4910 STARTERS; WON BY 1 3/4 LENGTHS (JRD)
2016 HAWKSMOOR3 AZAMOURBRIDAL DANCE3 19-a 1600 MT Grade IISHY WITCH2 DYNAMIC LIPS   
2015 FULL ROSE AQLAAMTASJEEL 12-b 1600 MT Grade IINYMERIA3 SCHUTZENPOST   
2014 AJAXANA ROCK OF GIBRALTAR2ARLEKINADA W. HICKST 9-h 1600 MT Grade IIINDIAN RAINBOW2 DIAMOND DOVE4 1:37.67FORMATIEREN SIE ALLE: TIME: 0:00.00 --- DIST.: 0000 MT
2013 AKUADA SHAMARDALAKUABA ANDREAS WOHLER 13-c 1600 MT Grade IICALYXA SENAFE 1:38.95 
2012 ELECTRELANE DUBAWIIMPERIALISTIC2 R BECKETT 22-c 1600 MT Grade IICHERRY DANON WALDTRAUT 1:40.409 RAN
2011 LIPS POISON MAMOOLLIPS PLANE ANDREAS LOWE 14-c 1600 MT Grade IIWOLKENBURG TEMIDA9 1:41.03 
2010 KALI24 AREIONKAHLUA2 WALDEMAR HICKST 19 1600 MT Grade IIREINE HEUREUSE NEON LIGHT4 1:38.04 
2009 PENNYS GIFT TOBOUGGHAPPY LADY2 RICHARD HANNON A11 1600M Grade IIFABIANA11 ENTRE DEUX EAUX 1:39.2912 RAN. MARGINS: NK, HD, 1 3/4.
2008 BRISEIDA3 PIVOTALPARTY DOLL PETER SCHIERGEN 16-c 1600M Grade IIROSENREIHE LOVE OF DUBAI 1:36.29GOOD. 11 RAN. MARGINS: 2HF, 2, 1 1/4.
2007 MI EMMA SILVANOMI ANNA A.NDREAS WOHLER 2-n 1600M Grade IIMYSTIC LIPS BAHAMA MAMA3 1:38.16GD, 4/29, 9R, M-1 1/4, NK, 3.
2006 LOLITA25 LAVIRCOLITTLE MOVIE STAR A. LOWE 2-e 1600M Grade IIALMERITA LASIRA 1:48.64 
2005 ANNA MONDA MONSUNANNA OF KIEV P. RAU 7-f 1600M Grade IIQUADRUPA FREE DREAMS 1:47.20 
2004 SHAPIRA KORNADOSEMPLICE2 19 1600M Grade IILA INA4 COQUETERIA2 1:42.21 
2003 DIACADA CADEAUX GENEREUXDIASPRINA HANS ALBERT BLUME 1-h 1600 MT Grade IIWHITE ROSE7 FINORA 1:37.00 
2002 PORTELLA PROTEKTORPOLISH AFFAIR2 ANDREAS LOEWE 22 1600 MT Grade IITOMORI RED LIASON 1:42.54TURF: SOFT - 15 STARTERS
2001 DAKHLA OASIS NIGHT SHIFTHAPPY LANDING2 ANDREAS SCHUETZ 1-w 1600 MT Grade IIDENICE BEDFORD SET 1:37.83TURF: SOFT - 12 STARTERS
2000 CRIMPLENE LION CAVERNCRIMSON CONQUEST CLIVE E.BRITTAIN 1-h 1600 MT Grade IIMARGAY TURNING LEAF 1:35.10NTR
1999 ROSE OF ZOLLERN SEATTLE DANCERKALISHA P. RAU 19 1600M Grade IIRONDA EVIL EMPIRE 1:35.5 
1998 ELLE DANZIG ROI DANZIGELEGIE2 A. SCHUTZ 19 1600M Grade IIELEGANT RIDGE GLADY BEAUTY 1:40.1 
1997 QUE BELLE SEATTLE DANCERQUI BID HARRO REMMERT 22-d 1600M Grade IIEL ZULIA MUCH COMMENDED 1:46.8HVY, 15R, M-4 1/2
1996 LA BLUE BLUEBIRDLA LUGANESE BRUNO SCHUETZ 9-e 1600M Grade IIDAPPRIMA SALONROLLE 1:43.1 
1995 TRYPHOSA BE MY GUESTTHEKLA ANDRES WOEHLER 8-b 1600 MT Grade IISIL VOUS PLAIT3 CENTAINE2 1:37.70 
1994 LIFES LUCK MOGAMBOLIFES LIGHT BRUNA SCHUETZ 22-c 1600 MT Grade IIRISEN RAVEN LA GRANDE CASCADE 1:37.90 
1993 QUEBRADA2 DEVILS BAGQUEEN TO CONQUER HEINZ JENTZSCH 1-o 1600 MT Grade IISECONDIA AMBRA 1:39.70 
1992 PRINCESS NANA BELLYPHAALYS BRUNO SCHUETZ 9-e 1600 MT Grade IICHESA PLANA URBAN SEA 1:42.10 
1991 KAZOO SHAREEF DANCERKALLISTA JOHN W.WATTS 5-h 1600 MT Grade IIMARTESSA WONDERFUL LADY 1:39.80 
1990 WALESIANA STAR APPEALWONDROUS PEARL THEO GRIEPER 4-o 1600M Grade IIWELL KNOWN SURIKHANA 1:40.0 
1989 FILIA ARDROSS ARDROSSSARI HABIT BRUNO SCHUETZ 14-c 1600M Grade IIDIANA DANCE APANAGE 1:38.2 
1988 ALTE ZEIT SURUMUALTE WELT HEIN BOLLOW 16 1600M Grade IIMUSETTE5 PRAIRIE VENUS 1:38.0 
1987 MAJORITAT KONIGSSTUHLMONACCHIA HEIN BOLLOW 8-a 1600M Grade IILEKANA TRES MAGNIFIQUE 1:41.5 
1986 COMPRIDA WINDWURFCOLATINA HEINZ JENTZSCH 4-f 1600M Grade IIOCOTAL BARBARICINA2 1.41.3SPONSORED BY HENKEL COMPANY
1985 GRIMPOLA WINDWURFGONDEL UWE OSTMANN 1-i 1600M Grade IIALMERIA10 LERABA 1.47.6 
1984 SLENDERELLA ALPENKONIGSAXIFRAGA HEINZ JENTZSCH 16-c 1600M Grade IILA COLORADA TRUDE 1:42.0 
1983 WELL PROVED PRINCE IPPIWELL TAMED THEO GRIEPER 4-o 1600M Grade IIIEISHEILIGE ROYAL ASCOT 1:45.8 
1982 OPIUM SODERINIOPENA HEINZ JENTZSCH 6-e 1600M Grade IIDONNA WICHITA KAISERBLUME 1:44.6 
1981 ADITA AKARIATITLANA ARTHUR PAUL SCHLAEFKE 16 1600M Grade IISASSIKA ANDORA4 1:45.70 
1980 LETICIA CARACOLLOANDA HEINZ JENTZSCH 16-a 1600M Grade IIDIASPORA STARPOSE 1:44.20TOTES RENNEN AUF PLATZ 2
1979 ALARIA KAISERADLERALZYRA GEORG ZUBER 9-h 1600M Grade IIINIGHT BLUE BONITAET 1:48.20 
1978 OCANA LE HAARORNATA HEINZ JENTZSCH 8-g 1600M Grade IIKAISERCHRONIK CYPRIENNE2 1:45.40 
1977 AVIATIK MY SWALLOWAGORA HEINZ JENTZSCH 2-n 1600M Grade IIIFRIEDRICHSRUH SARDICA2 1:46.9 
1976 LICATA2 DSCHINGIS KHANLIBERTY2 HEINZ JENTZSCH 7-b 1600M Grade IISHANTOU COLATINA 1:40.7 
1975 BRIGIDA PRIAMOSBRISBANE HEINZ JENTZSCH 6-e 1600 MT Grade IIIMARINE2 GIRANDOLE3 1:41.10 
1974 UNE AMIE ACROPOLISUNTERWELT THEO GRIEPER 14-f 1600 MT Grade IIILOISACH PALMARES 1:38.50 
1973 ORAZA ZANKORTSZEIT GEORG ZUBER 14-f 1600 MT Grade IIISHEBA2 KINGS STORY 1:39.80 
1972 ANKERWINDE KRONZEUGEANKERTROSSE HEIN BOLLOW 9-h 1600 MT Grade IIIAGORA DIU 1:45.40 
1971 DULCIA ORSINI2DULCIANA HEIN BOLLOW 10-a 1600 MT PALUCCA ORPHELINE7 1:43.60 
1970 ARIADNE5 CHIEFARBARAH JOSEF HOCHSTEIN SEN. 9-e 1600M Grade IIGERONA5 COLIMA 1:40.30 
1969 SCHONBRUNN2 PANTHEONSCHEHERAZADE HEINZ JENTZSCH 16-c 1600M SOMANA BRISBANE 1:42.20 
1968 ORDINANZ PIRATE KINGORDINATE SVEN VON MITZLAFF 8-a 1600M IPANEMA WOLGA5 1:53.10 
1967 LANDESKRONE KALIBERLUSTIGE WITWE G. FRISCHMUTH 3-c 1600M ON DIT2 ENFIDA 1:47.70 
1966 BRAVOUR2 BIRKHAHNBARCAROLE2 HEINZ JENTZSCH 28 1600M FATUM LIPOMA 1:40.60 
1965 TIGERIN PRODOMOTILLA GEORG ZUBER 3-e 1600M AUSFAHRT MASORI 1:53.30 
1964 ALTE LIEBE CHIEFASTA7 HEIN BOLLOW 9-h 1600M LITTLE LADY9 LIBERTAS2 1:52.00 
1963 LIS MASETTO2LIEBESLIED HERBERT COHN 7-b 1600M ZAUBERFEE AENNCHEN 1:47.10 
1962 BRISANZ KILOMETERBARCAROLE2 HEINZ JENTZSCH 28 1600M SONINA2 MAIROSE 1:48.00 
1961 ALISMA NECKARALCESTE2 VALENTIN SEIBERT 7 1600M KAJUTE MERAVIGLIA 1:48.00 
1960 SANTA CRUZ2 CARAN DACHESTAMMESART M. GRAF LEHNDORF 5-d 1600M BARCELONA8 ANKERKETTE 1:42.00 
1959 WIESENBLUTE NECKARWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 1600M OSTAFRIKA ASCONA 1:41.50 
1958 IVRESSE NUCCIOBLUE KISS VALENTIN SEIBERT 14-a 1600M SABRINA GERAFFEL 1:40.40 
1957 THILA MAGNATTHILDE REINHOLD VAAS 1-t 1600 MT FONTAINEBLEAU4 SOLOTANZERIN 1:47.00 
1956 LIEBESLIED TICINOLIEBESGOTTIN MAX SCHMIDT 7-b 1600 MT VOGELWARTE NADIA 1:42.00 
1955 SILVER CITY2 TICINOSABINE13 ADRIAN VON BORCKE 5-e 1600 MT FIRENZE2 SCHEHEREZADE 1:46.10 
1954 BELLA DONNA4 MAGNATBLAUE DONAU ARTHUR LOCHOW 6-e 1600M IMOLA5 SONICA 1:45.80 
1953 NAXOS3 TICINONIXE ADRIAN VON BORCKE 4-r 1600M LIEBESMAHL ALMA MATER 1:40.20 
1952 KONIGSTREUE TICINOKONIGSWIESE ALBERT SCHLAEFKE 4-b 1600M WINDSTILLE JANA 1:40.20 
1951 MUSKATBLUTE TICINOMELDUNG HANS GOHL 8-g 1600M ARMGARD KANZEL 1:48.50 
1950 GITANA10 AVENTINGELA MAX SCHMIDT 1-a 1600M Grade IIMELUSINE8 ORPHEOLA 1:47.00 
1949 ASTERBLUTE PHARISASTER2 GEORGE ARNULL 9-h 1600 MT BORUSSIA4 ADRIAWELLE 1:46.00FROM 1949 RUN AT DUSSELDORF
1948 ARALIA ALCHIMISTASTER2 GEORGE ARNULL 9-h 1600 MT PRETTY15 ANGVIOLA 1:54.00RUN AT KREFELD
1947 KONIGSWIESE WAHNFRIEDCONTESSA OLEANDA ALBERT SCHLAEFKE 4-b 1600 MT ULME3 CYCLAME 1:41.00AT COLOGNE
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944 TRAUMEREI3 MIRZA2TARTE MAISON WALTER HELD 3-o 1600 MT ANNELIESE2 SCHATTENSPIEL 1:39.40 
1943 MAINKUR JANUS7MAKRONE WALTER HELD 31 1600 MT     1:40.40 
1942 VIVERE2 ORTELLOWIENER BLUT GEORGE ARNULL 6-e 1600 MT PASSION18 MYRTHE3 1:41.80 
1941 FARIDA6 ATHANASIUSFORMOSA2 ADRIAN VON BORCKE 9-h 1600 MT BERESINA6 ALPAKA3 1:39.40(RENAMED SCHWARZGOLD-RENNEN) TOTES RENNEN UM DEN SIEG
1940 SCHWARZGOLD ALCHIMISTSCHWARZLIESEL GEORGE ARNULL 16-c 1600M NEWA MANOLITA7 1:41.6 
1939 TATJANA2 FERROTEUTSCHE ADRIAN VON BORCKE 20-b 1600M NANETTE5 MONA LISA6 1:43.8 
1938 HANNENALT ALCHIMISTHARK2 FRDN FOSTER SR 3-i 1600M MAKRAMEE LIEBESGABE 1:41.9 
1937 INIGA ISOLANI GRAF ISOLANIINIGA JONES ADRIAN V. BORCKE 1-t 1600M OMEGA31 GALLERIA BRERA 1.41.70 
1936 NEREIDE LALANDNELLA DA GUBBIO A. V. BORCKE 4-r 1600M UNVERZAGT ALEXANDRA4 1:40.3 
1935 DORNROSE OLEANDERDOLLY GEORGE ARNULL 6-e 1600M FIDUZIA   1:43.73° OHO
1934 SCHWARZLIESEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 1600M AGALIRE LEGATION 1:41.8 
1933 AUSFLUCHT FERVORAUSLESE J. COOTER 7 1600M GROLLENUR WANDERLIED 1:43.3 
1932 ALEMANNIA2 LALANDATHENE 16 1600M   OSTERMADEL 1:41.12° INSTANZ
1931 SICHEL HEROLDSYMMETRIAN ROBERT UTTING 9-c 1600 MT     1:40.00 
1930 STROMSCHNELLE DARK RONALDSYMMETRIAN 9-c 1600 MT     1:43.50 
1929 AUSNAHME FERVORAUSLESE 7 1600 MT ANTONIA   1:42.20 
1928 CONTESSA MADDALENA LANDGRAF2CRESTA3 A. ALTHOF 4-b 1600 MT SELECTA9 SIGNORA13 1:45.60 
1927 BURGBROHL ARRANMOREBRACING AIR 20-b 1600 MT     1:44.50 
1926 FAUSTINA2 FERVORFAVILLA4 R. LINKE 16-c 1600 MT ROSA8 ODALISKE 1:44.70 
1925 MELANIE4 TRAUMFREDA H. MULLER 20 1600 MT DIRNDL6 MARIENBURG3 1:41.60 
1924 PETUNIE FERVORPERILLA3 FRDR FOSTEN SR 8-c 1600 MT     1:45.70 
1923 ISCHIDA FELSILLUSTRA2 12-f 1600 MT Grade II    1:41.00 
1922 CASA BIANCA MALUACASABLANCA6 GEORGE ARNULL 4-k 1600 MT Grade IIMIBGUNST ABBAZIA2 1:47.40 
1921 KAMILLE2 WOOL WINDERKOENIGSEE 24 1600 MT HIMMELBLAU   1:48.30 
1920 ROMANZE2 FERVORROMA4 23 1600 MT       
1919 TULIPAN2 DARK RONALDTAORMINA 2-d 1600 MT SCHNELLFEUER FREDA 1:44.30 
  Add info for an additional year