Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GROSSER PREIS VON BERLIN - HOPPEGARTEN
 GERMANY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 DSCHINGIS SECRET SOLDIER HOLLOWDIVYA MARKUS KLUG 18 2400 MT Grade I TurfHAWKBILL2 RACING HISTORY 2:32:897 STARTERS; WON BY LENGTH (JRD)
2016 PROTECTIONIST2 MONSUNPATINEUSE2 A. WOHLER 9 2400 MT Grade I TurfNIGHTFLOWER GUIGNOL5 2:41.10 
2015 SECOND STEP4 DALAKHANIMY DARK ROSALEEN3 LUCA CUMANI 1-l 2400 MT Grade I TurfITO8 NUTAN 2:28.60 
2014 SIRIUS21 DASHING BLADESARATINA ANDREAS LOWE 16-c 2400 MT Grade I TurfBERLIN BERLIN LUCKY SPEED 2;31.50 
2013 NYMPHEA8 DYLAN THOMASNEELE PETER SCHIERGEN 4-r 2400 MT Grade I TurfTEMIDA9 MEANDRE 2:26.30 
2012 MEANDRE SLICKLYPENNE4 ANDRE FABRE 13-c 2400 MT Grade I TurfEARL OF TINSDAL BASCHAR 2:31.50 
2011 DANEDREAM LOMITASDANEDROP PETER SCHIERGEN 14 2400 MT Grade I TurfSCALO SUPERSTITION9 2:33.50NOW THE GROSSER PREIS VON BERLIN
2010 NIGHT MAGIC3 SHOLOKHOVNIGHT WOMAN 4-r 2200 MT Grade II TurfSORDINO MISS EUROPA4   
2008 ADLERFLUG2 IN THE WINGSAIYANA2 JENS HIRSCHBERGER 9-h 2400M Grade I TurfQUIJANO ITS GINO 2:37.58 
2007 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA PETER SCHIERGEN 28 2400M Grade I TurfCONILLON2 FIRST STREAM 2:31.26 
2006 DONALDSON2 LANDODAYTONA BEACH3 PETER RAU 4-n 2400M Grade I TurfSCHIAPARELLI4 SALUTINO 2:33.06 
2005 GONBARDA LANDOGONFALON3 UWE OSTMANN 1-i 2400M Grade I TurfCOLLIER HILL SIMONAS 2:28.73 
2004 ALBANOVA ALZAOALOUETTE3 MARK PRESCOTT 9-c 2400M Grade I TurfDAYANO ROTTECK 2.33.29 
2003 SABIANGO ACATENANGOSPIRIT OF EAGLES ANDREAS WOHLER 1-c 2400M Grade I TurfSTORM TROOPER2 LEVIRAT 2:31.48 
2002 MARIENBARD CAERLEON2MARIENBAD SAEED BIN SUROOR 12-g 2400M Grade I TurfYAVANAS PACE SAMUM 2:25.67 
2001 ANZILLERO LAW SOCIETYANZILLE DAVE RICHARDSON 9-h 2400M Grade I TurfSABIANGO YAVANAS PACE 2:29.221-1/4
2000 MUTAFAWEQ SILVER HAWKTHE CARETAKER SAEED BIN SUROOR 2-s 2400M Grade I TurfQUEZON CITY CATELLA 2:27.313/4
1999 UNGARO GOOFALIKUSTINA HANS BLUME 14-f 2400M Grade I TurfSUMITAS DARK SHELL 2:26.30SHORT HEAD
1998 UNGARO GOOFALIKUSTINA HANS BLUME 14-f 2400M Grade I TurfTIGER HILL CAITANO 2:30.82NECK
1997 LUSO SALSELUCAYAN PRINCESS CLIVE BRITTAIN 7-a 2400M Grade I TurfWURFTAUBE PROTEKTOR 2:27.953
1996 HOLLYWOOD DREAM MASTER WILLIEHOLLY2 UWE OSTMANN 3-j 2400 MT Grade I TurfPOSIDONAS PROTEKTOR 2:26.35NOW THE DEUTSCHLAND-PREIS
1995 LANDO ACATENANGOLAUREA2 HEINZ JENTZSCH 7-b 2400M Grade I TurfLAROCHE KORNADO 2:26.60 
1994 STERNKONIG KALAGLOWSTERNWAPPEN THEO GRIEPER 5-d 2400M Grade I TurfDUITOR MONSUN 2:25.38 
1993 KORNADO SUPERLATIVEK-SERA BRUNO SCHUTZ 2-e 2400M Grade I TurfCHESA PLANA PROTEKTOR 2:40.10 
1992 PLATINI SURUMUPRAIRIE DARLING BRUNO SCHUTZ 1-e 2400M Grade I TurfSNURGE SUGUNAS 2:29.54 
1991 LOMITAS NINISKILA COLORADA ANDREAS WOHLER 9-e 2400M Grade I TurfHATEEL KREZUS 2:28.99 
1990 IBN BEY MILL REEFROSIA BAY PAUL COLE 12-b 2400M Grade I TurfMONDRIAN ARTIC ENVOY 2:27.09 
1989 MONDRIAN SURUMUMOLE UWE STOLTEFUSS 2-w 2400M Grade I TurfFILIA ARDROSS SUMMER TRIP 2:31.88 
1988 HELIKON KONIGSSTUHLHALLIG BRUNO SCHUTZ 5-e 2400M Grade I TurfKAMIROS CARROLL HOUSE 2:36.78CARROLL HOUSE DQ FROM 1ST TO 3RD
1987 LE GLORIEUX CURE THE BLUESLA MIRANDE ROBERT COLLET 11-d 2400M Grade I TurfIBN ALNASR HELIKON 2:29.50 
1986 ACATENANGO SURUMUAGGRAVATE HEINZ JENTZSCK 11-a 2400M Grade I TurfTHEATRICAL ORFANO 2:27.74 
1985 ORDOS FRONTALORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400M Grade I TurfABARY LOVE LETTER2 2:27.35 
1984 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2400M Grade I TurfAT TALAQ ALEX4 2:28.80 
1983 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2400M Grade I TurfOROFINO2 BELESPRIT 2:29.40 
1982 OROFINO2 DSCHINGIS KHANORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400M Grade I TurfLITTLE WOLF2 TERRENO 2:34.60 
1981 LYDIAN LYPHARDMISS MANON MME CH. HEAD-MAAREK 1-l 2400M Grade I TurfKONIGSSTUHL TOW3 2:36.50 
1980 NEBOS CARONOSTRANA HEIN BOLLOW 4-r 2400M Grade I TurfMARRACCI WAUTHI 2:27.60 
1979 NEBOS CARONOSTRANA HEIN BOLLOW 4-r 2400M Grade I TurfOBRAZTSOVY CAMPERO3 2:36.20 
1978 FIRST LORD6 KRONZEUGEFAIBLESSE2 GEORG ZUBER 16-c 2400M Grade I TurfPRAIRIE SNOOPY LORIMER 2:31.50 
1977 WINDWURF KAISERADLERWIESENWEIHE HEINZ GUMMELT 5-h 2400M Grade I TurfLA TOUR WLADIMIR 2:31.70 
1976 WINDWURF KAISERADLERWIESENWEIHE HEINZ GUMMELT 5-h 2400M Grade I TurfKANDIA MARITTIMA2 2:36.00 
1975 ATHENAGORAS NASRAMAVENIDA SVEN VON MITZLAFF 9-h 2400M Grade I TurfLORD UDO MY BRIEF 2:26.70 
1974 TANNENBERG NECKARTREIBERWEHR HEINZ GUMMELT 21-a 2400M Grade I TurfBAKUBA ATHENAGORAS 2:40.80 
1973 ARRATOS KRONZEUGEARALINA HEINZ JENTZSCH 9-h 2400M Grade I TurfSCHIWAGO TARIM 2:30.80 
1972 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400M Grade I TurfFLORINO SCHIWAGO 2:35.60 
1971 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400M TurfBASALT WILDSEE 2:32.40 
1970 ALPENKONIG TAMERLANEALPENLERCHE HEINZ JENTZSCH 2-n 2400M TurfAKARI TAJO 2:37.10 
1969 CORTEZ ORSINI2COSTA BRAVA SVEN VON MITZLAFF 1-n 2400M TurfPRIAMOS BASALT 2:28.90 
1968 LUCIANO HENRY THE SEVENTHLIGHT ARCTIC SVEN VON MITZLAFF 7 2400M TurfNORFOLK2 BIRGITZ 2:32.10 
1967 NORFOLK2 MASETTO2NAMEDY SVEN VON MITZLAFF 1-w 2400 MT TurfWIESENKLEE PRESTO 2:34.60 
1966 KRONZEUGE NECKARKAISERKRONE SVEN VON MITZLAFF 5-h 2400M TurfFONTANUS MARINUS 2:35.20 
1965 MERCURIUS ATATURKMORETTA3 FRIEDRICH SCHLAEFKE 6-d 2400M Grade I TurfCORFINIO MARINUS 2:36.10 
1964 MERCURIUS ATATURKMORETTA3 FRIEDRICH SCHLAEFKE 6-d 2600M TurfIMPERIAL SPIELHAHN 2:46.20 
1963 MERCURIUS ATATURKMORETTA3 FRIEDRICH SCHLAEFKE 6-d 2600M TurfWINDBRUCH GHANA2 2:53.50 
1962 WINDBRUCH MANGONWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 2600M TurfMEXICO OKAY II 2:46.00 
1961 WINDBRUCH MANGONWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 2600M TurfKAISERADLER MOLTKE 2:50.0 
1960 WICHT CARAN DACHEWAPPENAU M. GRAF LEHNDORFF 4-o 2600M TurfWAIDMANN WAIDMANNSHEIL 2:51.00 
1959 WALDCANTER CARAN DACHEWAPPENAU MANFRED GRAF LEHNDORFF 4-o 2600M TurfAGIO ANDREA2 2.50.00 
1958 AGIO TANTIEMEARALIA RUDI LINKE 9-h 2600M TurfROCAMADOR LIPERION 2.51.50 
1957 MOGUL TICINOMARSCHALLIN ADRIAN VON BORCKE 31 2600M TurfCAMALION BERNARDUS 2.52.00 
1956 GOMBAR GOYAMAVANEUSE JOHN CUNNINGTON 16-c 2600M TurfCOBETTO LIEBESLIED 3:03.0 
1955 MASETTO2 OLYMPMIMOSA HANS BLUME SR 31 2600M TurfATATURK STEINADLER 2.45.20 
1954 MANGON GUNDOMARMAINKUR HANS BLUME SR 31 2600M Grade I TurfBLUMENPRINZ GRENZBOCK 2.54.00 
1953 TASMIN LOGISTETELESILLE HENRY COUNT 12 2600M TurfJONKHEER SILEX2 2.54.00 
1952 MANGON GUNDOMARMAINKUR HANS BLUME SR 31 2600M TurfGRENZBOCK JULIUS CAESAR3 2.42.00 
1951 GRANDE TICINOGROSSULARIA F. FOSTEN 1-a 2600M Grade I TurfGEWEIHTER ERLENKIND 2.54.00 
1950 NIEDERLANDER TICINONAJADE ADRIAN VON BORCKE 4-r 2600M TurfBURGERMEISTER ASTRAL9 2.48.00 
1949 NEBELWERFER MAGNATNEWA W. MICHAEL 1-w 2600M TurfAUBERGINE2 SUENDER 2.49.00 
1948 SOLO7 LAMPOSSORGENWENDE MAX SCHMIDT 9-c 2600M TurfDER LOWE   2.55.003° BUNTSPETCH
1947 GLOCKENTON2 ABENDFRIEDENGUERNIKA2 VALENTIN SEIBERT 21 2400M Grade I TurfGAMSJAGER NACHTFALKE 2.33.00 
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 2600M TurfSTOLZENFELS2 POET2 2.45.70 
1943 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 2600M TurfALLGAU SAMURAI 2.47.60 
1942 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 2400M TurfSAMURAI GRADIVO 2.32.20 
1941 NICCOLO DELLARCA CORONACHNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 2400M TurfSAMURAI ORATOR 2.39.20 
1940 SCHWARZGOLD ALCHIMISTSCHWARZLIESEL GEORGE ARNULL 16-c 2400M TurfSAMURAI GEWERKE 2.36.40 
1939 ELRITZLING LAMPOSERIKA ANTON OLEJNIK 2-t 2400M TurfWEHR DICH OCTAVIANUS 2.43.80 
1938 ANTONYM VATOUTANTONINE2 HENRY COUNT 2-h 2400M TurfABENDFRIEDEN DARDANELLES4 2.35.40 
1937 CORRIDA CORONACHZARIBA J. WATTS 9-e 2400M TurfSTURMVOGEL AMERINA 2.31.60 
1936 STURMVOGEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 2600M TurfWAHNFRIED BLINZEN 2.46.60 
1935 STURMVOGEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 2600M TurfADMIRAL DRAKE BLINZEN 2.44.80 
1934 BLINZEN PRUNUSBLATTERTEIG GEORGE ARNULL 9-h 2600M TurfATHANASIUS ARJAMAN 2.49.00 
1933 ALCHIMIST HEROLDAVERSION ROBERT UTTING 9-h 2600M TurfPALASTPAGE UNKENRUF 2.49.30 
1932 WOLKENFLUG WALLENSTEINDIE WOLKE GEORGE ARNULL 6-e 2600M TurfAVENTIN MIO DAREZZO 2.53.20 
1931 SICHEL HEROLDSYMMETRIAN ROBERT UTTING 9-c 2600M Grade I TurfLEONIDAS22 GUERNANVILLE 2.56.30 
1930 ALBA3 WALLENSTEINARABIS GEORGE ARNULL 9-h 2600M TurfLADRO NARCISS 2.52.70 
1929 OLEANDER PRUNUSORCHIDEE2 GEORGE ARNULL 6-e 2600M TurfIMPRESSIONIST4 AVANTI3 2.53.30 
1928 OLEANDER PRUNUSORCHIDEE2 GEORGE ARNULL 6-e 2600M TurfMAH JONG2 TORERO2 2.47.20 
1927 MAH JONG2 PRUNUSMAJA GEORGE ARNULL 16 2600M TurfLAMPOS INDIGO5 2.56.90 
1926 FERRO LANDGRAF2FRAUENLOB W. SULZBERGER 5-g 2400M TurfAURELIUS ADITI 2:30.0 
1925 WEISSDORN PRUNUSWIENER MADEL GEORGE ARNULL 6-e 2400M TurfROLAND GANELON 2.33.70 
1924 AUGIAS PERGOLESEAUGUSTA CHARLOTTE F. FOSTEN, SR. 7 2400M TurfEIGILBERT HAMPELMANN 2:35.9 
1923 AUGIAS PERGOLESEAUGUSTA CHARLOTTE F. FOSTEN, JR. 7 2400M TurfSTAFFELSTAB NOTUNG2 2:31.0 
1922 WALLENSTEIN DARK RONALDWIENER MADEL JEAN GAIDA 6-e 2400M TurfAVENTIN2 KONIG MIDAS 2.39.80 
1921 OSSIAN5 FELSOSELLA F. FOSTEN, SR. 16 2400 MT TurfLALAND NUBIER 2:32.70 
1920 HEROLD DARK RONALDHORNISSE W. SPADEMANN 4-b 2400M Grade I TurfSKARABAE ECKSTEIN 2.36.90 
1919 ECKSTEIN DARK RONALDEXULT 9-c 2400M Grade I TurfROSENRITTER MARMOR 2.40.40 
1918 TRAUM POLYMELUSTAORMINA 2-d 2400M TurfLANDSTURMER PRIESTERWALD 2.33.60 
1917 LANDGRAF2 LOUVIERSLADORA CHARLES PLANNER JR 27-a 2400M TurfDOLMAN2 MUSELMANN 2.35.30 
1916 ANSCHLUSS NUAGEANTWORT 9-h 2400M TurfLANGUARD2 ANTIVARI2 2.39.70 
1915Race Not Run
1914 ORELIO4 FESTINOORMELVA FRED TARAL 23-a 2400M Grade I TurfDOLOMIT HADSCHAR 2.34.90 
1913 MAJESTIC3 WILLIAM THE THIRDMASHA2 16 2400M TurfFABELLA2 TAMPA9 2:32.8 
1912 DOLOMIT ARD PATRICKDANUBIA J. HYLAND 6-e 2400M TurfNUSCHA CARINO11 2.36.60 
1911 ICY WIND LAVENOCAULD BLAST 11-g 2400M TurfAMETHYST18 ORIENT4 2.37.10 
1910 FERVOR GALTEE MOREFESTA F. DARLING 16-c 2400M TurfMICADO ANKER3   
1909 FOR EVER6 SAPHIRFLIRT28 J. H. MC CORMICK 16 2400M TurfHORIZONT HUON 2.34.601909-1933 RUN IN BERLIN-GRUNEWALD
1908 HORIZONT FLORIZEL2HOPSCOTCH3 G. WALKER 8-j 2200M TurfBAJAZZO5 HUON 2.22.40 
1907 FELS HANNIBALFESTA G. WALKER 16-c 2200M TurfHOCHZEIT NOGI 2:24.5 
1906 FESTINO AYRSHIREFESTA G. WALKER 16-c 2200M TurfDERBY CUP2 DOMINO17 2:24.53° DOMINO
1905 SLABY REALIST2SLANG5 10-e 2200M TurfFESTINO GANGES2 2:20.4 
1904 PATHOS2 HABENICHTSPONZA RICHARD WAUGH 1-h 2200M TurfROMANOF FIDELIO16 2.21.20 
1903 SIGNOR2 SAPHIRNORA3 J.C. DALEY 11-e 2200M TurfHANS SACHS3   2.27.00 
1902 SLANDERER4 REALIST2SLANG5 W. PALMER 10-e 2200M Grade I Turf    2.25.50 
1901 TUKI GOUVERNEURRAEUBERBRAUT G. JOHNSON 9-b 2200M Turf    2.25.40 
1900 XAMETE TALPRA MAGYARTRIXIE2 H. BROWN SR 19 2200M Turf    2.25.50 
1899 NAMOUNA4 FULMEN2MINNEHAHA4 FRITZ ALTHOFF 2-g 2200M Turf    2.27.40 
1898 SPERBERS BRUDER KISBERVITARBA 10-b 2200M Turf     1ST. DEAD HEAT WITH MAGISTER
1897 TOKIO3 TALPRA MAGYARTOTLEANY 5-e 2200M Turf    2.16.20 
1896 RONDINELLI DALBERG- J.C. DALEY 2000M Grade I Turf    2.14.50 
1895 HANNIBAL TRACHENBERGZAMA J.C. DALEY 1-t 2000M Turf    2.40.30 
1894 AUSMARKER KISBERSANTA MARIA14 12-a 2000M Grade I Turf    2.25.20 
1893 HARDENBERG3 KISBERBLUE MOUNTAIN13 G. SEAR 5 2000M Turf      
1892 DORN CHAMANTMISS GORSE2 10-e 2000M Turf    2.21.50 
1891 HAWK8 ROYAL HAMPTON- W. DEANS 1-c 2000M Turf      
1890 DALBERG ROSICRUCIANDAHLIA7 J.C.DALEY 4-i 2000M TurfMARDER HADUBRAND   
1889 FREIMAURER FLIBUSTIERLA FARANDOLE JAMES COOTER 22-b 2000 MT Turf      
1888 DURCHGAENGER WILD OATSHARMONY6 19-b 2000 MT Turf     INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year