Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
BREEDERS’ STAKES - WOODBINE, ON
 CANADA - Restricted
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 NEEPAWA2 SCAT DADDYNIIGONS TOUCH MARK CASSE 1-w 12 F RestrictedSAY THE WORD6 FLIGHT DECK6 2:31.18TURF YIELDING [9 RAN]
2017 CHANNEL MAKER ENGLISH CHANNEL4IN RETURN WILLIAM I MOTT 5-b 12 F RestrictedFINAL COPY3 KING AND HIS COURT 2:29.7010 STARTERS; WON BY NOSE
2016 CAMP CREEK2 DUNKIRK9GO GO NEIGH RACHEL HALDEN 10-c 12 F RestrictedSIR DUDLEY DIGGES LEAVEM IN MALIBU 2:29.4526-1
2015 DANISH DYNAFORMER DYNAFORMERDANISH WILDCAT ROGER L. ATTFIELD 4-r 12 F RestrictedCONQUEST BOOGALOO LUCKY LINDY4 2:29.28TURF: FIRM
2014 AMIS HOLIDAY HARLANS HOLIDAYVICTORIOUS AMI JOSIE CARROLL 8-f 12 F RestrictedINTERPOL8 SQUEEZE THE KING 2:30.12TURF: FIRM
2013 UP WITH THE BIRDS STORMY ATLANTICSONG OF THE LARK2 MALCOLM PIERCE 10-c 12 F RestrictedRIVER SEVEN PYRITE MOUNTAIN 2:28.69TURF: FIRM
2012 IRISH MISSION GIANTS CAUSEWAYMISTY MISSION MARK R. FROSTAD 14-b 12 F RestrictedALDOUS SNOW QUAESITOR 2:30.90  
2011 PENDER HARBOUR2 PHILANTHROPIST2UPROAR2 MICHAEL P. DE PAULO 6-e 12 F RestrictedCROWNS PATH CELTIC CONVICTION 2:36.31TURF: SOFT
2010 MIAMI DECO LIMEHOUSE2MIAMI DREAMS BRIAN A. LYNCH 4-c 12 F RestrictedSTORMY LORD2 COGNASHENE 2:34.24YLDG, 13R, M- ¾- 2¼- 6¼, BROKE MAIDEN
2009 PERFECT SHOWER PERFECT SOULSHOWERING ROGER L. ATTFIELD 10-c 12 F RestrictedGUIPAGO RESERVOIR3 2:29.39TURF: FIRM
2008 MARLANG LANGFUHRMARIENBURG DEBBIE ENGLAND 3-i 12 F RestrictedSLIGOVITZ SOLITAIRE15 2:28.58 
2007 MARCHFIELD AP INDYPICO TENERIFFE MARK E. CASSE 4-m 12 F RestrictedTWILIGHT METEOR ITS LIKE THIS 2:29.50TURF: FIRM
2006 ROYAL CHALLENGER2 TOUCH GOLDVALID LEADER BRIAN A. LYNCH 16-c 12 F RestrictedFRENCH BERET SHILLELAGH SLEW 2:28.66TURF: FIRM
2005 JAMBALAYA6 LANGFUHRMUSKRAT SUZIE CATHERINE DAY-PHILLIPS 4-m 12 F RestrictedAREA LIMITS SEE THE WIND 2:27.86 
2004 A BIT OGOLD GOLD FEVERANNASAN CATHERINE DAY-PHILLIPS 1-n 12 F RestrictedBURST OF FIRE2 SILVER TICKET 2:27.15 
2003 WANDO2 LANGFUHRKATHIES COLLEEN MICHAEL KEOGH 9-d 12 F RestrictedSHOAL WATER COLORFUL JUDGEMENT 2:28.03TRIPLE CROWN WINNER
2002 PORTCULLIS4 SMART STRIKEDANCERS GATE MARK R. FROSTAD 2-o 12 F RestrictedEL SOPRANO MOUNTAIN BEACON 2:29.80 
2001 SWEETEST THING2 CANDY STRIPESESCAPE REALITY ROGER L. ATTFIELD 4-r 12 F RestrictedFLAMING SKY2 ASIA7 2:29.907-1/2
2000 LODGE HILL COZZENELINSATIABLE TODD A. PLETCHER 10-d 12 F RestrictedMASTER STUART SCATTER THE GOLD 2:28.97 
1999 FREE VACATION FLY SO FREEMIAMI VACATION ROGER L. ATTFIELD 23-b 12 F RestrictedJOHN THE DRUMMER AMERICAN FALCON 2:28.45 
1998 PINAFORE PARK ASCOT KNIGHTFLEET COURAGE ROGER L. ATTFIELD A4 12 F RestrictedPATRIOT LOVE COMET KRIS 2:30.201-3/4
1997 JOHN THE MAGICIAN BOLD RUCKUSJACKJON JOHN A. ROSS 9-h 12 F RestrictedONE EMOTION HEAVEN TO EARTH 2:35.60NECK
1996 CHIEF BEARHART CHIEFS CROWNAMELIA BEARHART MARK R. FROSTAD 13-c 12 F RestrictedFIRM DANCER SEALAUNCH 2:28.609-1/2
1995 CHARLIES DEWAN CHARLIE BARLEYDEWANS ADVOCATE MARK R. FROSTAD 4-m 12 F RestrictedMT SASSAFRAS DAGDA 2:26.40FM. 13R, 11F. NO-¾1-½
1994 BASQUEIAN BOUNDING BASQUEVALSE MUSETTE DANIEL J. VELLA 4-k 12 F RestrictedPAGAGAR TESTALINO 2:47.80 
1993 PETESKI AFFIRMEDVIVE ROGER L. ATTFIELD 20 12 F RestrictedFLASHY REGENT ENGLISH TOFF 2:30.40TRIPLE CROWN WINNER
1992 BLITZER ZIGGYS BOYSIRONA DANIEL J. VELLA 19 12 F RestrictedCLASSIC REIGN RODIN9 2:35.60 
1991 DANCE SMARTLY DANZIGCLASSY N SMART JAMES E. DAY 23-b 12 F RestrictedSHINY KEY JANUARY MAN 2:31.40TRIPLE CROWN WINNER
1990 IZVESTIA ICECAPADESHY SPIRIT ROGER L. ATTFIELD 2-n 12 F RestrictedCOZZENES PRINCE SECRET N CLASSY 2:33.40TRIPLE CROWN WINNER
1989 WITH APPROVAL CAROPASSING MOOD ROGER L. ATTFIELD 2-n 12 F RestrictedMOST VALIANT TOLEDO SALAMANCA 2:29.00TRIPLE CROWN WINNER
1988 KINGS DEPUTY DEPUTY MINISTERMAJESTIC MISS JAMES E. DAY 21-a 12 F RestrictedDERF SMART LORD 2:30.60 
1987 HANGIN ON A STAR VICE REGENTHANGIN ROUND JAMES E. DAY 14-b 12 F RestrictedCORYPHEE STREET PARTY2 2:30.00 
1986 CAROTENE GREAT NEPHEWCARROT TOP2 ROGER L. ATTFIELD 21-a 12 F RestrictedROYAL TREASURER GOLDEN CHOICE 2:32.60 
1985 CROWNING HONORS WAJIMAMAJESTIC KAHALA ARTHUR H. WARNER 10-a 12 F RestrictedIMPERIAL CHOICE SIR RUFUS 2:50.00 
1984 BOUNDING AWAY VICE REGENTBAMBEE T T MACDONALD BENSON 9 12 F RestrictedCOOL NORTHERNER LUNDYS LANE 2:32.60 
1983 KINGSBRIDGE ICECAPADECRELITA JOHN J. TAMMARO, JR. 1-m 12 F RestrictedVAL DU NORD CANADIAN FACTOR 2:32.40 
1982 RUNAWAY GROOM BLUSHING GROOMYONNIE GIRL JOHN A. DIMARIO 4-r 12 F RestrictedBRIAR WIND CREIGNEISH 2:32.20 
1981 SOCIAL WIZARD SNOW TWISTSOCIAL HAZARD DONALD H. CAMPBELL 1-a 12 F RestrictedFROST KING ASSEZ VITE 2:48.80 
1980 BEN FAB LE FABULEUXNEARANNA JACQUES DUMAS 10-c 12 F RestrictedALLAN BLUE DRIVING HOME 2:31.603RD WIN IN A ROW
1979 BRIDLE PATH2 KENNEDY ROADROMAN GUN MACDONALD BENSON 1-h 12 F RestrictedMASS RALLY LORD FAIRWAYS 2:29.60 
1978 OVERSKATE NODOUBLEOVERSTATE GIL H. ROWNTREE 22-b 12 F RestrictedSATANIA MR SENATOR 2:29.40 
1977 DANCE IN TIME NORTHERN DANCERALLEGRO FRANK H. MERRILL, JR. 3-g 12 F RestrictedAGGRAVATING ARCHIE WINSTONE 3:01.60 
1976 TINY TINKER ROUND TOWERHOLY HANNAH GEORGE S. NEMETT 3-o 12 F RestrictedBOLD ENTERPRISE LUCKY CONN 2:31.20 
1975 MOMIGI LAUGH ALOUDHOLD ME CLOSE JOHN MORAHAN 9-h 12 F RestrictedPAMPAS HOST LENJOLEUR 2:38.20YL
1974 HAYMAKERS JIG BOLEROHAY LILY LOUIS C. CAVALARIS, JR. 7 12 F RestrictedRASH MOVE RUSHTONS CORSAIR 2:30.80 
1973 COME IN DAD FATHERS IMAGECOME IN PLEASE CONRAD COHEN 1-l 12 F RestrictedTARA ROAD GOOD PORT 2:33.60 
1972 NICE DANCER NORTHERN DANCERNICE PRINCESS JERRY G. LAVIGNE 1-e 12 F RestrictedPRESIDIAL TWICE RULER 2:35.80 
1971 BELLE GESTE THE SCOUNDRELFRENCH SAFARI CARL F. CHAPMAN 1-e 12 F RestrictedCOOL MOON NEW PRO ESCAR 2:28.00 
1970 MARY OF SCOTLAND NEARCTICTRUDIE DEAR LOUIS C. CAVALARIS, JR. 4-n 12 F RestrictedALMONER PREBENS PRIDE 2:38.40 
1969 GREY WHIZ PROMISED LANDJA-BELLE JOHN (YONNIE) STARR 14-a 12 F RestrictedSHARP-EYED QUILLO NOT TOO SHY 2:29.00 
1968 NO PARANDO VICTORIA PARKRIBOLA JOHN (YONNIE) STARR 4-n 12 F RestrictedPHELODIE BIG BLUNDER 2:30.00 
1967 PINE POINT ALL HANDSROUND CAMERA JERRY C. MEYER 1-o 12 F RestrictedBATTLING YAHOO WAHOO 2:32.20 
1966 TITLED HERO CANADIAN CHAMPCOUNTESS ANGELA PATRICK MACMURCHY 14-c 12 F HES A SMOOTHIE BURNING LUKE 2:31.40 
1965 GOOD OLD MORT PROMISED LANDBLUE PATH JERRY C. MEYER 10 12 F VICTORIAN ERA ISLE OF MULL3 2:43.00 
1964 ARCTIC HILLS NEARCTICBAFFIN BAY WILLIAM H. MOORHEAD 22-a 12 F FAST ANSWER2 JUDO KING 2:33.60TURF: GOOD
1963 CANEBORA CANADIAN CHAMPMENEBORA GORDON J. MCCANN 12 12 F BOFJAC BLACK N RED 2:32.20 
1962 CRAFTY LACE CRAFTY ADMIRALFRENCH LACE J. MOONEY JR. 13-c 12 F KING GORM CHOPERION 2:52.00 
1961 SONG OF EVEN VIMYEVENSONG GORDON J. MCCANN 21-a 12 F RELUCTANT DEB GALINDO 2:31.60 
1960 HIDDEN TREASURE DARK STARRATINE ROBERT S. BATEMAN 17-b 12 F NAUGHTY FLIRT MENANTIC 2:34.40 
1959 NEW PROVIDENCE BULL PAGEFAIR COLLEEN GORDON J. MCCANN 9-d 12 F RestrictedSUNDAY SAIL MR ROOSTER 2:39.80TRIPLE CROWN WINNER (INAUGURAL RUNNING)
1958 DR EM JAY CHOP CHOPSOLAR DISPLAY ARTHUR H. WARNER 4-j 12 F EPIC LAD HAPPY HARRY 2:03.60 
1957 THE SCHREIBER BUNTY LAWLESSACEE E. HALL 13-c 12 F RestrictedLAD ATOR ALIS PRIDE 2:04.00 
1956 CANADIAN CHAMP WINDFIELDSBOLESTEO JOHN PASSERO 9-b 9 F LAWDAY QUEENS REIGH 1:52.00 
1955 ACE MARINE ACE ADMIRALMAZARINE JOHN (YONNIE) STARR 3-h 9 F RestrictedSENATOR JIM FLYING ADMIRAL 1:51.40 
1954 QUEENS OWN WAR JEEPSEA REIGH GORDON J. MCCANN 10-d 9 F KING MAPLE HI LAUDE 1:56.40 
1953 CHAIN REACTION CHOP CHOPERSTWHILE2 RICHARD TOWNROW 21 9 F WINTER LADY3 LIVELY ACTION 1:51.60 
1952 GENTHORN FIRETHORNG I JENNY W. RUSSELL 3-n 9 F MRS HOOD EPIGRAM2 1:53.60 
1951 LIBERTINE4 KHORASANLIBERTY QUEEN RED BARNARD 2-d 8.5 F BEAR FIELD IRISH CANADIAN 1:45.60 
1950 NEPHISTO FAIRARISMADEMOISELLE SATAN ARTHUR BRENT 5-d 8.5 F UNIONVILLE MCGILL 1:43.60 
1949 GRILLED THIRD DEGREESCARLETT OHARA2 JOHN J. THORPE 2-f 8.5 F BUNTY LINE BOLARIS 1:46.00 
1948 LAST MARK KOENIGSMARK2MCTAB JAMES G. FAIR 2-o 8.5 F ALL BRITISH EXPLOITER 1:50.20 
1947 CANADAS TEDDY TEDDY WRACKWEE TODDLER2 MORRIS FISHMAN 13-c 8.5 F YELLOWKNIFE2 MOLDY 1:44.60 
1946 WINDFIELDS BUNTY LAWLESSNANDI ALBERT E. ALEXANDRA 11-c 8.5 F KINGARVIE BLUESWEEP 1:45.40 
1945 UTTERMOST SOLEIL DU MIDIUPPERMOST C. HOWARD 8-f 8.5 F RestrictedFLORAL GIFT2 OPTIONOR 1:46.60 
1944 BROOM TIME BROOMSRISE T. FROST 12-b 8.5 F RestrictedCUM LAUDE OMPALO 1:46.20 
1943 TULACHMORE WORTHMORE2TULACH ARD W. MACDONALD 12 8.5 F RestrictedTALIPAT GALLANT FOE 1:47.60 
1942 SHEPPERTON2 SUN CRAIGCHATWATER FRED H. SCHELKE 4-g 8.5 F DEPRESSOR PANBROOM 1:46.80 
1941 ATTRISIUS FRISIUSATTACK3 J. SMITH A1 8.5 F RestrictedTOP BOOTS PASSA GRILLE 1:49.80 
1940 HOOD MARINETHE WISHING WELL C. MITCHELL 3-b 8.5 F RestrictedSILVOS FROBISHER2 1:47.20 
1939 ARCHWORTH WORTHMORE2ARCHIPELAGO2 MARK COWELL 10-d 8.5 F SEA GENERAL JELWELL 1:48.40 
1938 MONA BELL OSIRIS2BELMONA ALBERT E. ALEXANDRA 10-c 8.5 F BUNTY LAWLESS SKYROS3 1:46.40 
1937 FORE ISUS FRISIUSFORECAST2 ARTHUR BRENT 23-b 8.5 F CEASE FIRE5 ALDWYCH 1:48.80 
1936 SAMOAN2 SPEY PEARLSAMOA2 JOHN J. THORPE 10-d 8.5 F SPEARMAN5 LADYMUCH 1:46.80 
1935 GAY SYMPATHY SOLACE3GALLANT KITTY JOHN J. THORPE 1-b 8.5 F SALLY FULLER PESTLE2 1:49.00 
1934 HOROMETER HOURLESSSTAR PAL HARRY GIDDINGS JR. 23-b 8.5 F SPEYGOLD CANDY FEAST 1:47.80 
1933 KHAKI JOHN FIRST SIGHT3KHAKI CAMPBELL FRED SCHELKE 16-a 8.5 F RestrictedHEAP GOOD HAPPY HOPES 1:51.60 
1932 QUEENSWAY OLD KOENIGCHRYSOBERIL HARRY GIDDINGS JR. 14-a 8.5 F EASTER HATTER SHADY WELL 1:48.20TRIPLE CROWN WINNER (UNRECOGNIZED)
1931 FROTH BLOWER CUDGELCHRYSOBERIL HARRY GIDDINGS JR. 14-a 8.5 F BRONZE7 OIL RITE 1:47.80 
1930 WHALE OIL OIL MAN2SOUTH SHORE3 FRED SCHELKE 12-b 8.5 F RestrictedKINGSWAY2 STAR CREST2 1:49.60 
1929 CIRCULET GOLDEN SPHERELETTY LIND WILLIAM H. BRINGLOE 2-g 8.5 F RestrictedLINDSAY3 DANCE CIRCLE 1:49.60 
1928 YOUNG KITTY OLD KOENIGGALLANT KITTY WILLIAM H. BRINGLOE 1-b 8.5 F FERRY OF FATE HANNA DEEBE 1:49.20 
1927 MR GAIETY FOR FAIRMARION GAIETY F. FOX A18 8.5 F RestrictedEVER MORE7 PERLAPIDES 1:51.40 
1926 TATTLING MARATHONINTRIGANTE3 HENRY MCDANIEL 8-c 8.5 F RestrictedPHANARIOT TAURUS14 1:48.80TRACK: FAST
1925 JEAN CREST SOBIESKIMISS JEAN3 J. W. BARBOUR a48 8.5 F RestrictedFORECAST2 DUCHESS25 1:48.80TRACK: FAST
1924 VRANA MARATHONPRISCILLA MULLENS HENRY MCDANIEL A1 9 F RestrictedISOLETTA6 SEVEN OAKS2 1:56.60TRACK: GOOD
1923 TRAIL BLAZER NEALONSOUTHERN MAID FRED H. SCHELKE 12-b 9 F RestrictedPERSISTENCE7 PRISMAR 1:58.00TRACK: GOOD
1922 PADDLE4 TIPPECANOE2BELLA FOX GEORGE WALKER 4-m 9 F RestrictedKINGS COURT3 BRYNTHONA 1:56.60TRACK: FAST
1921 HERENDESY HERESY3DEPENDS2 GEORGE WALKER 14-a 9 F RestrictedROYAL VISITOR4 MOLL CUTPURSE2 1:56.00TRACK: SLOW
1920 ST PAUL PLAUDMOREPANTHEA4 HARRY GIDDINGS, JR. 9 F RestrictedPRIMO4 SWEET BOUQUET5 1:56.00TRACK: FAST
1919Race Not Run
1918Race Not Run
1917 TARAHERA RED FOX2HERA5 GEORGE WALKER 4-r 9 F RestrictedGALLEY HEAD STURDEE 2:00.00TRACK: HEAVY
1916 MANDARIN4 HAVOC3ROYAL CHINA2 BARRY T. LITTLEFIELD 1-c 9 F RestrictedGALA WATER3 KAMA14 1:58.20TRACK: HEAVY
1915 FAIR MONTAGUE STANHOPEMEADOWLEY JOHN NIXON 5-j 9 F RestrictedTARTAREAN LINSIN 1:56.00TRACK: FAST
1914 BEEHIVE2 BASSETLAWMY HONEY4 HARRY GIDDINGS, JR. 4-r 9 F RestrictedVASTATIO SEA LORD9 1:56.60TRACK: FAST
1913 HEARTS OF OAK BASSETLAWLADY LIGHTFOOT3 HARRY GIDDINGS, JR. 40 9 F RestrictedCRYSTIAWOGA VOIVODE 1:56.40TRACK: SLOW - 3 RAN
1912 AMBERITE3 MARTIMASLYDDITE2 STANLEY MUMFORD 14-e 9 F RestrictedHERESY3 GOLD BUD2 2:04.00TRACK: SLOPPY
1911 ST BASS BASSETLAWLADY BETZ HARRY GIDDINGS, JR. 9 F RestrictedHAVROCK POWDERMAN 1:56.60TRACK: FAST
1910 PARMER THE COMMONERPLACENA JOHN NIXON 14-e 9 F RestrictedFROLIC20 WHAUP 1:59.60TRACK: FAST
1909 COURTIER3 PALADINSIBYL3 BARRY T. LITTLEFIELD A17 9 F RestrictedTOLLENDAL FORT GARRY5 1:58.20TRACK: FAST
1908 SEISMIC HAVOC3SEMLEY BARRY T. LITTLEFIELD 3-d 9 F RestrictedSHIMONESE DOG OF WAR 1:58.40TRACK: FAST; NOW PERMANENTLY FOR CDN-BREDS
1907 SEA WALL3 ST SERFFAIRLIE HEAD BARRY T. LITTLEFIELD 5-d 9 F GLIMMER5 KIRKFIELD 1:56.40TRACK: FAST
1906 SLAUGHTER HAVOC3MARTYRDOM2 BARRY T. LITTLEFIELD 8-k 9 F COURT MARTIAL3 CUMBERLAND LASS 1:56.40TRACK: FAST
1905 WILL KING CANNIE BOYTHE DUCHESS2 NATHANIEL DYMENT 5 9 F HALF SEAS OVER DILEAS2 2:00.50 
1904 WAR WHOOP3 WICKHAMLADY LIGHTFOOT3 JOHN NIXON 40 9 F NIMBLE DICK HEATHER JOCK 2:01.50 
1903 AYRSHIRE LAD DERWENTWATERAYRSHIRE LASS2 EDWARD WHYTE A3 9 F HAWKINS6 WAR MEDAL2 2:02.00 
1902 LYDDITE2 DERWENTWATERSPARK8 EDWARD WHYTE 14-e 9 F     2:00.502ND: RAVELSTOKE, 3RD: PLUM TART
1901 JOHN RUSKIN JUGGLER4RUSINA HARRY BLAIR 2-d 9 F ONEIROS PARISIAN LADY3 2:04.20TRACK: MUDDY
1900 THE PROVOST2 DERWENTWATERPIBROCH5 EDWARD WHYTE 19 9 F MAGOG5 OPUNTIA3 2:03.50 
1899 BUTTER SCOTCH DERWENTWATERSUGAR PLUM4 EDWARD WHYTE 35 9 F RestrictedFLYING BELLE4 GORDON M 2:03.00TRACK: FAST
1898 WENLOCK2 COURTOWNROSABELLE3 JOHN DYMENT 9 F DUMFRIES4 DISORDER3 2:04.00 
1897 WICKER2 WICKHAMFANNY CARTER C. LEIGHTON 9-a 9 F ROSEBURY3 LEADING LADY20 2:02.20 
1896 MELCHA STRATHSPEY2IRISH QUEEN3 EDWARD WHYTE 12 9 F     2:05.502ND: PRINCESS MAY (2 HORSE RACE)
1895 BONNIEFIELD SPRINGFIELD3BONNIE INO J. WALKER 40 9 F     2:09.752ND: CONFECTIONER, 3RD: KILTIE
1894 NANCY LEE3 STRATHSPEY2BONNIE BIRD3 B. ALCOCK 40 9 F     2:09.202ND: JOE MULLER, 3RD: FREE PRESS
1893 BONNIE DUNDEE4 STRATHSPEY2BONNIE BIRD3 B. ALCOCK 40 9 F     2:09.502ND: BONNIE BLUFF, 3RD: ATHALO
1892 JARDINE2 ALBERTCURTOLIMA D. CURTIN 12-b 9 F   MARTELLO 2:14.202ND: JAPONICA
1891 VICTORIOUS2 TERROR3BONNIE VIC JOHN R. WALKER 40 9 F BULLFINCH7 VOLGA27 2:01.50 
1890 PERIWINKLE5 KING ALFONSOCOTTONA CHARLES PHAIR 12 9 F   VESPERBELL n/a2ND: BON BON
1889 HELEN LEIGH STRACCHINO2MAUMEE3 J. WALKER A25 9 F COLONIST4 FLIP FLAP6 2:04.50INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year