Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREIS DER DIANA - DUSSELDORF / MUHLHEIM
 GERMANY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 LACAZAR ADLERFLUG2LAEY DIAMOND PETER SCHIERGEN 7-b 2200 MT Grade IMEGERA7 WUHEIDA 2:17:4516 STARTERS; WON BY 3/4 LENGTH (JRD)
2016 SERIENHOLDE SOLDIER HOLLOWSALDENEHRE A. WOHLER 16-c 2200 MT Grade ISARANDIA ARCHITECTURE5 2:14.49 
2015 TURFDONNA DOYENTURFAUE A. WOHLER 8-b 2200 MT Grade INIGHTFLOWER AMONA2 2:13.93DUSSELDORF
2014 FEODORA7 LORD OF ENGLANDFOREVER NICE A. WOHLER 16-g 2200 MT Grade IDIAMOND DOVE4 LONGINA2 2;15.35DUSSELDORF
2013 PENELOPA5 GIANTS CAUSEWAYLADY LINDA2 MILTCHO MINTCHEV 21-a 2200 MT Grade ISECRET GESTURE ADOYA 2:13.53TRACK: GOOD - FORMATIEREN SIE ALLE: TIME: 0:00.00 --- DIST.: 0000 MT
2012 SALOMINA LOMITASSALDENTIGERIN PETER SCHIERGEN 16-c 2200 MT Grade INYMPHEA8 WALDTRAUT 2:15.73TURF: GOOD - 13 RAN
2011 DANCING RAIN3 DANEHILL DANCERRAIN FLOWER WILLIAM HAGGAS 1-t 2200 MT Grade IDJUMAMA AIGRETTE GARZETTE 2:20.32 
2010 ENORA2 NOVERREENRICA THORSTEN MUNDRY 19 2200 MT Grade IELLE SHADOW NICEA5 2:14.68TURF: SOFT
2009 NIGHT MAGIC3 SHOLOKHOVNIGHT WOMAN WOLFGANG FIGGE 4-r 2200 MT Grade ISOBERANIA2 ANDREA16 2:15.34TURF: SOFT - 13 RAN
2008 ROSENREIHE CATCHER IN THE RYEROSENGESTE PETER SCHIERGEN 1-e 2200 MT Grade ILADY MARIAN8 BAILA ME3 2:19.32 
2007 MYSTIC LIPS GENEROUSMAJORATA ANDREAS LOWE 8-a 2200 MT Grade IDOMINANTE7 AVANTI POLONIA 2:16.31 
2006 ALMERITA MEDICEANAVERNA WALDEMAR HICKST 3-o 2200M Grade IKARAVEL NORDTANZERIN 2:20.04 
2005 IOTA8 TIGER HILLIORA PETER SCHIERGEN 4-n 2200M Grade INORTH QUEEN4 INDIGO GIRL2 2:28.04 
2004 AMARETTE2 MONSUNAVOCETTE ANDREAS SCHUTZ 2-n 2200M Grade ILA INA4 SALDENTIGERIN 2:20.24FROM 2004 RUN IN HH
2003 NEXT GINA PERUGINONIGHT PETTICOAT ANDREAS SCHUTZ 4-r 2200M Grade IWHITE ROSE7 MANDELA3 2:26.21 
2002 SALVE REGINA MONSUNSACARINA ANDREAS SCHUTZ 28 2200M Grade IMIDNIGHT ANGEL2 GUADALUPE7 2.16.64 
2001 SILVESTER LADY PIVOTALGARA YAKA ANDREAS LOWE 1-o 2200M Grade ILILAC QUEEN NOUVELLE FORTUNE 2.32.31SINCE 2001 GROUP I
2000 PUNTILLA3 ACATENANGOPRADA HARRO REMMERT 4-n 2200M Grade IIQUEZON CITY USTIMONA 2.18.14 
1999 FLAMINGO ROAD ACATENANGOFABULA DANCER ANDREAS SCHUTZ 8-c 2200 MT Grade IIROSE OF ZOLLERN EVIL EMPIRE 2:18.30 
1998 ELLE DANZIG ROI DANZIGELEGIE2 ANDREAS SCHUTZ 19 2200 MT Grade IILEGGERA LA DONNA 2:25.49 
1997 QUE BELLE SEATTLE DANCERQUI BID HARRO REMMERT 22-d 2200 MT Grade IIBORGIA4 ENIGMA5 2:25.73GD, 8R, M-1 1/2, 5
1996 NIGHT PETTICOAT PETOSKINIGHTROCKETTE BRUNO SCHUTZ 4-r 2200 MT Grade IITULIPA ANNO LUCE 2:31.80 
1995 CENTAINE2 ROYAL ACADEMY2HI LASS HARRO REMMERT 20-c 2200 MT Grade IITASCILLA ANNA DOMANI 2:21.36 
1994 RISEN RAVEN RISEN STARAURANIA HEINZ JENTZSCH 3-j 2200 MT Grade IIFLYING DREAM THEOPHANU 2:23.70 
1993 ARKONA ASPROSATOKA HANS BLUME 9-h 2200 MT Grade IIQUEBRADA2 OSTWAHL 2:23.91 
1992 LONGA BLAKENEYLOMELA HEINZ JENTZSCH 9-e 2200 MT Grade IIARASTOU WEDDING RING2 2:27.57 
1991 MARTESSA SOLARSTERNMANEGE ANDREAS WOEHLER 31 2200 MT Grade ILINDIA LAWOODA 2:23.68 
1990 HIGHNESS LADY CAGLIOSTROHALLIG BRUNO SCHUTZ 5-e 2200 MT Grade IIWELL KNOWN SURIKHANA 2:25.71 
1989 FILIA ARDROSS ARDROSSSARI HABIT BRUNO SCHUTZ 14-c 2200 MT Grade IILEONA2 DIANA DANCE 2:25.17 
1988 ALTE ZEIT SURUMUALTE WELT H. BOLLOW 16 2200M Grade IIBRITANNIA3 PRAIRIE VENUS 2:19.52 
1987 MAJORITAT KONIGSSTUHLMONACCHIA HEIN BOLLOW 8-a 2200M Grade IIALYA2 TAWINJA 2:30.10 
1986 COMPRIDA WINDWURFCOLATINA HEINZ JENTZSCH 4-f 2200M Grade IINIGHT LINE PRAIRIE NEBA 2:30.30 
1985 PADANG ILE DE BOURBONPALMAS HEINZ JENTZSCH 4-n 2200M Grade IIKAISERSTADT GRIMPOLA 2:18.40 
1984 LAS VEGAS2 LUCIANOLOISACH SVEN V. MITZLAFF/HEINZ JENTZSC 16 2200M Grade IISLENDERELLA ROMANA4 2:31.40D-H 1° PLACE
1983 NOVELLE NORTHFIELDSNIGERIA SVEN VON MITZLAFF 4-r 2200M Grade IICASADEI SANTINA 2:23.20 
1982 ULTIMA RATIO2 VICEREGALULTIMA SVEN VON MITZLAFF 7 2200M Grade IIALTURA KAISERBLUME 2:19.40 
1981 ANNA PAOLA PRINCE IPPIANTWERPEN THEO GRIEPER 7-f 2200M Grade IILOHE AURELINA2 2:20.20 
1980 LETICIA CARACOLLOANDA HEINZ JENTZSCH 16-a 2200M Grade IIUTIKA DONNA ROBERTA 2:25.90 
1979 ALARIA KAISERADLERALZYRA G. ZUBER 9-h 2200M Grade IITANNENPRINZESSIN NIGHT BLUE 2:23.50 
1978 TRIENT PRIAMOSTRIEST SVEN V. MITZLAFF 8-b 2200M Grade IIINDIAN PEARL KAISERCHRONIK 2:24.20 
1977 FRIEDRICHSRUH DSCHINGIS KHANFRIEDENSBOTSCHAFT SVEN VON MITZLAFF 20-c 2200M Grade IIALPINIA INKA LILIE 2:26.60SINCE 1977 2200M
1976 PRINCESS EBOLI2 LINDEN TREEPAMPLONA HEIN BOLLOW 13 2100M Grade IISHANTOU LICATA2 2:13.40D-H 2° PLACE
1975 IDRISSA TAMERLANEINDIRA2 HEINZ JENTZSCH 4-n 2100M Grade IIBABYLON2 OSTA2 2:13.50 
1974 LOISACH KAISERSTUHLLOIRE2 SVEN VON MITZLAFF 16 2100 MT Grade IIPALMARES ZARIN 2:14.70 
1973 ORAZA ZANKORTSZEIT G. ZUBER 14-f 2100 MT Grade IIOKTAVIA SHEBA2 2:17.70SINCE 1973 2100M
1972 DIU UTRILLODIDERGO THEO GRIEPER 1-h 2000 MT Grade IIANKERWINDE MAREN2 2:06.90SINCE 1972 GROUP II
1971 KOCKPITT OBERMAATKAJUTE 8-g 2000 MT DULCIA ORPHELINE7 2:13.20 
1970 GERONA5 HEREROGELTUNG H. DANNER 21 2000M Grade IICOLIMA ARIADNE5 2:13.20 
1969 SCHONBRUNN2 PANTHEONSCHEHEREZADE HEINZ JENTZSCH 16-c 2000M FRIEDENSBOTSCHAFT INGA 2:15.00 
1968 IPANEMA ORSINI2IVRESSE SVEN VON MITZLAFF 14-a 2000M SAYONARA ORDINANZ 2:14.70 
1967 ON DIT2 ALIZIERONDULATION2 SVEN V.MITZLAFF 8-g 2000M LANDESKRONE OKER2 2:07.40 
1966 ORDENSTREUE ORSINI2ORDINATE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2000M KONIGSKRONE BRAVOUR2 2:11.80 
1965 INDRA BIRKHAHNISCHIA H. BERNDT 4-n 2000M WELTWUNDER AUSFAHRT 2:10.60 
1964 SABERA FAST FOXSULEIKA HEINZ JENTZSCH 16-c 2000M LITTLE LADY9 ALTE LIEBE 2:06.00 
1963 LIS MASETTO2LIEBESLIED 7-b 2000M ZAUBERFEE PARABOLA 2:07.10 
1962 BRISANZ KILOMETERBARCAROLE2 HEINZ JENTZSCH 28 2000M SELENA MAROTTE3 2:09.50 
1961 MERAVIGLIA BOTTICELLIMAKRA VALENTIN SEIBERT 31 2000M OCEANA6 KONIGIN ANNA 2:12.00 
1960 SANTA CRUZ2 CARAN DACHESTAMMESART 5-d 2000M ANKERKETTE BARCELONA8 2:08.50 
1959 SOMMERBLUME NECKARSORGFALT 16 2000M ORDINATE WIESENBLUTE 2:10.00 
1958 IVRESSE NUCCIOBLUE KISS VALENTIN SEIBERT 14-a 2000M ANDREA2 NOTRE DAME10 2:12.50 
1957 THILA MAGNATTHILDE 1-t 2000M SOLOTANZERIN FAUSTOPER 2:12.50 
1956 LIEBESLIED TICINOLIEBESGOTTIN 7-b 2000M NADIA VOGELWARTE 2:09.50 
1955 LUSTIGE TICINOLAPIS2 3-c 2000 MT BLAUKEHLCHEN FIRENZE2 2:08.00 
1954 WILDBAHN ANGEBERWALDRUN JOHANNES KUHR 5-h 2000M MAKRA TURKISH MOCA 2:16.00 
1953 NAXOS3 TICINONIXE 4-r 2000M ALMA MATER GISA 2:08.40 
1952 JANA MAGNATYONNE 4-n 2000M WINDSTILLE LEIDENSCHAFT 2:10.30 
1951 ARMGARD MAGNATALEX 2-n 2000M VICTORIA REGIA2 MUSKATBLUTE 2:14.50 
1950 ERLENKIND ALLGAUERLKONIGIN W. WOLFF 1-g 2000M WAPPENAU ORPHEOLA 2:09.50 
1949 ASTERBLUTE PHARISASTER2 GEORGE ARNULL 9-h 2000 MT ILBENSTADT BORUSSIA4 2:14.50 
1948 ARALIA ALCHIMISTASTER2 GEORGE ARNULL 9-h 2000 MT ANGVIOLA SILBE2 2:10.10 
1947 KONIGSWIESE WAHNFRIEDCONTESSA OLEANDA ALBERT SCHLAEFKE 4-b 2000 MT CYCLAME REBLAUS2 2:10.00 
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944 YNGOLA CHATEAU BOUSCAUTYONNE GEORGE ARNULL 4-n 2000 MT TRAUMEREI3 ALLERLIEBSTE3 2:09.80 
1943 CONTESSA PILADE PILADECONTESSA MADDALENA R. LINKE 4-b 2000 MT SCHWARZWALDERIN2 ARNIKA6 2:07.20 
1942 LEIBWACHE WAHNFRIEDLEHNSHERRIN A. HORALEK 3-c 2000 MT USAMBARA MYRTHE3 2:15.20 
1941 SCILLA5 OLEANDERSCHWARZ-WEISS H. HOCH 10-e 2000M ALPAKA3 GUNDULA6 2.12.40 
1940 SCHWARZGOLD ALCHIMISTSCHWARZLIESEL GEORGE ARNULL 16-c 2000M MANOLITA7 ANEMONE 2:04.00 
1939 TATJANA2 FERROTEUTSCHE ADRIAN VON BORCKE 20-b 2000M BLUMENKRONE MONA LISA6 2.09.00 
1938 ADLERFEE FERROATALANTE6 ANTON OLEJNIK 16 2000M GEISHA12 MAKRAMEE 2.07.00 
1937 LANDMADEL SISYPHUSLANDGRAFIN ERNST GRABSCH 3-h 2000M ELPIS2 MAKRONE 2.06.90 
1936 NEREIDE LALANDNELLA DA GUBBIO ADRIAN VON BORCKE 4-r 2000 MT ALEXANDRA4 ABENDSTIMMUNG 2:04.60TURF: GOOD
1935 DORNROSE OLEANDERDOLLY GEORGE ARNULL 6-e 2000 MT VALPARAISO2 CONTESSINA5 2:11.20 
1934 LEHNSHERRIN HEROLDLAPSIS ELECTRIX FREDERIC FOSTEN 3-c 2000 MT AGALIRE SCHWARZLIESEL 2:08.10 
1933 AUSFLUCHT FERVORAUSLESE J. COOTER 7 2000 MT PERSEPOLIS15 HEIMWEHR2 2:14.30 
1932 FAIENZA PERGOLESEFAIDA 16-c 2000 MT ARABESKE2 OSTERMADEL 2:08.30 
1931 SICHEL HEROLDSYMMETRIAN ROBERT UTTING 9-c 2000 MT     2:11.10 
1930 STROMSCHNELLE DARK RONALDSYMMETRIAN 9-c 2000 MT     2:08.70 
1929 ANTONIA HEROLDADRESSE 9-h 2000 MT VALLADOLID ATALANTE6 2:09.60 
1928 ADITJA FERVORAVERSION ROBERT UTTING 9-h 2000M MALLORKA WANDERLUST8 2.13.30 
1927 LIBERTAS3 LALANDLIVORNO4 2-b 2000M Grade IGRAFENKRONE   2.14.80 
1926 NOTE3 NUAGEHARFE H. MULLER 20-a 2000M ROSA8 FAUSTINA2 2.13.70 
1925 MELANIE4 TRAUMFREDA H. MULLER 20 2000M PERLENKRONE PYTHIA9 2.10.30 
1924 OSTREA FERVOROSELLA FREDERIC FOSTEN 16 2000 MT     2:08.70 
1923 FALADA2 CON AMORE2FELONIE2 4-o 2000 MT     2:05.10 
1922 ALPENROSE6 NUAGEANTWORT W. SPADEMANN 9-h 2000M CASA BIANCA MISSGUNST 2.08.20 
1921 HIMMELBLAU NUAGEPALETTE KNIFE 4-i 2000M DIE WOLKE CHIMARE2 2.10.00 
1920 ORLA NUAGEOHNESORGE 16-g 2000M ROMANZE2 PRAMIE 2.14.10 
1919 TULIPAN2 DARK RONALDTAORMINA 2-d 2000M REISEGEFAHRTIN SELIKA 2.15.90 
1918 EDDERITZ BINIOUPRINCESS HEILING 13-a 2000M DOMHERRIN PERLE7 2.12.20D-H 2° PLACE
1917 AYESHA14 NUAGEAIRDRIE CHARLES PLANNER 3-d 2000 MT   AVERSION 2:09.602° KOMBLUME
1916 ADRESSE NUAGEANTWORT 9-h 2000 MT TREUE3 IRISH GAL 2:11.10 
1915 AMPHORA10 ST BRIAVELS2AMPHIBELLE FELIX MAUS 18-a 2000M LEDA8 LOTTY2 2.06.80 
1914 MON DESIR SAPHIRDESIREE5 WITHERS MC CREERY 9-b 2000M ASKANIA MELBA2 2.14.30 
1913 ORCHIDEE2 GALTEE MOREORSEIS JOHN HYLAND 6-e 2000M HAPARANDA ISOLDE2 2:12.50 
1912 EINSICHT LALLYEXULT JOHN HYLAND 9-c 2000M FLAGGE ESCHE 2.12.10 
1911 ANGOSTURA2 CAIUSAMEISE I REGINALD DAY 2-u 2000M HORNISSE ROYAL FLOWER8 2.12.30 
1910 LETIZIA ARD PATRICKLADYLAND FREDERICK DARLING 1-m 2000 MT LOCKUNG REGINA CASTRA 2:10.00 
1909 LADYLIKE2 VOLODYOVSKILADYLAND G. WALKER 1-m 2000 MT PIATRA TAUSENDSCHON 2:12.70 
1908 WALDKATZE GALLINULEWATER LILY4 REGINALD DAY 3-b 2000 MT     2:10.50 
1907 HOCHZEIT GAGA3HUT-AB CARL SEIBERT 4-n 2000 MT INIRA   2:15.00D-H 2° PLACE AVEC SWINTRODA
1906 IBIDEM LITTLE DUCKBAYREUTH FRANK CHARLES ARNULL 9-h 2000 MT   AMRUM 2:17.202° JOLANDA
1905 PRINCESS HEILING HANS HEILINGPRINCESS HAMPTON 13-a 2000 MT     2:16.00 
1904 LUCCA3 CAZABATLUCERNA G. JOHNSON 12-f 2000 MT HECUBA7 MYRITZ 2:16.40 
1903 BELOMANTIE TRACHENBERGGEHEIMNISS HERBERT BROWN 14-f 2000 MT     2:16.40 
1902 ECCOLA2 SARABANDLA CLOCHE2 4-b 2000 MT PEGGY7 BLUMENMADCHEN 2:13.70 
1901 LORE2 HANNIBALLUCIA12 5-f 2000 MT     2:14.00 
1900 ORDONNANZ2 FULMEN2GEBIETERIN HERBERT BROWN 9-b 2000 MT     2:22.00 
1899 HUT-AB TALPRA MAGYARHYERES A. BEESON 4-n 2000 MT   LIEBELEI2 2:12.202° GOLDGRUBE
1898 GUDRUN5 WHITEFRIARGOUVERNANTE3 6-a 2000 MT WOLKENHUHN AMAZONE 2:16.60 
1897 PFAUENINSEL DONOVANPONZA RICHARD WAUGH 1-h 2000 MT JENNY LIND6 KUNIGUNDE 2:16.50 
1896 SEEMARCHEN GALLIARDSLY7 A. BEESON 11-a 2000 MT SIGYN2 NORDLICHT2 2:18.20 
1895 WASCHFRAU ST GATIENWARNUNG RICHARD WAUGH 4-b 2000 MT     2:14.302° FANCY 3° INTERREGNUM
1894 MIGRANE FLAGEOLETMOCASSIN 2-g 2000 MT     2:20.70 
1893 ILSE SARABANDLITTLE SISTER8 W. DEANS 2-i 2000 MT WAHLSTATT KARIN4 2:16.40 
1892 FORELLE6 FLAGEOLETFF RICHARD WAUGH 4-b 2000 MT   WONNETRAUM 2:20.602° SANTAELLA
1891 ZENOBIA10 OSSIANZINNIA8 J. C. DALEY 5-f 2000 MT   SCHNEPFE2 2:20.502° LINDA
1890 GLOECKNERIN FLAGEOLETGLOCKE RICHARD WAUGH 10-e 2000 MT PUPPENFEE GUSTEL VON BLASEWITZ   
1889 EINTRACHT RECORDER2UNION12 JAMES COOTER 18-a 2000 MT ERBTANTE HARZROSE 2:28.80 
1888 HERZDAME3 RECORDER2HANNAH9 5-f 2200 MT       
1887 NARRIN WHITEBAIT3NIKE6 3-n 2200 MT       
1886 MATUTINA7 YOUNG BUCCANEERJOYEUSE7 25 2200 MT       
1885 HILDBURG RUSTIC3HAMADRYADE 5-b 2200M Grade II      
1884 GABERNIE YOUNG BUCCANEEREAVICE 2-c 2200M Grade I      
1883 GLOCKE THE PALMERGOURA3 10-e 2000M       
1882 FLAMINIA4 MONSEIGNEUR2IGNATIA 5-b 2200M Grade I      
1881 DOMBROWA DIGBY GRANDFLORA9 8-b 2200M Grade II      
1880 MERENY CAMBUSCANMILDRED4 12-c 2200M Grade II      
1879 ILLONA CAMBUSCANTHERESA7 2-f 2200M Grade I      
1878 ALTONA CAMBUSCANSOPHIA LAWRENCE 5-f 2200M Grade II      
1877 CHERE AMIE5 LIDDINGTONFAIR STAR7 20-a 2200M Grade I      
1876 VERGISSMEINNICHT SAVERNAKE2DAS VEILCHEN 4-b 2200M       
1875 GERMANIA3 BLUE GOWNGEORGIE4 6-a 2200M Grade I      
1874 HAMADRYADE BOIS ROUSSEL2SWEET KATIE 5-b 2200M Grade I      
1873 ZWIETRACHT CAMERINOCANTATA9 22 2200M Grade I      
1872 LIBELLE3 OSTREGER2AURORA18 2-c 2200M Grade II      
1871 DAS VEILCHEN CAVENDISH2VANESSA4 4-b 2200M Grade I      
1870 CARO DAME KING OF DIAMONDS2BESSY BIRD 24 2200M Grade I      
1869 LADY BIRD10 KING OF DIAMONDS2BESSY BIRD 24 2200M Grade I      
1868 BESSY GILES ST GILESVIOLET13 3-b 2200M       
1867 MOAWIJA HARTNEITSTEINWHITE WAVE2 3 2200M Grade II      
1866 LA STELLA MOUNTAIN DEERCOMUS2 47 2200M Grade II      
1865 EMILIANA3 EPHESUS2MAID OF SARAGOSSA 2-c 2200M Grade I      
1864 SWEET KATIE STOCKWELLKATHLEEN4 5-b 2200M Grade II      
1863 LAST PIPPIN BLACKDROPLETITIA 12-g 2200M Grade I      
1862 FULLSAIL SHEET ANCHORLUCIA6 22 2200M Grade I      
1861 DOLORITHA PARAGONESEVILLA6 3-m 2200M Grade II      
1860 MARGARETHE2 PARAGONEPALLAS2 6-a 2200M Grade II      
1859 ISABELLA11 SPRINGY JACKJUNO7 27 2200 MT       
1858 LAVANT3 HARTNEITSTEINREIDEBEN 5 2200 MT       
1857 SINOPE3 PARAGONEMUCKBILE 3-m 2200 MT       
  Add info for an additional year