Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
STC ROSEHILL GUINEAS - ROSEHILL
 AUSTRALIA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 DARGENTO4 SO YOU THINKFULLAZZ 5 2000M Grade ITANGLED4 FURORE7 2:06.10VIN DE DANCE DQ FROM 2ND TO 4TH
2017 GINGERNUTS IFFRAAJDOUBLE ELLE S, AUTRIDGE & J. RICHARDS 22-b 2000M Grade IINFERENCE5 SO SI BON 2:11.46 
2016 TARZINO TAVISTOCK5ZARZINO 3-e 2000M Grade IMONTAIGNE6 JAMEKA 2:03.56 
2015 VOLKSTOKNBARRELL TAVISTOCK5VOLKSTER 1-g 2000M Grade IPREFERMENT3 HALLOWED CROWN 2:03.47 
2014 CRITERION8 SEBRING4MICAS PRIDE 3-j 2000M Grade ITHUNDER FANTASY2 TERONADO 2:05.94 
2013 ITS A DUNDEEL HIGH CHAPARRALSTAREEL MURRAY P. BAKER 22-b 2000 MT Grade ISACRED FALLS TATRA12 2:02.25 
2012 LASER HAWK2 ARTIE SCHILLERHIGH HEELS5 9-h 2000M Grade IOCEAN PARK7 SILENT ACHIEVER2 2:02.18 
2011 JIMMY CHOUX THORN PARKCIERZO2 16-g 2000M Grade IRETRIEVE5 SHAMROCKER 2:05.33 
2010 ZABRASIVE ZABEELDANASIA JOHN A. O’SHEA 2-i 2000 MT Grade IROCK CLASSIC2 RUN FOR NAARA 2:04.54 
2009 METAL BENDER DANASINGAJACQWIN JACK DENHAM 6-f 2000M Grade ISOUSA2 ROCK KINGDOM 2:03.29 
2008 DEALER PRINCIPAL FLYING SPURVOLTE ANTHONY J. CUMMINGS 18 2000 MT Grade IKINGDA KA LITTORIO 2:04.51 
2007 HES NO PIE EATER CANNY LADLADIES DAY GRAEME A. ROGERSON 8-f 2000 MT Grade IAMBITIOUS GENERAL FIUMICINO4 2:02.76 
2006 DE BEERS QUEST FOR FAMECHIMEARA DAVID A. HAYES 9-c 2000 MT Grade IOH OKLAHOMA PRIMUS6 2:03.57 
2005 EREMEIN TIMBER COUNTRYMARREGO ALLAN J. DENHAM 1-i 2000 MT Grade INEVIS3 OUTBACK PRINCE 2:01.35 
2004 NIELLO3 OCTAGONALSHADEA JOHN R. HAWKES 8 2000 MT Grade IGRAND ZULU ELVSTROEM 2:02.18 
2003 HELENUS4 HELISSIOWORLDWIDE ELSIE 3-o 2000M Grade IMUMMIFY SUNDAY JOY 2:02.73 
2002 CARNEGIE EXPRESS CARNEGIEHONEYMOON EXPRESS GAI M. WATERHOUSE 2-b 2000 MT Grade IDON EDUARDO PENTASTIC 2:00.89 
2001 SALE OF CENTURY PRIZEDTRIO3 JOHN R. HAWKES 2-b 2000 MT Grade IDANAMITE SCENIC WARRIOR 2:01.02TURF: GOOD
2000 DIATRIBE BRIEF TRUCEGABBING GLORIA 2-d 2000M Grade IFREEMASON2 CRAWL 2:04.38 
1999 SKY HEIGHTS ZABEELMOET HEIGHTS COLIN ALDERSON 9-h 2000 MT Grade IDIGNITY DANCER ARENA5 2:02.15 
1998 TIE THE KNOT NASSIPOURWHISKED 18 2000M Grade ITYCOON LIL PURSUITS 2:01.323RD; PURSUITS, SIMONAY
1997 TARNPIR LANE AVERAGE GAMESPOIL THE PARTY 5-f 2000M Grade IINTERGAZE EBONY GROSVE 2:00.55 
1996 OCTAGONAL ZABEELEIGHT CARAT JOHN R. HAWKES 9-c 2000 MT Grade ISAINTLY2 NOTHIN LEICA DANE 1:59.99 
1995 DANEWIN DANEHILLCOTEHELE HOUSE ROBERT H. THOMSEN 9-c 2000 MT Grade ISHARSCAY TURRIDU 1:59.99 
1994 STAR OF MAPLE AT TALAQMISS MAPLEWOOD 1-p 2000M Grade IWAIKIKAMUKAU MARCH HARE 2:03.43 
1993 INNOCENT KING TOLOMEOQUEEN GYPSY 1-n 2000M Grade IIRISH RORT CORREGIDOR2 2:01.90 
1992 NATURALISM PALACE MUSICZEPHYR SOUBA D. LEE FREEDMAN 16-c 2000 MT Grade IVEANDERCROSS SKYLOCK 2:05.05 
1991 SURFERS PARADISE CRESTED WAVELADY AYTHORPE DAVID J. O’SULLIVAN 2-b 2000 MT Grade IST JUDE3 CENTRO2 2:02.94 
1990 SOLAR CIRCLE2 STAR WAY2NEENSIE 9-e 2000M Grade ISTARGAZER4 ZABEEL 2:06.33 
1989 RIVERINA CHARM SIR TRISTRAMCOUNTRY CHARM 6-b 2000M Grade IPOWER OF DESTINY3 KRONA2 2;06.4 
1988 SKY CHASE STAR WAY2VICE REINE 3-e 2000M Grade IBRIXTON TOWN HUNTER8 2:04.4 
1987 RING JOE RING THE BELL2AQUALOO 1-b 2000M Grade IBOUNDING AWAY2 DIAMOND SHOWER2 2:02.7 
1986 DRAWN STAR SHOWERPENNY DRAW 13-a 2000M Grade IKHAMACRUZ RANT AND RAVE2 2:01.5 
1985 SPIRIT OF KINGSTON BLETCHINGLYKINGSTON ROSE 24 2000M Grade ICASTANILLIA LUCKS A LOTTERY 2:02.6 
1984 ALIBHAI2 NOBLE BIJOUGEM FLIGHT 13-a 2000M Grade IBEECHCRAFT2 RISING PRINCE 2:03.3 
1983 STRAWBERRY ROAD WHISKEY ROADGIFTISA DOUGLAS R. BOUGOURE 18 2000 MT Grade IMCGINTY VELOSO 2:03.20 
1982 ISLE OF MAN2 HABITATIONFULL OTRICKS C2 2000M Grade IROSE OF KINGSTON GALLEON4 2:04.0 
1981 DECK THE HALLS FATHER CHRISTMASROYAL RUSSET 1-e 2000M Grade IOUR PADDY BOY PRINCE MAJESTIC2 2:07.8 
1980 KINGSTON TOWN BLETCHINGLYADA HUNTER TOMMY J. SMITH 12-b 2000 MT Grade IPOLO PLAYER KNIGHTS AFFAIR 2:04.50 
1979 DULCIFY2 DECIES2SWEET CANDY3 3-e 2000 MT CHAMPAGNE BOY SCOMELD 2:02.70 
1978Race Not Run
1977 LEFROY DECIES2BEAUTE DE LOR 1-h 2000M BENSYND LLOYD BOY 2:03.5 
1976 FASHION BEAU RANGONGFASHION PLATE3 14-e 2000M WOODLEIGH FAIR KEEGAN2 2:03.4 
1975 BATTLE SIGN2 BATTLE-WAGGONCASTLE HEATHER 7-d 2000M ROSIE HEIR RAFIQUE 2:01.7 
1974 TARAS BULBA ONCIDIUMENTRANCING BELL 4-d 2000M DEFINATE MANAWAPOI 2:03.3 
1973 IMAGELE SOSTENUTOCELES IMAGE 10-a 2000M CRAIG WIN HOIST THE FLAG2 2:03.7 
1972 LONGFELLA SHY BOY2LONGHILL 24 10 F IM SCARLET LORD BEN 2:03.2 
1971 LATIN KNIGHT LATIN LOVERINDIAN SONG3 MORRIE F. ANDERSON 3 10 F EGYPTIAN3 ALTAI KHAN 2:04.70 
1970 ROYAL SHOW SHOWDOWNJOELMA 2-s 10 F BAGUETTE GUNSYND 2:04.5 
1969 PORTABLE3 ALCIMEDESFANTINA 19-c 10 F SUNNY PINTUBI BOGAN HERO 2:06.8 
1968 ROYAL ACCOUNT3 BILLUMSTATELY LADY4 3 10 F RAJAH SAHIB RULER MAN 2:03.0 
1967 GREY SPIRIT2 GREY GHOST2ITALIAN LADY2 14-e 10 F KARLOON PRIDE COURT PRINCE2 2:07.3 
1966 DARK BRIAR PIPE OF PEACEINDIAN SARI 8-c 10 F GARCON2 MATARIKI 2:03.6 
1965 FAIR SUMMER2 SUMMERTIME2FAIR TITAN 9-g 10 F ATTUNGA WAY PYRAMUS5 2:04.0 
1964 ESKIMO PRINCE TODMANCHICQUITA 10-a 10 F STRAUSS3 ROYAL SOVEREIGN 2:04.0 
1963 CASTANEA6 PERSIAN BOOKSPRING FROLIC2 7-d 10 F SUMMER FIESTA ROSIE SUN 2:04.0 
1962 BOGAN ROAD WILKESPITTURA 24 10 F SUMMER PRINCE2 LANCELOT13 2:03.2 
1961 KING BRIAN2 LEPIDOPTICIRISH WATERS2 24 10 F SUMMER FAIR2 RAAJPOOT 2:06.9 
1960 WENONA GIRL WILKESGOLDEN CHARIOT2 5 10 F SKY HIGH2 PERSIAN LYRIC 2:06.3 
1959 MARTELLO TOWERS GAEKWARS PRIDENIDHAULI 11-f 10 F TRAVEL BOY2 FIRE FLAIR 2:04.5 
1958 BOLD PILOT3 BOLD BUCCANEERFLYING GAL2 23-a 10 F PRINCE KERDIEIL SIR BLINK 2:05.9 
1957 TULLOCH KHORASSAN2FLORIDA2 TOMMY J. SMITH 24 10 F PRINCE DARIUS TURKESTAN5 2:06.30 
1956 GAY LOVER NILOGAY ROMANCE3 26 10 F ULANDRA FIRE FLASH2 2:05.1 
1955 CARANNA VALOGNESCONNETTE 7-d 10 F KINGSTER KNAVE 2:04.2 
1954 PRIDE OF EGYPT NILOCIVIC PRIDE2 8-j 10 F PRINCE DELVILLE TELYAR 2:01.7REC
1953 SILVER HAWK5 STAR OF BARODAADOREE2 3-h 10 F PRINCE MORVI CALLIDE RIVER 2:04.00 
1952 IDLEWILD6 BOIS DE ROSE2LEADING DUCHESS 13-a 10 F DEEP RIVER3 SILVER PHANTOM7 2:03.70 
1951 HYDROGEN DELVILLE WOODSWEET SOUND4 2-g 10 F MONTANA27 NEAT ANDREW 2:05.0 
1950 CARELESS3 MIDSTREAMGRUMETI 16 10 F KARANGI FRENCH CAVALIER 2:13.0 
1949 THRACIAN LAD IOLAUSBRUNSWICK JOY 8-j 10 F DELTA2 DICKENS8 2:09.0 
1948 ROYAL ANDREW ST ANDREW3ALDABRA 26 10 F BERNBROOK SNOWSTREAM 2:06.0 
1947 CONDUCTOR4 MARCONIGRAMSILVER CLOUD7 1-i 9 F KARACHI7 VALIANT CROWN 1:52.0 
1946 PRINCE STANDARD MR STANDFASTGOLDEN S 5 9 F FLYING DUKE2 TWO GRAND 1:52.0 
1945 QUESTING2 HUAQUESTIONNAIRE3 2-b 9 F MAGNIFICENT3 MONMOUTH6 1:52.2 
1944 TEA ROSE11 MR STANDFASTTEA TABLE 1-i 9 F MELHERO BEAU MONDE3 1:52.0 
1943 MOORLAND2 FELCRAGBOWER BELLE 9-a 9 F MAYFOWL2 FLIGHT4 1:51.25 
1942 HALL STAND HALL MARK2TRASINA 23-a 9 F GENERAL SMUTS BARODA 1:52.75 
1941 LAUREATE5 LAW MAKERSTAGE WIT 14-e 9 F YARALLA ITS FUNNY 1:52.00 
1940 TIDAL WAVE6 TIDERACEMY OWN5 5 9 F PANDECT LUCRATIVE2 1:55.75 
1939 HIGH CASTE2 BULANDSHARTHE BEGUM 18 9 F READING2   1:50.76 
1938 AEOLUS5 BARALONGQUEEN OF NIGHT3 1-n 9 F PETRUCHIO LIMULET 1:54.00 
1937 AJAX2 HEROICMEDMENHAM 2-e 9 F CAESAR11 BOURBON5 1:51.75 
1936 SHAKESPEARE5 TIPPLERSPEAR THRUST 5-d 9 F TALKING2 CUSTOS 1:53.00 
1935 HADRIAN5 TIPPLERFIGURE3 1-w 9 F ALLUNGA   1:53.00 
1934 SILVER KING10 EL CACIQUESILVER WEDDING2 1-j 9 F GLADSWOOD THEO5 1:53.50 
1933 BLIXTEN NIGHT RAIDRECEIPT3 2-b 9 F SHAKUNI LIMARCH 1:54.50 
1932 BRONZE HAWK2 BRAZEN4LERO C1 9 F KUVERA ORO8 1:54.50 
1931 LIGHTNING MARCH MARCH ALONGPRINCESS ELECTRA2 10-a 9 F Grade I  RONDALINA 1:53.00 
1930 BALLOON KING AIR BALLOONPRINCESS BERRY 4-d 9 F TREGILLA   1:52.75 
1929 PHAR LAP NIGHT RAIDENTREATY2 2-r 9 F   HOLDFAST3 1:52 
1928 MOLLISON SEREMONDMOLLYS ROBE C24 9 F RAMULUS   1:52.00 
1927 WINALOT2 ROSSENDALEPRINCESS VOLGA2 13-a 9 F   SION2 1:55.50 
1926 CROMWELL10 WOORAKMETTLESOME6 2-i 9 F RAMPION ROYAL TEA 1:52.00 
1925 AMOUNIS MAGPIE2LOVED ONE4 5 9 F VAALS TIBBIE2 1:54.50 
1924 NIGGER MINSTREL ALL BLACKAURARIUS 2-g 9 F     1:53.00 
1923 ALL SUNSHINE3 ALL BLACKCRANBROOK 16-g 9 F   LADY VALAIS 1:55.00 
1922 CASERTA5 COMEDY KING2SESSA 8-k 9 F   TRESSAYR 1:55.00 
1921 FURIOUS3 THE WELKINDANAIDE4 5 9 F BRAEHEAD PELAW MAIN 1:54.00 
1920 WIRRIWAY OCTOBERCLONSILLA3 8-a 9 F SYCE KNIGHT   1:55.00 
1919 ELFACRE LINACRE2BEWTICH 13-a 9 F   ARTILLERYMAN 1:53.75 
1918 WOORAWA CHARLEMAGNE2GAELIC LASS2 13-a 9 F FINMARK2   1:54.00 
1917 BIPLANE4 COMEDY KING2AIR MOTOR 3-b 9 F PRINCE VIRIDIS BALTIC SEA6 1:52.76 
1916 WOLAROI KENILWORTH2WIDDEN LASS 3-j 9 F THANA BUCKLAW 1:53.50 
1915 WALLACE ISINGLASS WALLACEGLASS QUEEN 2-s 9 F CETIGNE   1:53.50 
1914 CARLITA2 CHARLEMAGNE2COURONNE2 1-o 7 F BIMETER IMSHI2 1:28.75 
1913 BEAU SOULT SOULTOUR LADY3 4-d 7 F RADNOR   1:28.00 
1912 BURRI MIMERBLACK BESS17 18 7 F AURIFER CIDER3 1:27.50 
1911 WOOLERINA MALTSTERSUIVRE C8 7 F CISCO POPINJAY2 1:28.75 
1910 ELECTRIC WIRE2 MALTSTERSPECIAL WIRE2 15-d 7 F DESERT ROSE15 BEVERAGE3 1:27.0 
  Add info for an additional year