Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO JOSE PEDRO RAMIREZ - MARONAS
 URUGUAY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 GANDHI DI JOB JOB DI CAROLINEFIDELIDAD2 JORGE FIRPO 4-c 2400 MT Grade IEL ABANDERADO2 OGGIGIORNO 2:32.20 
2017 GANDHI DI JOB JOB DI CAROLINEFIDELIDAD2 JORGE FIRPO 4-c 2400 MT Grade IROBINSON CRUSOE9 FLETCHER12 2:28.53 
2016 FLETCHER10 ECCLESIASTICFADE FRISA SANDRO J. SANCHEZ 1-e 2400 MT Grade IOGGIGIORNO PRINCIER 2:29.44 
2015 HIELO2 HOLZMEISTERANDREA GIRL ALCIDES P. PERDOMO 9-c 2400 MT Grade IWHOOPEE MAKER ESSCABIO 2:27.97M: 3½-1-5
2014 HIELO2 HOLZMEISTERANDREA GIRL ALCIDES P. PERDOMO 9-c 2400 MT Grade IFORGOTTEN8 TROYANO PLICCK 2:29.13 
2013 IMPERRITO ROBIN DES PINSJOVEM RAFAELA SEBASTIAN SAN MARTIN 2-n 2400 MT Grade ITROYANO PLICCK UNSTOPPABLE4 2:29.97 
2012 ALCAZAR15 ARAMRAMANDHARA ELIO A. UMPIERREZ 3-o 2400 MT Grade ICACAO8 ARES20 2:30.284º SING-A-SONG
2011 MR NEDAWI NEDAWICRYPTIC CRUCIAL JOAO G. DE COSTA 2-c 2400 MT Grade IRELENTO GOL DE PLACA2 2:30.62JAN 6
2010 SING-A-SONG2 WILD EVENTOVACIONADA2 PEDRO HERNANDEZ 5-i 2400 MT Grade IDESCONFIADO2 ESCOLASO 2:28.64 
2009 RELENTO FAHIMLITTLE COLONY UBAL N MIGUES 13-c 2400 MT Grade IBUCANEER POTRI LOCATARIO 2:30.03 
2008 ROCK ASCOT MANTLE ROCKMARIA FUMADORA HAYNE GONZALEZ 23-b 2400 MT Grade IGURU3 QUERUBIN GG 2:32.853/4-1
2007 GOOD REPORT4 RIDE THE RAILSGOOD PEARL LUIS BELELA 7 2400 MT Grade IRIENZO3 POTRI FLASH 2:27.84 
2006 JAMPRO JOHNNYS PROSPECTRIVERA SUR RAUL CARDOZO 3-n 2400 MT Grade IBAADER SOL DEL SUR 2:29.53 
2005 EQUIPADO CANDY STRIPESEQUITY2 W. BAEZ 6-f 2400 MT Grade IAD BETTER THE BEST3 2.30:01 
2004 BAT RUIZERO BAT ATICOSOY DE RUIZ2 ROBERTO PELLAGATTA 10-a 2400 MT Grade ISONADOR CHAMP GRAND VITESSE3 2:33.23TURF: GOOD
2003Race Not Run
2002Race Not Run
2001Race Not Run
2000Race Not Run
1999Race Not Run
1998Race Not Run
1997 SNOW FOSS FULL TOSS2SNOW CLEA ANIBAL CARDOZO 2400 MT Grade IARGENTARIO2 NIKI5 2:32.204º ESTREMISTA
1996 CEST DONZY GOOD DONZYLCECILE4 WALTER CUITINO 17-b 2400 MT Grade I    2:34.007 CPS.
1995 VIENESE RITZVIENA4 PABLO CARDOZO 15-a 2400 MT Grade IMAREMMA4   2:31.60 
1994 RIOMAR RITZSHILA4 ROMULO LOPEZ 3-f 2400 MT Grade IPINDARO3   2:31.401/2 CBZ.
1993 GLITERO ABELGAUCHERA H. M. PEREZ 1-s 2400 MT Grade I    2:29.20 
1992 GREMLINS GAMBLERQUIMBAYA2 HAYNE GONZALEZ 8-i 2400 MT Grade I    2:29.60 
1991 MERCENARIO CIPAYOSTALL GIRL ANTONIO H. MARSIGLIA 15-d 2400 MT Grade I    2:28.60 
1990 GALICIO ABELSUKAWA3 OSCAR H. ROUCO 19-c 2400 MT Grade ICENTAURUS2 PACIFIC9 2:28.601/2 PZO.
1989 AMODEO SNOW GABINSALAMBO LUIS A. SORIA 3-d 2400 MT Grade IENOJADO GALICIO 2:28.801/2 - 1 CPO. 1/4
1988 OCTANTE BABOROH SUN JUAN ESTEBAN BIANCHI 16-d 2400 MT Grade ICONQUISTADO CHAPULIN 2:30.00 
1987 CHAPULIN CHASQUEADO2SUERTE RUBIA WALTER R. BAEZ 1-a 2400 MT Grade IBAZARIK FACHENZO2 2:31.40 
1986 VIVAZ VERANEANTEALCOHOLICA PEDRO HERNADEZ 25 2400 MT Grade ISMART4 TA TA TAN 2:29.604º COMPADRE
1985 COMPADRE6 HEART2COLIMBA ADOLFO GUTIERREZ 9-g 2400 MT Grade ICABRESTO3 CHAPELCO 2:30.003 CPS. - 10 CPS.
1984 STRONG KID GOOD MANNERSNIVE ALBERICO MIGUES 2-h 2400 MT Grade I    2:30.20 
1983 CLORHIDRATANTE PRACTICANTECLIENTELA MARTIN GERVASONI 1-o 2400 MT Grade I    2:29.80 
1982 DUPLEX4 BREEDERS DREAMDULCINE3 WALFRIDO GARCIA 10-a 2400 MT Grade IGALISTEO BOTON2 2:28.00 
1981 SUNUP6 FARIDOONSUNG JOSE A. LOFIEGO 4-p 2400M Grade IQUEMANTE3 LOTUS10 2:28:4/5 
1980 THE LAST SNOW CRYLA RINCONADA5 PABLO GELSI 6-e 2600M Grade ITINTO BARCELONES FANTASMA5 2:38.4/5 
1979 BRASEANTE PRACTICANTEBRANE JULIO F. PENNA 12-d 2800 MT Grade ITOPO THE LAST 2:55.404º CYNDELO
1978 VACILANTE PRACTICANTEVACACION JUAN E. BIANCHI 8-j 2800 MT Grade I  CHASQUEADO2 2:55.404º TOPO
1977 CINZANO3 TUDOR PARKANNABEL LEE PABLO GELSI 4-b 2800 MT Grade IMAX CAPITEL2 2:52.60 
1976 JANUS2 PARDALLOCALIOPE3 LUIS A. FERRO 9-g 2800M Grade I    2:54:4º ORMOLO
1975 SNOW PARAMOUNT SNOW CATALBICLARA JUAN A. MALDOTTI 1-e 2800M Grade I  PARPADEO 2:52:2/5 
1974 FLAMINIO2 FLAMIGEROPARDIONA SABINO ARIAS 9-g 2800M Grade ICLEVER TUILERIES 2:54.4/51/4 - PZO.
1973 CASCABEL5 CUATREROCOPELIA PABLO GELSI 14-a 2800M Grade IFIZZ   2:56. 
1972 CHUPITO ELECTRODOCHIMPA JORGE A. LEMA 12-g 2800 MT Grade ICOPAIN3 SNOB4 2:52.80 
1971 PAPOTE PAPO2C Y A PASCUAL ARTIGAS 8-a 2800 MT     2:58.60 
1970 SOL DE NOCHE TAPUIASOCIABLE2 JOSE M. FERRO 8-d 2800 MT YES DEAR6 LIGHT ROMU 2:53.80 
1969 TAURUDUN TAURUS4DUNA2 JOSE L. LEGUIZAMON 4-k 2800 MT RINCONETE   2:53.60 
1968 CALCADO CUATREROCAPITOLINA2 JUAN R. DE LA CRUZ 6-e 3000 MT BETABEL CAPOSTAL 3:07.80 
1967Race Not Run
1966 VIT REINA VITELIOLAS CANAS JOSE M. BOQUIN 14-c 3000 MT   CALCADO 3:07.60NOT RUN DUE TO A STRIKE IN 1967
1965 BONETERO BAXARQUINETRU FRANCISCO M. RETIRADO 43 3000 MT NIARKOS GOBERNADO 3:07.40 
1964 NIARKOS AGAIN2ALBIKIE FRANCISCO D. VITALE 11-c 3000 MT BOOZ MI SENDA 3:06.60 
1963 SESTAO ESTAMPIDOCANTABRIA ENRIQUE MESIAS 11 3000 MT TRANQUILO3 PAMISOLO 3:10.40 
1962 ARTURO A2 ARGURSANTA ROSA11 JUAN R. DE LA CRUZ 16-e 3000 MT PECHAZO PICANEO 3:08.40 
1961 SESTAO ESTAMPIDOCANTABRIA ENRIQUE MESIAS 11 3000 MT RIVOLI12 ZUMBADOR 3:07.40 
1960 RIVOLI12 REALISTAFAENA2 JOSE DI GIULI 3-h 3000M Grade IPRINCE EDWARD2   3:08:1/54º IMAGINADO
1959 MI TOCAYO URANIOPROMISION2 PABLO GELSI 2-s 3000 MT ATLAS ATTLEE2 3:06.40 
1958 ANADINO RICHERALERGIA JOSE FREGONESE 14-a 3000M Grade I    3:06:1/54º FILAMENTO
1957 TATAN THE YUVARAJVALKYRIE PEDRO GONZALEZ 10-d 3000 MT Grade IMANGANGA PETROLEO3 3:3:2/54º SCOOTER
1956 MANGANGA GULF STREAMMARGARITA BERNARDO J. CALLEJAS 6-e 3000 MT Grade ITATAN   3:06:4º REMEMBER
1955 JUNGLE KING2 CLAROJUNGLE DANCER2 FRANCISCO LACOSTE 16 3000 MT Grade IDORON ELECTOR12 3:05:2/54º LOS CURROS
1954 AURREKO CASTIGOCOTE BASQUE JOSE DI GIULI 12-d 3000 MT EUFORION DINKIE5 3:03.00 
1953 PAMPITA2 GUINO2PAMPUSA ROGELIO RODRIGUEZ 12-g 3000 MT DINKIE5 CAYENA3 3:04.604º LAIMANT
1952 BIZANCIO BLACKAMOOR4CUMBRE2 LUIS ALBORNOZ 8-a 3000M Grade ICUATRERO NEGRETE2 3:04:4º BUEN TIEMPO
1951 SLOOP3 CASTIGOLA FRAGATA JUAN BOGA 8-b 3000M Grade IMIRONTON2 NEGRETE2 3:10:4º DELFOS
1950 PENNY POST EMBRUJOENCOMIENDA GUILLERMO CERVI 9-g 3000 MT LUZEIRO CRUZ MONTIEL 3:04.40BY ½ L.
1949 MURANO2 CONGREVEVENEZIA9 JUAN DE LA CRUZ 3-b 3000 MT     3:07.60 
1948 URANIO CONGREVECHORLITA ALBERTO MILLA 11 3000M Grade IPOLVORIN VUECENCIA 3:03:4/5 
1947 ACADEMICO SINDBELOTTE SANTIAGO FUENTES 9-g 3000 MT CERVANTES3 ENTERPRISE 3:09.40 
1946 MIRON CARTAGINESMISS PURITY JOSE SANTOS RIESTRA 5-a 3000 MT CHURRINCHE CANTARO2 3:07.40 
1945 FILON FULL SAILFELINA JUAN LAPISTOY 3-o 3000 MT HIDALGO3 CANTARO2 3:06.40 
1944 BANDERIN ALAN BRECKBARANDILLA O. CANAY 12-g 3000M       
1943 PROFANO CUTE EYESPROCELA ALBERTO MILLA 13-c 3000 MT BANDERIN ENGANADOR 3:06.40 
1942 LUNAR3 STAYERLUCEMA JOSE SANTOS RIESTRA 19-b 3000 MT PROFANO BUBALCO 3:03.20 
1941 PELLIZCO STRIP THE WILLOWPELICURA ANGEL PENNA 2-n 3000 MT MAZARINO JUDEA2 3:04.80 
1940 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR JOSE PETRAGLIA 8-h 3000 MT PETRONE2 COSQUILLOSO 3:06.80 
1939 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR JOSE PETRAGLIA 8-h 3000 MT DE FRENTE FILISTEO 3:07.40 
1938 CAMERINO2 COPYRIGHTCECILIA METELLA PEDRO MORENO 1-p 3000 MT ROLANDO MORATIN5 3:05.60 
1937 BALBUCO TRESIETEBIBESCA EMILIO RIDELLA 1-j 2800 MT LIMPIO EL PAMPERO 2:52.20 
1936 SOCORRO2 TOM PEARTREESIERRA CHICA FRANCISCO MASCHIO 16-h 2800 MT AMOR BRUJO3 MISURI 2:53.60 
1935 SOCORRO2 TOM PEARTREESIERRA CHICA RICARDO RODRIGUEZ 16-h 2800 MT HASTA HOY2 MISURI 2:53.00 
1934 SCARONE STAYERSONGE BLEU2 RICARDO RODRIGUEZ 10 2800 MT ALIVIADO3   2:53.60 
1933 ORIGAN ADAMS APPLECANTARIDINA PEDRO THOMPSON 16-e 2800 MT     2:55.20 
1932 PERLITA3 SCHAHRIARSOBERANA3 TIMOTEO ALTEZ 16-e 2800M Grade I    2:56" 
1931 COCLES COPYRIGHTCECILIA METELLA FRANCISCO MASCHIO 1-p 2800 MT Grade I    2:56.60 
1930 PERSEUS AIR RAIDCASIOPEA2 PEDRO DIAZ 8-j 2800 MT DON RAUL2 CONGREVE 2:54.80 
1929 MONSERGA PRONOSTICOMONEDILLA FRANCISCO MASCHIO 2-o 2800M Grade I    2:53" 
1928 MARON ST WOLFMAMITA ANGEL BERRO 12-a 2800 MT     2:55.20 
1927 RUBENS4 REMANSOMAMITA2 NACIANO MORENO 32 2800 MT     2:54.60 
1926 ZARPAZO3 LORD BASILLA GATITA ROSENDO AQUINO 17-c 2800 MT     2:56.60 
1925 PURITANO AIR RAIDPURA UVA2 GILBERTO CALDERóN 11-d 2800M Grade I    2:56" 
1924 SISLEY2 FLORES3MADONNA MIA VIRGINIO DA SILVA 9-c 2800 MT STAYER   2:55.40 
1923 MAMELUKE4 MOJINETECRAIGESK JOSE BENTANCUR 12-c 2800 MT     2:55.60 
1922 BUEN OJO CRAGANOURVIEW2 GABRIEL TORTEROLO 1-h 2800 MT CAID MANDARIN10 2:52.40 
1921 PALOSPAVOS PAPANATASROYAL PRINCESS JUAN TORTEROLO 14 2800M Grade IGAULOIS CAID 2:57" 
1920 BUEN OJO CRAGANOURVIEW2 GABRIEL TORTEROLO 1-h 2800 MT     2:58.40 
1919 LICAS PILLOLOTERIA4 EDUVIJES MELO 2800 MT     2:57.80 
1918 SACA CHISPAS2 DIAMOND JUBILEESIBILA TOMAS ACOSTA 16-e 2800M Grade I    2:56" 
1917 BELKISS OLD MANCHOLITA3 JUAN CARRERA 8-h 2800M Grade I    2:59" 
1916 OLDIMAN OLD MANFINTA JUAN CARRERA 3-n 2800M Grade I    2:55" 
1915 POMMERY3 ## CARLOS LUPI 2800 MT     3:00.20 
1914 MOJINETE CALEPINOPAGODA4 FRANCISCO OREZOLLI 8-c 2800 MT DUC DE FLEURY CHARLEY2 2:56.60 
1913 AMSTERDAM3 PIETERMARITZBURGHAYA 2-a 2800 MT     2:57.20 
1912 AMSTERDAM3 PIETERMARITZBURGHAYA 2-a 2800 MT     2:55.20 
1911 SARAH BERNHARDT5 FANTASTIC LIGHT2SHOWLADY 13-c 2800 MT     2:57.20 
1910 CONTACTO SIMONSIDEELECTRICA2 8-a 2500 MT SARAH BERNHARDT5   2:38.20 
1909 BLACK PRINCE2 DISCRETO2FLANQUEADORA FRANCISCO MILIA 10 2500M Grade I    2:38:4/5 
1908 MENTIROSA5 MILLENIUM4LA NILSON 20 2500M Grade I    2:40" 
1907 FISCAL4 EL AMIGOFELICITE6 1-b 2500M Grade I    2:42" 
1906 IGUAZU13 IMPERIO7CATARATA3 A6 2500 MT     2:40.60 
1905 PELIGROSO SENADOR3MESTIZA4 ROMERO 2500M Grade I    2:39" 
1904 PARTICULA STILETTO2PARVULA 9-g 3000 MT CALEPINO   3:12.60 
1903 SAN CARLOS2 SARGENTOPARVULA 9-g 3000M Grade IPOLAS CALEPINO 3:12" 
1902 MESALINA3 ORBITMIDGE5 8-j 3000 MT OVACION ULTIMATUM12 3:15.40 
1901Race Not Run
1900Race Not Run
1899 EUREKA19 DARTAGNAN5LAS FILIPINAS TOMAS GUILLEN 3000M Grade I    3:21" 
1897 IMPERIO7 NAPOLEON5LANGLA AGTE MARTIN GONZALEZ 4-b 3000 MT Grade IVESUBIO SEBASTOPOL2 3:13" 
1896 SEBASTOPOL2 FAME AND GLORYKNOCKCROGHERY ISIDRO SANCHEZ 17-b 3000 MT IMPERIO7 LANDSEER5 3:12.40 
1895Race Not Run
1894 REVERIE6 WHIPPER INLOTUS6 TOMáS GUILLéN Ar1 3000M Grade IBUENOS AIRES2 MALAKOFF3 3:14. 
1893 CAMORS EDWARD THE CONFESSOROMPHALE3 ISABELINO DIAZ 14 3000M Grade I    3:14. 
1892 CAMORS EDWARD THE CONFESSOROMPHALE3 ISABELINO DIAZ 14 3000M Grade I    3:15.2/5 
1891 GUERRILLERO3 CYLINDERDANCETTE4 PIO TORTEROLO 3 2500 MT Grade I    2:43.0 
1890 TILIMUQUE CHIVALROUS2SARSAPARILLA CARLOS VALE 4-f 3500 MT     3:54.80 
1889 HAVRE6 VERDUN2BIANCA17 25 3500 MT Grade IRECUERDO   3:55.00 
  Add info for an additional year