Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE CABOURG - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 ALRAHMA SHAMARDALALBARAAH FREDDY HEAD 13-b 1200 MT Grade IIIFIXETTE NORTH THUNDER 1:10.91 
2015 TOURNY COUNTRY REELMAKA2 PASCAL BARY 5-g 1200 MT Grade IIIDU PYLA MONT KIARA 1:09.01 
2014 ERVEDYA2 SIYOUNIELVA4 JEAN-CLAUDE ROUGET 14 1200 MT Grade IIICITY MONEY3 EL SUIZO3 1:10.29 
2013 MY CATCH CAMACHO5CATCH THE SEA DAVID BROWN 4-d 1200 MT Grade IIIAL MUTHANA JALLY 1:10.10 
2012 MAZAMEER GREEN DESERTSTRAIGHT MISS3 FREDDY HEAD 11 1200 MT Grade IIIBAILEYS JUBILEE PEARL FLUTE 1:09.30 
2011 DABIRSIM HAT TRICK6RUMORED C FERLAND 14-f 1200 MT Grade IIIB FIFTY TWO2 CHICA LOCA 1:09.12 
2010 PONTENUOVO2 GREEN TUNEPORLEZZA YVES DE NICOLAY 16-c 1200 MT Grade IIICAPTAIN CHOP KHAWATIM 1:14.10 
2009 ZANZIBARI2 SMART STRIKEZINZIBERINE ANDRE FABRE 4-m 1200 MT Grade IIISORCIERE13 LIXIROVA 1:11.70 
2008 SILVER FROST2 VERGLASHIDDEN SILVER YVES DE NICOLAY A1 1200 MT Grade IIIABBEYSIDE3 MADDAS FORCE 1:11.20 
2007 ALEXANDROS7 KINGMAMBOARLETTE5 ANDRE FABRE 9-e 1200 MT Grade IIISTERN OPINION WILKI 1:13.90 
2006 OUT OF TIME5 PANISMANETTIA J. M. SUAVE 23-b 1200 MT Grade IIIBETA13 OPTARI 1:10.80 
2005 MAURALAKANA MUHTATHIRJIMKANA JEAN-CLAUDE ROUGET 1-l 1200 MT Grade IIIATLANTIC HIGH MARIOL 1:12.50 
2004 LAYMAN2 SUNDAY SILENCELAIYL ANDRE FABRE 14-c 1200 MT Grade IIIINHABITANT3 SALUT THOMAS 1:10.70 
2003 DENEBOLA5 STORM CATCOUP DE GENIE PASCAL BARY 2-d 1200 MT Grade IIIBONAIRE4 VIA MILANO 1:11.20TURF: GOOD
2002 LOVING KINDNESS SEATTLE SLEWCOUP DE GENIE PASCAL BARY 2-d 1200 MT Grade IIITOGETHER4 PLEASURE PLACE 1:11.20 
2001 FIREBREAK CHARNWOOD FORESTBREAKAWAY IAN BALDING 1-p 1200 MT Grade IIIFLYING DASH KITHIRA 1:12.90 
2000 CRYSTAL CASTLE GILDED TIMEWAYAGE J.E. HAMMOND 1-e 1200 MT Grade IIIEURIBOR LUNASALT 1:12.50 
1999 HARBOUR ISLAND2 SELKIRKZINARELLE PASCAL BARY 10 1200 MT Grade IIIMOUNT ABU MON POTE LE GITAN 1:12.10 
1998 HUNAN COLLEGE CHAPELFOOLISH FUN3 AIDAN P. OBRIEN 9-c 1200 MT Grade IIIDANZIGAWAY ZIRCONI 1:11.70 
1997 XAAR ZAFONICMONROE ANDRE FABRE 8-f 1200 MT Grade IIICHARGE DAFFAIRES UNINHIBITED2 1:11.70 
1996 ZAMINDAR GONE WESTZAIZAFON ANDRE FABRE 9-e 1200 MT Grade IIIDYHIM DIAMOND ELLE EST REVENUE 1:12.60 
1995 WITH FASCINATION DAYJURFRANS VALENTINE JONATHAN E. PEASE 1-n 1200 MT Grade IIIKISTENA ANZIYAN 1:12.60 
1994 TERESHKOVA MR. PROSPECTORLYPATIA ANDRE FABRE 4-i 1200 MT Grade IIIMAGONGO PIQUETNOL 1:10.80 
1993 COUP DE GENIE MR. PROSPECTORCOUP DE FOLIE FRANCOIS BOUTIN 2-d 1200 MT Grade IIIFOXHOUND GREEN TUNE 1:12.40 
1992 SECRAGE SECRETOWAYAGE BROGI 1-e 1200 MT Grade IIIKINGMAMBO NAMAQUALAND 1:11.70 
1991 KENBU KENMARETARLACE FRANCOIS BOUTIN 2-e 1200 MT Grade IIILION CAVERN CALLING COLLECT 1:12.90 
1990 HECTOR PROTECTOR WOODMANKORVEYA FRANCOIS BOUTIN 22-b 1200 MT Grade IIIBELLE BLEUE POLSKI BOY 1:14.70 
1989 QIRMAZI RIVERMANCREAM N CRIMSON ANDRE FABRE 5-b 1200 MT Grade IIISPENDOMANIA PRINCESS PLAYER 1:13.20 
1988 KENDOR KENMAREBELLE MECENE RAYMOND TOUFLAN 4-n 1200 MT Grade IIIECOSSAIS3 EBROS 1:14.80MAINTENANT (NOW) G3
1987 FIRST WALTZ GREEN DANCERFELL SWEEP ED. BARTHOLOMEW 5-i 1200 MT ListedMINSTRELS LASSIE PAM BELLE 1:13.20 
1986 SAKURA REIKO KENMAREPRIMULA2 PATRICK L. BIANCONE 12-g 1200 MT FIFRE DE GO TOUT EST PERMIS 1:15.10 
1985 MANIFIC SHARPMANVIFIC ROBERT COLLET 5-e 1200 MT ListedOR VISION LIANO 1:12.60 
1984 GALLANTA NUREYEVGAY MISSILE FRANCOIS BOUTIN 3-l 1200 MT ListedIL MIRACOLO FIREFOX7   
1983 GREINTON GREEN DANCERCRYSTAL QUEEN FRANCOIS BOUTIN 1-s 1200 MT ListedSICYOS PREMIUM WIN 1:14.90 
1982 MAXIMOVA GREEN DANCERBARACALA CRIQUETTE HEAD-MAAREK 2-s 1200 MT ListedSEVRUGA BY THE RIVER3   
1981 RIVER LADY2 RIVERMANPRUDENT MISS FRANCOIS BOUTIN 1-l 1200 MT ListedMORSE CODE5 BEAU TEMERAIRE   
1980 PRINCE MAB TARGOWICEPRINCESS MAB ALEC HEAD 8-g 1200 MT ListedTRAVOLTA3 SAMER5   
1979 THIS MAN TOURANGEAUTENAMOR BERNARD SECLY 17-b 1200 MT ListedBOLD GREEN AFRICAN SHOW   
1978 LANNGAR RED GODLARANNDA FRANCOIS MATHET 5-e 1200 MT ListedGONDAWA BRAVE SHOT 1:16.50 
1977 SUPER CONCORDE BOLD REASONINGPRIME ABORD FRANCOIS BOUTIN 3-l 1200 MT Listed      
1976 ADORANT2 FIASCOAUREA MAURICE ZILBER 16 1200 MT       
1975 SHARAZAR SILVER SHARKSHIRAZA FRANCOIS MATHET 12-c 1200 MT Listed      
1973 DANKARO DAN CUPIDTAKAROA ROGER POINCELET 14 1200 MT Listed      
1972 ZAPOTECO DELTA JUDGEMISS REMAID FRANCOIS BOUTIN 5-e 1300 MT Listed      
1971 MADEDOINE PIECES OF EIGHTROYAL TRADITION 2-o 1300 MT       
1968 FAST RIDE2 SICAMBREFAST LADY2 JOHN CUNNINGTON, JR. 16-g 1400 MT       
1967 SOYEUX FILS DE ROISOIE SAUVAGE2 17-c 1200 MT Grade III      
1965 SI SAGE SICAMBRETETE SAGE 4-d 1400 MT       
1964 MONTAGNE4 FREE MANMONTAGNARDE JOHN CUNNINGTON JR. 1-t 1000 MT       
1960 JABBOK2 SILNETJASPINEUSE MAX BONAVENTURE 3-i 1200 MT       
1958 DEBUT5 DELIRIUMMESSALINE2 JOHN CUNNINGTON JR. 2-n 1200 MT       
1957 PRECIEUSE RIDICULE PATCHOULYPRECIEUSE FOLIE 2-f 1000 MT       
1956 TURKRANO TURKHANRAHNEE ALEC HEAD 13-b 1000 MT       
1955 DJANET DJEBEANATH ALEC HEAD 12-e 0900 MT       
1954 LIGHTKEEPER LIGHTHOUSE2GRAPE FRUIT 1-m 1200 MT       
1953 BEIGLER BEY BEYMALEKEH RICHARD CARVER, SR. 5-e 1200 MT       
1952 FORT DE FRANCE2 ESCAMILLOCONSTANTINE DANIEL LESCALLE 4-n 1200 MT Grade III      
1950 GALENITE GALENEPREMIERE2 HENRY COUNT 3-c 1200 MT       
1947 TURMOIL TOURBILLONBLUE IRAS RICHARD CARVER, SR. 2-i 1200 MT   DJEBELILLA  2° SITACLES
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 FLORIS8 BROWN SUGAR- HENRY COUNT 1200 MT      2° PARI
1938 NORD EXPRESS PHAROSCHOPE DU NORD CHARLES BARILLER 5-e 1200 MT      2° JORULLO 3° QUATRE A QUATRE
1936 GALLOWAY THE MAC NABKILKERLEY DOMINGO TORTEROLO 17-a 1200 MT      2° SAMY 3° PALOS
1935 PAS LIBRE KSARLISTEN IN FRANK CARTER 9-e 1200 MT      2° WINNER FAR 3° VALDOR
1934 PING PONG PHAROSPIE VOLEUSE HENRY COUNT 17-b 1200 MT ARTABAN7 LE VERGER   
1933 SULTANO5 HAVRESAC2LA SAMARITAINE 1200 MT Grade III     2° HOMERE
1932 PICK UP7 LA FARINALA CATHERINE JEAN GINZBOURG 1-u 1200 MT      2° GAUR 3° QUATRAIN
1931 LE BECAU ZAMBOBECASSINE4 CHARLES BARILLER 1-m 1200 MT   SATRAP9  2° GRAND CEREMONY
1929 PEARLASH BRULEURPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 1200 MT      2° MASSAI 3° BOOTLEGGER
1928 CORDIAL14 SOURBIERCONSOLATION9 MAX D OKHUYSSEN 3-m 1200 MT LE CHATELET CARDENIO   
1927 ERNAGINES BRULEURERINNYE FRANK CARTER 22-b 1200 MT CHEF DOEUVRE4 ABD EL KRIM   
1925 TAKE MY TIP2 RIRE AUX LARMESTAKE A STEP 3-d 1200 MT      2° ATTACHEUR 3° HAGUENAU
1924 LE BIJOU5 JAEGERLA BIDASSOA 27-a 1200 MT Grade III     2° LAZY 3° NEMO
1923 CAILIS LISTMANCAIETA2 GEORGE STERN 1200 MT ESCULAPE PRINCE NORMAND2   
1922 GANIMEDE3 WAR FAMEPOSY8 THOMAS MURPHY 1200 MT YPSILANTI3 RAYONNANTE   
1921 CHLOE19 FAUCHE LE VENT- CHARLES BARTHOLOMEW 1200 MT AWAG AMERICAN BEAUTY4  INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year