Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
JAPAN CUP - TOKYO, FUCHU
 JAPAN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 CHEVAL GRAND HEARTS CRY2HALWA SWEET YASUO TOMOMICHI 12-c 2400 MT Grade IREY DE ORO6 KITASAN BLACK 2:23.7017 STARTERS; WON BY 1 1/4 LENGTHS
2016 KITASAN BLACK BLACK TIDESUGAR HEART2 HISASHI SHIMIZU 9-g 2400 MT Grade ISOUNDS OF EARTH CHEVAL GRAND 2:25:0817 STARTERS; WON BY 2 1/2 LENGTHS (JRD)
2015 SHONAN PANDORA DEEP IMPACTCUTIE GOLD TOMOKAZU TAKANO 1-t 2400 MT Grade ILAST IMPACT2 LOVELY DAY7 2:24.70TURF: FIRM
2014 EPIPHANEIA SYMBOLI KRIS SCESARIO3 KATSUHIKO SUMII 16-a 2400 MT Grade IJUST A WAY SPIELBERG6 2:23.10TURF: FIRM
2013 GENTILDONNA3 DEEP IMPACTDONNA BLINI SEI ISHIZAKA 16-f 2400M Grade IDENIM AND RUBY TOSEN JORDAN 2:26.1 
2012 GENTILDONNA3 DEEP IMPACTDONNA BLINI SEI ISHIZAKA 16-f 2400M Grade IORFEVRE3 RULERSHIP2 2:23.1 
2011 BUENA VISTA14 SPECIAL WEEKBIWA HEIDI HIROYOSHI MATSUDA 16-c 2400M Grade ITOSEN JORDAN JAGUAR MAIL 2:24.2 
2010 ROSE KINGDOM KING KAMEHAMEHAROSEBUD KOJIRO HASHIGUCHI 1-w 2400M Grade IBUENA VISTA14 VICTOIRE PISA 2:25.2BUENA VISTA DQ 1ST -> 2ND
2009 VODKA6 TANINO GIMLETTANINO SISTER KATSUHIKO SUMII 3-l 2400M Grade IOKEN BRUCE LEE RED DESIRE2 2:22.4 
2008 SCREEN HERO GRASS WONDERRUNNING HEROINE YUICHI SHIKATO 1-x 2400M Grade IDEEP SKY3 VODKA6 2:25.5 
2007 ADMIRE MOON END SWEEPMY KATIES HIROYOSHI MATSUDA 7-f 2400 MT Grade IPOP ROCK3 MEISHO SAMSON 2:24.70TURF: FIRM
2006 DEEP IMPACT SUNDAY SILENCEWIND IN HER HAIR YASUO IKEE 2-f 2400 MT Grade IDREAM PASSPORT OUIJA BOARD2 2:25.10TURF: FIRM
2005 ALKAASED KINGMAMBOCHESA PLANA LUCA M. CUMANI 10-c 2400 MT Grade IHEARTS CRY2 ZENNO ROB ROY 2:22.10TURF: FIRM - NDR
2004 ZENNO ROB ROY SUNDAY SILENCEROAMIN RACHEL KAZUO FUJISAWA 2-b 2400M Grade ICOSMO BULK DELTA BLUES3 2:24.2 
2003 TAP DANCE CITY PLEASANT TAPALL DANCE SHOZO SASAKI 23-b 2400M Grade ITHATS THE PLENTY SYMBOLI KRIS S 2:28.7 
2002 FALBRAV FAIRY KING2GIFT OF THE NIGHT LUCIANO DAURIA 4-i 2200M Grade ISARAFAN2 SYMBOLI KRIS S 2:12.20TURF: FIRM; AT NAKAYAMA
2001 JUNGLE POCKET2 TONY BINDANCE CHARMER SAKAE WATANABE 11-g 2400M Grade IT M OPERA O NARITA TOP ROAD 2:23.8 
2000 T M OPERA O OPERA HOUSEONCE WED ICHIZO IWAMOTO 4-m 2400M Grade IMEISHO DOTO FANTASTIC LIGHT2 2:26.1 
1999 SPECIAL WEEK SUNDAY SILENCECAMPAIGN GIRL TOSHIAKI SHIRAI 3-l 2400 MT Grade IINDIGENOUS2 HIGH-RISE 2:25.5 
1998 EL CONDOR PASA KINGMAMBOSADDLERS GAL YOSHITAKA NINOMIYA 5-h 2400M Grade IAIR GROOVE SPECIAL WEEK 2:25.9 
1997 PILSUDSKI POLISH PRECEDENTCOCOTTE MICHAEL R. STOUTE 11 2400 MT Grade IAIR GROOVE BUBBLE GUM FELLOW 2:25.80FM, 14R, NK-1¼-NK
1996 SINGSPIEL4 IN THE WINGSGLORIOUS SONG MICHAEL R. STOUTE 12-c 2400 MT Grade IFABULOUS LA FOUINE HELISSIO 2:23.803RD DH HELISSIO & STRATEGIC CHOICE
1995 LANDO ACATENANGOLAUREA2 HEINZ JENTZSCH 7-b 2400 MT Grade IHISHI AMAZON HERNANDO 2:24.60 
1994 MARVELOUS CROWN MISWAKIMAURITA2 M OSAWA 13-a 2400M Grade IPARADISE CREEK ROYCE AND ROYCE 2:23.6NO 33-1
1993 LEGACY WORLD MOGAMIDONNA LYDIA H MORI 4-d 2400M Grade IKOTASHAAN WINNING TICKET 2:24.4 
1992 TOKAI TEIO SYMBOLI RUDOLFTOKAI NATURAL S MATSUMOTO 19-b 2400M Grade INATURALISM DEAR DOCTOR 2:24.614 RAN GOING GOOD
1991 GOLDEN PHEASANT2 CAROPERFECT PIGEON CHARLES E. WHITTINGHAM 3-o 2400 MT Grade IMAGIC NIGHT2 SHAFTESBURY AVENUE 2:24.70 
1990 BETTER LOOSEN UP LOOSEN UPBETTER FANTASY DAVID A. HAYES 7-d 2400 MT Grade IODE CACOETHES 2:23.20 
1989 HORLICKS THREE LEGSMALT DAVE O’SULLIVAN 10-d 2400 MT Grade IOGURI CAP PAY THE BUTLER 2:22.20NWR
1988 PAY THE BUTLER VAL DE LORNEPRINCESS MORVI ROBERT J. FRANKEL 9-e 2400 MT Grade ITAMAMO CROSS OGURI CAP 2:25.50 
1987 LE GLORIEUX CURE THE BLUESLA MIRANDE ROBERT COLLET 11-d 2400 MT Grade ISOUTHJET DYNA ACTRESS 2:24.90NDR
1986 JUPITER ISLAND ST PADDYMRS MOSS2 CLIVE E. BRITTAIN 14-b 2400 MT Grade IALLEZ MILORD MIHO SHINZAN 2:25.00NDR
1985 SYMBOLI RUDOLF PARTHOLONSWEET LUNA YUJI NOHIRA 11-c 2400 MT Grade IROCKY TIGER THE FILBERT 2:28.80 
1984 KATSURAGI ACE BOYSIE BOYTANINO VENTURE KAZUMI DOMON 14-c 2400 MT Grade IBEDTIME SYMBOLI RUDOLF 2:26.30 
1983 STANERRA GUILLAUME TELLLADY AUREOLA FRANK DUNNE 7-e 2400 MT ListedKYOEI PROMISE ESPRIT DU NORD 2:27.60 
1982 HALF ICED HATCHET MANWINTER MEMORY STANLEY M. HOUGH 13-c 2400 MT ALL ALONG APRIL RUN 2:27.1013TH JOHN HENRY
1981 MAIRZY DOATES NODOUBLEAVALANCHE LILY JOHN W. FULTON 2-s 2400 MT FROST KING THE VERY ONE 2:25.30INAUGURAL RUNNING - NDR
  Add info for an additional year