Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
AMERICAN GRAND NATIONAL - FAR HILLS, NJ
 UNITED STATES - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 JURY DUTY2 WELL CHOSEN4SWAN HEART2 GORDON ELLIOTT 1-c 21 F Grade ITORNADO WATCH3 ALL THE WAY JOSE 5:14.20COURSE YIELDING [9 RAN]
2017 MR HOT STUFF TIZNOWSWEET DAMSEL JACK FISHER 5-i 21 F Grade IMODEM5 ALL THE WAY JOSE 4:57.40COURSE GOOD [7 RAN]
2016 RAWNAQ AZAMOURSHAREMATA CYRIL MURPHY 3-o 21 F Grade ISCORPIANCER SHARP RISE 4:50.00COURSE FIRM [8 RAN]
2015 DAWALAN AZAMOURDALTAWA CYRIL MURPHY 9-e 21 F Grade IESHTIAAL2 RAWNAQ 4:57.20COURSE FIRM
2014 DEMONSTRATIVE2 ELUSIVE QUALITYLOVING PRIDE RICHARD VALENTINE 8-h 21 F Grade IDIVINE FORTUNE PARKERS PROJECT 5:19.00COURSE GOOD
2013 DIVINE FORTUNE ROYAL ANTHEM3MY TOMBOLA JONATHAN E. SHEPPARD 4-p 21 F Grade IGUSTAVIAN DEMONSTRATIVE2 5:15.00FM. 11R, 10F. 5½-6¼-2½
2012 PIERROT LUNAIRE WAR CHANTPLAYACT2 BLYTHE MILLER DAVIES 5-g 21 F Grade IDIVINE FORTUNE ROYAL BONSAI 5:40.00SF. 9R, 6F. ¾-8¾-½
2011 BLACK JACK BLUES2 DEFINITE ARTICLEMELODY MAID4 JOSEPH DELOZIER, III 19 21 F Grade IORGANISATEUR DYNASKI 5:29.80YG. 14R, 7F. 7-1¼-¾
2010 PERCUSSIONIST SADLERS WELLSMAGNIFICIENT STYLE HANNE BECHMANN 9-f 21 F Grade ISLIP AWAY2 LEAD US NOT2 5:00.40FM. 12R, 9F. 7-3½-1¼
2009 YOUR SUM MAN PISTOLET BLEUANNIE CARES THOMAS H. VOSS 3-i 21 F Grade IGENERAL LEDGER3 TAX RULING 5:39.78GD. 12R, 8F. 3¾-9-7½
2008 GOOD NIGHT SHIRT CONCERNHOT STORY JACK O. FISHER 20-a 21 F Grade IBE CERTAIN BEST ATTACK 4:54.20FM. 7R, 6F. 4-1-2½
2007 MCDYNAMO DYNAFORMERRONDONIA SANNA N. HENDRIKS 1-a 21 F Grade ISWEET SHANI BEST ATTACK 5:30.60SF. 9R, 6F. 6-1½-NK
2006 MCDYNAMO DYNAFORMERRONDONIA SANNA N. HENDRIKS 1-a 21 F Grade ICHIVITE MIXED UP 5:58.33SF. 5R, 4F. 22-18¾-61¾
2005 MCDYNAMO DYNAFORMERRONDONIA SANNA N. HENDRIKS 1-a 21 F Grade ITHREE CARAT HIRAPOUR 5:46.65SF. 5R. 9-5¼-2
2004 MCDYNAMO DYNAFORMERRONDONIA SANNA N. HENDRIKS 1-a 21 F Grade IHIRAPOUR SUR LA TETE 5:06.80GD. 7R, 6F. 1½-½-15½
2003 MCDYNAMO DYNAFORMERRONDONIA SANNA N. HENDRIKS 1-a 21 F Grade IPELAGOS MULAHEN 5:24.00GD. 7R. 15¼-¼-9½
2002 FLAT TOP ALLEGEDLADY OF THE LIGHT JANET ELLIOT 4-m 21 F Grade ITRES TOUCHE ALL GONG 5:19.44SF. 8R, 6F. 3-¾-8¾
2001 QUEL SENOR TEL QUELBOLD SENORITA3 THOMAS H. VOSS 20 21 F Grade ILORD ZADA PRAISE THE PRINCE2 4:54.36FM. 9R, 6F. 5¾-1¼-2¼
2000 ALL GONG KRISBONNE ILE F. BRUCE MILLER 20-c 21 F Grade IPOPULAR GIGALO ALLGRIT2 4:53.90FM. 9R. 3¾-1¼-3¾
1999 NINEPINS NINISKIMARTINOVA JONATHAN E. SHEPPARD 1-m 21 F Grade IPINKIE SWEAR ROMANTIC2 5:28.40SF. 8R. 22-14-17¼
1998 FLAT TOP ALLEGEDLADY OF THE LIGHT JANET ELLIOT 4-m 21 F Grade IROMANTIC2 MARIO 4:55.40FM. 7R, 6F. 1¼-¾-3½
1997 ROWDY IRISHMAN ERINS ISLEROWDY BIRD BRUCE HAYNES A1 21 F Grade IMASTER MCGRATH HUDSON BAY 5:09.40YG, 6R-5F, M: 1¾-3½-7
1996 CORREGGIO SADLERS WELLSROSA MUNDI JANET ELLIOT 5-h 21 F Grade IMR YANKEE ROWDY IRISHMAN 5:10.80SF, 10R-9F, M: 3-1½-2½
1995 ROWDY IRISHMAN ERINS ISLEROWDY BIRD BRUCE HAYNES A1 21 F Grade IIRISH APPROACH PRIME LEGACY 4:54.00TURF: SOFT; 9R; 6F; 6-3-10
1994 WARM SPELL NORTHERN BABYSMILIN SERA JOHN GRIGGS 2-s 21 F MASTER MCGRATH LONESOME GLORY 4:58.00TURF: FIRM; 6R; 5F; 2½-1½-1½
1993 RUNWAY ROMANCE JULIUS CAESARAIRSTRIP JONATHAN E. SHEPPARD 1-s 21 F VICTORIAN HILL CHEERING NEWS 5:05.20SF. 8R, 6F. HD-NO-2
1992 HIGHLAND BUD NORTHERN BABYFLEUR DOR JONATHAN E. SHEPPARD 10 21 F MISTICO SASSELLO 4:56.48SF. 10R, 8F. 3-3-8½
1991 DECLARE YOUR WISH LYPHARDS WISHDECLARED JANET ELLIOTT 5-j 21 F Grade IDOUBLE BARREL DOUBLE BILL 5:05.70FM, 8R, M: DH-DH-½
1990 MOLOTOV RUSSIAN BANKFIRECRACKER LOVE W. BURLING COCKS 16-f 21 F Grade I      
1989 HIGHLAND BUD NORTHERN BABYFLEUR DOR 10 21 F Grade IPOLAR PLEASURE VICTORIAN HILL 4:58.80 
1988 GATESHEAD HELL GATE CANYONCLASH JONATHAN E. SHEPPARD 13 21 F Grade I      
1987 GACKO AMEN2GAETE 9-e 21 F Grade IINLANDER2 GATESHEAD 5:15.20TURF: FIRM; FLATTERER BD; RETIRED.
1986 CENSUS SPEAK JOHNRHINESTONE2 JANET ELLIOTT 7-a 19 F Grade IKESSLIN PONT DU LOUP 4:47.60NCR; 4TH STRAIGHT WIN. 6TH GACKO BREEDERS CUP STP. 1986-93
1985 LE SAUTEUR DIRHAMHILLS RHYTHM A35 18 F Grade I      
1984 MCADAM2 TARGOWICEHIGH ROAD3 2-s 18 F Grade I      
1983 FLATTERER MO BAYHORIZONTAL JONATHAN E. SHEPPARD 5-g 18 F MC ADAM MYSTERIOUS ARTHUR 4:16.00TURF: FIRM; WON BY 7 L.
1982 DOUBLE REEFED SPRING DOUBLEMARTINETTA JONATHAN E. SHEPPERD 4-i 18 F Grade I      
1981 ZACCIO LORENZACCIODELRAY DANCER W. BURLING COCKS 1-c 21 F (±) SAILORS CLUE   4:58.80TURF: HARD; 2R; WON BY A NECK
1980 DOWN FIRST FIRST LANDINGPOCOSABA 14-a 2 1/4 MILES Grade ICAFE PRINCE     
1979 TAN JAY NOBLE JAYTATANIA 3-i 2 1/4 MILES Grade I      
1978 CAFE PRINCE CREME DELA CREMEPRINCESS BLAIR JONATHAN E. SHEPPARD 3-m 20 F (±) LEAPING FROG HAPPY INTELLECTUAL 4:57.80TURF: FIRM; LED THROUGHOUT
1977 DEUX COUP SPRING DOUBLEARARAT LANDING W. BURLING COCKS 3-j 20 F (±) NAVAL PERSON LEAPING FROG 5:00.40FM. 7R, 6F. NK-½-2¼
1976 STRAIGHT AND TRUE NEVER BENDPOLLY GIRL D. MICHAEL SMITHWICK 4-n 20 F (±) HAPPY INTELLECTUAL LIFES ILLUSION 4:57.20TURF: FIRM
1975 AUGUSTUS BAY AMBEHAVINGGROUSE3 ERIC WATTERS 8-c 20 F (±) GRAN KAN HAPPY INTELLECTUAL 5:02.00TURF: FIRM; 9R; NCR
1974 GRAN KAN LICENCIOSOKLAPP C. FURR 23-a 20 F (±) TALL AWARD JOHN U 5:20.60TURF: SOFT
1973 TOP BID OLYMPIAHIGH BID D. MICHAEL SMITHWICK 3-n 20 F (±) SUMMER CROP DREAM MAGIC 5:21.20TURF FIRM
1972 GRAN KAN LICENCIOSOKLAPP C. FURR 23-a 20 F (±) PERIGO SPEED KILLS 4:51.80TURF: FIRM
1971 SHADOW BROOK COHOESCHANTEUR STAR SIDNEY J. WATTERS, JR. 13-a 20 F TOP BID MADAGASCAR 4:37.40TURF: FIRM; WON BY 12 L.
1970 LAKE DELAWARE COUNTY DELIGHTLIGHT UPON 15-d 20 F       
1969 HIGH PATCHES BEAU GARPATCHEMUP W. BURLING COCKS 4-n 24 F VOCALIST6 CURATOR4 5:39.60 
1968 BAMPTON CASTLE FORTINAMAIDEN CASTLE 8-e 24 F       
1967 GOLPISTA NIGROMANTEGRANADA 4-h 24 F GENERAL TINGLE BAMPTON CASTLE 5:39.40TURF: FIRM
1966 BAMPTON CASTLE FORTINAMAIDEN CASTLE 8-e 24 F       
1965 MAKO TULYARPUCCOON D. MICHAEL SMITHWICK 19-b 24 F LUCENTAUR THE SPORT 5:38.60TURF: HARD
1964 BON NOUVEL DUC DE FERGOOD NEWS D. MICHAEL SMITHWICK A23 24 F AMBER DIVER BAMPTON CASTLE 5:40.20TURF: SOFT; BY 20 L.
1963 TUSCARORA PALESTINIANOPHELIA ROSE G. H. (PETE) BOSTWICK 4-r 24 F AMBER DIVER THE SPORT 5:37.20NCR. HD. 8R, 6F. 2-NK-10
1962 BARNABYS BLUFF CYCLOTRONOPHELIA ROSE G. H. (PETE) BOSTWICK 4-r 25 F (±) POCKET ROCKET6 BECKY SHARP4 5:52.60TURF: FIRM
1961 INDEPENDENCE NASRULLAHMISS DISCO 8-d 24 F (±) PEAL NAVAL TREATY 5:04.40TURF: HARD
1960 SUN DOG HUNTERS MOON4SUN DANCE2 HOLLIE HUGHES 12-b 25 F (±) CARTAGENA3 BENGUALA 5:54.20TURF: HARD; WON BY 15 L.
1959 SUN DOG HUNTERS MOON4SUN DANCE2 HOLLIE HUGHES 12-b 25 F (±) DARUBINI MUGUET 5:42.40 
1958 NEJI HUNTERS MOON4ACCRA D. MICHAEL SMITHWICK 21-a 25 F (±) RHYTHMINHIM DARUBINI 6:06.00TURF: HARD
1957 NEJI HUNTERS MOON4ACCRA D. MICHAEL SMITHWICK 21-a 25 F (±) INDEPENDENCE HIS BOOTS 6:15.20TURF: SOFT
1956 SHIPBOARD BATTLESHIPSEA BORNE RAYMOND G. WOOLFE 12 24 F (±) GLENCANNON HIS BOOTS 5:50.20TURF: FIRM; WON BY 12 L.
1955 NEJI HUNTERS MOON4ACCRA G. H. (PETE) BOSTWICK 21-a 24 F (±) RHYTHMINHIM HIS BOOTS 5:42.40TURF: FIRM; WON BY A HEAD
1954 SHIPBOARD BATTLESHIPSEA BORNE RAYMOND G. WOOLFE 12 24 F (±) COVETED CURLY JOE2 5:42.00TURF: FIRM
1953 HIS BOOTS OUR BOOTSKATYDID 19-b 24 F (±) THE MAST MIGHTY MO2 5:45.20TURF: FAST
1952 SEA LEGS2 BATTLESHIPFORSWEAR 1-l 24 F (±) THE MAST OEDIPUS 5:44.00TURF: SOFT
1951 OEDIPUS BLUE LARKSPURBE LIKE MOM G. H. (PETE) BOSTWICK 1-x 24 F (±) NAVY GUN BANNER WAVES 5:50.20TURF: SOFT
1950 TROUGH HILL TOURIST2ROLLICKING PRINCESS JOHN T. SKINNER 8-h 24 F (±) OEDIPUS PONTIUS PILATE 5:42.40TURF: FAST
1949 HIS BOOTS OUR BOOTSKATYDID ARTHUR WHITE 19-b 24 F (±) TROUGH HILL TOURIST LIST 5:48.60TURF: FAST
1948 AMERICAN WAY2 GINOSUNCHANCE JOHN T. SKINNER 2-m 24 F (±) TOURIST LIST TROUGH HILL 5:50.00TURF: GOOD
1947 ADAPTABLE BLENHEIM2BLACK QUEEN MORRIS H. DIXON 14-a 24 F (±) WAR BATTLE TROUGH HILL 5:41.60TURF: FAST
1946 ELKRIDGE MATEBEST BY TEST2 KENT MILLER 2-u 24 F (±) BURMA ROAD3 REFUGIO2 5:48.80 
1945 MERCATOR ANNAPOLISPONOVA WILLIAM G. JONES 10-a 24 F (±) CADDIE2 RAYLYWN 5:48.00TURF: FAST
1944 BURMA ROAD3 LINK BOYSAUCY SILVER JAMES E. RYAN 22-d 24 F (±) ROUGE DRAGON ELKRIDGE 5:54.20TURF: FAST - BY A HEAD
1943 BROTHER JONES PETEE-WRACKMARIDEL WILLIAM R. MILLER 9-e 24 F (±) INVADER3 CADDIE2 5:53.60TURF: FAST, DH FOR 3RD W/ELKRIDGE.
1942 COTTESMORE2 HEVERSWOODRUDDY DAWN G. H. (PETE) BOSTWICK 22-d 24 F (ABT) CUPID5 IRON SHOT 6:05.20TURF: FAST
1941 SPECULATE WESTWICKVIRGINIA T. WILLIAM L. PASSMORE 21 24 F (ABT) SUSSEX CORRIGAN 5:58.60 
1940 COTTESMORE2 HEVERSWOODRUDDY DAWN G. H. (PETE) BOSTWICK 22-d 21 F (ABT)       
1939 WHADDON CHASE MONKS WAYWITCHERY 2-d 21 F (ABT)       
1938 ANNIBAL CHUBASCO3ALLIANCE7 2-l 21 F (ABT)       
1937 SAILOR BEWARE3 ST JAMESLADY BE GOOD3 VINCENT M. POWERS 9-b 21 F (±)       
1936 BUSHRANGER STEFAN THE GREATWAR PATH J. HOWARD LEWIS 23-a 24 F (ABT) RIOTER3 AMAGANSETT 5:47.00TURF: FAST
1935 SNAP BACK DUNLINELASTIQUE2 HOLLIE HUGHES 20-a 24 F (±) NATIONAL ANTHEM9 HELP ME3 5:47.00 
1934 BATTLESHIP MAN O WARQUARANTAINE REG HOBBS 10-e 20 F       
1933 BEST PLAY5 FAIR PLAYCATALPA HOLLIE HUGHES 1-w 24 F (±) ARC LIGHT3 ERIC THE RED 6:00.60MUDDY
1932 TOURIST2 SON-IN-LAWTOURAINE HOLLIE HUGHES 22-c 21 F JACK ODAY     
1931 GREEN CHEESE ROCKMINISTERHESKILUNA 9-c 24 F CREE2 SYDNEY7 5:39.40NCR
1930 TOURIST2 SON-IN-LAWTOURAINE HOLLIE HUGHES 22-c 24 F LAND BOY ROONEY 5:40.00ARC LIGHT DQ FROM 1ST
1929 ARC LIGHT3 ARCHAICFELICITY J. HOWARD LEWIS 5-f 24 F (±) FAIRFIELD10 RULER9 5:46.00 
1928 JOLLY ROGER PENNANTLETHE2 VINCENT M. POWERS 5-g 21 F (±) FAIRMOUNT2     
1927 JOLLY ROGER PENNANTLETHE2 VINCENT M. POWERS 5-g 21 F (±) FAIRMOUNT2 MADRIGAL   
1926 ERNE4 WHITE EAGLECASCATEL 8-f 20 F (ABT)       
1925 MOSELEY2 SYSONBYBELLE OF PORTLAND A10 2 1/2 MILES       
1924 DAN4 EX VOTODEIHADARRA WILLIAM M. GARTH 7-a 24 F (±) DUETTISTE CARABINIER 6:00.20 
1923 SEA TALE2 SEA KINGANECDOTE3 13-d 24 F (±) COMIQUE6 THE SWELL3 5:52.40WON BY 10 L.
1922 LYTLE2 LEONIDCHICKADEE6 JOHN J. HASTINGS 4-r 24 F (±) PHOENIX2 EARLOCKER 6:08.60 
1921 EARLOCKER FAIR PLAYLADY ARISTOCRACY MATTHEW P. BRADY 4-m 24 F (±) TICKET3 SWEEPMENT 5:58.40WON BY 5 L.
1920 SQUARE DEALER MARATHONSENORA MARIA JIMMIE OWENS 15-a 24 F (±) SKIBBEREEN4 DECISIVE6 6:05.004 RAN
1919 STONEWOOD2 WADSWORTHTRISAUCE 9-c 2 1/2 MILES       
1918 ST CHARLCOTE ST SAVINCHARLCOTE 12-b 2 1/2 MILES       
1917 EXPECTATION13 KILKERRANTAPIOLA 13-b 2 1/2 MILES       
1916 HIBLER KNIGHT ERRANTMARGARET ROCHE WILLIAM FREEMAN 6-a 24 F (ABT) FOOTLIGHTS5 BRENTWOOD3 6:16.40 
1915 MISSION ROCK SANDMISGIVINGS2 A34 2 1/2 MILES KINTORE4     
1914 RELLUF ST GATIENWATOMA 9 2 1/2 MILES       
1913 PENOBSCOT4 YANKEECOURTPLASTER 23-b 2 1/2 MILES       
1912Race Not Run
1911Race Not Run
1910 ROSSFENTON MAXIOSEMBRICH GWYN R. TOMPKINS A31 20 F (±) KARA2 BLACK BRIDGE2 5:30.40 
1909 SIR WOOSTER ARDINGTONLADY WOOSTER GWYN R. TOMPKINS 14-e 20 F (ABT) GRANDPA2 KENTUCKY BEAU 5:31.00 
1908 KARA2 HERALDIRENE14 MICHAEL J. DALY 6-a 20 F (ABT) JOHN M P CALIFORNIA KING2 6:15.00 
1907 ALFAR3 ATHELINGGALLIANA2 BEN POPE 6-c 20 F (ABT) MR MCCANN COLIGNY5 5:58.00 
1906 GOOD AND PLENTY2 ROSSINGTON2FAMINE2 CHARLES KIERNAN A27 20 F (±) GRANDPA2 HERCULOID 5:25.00NCR
1905 MACKEY DWYER BASSETLAWMADRID BEN POPE 23-b 20 F (±) ARIAN4 HYLAS7 5:03.60 
1904 ST JUDE4 ST ANDREWJUDE3 21-a 20 F CALLER2 JUDGE PHILLIPS 4:30.00 
1903 PLOHN STRATHMOREKELP F. AMBROSE CLARK 12-b 20 F (±) LAND OF CLOVER2 LAVATOR 4:28.60MORRIS PARK
1902 GEORGE W JENKINS ESHERCLARISSA25 M. J. MALONEY 28 20 F (±) BULLINGDON2 MISS MITCHELL4 4:33.00MORRIS PARK
1901 SACKET BERSANCATHERINE C ADOLPH WHEELER A16 20 F KING T PERION8 5:13.00SHEEPSHEAD BAY
1900 PHILAE2 EMPEROR2PHILIPPA6 F. A. OSBORNE A25 20 F (±) CHARAGRACE THE BACHELOR2 4:52.60 
1899 TRILLION3 KING ERNESTTRILL 3-n 20 F WHITE GARTERS WESTOWN2 4:27.40 
1897 OLINDO2 ONEKOSOPHRONIA2 10-a 20 F (ABT) BARONESS16 LION HEART9 5:24.00 
  Add info for an additional year