Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
SATSUKI SHO [JPN 2000 GUINEAS] - NAKAYAMA
 JAPAN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 EPOCA DORO ORFEVRE3DAIWA PASSION HIDEAKI FUJIWARA 1-l 2000M Grade ISANS RIVAL5 GENERALE UNO 2:00.8 
2017 AL AIN2 DEEP IMPACTDUBAI MAJESTY YASUTOSHI IKEE 2-s 2000M Grade IPERSIAN KNIGHT4 DANBURITE2 1:57.8 
2016 DEE MAJESTY DEEP IMPACTHERMES TIARA YOSHITAKA NINOMIYA 4-n 2000 MT Grade IMAKAHIKI SATONO DIAMOND 1:57.90ATTENDANCE: 51,284. - 18 RAN. TURF FIRM. MARGINS: 1.25 - 1.25 - 0.5 - NSE
2015 DURAMENTE KING KAMEHAMEHAADMIRE GROOVE NORIYUKI HORI 8-f 2000M Grade IREAL STEEL6 KITASAN BLACK 1:58.2 
2014 ISLA BONITA9 FUJI KISEKIISLA COZZENE HIRONORI KURITA 4-n 2000M Grade ITO THE WORLD2 WIN FULL BLOOM 1:59.6 
2013 LOGOTYPE2 LOHENGRIN8STEREOTYPE2 TSUYOSHI TANAKA 8-k 2000M Grade IEPIPHANEIA CODINO 1:58.0NRR/NCR
2012 GOLD SHIP STAY GOLDPOINT FLAG NAOSUKE SUGAI 16-h 2000M Grade IWORLD ACE DEEP BRILLANTE 2:01.3 
2011 ORFEVRE3 STAY GOLDORIENTAL ART2 YASUTOSHI IKEE 8-c 2000M Grade ISADAMU PATEK DANON BALLADE 2:00.6DUE TO THE GREAT EAST JAPAN EARTHQUAKE, HELD IN TOKYO
2010 VICTOIRE PISA NEO UNIVERSEWHITEWATER AFFAIR KATSUHIKO SUMII 8-d 2000M Grade IHIRUNO DAMOUR EISHIN FLASH 2:00.8 
2009 UNRIVALED4 NEO UNIVERSEBALLET QUEEN YASUO TOMOMICHI 1-l 2000M RestrictedTRIUMPH MARCH SEIUN WONDER 1:58.7JPN-I
2008 CAPTAIN THULE AGNES TACHYONAIR THULE HIDEYUKI MORI 3-l 2000M RestrictedTAKE MIKAZUCHI MEINER CHARLES 2:01.7JPN-I
2007 VICTORY14 BRIANS TIMEGRACE ADMIRE HIDETAKA OTONASHI 1-l 2000M RestrictedSUN ZEPPELIN FUSAICHI HO O 1:59.9JPN-I
2006 MEISHO SAMSON OPERA HOUSEMY VIVIEN TSUTOMU SETOGUCHI 3-l 2000M Grade IDREAM PASSPORT FUSAICHI JUNK 1:59.9 
2005 DEEP IMPACT SUNDAY SILENCEWIND IN HER HAIR YASUO IKEE 2-f 2000M Grade ISIX SENSE2 ADMIRE JAPAN 1:59.2 
2004 DAIWA MAJOR SUNDAY SILENCESCARLET BOUQUET HIROYUKI UEHARA 4-d 2000M Grade ICOSMO BULK MEISHO BOWLER 1:58.6 
2003 NEO UNIVERSE SUNDAY SILENCEPOINTED PATH TSUTOMU SETOGUCHI 1-l 2000M Grade ISAKURA PRESIDENT EISHIN CHAMP 2:01.2 
2002 NO REASON4 BRIANS TIMEAMBROSINE12 YASUO IKEE A4 2000M Grade ITIGER CAFE TANINO GIMLET 1:58.5NRR/NCR
2001 AGNES TACHYON SUNDAY SILENCEAGNES FLORA HIROYUKI NAGAHAMA 1-l 2000M Grade IDANTSU FLAME JUNGLE POCKET2 2:00.3 
2000 AIR SHAKUR SUNDAY SILENCEI DREAMED A DREAM HIDEYUKI MORI 4-r 2000M Grade IDAITAKU RIVA TITANIC O 2:01.8 
1999 T M OPERA O OPERA HOUSEONCE WED ICHIZO IWAMOTO 4-m 2000M Grade IOSUMI BRIGHT NARITA TOP ROAD 2:00.7 
1998 SEIUN SKY SHERIFFS STARSISTER MILL KAZUTAKA YASUDA 23-b 2000M Grade IKING HALO SPECIAL WEEK 2:01.3 
1997 SUNNY BRIAN BRIANS TIMESUNNY SWIFT SENJI NAKAO 1-l 2000M Grade ISILK LIGHTNING FUJIYAMA BIZAN 2:02.0 
1996 ISHINO SUNDAY SUNDAY SILENCEJEFFOREE KENJI YAMAUCHI 20 2000M Grade IROYAL TOUCH2 MEISHO GENIE 2:00.7 
1995 GENUINE SUNDAY SILENCECROUPIER LADY YASUHISA MATSUYAMA 4-g 2000M Grade ITAYASU TSUYOSHI AUTOMATIC3 2:02.5 
1994 NARITA BRIAN BRIANS TIMEPACIFICUS MASAAKI OKUBO 13-a 2000M Grade ISAKURA SUPER O FUJINO MAKKEN O 1:59.0NRR/NCR
1993 NARITA TAISHIN RIVLIATAISHIN LILY MASAAKI OKUBO 1-w 2000M Grade IBIWA HAYAHIDE CYCLENNON SHERIFF 2:00.2GALEON DQ 3RD -> 8TH
1992 MIHONO BOURBON MAGNITUDE4KATSUMI ECHO TAMEO TOYAMA 11-c 2000M Grade INARITA TAISEI STANT MAN 2:01.43RD DH STANT MAN & ASAKA REGENT
1991 TOKAI TEIO SYMBOLI RUDOLFTOKAI NATURAL SHOICHI MATSUMOTO 19-b 2000M Grade ISHAKO GRADE IIDE SAISON 2:01.8 
1990 HAKU TAISEI HAISEIKODANCER LIGHT 4-d 2000 MT Grade IINES FUJIN MEJIRO RYAN 2:02.20 
1989 DOCTOR SPURT HOSPITALITY2DR NOBLE 12-g 2000 MT Grade IWINNERS CIRCLE ANCESTRY9 2:05.20 
1988 YAENO MUTEKI YAMANINSKYTSURUMI STAR MITSUO OGINO 1-o 2000 MT Grade IDICTAR LAND SAKURA CHIYONO O 2:01.30RENOVATING NAKAYAMA RACECOURCE, RUN IN TOKYO
1987 SAKURA STAR O SAKURA SHORISAKURA SMILE 11-c 2000 MT Grade IGOLD CITY3 MATERIAL 2:01.90 
1986 DYNA COSMOS HUNTERCOMBESHADAI WORDEN 22-d 2000 MT Grade IFRESH VOICE ASAHI EMPEROR 2:02.10 
1985 MIHO SHINZAN SHINZANNAPOLI JO O 9-c 2000 MT Grade ISCRUM DYNA SAKURA SUNNY O 2:02.10 
1984 SYMBOLI RUDOLF PARTHOLONSWEET LUNA 11-c 2000 MT Grade IBIZEN NISHIKI ONWARD CAMEROUN 2:01.10 
1983 MR C B2 TOSHO BOYC B QUEEN 9-h 2000 MT MEJIRO MONT CENIS INTER LINEAL 2:08.30 
1982 AZUMA HUNTER DUST COMMANDERHUNTING BOX 12-g 2000 MT WAKA TENZAN ASAKA SILVER 2:02.50 
1981 KATSU TOP ACE YELLOW GODACONITE2 7-d 2000 MT LONG MIRROR STEED 2:04.90 
1980 HAWAIIAN IMAGE FATHERS IMAGEHAWAIIAN DAWN 14-f 2000 MT OPEC HORSE HAWAIIAN JEWEL2 2:10.20 
1979 BINGO GAROO DUELFLOWER SWEESE 4-l 2000 MT KATSURANO HAISEIKO NEHAI JET 2:02.30 
1978 FANTAST2 YELLOW GODFARAH DIBA2 3-e 2000 MT INTER GUSHIKEN SAKURA SHORI 2:04.30 
1977 HARD BERGE FABERGE2ROCH 11-c 2000 MT LUCKY RULER ARROW BANGUARD 2:05.10 
1976 TOSHO BOY TESCO BOYSOCIAL BUTTERFLY TAKAYOSHI YASUDA 1-w 2000 MT TEN POINT2 TOKAN TAKESHIBA 2:01.60 
1975 KABURAYA O PHARAMONDKABURAYA 8-g 2000 MT LONG HAWK ERIMO GEORGE 2:02.50 
1974 KITANO KACHIDOKI TESCO BOYLIGHT FLAME M HATTORI 3-l 2000 MT COLONEL LANCER MIHO RANZAN 2:01.70 
1973 HAISEIKO CHINA ROCKHAIYU K. SUZUKI 12-g 2000 MT KANE IKOMA HOSHU EIGHT 2:06.70 
1972 LAND PRINCE TESCO BOYNEW POWER3 2000 MT ISHINO HIKARU LONG ACE 2:03.50 
1971 HIKARU IMAI CIPRIANI3SEISHUN 2000 MT BANRAI HIDE MUSASHI 2:03.70HIDE MUSASHI RUNED THIS RACE AS
1970 TANINO MOUTIERS MOUTIERSTANINO CHERRY 12-g 2000 MT ARROW EXPRESS PLUNGER2 2:07.90 
1969 WILD MORE HINDOSTANJETTA 1-p 2000 MT GALLOP TAKA TSUBAKI 2:05.20 
1968 MARCHS NEVER BEATKUTTSU 13-a 2000 MT TAKESHIBA O ASAKA O 2:06.30 
1967 RYUZUKI COVER UP NISEIOKAN 7-c 2000 MT HOGETSU O FINIS3 2:06.60 
1966 NIHON PILLOW ACE MONTAVALSUZUMASA 4-r 2000 MT SHOGUN6 TAKATOKI 2:07.60 
1965 CHITOSE O GILLES DE RETZBEANII 5-h 2000 MT DAI KOTER KYOEI HOMARE 2:05.10 
1964 SHINZAN HINDOSTANHAYANOBORI B TAKEDA 12 2000 MT ASUKA UMENO CHIKARA 2:04.10RENOVATING NAKAYAMA RACECOURSE, RUN IN TOKYO
1963 MEIZUI GAY TIME2CHILL WIND 9-h 2000 MT GREAT YORUKA KUNI ISAMI 2:02.60 
1962 YAMANO O HAKURYOMISS TSUKITOSHI A39 2000 MT KANETSU SEKI ISTANBUL3 2:04.80 
1961 SHIN TSUBAME HINDOSTANSHIRAOKI 3-l 2000 MT IKAHO GRAND TIME4 2:10.10 
1960 KODAMA2 BOUFFLEURSHIRAOKI 3-l 2000 MT MATSUKAZE O KITANO OZA 2:05.90 
1959 WILDEAL WILWYNMAIDENS GREEN 19-b 2000 MT MEITAI ASTE O 2:03.60 
1958 TAISEI HOPE ISSEIDAIYON STAR CUP 3-l 2000 MT KATSURA SHUHO DAIGO HOMARE 2:04.00 
1957 KAZUYOSHI TURKS RELIANCEORION3 12 2000 MT HIKARU MEIJI TOP RUN 2:08.00 
1956 HEKIRAKU MAFOSTAMINX6 4-r 2000 MT KITANO-O TAMETOMO 2:05.40RENOVATING NAKAYAMA RACECOURSE, RUN IN TOKYO
1955 KEGON PRIMEROO MATSUKAZE 12 2000 MT KAMI SAKAE DAIICHI HIGASHIYAMA 2:04.00 
1954 DAINANA HOSHU CYMAHAKUREI2 4-g 2000 MT OSEI TOKINO DAIGO 2:11.20 
1953 BOSTONIAN2 THEFTKAMIMASA 5-h 2000 MT HAKURYO TOKITSU 2:04.80 
1952 KURINO HANA PRIMEROOHO HIKARI 1-c 2000 MT TAKAHATA ASATOMO 2:06.40 
1951 TOKINO MINORU THEFTDAINI TYRANTS QUEEN 14-f 2000 MT ISSEI MITSUHATA 2:03.00 
1950 KUMONO HANA PRIMERODAISAN MANNA 1-b 2000 MT HIGH RECORD HOLLYWOOD3 2:11.20 
1949 TOSA MIDORI PRIMEROFLIPPANCY 22-b 2000 MT MINAMI HOPE BEST RUNNER 2:05.00 
1948 HIDE HIKARI DIOLITEASTERIMOR 1-w 2000 MT KIYOMASA MIHARU O 2:09.20 
1947 TOKITSUKAZE PRIMERODAIGO MANNA 1-b 2000 MT MATSU MIDORI MISSION4 2:05.00 
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944 KURI YAMATO TOURNESOLYUHO2 4-g 1800 MT   MIYONO TSUBASA 2:05.00 
1943 DIELEC DIOLITEELECTRIC ROSE2 3-j 1800 MT FUJIHAYA EISHOKI 1:54.20 
1942 KURI HIKARI SHIAN MORFLIPPANCY 22-b 1850 MT MINAMI HOMARE HAYACHINE 1:58.00KURI HIKARI RAN AS ARBEIT IN THIS RACE
1941 ST LITE DIOLITEFLIPPANCY 22-b 1850 MT MINAMI MOR   1:59.203RD: OTOMO
1940 WALDMEIN PRIORY PARKPROMISEUSE 4-d 1850 MT TEKKYAKU PINE PARK 2:03.00 
1939 ROCK PARK PRIORY PARKPIONIE 1850 MT EXPARK HALLELUJAH3 1:58.80 
  Add info for an additional year