Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
VRC LIGHTNING STAKES - FLEMINGTON, VIC
 AUSTRALIA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 REDKIRK WARRIOR NOTNOWCATOFLAG10 HAYES/DABERNIG 4-l 1000 MT Grade IREDZEL MISSROCK 56.33SHT HD WIN
2017 TERRAVISTA CAPTAIN RIOPARFORE JOE PRIDE 12-g 1000 MT Grade ISPIETH STAR TURN8  12 STARTERS; WON BY HALF HEAD (JRD)
2016 CHAUTAUQUA2 ENCOSTA DE LAGOLOVELY JUBLY 8-k 1000 MT Grade ITERRAVISTA JAPONISME 0:57.02 
2015 LANKAN RUPEE REDOUTES CHOICEESTELLE COLLECTION MICK G. PRICE 8 1000 MT Grade IBRAZEN BEAU2 DEEP FIELD 0:56.29GD, 6 RAN; WON BY 2 L.
2014 SNITZERLAND SNITZELMONTE ROSA17 GERALD A. RYAN C7 1000 MT Grade ISHAMEXPRESS SAMAREADY 0:57.16 
2013 BLACK CAVIAR BEL ESPRIT2HELSINGE PETER G. MOODY 1-p 1000 MT Grade IMOMENT OF CHANGE GOLDEN ARCHER2 0:55.42NTR
2012 BLACK CAVIAR BEL ESPRIT2HELSINGE PETER G. MOODY 1-p 1000 MT Grade IHAY LIST BUFFERING2 0:55.53 
2011 BLACK CAVIAR BEL ESPRIT2HELSINGE PETER G. MOODY 1-p 1000 MT Grade IHAY LIST WARM LOVE 0:57.20 
2010 NICCONI BIANCONINICOLA LASS DAVID A. HAYES 10-d 1000 MT Grade IWANTED8 SHELLSCRAPE 0:57.12 
2009 SCENIC BLAST SCENICDAUGHTERS CHARM2 D. L. MORTON 8 1000 MT Grade ITYPHOON ZED GRAND DUELS :56.94 
2008 APACHE CAT2 LION CAVERNTENNESSEE BLAZE G. EURELL 4-d 1000 MT Grade ISWICK2 STANZOUT :57.25 
2007 MISS ANDRETTI IHTIRAMPEGGIES BID D. LEE FREEDMAN 8-i 1000 MT Grade IMAGNUS6 TICKLISH7 0:57.22 
2006 TAKEOVER TARGET2 CELTIC SWINGSHADY STREAM JOSEPH A. JANIAK 11-d 1000 MT Grade IGODS OWN CAPE OF GOOD HOPE3 0:56.80 
2005 FASTNET ROCK2 DANEHILLPICCADILLY CIRCUS2 P. PERRY 2-f 1000 MT Grade IALINGHI CAPE OF GOOD HOPE3 :57.37 
2004 REGIMENTAL GAL GENERAL NEDIYMHALLAYA S. DWYER 2-j 1000 MT Grade IOUR EGYPTIAN RAINE MISTEGIC :57.02 
2003 CHOISIR DANEHILL DANCERGREAT SELECTION P. PERRY 8-f 1000 MT Grade ISPINNING HILL AZEVEDO :56.63 
2002 SPINNING HILL DOLPHIN STREETINCLINE2 G. WALTER 6-c 1000 MT Grade IMISTEGIC CHONG TONG :57.15 
2001 SPORTS ZEDITAVEOLYMPIC FLAME2 JOHN R. HAWKES 11-d 1000 MT Grade IBLACK BEAN2 EASY ROCKING 0:57.02 
2000 TESTA ROSSA PERUGINOBO DAPPER D. LAWSON 1-w 1000 MT Grade IFALVELON MAGIC MUSIC5 :56.04 
1999 ISCA3 RORYS JESTERMY FIRST STAR P. HAYES 14-c 1000 MT Grade ITOLEDO SCANDINAVIA :57.60 
1998 GENERAL NEDIYM NEDIYMMILITARY BELLE F. WILLIAM MITCHELL 10-d 1000 MT Grade INOTOIRE SHOW NO EMOTION 0:57.93 
1997 MAHOGANY4 LAST TYCOONALSHANDEGHA 20-a 1000 MT Grade ICANGRONDE SPARTACUS :57.00 
1996 GOLD ACE DIEU DORCOUP DE CHANCE2 3-o 1000 MT Grade ISTRATEGIC4 SEQUALO :56.90 
1995 MAHOGANY4 LAST TYCOONALSHANDEGHA 20-a 1000 MT Grade IALANNON KELTRICE :56.90 
1994 KELTRICE KENMAREVAIN DISPLAY I. L. HARRISON 43 1000 MT Grade ISCHILLACI KENVAIN 0:56.10 
1993 SCHILLACI SALIERIBISCARINA 13-b 1000 MT Grade ICLEVER ZOE OOZOOK 0:56.00 
1992 SCHILLACI SALIERIBISCARINA 13-b 1000 MT Grade IUMATILLA WRAP AROUND 0:55.90 
1991 SHAFTESBURY AVENUE SALIERILADY UPSTAGE2 J. BART CUMMINGS 2-i 1000 MT Grade IBUREAUCRACY3 LIGHTNING BEND 0:57.40 
1990 REDELVA ROMANTIC HOPE2DELVENA GREG A. VARCOE 7-d 1000 MT Grade ISHOW COUNTY STRAWBERRY RANCH 0:57.00 
1989 ZEDITAVE THE JUDGESUMMONED ANGUS ARMANASCO 1-n 1000 MT Grade ISPECIAL3 CLAY HERO 0:56.50 
1988 SPECIAL3 HABITUATESAL7 16-g 1000 MT Grade ISNIPPETS REDELVA 0:55.50 
1987 PLACID ARK ARKENSTONENORTHERN QUEEN3 15-d 1000 MT Grade ISPECIAL3 CANNY LASS2   
1986 HULA CHIEF MARCEAUHULA BEND J. BART CUMMINGS 1-x 1000 MT Grade IIRORYS JESTER DAZZLING DUKE2 0:56.80 
1985 RIVER ROUGH BRIGANDROMANTIC GLORY 2-e 1000 MT Grade IIHIGH SIGNAL2 FEELING FIT   
1984 RIVER ROUGH BRIGANDROMANTIC GLORY 2-e 1000 MT Grade IIRED TEMPO NOUVELLE STAR   
1983 DEMUS RED GOD2ROMANTIC GEM 11-b 1000 MT Grade IIMANIKATO RAZOR SHARP4   
1982 HES A HAZE CAPTAIN HAYESRISE AND FALL2 10-a 1000M Grade IIRAZOR SHARP4 PAPAL BULL3   
1981 COUNTESS MARIZZA VIRGINIA GENTLEMANDREAM PRINCESS 3-a 1000M Grade IIOLD BRECK TOTONERA   
1980 SPORTSCAST SUN PRINCE2BEAN FEAST 1-n 1000M Grade IIMR MAGIC2 TURF RULER   
1979 THE JUDGE SHOWDOWNBELLITION 2-b 1000M MISTRESS ANNE KERO   
1978 MAYBE MAHAL MAYBE LAD2FAITHFULLY YOURS2 18 1000M BLAZING SADDLES TINCTURE4   
1977 MAYBE MAHAL MAYBE LAD2FAITHFULLY YOURS2 18 1000M DESIRABLE3 BETTER DRAW   
1976 DESIRABLE3 WITHOUT FEARHIGH DESIRE2 13-b 1000 MT LEICA SHOW FLAUNTING2 0:56.80NCR
1975 CAP DANTIBES BETTER BOYTEREUS 8-g 1000 MT AUREALIS HARTSHILL 0:58.00 
1974 CENTURY2 BETTER BOYROYAL SUITE3 20 1000 MT JOHNS HOPE IDOLOU   
1973 MAKE MINE ROSES ROMANTIC3SARAINIE 9-c 1000 MT BEACHES2 ABINGER   
1972 ZAMBARI PAKISTAN2CYFORT 2-g 5 F TAUTO ABINGER   
1971 DUAL CHOICE SHOWDOWNUNIT3 2-g 5 F TAUTO BAGUETTE   
1970 BLACK ONYX PIPE OF PEACEORGANDIE2 TOMMY J. SMITH 29 5 F JOKING2 SWIFT AND SURE3  MISTER HUSH DH 3RD
1969 MISTER HUSH RUSH4WINYA 1-u 5 F MAGIC RULER CROWN LAD   
1968 BEGONIA BELLE COURT SENTENCENEAR BELLE 4-f 5 F MARMION3 MARITANA11 0:59.70 
1967 STORM QUEEN CORONATION BOYSTORM GLEAM 5-d 5 F REDCAP MARMION3 0:59.80 
1966 CITIUS STAR KINGDOMRICH AND RARE3 1-n 5 F BOWL KING STAR AFFAIR 0:57.10 
1965 MARMION3 ORGOGLIOMARY MAJOR C1 5 F STAR OF HEAVEN2 LIGHT FINGERS 0:59.20 
1964 WENONA GIRL WILKESGOLDEN CHARIOT2 5 5 F RIPA DOWNSWEPT 0:57.90NCR
1963 WENONA GIRL WILKESGOLDEN CHARIOT2 5 5 F PROUD MISS SKY HIGH2   
1962 SKY HIGH2 STAR KINGDOMFLIGHTS DAUGHTER 1-n 5 F AQUANITA MY PEAK 0:59.00 
1961 SKY HIGH2 STAR KINGDOMFLIGHTS DAUGHTER 1-n 5 F TUDOR HILL2 MY PEAK 0:59.25 
1960 TODMAN STAR KINGDOMOCEANA MAURICE T. J. MCCARTEN 1-u 5 F GAY PORT ANONYME2 0:59.25 
1959 RITMAR STAR KINGDOMMAGIC RING 22-b 5 F SKYLINE4 PRIDE OF COLORADO   
1958 MISTING3 MEADOW MIST4PLAY MAID 1-s 5 F DUBBO KINGSTER 0:58.40REC
1957 COPPER YEAR COPPER PLATEGOLDEN YEAR 16-c 5 F MATRICE ARGANDA2   
1956 APPLE BAY NEWTOWN WONDERSILVER WORDS 1-o 5 F KINGSTER MATRICE   
1955 GAY VISTA2 PORT VISTAGAY FAULT 5 F CLEAR SPRINGS COULPER   
  Add info for an additional year