Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO POLLA DE POTRANCAS - PALERMO
 ARGENTINA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 SUMMER LOVE9 FREUDSUMMER SPIRIT2 R.PELLEGATA 10-a 1600 MT Grade I  JOY ANGUS 1:34:44 
2015 AMY B KEY KEY DEPUTY2TATIANA CAT 11-f 1600 MT Grade I      
2014 KALITHEA2 EXCHANGE RATEKATHERINES HALO JUAN UDAONDO 13-c 1600 MT Grade IQUITA NISTEL CONTESSA LINDA 1:35  
2013 QUERIDA REBECA EXCHANGE RATEMY PALESTINA 2-u 1600M Grade INORINA13 MARYS GOLD2 1:38.43MUD TARCK
2012 CANDY NEVADA PURE PRIZECANDY SOLA 2-n 1600M Grade ICALDINE SAND PUCE 1:35.57 
2011 BALADA SALE NOT FOR SALE2LA BALADA JUAN CARLOS MALDOTTI 7 1600M Grade ICOME INTO GAMUZA FINA 1:35.73 
2010 CATCH THE MAD CATCHER IN THE RYECRAZY WELLS 14-b 1600M Grade IQUEEN OF TIME4 STUDENTESSA 1:36.67 
2009 LA SEVERA2 THUNDER GULCHFIRM REALITY 6-a 1600M Grade IJULIETA PRINCE PURE BIKE 1:33.65 
2008 SAVOIR BIEN BERNSTEINSAVILLA C. D. ETCHECHOURY 3-b 1600M Grade IDANDO AMOR SONRISAR 1:34.25PISTA NORMAL 13/09/08
2007 MARIAH PLUS ALPHA PLUSMARYS LUCK2 4-h 1600M Grade ISALT REVEL LA SECRE 1:33.81 
2006 EMOTION PARADE PARADE MARSHALCRONAXIA MIGUEL GARCIA 9-g 1600M Grade IBARBIE PARADE STAR PRIZE2 1:34.03 
2005 VANGUARDA2 SEKARIVANNIERES ANTONIO DI SANZO 10-d 1600 MT Grade IMISS ATORRANTA BABY MELODY   
2004 FORTY MARCHANTA ROARMARCHA TOSS JUAN CARLOS ETCHECHOURY, JR. 1-o 1600M Grade ILIBELISTA MACADAMIA5 1:34.31 
2003 SALT CHAMP SALT LAKE2WANDEL J.C. MALDOTTI 2-f 1600M Grade IQUE PUNTUAL DONA DESEADA 1:35.08 
2002 MISS TERRIBLE NUMEROUSTEIDI 21-a 1600M Grade IMEGUIAL FORTY SCHOOLGIRL 1:35.57 
2001 KISS ME SWEET LODEKISS ME TENDER C D ETCHECHOURY 6-d 1600M Grade INETHERLAND3 RANDY CAT 1:34.47SEP.08 ; 5R ; M- 1-1/2, 3
2000 GUERNIKA LUHUKGOUACHE2 9-g 1600M Grade IMISS LINDA2 APRIL TALK 1 35 19 
1999 POMAROLA TALK CONFIDENTIAL TALKPANCAKE TOSS 14-c 1600M Grade I      
1998 NORTAK FITZCARRALDOCEPHEI 3-o 1600M Grade IALDEANA FITZ     
1997 CROASSANT CONFIDENTIAL TALKCREVETTE 19-c 1600M Grade IINSONDABLE LIGNIFY   
1996 SOUTHERN SPRING SOUTHERN HALOSPRING LIGHT2 20-c 1600M Grade I      
1995 ESCABIOSA PAYANTELEGIA3 19-c 1600M Grade IDIFFERENT     
1994 STAR AND STRIPES PARADE MARSHALLOVE FOR SALE4 3-n 1600M Grade I      
1993 LA COSTA AZUL SOUTHERN HALORIVIERE2 1-w 1600M Grade I      
1992 NUMERARIA SOUTHERN HALONUMISMATICA 1-m 1600M Grade I      
1991 FONTEMAR BABORFONTANA3 12-d 1600M Grade I      
1990 LUNA ROSE2 AHMADTROPICAL ROSE2 3-e 1600M Grade I      
1989 RAFAGA2 PEPENADORRACACHA 8-k 1600M Grade IRIVER BALL PULPA2   
1988 LA MALTRECHA PEPENADORLA BUFOSA 3-h 1600M Grade I      
1987 PODEICA PETRONISIINDIAN ORDER2 16-c 1600M Grade IBAYAKOA     
1986 EXALSA EXALTESAVATE2 8-g 1600M Grade I      
1985 FRAU ALTIVA FRARIALARDEANTE 20 1600M Grade I      
1984 SEMILLETA FARMERSEMBLANCE 8-d 1600M Grade ISO GLAD     
1983 MUSTARD9 SALT MARSHMIRMEX 3-h 1600M Grade I      
1982 TRIUMPHAL2 LOGICALTRINIDAD 18-a 1600M Grade I      
1981 MALAGA3 SALT MARSHMIRMEX 3-h 1600M Grade ILA CHELA     
1980 MISS NYMPH PERUGINNYMPH2 14-c 1600M Grade ITANGAROA     
1979 MANZANERA PERUGINMUSICA 8-f 1600M Grade I      
1978 SEED2 DANCING MOSSSEEDLING 8-d 1600M Grade I      
1977 MIA4 CLIMBERARANA4 8-f 1600M Grade I      
1976 TABA TABLE PLAYFILIPINA 1-s 1600M Grade I      
1975 LEGENT2 LACYDONRETORICA 10-d 1600M Grade IMAIA2     
1974 CONTRAVENTORA CON BRIO2LA SURETE 8-j 1600M Grade I      
1973 BIELLA3 CAMBREMONTMONDOVI3 3-f 1600M Grade I      
1972 INMACULADA PRONTODIABLA 10-a 1600M       
1971 LA ALIANZA2 ARISTOPHANESLA SAMAGA2 16-e 1600M       
1970 TUTTA BIONDA TAHOE3LA RUBIA 11-a 1600M Grade I      
1969 LA SEVILLANA COURT HARWELLGIRALDILLA 9-g 1600M       
1968 FARM IDLE HOURFALLOW B.A. GIOVANETTI 3-i 1600M   GOOD WILL   
1967 RAFALE COURT HARWELLSUDESTADA 16-e 1600M YANINA KAISERIN   
1966 HIMERA CARAPALIDAHOLDA 9-h 1600M       
1965 SWEET SUE7 SIDERALSWEET RESOLVE 2-n 1600M       
1964 LADY SILVER SIDERALBALAUSTRA 12-g 1600M       
1963 DONNA3 FAREWELL2BLANCA 19-c 1600M       
1962 TACHA2 TATANSANS DOUTE 16-e 1600M       
1961 PASION SIDERALTERNURA 8-j 1600M DORINE     
1960 MELODIE2 SEDUCTOR3MELODY4 20-d 1600M TRISCA     
1959 PONTIA SIDERALPADUA2 13-c 1600M       
1958 SOLDADESCA TIMORSOFISMA 20-c 1600 MT       
1957 CATANDO CATADORCASANDRA2 3-n 1600M Grade I      
1956 TANA LINDA SUSPECTLANZADORA ORLANDO J. MARTINEZ 2-d 1600M Grade IYAUCA ESTACION   
1955 CHAPINETA BLACK OUTCENICIENTA 8-g 1600M LAS CANAS    DH FOR 1ST
1954 ELITE2 SEDUCTOR3EME 4-k 1600M PEBETA2 LUCE   
1953 CLARO DE LUNA CLAROCASCABELERA2 5-h 1600M       
1952 SATANICA2 GULF STREAMSTRATHCLYDE3 8-d 1600M       
1951 HOLD HER RUSTOM PASHAHOLDA 9-h 1600M       
1950 MELODY4 MEADOWELEGY 20-d 1600M   FOXONA   
1949 WHITE MILK MILONWHITE ARRECIFES 8 1600M Grade I      
1948 EMPENOSA FULL SAILERMUA 9-g 1600M       
1947 BULLANGUERA FULL SAILBALBUCA 1-j 1600M       
1946 NINA BRUJA EMBRUJONIGUA 2-h 1600M MISS ALESIA    DH FOR 1ST
1945 HALF CROWN4 HUNTERS MOONMENEGUINA 9-g 1600M       
1944 CANCAGUA MEADOWCANA2 8-b 1600M QUISQUILLOSA    DH FOR 1ST
1943 PLATERIA PARLANCHINSILVER LEGEND 20-d 1600M       
1942 DALILAH CONGREVENOEMI 2-u 1600M       
1941 BLACKIE2 CONGREVEBLACK ARROW 1-h 1600M       
1940 LA MISSION CONGREVEIQUEM N. BERAZATEGUI 12-d 1600M       
1939 YAMILE CONGREVEHILLAH 20 1600M Grade I     YAMILE RACED UNDER THE NAME HEIL!
1938 IBIS5 CRUZ DIABLOISCA2 23-a 1600M Grade I      
1937 HULLA3 HUNTERS MOONSPIT FIRE 8-g 1600M Grade I      
1936 CANICULA2 COPYRIGHTPIERRE BLANCHE 3-c 1600M ALFORJA     
1935 MESAPIA LOMBARDOMELZETA 3-h 1600M Grade I      
1934 BLACK ARROW SILURIANMAGIA 1-h 1600M Grade I      
1933 TAUMA RICOTAURIDA2 16-e 1600M       
1932 ZUMAYITA MARONZUMAYA 14-f 1600M Grade I      
1931 MURALLA SANDALMUSA LOCA 2-m 1600M Grade I      
1930 SIERRA BALCARCE SANDALSIERRA LEONA 16-e 1600M       
1929 SALMUERA POLEMARCHSALINA2 20-a 1600M       
1928 FAVELLA PIPIOLOFURLANA2 6-d 1600M Grade I      
1927 ANTIGONA3 ASTURIANO2GUACA 28 1600M Grade I      
1926 VAINILLA SAN JORGEVERONA6 1-s 1600M       
1925 MELZETA PAPANATASMANDA2 3-h 1600M       
1924 ANATEMA ASTURIANO2PENOLA2 8-g 1600M Grade I      
1923 GRUE LARREAGOSSE2 4-b 1600M Grade I      
1922 BLACK BEAUTY2 IRIGOYENMISTRAL3 8-j 1600M Grade I      
1921 CERAMICA2 CRAGANOURCINEREA2 12-g 1600M Grade I      
1920 PAPUSA PAPANATASMOUCHETTE 6-a 1600M       
1919 CARTAGENA OLD MANCARABINE2 5-h 1600M Grade I      
1918 PAULONIA PERRIERBAUCIS2 3-m 1600M Grade I      
1917 DALMACIA2 DIAMOND JUBILEEDINAMITA III 2-u 1600M       
1916 DIAKOVA SAINT MICHANAPHASIA2 19 1600M Grade I      
1915 OCURRENCIA VAL DORMELTONA 4-b 1600M       
1914 AVICENIA -- 25 1600M Grade I      
1913 PISCUETA JARDYPARDITA 9-g 1600M Grade I      
1912 SALINA2 OLD MANSARDONIX 20-a 1600M Grade I      
1911 ALDEANA2 KENDALRAVENSBOURNE 13-c 1600M       
1910 LOCANDIERA PIETERMARITZBURGMARITORNES3 9-g 1600M Grade I      
1909 PEGA PEGA NEAPOLISPAS SI BETE 5-b 1600M Grade I      
1908 RUBICELA ACHERON2ROSA BONHEUR4 3-h 1600M Grade I      
1907 RANCAGUA2 WAGRAMREVERIE6 Ar1 1600M Grade I      
1906 SEGURA6 SIMONSIDECORINA2 3-h 1600M Grade I      
1905 PRIMERA TRIPLE TONICCORISTA2 1600M Grade I      
1904 GANZUA -- 1-g 1600M Grade I      
1903 BREVA2 ORBITBRITANNIA17 12-g 1600M Grade I      
1902 BEREZINA3 GAY HERMITIENA 2-h 1600M Grade I      
1901 FEDRA11 -- 3-o 1600M Grade I      
1900 FANTASIA5 NEAPOLISFINESSE14 6-d 1600M Grade I      
1899 CARINA4 EXMOORDONNINA2 23-a 1600M Grade I      
1898 GUINA2 -- 2-e 1600M Grade I      
1897 CITOYENNE4 -- 1-e 1600M Grade I      
1896 LITTLE DARLING ST MIRINDARLING2 1-r 1600M Grade I      
1895 ROSE ROYALE2 ACHERON2ROSY CHEEKS3 32 1600M Grade I     INAUGURAL RUNNING. DH W/ FRAMBOISE
  Add info for an additional year