Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO POLLA DE POTRILLOS - MARONAS
 URUGUAY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 VITO CORLEONE6 DROSSELMEYERDEMENTIEVA2 RICARDO COLOMBO 14 1600 MT Grade IROBINSON CRUSOE9 EL CONDE JUAN 1:35"372 CPS. X 1 CPO. 1/2
2015 MUY VELOZ2 MOGADOR3MUTUCA2 EDUARDO CROZA 9-g 1600 MT Grade IASIMON SUB CHECK 1:35"172 CPS. 3/4 X PZO.
2014 SIR FEVER TEXAS FEVERSIRINA2 JORGE A. PIRIZ 14-c 1600 MT Grade IINTERROGADO KAPANGA5 1:34.20 
2013 UAREADEMON WATCHMONUNIVERSAL RARA MARIO NUNES 4-b 1600 MT Grade IGRAND SALUTE3 HIELO2 1:35"353 CPS. - 3/4
2012 TIZON8 REDATTOREPAOLA RUBIA JULIO ORTIZ 3-f 1600 MT Grade IFIN DEL MUNDO UNSTOPPABLE4 1:34.84 
2011 BOBY DI JOB JOB DI CAROLINEFIDELIDAD2 JORGE H FIRPO 4-c 1600 MT Grade IDOPPLAVU NANSOUK 1:35.07 
2010 STORM DURO BERNSTEINDURA TOSS MARIO GONZALEZ 9-h 1600 MT Grade IFLIG BOY SUB FAR 1:35.961 CPO. - 1 CPO. 3/4
2009 ESCOLASO ESSAYONS2LOOK OUT6 JULIO ABARNO 11-g 1600 MT Grade IFORTUNA CERTA JUST ONE5 1:34.521/2 PZO. - VENTAJA MINIMA
2008 ROSSEL2 VISION AND VERSERAFAGA2 C. D. ETCHECHOURY 8-k 1600 MT Grade IACHILES DESCONFIADO2 1:34.1514/09/2008 / HORA: 18:55 / PISTA BUENA / VIENTO: EN CONTRA
2007 RASPUTIN10 RITZAFRICAN TOP P. GRANA 16-b 1600 MT Grade ICAFE SILVER GOMEK 1:34.47 
2006 NAIPE MARCADO2 TIMBERO2NADINKA FOSS PABLO MORALES 2-e 1600 MT Grade ICALIPSEAN DIN PUNTO FIJO3 1:34.391/2 - 1 CPO.
2005 INVASOR3 CANDY STRIPESQUENDOM ANíBAL SAN MARTíN 14-c 1600 MT Grade IPOTRI FLASH POTRI PENAROL 1:36.26FAST. 13 R. 5¾-NK-3½
2004 DAVIDE MUCH BETTER2GARANTIE2 JORGE REY 1-w 1600 MT Grade INICE ROAD AD BETTER 1:34"441 CPO. 1/2 - 1 CPO. 1/4
2003 GUAMBIA BO POLIGLOTESONG OF LOVE SERGIO CAJAL 4-b 1600 MT Grade IIRRESPETUOSO GG DON LAGUNA 1:35.65TRACK: GOOD - WON BY A HEAD
1997 RISOLTO2 RITZSOLUCION3 FREDY TRIAS 9-e 1600 MT Grade IVIALE TEMPORAL FOSS 1:38:4/54º CAIN
1996 BIEN GUAPO BIEN BACANASPERA3 DAMACIO PATRON 1-n 1600 MT Grade INIKI5 DER EYE  4º GAMBLERIANO
1995 SEVEN GOLD SPORTIN GOLDSEGA WALTER R. BAEZ 16-e 1600 MT Grade IRAVEL4 DON JUAN CE  4º CEST DONZY
1994 PARSIPHAL PARALLEL2CULMINACION2 JOSE GIMENEZ 2-f 1600 MT Grade INAT KING COLE INDIAN EYE  4º HIFI
1993 GALAXY FOSS2 FULL TOSS2GALAXIA5 JUAN P. MARTINEZ 14-f 1600 MT Grade IBLACK FOSS ESTOQUE2  4º CLAREMONT
1992 MOUNT ROYAL ADMIRALS LAUNCHNORTHERN MAID RICARDO AMADO 9-c 1600 MT Grade IRIVERON2 VIVILLO  4º PARTAGAS
1991 OCEAN PEARL2 LORD BYRON2SEAMYSIDE RICARDO AMADO 1-l 1600 MT Grade IINESOK ALIENTO3  4º INTERLUDIO
1990 DON OMAR2 OAK DANCERDONA MIA4 ANTONIO H. MARSIGLIA 18-a 1600 MT Grade IADYACENTE MERCENARIO 1:35"2/5 
1989 CENTAURUS2 JUEZ DE PANDAYBREAK3 RAMON PERALTA 1-c 1600 MT Grade ICOINTREAU7 ABBEY5  4º REGIDOR
1988 AMODEO SNOW GABINSALAMBO LUIS A. SORIA 3-d 1600 MT Grade IACTIVADO HARVARD7 1:35.4º SHEKEL, GANADA POR 3 CPS.
1987 LEICESTER4 LEGENDARIO3LUZ VERDE2 ANTONIO H. MARSIGLIA 9-b 1600 MT Grade IRISING MOON HAMMERSET  4º RITZ
1986 CICLO2 QUIGURICOMEDIE3 ANTONIO H. MARSIGLIA 3-n 1600 MT Grade IKING9 FRENETICO12  4º LETAL
1985 QUIQUEÑO QUIGURILAS PENAS WALTER R. BAEZ 1600 MT Grade IENGRUPIDO3 TABOR13   
1984 HARDY7 HARKEN2LA MACARENA3 ROGELIO RODRIGUEZ 12-g 1600 MT Grade IFANAL LORD BYRON2  4º LEONTONIO
1983 LIBRETO LEON2JAVIOLA RUBEN SOSA 4-p 1600 MT Grade ICABRESTO3 BLACK BIRD3  4º GAMBLER
1982 BATAILLEUR3 OUR TALISMANFACTION ANTONIO H. MARSIGLIA 9-g 1600 MT Grade IELDELITO MILFAIR  4º SMUGGLER 5º COSMOS
1981 VIRAZON DORIGNYVERA T ISAUL REY 14-a 1600 MT Grade I      
1980 MONACILIO QUIGURIMORERIA3 ROGELIO RODRIGUEZ 14-f 1600 MT Grade ILOTUS10 PRUNIER3 1:36.4/54º WAINE, GANADA POR 5 CPS.
1979 THE LAST SNOW CRYLA RINCONADA5 PABLO GELSI 6-e 1600 MT Grade I     4º VICEREGAL
1978 QUEMANTE ALIGNMENT2QUEMACINA FREDY TRIAS 4-o 1600 MT Grade IMICAELO JAMIE BOY3   
1977 HAMPSTEAD HEATHENMONYAGUA ROGELIO RODRIGUEZ 12-d 1600 MT Grade IGIULIANO4 VIHUELO 1:41.2/54º FRASCO, GANADA POR 1/2
1976 CINZANO3 TUDOR PARKANNABEL LEE PABLO GELSI 4-b 1600 MT Grade IAMATEUR4 MOGAMBO2 1:38.80 
1975 LEGENDARIO3 GABINELEGY3 RAUL PRIETO 43 1600 MT Grade IBATINTIN2 ORMOLO   
1974 REY SOL GABINPIRANGI RAUL PRIETO 8-b 1600 MT Grade IEXTREMO QUIGURI   
1973 OTOÑAL2 GABINRANCHERITA2 RAUL PRIETO 1600 MT Grade ICALISTRATO2 MARTILLERO  4º ALEUTER
1972 MAURE MIGHTY FENNECLA FALCONIERI 11-f 1600 MT Grade I  COLUMBUS   
1971 CHOCON CHAVAL2COPELIA PABLO GELSI 14-a 1600 MT Grade ISANTOTO CELTICO2 1:39"4/5PISTA FANGOSA
1970 TECO3 FIOTRENZA 14-f 1600 MT Grade ISAFARI14 CARETO3   
1969 ELOCUENTE4 ENTERPRISEBIENESTAR2 ANTONIO H. MARSIGLIA 2-a 1600 MT SOL DE NOCHE CLAIRON4 1:37.00 
1968 ANTONY2 AURREKOBEAUTIFUL5 19-b 1600 MT Grade ICUARAI CONQUEROR3   
1967 EVADIDO EGLANEKOMAHARANI3 MANUEL DA COSTA 4-h 1600 MT Grade I     4º VALLEJO
1966 HUGOLINO REY CLAROFLIPPITY 3-n 1600 MT Grade IBASTION14     
1965 TIO VIEJO BOUCHERONCANONERA 14-a 1600 MT Grade IRED GRASS PAOLUCCIO  4º CARISSIMO
1964 KERFLAX KER ARDANFAST3 9-h 1600 MT Grade IANGELICO    4º LALINDE
1963 CASTELO2 CURRY3LEGITIMA2 4-b 1600 MT Grade ISNOW CROWN     
1962 LOCO LOCO2 LUZEIROBUD8 HECTOR MARINHO 1-j 1600 MT Grade IESPARTACO12 ARIEL13 1:37.4º DISPARADO, GANADA POR 1/2 CBZ.
1961 REMANSO4 URANIOBETTY18 16-e 1600 MT Grade ICURSI2     
1960 ZUMBADOR HIDALGO3ZARZALENA IGNACIO RIJO 12-g 1600 MT Grade ILINIERS2 VENGATIVO 1:38.2/5GANADA POR 3/4
1959 CAMBORIO2 RIGOBERTOCOBRA5 1600 MT Grade IEGLANEKO UTRILLO5  4º BAAL
1958 VITAFOSFIL JUMBO JINKSLA BUBU 5-d 1600 MT Grade I  MI TOCAYO  4º TOWNSED
1958 VITAFOSFIL JUMBO JINKSLA BUBU 5-d 1600 MT Grade I  MI TOCAYO  4º TOWNSED
1957 VALLEY6 URANIOCOLINA10 16 1600 MT Grade IFIO ETON10  4º GLOBE
1956 PETROLEO3 URANIOPETRILLA ALBERTO MILIA 1-h 1600 MT Grade ICONDOR24 PRETENCIOSO6   
1955 ESCIPION2 ENTERPRISECIRENE2 ALBERTO MILIA 5-h 1600 MT Grade IBAYUCUA    4º BARBARROJA
1954 SCOOTER CASTIGOLA FRAGATA ALBERTO MILIA 8-b 1600M Grade IELECTOR12 TOURBILLON3 1:37:2/54º BROCHE NP: BATIFONDO, PELERO, GANADA POR 2 CPS. 1/4 EL 3º A 3 CPS.
1953 AURREKO CASTIGOCOTE BASQUE JOSE DI GIULI 12-d 1600M Grade ICARDINAL24 EUFORION 1:37:2/54º URAL NP: PRINCIPE, MINARETE, DIABLOTIN, PACO, ZORZALITO
1952 BALTIMORE4 BLACKAMOOR4ATLANTICA2 1-e 1600 MT Grade IBORSCH3 VAN GOGH13  4º PATOTERO
1951 BIZANCIO BLACKAMOOR4CUMBRE2 LAURO ALBORNOZ 8-a 1600 MT Grade IBON COEUR3 MONTANERO4 1:34.4/54º LIBERTY
1950 SLOOP3 CASTIGOLA FRAGATA JUAN BOGA 8-b 1600 MT Grade ICUATRERO VARSITY2 1:35"1/5 
1949 LUZEIRO LATEROCOSACA FERMIN CARMINATI 11 1600 MT Grade ILEBLON3 SELVATICO3 1:37:2/5PUESTA ENTRE LUZEIRO Y LEBLON 4º TUMOK
1948 MONTRACHET2 RULER4LILY MOREL 1600 MT Grade I      
1947 POLVORIN SOCORRO2POLCAHUE 32 1600 MT VUECENCIA SIETE BRAVO3   
1946 METEOR20 PIOJITOPATSEY ALBERTO MILIA 8-c 1600 MT Grade ICOMANDO2 MAL TIEMPO   
1945 CHASCO3 SCHAHRIARCHASQUILLA 2-o 1600 MT Grade I      
1944 CANGO CABOCLOPRETTY EYES4 ALBERTO MILIA 4-f 1600 MT Grade IMI LOCO2 MIRASOL7   
1943 LORD COTY COTYLADY BERKELEY ALBERTO MILIA 3-i 1600 MT MONTERREAL2 PROTESTO 1:35.20 
1942 BLACKAMOOR4 BADRUDDINAPPLE CIDER ANGEL BERRO 27-a 1600 MT Grade ITRONADOR3    4º FRONDOSO
1941 LUNAR3 STAYERLUCEMA JOSE SANTOS RIESTRA 19-b 1600 MT Grade IHIJOLISTO BOMILCAR 1:35:4/54º LATERO NP: TIMBò, GARBOSO
1940 SOEZ SOCORRO2PTEROPUS2 1600 MT Grade ITRIANO6 BARRANCO5 1:37:1/54º MISTO NP: POLUX, CAPIROTE, CHAMBERY, GALEOTE, POLAR, PARABELLUM, ELIXIR, GANADA POR 1 CPO. EL 3º A 1 PZO.
1939 TABLETEO AMSTEL2TABLETA 4-h 1600 MT Grade IGUAPETON3 PRESTO21 1:37:4º VINO TINTO NP: CASCARON, CERRITO, CHIFLENLO, AGRESIVO, GERMINAL, GANADA POR 3/4 CPO. EL 3º A 1 CPO.
1938 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR JOSE PETRAGLIA 8-h 1600 MT Grade ISUNTUOSO6 BRICK 1:36:004º ORGULLOSO, NP: EL GLORIOUS, NAUTICO, BERMELLON, GANADA POR 1 CPO. 1/2 EL 3º A 3/4 CPO.
1937 SIROCCO10 TABLE GREENLAYA3 MARTIN ROJAS 12-g 1600 MT Grade ICAAIMBE PRETENCIOSO6 1:37:4/54º MACHETE 5º STRAUSS 6º RENCOR BRUJO 7º SPORTING 8º RADIANT, GANADA POR 1/2 CBZA. EL 3º A 1 CPO.1/2
1936 JOEY11 SIR BERKELEYCARULI ALBERTO MILIA 32 1600 MT Grade IVALILLO MY JOLLY 1:37:3/54º AGENTE NP: ANTAñO, FIRST JOLLY, LATIDO, BUSCAPIE, MI ACIERTO, FRIC, TAIMADO, GANADA POR 1/4 CPO. EL 3º A 2 CPS.
1935 DON ANGEL4 AYACUCHO2SENTENCE8 VIRGILIO RIVERON 1600 MT Grade IYONOSE2 RESCATE 1:36:3/54º PERFIL 5º PEDANTON 6º FUNCAS 7º SOLTERON 8º CACHO 9º PANAMè, GANADA POR 2 CPS. EL 3º A 2 CPS.
1934 AVANCE9 ASTEROIDE2LUZ MALA M. GONZALEZ 8-j 1600 MT Grade ISOMBRIO6 HOOVER 1:38:1/54º SAFETY 5º ORO 18 6º YEARLING 7º OLIMPO 8º EL CHIC 9º ADIVINADOR, GANADA POR 4 CPS. EL 3º A 3 CPS
1933 CARRIGBYRNE PICHINSHORT CIRCUIT3 3-d 1600 MT Grade I      
1932 ZORZALERO ZODIAC3WESTERIA4 JUAN GOMEZ 3-m 1600 MT Grade ITEMPRANO5   1:38.601 CPO.
1931 CHARLESTON12 HUNT LAWPATTE EN LAIR 14-b 1600 MT Grade I      
1930 SANS GENE7 SANS TACHE5VERA5 2-i 1600 MT Grade I      
1929 CARRION2 COPYRIGHTPLUS ULTRA4 ANGEL BERRO 3-m 1600 MT Grade I      
1928 ZORRO VIEJO2 YAGO2ZORRA BLANCA 10-b 1600 MT Grade I      
1927 MARQUITO SOLIS2MORA7 LUIS COVA 8-e 1600 MT Grade ISAHIB18   1:36"1/51/2 PZO.
1926 LANCIER PILLOLA NACION2 ALBERTO MILIA 15-a 1600 MT Grade IH S   1:38"2/5 
1925 ARAL2 ASTURIANO2MERRY LASSIE4 8-a 1600 MT Grade I      
1924 PURITANO AIR RAIDPURA UVA2 11-d 1600 MT Grade I      
1923 SISLEY2 FLORES3MADONNA MIA VIRGINIO DA SILVA 9-c 1600 MT Grade IENVITE TAYLOR2 1:38" 
1922 EL CUBANO3 HURRY UP2NICOTINE10 16-h 1600 MT Grade II BIGRE STAYER  GANADA X LA CABEZA EL 3º A 2 CUERPOS 4º LLEGO RICHMOND 5º CARLOS ALBERTO 6º PINCEL
1921 PRIPOOL THE WHIRLPOOLPRIMICIA14 1-r 1600 MT Grade IMANDARIM5 EL BARON6 1:39:2/52 LENGHTS
1920 ALDEANO YAGO2ZAMARRA A. FLAMANT 10-b 1600 MT Grade IFORD CAID 1:40"2/5 
1919 LINIERS PILLOLA CIGALE4 JUAN CARRARA 2-s 1600 MT Grade IPASTEUR9   1:38"2/5 
1918 ZORRO AZUL4 SHAH JEHAN5ZAMORA5 10-b 1600 MT Grade I      
1917 BENZ4 PILLOBEGONIA9 JUAN CARRARA 5-d 1600 MT Grade IGAZCON   1:39" 
1916 ONCE DE ABRIL BUCKMINSTER2SUFRAGETTE4 1600 MT Grade I      
1915 GENERAL BOOTH2 DELAREYSATANICA4 29 1600 MT Grade I      
1914 ZAPADOR4 PERSIAN GARDEN3ZAZA22 FRANCISCO MILIA 10-b 1600 MT Grade I      
1913 RICAURTE DIAMOND JUBILEEREBELLE6 JUAN C. MORALES 5-j 1600 MT Grade IMAY BOY4 PIEL ROJA2 1:40:3/54° BARATIJA, GANADA POR 1/2 PZO. EL 3° A LA CBZA.
1910 LINIERS PILLOLA CIGALE4 2-s 1600 MT Grade I    1:38"2/5 
1909 SOLDADO8 SALTO10- A6 1600 MT Grade I      
1908 DON SEVERO GUAZUNAMBIILUSA3 PEDRO GARCIA 2-i 1600 MT Grade ICICERON8   1:40:4/5 
1907 JUPITER18 IMPERIO7GLICINA6 1600 MT Grade I      
  Add info for an additional year