Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
HAMBURGER MEILE - HAMBURG
 GERMANY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 SHY WITCH2 AREIONSHYLA2 GöSCHEL H. J. 2-n 1600 MT Grade IIINYMERIA3 SCHUTZENPOST   
2015 ODELIZ FALCO3ACATAMA 4-n 1600 MT Grade IIIEVITA PERON SCHUTZENPOST   
2014 CALYXA PIVOTALCHANTRA 21-a 1600 MT Grade IIIDIAMOND DOVE4 ARTWORK GENIE   
2013 LADY JACAMIRA LORD OF ENGLANDLATLEY 22-d 1600 MT Grade IIIAKUADA SCOVILLE3   
2012 CHERRY DANON ROCK OF GIBRALTAR2SHERIFA 16-c 1600 MT Grade IIISURVEY6 LADY JACAMIRA   
2011 ALIANTHUS HERNANDOALLURE3 J. HIRSCHBERGER 9-h 1600 MT Grade IIILE BIG SANJII DANON 1:34.88 
2010 EARL OF FIRE AREIONEVRY2 WERNER BALTROMEI 14-c 1600 MT Grade IIISEHREZAD WIN FOR SURE2 1:35.60 
2009 EARL OF FIRE AREIONEVRY2 WERNER BALTROMEI 14-c 1600 MT Grade IIISEHREZAD LIANG KAY 1:34.55GOING GOOD - 12 RAN
2008 SEHREZAD TITUS LIVIUSTREBLES ANDREAS LOWE 20 1600M Grade IIISANTIAGO9 CONTAT 1:38.24 
2007 KONIG TURF BIG SHUFFLEKAISERIN2 CHRISTIAN SPRENGEL 5-h 1600M Grade IIIASPECTUS AVISO5 1:45.30 
2006 LATERAL6 SINGSPIEL4LIGONA PETER SCHIERGEN 7-b 1600M Grade IIIWILLINGLY6 AZAROLE 1:35.75 
2005 AREIAS2 SECOND SETAPPENA LA ANDREAS SCHUTZ 1-m 1600M Grade IIIMADRESAL EAGLE RISE 1:40.15 
2004 SAMBAPRINZ BIG SHUFFLESAMAMBAIA2 HORST HORWART 19 1600M Grade IIIPEPPERSTORM EAGLE RISE 1.41.44 
2003 UP AND AWAY2 LE GLORIEUXULTIMA RATIO2 ERIKA MADER 7 1600M Grade IIIHOREION DIRECTA ROYAL DUBAI 1.32.09 
2002 ZAREWITSCH3 NIGHT SHIFTZAYRABA PETER SCHIERGEN 9-c 1600M Grade IIIPARDUS SAMBAPRINZ 1.43.42 
2001 ABITARA RAINBOW QUESTARASTOU 9-h 2200M Grade IIINOUVELLE FORTUNE PEU A PEU  D.H. FOR 3RD WITH BLUSH DAMASK
2000 MOONLADY PLATINIMIDNIGHT FEVER2 HARRO REMMERT 8-a 2200M Grade IIITRES RAVI WILD SIDE2 2:28.4 
1999 CATELLA GENEROUSCRYSTAL RING 21-a 2200M Grade IIIBELA-M INTUITION3   
1998 SAPERLIPOUPETTE HIGHEST HONOREMMANUELLE 14-c 2200M Grade IIIINTUITION3 WISCALINA   
1997 ANNA THEA TURFKONIGANSTANDIGE 7-f 2200 MT Grade IIIENIGMA5 WALA 2:26.90 
1996 WURFTAUBE ACATENANGOWURFBAHN 5-h 2200M Grade IIIANNO LUCE NATALIANA2   
1995 ALPHA CITY UNFUWAINALPHA2 HEINZ JENTZSCH 9-h 2200M Grade IIILOST LOVE3 SECRET ENERGY 2:24.7 
1994 RISEN RAVEN RISEN STARAURANIA HEINZ JENTZSCH 3-j 2100M Grade IIIOENOTHERA WILD ROMANCE3 2:12,4 
1993 OSTWAHL WAAJIBOSTKONIGIN PETER LAUTNER 8-a 2100M Grade IIICHESA PLANA SHINE SHARE 2:10,4 
1992 ARASTOU SURUMUARABESKE UWE OSTMANN 9-h 2100M Grade IIISARATOGA SOURCE FIRST CLASS2 2:07.8 
1991 PALANGA LAGUNASPAMPLONA3 PETER RAU 4-n 2100M Grade IIITOYAH MARTESSA 2:10.0 
1990 INDICA ATHENAGORASINSULINDE R.PRINZINGER 4-n 2100M Grade IIILINDERA2 TRUNEBA 2:07,8 
1989 DIANA DANCE NORTHERN DANCERDECEIT PETER LAUTNER 8-k 2100M Grade IIIARAGOSTA FLUNDER 2:09.7 
1988 PRAIRIE VENUS SURUMUPRAIRIE STELLA UWE OSTMANN 1-e 2100M Grade IIIPRETORIA BRITANNIA3 2:08.1 
1987 GONDOLA NEBOSGAUKLERIN HEIN BOLLOW 1-a 2100M Grade IIILUTYNIA   2:14,4 
1986 SINGLETTA NODOUBLECAMBRETTA M.STOUTE 1-t 2100M Grade IIINORETTA COMPRIDA 2:07,2 
1985 SWIFT AND SURE2 VALDEZSHUA B. HILLS 1-m 2100M Grade III  ROMANA4 2:12.42ND MISS SAINT CLOUD/IRE 1981
1984 LA COLORADA SURUMULA DORADA HEINZ JENTZSCH 9-e 2100M Grade IIISLENDERELLA ROMANA4 2:13.4 
1983 FIELDS OF SPRING THE MINSTRELMEMORY LANE2 IAN BALDING 22-d 2100M Grade IIIBEBE ARLETTE NOVELLE 2:13.4 
1982 DREAMING AWAY SIR IVORNORTHERN GEM IAN BALDING 21-a 2100M Grade IIIKAISERBLUME LA POMPADOUR2 2:13.5 
1981 ADITA AKARIATITLANA WERNER KRBALEK 16 2100M Grade IIISANTA ELENA3 AURELINA2 2:16,6 
1980 INDIGENE HARD TO BEATINDIENNE P. LALLIE 4-i 2100M Grade IIICLARETE LETICIA 2:09.4 
1979 TANNENPRINZESSIN KAISERADLERTANNE S.V.MITZLAFF 8-b 2100M Grade IIITEMPUS FUGIT4 ALARIA 2:14,4 
1978 INDIAN PEARL GULF PEARLINDRA HEINZ JENTZSCH 4-n 2100M Grade IIITRIENT ARGENTELLA 2:13.0 
1977 CONTENANCE LUCIANOCYBALE S. V. MITZLAFF 7-e 2100M Grade IIIALPINIA INKA LILIE 2:09.1 
1976 PRINCESS EBOLI2 LINDEN TREEPAMPLONA HEIN BOLLOW 13 2100M Grade IIIMARITTIMA2 CONTENANCE   
1975 IDRISSA TAMERLANEINDIRA2 HEINZ JENTZSCH 4-n 2100M ListedKANDIA BABYLON2 2:16.2 
1974 LITTLE SLAM3 NECKARLEGENDE S. V. MITZLAFF 16 2100M ListedAUSSOHNUNG   2:10.1 
1973 SHEBA2 DSCHINGIS KHANSHURA HEINZ JENTZSCH 16-c 2100M ListedORAZA BARBLINA 2:10.1 
1972 ANKERWINDE KRONZEUGEANKERTROSSE HEIN BOLLOW 9-h 2100M ListedKOCKPITT THIGRUNE 2:12,7 
1971 MONTERIA3 MASETTO2MEMEL2 H. DANNER 2-w 2100M ListedDAISY7 MADRID16 2:15.20 
1970 COLIMA NECKARCRAPE BAND H. DANNER 4-f 2100M ARIADNE5 DOLCE VITA 2:12.6 
1969 INGA BIRKHAHNISCHIA HEINZ JENTZSCH 4-n 2100M LILIE LITTLE LOVE 2:15.1 
1968 ORDINANZ PIRATE KINGORDINATE S. V. MITZLAFF 8-a 2100 MT NOVARA2 LITTLE MELODY2 2:14.00 
1967 ON DIT2 ALIZIERONDULATION2 HS. V. MITZLAFF 8-g 2100M OKER2 ORTENAU 2:11.2 
1966 ORDENSTREUE ORSINI2ORDINATE S. V. MITZLAFF 8-a 2100M OLYMPIA2 ANDINA2 2:11.8 
1965 TIGERIN PRODOMOTILLA G.ZUBER 3-e 2100M ListedALDINA2 SHURA 2:18,2 
1964 TAUCHENTE MASETTO2TROPHAE J. KUHR 21-a 2100M LIBERTAS2 FAIBLESSE2 2:22.2 
1963 OSTSEE KRAKATAOOFFENBARUNG H. THALHEIM 8-a 2100M CELIA7 THURGITT 2:15.2 
1962 GHANA2 BOTTICELLIGROLLDOCHNICHT A. LOCHOW 1-a 2100M SELENA MAROTTE3 2:14.0 
1961 MERAVIGLIA BOTTICELLIMAKRA V.SEIBERT 31 2100M ListedALISMA SANTA CRUZ2   
1960 SANTA CRUZ2 CARAN DACHESTAMMESART M. GRAF LEHNDORFF 5-d 2100M ODA WINDE 2:16.0 
1959 ANDREA2 TICINOADRIANA2 16 2100M     2:14.0 
1958 ANDREA2 TICINOADRIANA2 16 2100M     2:22.0 
1957 THILA MAGNATTHILDE 1-t 2100M     2:21.0 
1956 NADIA TICINONEREDA A. V. BORCKE 4-r 2100M     2:21.0 
1955 LUSTIGE TICINOLAPIS2 3-c 2100M ORSENIGA2   2:15.5 
1954 IMOLA5 NUVOLARIJULIANE2 1-t 2000M Listed    2:13,5 
1953 GISA ARJAMANGUTRUNE 1-i 2000M     2:07.0 
1952 JANA MAGNATYONNE 4-n 2500M Grade III    2:53,0 
  Add info for an additional year