Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
HOLLYWOOD DERBY - DEL MAR, CA
 UNITED STATES - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 MO TOWN UNCLE MOGRAZIE MILLE2 ANTHONY W DUTROW 8-f 9 F Grade ICHANNEL MAKER BIG SCORE4 1:46.36TURF FIRM [9 RAN]
2016 ANNALS OF TIME TEMPLE CITYLEMON HAZE CHAD C. BROWN 13-c 9 F Grade IBEACH PATROL5 FRANK CONVERSATION 1:47.73TURF FIRM [12 RAN]
2015 CHIROPRACTOR KITTENS JOYEVERSMILE THOMAS F. PROCTOR 3-n 9 F Grade IMARCH14 OM3 1:48.87TURF FIRM
2014 CALIFORNIA CHROME LUCKY PULPITLOVE THE CHASE ARTHUR SHERMAN A4 9 F Grade ILEXIE LOU TALCO3 1:47.882ND KY DY WINNER TO WIN GR. 1 ON TURF
2013 SEEK AGAIN SPEIGHTSTOWNLIGHT JIG JOHN H. M. GOSDEN 8-h 10 F Grade IADMIRAL KITTEN AMEN KITTEN 2:00.60 
2012 UNBRIDLED COMMAND MASTER COMMANDUNBRIDLED BETTY THOMAS M. BUSH 2-s 10 F Grade IGRANDEUR9 LUCKY CHAPPY 2:01.07TURF: FIRM
2011 ULTIMATE EAGLE MIZZEN MASTLETITHAPPENCAPTAIN MICHAEL V. PENDER 19-c 10 F Grade IIMAGINING2 WESTERN ARISTOCRAT 2:01.43TURF: FIRM; 15-1, 14-1, 10-1
2010 HAIMISH HY ECTON PARKTIFONICA ARTHUR SHERMAN 1-s 10 F Grade ISEBASTIAN FLYTE JUNIPER PASS 2:01.20NK,HD,1/2 12-1, 3-2 FAV., 10-1
2009 THE USUAL Q T UNUSUAL HEATLUNGE JAMES M. CASSIDY 21-a 10 F Grade IBATTLE OF HASTINGS3 ACCLAMATION5 1:59.69TURF: FIRM
2008 COURT VISION GULCHWEEKEND STORM WILLIAM I. MOTT 3-l 10 F Grade ICOWBOY CAL MIDSHIPS 2:01.43TURF: FIRM
2007 DAYTONA12 INDIAN RIDGEKYKA DAN L. HENDRICKS 20-a 10 F Grade IMEDICI CODE BOLD HAWK2 1:59.75TURF: FIRM
2006 SHOWING UP STRATEGIC MISSIONMISS ALETHIA BARCLAY TAGG 4-n 10 F Grade IOBRIGADO3 IVAN DENISOVICH 1:59.35NSR
2005Race Not Run
2004 GOOD REWARD STORM CATHEAVENLY PRIZE CLAUDE R. MCGAUGHEY III 20-b 10 F Grade IFAST AND FURIOUS2 IMPERIALISM4 2:01.5316-1
2003 SWEET RETURN ELMAAMULSWEET REVIVAL RONALD L. MCANALLY 17-b 10 F Grade IFAIRLY RANSOM KICKEN KRIS 2:04.2717-1
2002 JOHAR GONE WESTWINDSHARP RICHARD E. MANDELLA 5-j 9 F Grade IMANANAN MCLIR ROYAL GEM4 1:48.70 
2001 DENON PLEASANT COLONYAVIANCE ROBERT J. FRANKEL 8-f 9 F Grade ISLIGO BAY ALDEBARAN 1:49.28YL
2000 BRAHMS DANZIGQUEENA W. ELLIOT WALDEN 13-d 9 F Grade IDAVID COPPERFIELD ZENTSOV STREET 1:46.73HD,1/2 DESIGNED FOR LUCK (58-1) DQ 1 TO 5. 3RD STRAIGHT WIN.
1999 SUPER QUERCUS HEROS HONORGINGER CANDY ROBERT J. FRANKEL 6-a 9 F Grade IMANNDAR FIGHTING FALCON 1:45.82NSR
1998 VERGENNES DYNAFORMERSHAREEFA MARK A. HENNIG 14-e 9 F Grade IDIXIE DOT COM LONE BID 1:49.44YL 18-1, 15-1, 10-1
1997 SUBORDINATION MT LIVERMORENOT SO CARELESS GARY J. SCIACCA 2-e 9 F Grade ILASTING APPROVAL BLAZING SWORD 1:50.12YL 12-1
1996 MARLIN SWORD DANCESYRIAN SUMMER D. WAYNE LUKAS 23-b 9 F Grade IRAINBOW BLUES DEVILS CUP 1:46.08NSR
1995 LABEEB LEAR FANLADY BLACKFOOT NEIL D. DRYSDALE 13-b 9 F Grade IHELMSMAN DA HOSS 1:46.4215-1 NSR
1994 RIVER FLYER RIVERMANYOUNG FLYER DAVID E. HOFMANS 9-f 9 F Grade IDARE AND GO FADEYEV 1:47.48 
1993 EXPLOSIVE RED EXPLODENTAMELIA BEARHART DANIEL J. VELLA 13-c 9 F Grade IJEUNE HOMME EARL OF BARKING 1:46.8822-1, 22-1, 5-1. CIGAR 11TH AT 25-1.
1992 PARADISE CREEK IRISH RIVERNORTH OF EDEN2 WILLIAM I. MOTT 3-h 9 F Grade IBIEN BIEN KITWOOD 1:47.36NO
1991 ETERNITY STAR MAJESTIC LIGHTNORTHERN ETERNITY ROBERT J. FRANKEL 16-g 9 F Grade INATIVE BOUNDARY PERFECTLY PROUD 1:47.30RUN IN 2 DIVISIONS
1990 ITSALLGREEKTOME SOVEREIGN DANCERSANS SUPPLEMENT WALLACE A. DOLLASE 22-d 9 F Grade ISEPTIEME CIEL ANSHAN 1:46.60HD; NSR
1989 LIVE THE DREAM NORTHERN BABYBECAME A LARK CHARLES E. WHITTINGHAM 16-h 9 F Grade ICHARLIE BARLEY RIVER MASTER 1:47.0014-1. HD, NK, 1/2 4TH LOWELL
1988 SILVER CIRCUS GOLDEN ACTMARYO JULIO C. CANANI 10-d 9 F Grade IRAYKOUR DR DEATH 1:48.40HD,HD
1987 POLITICAL AMBITION KIRTLINGROSE PINK NEIL D. DRYSDALE 26 9 F Grade ITHE MEDIC LIGHT SABRE 1:48.2016-1. RUN IN 2 DIVISIONS
1986 THRILL SHOW NORTHERN BABYSPLENDID GIRL CHARLES E. WHITTINGHAM 23-b 9 F Grade IAIR DISPLAY BOLD ARRANGEMENT2 1:46.80RUN IN 2 DIVISIONS
1985 CHARMING DUKE IRON DUKECHARMING QUEEN JEAN-PIERRE DUPUIS 13-c 9 F Grade IHERAT LA KOUMIA 1:46.8013-1. RUN IN 2 DIVISIONS
1984 PROCIDA MR PROSPECTORWITH DISTINCTION FRANCOIS BOUTIN 12-b 9 F Grade IEXECUTIVE PRIDE REINE MATHILDE 1:48.40RUN IN 2 DIVISIONS
1983 ROYAL HEROINE LYPHEORMY SIERRA LEONE JOHN H. M. GOSDEN 1-w 9 F Grade IINTERCO PAC MANIA 1:48.20RUN IN 2 DIVISIONS
1982 RACING IS FUN OLYMPIAD KINGFLOWER BOX ROGER E. CLAPP 21-a 9 F Grade IPRINCE SPELLBOUND UNCLE JEFF 1:47.201ST DIVISION
1981 DE LA ROSE NIJINSKY2ROSETTA STONE WOODFORD C. STEPHENS 26 9 F Grade IHIGH COUNSEL LORD TRENDY 1:47.60NK. 1ST DIV. 1ST YEAR TURF
1980 CODEX ARTS AND LETTERSROUNDUP ROSE D. WAYNE LUKAS 9-c 9 F Grade IRUMBO CACTUS ROAD 1:47.40NSR
1979 FLYING PASTER GUMMOPROCNE GORDON C. CAMPBELL 22 9 F Grade ISWITCH PARTNERS SHAMGO 1:47.60BY 10 LENGTHS. 7TH POLE POSITION
1978 AFFIRMED EXCLUSIVE NATIVEWONT TELL YOU LAZARO S. BARRERA 23-b 9 F Grade ITHINK SNOW RADAR AHEAD 1:48.20 
1977 STEVES FRIEND STEVWARDCONSTANT COMPANION JOHN W. FULTON 16 9 F Grade IAFFILIATE HABITONY 1:47.8034-1. NSR. 3/4, NO, HABITONY CAREER FINALE.
1976 CRYSTAL WATER WINDY SANDSSOFT SNOW ROGER E. CLAPP 14-f 9 F Grade ILIFES HOPE DOUBLE DISCOUNT 1:48.40 
1975 INTREPID HERO FORLIBOLD PRINCESS JOHN W. RUSSELL 5-f 12 F Grade ITERETE SIBIRRI 2:29.00ON TURF
1974 AGITATE ADVOCATORGIVE OR TAKE JAMES JIMENEZ 23-b 12 F Grade ISTARDUST MEL TOP CROWD 2:28.20FM. CAREER FINALE
1973 AMEN2 RUYSDAELLA RESERVE PHILIP G. JOHNSON 11-c 12 F Grade IGROSHAWK KIRRARY 2:27.80NK. TURF - BY INVITE
1972 RIVA RIDGE FIRST LANDINGIBERIA LUCIEN LAURIN 1-k 10 F BICKER FINALISTA 1:59.60129 NK,1/2,1/2 4TH QUACK
1971 BOLD REASON HAIL TO REASONLALUN ANGEL A. PENNA, SR. 19-b 10 F JIM FRENCH TRIPLE BEND 2:01.00 
1970 HANALEI BAY GROUNDED2MISS ALI2 ROBERT K. MILLER 3-d 10 F CORN OFF THE COB WESTERN WELCOME 2:01.20NK
1969 TELL ROUND TABLENAS-MAHAL CHARLES E. WHITTINGHAM 2-f 10 F JAY RAY COURT ROAD 2:00.00WON BY 4 L.
1968 POLEAX THE AXE2AMBIT JOSEPH S. DUNN 22-b 10 F DEWAN AMERICAN TIGER 1:59.80 
1967 TUMBLE WIND RESTLESS WINDEASY STAGES CHARLES E. WHITTINGHAM 12-b 10 F DUNCAN JUNCTION RUKEN 2:00.20WON BY 6 L.
1966 FLEET HOST MY HOSTCOUNTESS ALBERTA 1-k 10 F DRIN REHABILITATE 2:00.40 
1965 TERRYS SECRET TERRANGSECRET SESSION CARL A. ROLES 16-c 10 F ARKSRONI EASY LIME 2:00.80 
1964 REAL GOOD DEAL THE PIE KINGGOOD FOLKS 1-n 10 F CLOSE BY PERFORMING ART 2:00.80 
1963 Y FLASH FLASH O NIGHTY BOND JESS BYRD 2-m 10 F GET AROUND OLYMPIAD KING 2:00.60 
1962 DRILL SITE IMBROSRIA RICA 14-f 10 F ADMIRALS VOYAGE DOC JOCOY 2:00.00HD 43-1
1961 FOUR-AND-TWENTY BLUE PRINCESIXPENCE2 VINCE GLORIOSO 19 10 F WERE HOPING BUSHEL-N-PECK 2:00.60 
1960 TEMPESTUOUS MORE SUNTOURMENTE MATTHEW J. DRAGNA 22-c 10 F T V LARK BLANK CHECK 2:01.40 
1959 BAGDAD DOUBLE JAYBAZURA 14-b 10 F WORSHIPER2 KING OTURF 1:59.60 
1958 STRONG BAY ADMIRAL LEAGREEN APPLES J. WILLIAMS 1-k 10 F THE SHOE HILLSDALE 2:02.60HILLSDALE DQ 2D -> 3D.
1957 ROUND TABLE PRINCEQUILLOKNIGHTS DAUGHTER WILLIAM MOLTER 2-f 10 F IRISHER2 JOE PRICE 2:00.60 
1956 COUNT OF HONOR COUNT FLEETHONOR BOUND BUSTER MILLERICK 1-o 10 F SOCIAL CLIMBER TERRANG 1:59.40NSR UNDEFEATED 5-5
1955 SWAPS KHALEDIRON REWARD MESHACH A. TENNEY A4 10 F FABULOUS VEGAS JEANS JOE 2:00.60BY 6 LENGTHS
1954 FAULT FREE FAULTLESSGOOSE-CHASE 1-m 10 F ALLIED DETERMINE 2:00.80 
1953 REJECTED REVOKEDBY LINE WILLIAM J. HIRSCH 2-e 10 F FLEET KHAL IMBROS 2:01.40 
1952 A GLEAM BLENHEIM2TWILIGHT TEAR HORACE A. (JIMMY) JONES 23-b 10 F ARROZ STRANGLEHOLD 2:01.20WON BY 8 L.
1951 GRANTOR ALIBHAIGRANDMERE 14-b 10 F AUSTRALIAN ACE GOLD NOTE2 2:01.80 
1950 VALQUEST REQUESTEDVALVITA 3-o 9 F GREAT CIRCLE SUN STATE 1:49.00 
1949 PEDIGREE BEAU PEREPANORAMIC WILLIAM MOLTER 8-h 10 F JUST WHY RHODES BULL 2:03.00 
1948 SOLIDARITY ALIBHAIJERRYBUILT 19-c 10 F DRUMBEAT THE WEB 2:02.60BY 7 L. - WESTERNER STAKES 1948-58
1947 YANKEE VALOR HEELFLYVALORIA PAUL L. LYCAN 19-c 10 F ON TRUST STEPFATHER 2:01.80 
1946 HONEYMOON BEAU PEREPANORAMIC GRACETON W. PHILPOT 8-h 10 F PERE TIME EIFFEL TOWER 2:02.00 
1945 BUSHER WAR ADMIRALBABY LEAGUE GEORGE M. ODOM 1-x 9 F MAN O GLORY QUICK REWARD 1:50.20 
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941 STARETOR MESSENGER2FAIR STAR GEORGE H. STRATE 1-c 10 F PORTERS CAP PAPERBOY 2.03.20 
1940 BIG FLASH SWEEP ALLSOPPE LE HAUT CLYDE S. PHILLIPS 5-d 10 F WEIGH ANCHOR2 SWEEPIDA 2:03.60 
1939 SHINING ONE TWINKOONAGH WILLIAM B. FINNEGAN 1-o 10 F WEDDING CALL COUNTERPOISE2 2.03.80 
1938 SPECIFY JAMESTOWNDESIGNATE 4-r 10 F HIGH STRIKE FIRE MARSHAL 2:04.40 
  Add info for an additional year