Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
ASCOT GOLD CUP - ROYAL ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 BIG ORANGE DUKE OF MARMALADE2MISS BROWN TO YOU MICHAEL L. W. BEL 9-e 20 F Grade I TurfORDER OF ST GEORGE HARBOUR LAW 4:22.40TURF: G-F, 5R, BY A HD
2016 ORDER OF ST GEORGE GALILEO4ANOTHER STORM AIDAN P. O’BRIEN 1-o 20 F Grade I TurfMIZZOU2 SHEIKHZAYEDROAD2 4:26.21TURF: SOFT, 17R, BY 3 L.
2015 TRIP TO PARIS CHAMPS ELYSEES4LA GRANDE ZOA EDWARD A. L. DUNLOP 13-c 20 F Grade I TurfKINGFISHER15 FORGOTTEN RULES 4:27.61 
2014 LEADING LIGHT4 MONTJEUDANCE PARADE AIDAN P. O’BRIEN 2-f 20 F Grade I TurfESTIMATE5 MISSUNITED 4:21.09GOOD TO FIRM; 13 RAN, BY A NECK
2013 ESTIMATE5 MONSUNEBAZIYA SIR MICHAEL STOUTE 13-c 20 F Grade I TurfSIMENON2 TOP TRIP 4:20.5114 RAN. GOING GOOD TO FIRM
2012 COLOUR VISION RAINBOW QUESTGIVE ME FIVE4 SAEED BIN SUROOR 1-a 20 F Grade I TurfOPINION POLL2 SADDLERS ROCK 4:42.059 RAN. 1/2 L; NK
2011 FAME AND GLORY MONTJEUGRYADA AIDAN P. O’BRIEN 1-i 20 F Grade I TurfOPINION POLL2 BRIGANTIN2 4:37.51 
2010 RITE OF PASSAGE GIANTS CAUSEWAYDAHLIAS KRISSY DERMOT K. WELD 13-c 20 F Grade I TurfAGE OF AQUARIUS3 PURPLE MOON 4:16.92 
2009 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade I TurfPATKAI GEORDIELAND 4:20.73 
2008 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade I TurfGEORDIELAND COASTAL PATH 4:21.14 
2007 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade I TurfGEORDIELAND LE MIRACLE3 4:20.78 
2006 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 20 F Grade I TurfREEFSCAPE DISTINCTION6 4:20.45GD. 12R, 11F. 4-HD-3
2005 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 20 F Grade I TurfDISTINCTION6 VINNIE ROE 4:19.49TURF: G-F
2004 PAPINEAU SINGSPIEL4EARLY RISING SAEED BIN SUROOR 2-n 20 F Grade I TurfWESTERNER DARASIM 4:20.90TURF: FIRM
2003 MR DINOS DESERT KINGSPEAR DANCE PAUL F. I. COLE 3-l 20 F Grade I TurfPERSIAN PUNCH POLE STAR3 4:20.15 
2002 ROYAL REBEL ROBELLINOGREENVERA MARK S. JOHNSTON 22-d 20 F Grade I TurfVINNIE ROE WAREED 4:25.64 
2001 ROYAL REBEL ROBELLINOGREENVERA MARK S. JOHNSTON 22-d 20 F Grade I TurfPERSIAN PUNCH JARDINES LOOKOUT 4:18.92TURF: G-F
2000 KAYF TARA SADLERS WELLSCOLORSPIN SAEED BIN SUROOR 13-e 20 F Grade I TurfFAR CRY COMPTON ACE 4:24.53 
1999 ENZELI2 KAHYASIEBAZIYA JOHN M. OXX 13-c 20 F Grade I TurfINVERMARK2 KAYF TARA 4:18.85 
1998 KAYF TARA SADLERS WELLSCOLORSPIN SAEED BIN SUROOR 13-e 20 F Grade I TurfDOUBLE TRIGGER THREE CHEERS3 4:32.36SFT, 16S, M-NK-1¼-5
1997 CELERIC MTOTOHOT SPICE M. F. DAVID MORLEY 1-w 20 F Grade I TurfCLASSIC CLICHE ELECTION DAY2 4:26.19GD, 13R, 3/4-1-5
1996 CLASSIC CLICHE SALSEPATO SAEED BIN SUROOR 20-c 20 F Grade I TurfDOUBLE TRIGGER NONONITO 4:23.20 
1995 DOUBLE TRIGGER ELA-MANA-MOUSOLAC MARK S. JOHNSTON 19-b 20 F Grade I TurfMOONAX ADMIRALS WELL 4:20.25 
1994 ARCADIAN HEIGHTS SHIRLEY HEIGHTSMISS LONGCHAMP GEOFFREY C. WRAGG 8-k 20 F Grade I TurfVINTAGE CROP SONUS 4:27.67 
1993 DRUM TAPS DIXIELAND BANDLAVENDULA ROSE LORD HUNTINGDON 6-b 20 F Grade I TurfASSESSOR TURGEON 4:32.57 
1992 DRUM TAPS DIXIELAND BANDLAVENDULA ROSE LORD HUNTINGDON 6-b 20 F Grade I TurfARCADIAN HEIGHTS TURGEON 4:18.29 
1991 INDIAN QUEEN2 ELECTRICTAJ PRINCESS LORD HUNTINGDON 9-c 20 F Grade I TurfARZANNI WARM FEELING 4:23.90 
1990 ASHAL TOUCHING WOODJOHARA H THOMSON JONES 5-f 20 F Grade I TurfTYRONE BRIDGE THETHINGABOUTITIS 4:28.58 
1989 SADEEM FORLIMISS MAZEPAH G HARWOOD 13-d 20 F Grade I TurfMAZZACANO LAURIES CRUSADOR 4:22.68 
1988 SADEEM FORLIMISS MAZEPAH GUY HARWOOD 13-d 20 F Grade I TurfSERGEYEVICH CHAUVE SOURIS 4:15.67ROYAL GAIT DQ 1 -> LAST
1987 PAEAN BUSTINOMIXED APPLAUSE HENRY CECIL 14-c 20 F Grade I TurfSADEEM SARONICOS 4:33.26 
1986 LONGBOAT WELSH PAGEANTPIROGUE DICK HERN 11-d 20 F Grade I TurfEASTERN MYSTIC SPICY STORY 4:22.11 
1985 GILDORAN RHEINGOLDDURTAL BARRY HILLS 16-c 20 F Grade I TurfLONGBOAT DESTROYER3 4:25.19 
1984 GILDORAN RHEINGOLDDURTAL BARRY HILLS 16-c 20 F Grade I TurfORE CONDELL 4:18.81 
1983 LITTLE WOLF2 GRUNDYHIDING PLACE DICK HERN 19-c 20 F Grade I TurfKHAIRPOUR INDIAN PRINCE5 4:24.36 
1982 ARDROSS RUN THE GANTLETLE MELODY H CECIL 23 20 F Grade I TurfTIPPERARY FIXER EL BADR 4:35.24 
1981 ARDROSS RUN THE GANTLETLE MELODY H CECIL 23 20 F Grade I TurfSHOOT A LINE AYYABAAN 4:51.23 
1980 LE MOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS H CECIL 1-k 20 F Grade I TurfARDROSS VINCENT 4:28.40 
1979 LE MOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS H CECIL 1-k 20 F Grade I TurfBUCKSKIN ARAPAHOS 4:25.22 
1978 SHANGAMUZO KLAIRONFRENCH FERN M STOUTE 14-a 20 F Grade I TurfROYAL HIVE HAWKBERRY 4:27.30 
1977 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 20 F Grade I TurfBUCKSKIN CITOYEN 4:28.25 
1976 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 20 F Grade I TurfCRASH COURSE3 SEA ANCHOR 4:26.15 
1975 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 20 F Grade I TurfLE BAVARD KAMBALDA 4:48.60 
1974 RAGSTONE RAGUSAFOTHERINGAY J DUNLOP 8-c 20 F Grade I TurfPROVERB2 LASSALLE 4:35.01 
1973 LASSALLE BON MOTWINDY CLIFF RICHARD CARVER, JR. 2-f 20 F Grade I TurfCELTIC CONE THE ADMIRAL7 4:33.46 
1972 ERIMO HAWK SEA HAWKNICK OF TIME2 G BARLING 9-c 20 F Grade I TurfROCK ROI IRVINE 4:28.69ROCK ROI DQ FROM 1ST
1971 RANDOM SHOT2 PIRATE KINGTIME AND CHANCE A BUDGETT 1-m 20 F Grade I TurfOROSIO CHARLTON 4:41.39ROCK ROI DQ FROM 1ST
1970 PRECIPICE WOOD LAUSOGRECIAN GARDEN MRS R LOMAX 16-c 20 F TurfBLAKENEY CLAIRON2 4:27.35 
1969 LEVMOSS LE LEVANSTELLFEEMOSS SEAMUS MCGRATH 1-k 20 F TurfTORPID2 FORTISSIMO2 4:25.60 
1968 PARDALLO PARDALGREAT SUCCESS C BARTHOLOMEW 8-i 20 F TurfSAMOS2 PETRONE 4:35.84 
1967 PARBURY PARDALALCONBURY D. W. J. CANDY 6-f 20 F TurfMEHARI DANSEUR 4:36.05 
1966 FIGHTING CHARLIE TENERANIFLIGHT OF THE HERON W. FARNHAM MAXWELL 10-b 20 F TurfBIOMYDRIN MINTMASTER 4:34.56 
1965 FIGHTING CHARLIE TENERANIFLIGHT OF THE HERON W. FARNHAM MAXWELL 10-b 20 F TurfWALDMEISTER AUTRE PRINCE 4:34.47 
1964Race Not Run
1963 TWILIGHT ALLEY ALYCIDONCREPUSCULE N MURLESS 16-d 20 F TurfMISTI TAINE2 4:52.95 
1962 BALTO WILD RISKBOUCLETTE M. BONAVENTURE 26 20 F TurfSAGACITY2 PROLIFIC4 4:48.04 
1961 PANDOFELL SOLAR SLIPPERNADIKA F. MAXWELL 31 20 F TurfJET STREAM2 PROLIFIC4 4:30.32 
1960 SHESHOON PRECIPITATIONNOORANI ALEC HEAD 14-a 20 F TurfEXAR LE LOUP GAROU 4:28.42 
1959 WALLABY FAST FOXWAGGING TAIL PERCY CARTER 3-i 20 F TurfALCIDE FRENCH BEIGE 4:34.02 
1958 GLADNESS SAYAJIRAOBRIGHT LADY M. VINCENT O’BRIEN 7-a 20 F TurfHORNBEAM DOUTELLE 4:30.18 
1957 ZARATHUSTRA PERSIAN GULFSALVIA CECIL C. BOYD-ROCHFORT 1-l 20 F TurfCAMBREMER TISSOT 4:23.93 
1956 MACIP MARSYAS2COREJADA CHARLIE ELLIOTT 13-c 20 F TurfBEWITCHED5 CLICHY 4:48.80 
1955 BOTTICELLI BLUE PETERBUONAMICA MARC. DELLA ROCHETTA 22-d 20 F TurfBLUE PRINCE ELPENOR 4:29.02 
1954 ELPENOR OWEN TUDORLIBERATION C ELLIOTT 20-a 20 F TurfSILEX2 BLARNEY STONE2 4:32.80 
1953 SOUEPI EPIGRAMSOUSSE GEORGE R. DIGBY 9 20 F TurfLE BOURGEOIS CHILDE HAROLD2 4:35.20 
1952 AQUINO TORNADOAPULIA FREDERICK L. ARMSTRONG 1-l 20 F TurfEASTERN EMPEROR TALMA2 4:29.60 
1951 PAN ATYSPRETTY GIRL E POLLET 2-e 2 1/2 MILES TurfCOLONIST ALIZIER 4:22.40 
1950 SUPERTELLO DONATELLO2HELIA JOHN C. WAUGH 2-o 20 F TurfBAGHEERA ALINDRAKE 4:25.00 
1949 ALYCIDON DONATELLO2AURORA WALTER EARL 1-w 20 F TurfBLACK TARQUIN HERON BRIDGE   
1948 ARBAR DJEBELASTRONOMIE C SEMBLAT 9-e 20 F TurfBAYEUX2 ROI DE NAVARRE   
1947 SOUVERAIN MARAVEDISJOLIE REINE H DELAVAUD 23 20 F TurfCHANTEUR FIELD DAY   
1946 CARACALLA TOURBILLONASTRONOMIE C SEMBLAT 9-e 20 F TurfCHANTEUR BASILEUS2   
1945 OCEAN SWELL BLUE PETERJIFFY J JARVIS 1-n 20 F TurfTEHRAN ABBOTS FELL   
1944 UMIDDAD DASTURUDAIPUR FRANK BUTTERS 3-e 20 F TurfBRIGHT LADY MILLING   
1943 UJIJI UMIDWARTHERESINA JOSEPH LAWSON 6-d 20 F Turf      
1942 OWEN TUDOR HYPERIONMARY TUDOR F. DARLING 10-b 20 F TurfAFTERTHOUGHT2     
1941 FINIS CAMERONIANFELKINGTON O BELL 3-j 20 F Turf      
1940Race Not Run
1939 FLYON FLAMINGOACQUIT J JARVIS 16-h 20 F TurfMARANTA SCOTTISH UNION   
1938 FLARES GALLANT FOXFLAMBINO CECIL C. BOYD-ROCHFORT 17-b 20 F TurfBUCKLEIGH SENOR   
1937 PRECIPITATION HURRY ONDOUBLE LIFE CECIL C. BOYD-ROCHFORT 2-i 20 F TurfCECIL QUASHED   
1936 QUASHED OBLITERATEVERDICT C LEADER B3 20 F TurfOMAHA BOKBUL   
1935 TIBERIUS FOXLAWGLENABATRICK J LAWSON 16-h 20 F TurfALCAZAR DENVER2   
1934 FELICITATION COLORADOFELICITA FRANK BUTTERS 16-f 20 F TurfTHOR HYPERION   
1933 FOXHUNTER FOXLAWTRIMESTRAL J JARVIS 1-l 20 F TurfORPEN NITSICHIN   
1932 TRIMDON SON-IN-LAWTRIMESTRAL JOSEPH LAWSON 1-l 20 F TurfSALMON LEAP2 UT MAJEUR   
1931 TRIMDON SON-IN-LAWTRIMESTRAL JOSEPH LAWSON 1-l 20 F TurfSINGAPORE3 SALMON LEAP2   
1930 BOSWORTH SON-IN-LAWSERENISSIMA FRANK BUTTERS 6-e 20 F TurfHOTWEED THE BASTARD   
1929 INVERSHIN INVINCIBLE5AJANTIA G DIGBY 8-k 20 F TurfREIGH COUNT PALAIS ROYAL   
1928 INVERSHIN INVINCIBLE5AJANTIA C DOYLE 8-k 20 F TurfFINGLAS CINQ A SEPT   
1927 FOXLAW SON-IN-LAWALOPE R DAY 2-f 20 F TurfALTAY DARK JAPAN   
1926 SOLARIO GAINSBOROUGHSUN WORSHIP R DAY 26 20 F TurfPRIORI PONS ASINORUM   
1925 SANTORB SANTOICOUNTESS TORBY J RHODES 17-d 20 F TurfSALMON-TROUT ST GERMANS   
1924 MASSINE CONSOLSMAURI E CUNNINGTON 12 20 F TurfFILIBERT DE SAVOIE INKERMAN2   
1923 HAPPY MAN2 DESMANHAPPY CHILD THOMAS HOGG 14-a 20 F TurfSILURIAN FLECHOIS   
1922 GOLDEN MYTH TREDENNISGOLDEN LILY JACK JARVIS 5-a 20 F TurfFLAMBOYANT BALLYHERON   
1921 PERIOSTEUM RADIUMPERSICARIA3 BASIL JARVIS 20-b 20 F TurfSPION KOP JUVEIGNEUR   
1920 TANGIERS CYLGADORANGE GIRL2 R DAWSON 7-b 20 F TurfJUVEIGNEUR KEYSOE   
1919 BY JINGO AQUASCUTUMMINNESOTA2 J RHODES 9 20 F TurfAIR RAID ROAMER   
1918 GAINSBOROUGH BAYARDOROSEDROP2 ALEC TAYLOR 2-n 16.11 F TurfPLANET3    DISTANCE: 2 MILES, 24 YDS.
1917 GAY CRUSADER BAYARDOGAY LAURA ALEC TAYLOR 1-g 20 F TurfFEROX     
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 ALEPPO BEPPOCHERE REINE A TAYLOR 10-a 20 F Turf      
1913 PRINCE PALATINE PERSIMMONLADY LIGHTFOOT H BEARDSLEY 1-m 20 F TurfBASSE POINTE BILL AND COO   
1912 PRINCE PALATINE PERSIMMONLADY LIGHTFOOT H BEARDSLEY 1-m 20 F TurfSTEDFAST ALEPPO 4:22.60NCR
1911 WILLONYX WILLIAM THE THIRDTRIBONYX S. DARLING 4-d 20 F TurfCHARLES OMALLEY     
1910 BAYARDO BAY RONALDGALICIA A TAYLOR 10-a 20 F TurfSEA SICK BACHELORS DOUBLE   
1909 BOMBA CARBINEST NEOPHYTE F PRATT 3-h 20 F TurfSANTO STRATO SIBERIA   
1908 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA HARRY SADLER 21 20 F TurfRADIUM TORPOINT   
1907 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA HARRY SADLER 21 20 F TurfBEPPO BRIDGE OF CANNY   
1906 BACHELORS BUTTON WINKFIELDMILADY CHARLES PECK 21-a 20 F TurfPRETTY POLLY ACHILLES14   
1905 ZINFANDEL PERSIMMONMEDORA3 C BEATTY 16-d 20 F TurfMAXIMUM2 THROWAWAY   
1904 THROWAWAY RIGHT-AWAYTHEALE H BRAIME 2-h 20 F TurfZINFANDEL SCEPTRE   
1903 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 20 F TurfRISING GLASS ELBA6  3° EBA
1902 WILLIAM THE THIRD ST SIMONGRAVITY J. PORTER 2-e 20 F TurfOSBOCH SANTOI   
1901 SANTOI QUEENS BIRTHDAYMERRY WIFE F DAVIS 1-p 20 F TurfKILMARNOCK9 FORFARSHIRE   
1900 MERMAN2 GRAND FLANEURSEAWEED6 W T ROBINSON 11-e 20 F Grade I TurfSCINTILLANT THE GRAFTER 4.29.60 
1899 CYLLENE BONA VISTAARCADIA WILLIAM ARTHUR JARVIS 9-e 20 F TurfLORD EDWARD2 GARDEFEU 4.29.80 
1898 ELF3 UPASANALOGY RICHARD COUNT 4-d 20 F Grade I TurfTHE RUSH CARTOUCHE II 4.30.40 
1897 PERSIMMON ST SIMONPERDITA2 RICHARD MARSH 7-f 20 F TurfWINKFIELDS PRIDE LOVE WISELY 4.34.00 
1896 LOVE WISELY WISDOMLOVELORN5 A TAYLOR JNR 11-e 20 F TurfOMNIUM2 FLORIZEL2 4.37.80 
1895 ISINGLASS ISONOMYDEAD LOCK JAMES JEWITT 3-m 20 F TurfREMINDER KILSALLAGHAN 4.59.40 
1894 LA FLECHE ST SIMONQUIVER RICHARD MARSH 3-e 20 F TurfCALLISTRATE CYPRIA 4.45.00 
1893 MARCION ROYAL HAMPTONEMMELINE MARCIA W MATTHEWS 16 20 F TurfBUCCANEER2 RAGIMUNDE 4.35.00 
1892 BUCCANEER2 PRIVATEER2PRIMULA5 S PICKERING 26 20 F TurfERMAK   4.39.002 PARTANTS
1891 MORION BARCALDINECHAPLET R MARSH 5-i 20 F TurfQUEENS BIRTHDAY GONSALVO 4.48.00 
1890 GOLD5 STERLINGLUCETTA T JENNINGS 2-t 20 F TurfPHILOMEL7 VASISTAS   
1889 TRAYLES RESTLESS6MISS MABEL2 J JEWITT 11-e 20 F TurfRADA COTILLON2   
1888 TIMOTHY HERMITLADY MASHAM J JEWITT 9-e 20 F TurfTISSAPHERNES TENEBREUSE4 4.37.60 
1887 BIRD OF FREEDOM THURINGIAN PRINCEVITULA4 J RYAN 1-r 20 F TurfCARASCO THE BARON5   
1886 ALTHORP TIBTHORPEBIDE-A-WEE J PORTER 5-h 20 F TurfBIRD OF FREEDOM BUZGO 4.46.40 
1885 ST GATIEN THE ROVERSAINT EDITHA J WAUGH 16 20 F TurfEOLE THE DUTCHMAN2 4:53.60 
1884 ST SIMON GALOPINST ANGELA MATTHEW DAWSON 11-c 20 F TurfTRISTAN FAUGH-A-BALLAGH3 4.32.00 
1883 TRISTAN HERMITTHRIFT THOMAS JENNINGS 10-d 20 F TurfDUTCH OVEN WALLENSTEIN2 4.58.20 
1882 FOXHALL KING ALFONSOJAMAICA3 W DAY 21 20 F Grade I TurfFAUGH-A-BALLAGH3 PETRONEL 4.35.00 
1881 ROBERT THE DEVIL BERTRAM2CAST OFF C BLANTON 1-a 20 F Grade I TurfPETRONEL EXETER5   
1880 ISONOMY STERLINGISOLA BELLA JOHN PORTER 19-a 20 F TurfCHIPPENDALE ZUT 4.45.00 
1879 ISONOMY STERLINGISOLA BELLA J. PORTER 19-a 20 F TurfINSULAIRE2 TOUCHET   
1878 VERNEUIL MORTEMERREGALIA TOM JENNINGS 17-c 20 F TurfSILVIO SAINT CHRISTOPHE   
1877 PETRARCH LORD CLIFDENLAURA4 J CANNON 10 20 F TurfSKYLARK COOMASSIE   
1876 APOLOGY ADVENTURERMANDRAGORA W OSBORNE 4-d 2 1/2 MILES Grade I TurfCRAIG MILLAR FORERUNNER3  NECK BETWEEN 1ST AND 2ND
1875 DONCASTER STOCKWELLMARIGOLD ROBERT PECK 5-e 2 1/2 MILES TurfAVENTURIERE2 NOUGAT   
1874 BOIARD VERMOUTHLA BOSSUE THOMAS R. CARTER 31 20 F TurfDONCASTER FLAGEOLET  DH FOR 2ND.
1873 CREMORNE PARMESANRIGOLBOCHE WILLIAM GILBERT 2-n 20 F TurfFLAGEOLET REVIGNY   
1872 HENRY2 MONARQUEMISS ION TOM JENNINGS 15 2 1/2 MILES Grade I TurfFAVONIUS HANNAH5   
1871 MORTEMER COMPIEGNECOMTESSE8 T JENNINGS 1-b 2 1/2 MILES Grade I TurfVERDURE     
1870 SABINUS3 NEWMINSTERVESTA2 19-c 2 1/2 MILES Grade I TurfTROCADERO MUSTER5   
1869 BRIGANTINE BUCCANEERLADY MACDONALD W DAY 4-e 20 F TurfBLUE GOWN FORMOSA   
1868 BLUE GOWN BEADSMANBAS BLEU3 JOHN PORTER 1-o 20 F TurfSPECULUM KING ALFRED   
1867 LECTURER COLSTERDALEALGEBRA2 J DAY 2-d 2 1/2 MILES Grade I TurfREGALIA HIPPIA   
1866 GLADIATEUR MONARQUEMISS GLADIATOR TOM JENNINGS 5-h 2 1/2 MILES TurfREGALIA BREADALBANE   
1865 ELY KINGSTONTHE BLOOMER T OLIVER 13-b 2 1/2 MILES Grade I TurfGENERAL PEEL ZEPHYR2   
1864 SCOTTISH CHIEF LORD OF THE ISLESMISS ANN M DAWSON 12-g 2 1/2 MILES Turf      
1863 BUCKSTONE VOLTIGEURBURLESQUE M DAWSON 14 2 1/2 MILES TurfTIM WHIFFLER2 HURRICANE   
1862 ASTEROID3 STOCKWELLTEETOTUM2 G MANNING 4 2 1/2 MILES Grade I TurfZETLAND FAIRWATER   
1861 THORMANBY WINDHOUNDALICE HAWTHORN M. DAWSON 4-f 2 1/2 MILES TurfFAIRWATER PARMESAN   
1860 RUPEE3 THE NABOBBRAVERY4 J DAWSON 27-a 2 1/2 MILES Turf      
1859 FISHERMAN3 HERON3MAINBRACE2 T PARR 11-g 20 F TurfSAUNTERER2     
1858 FISHERMAN3 HERON3MAINBRACE2 T PARR 11-g 20 F TurfARSENAL10 GILDERMIRE   
1857 SKIRMISHER VOLTIGEURGARDHAM MARE G ABDALE 2-n 20 F TurfGEMMA DI VERGY SAUNTERER2   
1856 WINKFIELD2 ALARM2MARE BY ST NICHOLAS S DEATH 5 20 F TurfSAUCEBOX MANGANESE   
1855 FANDANGO BARNTON2CASTANETTE G ABDALE 5-a 2 1/2 MILES Grade I Turf  VIRAGO6   
1854 WEST AUSTRALIAN MELBOURNEMOWERINA JOHN SCOTT 7-a 20 F Turf  GOORKAH   
1853 TEDDINGTON ORLANDOMISS TWICKENHAM A TAYLOR SNR 2-t 2 1/2 MILES TurfSTOCKWELL NINNYHAMMER   
1852 JOE MILLER VENISONWITTICISM2 W DAY 44 2 1/2 MILES Grade I TurfTHE BLACK DOCTOR HOBBIE NOBLE   
1851 WOOLWICH CHATHAMCLEMENTINA7 JOHN SCOTT 5-a 20 F TurfLITTLE JACK     
1850 THE FLYING DUTCHMAN BAY MIDDLETONBARBELLE J. FOBERT 3-i 2 1/2 MILES TurfJERICHO CANEZOU   
1849 VAN TROMP LANERCOSTBARBELLE J FROBERT 3-i 2 1/2 MILES TurfCHANTICLEER THE COSSACK   
1848 THE HERO2 CHESTERFIELDGRACE DARLING2 J B DAY 4-a 20 F TurfFLATCATCHER     
1847 THE HERO2 CHESTERFIELDGRACE DARLING2 J B DAY 4-a 20 F TurfWOLF-DOG JERICHO   
1846 ALARM2 VENISONSOUTHDOWN M DILLY 19-a 20 F TurfJERICHO WOLF-DOG   
1845 THE EMPEROR DEFENCEREVELLER MARE J EDWARDS 5 2 1/2 MILES Turf  ALICE HAWTHORN   
1844 THE EMPEROR DEFENCEREVELLER MARE J EDWARDS 5 2 1/2 MILES Grade I TurfCORRANNA IONIAN2   
1843 RALPH DR SYNTAXCATTON MARE6 W EDWARDS 11-g 2 1/2 MILES Grade I TurfST FRANCIS2 ROBERT DE GORHAM   
1842 BEESWING DR SYNTAXARDROSSAN MARE JAMES WATSON 8 2 1/2 MILES Grade I TurfTHE NOB ST FRANCIS2   
1841 LANERCOST LIVERPOOLOTIS W LANSON 3-j 2 1/2 MILES Grade I TurfBEESWING    FIGHT OVER FINISH - 20+ PEOPLE HURT
1840 ST FRANCIS2 ST PATRICKSURPRISE2 R PETTIT 18 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1839 CARAVAN CAMELWINGS I DAY 28 2 1/2 MILES Grade I TurfST FRANCIS2 ION   
1838 GREY MOMUS COMUSCERVANTES MARE J B DAY 2-d 20 F TurfEPIRUS CARAVAN   
1837 TOUCHSTONE CAMELBANTER J SCOTT 14-a 20 F TurfSLANE ROYAL GEORGE11   
1836 TOUCHSTONE CAMELBANTER J SCOTT 14-a 20 F TurfBRAN     
1835 GLENCOE SULTANTRAMPOLINE J EDWARDS 1-t 20 F TurfBRAN NONSENSE6   
1834 GLAUCUS PARTISANNANINE J SCOTT 3-h 2 1/2 MILES Grade I TurfROCKINGHAM     
1833 GALATA2 SULTANADVANCE3 C MARSON 3-b 2 1/2 MILES Grade I TurfLUCETTA2     
1832 CAMARINE JUNIPERRUBENS MARE H SCOTT 27 20 F TurfROWTON THE SADDLER   
1831 CETUS WHALEBONELAMIA H SCOTT 42 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1830 LUCETTA2 REVELLERLUSS H SCOTT 2-a 2 1/2 MILES TurfTHE COLONEL3 GREEN MANTLE   
1829 ZINGANEE TRAMPFOLLY5 W CHIFNEY 6-b 2 1/2 MILES TurfMAMELUKE2 CADLAND   
1828 BOBADILLA BOBADIL2PYTHONESS2 R PETTIT 4-l 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1827 MEMNON WHISKERMANUELLA W CHIFNEY 11-g 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1826 CHATEAU MARGAUX WHALEBONEWASP R STEPHENSON 3-k 2 1/2 MILES Turf      
1825 BIZARRE2 ORVILLEBIZARRE R D BOYCE 3-h 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1824 BIZARRE2 ORVILLEBIZARRE R D BOYCE 3-h 2 1/2 MILES TurfBAREFOOT2     
1823 MARCELLUS4 SELIMBRISEIS W CHIFNEY 2 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1822 SIR HULDIBRAND OCTAVIUSY PITSHILL 4-b 20 F Turf      
1821 BANKER2 SMOLENSKOQUAIL2 W BUTLER 42 20 F Turf      
1820 CHAMPIGNON TRUFFLEMARIA35 23-a 20 F TurfBANKER2     
1819 ANTICIPATION4 HAMBLETONIANHYALE W CHIFNEY 6-b 20 F Turf      
1818 BELVILLE ORVILLEPRECIPITATE MARE12 W CHIFNEY 27 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1817 SIR RICHARD2 DICK ANDREWSPEA BLOSSOM 12-a 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1816 ANTICIPATION4 HAMBLETONIANHYALE W CHIFNEY 6-b 2 1/2 MILES Turf      
1815 ALADDIN GILES2WALNUT MARE2 W BUTLER 3-a 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1814 PRANKS HYPERION4FRISKY4 19 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1813 LUTZEN FIRELOCK2ARETHUSA 7 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1812 FLASH9 SIR OLIVERHARRIET2 5 2 1/2 MILES Grade I Turf      
1811 JANNETTE3 KING BLADUDDRUG 65 20 F Turf     SMALLHOPES FINISHED 1ST. BUT WAS DQ
1810 LOITERER2 SORCERERSISTER 1 TO OLD ENGLAND 45 20 F Turf      
1809 ANDERIDA2 GOHANNALAZY2 R ROBSON 9-b 20 F Turf      
1808 BRIGHTON3 GOHANNATRENTHAM MARE4 6 20 F Turf      
1807 MASTER JACKEY JOHNNY3SEEDLING4 R PRINCE 30 20 F Turf      
  Add info for an additional year