Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
G.P. MAJOR SUCKOW - GAVEA
 BRAZIL - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2018 HABILE BOBBY SHANGHAI BOBBYHABILE BIANCA MARCOS DECK 6-e 1000 MT Grade I TurfVOANDO SORRINDO EFETIVO BULL 56s86/100 
2017 PERBENE TIGER HEARTENDLESS BEAUTY ADéLCIO MENEGOLO 2-d 1000 MT Grade I TurfTHUNDER CAT9 CONSUL AMERICAN 55s43/100 
2016 WENZEL BLADE BLADE PROSPECTORMISS PARAGUAY J.CESAR 9-b 1000 MT Grade I TurfHIGH HOURS PERBENE :56:8614 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2014 BLIND AMBITION5 PUT IT BACKSAPHIRINE3 ROBERTO MORGADO NETO 7-a 1000 MT Grade I TurfDESEJADO PUT SAI DE BAIXO2 0:55.26TURF: FIRM; WON BY 1¾ L.
2013 DESEJADO PUT PUT IT BACKSUPER DUDA 9-c 1000 MT Grade I TurfBOTTEGA3 BETO BOSS 0:54.32 
2012 PIPPA6 BELONG TO MEMADOUR 9-e 1000 MT Grade I TurfASPIRACION4 TAP IS BACK 0:54.59 
2011 BARAO DA CEVADA VOANDO BAIXONAGILA 10-a 1000 MT Grade I TurfDESEJADO THUNDER BERLINO DI TIGER 0:54.85 
2010 DESEJADO THUNDER DURBAN THUNDERGLORIOUS MAGEE J. SAMPAIO 16-h 1000 MT Grade I TurfUM FOGUETE SOL DE ANGRA 0:55.40 
2009 SOL DE ANGRA PUT IT BACKGONDOLEIRA 8-b 1000 MT Grade I TurfHEATH ROW REQUEBRA2 0:58.28 
2008 REQUEBRA2 PUT IT BACKTALISA 4-d 1000 MT Grade I TurfTALUDO2 SICILIA12 0:55.39 
2007 SUPER DUDA NOTATIONGREAT PEACE2 D. GUIGNONI 9-c 1000 MT Grade I TurfREQUEBRA2 KE AMOUR 0:54.85 
2006 PARA-CHOQUE NEW COLONYFRELUCHE 13-c 1000 MT Grade I TurfNORMABELLE NATIVO DA FRONTEIRA 0:57.34 
2005 HEART ALONE2 MUSIC PROSPECTORSYLICON PURPLE 3-n 1000 MT Grade I TurfOMAGGIO KARLO GUITAR 0:55.70 
2004 OLD DODGE DODGE2OJEADA FIGHTER J. A. BORIONI 9-g 1000 MT Grade I TurfSUSHI-BAR FOREVER BOND 0:55.00G. P. BRASIL FOR SPRINTERS
2003 NORWAY BOY DODGE2SHINY HAPPY A. MENEGOLO 1-h 1000 MT Grade I TurfLITTLE BIG LARK KINGS LOVE 0:56.10 
2002 PICO CENTRAL SPEND A BUCKSHEILA PURPLE R. MORGADO JR. 16-h 1000 MT Grade I TurfELEICAO DIRETA NORTEK 0:56.30 
2001 LOST LOVE4 DODGE2NISHKAS LOVE A. MENEGOLO 1-k 1000 MT Grade I TurfELEICAO DIRETA SPA FRANCORCHAMPS 0:55.70 
2000 FLEUR JET FALCON JETFLEUR DU MAL N. PIRES 7 1000 MT Grade I TurfIMMIGRANT GIRL   0:56.80 
1999 FROM CARSON CITY CARSON CITYBOUNDLESS BOU L. G. F. ULLOA 9-e 1000 MT Grade I TurfBOY MAN   0:58.50 
1998 SMUGGLER4 BRIGHT AGAINFREE REP R. NAHID 8-g 1000 MT Grade I TurfQUARTIER NOIR GREGORY KING 0:55.80 
1997 MR MCCARTNEY ACADEMY AWARDCROSSOVER DREAMS F. GARCIA A5 1000 MT Grade I TurfUNA BRISA   0:55.40 
1996 BABY SELLER JET SELLERHUITA-LALA S. LOBO 2-h 1000 MT Grade I TurfDOLLAR FIGHTER   0:56.70 
1995 MENSAGEIRO ALADO GHADEERKEY TO THE EDGE A. OLIVEIRA 2-n 1000 MT Grade I TurfPREFLORADA   0:58.00 
1994 DOCTOR MOORE GHADEERSWEET ALICE6 I. C. SOUZA 11-f 1000 MT Grade I TurfFANTASY FLYING   0:56.80 
1993 CLAUSEN EXPORT SPEND A BUCKSAWMILL DOLLARS S. LOBO 2-n 1000 MT Grade I TurfEL CATEGORICO   0:56.20 
1992 EL CATEGORICO XIPHOSNOTAMIL W. LOPES 5-h 1000 MT Grade I Turf    0:56.80 
1991 MATE BUENO GHADEERWINDSTORM2 M. R. CAMPOS 1-d 1000 MT Grade I TurfITS THE DAY   0:57.80 
1990 ITS THE DAY GHADEERPURA PINTA M.D.RIBEIRO 4-e 1000 MT Grade I Turf    0:58.20 
1989 GRAPHUS DEPRESSAAL SABAH A. OLIVEIRA 1-o 1000 MT Grade I TurfGUERRA2   0:56.40 
1988 DALABA2 AL AHLIRAISA J. L. MACIEL 5-a 1000 MT Grade I TurfGRUMSER VALE ONIRU 0:56.00 
1987 GRUMSER VALE QUENOIRSALTITANTE O.CARDOSO 16-b 1000 MT Grade I Turf    0:56.60 
1986 CATETO ST CHADQUEEN NORMA A. NAHID 8-h 1000 MT Grade I Turf    0:56.80 
1985 JUSTO JANSEN MOGAMBO2QUEEN NORMA D. NETTO 8-h 1000 MT Grade I TurfBOLKONSKA   0:58.00 
1984 CHAPELIER2 RIO BRAVODANIELE R. MORGADO, JR. 7-a 1000 MT Grade I Turf    0:57.40 
1983 CHAPELIER2 RIO BRAVODANIELE G. FEIJO 7-a 1000 MT Grade I Turf    0:58.60 
1982 GOOD BABA MAGNASCOBLUSHING MAID2 E. GOZIK 1-h 1000 MT Grade I Turf    0:59.00 
1981 MARCELINE2 SAIL THROUGHKLEPSHYDRA A. CABREIRA 20-a 1000 MT Grade I TurfRIADHIS   0:57.40 
1980 GRAMMONT BREEDERS DREAMBRISE FER J. B. GONCALVES 19-b 1000 MT Grade I TurfANARCHY4 DIADOCA 0:59.00 
1979 DOBRAO MILLENIUMDULLIE W. G. TOSTA 1-w 1000 MT Grade I TurfGAY CLEMENTINE   0:57.30 
1978 SOLYLUZ SOLAZOTO-NIGHT J. ETCHECHOURY 18-a 1000 MT Grade I TurfFUNNY SUN   0:56.40 
1977 HARKEN2 HEATHENDISCIPULA R.RODRIGUES 16-h 1000 MT Grade I TurfUNWARE   0:58.40 
1976 DISTEL3 MASTER BOLDDAME MARIE C. S. SAURO 18-a 1000 MT Grade I Turf  OONA3 0:58.00 
1975 DAU DOSIERSUVANNA A. C. BAZANTE 8-c 1000 MT Grade I TurfMORELLE   0:57.10 
1974 CLEAR SUN SOLAZOBALLECLA T. ARANA 16-h 1000 MT Grade I TurfDEPRESSA   0:56.60 
1973 DEPRESSA HYPOCRITE5NEGELIA S. DAMORE 14-e 1000 MT Grade I Turf    0:61.00 
1972 FLYING BOY SOVEREIGN LORDTOKYO GIRL M. TIBERIO 2-n 1000 MT Grade I TurfVIZCACHERO   1:01.40 
1971 DON FABIAN RESUELLOEXTATICA V. RAVERIEGO 6-f 1000 MT Grade I Turf    0:56.60 
1970 COPERNAL RESUELLOCOPPELIA8 A. IRUSTA 19-c 1000 MT Grade I Turf    0:57.10 
1969 ORRATO NORDICERRATA F. P. LAVOR 4-b 1000 MT TurfZORRA GRIS   0:59.80 
1968 VOLVERIOLA TUDOR CASTLESANIDAD T. ARARIA 17-c 1000 MT Turf    0:59.20 
1967 SEU LEVY CADIR2XIRA L. FERREIRA 11-c 1000 MT Turf    0:61.80 
1966 JELANTE PEWTER PLATTERELEGANCIA2 E. FEIJO 4-c 1000 MT Turf    1:00.20 
1965 RUBENCITO JERRY HONORGOOD GIRL R. I. FREYTAS 19-c 1000 MT TurfPROTESTA   0:57.60 
1964 CABINE SAYANISIBYLLA J. L. PEDROSA 16-f 1000 MT TurfPROTESTA   1:03.60 
1963 GOOD TIME JERRY HONORGAMLINGAY J. F. PENNA 19-c 1000 MT TurfGALOPADOR   0:58.00 
1962 CAPTOR3 SAYANISISTER PATRICIA J. L. PEDROSA 1-t 1000 MT TurfBUGRINHA   0:58.40 
1961 ALBANY6 BLACKAMOOR4OKAYAMA E. FREITAS 8-a 1000 MT Turf    0:58.40 
1960 TZARINA2 FORT NAPOLEONFASTEN3 E. FREITAS 16-b 1000 MT TurfELISABETH3   0:57.80 
1959 BUCAREST BIRIKILBUMBLE BEE2 M. SOUZA 14-f 1000 MT TurfROYAL GAME   0:58.60 
1958 ITRIO PIZARRO2ASTRIA O. FRANCO 2-j 1000 MT Turf    0:59.00 
1957 ROYAL GAME ROYAL TIP2PACHUCA C. FERREIRA 16-e 1000 MT TurfROLETA   0:58.20 
1956 ROYAL GAME ROYAL TIP2PACHUCA C. FERREIRA 16-e 1000 MT TurfCADI2   0:56.80 
1955 QUINTO ROYAL DANCERCAPITAL ENTRY T. COELHO 24 1000 MT Turf    0:58.80 
1954 IMPRESIVA FILONIMPRESION O. FEIJO 9-g 1000 MT TurfBUEN TIEMPO2   0:58.80 
1953 MORUMBI EBOOETINCELANTE2 C. PEREIRA 5-d 1000 MT Turf    0:62.20 
1952 LA VESTAL ADVOCATELA GAUCHA J. MORGADO 4-b 1000 MT Turf    1:00.00 
1951 GLOBO CAMERINO2GUAGUA2 G. FEIJO 1000 MT TurfIANA2   0:58.60 
1950 EMPENOSA FULL SAILERMUA J. ZUNIGA 9-g 1000 MT Turf    0:57.60RECORD
1949 CID3 SELIM HASSANCAROLE DARLING M. SALLES 14-b 1000 MT TurfJAHU   0:59.00 
1948 DESDENHADA LOANINGDALEADELE5 O.PEREIRA 25 1000 MT Turf    0:58.20 
1947 HOLKAR SANTAREMXAL E. FREITAS 2-u 1000 MT Turf    0:58.80 
1946 FONTAINE3 FORMASTERUSTACY E. FREITAS 7-a 1000 MT TurfSECRETO2   1:01.00 
1945 SECRETO2 COCLESSEINE4 L. FERREIRA 6-a 1000 MT Turf    0:60.60 
1944 MAMORE MARANHAOFLANDERS POPPY I. CARNEIRO 3-j 1000 MT Turf    0:59.20 
1943 MAMORE MARANHAOFLANDERS POPPY I. CARNEIRO 3-j 1000 MT Turf    0:60.20 
1942 ELENITA2 BAMBUMAIMARA2 P. COSTA 29 1000 MT TurfATHLETA2   0:59.40 
1941 QUATI TACITURNO2QUATIARA E. FREITAS 8-b 1000 MT Turf    0:61.60 
1940 ATHLETA2 TRINIDAD4LATLANTIQUE E. FREITAS 4-r 2400 MT Turf    1:53.20 
1939 XURI TACITURNO2XYRIS2 E. FREITAS 8-b 2400 MT Turf    1:51.00 
1938 UBAJARA2 THERMOGENE2URSULA7 C. ROSA 4-c 2400 MT Turf    1:51.00 
1937 STAYER3 MOSCOUJOLIETTE4 P. GUSSO 2400 MT TurfOH3   1:53.40 
1936 TERERE TACITURNO2TENTACAO M. DE ALMEIDA 2400 MT Turf    1:52.00 
1935 TATA4 TOMYTANGLED GOLD E. FREITAS 7-f 2400 MT TurfCAICO   1:50.20 
1934 MANGO5 SIN RUMBOQUIETA2 J. LOURENCO 10-e 2400 MT TurfYOLANDA3   1:52.60 
1933 KOSMOS2 AYMESTRYVENTUROZA M. FIGUEIROA 9-g 2400 MT TurfHERMES7   1:53.60 
1932 HERMES7 MIUDINHOFAIRY23 B. BERNARDINI 9-h 2400 MT TurfVALENCE4   1:55.60 
1919 EDU4 SCARPIA6PELOTENSE2 2000 MT DirtGLADIOLA11 ALPHA28 135s1/5 
1918 EDU4 SCARPIA6PELOTENSE2 2000 MT DirtINVASOR DO PARANA SUNRISE41 131s4/5 
1917 INTERVIEW13 TANUS2KHAKI10 2000 MT DirtHURRA5 PATRONO2 136s4/5 
1916 INTERVIEW13 TANUS2KHAKI10 1900 MT DirtENERGICA4 PATRONO2 125s3/5 
1915 ENERGICA4 FOXY FLYERDALILA13 1900 MT DirtDIAMANT20 PATRONO2 125s 
1914 DIAMANT20 PREMIER DIAMONDMIRUCA2 32 1900 MT DirtFLANEUR DISTURBIO 126s4/5 
1913 DIAMANT20 PREMIER DIAMONDMIRUCA2 32 1700 MT DirtGUERREIRO2 TOGO14 115s3/5 
1912 RIO PARDO2 CESAR2CREOULO 1700 MT DirtCANGUSSU2 SOBERBA2 115s1/5 
1911 UGLY4 BISMARK3DIVA55 1700 MT DirtALIBABA6 ARAGON11 118s2/5 
1910 SANS PAREIL12 TEJO3DONA STELLA4 2-f 1700 MT DirtALIBABA6 ZUEVO 118s2/5 
1909 DORA53 PIQUET7UNKNOWN28 1700 MT DirtCORAMBE2 UGLY4 117s1/5 
1908Race Not Run
1907Race Not Run
1906Race Not Run
1905Race Not Run
1904Race Not Run
1903Race Not Run
1902Race Not Run
1901Race Not Run
1900Race Not Run
1899Race Not Run
1898Race Not Run
1897Race Not Run
1896Race Not Run
1895Race Not Run
1894Race Not Run
1893Race Not Run
1892 TENORINO6 ERNEST3AURORA54 2000 MT DirtMARCIAL8 DICTADOR11 145s 
1891 ZIG6 DOURO9BELLA ALLIANCA 2000 MT DirtMARCIAL8 MUTUM2 141s 
1890 ZIG6 DOURO9BELLA ALLIANCA 2000 MT DirtTENORINO6 NERO24 138S 
1889 TENOR20 FLOTSAM10PLATINA19 2500 MT DirtODALISCA14 ZIG6 176S 
1888 DRUID8 TANGIBLEVALENCA5 2000 MT DirtTENOR20 ODALISCA14 137s1/2THE FIRST G. P. MAJOR SUCKOW
  Add info for an additional year