Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO NACIONAL - MARONAS
 URUGUAY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 EL ABANDERADO2 CAPITANO CORELLI2TURTURENA 3-c 2500 MT Grade I      
2016 GANDHI DI JOB JOB DI CAROLINEFIDELIDAD2 4-c 2500 MT Grade I      
2015 MI CENTINELA CAPITANO CORELLI2BEM MINHA IVO VALTER PEREIRA 8-g 2500 MT Grade IPRINCIER GRAN VARIETE 2m39s66/10 
2014 SIR FEVER TEXAS FEVERSIRINA2 JORGE A. PIRIZ 14-c 2500 MT Grade IFLETCHER10 MALANDRINO8 2:37.07¡¡TRIPLE CROWN WINNER!! DIRT STANDARD. 5 RAN. MARGINS: 5.5 - 10.25 - 18 - 24
2013 FORGOTTEN8 LAKES EXPLORERPENA MAXIMA2 FACUNDO SANTESTEBAN 2-r 2500 MT Grade IHIELO2 MOCHE2 2:36.79WON BY 3½ L.
2012 FIN DEL MUNDO DANCER MAN2LADY SEDUTIVA W. BÁEZ 16-e 2500 MT Grade IIMPERRITO UNSTOPPABLE4 2:38.58 4º VICENZO 5º LADY FUND 6º PLAY BOY 7º DON PELONCHAS 8º CIENTIFICO 9º TALENTOSO PLICCK
2011 DOPPLAVU ROBIN DES PINSDOBLEVE ELIO A UMPIERREZ 15-a 2500 MT Grade IBOBY DI JOB NANSOUK 2:38.42 
2010 MAGNO MEMO OCEAN TERRACEMAGNIFICA MARIA WALTER BAEZ 22 2500 MT Grade IBLUE SPIRIT8 STORM DURO 2:31.35 
2009 ESCOLASO ESSAYONS2LOOK OUT6 JULIO ABARNO 11-g 2500 MT Grade IJUST ONE5 ROCK EMPERATRIZ 2:35.22 
2008 EL BOLICHERO GG GULPHA GORGECESENIA WALTER BAEZ 7-a 2500 MT Grade IDESCONFIADO2 SING-A-SONG2 2:38.01 
2007 CAFE SILVER CAFETINPOTRI SILVER YOLAND DAVILA 8-g 2500 MT Grade IRELENTO QUERUBIN GG 2:37.43 
2006 CALIPSEAN DIN GREAT DIMCALIPSEAN FOSS PABLO MORALES 1-k 2500 MT Grade INAIPE MARCADO2 SUPER CAT3 2:35.731 CPO. 1/4 - 3 CPS. 3/4
2005 INVASOR3 CANDY STRIPESQUENDOM ANIBAL SAN MARTíN 14-c 2500 MT Grade IPOTRI FLASH LA SIGNORA2 2:36.74CAMPEON TRIPLE CORONADO Y SUBCAMPEON. FT. 12R. 6½-2¾-4.
2004 AD BETTER HEARTY3ADMETA4 SARANDI JUANICO 4-m 2500 MT Grade IDAVIDE NICE ROAD 2:35.18 
2003 PUGLIESE MOUNT ROYALLA YUMBA JUAN DELGADO 21-a 2500 MT Grade IGARU IRRESPETUOSO GG 2:38.28 
2002 IMPACIENTE GG GULPHA GORGEIMPUDICA ALEX SAENZ 9-b 2500 MT Grade IJAMPRO ESBELTO2   
1997 VIALE VIVAZADELIE RAMON PERALTA 12-c 2500 MT Grade ITEMPORAL FOSS PALERMO CHICO 2:42:3/54º RISOLTO
1996 SNOW FOSS FULL TOSS2SNOW CLEA ANIBAL CARDOZO 2500 MT Grade INIKI5 BIEN GUAPO  4º DER EYE
1995 SEVEN GOLD SPORTIN GOLDSEGA WALTER R. BAEZ 16-e 2500 MT Grade ICEST DONZY ACQUATICO  4º VIENES
1994 PARSIPHAL PARALLEL2CULMINACION2 JOSE GIMENEZ 2-f 2500 MT Grade IGRAN OREJA    4º ENERGICO RIS, PARSIPHAL CAMPEON TRIPLECORONADO. SANCHO GRACIA DESCALIFICADO.
1993 VIVALDI4 VILLON2LEVADIZA LUIS BELELA 11-g 2500 MT Grade ICABO VIEJO2 BRIBON2  4º ESTOQUE
1992 CLEON2 CLERICYEREINCAL JUAN C. VERGARA 1-w 2500 MT Grade IPARTAGAS8 MOUNT ROYAL  4º CABALLAZO
1991 OCEAN PEARL2 LORD BYRON2SEAMYSIDE RICARDO AMADO 1-l 2500 MT Grade ICALCULIN2 MR VALLEJO  4º SUN POWER
1990 VICARIO2 VILLON2WILD JUSTICE2 LUIS BELELA 3-i 2500 MT Grade IMERCENARIO ADYACENTE  4º PARASOL
1989 EL FUGITIVO DONZETTINO2GARLOPINA ALVARO VARGAS 9-g 2500 MT Grade ICENTAURUS2 PACIFIC9  4º COINTREAU 5º GIGOLO
1988 AMODEO SNOW GABINSALAMBO L. SORIA 3-d 2500 MT Grade ISUNDANCE KID7 YE MONKS 2:36.1/54º VIEJO SMOKING,
1987 REDOBLE RED TARGETCUPULA2 ISMAEL QUERBES 8-a 2500 MT Grade ILEICESTER4 CONQUISTADO  4º FIRST PLAYER
1986 GLAMOUR11 SNOW SATYRCLAMOREADA2 PABLO CARDOZO 10-c 2500 MT Grade ICHAPULIN QUIETITO  4º ADVERSO
1985 SNOW EMPIRE SNOW SATYRBLUEFIN2 RICARDO AMADO 13-c 2500 MT Grade IRAISE A HAWK AMBROYIN 2:38.404º ENGRUPIDO 5º SMART 6º CATADOR 7º VAGABUNDO 8º VALORADA GANADA X 3/4 CUERPO EL 3º A 1 CUERPO 1/4
1984 LORD BYRON2 ADMIRALS LAUNCHFREISA RICARDO AMADO 12-d 2500 MT Grade IREDWOOD4    4º FANAL
1983 MARADONA4 MAXDE MAR RUBEN SOSA 1-r 2500 MT Grade ICABRESTO3 JUICIOSA  4º ERMITAGE
1982 ELDELITO OTONAL2MILLINGSBY ROGELIO RODRIGUEZ 16-a 2500 MT Grade IMILFAIR VAN CLEEF  4º QUALITE
1981 EMPEROL RHONEGLIPTICA PABLO GELSI 11-c 2500 MT Grade I     4º VIELMORIN
1980 MONACILIO QUIGURIMORERIA3 ROGELIO RODRIGUEZ 14-f 2500 MT Grade IGRUMPY LOTUS10 2:36.1/54º EL CHACAL, GANADA POR 1 CPO. 1/4
1979 THE LAST SNOW CRYLA RINCONADA5 6-e 2500 MT Grade I  DODU  4º FRIPE
1978 QUEMANTE3 ALIGNMENT2QUEMACINA FREDY TRIAS 4-o 2500 MT Grade IMICAELO ORNATO3   
1977 HAMPSTEAD HEATHENMONYAGUA ROGELIO RODRIGUEZ 12-d 2500 MT Grade ISENSUAL5   2:41.1/54º CHECO, GANADA POR 1 CPO. 1/4
1976 CINZANO3 TUDOR PARKANNABEL LEE PABLO GELSI 4-b 2500 MT Grade ICAPITEL2 SAYON4 2:35.3/54º LABEL 5º ARLEQUINO 6º BLUEMIL 7º EL GATILLO
1975 ORMOLO BAGDAD2OH DOCTOR 4-m 2500 MT Grade IBATINTIN2 LEGENDARIO3   
1974 QUIGURI AUGURIQUICA ROGELIO RODRIGUEZ 25 2500 MT Grade IFERNANDA3     
1973 OTOÑAL2 GABINRANCHERITA2 RAUL PRIETO 2500 MT Grade ITE QUIERO5 CACHIVACHE4  4º MARTILLERO
1972 CASCABEL5 CUATREROCOPELIA PABLO GELSI 14-a 2500 MT      4º COLUMBUS
1971 CHOCON CHAVAL2COPELIA PABLO GELSI 14-a 2500 MT Grade ISANTOTO NIRCIO 2:34.4º TOM BET 5º SNOW BAT 6º LOS MAREADOS 7º AQUILES 8º ASTRALON
1970 SIGILOSO LIBERTY9DINAH6 10-d 2500 MT Grade I  CHERAZADA   
1969 SOL DE NOCHE TAPUIASOCIABLE2 JOSE M. FERRO 8-d 2500 MT MASCARERO CACO 2:35:4/54º EL LUCERO 5º ERRATICA 6º NEGREIRA 7º MANANTIALES 8º ESPARTERO 9º CLAIRON 10º ELOCUENTE 11º JEROMIN, GANADA POR 2 CPS. EL 3º A 1/4 CPO. EL 4º A 2 CPS. 3/4
1968 ANTONY2 AURREKOBEAUTIFUL5 19-b 2500 MT Grade IUJIER2 CUARAI   
1967 SANDEMAN AGAIN2TRES CEPAS 3-e 2500 MT VALLEJO2     
1966 IMPERIO2 EARSHOT2IMPERIA2 2-n 2500 MT   ANCIENT RED   
1965 TIO VIEJO BOUCHERONCANONERA 14-a 2500 MT Grade ISANZIO2 CAPOSTAL  4º JEREZANO
1964 BAGDAD2 SIDERALDAMSEL3 7 2500 MT   CALFUGO  4ª GEISHA
1963 CHAVAL2 CUATREROTANDILERA PABLO GELSI 6-e 2500 MT Grade ISNOW CROWN ARRABALERO5  4º IMPLACABLE
1962 LOCO LOCO2 LUZEIROBUD8 HECTOR MARINHO 1-j 2500 MT Grade IDISPARADO3   2:36"3/52 CPS. 1/2
1961 PICANEO HIDALGO3LA PICANA JULIO GUICHON 6-e 2500 MT Grade IROMANCERO4     
1960 ZUMBADOR HIDALGO3ZARZALENA IGNACIO RIJO 12-g 2500 MT Grade IVENGATIVO   2:39"1/54 CPS.
1959 PRINCE EDWARD2 URANIOLERWICK 11-a 2500 MT Grade IEGLANEKO LENNOX2  4º CRUJIDO
1958 MI TOCAYO URANIOPROMISION2 PABLO GELSI 2-s 2500 MT Grade I     4º TOWNSED
1957 IMAGINADO LUZEIROIMAGINADA 3-k 2500 MT Grade INEREO5 PANTAGRUEL  4ºDOMINó
1956 TIMBAL3 TOWN CRIER3LA BAMBA13 8-b 2500 MT Grade IMICHEL5 PETROLEO3   
1955 ESCIPION2 ENTERPRISECIRENE2 ALBERTO MILIA 5-h 2500 MT Grade IQUID4 BICHOFEO2 2:35.2/54º FILAMENTO, GANADA POR 1/2 CPO.
1954 SCOOTER CASTIGOLA FRAGATA ALBERTO MILIA 8-b 2500M Grade IELECTOR12 TOURBILLON3 2:33:3/54º PALOMON NP: MONTALBAN, BROCHE, FORJADOR, GANADA POR UN PZO.
1953 POUR EPATER URANIOEPATANTE2 FELIX A. GOMEZ 14-b 2500 MT Grade IEUFORION URANO 2:36:1/54ª VENICE NP: AURREKO, AGUACIL, NEVER MORE, ZORZALITO, DAHIR, URAL, GANADA POR LA CBZA. EL 3º A 2 CPS. 1/2
1952 FOLLETIN MAZARINOFOX TRAP RICARDO RODRIGUEZ 2-f 2500 MT Grade IBALTIMORE4 CAYENA3  4º LAIMANT
1951 BIZANCIO BLACKAMOOR4CUMBRE2 LAURO ALBORNOZ 8-a 2500 MT Grade IBUEN TIEMPO2   2:33"1/5 
1950 SLOOP3 CASTIGOLA FRAGATA JUAN BOGA 8-b 2500 MT Grade ICUATRERO MENDOCINO2 2:32.004º BAKELITA 5º DELFOS 6º VARSITY 7ºBONSOIR 8º SOLILOQUIO 9º VICTORY, GANADA X 2 CPS. 1/2 EL 3º A VARIOS CPS.EL 4º 1/2 PZO.
1949 LUZEIRO LATEROCOSACA FERMIN CARMINATI 11 2500 MT Grade ILEBLON3 BORBOLLON 2:35.004º MENELIK 5º LA TAITA 6º SELVÁTICO, GANADA POR VARIOS CUERPOS,EL 3º A 2 CPS.1/2,PISTA LIVIANA
1948 ARTERO SCARONELA BRETONA RICARDO RODRIGUEZ 12-g 2500 MT Grade IMONTRACHET2 CANROBERT5   
1947 CURRIñA MAZARINOCURRITA RICARDO RODRIGUEZ 2500 MT Grade IPOLVORIN LANCEADOR   
1946 CERVANTES3 MAZARINOCERTERA RICARDO RODRIGUEZ 20-c 2500 MT Grade I      
1945 MIRON CARTAGINESMISS PURITY JOSE RIESTRA 5-a 2500 MT TRENZADOR2 EOLO2 2:34.40 
1944 SILFO5 CANALETTO2SILFIDE3 5-d 2500 MT Grade IIRARA HIDALGO3   
1943 LORD COTY COTYLADY BERKELEY ALBERTO MILIA 3-i 2500 MT Grade IMONTERREAL2   2:37"2/52 CPS. 1/2
1942 ENGAñADOR ANNALYENAMORADA4 RICARDO RODRIGUEZ 2500 MT Grade ITRONADOR3 ZAMACOIS   
1941 LUNAR3 STAYERLUCEMA JOSE SANTOS RIESTRA 19-b 2500 MT LATERO PROFANO  4º GARBOSO 5º SOMBREADOR
1940 BARRANCO5 RULER4BAM2 JUAN VIGNOLI 8-j 2500 MT Grade IPOLAR5 MASCARON 2:35:4º GALEOTE NP: JOHN HAIG, MARSALA, MAR ROJO, MUSICAL, GANADA POR LA CBZA. EL 3º A 1 CPO. 1/2
1939 CLARETE2 CABOCLOCLARTE 14-b 2500 MT GERMINAL3 PRESTO21 2:35:4ª RADA (ARG.) NP: GUAPETON, SIMBAD, CARAITUYA, GENERALA, LINAJUDO, A GRITO, MADRESELVA, GANADA POR 1 CPO. 1/2 EL 3º A 1/2 CBZA.
1938 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR PEPITO PETRAGLIA 8-h 2500 MT Grade IDE FRENTE BUFFALO8 2:33:4/54º TIBURCIO 5º SUNTUOSO 6º EL GLORIOUS 7º GRAN CORSO 8º ATAMAN, GANADA X LA CABEZA EL 3º A 1 CUERPO Y1/4
1937 DEBUTANTE9 AMSTEL2MIETTE6 ANGEL BERRO 1-a 2500 MT MASCAGNI TALENT 2:37:4/54º PRETTY EYES 5º SIROCCO 6º RENCOR BRUJO 7º STRAUSS, GANADA POR 1/4 CPO. EL 3º A ·7$ CPO.
1936 RISCO PUNDONOR2RISA HECTOR M. ESTADES 10-d 2500 MT MISISIPI5 MORATIN5 2:35:1/54º ANTAñO 5º LATIDO 6º CLAP 7º ES FIJA, GANADA POR 1/2 CPO. EL 3º A 3/4 CPO.
1935 RESCATE SANS TACHE5BUENA FICHA ANDRES VAZQUEZ 5-a 2500 MT Grade IGAYOLA5 SALPETRE2 2:36:2/54º VIBORON 5º YONOSE 6º SPIANTO 7º NASAL 8º PANAME 9º PILLETE 10º LA MEJOR, GANADA POR 1/2 CPO. EL 3º A 3/4 CPO.
1934 SOCORRO2 TOM PEARTREESIERRA CHICA RICARDO RODRIGUEZ 16-h 2500 MT Grade IDEWAR HOOVER 2:34:4/54º GIL 5º AVANCE 6º MARCHOSO, GANADA POR 2 CPS. 1/4 EL 3º A LA CBZ.
1933 CARRIGBYRNE PICHINSHORT CIRCUIT3 FRANCISCO MILIA 3-d 2500 MT Grade IROLO3 BIMBO18 2:35"1/54º PURE BOY 5º CLAXON 6º HERNANI 7º APARECIDO 8º ARCON 9º YESQUERITO
1932 ZORZALERO ZODIAC3WESTERIA4 JUAN GOMEZ 3-m 2500 MT TEMPRANO5   2:37.203 CPS.
1931 MISS PURITY GRADELYMISS SCEPTRE2 PEPE DI GIULI 5-a 2500 MT Grade IEL 14 FARISEO7 2:33.604º BAMBU 5º CHARLESTON 6º EL ZORRO, GANADA POR 2 CPS. 3 CPS.1/2
1930 RADIANCE6 ZIG ZAGSUPREMACIA 20-a 2500 MT SARRACENO2     
1929 PERSEUS AIR RAIDCASIOPEA2 PEDRO DIAZ 8-j 2500 MT Grade ICARRION2     
1928 ECLAT10 ENEROELIDA4 4-c 2500 MT Grade IPULPO8 AMSTEL2   
1927 MARQUITO SOLIS2MORA7 LUIS COVA 8-e 2500 MT Grade ISPRINTER   2:38"2/51/2
1926 LANCIER PILLOLA NACION2 ALBERTO MILIA 15-a 2500 MT Grade ISCORPIO12   2:36"2/5PZO.
1925 ASTEROIDE2 AIR RAIDCASIOPEA2 8-j 2500 MT Grade I      
1924 SALSIPUEDES4 AIR RAIDMARIONETTE6 EDUVIJES MELO 10-c 2500 MT PURITANO   2:35: 
1923 SISLEY2 FLORES3MADONNA MIA VIRGINIO DA SILVA 9-c 2500 MT Grade IFORMOSA19   2:38"3/52 CPS. 1/2
1922 EL CUBANO3 HURRY UP2NICOTINE10 16-h 2500 MT Grade ISTAYER     
1921 MANDARIN10 PILLOMANOLA2 5-a 2500 MT Grade I      
1920 CAID SANDALAUT 3-h 2500 MT Grade IALDEANO     
1919 LINIERS PILLOLA CIGALE4 JUAN CARRARA 2-s 2500 MT Grade IQUAKER10   2:38"2/5PZO.
1918 BENZ4 PILLOBEGONIA9 5-d 2500 MT Grade I      
1917 BENZ4 PILLOBEGONIA9 JUAN CARRARA 5-d 2500 MT Grade ILICAS   2:38"4/5CBZ.
1916 BOLITA4 DUSTY MILLERSHORE3 19 2500 MT ZAMOR2     
1915 VERONA6 MARONASFOLIE3 EDUVIJES MELO 1-s 2500 MT WAPPER   2:401 CPO.
1914 NECKER7 DISCRETO2ESPIGA DE ORO 6-e 2500 MT Grade I      
1913 RICAURTE DIAMOND JUBILEEREBELLE6 JUAN C. MORALES 5-j 2500 MT Grade IOLDIMAN   2:42"3/51 CPO. 1/4
1912 DUC DE FLEURY DUSTY MILLERLAMINA4 5-a 2500 MT Grade IBIBELOT2     
1911 QUASIA WATERCRESSMAIDEN13 2500 MT Grade ISHOT6     
1910 ATENCION4 BAY FOX2ORIFLAMA2 1-o 2500 MT CHAMPAGNE33     
1909 KELLERMAN5 ERCILDOUNEMADAME SANS GENE4 2500 MT INDOSTAN3     
1908 DON SEVERO GUAZUNAMBIILUSA3 2-i 2500 MT CICERON8 GENERALISIMO3 2:45:2/54º TOM POUCE, GANAD POR 4 CPS. EL 3º A 5 CPS.
1907 MARONAS FORFARSHIRESHIN 8-d 2500 MT       
1906 PILATOS2 ERCILDOUNEADELINA6 20 2500 MT       
1905 COSACO8 FULMINANTELA POLITICA3 2500 MT       
1904 ACLAMACION3 GUERRILLEROLA MARECHALE 10 2500 MT TABOBA    PUESTA
1903 GRAN MOGOL3 EXMOORMARIANITA2 43 2500 MT       
1902 URUGUAY3 STILETTO2VETA3 8-e 2500 MT       
1901 ARCABUCERO GUERRILLEROFLOR DEL AIRE 1-o 2500 MT       
1897 CACIQUE16 KIMBOLTONGOLONDRINA16 8-a 2500 MT       
1896 TINA37 KIMBOLTONCELOSA9 Ar1 2500 MT LA POLITICA3    PUESTA
1895 IMPERIO7 NAPOLEON5LANGLA AGTE 4-b 2500 MT       
1894 MYOSOTIS12 ASTURIANFORTUNE TELLER16 2500 MT       
1893 ALEJANDRINA2 KIMBOLTONALEXANDRA19 14-f 2500 MT       
1892 DONNINA2 GEORGE FREDERICKDONNA6 23-a 2500 MT       
1889 GORDON15 PHOENIX26CIRCE32 2500 MT       
1888 BURICAYUPI CHIVALROUS2CRUSTY GIRL 24 2500 MT       
  Add info for an additional year