Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
ARLINGTON HANDICAP - ARLINGTON PARK, IL
 UNITED STATES - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 DIVISIDERO KITTENS JOYMADAME DU LAC KELLY RUBLEY 2-d 9.5 F Grade IIIREVVED UP4 SYNCHRONY 1:54.03TURF FIRM [10 RAN]
2017 GHOST HUNTER GHOSTZAPPERHARTFELT JAMIE NESS 11 9.5 F Grade IIIOAK BROOK2 KASAQUI 1:55.868 STARTERS; WON BY 3/4 LENGTH
2016 KASAQUI LASTING APPROVALKEMOSHEBA IGNACIO CORREAS IV 16-c 9.5 F Grade IIIROMAN APPROVAL MESSI4 1:55.62TURF FIRM [9 RAN]
2015 QUIET FORCE2 DYNAFORMERQUIET ROYAL MICHAEL J. MAKER 16-a 9.5 F Grade IIIMIDDLEBURG3 UP WITH THE BIRDS 1:56.50TURF: GOOD
2014 FINNEGANS WAKE4 POWERSCOURT4BOATS GHOST DALE L. ROMANS 5-g 10 F Grade IIIADMIRAL KITTEN WAR DANCER7 2:05.42TURF FIRM
2013 RAHYSTRADA RAHYMINISTRADA BYRON G. HUGHES 4-m 10 F Grade IIITEMERAINE DULLAHAN 2:01.66TURF: FIRM
2012 RAHYSTRADA RAHYMINISTRADA BYRON G. HUGHES 4-m 10 F Grade IIIBOISTEROUS2 MISTER MARTI GRAS 2:01.84TURF GOOD
2011 TAJAAWEED DYNAFORMERUFORIA DANIEL C. PEITZ 22-b 10 F Grade IIIMISTER MARTI GRAS DEANS KITTEN 2:01.83TURF: FIRM
2010 RAHYSTRADA RAHYMINISTRADA BYRON G. HUGHES 4-m 10 F Grade IIIJUST AS WELL TAJAAWEED 2:01.26FM, 11R, M- ½- 1- NK
2009 JUST AS WELL AP INDYNO MATTER WHAT JONATHAN E. SHEPPARD 17-b 10 F Grade IIIGENTLEMAN CHESTER COSMONAUT2 2:02.84TURF :FIRM
2008 STREAM CAT BLACK MINNALOUSHEWATER COURSE2 GEORGE R. ARNOLD II 9 10 F Grade IIICOSMONAUT2 CORRUPT4 2:04.83TURF: SOFT
2007 COSMONAUT2 LEMON DROP KIDCOSMIC FIRE PATRICK L. BIANCONE 22-d 10 F Grade IIIREVVED UP GO BETWEEN6 2:01.32TURF: GOOD
2006 COSMONAUT2 LEMON DROP KIDCOSMIC FIRE PATRICK L. BIANCONE 22-d 10 F Grade IIILOAD A CHRONIC ARTISTE ROYAL 2:03.10TURF: SOFT
2005 COOL CONDUCTOR2 STRAVINSKY2VERINHA RALPH E. NICKS 4-b 10 F Grade IIIVANGELIS2 MAJOR RHYTHM 2:02.26TURF: FIRM
2004 SENOR SWINGER EL PRADO2SMOOTH SWINGER ROBERT A. BAFFERT 2-n 10 F Grade IIIMYSTERY GIVER BALLINGARRY 2:03.38TURF: FIRM
2003 HONOR IN WAR LORD AT WARCATUMBELLA PAUL J. MCGEE 1-x 10 F Grade IIIBETTER TALK NOW MYSTERY GIVER 2:02.71TURF: FIRM
2002 FALCON FLIGHT PERSIAN BOLDFLYING CIRCUS2 DONALD J. BURKE II A16 10 F Grade IIIKAPPA KING GRETCHENS STAR 2:03.13TURF: YIELDING
2001 MAKE NO MISTAKE2 DARSHAANRESPECTFULLY BURK KESSINGER, JR. 8-c 10 F Grade IIITAKARIAN EL GRAN PAPA 2:02.53TURF: GOOD - WON BY A NECK
2000 NORTHERN QUEST RAINBOW QUESTNORTHERN GODDESS ROBERT J. FRANKEL 5-e 10 F Grade IIIPROFIT OPTION WHERES TAYLOR 2:02.13SF GR. III
1999Race Not Run
1998Race Not Run
1997 WILD EVENT WILD AGAINNORTH OF EDEN2 LOUIS M. GOLDFINE 3-h 10 F Grade IISTORM TROOPER CHORWON 2:01.52TURF: FIRM
1996 TORCH ROUGE WARNINGSISTABELLE ROBERT J. FRANKEL 13-e 10 F Grade IISENTIMENTAL MOI VOLOCHINE 2:03.32TURF: FIRM
1995 MANILAMAN MANILAPCJ RELAXER WALLACE N. HOWARD 16-a 10 F Grade IIISNAKE EYES2 BLUEGRASS PRINCE 2:02.82TURF: YIELDING
1994 FANMORE LEAR FANLADY BLACKFOOT ROBERT J. FRANKEL 13-b 10 F Grade IIMARASTANI SPLIT RUN 2:01.72TURF: FIRM
1993 EVANESCENT NORTHERN JOVETWITCHET LOUIS M. GOLDFINE 1-x 10 F Grade IIISPLIT RUN MAGESTERIAL CHEER 2:00.93TURF: FIRM
1992 SKY CLASSIC NIJINSKY2NO CLASS JAMES E. DAY 23-b 10 F Grade IIDUCKAROO GLITZY 2:00.62PLATE DANCER DQD FROM 2ND
1991 FILAGO FOOLISH PLEASUREDERLY ROBERT J. FRANKEL 16-c 10 F Grade IISUPER ABOUND IZVESTIA 2:01.40TURF: FIRM
1990 PLEASANT VARIETY PLEASANT COLONYVARIETY SHOW JERRY M. FANNING 16-g 10 F Grade IIIDOUBLE BOOKED TEN KEYS 2:04.00SF GR. II
1989 UNKNOWN QUANTITY2 YOUNG GENERATIONPAS DE DEUX WILLIAM HASTINGS-BASS 1-l 10 F Grade IFROSTY THE SNOWMAN DELEGANT 2:11.20TURF: SOFT
1988Race Not Run
1987 IFRAD BLUSHING GROOMILYAARA CHARLES E. WHITTINGHAM 9-c 10 F Grade ISTORM ON THE LOOSE GREY CLASSIC 2:12.20TURF: SOFT
1986 MOURJANE PITSKELLYAFFAIRE DAMOUR2 THOMAS J. SKIFFINGTON, JR. 16-f 10 F Grade IWILL DANCER CLEVER SONG2 2:01.40TURF: FIRM
1985 PASS THE LINE PAS SEULMISS K L ROMAN CARL J. DOMINO 1-t 10 F Grade ITHE NOBLE PLAYER EXECUTIVE PRIDE 2:00.40NCR NO RUN AT HAWTHORNE PARK
1984 WHOS FOR DINNER NATIVE CHARGEREXPECTANCY JAN H. NERUD 16-a 10 F Grade INIJINSKYS SECRET STAR CHOICE 2:04.00TURF: FIRM
1983 PALIKARAKI DICTUSPENACOVA CHARLES E. WHITTINGHAM 1-n 12 F Grade IROSSI GOLD LATE ACT 2:35.80SF. BY 9 1/2 LENGTHS
1982 FLYING TARGET ACK ACKDANCING CINDY CHARLES R. WERSTLER A1 12 F Grade IROSSI GOLD DON ROBERTO 2:32.40YL CAREER FINALE
1981 SPRUCE NEEDLES BIG SPRUCEKNITTED GLOVES WILLIAM E. (SMILEY) ADAMS 8-h 12 F Grade ISUMMER ADVOCATE SEA CHIMES 2:35.00CAREER FINALE
1980 YVONAND DJAKAOYVERDA DON COMBS 1-f 12 F Grade IIROSSI GOLD LYPHARDS WISH 2:31.40TURF: FIRM
1979 BOWL GAME TOM ROLFEAROUND THE ROSES JOHN M. GAVER, JR. 26 12 F Grade IIYOUNG BOB LIVEINTHESUNSHINE 2:32.20TURF: FIRM
1978 ROMEO T V LARKGALLIZZIE JOSEPH M. BOLLERO 3-o 12 F Grade IIFLUORESCENT LIGHT IMPROVISER 2:32.00TURF: FIRM
1977 CUNNING TRICK BUCKPASSERINTRIGUING JOHN W. RUSSELL 1-x 12 F Grade IIVADIM NO TURNING 2:33 45GOOD - NO TURNING DQ 2 TO 3
1976 VICTORIAN PRINCE VICTORIAN ERAWILLOW LAKE MICHAEL C. WHITTINGHAM 1-n 9.5 F Grade IIIMPROVISER BOLD ROLL 1:58.20TURF: GOOD
1975 ROYAL GLINT ROUND TABLEREGAL GLEAM GORDON R. POTTER 1-x 9.5 F Grade IIZOGRAFOS BUFFALO LARK 1:55.80NTR, ON DIRT - SLOPPY
1974 BUFFALO LARK T V LARKCHANCE GAUGE JOSEPH M. BOLLERO 16-g 9.5 F Grade IIROYAL GLINT SPOT T V 1:54.40TURF: FIRM
1973 DUBASSOFF SEA-BIRDLOVE LYRIC THOMAS J. KELLY 22-d 9.5 F Grade IIJOGGING RED REALITY 1:58.60SF
1972 CLOUDY DAWN GREY DAWN2CREME BRULEE FRANK Y. WHITELEY, JR. 1-d 12 F VIEWPOISE OUR PAPPA JOE 2:31.00TRACK: GOOD
1971Race Not Run
1970Race Not Run
1969Race Not Run
1968 TUMIGA TUDOR MINSTRELAMIGA ROGER LAURIN 13-c 7 F INFO LIGHTNING ORPHAN 1:20.40TRACK: FAST - NTR - WON BY 3 L.
1967 STUPENDOUS BOLD RULERMAGNETO EDWARD A. NELOY 8-c 8 F BOLD TACTICS R THOMAS 1:35.00TRACK: FAST
1966 TRONADO THE YUVARAJHER MAJESTY ARNOLD N. WINICK 8-g 8 F HEDEVAR TIME TESTED 1:35.80TRACK: FAST
1965 CHIEFTAIN BOLD RULERPOCAHONTAS2 FRANK Y. WHITELEY, JR. 9-h 9 F SUSPICIOUS2 AMPOSE 1:49.40TRACK: SLOPPY
1964 MASTER DENNIS ALCIBIADES2TUONINE BURLEY E. PARKE 21-a 9.5 F PARKA CARTERET 1:55.80TURF: FIRM, 10R, M-HEAD
1963 BOUNDING MAIN NOORMANY WATERS PETE DIVITO 2-d 8 F Grade IIIB MAJOR HELLENIC HERO 1:36.40TRACK: FAST
1962 EL BANDIDO3 TEHRANROSE OF YERODA JOSEPH H. PIERCE, JR. 14-f 9.5 F CRIMSON SATAN RABLERO 1:58.60TURF: SOFT
1961 TUDORICH TUDOR MINSTRELROPENCHA PAUL L. KELLEY 2-d 9.5 F OINK PRINCE BLESSED 1:57.80TURF: SOFT
1960 ONE-EYED KING NASRULLAHSIAMA WOODFORD C. STEPHENS 4-m 9.5 F KING GRAIL MARTINI2 1:58.60TURF: SOFT - BY 1 L - SWORD DANCER 6TH
1959 ROUND TABLE PRINCEQUILLOKNIGHTS DAUGHTER WILLIAM MOLTER 2-f 9.5 F MANASSAS NOUREDDIN 1:53.40TURF: FIRM - BY HD - NCR + US RECORD
1958 ROUND TABLE PRINCEQUILLOKNIGHTS DAUGHTER WILLIAM MOLTER 2-f 9.5 F CLEM ST VINCENT 1:54.40TURF: FIRM
1957 MANASSAS BULL RUNLAURA LEE JOHN ZITNIK 12-b 9.5 F SWOONS SON ST VINCENT 1:55.40TURF: FIRM
1956 MISTER GUS NASRULLAHFICHU CHARLES E. WHITTINGHAM 3-j 9.5 F SUMMER TAN SIR TRIBAL 1:54.60TURF: FIRM
1955 PLATAN PLATTERTATANNE HARRY E. TROTSEK 9-f 9.5 F IMPASSE MARK-YE-WELL 1:54.60TURF: FIRM - NTR & U.S. RECORD
1954 STAN KINGSWAYFINAL SWEEP HARRY E. TROTSEK 3-j 9.5 F BRUSH BURN SIR MANGO 1:57.00TURF: SOFT
1953 OIL CAPITOL MAHMOUDNEVER AGAIN2 HARRY E. TROTSEK 9-e 9.5 F SUB FLEET BRUSH BURN 2:03.40TRACK: HEAVY
1952 TO MARKET MARKET WISEPRETTY DOES MAXIMILIAN J. HIRSCH 10-a 9 F OIL CAPITOL RUHE 1:52.20TRACK: SLOPPY
1951 COCHISE BOSWELLNEW PIN VIRGIL W. RAINES 5-i 10 F OIL CAPITOL COUNTY DELIGHT 2:03.80TRACK: GOOD
1950 PONDER PENSIVEMISS RUSHIN HORACE A. JONES 23 10 F AEGINA INSEPARABLE2 2:01.60TRACK: FAST
1949 COALTOWN BULL LEAEASY LASS BENJAMIN A. JONES 7-e 10 F STAR REWARD ARMED 2:03.40GD 130
1948 STUD POKER BAHRAMBETAGAIN PAUL L. KELLEY 16-h 10 F STAR REWARD FERVENT 2:04.40TRACK: FAST
1947 ARMED BULL LEAARMFUL HORACE A. JONES 3-o 10 F BRIDAL FLOWER CHALLENGE ME 2:02.40TRACK: FAST
1946 HISTORIAN6 LAWRINMEA4 EDWIN P. ANSPACH 16-c 10 F ARMED TAKE WING 2:01.00TRACK: FAST
1945 BUSHER WAR ADMIRALBABY LEAGUE GEORGE M. ODOM 1-x 10 F TAKE WING SIRDE 2:03.80TRACK: FAST - 8 R. 4½-NO-NO
1944 WAR KNIGHT HIGH QUESTCHOSA HURST PHILPOT 6-a 10 F GEORGIE DRUM DAILY TROUBLE 2:02.00TRACK: FAST
1943 MARRIAGE STROLLING PLAYERWAR WEDDING RENE A. COWARD 4-m 10 F THUMBS UP ANTICLIMAX 2:03.60TRACK: FAST
1942 ROUNDERS COLORADO KIDSHORT RUN FRANK CATRONE 4-e 10 F WHIRLAWAY STARETOR 2:04.00TRACK: SLOPPY
1941 EQUIFOX EQUIPOISECATHERINE FOX HOWARD J. WELLS 1-t 9.5 F IDLE SUN2 CHERRY TRIFLE 1:58.80TURF: FAST (FIRM)
1940Race Not Run
1939 COUNT DOR REIGH COUNTFAUCILLE DOR GREGORY D. (DON) CAMERON 14-a 10 F SOME COUNT2 STANDS ALONE2 2:05.00TRACK: SLOPPY
1938 CARDINALIS2 BLUE LARKSPURCHANNELLE PAUL L. KELLEY 13-c 10 F ARABS ARROW GREY GOLD2 2:05.00TRACK: GOOD
1937 DELLOR ROLLED STOCKINGGOSSIP AVENUE JOHN MILTON GOODE 18-a 10 F INFANTRY2 GIANT KILLER 2:03.20TRACK: FAST
1936 SUN TEDDY TEDDYSUNMELIA BURTON B. WILLIAMS 20-a 10 F WHERE AWAY COUNT MORSE 2:02.00TRACK: FAST
1935 DISCOVERY DISPLAYARIADNE JOSEPH H. STOTLER 23-b 10 F STAND PAT RISKULUS 2:01.20TRACK: FAST
1934 RISKULUS STIMULUSRISKY ELWOOD L. FITZGERALD 2-n 10 F WATCH HIM HADAGAL 2:02.40TRACK: FAST
1933 EQUIPOISE PENNANTSWINGING THOMAS J. HEALEY 5-j 10 F WATCH HIM GALLANT SIR 2:02.60TRACK: FAST
1932 PLUCKY PLAY MY PLAYPLUCKY ELWOOD L. FITZGERALD 3-d 10 F EQUIPOISE PITTSBURGHER 2:02.20TRACK: FAST
1931 SUN BEAU SUN BRIARBEAUTIFUL LADY JACK WHYTE 4-r 10 F SATIN SPAR2 PLUCKY PLAY 2:03.20TRACK: FAST
1930 PIGEON HOLE2 HOLLISTERPIGEON PIE WALTER W. TAYLOR 1-g 10 F CURATE THE NUT 2:07.60TRACK: SLOPPY
1929 MISSTEP UPSETST THERESA MOSE LOWENSTEIN 12 9 F DISPLAY BUDDY BAUER 1:50.40FAST - INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year