Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO CLASICO SIMON BOLIVAR - LA RINCONADA
 VENEZUELA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 GRAN WILL SLIGO BAYMIMIS ROAD WARRIOR 1-x 2400 MT Grade I DirtEL CUBITA BLACK WIDOW13   
2015 JORGE ZETA LEAGUE OF NATIONSRISOTTO RICARDO DANGELO 9-c 2400 MT Grade I DirtSUPREMO11 PANZER BARCELONA 2:29.97  
2014 DREAMING OF GOLD3 DOCUMENTARY4MON AMOUR JOSE FRANCISCO D’ANGELO 6-a 2400 MT Grade I DirtNINFA DEL CIELO MY RUNNING MATE 2:31.40 
2013 CHAO MARCONI6TOO RADIANT A4 2400 MT Grade I DirtLOVE AND MUSIC2 KING WHITE4 2:34 
2012 COMEDIANTE6 JAZIL2JORDYN MACOMA 16-h 2400 MT Grade I DirtCHAO CLASE ESTELAR 2:29.6 
2011 SQUEZZE PLAY GRAN HERMANOVERY HAPPY NELSON HENRíQUEZ 9-c 2400 MT Grade I DirtGRAN CHARLIE2 TANGOS 2:33.6 
2010 DIXIE EMPEROR PURGEGYPSY HOLLOW OSCAR MANUEL GONZALES 1-h 2400 MT Grade I TurfTATO ZETA WATER JET3 2:28.151 BD 3/4
2009 BAMBERA2 WATER POETBELLA FABIANA GUSTAVO DELGADO 23-b 2400 MT Grade I TurfHARRIMAN3 KING SERAF 2:29.00 
2008 TACONEO WATER POETALONDRA BELLE GUSTAVO DELGADO 2-n 2400 MT Grade I TurfSOUTH HANDYMAN   2:29.20 
2007 TACONEO WATER POETALONDRA BELLE GUSTAVO DELGADO 2-n 2400 MT Grade I DirtPAPA LUCAS THE ANGEL RUNNER 2:30.00 
2006 GRAN ESTEFANIA WATER POETMONEY PLUS G. DELGADO 22-b 2400 MT Grade I TurfSOL DORADO2 AGUILA DE ORO 2:28.80 
2005 ROMPE CARGA AZTEC EMPIREGLAMOROUS DAISZ GIUSEPPE LADISERNIA 4-k 2400 MT Grade I TurfCHEIRON3 LATINO ESTELAR 2:28.40 
2004 SIBARITA4 SLEW PRINCECLOAK2 DANIEL PEREZ 1-l 2400 MT Grade I TurfARZAK REAL POET 2:29.80 
2003 ARZAK EMERITUSALYESKA4 J. AYALA 1-b 2400 MT Grade I DirtPOWER PARTS GRAN ABUELO 2:29.40 
2002 GRAN ABUELO LE VOYAGEURCLOAK2 G. DELGADO 1-l 2400 MT Grade I DirtPOWER PARTS ROBERTOCARLO 2:28.80 
2001 RODES GEORGE AUGUSTUSRODINA 2-s 2400 MT Grade I TurfFAST MACAU CENTER STAGE2 2:29.60 
2000 MY OWN BUSINESS VOYAGEURWORD MEDLEY ANTONIO BELLARDI 19 2400 MT Grade I DirtVUELVE JORGE FRONT STAGE2 2:29.40TRACK: FAST
1999 GREEN GOLD JACK OF CLUBSGREEN EVER 1-g 2400 MT Grade I TurfIT COMES WELL STEREO 2:32:00IT COMES WELL DISTANCIADO AL 2ª PUESTO.
1998 JIB DANCER CLASSICAL DANCERMARIMONI 14-e 2400 MT Grade I TurfHOLDA3 HURACAN DAVID 2:34:2/5 
1997 JIB DANCER CLASSICAL DANCERMARIMONI 14-e 2400 MT Grade I TurfPEDERNAL AUYAN TEPUY 2:33.60 
1996 EL GRAN SOL BARCLAY JETGRAN AMISTAD CESAR CACHAZO 2400 MT Grade I TurfLA ALCAPARRA AUYAN TEPUY 2:32.00 
1995 EL GRAN SOL BARCLAY JETGRAN AMISTAD CESAR CACHAZO 2400 MT Grade I TurfCLEVER DANCER2 CRAZY YOUSSEF 2:29.40 
1994 SOUTHERN PARTS SLEWBOPPIMPOLLO R. FALCO 3-l 2400 MT Grade I DirtSIR FLIER LARGAVITA 2:32.40 
1993 TA FINO IRISH BREEZEOPEN SKY2 1-s 2400 MT Grade I TurfSIR FLIER WORLD 2:20:44 
1992 VETERANO DAHARBOLD AND ROYAL N. VARGAS 9 2400 MT Grade I TurfCATIRE BELLO AL FAHD 2:30.80 
1991 CLIMALBA CLIMACTICALBUR ISAAC HASSAN 1-l 2400 MT Grade I TurfTERMIDOR TOMODACHI 2:36:1/5 
1990 DON FABIAN2 COUNTERTRADEROYAL LADY 12-b 2400 MT Grade I TurfBACKYARD PRINCIPITO 2:32.4/5 
1989 GRAN EDWARD SIR PICTURELA PYRAMIDE 7-f 2400 MT Grade I TurfANOTHER CHANCE2 ESCALAFON 2:32.4/5 
1988 BOLINGE BOLD REASONLINGEH 1-w 2400 MT Grade I TurfLLAMARADA2 EPIC BARRE 2:33:00 
1987 ARAGONERO GENTLEMANS WORDLA CLEM AGUSTIN BEZARA 3-i 2400 MT Grade I TurfGALLARDETE AFIRMO 2:52.20 
1986 WINTON TRANSWORLDRATE OF RETURN D. PEREZ 2-o 2400 MT Grade I TurfTHE HORSE STAGE DOOR ED 2:32.60 
1985 PRINCESS RUN RUN DUSTY RUNPRINCESS FREE 2-f 2400 MT Grade I TurfCANDY MAN SINDAVAD 2:31.1/5 
1984 KABAKAN LE NOTRE2BLOSSOM FACE VICENTE LOMBARDI 1-o 2400 MT Grade I TurfGIOVANOTTO GRAN PAQUETE 2:33.80 
1983 SALT LAKE4 SHANTALLAHCOME DECEMBER 11-a 2400 MT Grade I TurfRISTRE LAUSSENDEN 2:34:4/5 
1982 TRINYCAROL VELVET CAPORMERA GIOVANNI CONTINI 14-e 2400 MT Grade I TurfTAJOREAL SALT LAKE4 2:33.20 
1981 TIO JULIO GREAT LOVEALUCEMA 6-f 2400 MT Grade I TurfJAIMIQUI TROPIGOLD 2:32.4/5 
1980 SWEET CANDY BOLD AND BRAVETHEHEXESS 9-h 2400 MT Grade I DirtIN2 GUADAMIL 2:32.40 
1979 NEGRESCO2 POLYFOTOKLAIRENNE JULIO AYALA 3-c 2400 MT Grade I TurfALECRIM AURORENO 2:34.40 
1978 TORREJON SADAIRCEST CELA E. AZPURUA 8-c 2400 M Grade I TurfAURORENO EL CATALAN 2:34:3/5 
1977 ARTURO B CORROBORIAMOROUS2 MANUEL MEDINA 4-n 2400 MT Grade I TurfDOBLE R EL AVENTURERO 2:36.80 
1976 NAVIERO EL DIABLITOROSE STAMP EDUARDO AZPURUA 3-l 2400 MT Grade I DirtDOBLE R TRAMPA 2:34.00 
1975 GRAN TIRO GILLETTOEDWIGE ANTONIO ALGARBE 1-h 2400 M Grade I TurfSET N GO ESO 2:35.2/5 
1974 GORGO RIGHT OF WAYESPARTA 9-g 2400 MT Grade I DirtESO ARGUMENTO 2:31.40 
1973 VATICINIO3 CARDINGTON KINGNO FAIL2 DOMUNGO NOGUERA MORA 15-d 2400 MT Grade I TurfROCKER YEMEN2 2:35.40 
1972 MCKENNAS GOLD FABERGE2PROBATICA DOMINGO NOGUERA MORA 2-d 2400 MT TurfSENSATO PROVOCON 2:29.80 
1971 STRAIGHTWAY MONTPARNASSE2STRAIGHT WINNER MANUEL AZPURUA SOSA 3-e 2400 MT TurfCHATIMENT CARVEN2 2:28.40NTR
1970 PAUNERO ARGURPOMARE4 MILLARD ZIADIE 2-h 2400 M DirtSENADOR2 RINCONCITO 2:32.80EMPATE (DEAD HEAT) CON SENADOR
1969 DON FLORESTAN PETITIONFLORIA TOSCA VITTORIO CATANESE 10-c 2000 MT TurfARRECIFE2 GREEN THUMB 2:03.00NTR
1968 VIVO2 CHOIR BOYZOTECA A. FERNANDEZ ALFARO 20-a 2000 MT TurfUNA LEONA CANELO 2:04.00 
1967 CHATEAUBRIAND CHIVALRY2PETRONILA DOMINGO NOGUERA MORA 3-e 2000 MT DirtANGELICO GILLETTO 2:05.80 
1966 SOCOPO2 RIOJANOYA SE RIE MANUEL AZPURUA SOSA 23-a 2000 MT DirtCHANTMARLE RIVULET 2:04.80 
1965 FEUSINHA FIERABRASTEMPESTIVA D. NOGUERA 4-d 2000M Grade I DirtKERFLAX CALCAS 2:09" 3/54º BONIATO 5º BIRION
1964 TRONADO THE YUVARAJHER MAJESTY M. ZIADIE 8-g 2000M DirtJUGLAR PAR DE ASES 1:26.00 
1963 FERRUMBRAS FIERABRASLUSITANA3 DOMINGO NOGUERA MORA 1-e 2000M Grade I DirtOLIVER4 TIEMPAZO3 2:07"3/54º TANDILERO 5º DARE
1962 PRIMORDIAL2 MIRONTON2CLOTILDE S. L. LEDWITH 4-c 2000M Dirt  EL TAMAO 2:03"3/54º KLICK 5º IMAGINARIO
1961 PRENUPCIAL PRETEXTOINTIMIDAD V. CATANENSE 1-s 2000M Grade I DirtKLICK REBECA 2:05"1/54ªERICE 5º ALBATROS 6º CAMBUR
1960 CAMBUR BRANDINGEASTER EGG MILLARD ZIADIE 16-e 2000 MT DirtTOMBRILL2 MICARLO 2:04.40 
1959 PENSILVANIA3 SIDERALMINNESOTA VINCENT CLYNE 9-g 2000 MT DirtEL CHINO YARACUY 2:05.20 
1958 ESCRIBANO EDMONDORQUIDEA JUAN EUGENIO VIDAL 16-h 2000 M Grade I Turf    2:07" 
1957 SENEGAL BAHRAMBROWNIE2 MILLARD ZIADIE 1-h 2000 M Grade I TurfMC KINLEY   2:06"4/5 
1956 SENEGAL BAHRAMBROWNIE2 AMBROSIO ELNEN 1-h 2000 M Grade I TurfLUJOSO2   2:06"4/54º CANYENGUE 5º CARTERO
1955 PRENDASE EMBRUJOBROWNIE2 J. ALVARIZA 1-h 2000 M Grade I TurfCANTENAC EL CHAMA 125 1/5 
1954 CARRIL STRAND4CACHAPA JULIO CASTRO RUIZ 17-c 2000 MT Grade I TurfVIVIANI CAUGHT EARLY 124 3/5 
1953 LOS ALTOS REMO3GRISETA LUIS M PECCI 4-b 2000 MT Grade I DirtMATISCO BUSCAPIE 2:06" 3/5 
1953 LOS ALTOS REMO3GRISETA LUIS M PECCI 4-b 2000 MT Grade I DirtMATISCO BUSCAPIE 2:06" 3/5 
1952 ARCARO ARKINA2MARTA2 SALVADOR JIMENEZ 19-c 2000 MT Grade I TurfDANBYDALE POLO SUR 2:09" 2/54º TOLERANT 5º PINTALI
1951 HYLANDER HYPERIONHERRINGBONE ANTONIO ALGARBE 8-c 2000 M Grade I TurfCLAVIJO FESTIVAL15 2:05"4/54º STANLEY 5º HEROE
1950 IMPETUOSO BABER SHAHATOCHA ALFONZO LUIS SALVATI 23-a 2000 MT Grade I Turf    2:12.004º ACAPULCO 5º SAHARA
1949 CAIMAN6 FULL SAILRAMILLA2 E. CACERES 4-h 2000 M Grade I TurfSUD OSCURO CALLEJAS 133 1/5 
1948 HYPOCRITE3 HYPERIONFRIARS BELLE H. BOULEY 9-h 2000 M TurfGRAN MOGOL4 CAIMAN6 2:05"4/5 
1947 AGUAFIESTAS3 PISAVERDEAGAPITA ALFREDO PARIS 16-c 2000 MT TurfFINALISTA8 IMPULSIVO2 2:09.60PISTA NORMAL
1946 SERIOTE2 CARDENIOSERIA3 MARTIN AYALA 3-h 2000 MT Turf  EL HORNERO 2:12.002ND: LOS CURROS
  Add info for an additional year