Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
CHELTENHAM GOLD CUP - CHELTENHAM
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 NATIVE RIVER INDIAN RIVER3NATIVE MO COLIN L. TIZZARD 31 26.5 F Grade IMIGHT BITE ANIBALE FLY 7:02.60HY, 15R-9F, M: 4-4-4
2017 SIZING JOHN MIDNIGHT LEGENDLA PERROTINE JESSICA J. HARRINGTON 8-f 26.5 F Grade IMINELLA ROCCO NATIVE RIVER 6:36.10GD, 13R-10F, M: 2-SHD-
2016 DON COSSACK2 SHOLOKHOVDEPECHE TOI2 GORDON ELLIOTT 1-h 26.5 F Grade IDJAKADAM DON POLI 6:35.00M: 4-10
2015 CONEYGREE KARINGA BAYPLAID MAID MARK BRADSTOCK 1-w 26.32 F Grade IDJAKADAM ROAD TO RICHES4 6:42.50SF. 16R, 11F. 1-2-6
2014 LORD WINDERMERE OSCARSATELLITE DANCER2 J H CULLOTY 4-h 26.5 F Grade ION HIS OWN THE GIANT BOLSTER 6:43.88GD. 13R, 11F. SH - 0.75 - 1
2013 BOBS WORTH BOB BACKFASHIONISTA5 NICKY HENDERSON 7 26.5 F Grade ISIR DES CHAMPS LONG RUN4 7:05.06SOFT. 9R, 7F. 7, 2.75
2012 SYNCHRONISED SADLERS WELLSMAYASTA2 JONJO ONEILL 11-a 26.5 F Grade ITHE GIANT BOLSTER LONG RUN4 6:36.1914 RAN. MARGINS: 2.25- 0.75 - 5
2011 LONG RUN4 CADOUDALLIBERTINA7 N J HENDERSON 1-x 26.5 F Grade IDENMAN2 KAUTO STAR 6:29.5013 RAN. MARGINS: 7 - 4 - NO
2010 IMPERIAL COMMANDER2 FLEMENSFIRTHBALLINLOVANE NIGEL TWISTON-DAVIES 2-a 26.5 F Grade IDENMAN2 MON MOME 6:43.90GD. 11R, 10F. 7-23-SH
2009 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P F NICHOLLS 12-b 26.5 F Grade IDENMAN2 EXOTIC DANCER5 6:44.95GS. 16R, 13F. 13-2-6
2008 DENMAN2 PRESENTINGPOLLY PUTTENS2 P NICHOLLS 4 26.5 F Grade IKAUTO STAR NEPTUNE COLLONGES 6:47.84GS. 12R, 7F. 7-SH-9. P. NICHOLLS TRAINS 1-2-3
2007 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P F NICHOLLS 12-b 26.5 F Grade IEXOTIC DANCER5 TURPIN GREEN 6:40.20GS. 18R, 14F. 2-2-5
2006 WAR OF ATTRITION PRESENTINGUNA JUNA M F MORRIS 1-l 26.5 F Grade IHEDGEHUNTER FORGET THE PAST2 6:31.70GD. 22 R. 2-7-
2005 KICKING KING OLD VICFAIRY BLAZE TOM TAAFFE 8-c 26.5 F Grade ITAKE THE STAND2 SIR REMBRANDT 6:42.90 
2004 BEST MATE2 UN DESPERADOKATDAY HENRIETTA KNIGHT 1-e 26.5 F Grade ISIR REMBRANDT HARBOUR PILOT2 6:42.60TURF: GOOD
2003 BEST MATE2 UN DESPERADOKATDAY HENRIETTA KNIGHT 1-e 26.5 F Grade ITRUCKERS TAVERN HARBOUR PILOT2 6:39.00 
2002 BEST MATE2 UN DESPERADOKATDAY HENRIETTA KNIGHT 1-e 26.5 F Grade ICOMMANCHE COURT SEE MORE BUSINESS 6:50.10 
2001Race Not Run
2000 LOOKS LIKE TROUBLE2 ZAFFARANLAVENGADDY N CHANCE 10-d 26.5 F Grade IFLORIDA PEARL STRONG PROMISE 6:30.25 
1999 SEE MORE BUSINESS SEYMOUR HICKSMISS REDLANDS P NICHOLLS 15-a 26.5 F Grade IGO BALLISTIC FLORIDA PEARL 6:41.98 
1998 COOL DAWN OVER THE RIVERARAN TOUR ROBERT H. ALNER 11-a 26.5 F Grade ISTRONG PROMISE DORANS PRIDE 6:39.7417R
1997 MR MULLIGAN TORUSMISS MANHATTAN NOEL T. CHANCE 6-f 26.5 F Grade IBARTON BANK DORANS PRIDE 6:35.6014R
1996 IMPERIAL CALL CALLERNISH2PRINCESS MENELEK FERGUS C. SUTHERLAND 7-e 26.5 F Grade IROUGH QUEST COULDNT BE BETTER2 6:42.37 
1995 MASTER OATS OATSMISS POKER FACE KIM C. BAILEY 10 26.5 F Grade IDUBACILLA MIINNEHOMA 6:56.20 
1994 THE FELLOW ITALIC2LORANAISE F DOUMEN 12-b 26.5 F Grade IJODAMI YOUNG HUSTLER 6:40.76 
1993 JODAMI CRASH COURSE3MASTERSTOWN LUCY PETER BEAUMONT 8-a 26.5 F Grade IRUSHING WILD ROYAL ATHLETE 6:34.55 
1992 COOL GROUND OVER THE RIVERMERRY SPRING G B BALDING 23-a 26 F Grade ITHE FELLOW DOCKLANDS EXPRESS 6:41.41 
1991 GARRISON SAVANNAH2 RANDOM SHOT2MERRY COIN J PITMAN 4-d 26 F Grade ITHE FELLOW DESERT ORCHID 6:49.81 
1990 NORTONS COIN MOUNT CASSINOGROVE CHANCE S GRIFFITHS 3-o 3M 2F Grade ITOBY TOBIAS DESERT ORCHID 6:30.90LONGEST PRICE WINNER 100/1
1989 DESERT ORCHID GREY MIRAGEFLOWER CHILD D ELSWORTH 13-a 3M 2F Grade IYAHOO3 CHARTER PARTY 7:17.60 
1988 CHARTER PARTY DOCUMENT6AHOY THERE2 D. NICHOLSON 22-d 3M 2F Grade ICAVVIES CLOWN BEAU RANGER 6:58.90 
1987 THE THINKER2 CANTABMAINE PET W. ARTHUR STEPHENSON 21 26 F Grade ICYBRANDIAN DOOR LATCH 6:56.10BY 1 L.
1986 DAWN RUN2 DEEP RUNTWILIGHT SLAVE PADDY MULLINS 6-f 26 F Grade IWAYWARD LAD FORGIVE N FORGET 6:35.30 
1985 FORGIVE N FORGET PRECIPICE WOODTACKIENNE JIMMY G. FITZGERALD 8-j 26 F Grade IRIGHTHAND MAN EARLS BRIG 6:48.30 
1984 BURROUGH HILL LAD RICHBOYGREEN MONKEY J PITMAN 9-e 26 F Grade IBROWN CHAMBERLIN DRUMLARGAN 6:41.40 
1983 BREGAWN SAINT DENYSMISS SOCIETY MW DICKINSON 4-d 3M 2F Grade ICAPTAIN JOHN2 WAYWARD LAD 6:57.60MW DICKINSON TRAINS 1ST 5
1982 SILVER BUCK2 SILVER CLOUDCHOICE ARCHLESSE MW DICKINSON 15-a 3M 2F Grade IBREGAWN SUNSET CRISTO 7:11.30MW DICKINSON TRAINS 1ST 2
1981 LITTLE OWL CANTABBLACK SPANGLE M. H. EASTERBY 4-c 3M 2F Grade INIGHT NURSE SILVER BUCK2 7:09.90 
1980 MASTER SMUDGE MASTER STEPHEN2LILY POND A. BARROW 4-n 3M 2F Grade IMAC VIDI APPROACHING 7:14.20TIED COTTAGE 1ST LATER DISQUALIFIED
1979 ALVERTON MIDSUMMER NIGHTALVERTONA M. H. EASTERBY 1-m 26 F Grade IROYAL MAIL3 ALDANITI 7:01.00 
1978 MIDNIGHT COURT3 TWILIGHT ALLEYSTRUMPET2 F. WINTER 9-g 26 F Grade IBROWN LAD2 MASTER H 6:57.30 
1977 DAVY LAD DAVID JACKCHATEAU3 M. A. OTOOLE 8-g 26 F Grade ITIED COTTAGE SUMMERVILLE 7:13.80 
1976 ROYAL FROLIC2 ROYAL BUCKFORWARD MISS2 T. FREDERIC RIMELL 6-b 26.3 F Grade IBROWN LAD2 COLEBRIDGE 6:40.1026.34 F = 3M 2F 76YDS
1975 TEN UP RAISE YOU TENIRISH HARP JAMES T. R. DREAPER 3-l 26.3 F Grade ISOOTHSAYER2 BULA3 7:51.40 
1974 CAPTAIN CHRISTY MON CAPITAINECHRISTYS BOW PAT TAAFFE 26 26.3 F Grade ITHE DIKLER GAME SPIRIT2 7:05.507R
1973 THE DIKLER VULGANCORONATION DAY4 FULKE T. T. WALWYN 19-c 26.3 F Grade IPENDIL2 CHARLIE POTHEEN 6:37.208R
1972 GLENCARAIG LADY FORTINALUCKIBASH FRANCIS J. FLOOD 4-i 26.3 F Grade IROYAL TOSS2 THE DIKLER 7:18.00 
1971 LESCARGOT ESCARTWHAT A DAISY DAN L. MOORE 3-i 26.3 F Grade ILEAP FROG4 THE DIKLER 8:00.70 
1970 LESCARGOT ESCARTWHAT A DAISY DAN L. MOORE 3-i 26.3 F FRENCH TAN3 SPANISH STEPS 6:47.50 
1969 WHAT A MYTH COUP DE MYTHWHAT A DIN H. RYAN PRICE 5-h 26.3 F DOMACORN PLAYLORD 7:27.20 
1968 FORT LENEY FORTINALENEY PRINCESS THOMAS W. DREAPER 23 26.3 F THE LAIRD STALBRIDGE COLONIST 6:51.00 
1967 WOODLAND VENTURE EASTERN VENTUREWOODLANDER3 T. FREDERIC RIMELL 5-d 26.3 F STALBRIDGE COLONIST WHAT A MYTH 6:59.80GS
1966 ARKLE ARCHIVEBRIGHT CHERRY THOMAS W. DREAPER 41 26.3 F DORMANT3 SNAIGOW 6:54.40GD
1965 ARKLE ARCHIVEBRIGHT CHERRY THOMAS W. DREAPER 41 26.3 F MILL HOUSE2 STONEY CROSSING 6:41.20GD
1964 ARKLE ARCHIVEBRIGHT CHERRY THOMAS W. DREAPER 41 26.6 F MILL HOUSE2 PAS SEUL6 6:45.6026.59 F = 3M 2F 130Y
1963 MILL HOUSE2 KING HALNAS NA RIOGH F WALWYN 21-a 26.6 F FORTRIA DUKE OF YORK4 7:08.40 
1962 MANDARIN6 DEUX-POUR-CENTMANADA4 F. WALWYN 1-u 26.6 F FORTRIA COCKY CONSORT 6:39.60 
1961 SAFFRON TARTAN TARTANKELLSBORO WITCH D BUTCHERS A2 26.6 F PAS SEUL6 MANDARIN6 6:49.60 
1960 PAS SEUL6 ERINS PRIDE3PAS DE QUATRE2 B TURNELL 8-i 26.6 F Grade ILOCHROE ZONDA6 7:00.00 
1959 RODDY OWEN OWENSTOWNDESLAS STAR D MORGAN 19-c 26.6 F Grade ILINWELL LOCHROE 7:28.40 
1958 KERSTIN2 HONORS CHOICEMISS KILCASH C. BEWICKE 17-b 3M 2F Grade IPOLAR FLIGHT6 GAY DONALD 6:55.60 
1957 LINWELL ROSEWELLRUBIA LINDA C. MALLON 17-b 3M 2F Grade IKERSTIN2 ROSE PARK3 6:55.80 
1956 LIMBER HILL BASSAM2MINDOON WILLIAM P. DUTTON 13-a 26 F VIGOR15 HALLOWEEN6 6:42.0011R
1955 GAY DONALD GAY LIGHTPAS DE QUATRE2 JIM J. FORD 8-i 26 F HALLOWEEN6 FOUR TEN2 6:59.20 
1954 FOUR TEN2 BLUNDERBUSS2UNDUE PRAISE JOHN F. ROBERTS 2-o 26 F MARINERS LOG HALLOWEEN6 7:12.20 
1953 KNOCK HARD2 DOMAHAKNOCKSOUNA M. VINCENT OBRIEN 5-i 26 F HALLOWEEN6 GALLOWAY BRAES 6:28.00 
1952 MONT TREMBLANT2 GRIS PERLEPALTOQUETTE FULKE T. T. WALWYN 3-f 26 F SHAEF GALLOWAY BRAES 7:01.00TURF: HEAVY
1951 SILVER FAME WERWOLF2SILVER FAIRY GEORGE BEEBY 23-a 26 F GREENOGUE MIGHTY FINE3 6:23.40 
1950 COTTAGE RAKE COTTAGEHARTINGO MV OBRIEN 22-a 3M 2F Grade IFINNURE GARDE TOI2 7:01.60 
1949 COTTAGE RAKE COTTAGEHARTINGO MV OBRIEN 22-a 3M 2F Grade ICOOL CUSTOMER COLOURED SCHOOL BOY 6:38.00 
1948 COTTAGE RAKE COTTAGEHARTINGO MV OBRIEN 22-a 3M 2F Grade IHAPPY HOME COLOURED SCHOOL BOY 6:56.40 
1947 FORTINA FORMORBERTINA3 HECTOR CHRISTIE 4-e 26 F HAPPY HOME PRINCE BLACKTHORN2 6:41.20ENTIRE
1946 PRINCE REGENT3 MY PRINCENEMAEA THOMAS W. DREAPER 5-f 26 F POOR FLAME RED APRIL2 6:47.50 
1945 RED ROWER RAMESES THE SECONDRED MARU LORD STALBRIDGE 52 24 F SCHUBERT2 PALADIN9 6:16.20 
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942 MEDOC2 VANMENTHE POIVREE REGINALD HOBBS 7-a 24 F RED ROWER   6:38.00 
1941 POET PRINCE MILTONWELSH PRINCESS7 23 24 F     6:15.60 
1940 ROMAN HACKLE YUTOIWANOYA 8-c 24 F     6:46.40 
1939 BRENDANS COTTAGE COTTAGEBRENDANS GLORY GEORGE BEEBY 22 26 F     7:34.20 
1938 MORSE CODE4 THE PILOT2HELIOGRAPH3 IVOR ANTHONY 2-h 26 F GOLDEN MILLER MACAULAY2 6:35.20 
1937Race Not Run
1936 GOLDEN MILLER GOLDCOURT2MILLERS PRIDE OWEN ANTHONY 16-b 26 F ROYAL MAIL2 KELLSBORO JACK 7:05.20 
1935 GOLDEN MILLER GOLDCOURT2MILLERS PRIDE A. BASIL BRISCOE 16-b 27 F THOMOND4 KELLSBORO JACK 6:30.00 
1934 GOLDEN MILLER GOLDCOURT2MILLERS PRIDE A. BASIL BRISCOE 16-b 27 F AVENGER13 KELLSBORO JACK 7:04.60 
1933 GOLDEN MILLER GOLDCOURT2MILLERS PRIDE A. BASIL BRISCOE 16-b 27 F THOMOND4 DELANEIGE2 7:33.00 
1932 GOLDEN MILLER GOLDCOURT2MILLERS PRIDE A. BASIL BRISCOE 16-b 27 F INVERSE3 ARUNTIUS2 7:33.40 
1931Race Not Run
1930 EASTER HERO2 MY PRINCEEASTER WEEK2 JACK ANTHONY B27 27 F     7:06.00 
1929 EASTER HERO2 MY PRINCEEASTER WEEK2 JACK ANTHONY B27 27 F   GRAKLE 6:57.00 
1928 PATRON SAINT5 ST GIRONSVMC STANLEY HARRISON 31 26 F     7:29.60 
1927 THROWN IN BEAU BILL2VA LARGO OWEN ANTHONY 4-g 26 F GRAKLE   7:28.00 
1926 KOKO3 SANTOIPERSISTER 5-f 26 F     7:11.00 
1925 BALLINODE MACHAKOSCELIA15 11-e 26 F     7:29.60 
1924 RED SPLASH COPPER ORELA MANCHE4 FRED WITHINGTON 11-d 26 F      TIME NOT TAKEN
  Add info for an additional year