Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
WHITNEY HANDICAP - SARATOGA, NY
 UNITED STATES - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 DIVERSIFY6 BELLAMY ROADRULE ONE RICHARD VIOLETTE JR A14 9 F Grade IMIND YOUR BISCUITS DISCREET LOVER 1:49:628 STARTERS; WON BY 3 1/2 LENGTHS
2017 GUN RUNNER7 CANDY RIDEQUIET GIANT STEVE ASMUSSEN 17-b 9 F Grade IKEEN ICE BREAKING LUCKY 1:47.71BY 5 1/4 LENGTHS
2016 FROSTED3 TAPITFAST COOKIE2 KEIREN MCLAUGHLIN 16-g 9 F Grade ICOMFORT11 UPSTART15 1:47:776 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS
2015 HONOR CODE3 AP INDYSERENAS CAT CLAUDE R. MCGAUGHEY III 7 9 F Grade ILIAMS MAP TONALIST2 1:47.82NK
2014 MORENO11 GHOSTZAPPERDANCEINTHESUNLIGHT ERIC J. GUILLOT 23-b 9 F Grade IITSMYLUCKYDAY WILL TAKE CHARGE 1:48:05WILL TAKE CHARGE - CAREER FINALE
2013 CROSS TRAFFIC UNBRIDLEDS SONGSTOP TRAFFIC TODD A. PLETCHER 4-e 9 F Grade ISUCCESSFUL DAN MUCHO MACHO MAN 1:47.89TRACK: FAST
2012 FORT LARNED E DUBAIARLUCEA2 IAN R. WILKES 9-g 9 F Grade IRON THE GREEK FLAT OUT4 1:47.76TRACK: FAST
2011 TIZWAY TIZNOWBETHANY2 H. JAMES BOND A1 9 F Grade IFLAT OUT4 GIANT OAK 1:52.43TRACK DULL. CAREER FINALE
2010 BLAME5 ARCHLIABLE ALBERT M. STALL, JR. 5-h 9 F Grade IQUALITY ROAD MUSKET MAN 1:48.88HD 5TH MINE THAT BIRD
2009 BULLSBAY TIZNOWTHE HESS EXPRESS H. GRAHAM MOTION 13-c 9 F Grade IMACHO AGAIN COMMENTATOR3 1:48.1219-1. 4TH TIZWAY
2008 COMMENTATOR3 DISTORTED HUMOROUTSOURCE NICHOLAS P. ZITO 1-c 9 F Grade ISTUDENT COUNCIL GRASSHOPPER10 1:50.23TRACK: FAST
2007 LAWYER RON LANGFUHRDONATION TODD A. PLETCHER 3-l 9 F Grade IWANDERIN BOY DIAMOND STRIPES 1:46.64TRACK: FAST - NTR
2006 INVASOR3 CANDY STRIPESQUENDOM KIARAN P. MCLAUGHLIN 14-c 9 F Grade ISUN KING5 WEST VIRGINIA3 1:49.06WON BY A NOSE
2005 COMMENTATOR3 DISTORTED HUMOROUTSOURCE NICHOLAS P. ZITO 1-c 9 F Grade ISAINT LIAM SIR SHACKLETON 1:48.33WON BY A NECK
2004 ROSES IN MAY2 DEVIL HIS DUETELL A SECRET DALE L. ROMANS 1-a 9 F Grade IPERFECT DRIFT BOWMANS BAND 1:48.54NO
2003 MEDAGLIA DORO EL PRADO2CAPPUCINO BAY ROBERT J. FRANKEL 9-b 9 F Grade IVOLPONI EVENING ATTIRE 1:47.69TRACK: FAST
2002 LEFT BANK2 FRENCH DEPUTYMARSHESSEAUX TODD A. PLETCHER 9-c 9 F Grade ISTREET CRY LIDO PALACE 1:47.04ETR 4TH MACHO UNO. L.B. CAREER FINALE
2001 LIDO PALACE RICH MANS GOLDSONADA10 ROBERT J. FRANKEL 4-p 9 F Grade IALBERT THE GREAT GANDER 1:47.94TRACK: FAST
2000 LEMON DROP KID KINGMAMBOCHARMING LASSIE FLINT S. SCHULHOFER 3-l 9 F Grade ICAT THIEF BEHRENS 1:48.30TRACK: GOOD
1999 VICTORY GALLOP CRYPTOCLEARANCEVICTORIOUS LIL W. ELLIOTT WALDEN 12-b 9 F Grade IBEHRENS CATIENUS 1:48.66NO CAREER FINALE
1998 AWESOME AGAIN DEPUTY MINISTERPRIMAL FORCE PATRICK B. BYRNE 1-c 9 F Grade ITALE OF THE CAT CRYPTO STAR 1:49.71TRACK: FAST - 8R, M-3, 3, 1 3/4
1997 WILLS WAY EASY GOERWILLAMAE H. JAMES BOND A1 9 F Grade IFORMAL GOLD SKIP AWAY 1:48.37WON BY A NOSE
1996 MAHOGANY HALL WOODMANGLIMPSE OF HEAVEN JAMES E. BAKER 5-g 9 F Grade ISERENAS SONG PEAKS AND VALLEYS 1:48.65WON BY A NECK
1995 UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNTMRS JENNEY FLINT S. SCHULHOFER 25 9 F Grade ILCARRIERE SILVER FOX 1:49.29WON BY 1 L.
1994 COLONIAL AFFAIR PLEASANT COLONYSNUGGLE FLINT S. SCHULHOFER 13-b 9 F Grade IDEVIL HIS DUE WEST BY WEST 1:48.61WON BY A NOSE
1993 BRUNSWICK PRIVATE ACCOUNTDOFF ANTHONY MARGOTTA 1-n 9 F Grade IWEST BY WEST DEVIL HIS DUE 1:47.41 
1992 SULTRY SONG COXS RIDGESULTRY SUN PATRICK J. KELLY 9 9 F Grade IOUT OF PLACE CHIEF HONCHO 1:47.29WON BY A NOSE
1991 IN EXCESS SIBERIAN EXPRESSKANTADO BRUCE L. JACKSON 4-n 9 F Grade ICHIEF HONCHO KILLER DILLER 1:48.01TRACK FAST
1990 CRIMINAL TYPE ALYDARKLEPTO D. WAYNE LUKAS 23-b 9 F Grade IDANCING SPREE MI SELECTO 1:48.60126
1989 EASY GOER ALYDARRELAXING CLAUDE R. MCGAUGHEY III 1-x 9 F Grade IFOREVER SILVER CRYPTOCLEARANCE 1:47.40EASY GOER - 2/5 OF A SECOND OFF EXISTING TRACK RECORD
1988 PERSONAL ENSIGN PRIVATE ACCOUNTGRECIAN BANNER CLAUDE R. MCGAUGHEY III 6-a 9 F Grade IGULCH KINGS SWAN 1:47.80SY
1987 JAVA GOLD KEY TO THE MINTJAVAMINE MACKENZIE T. MILLER 9-b 9 F Grade IGULCH BROAD BRUSH 1:48.40BROAD BRUSH - CAREER FINALE
1986 LADYS SECRET SECRETARIATGREAT LADY M D. WAYNE LUKAS 22-d 9 F Grade IENDS WELL FUZZY 1:49.80SY 4TH SKIP TRIAL
1985 TRACK BARRON BUCKFINDERGOLDEN SPIKE LEROY S. JOLLEY 5-f 9 F Grade ICARR DE NASKRA VANLANDINGHAM 1:47.604TH LIFES MAGIC
1984 SLEW O GOLD SEATTLE SLEWALLUVIAL2 JOHN O. HERTLER 9-f 9 F Grade ITRACK BARRON THUMBSUCKER 1:48.60126-117-115
1983 ISLAND WHIRL PAGO PAGOALITWIRL LAZARO S. BARRERA 1-c 9 F Grade IBOLD STYLE SUNNYS HALO 1:48.40TRACK: FAST - WON BY A NOSE
1982 SILVER BUCK BUCKPASSERSILVER TRUE J. ELLIOTT BURCH A1 9 F Grade IWINTERS TALE2 TAP SHOES 1:47.804TH LEMHI GOLD
1981 FIO RITO DREAMING NATIVESEAGRET MICHAEL S. FERRARO 3-e 9 F Grade IWINTERS TALE2 RING OF LIGHT 1:48.00NK 10-1. WON AFTER RELOAD
1980 STATE DINNER BUCKPASSERSILVER BRIGHT J. ELLIOTT BURCH A1 9 F Grade IIDR PATCHES CZARAVICH 1:48.201/2, 1/2. FIRST AND THIRD - CAREER FINALES
1979 STAR DE NASKRA NASKRACANDLE STAR RICHARD D. FERRIS 10-b 9 F Grade IICOXS RIDGE THE LIBERAL MEMBER 1:47.604TH: STATE DINNER
1978 ALYDAR RAISE A NATIVESWEET TOOTH JOHN M. VEITCH 9-c 9 F Grade IIBUCKAROO FATHER HOGAN 1:47.40WON BY 10 L.
1977 NEARLY ON TIME POLLUXNEARLY A MONARCH LEROY S. JOLLEY 11-f 9 F Grade IIAMERICAN HISTORY DANCING GUN2 1:49.40TRACK: SLOPPY; 7TH(LAST) FOREGO 136
1976 DANCING GUN2 GUN BOWDANCING PUPPET LAZ S. BARRERA 10-d 9 F Grade IIAMERICAN HISTORY ERWIN BOY 1:50.00TRACK: SLOPPY
1975 ANCIENT TITLE GUMMOHI LITTLE GAL KEITH L. STUCKI 8-f 9 F Grade IIGROUP PLAN ARBEES BOY 1:48.20NK 128 4TH HATCHET MAN
1974 TRI JET JESTERHAZE CHARLES R. PARKE 20-c 9 F Grade IIINFURIATOR STOP THE MUSIC 1:47.00NTR NK
1973 ONION THIRD MARTINIWITH A FLAIR H. ALLEN JERKENS 13-c 9 F Grade IISECRETARIAT RULE BY REASON2 1:49.20TRACK: FAST
1972 KEY TO THE MINT GRAUSTARKKEY BRIDGE J. ELLIOTT BURCH 2-n 9 F TUNEX LOUD 1:49.204TH AUTOBIOGRAPHY
1971 PROTANTO NATIVE DANCERFOOLISH ONE MACKENZIE T. MILLER 8-d 9 F PEACE CORPS SHUVEE 1:49.40HD
1970 JUDGABLE DELTA JUDGEONE QUEST HERBERT NADLER 9 9 F HYDROLOGIST DEWAN 1:48.40 
1969 VERBATIM SPEAK JOHNWELL KEPT JAMES P. CONWAY 10-d 9 F TROPIC KING2 DEWAN 1:50.00 
1968 DR FAGER ROUGHN TUMBLEASPIDISTRA JOHN A. NERUD 1-r 9 F SPOON BAIT FORT DRUM 1:48.80WON BY 8 LENGHTS WITH 132
1967 STUPENDOUS BOLD RULERMAGNETO EDWARD A. NELOY 8-c 9 F RING TWICE STRAIGHT DEAL2 1:48.20NK NTR
1966 STAUNCHNESS BOLD RULERTINY REQUEST VICTOR J. NICKERSON 9 9 F PROLIJO MALICIOUS 1:50.20 
1965 KELSO YOUR HOSTMAID OF FLIGHT CARL H. HANFORD 20 9 F MALICIOUS PIA STAR 1:49.80NO 130
1964 GUN BOW GUN SHOTRIBBONS AND BOWS EDWARD A. NELOY 1-k 9 F MONGO DELTA JUDGE 1:49.20WON BY 10 L. - CO HI-WEIGHT (130 LBS) - 4 RAN
1963 KELSO YOUR HOSTMAID OF FLIGHT CARL H. HANFORD 20 9 F SAIDAM SUNRISE COUNTY 1:50.40130
1962 CARRY BACK SAGGYJOPPY JACK A. PRICE 24 9 F CROZIER GARWOL 1:50.00WINNER CARRIED 130 LBS.
1961 KELSO YOUR HOSTMAID OF FLIGHT CARL H. HANFORD 20 9 F OUR HOPE REINZI 1:48.00HD OUR HOPE DQD. KELSO - 130
1960 WARHEAD BATTLE MORNHEADFIRST KAY ERIC JENSEN 12 9 F TALENT SHOW3 MANASSA MAULER 1:51.00 
1959 PLION GREEK SHIPTREE FLY THOMAS H. JOLLEY A11 9 F AMERIGO VILLAGE IDIOT2 1:53.00TRACK: SLOPPY, BY A HD
1958 COHOES MAHMOUDBELLE OF TROY JOHN M. GAVER, SR. 1-x 9 F ADMIRAL VEE INSIDE TRACT 1:51.60 
1957 KINGMAKER PRINCEQUILLORAISE YOU FRANK I. WRIGHT 8-f 9 F RILEY2 TICK TOCK2 1:52.80 
1956 DEDICATE PRINCEQUILLODINI G. CAREY WINFREY 23-b 9 F SUMMER TAN PAPER TIGER 1:49.80NTR
1955 FIRST AID2 BERNBOROUGHHUMANE PRESTON M. BURCH 1-k 9 F DIVING BOARD2 CHEVATION 1:51.60 
1954 SOCIAL OUTCAST SHUT OUTPANSY WILLIAM C. WINFREY 23 10 F FISHERMAN2 DOMQUIL 2:04.40 
1953 TOM FOOL MENOWGAGA JOHN M. GAVER, SR. 3-j 10 F COMBAT BOOTS   2:05.402 HORSES RAN
1952 COUNTERPOINT COUNT FLEETJABOT SYLVESTER E. VEITCH A1 10 F MANDINGO ONE HITTER 2:05.60CAREER FINALE
1951 ONE HITTER SHUT OUTBOLD ANNA JOHN M. GAVER, SR. 23-b 10 F COCHISE LONE EAGLE 2:05.00 
1950 PIET GRAND SLAMVALDINA LARK R. EMMETT POTTS 15-d 10 F SUN BAHRAM ADILE 2:06.60SY 4TH CAPOT - CAREER FINALE
1949 ROUND VIEW BOSWELLTACKY SUE HOLLIE HUGHES 1-c 10 F DONOR MY REQUEST 2:06.60 
1948 GALLORETTE CHALLENGER2GALLETTE EDWARD A. CHRISTMAS 17-b 10 F LOYAL LEGION NATCHEZ 2:05.20TRACK: GOOD
1947 RICO MONTE SAINT PATRICKRICA PATRIA HORATIO A. LURO 3-l 10 F GALLORETTE STYMIE 2:02.60HD
1946 STYMIE EQUESTRIANSTOP WATCH HIRSCH JACOBS 1-h 10 F MAHOUT TRYMENOW 2:07.40MY 4TH POLYNESIAN
1945 TRYMENOW MENOWRAMBLER ROSE OSCAR WHITE 11-c 10 F PAVOT STYMIE 2:02.20 
1944 DEVIL DIVER ST. GERMANSDABCHICK JOHN M. GAVER, SR. 13-c 10 F PRINCEQUILLO BOLINGBROKE 2:02.00 
1943 BOLINGBROKE EQUIPOISEWAYABOUT WALTER BURROWS 1-m 10 F PRINCEQUILLO WATER PEARL4 2:02.004TH SHUT OUT
1942 SWING AND SWAY EQUIPOISENEDANA JOHN M. GAVER, SR. 23-b 10 F CORYDON HALTAL 2:05.40ENTRY 1-2
1941 FENELON SIR GALLAHAD3FILANTE JAMES E. FITZSIMMONS 20-b 10 F BIG PEBBLE WELCOME PASS 2:06.40 
1940 CHALLEDON CHALLENGER2LAURA GAL LOUIS J. SCHAEFER 12-c 10 F ISOLATER DUSKY FOX 2:03.20NO
1939 EIGHT THIRTY PILATEDINNER TIME WINBERT MULHOLLAND 11-g 10 F SHANGAY LILY HANDCUFF 2:06.20 
1938 WAR ADMIRAL MAN O WARBRUSHUP GEORGE H. CONWAY 11-g 10 F ESPOSA FIGHTING FOX 2:03.80ONE OF ONLY TWO TRIPLE CROWN WINNERS TO RUN IN THE WHITNEY
1937 ESPOSA ESPINOQUICK BATTER MATTHEW P. BRADY 9-h 10 F MATEY COUNT ARTHUR 2:05.20 
1936 DISCOVERY DISPLAYARIADNE JOSEPH H. STOTLER 23-b 10 F ESPOSA RUST 2:06.80MY BY 10 LENGTHS
1935 DISCOVERY DISPLAYARIADNE JOSEPH H. STOTLER 23-b 10 F ESPOSA GOOD GOODS 2:04.80 
1934 DISCOVERY DISPLAYARIADNE JOSEPH H. STOTLER 23-b 10 F FLEAM TIME CLOCK 2:07.80HY BY 10 LENGTHS
1933 CAESARS GHOST POMPEYBOURBON GIRL JACK J. CONNORS 2-h 10 F SUN ARCHER GOLDEN WAY 2:10.80 
1932 EQUIPOISE PENNANTSWINGING THOMAS J. HEALEY 5-j 10 F GUSTO ROCKY NEWS 2:05.60 
1931 ST BRIDEAUX ST. GERMANSPANACHE JAMES G. ROWE, JR. 1-l 10 F CURATE BLENHEIM3 2:05.00 
1930 WHICHONE CHICLEFLYING WITCH JAMES G. ROWE, JR. 2-d 10 F MARINE VANITY 2:04.00 
1929 BATEAU MAN O WARESCUINA SCOTT P. HARLAN 9-e 10 F COMSTOCKERY DISPLAY 2:09.40 
1928 BLACK MARIA BLACK TONEYBIRD LOOSE WILLIAM H. KARRICK 14-a 10 F CHANCE SHOT WHISKERY 2:06.00INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year