Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX D’HEDOUVILLE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 ONE FOOT IN HEAVEN FASTNET ROCK2PRIDE6 ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-d 2400 MT Grade IIIHARLEM23 GREY LION 2:34.16SAINT-CLOUD
2015 MELEAGROS KINGS BESTVIOLA ROYALE ALAIN COUETIL 2-d 2400 MT Grade IIITELETEXT COCKTAIL QUEEN3 2:41.77 
2014 SPIRITJIM GALILEO4HIDDEN SILVER PASCAL BARY A1 2400 MT Grade IIIMELEAGROS SINGING7 2:37.77GOOD TO SOFT; 7 RAN; WON BY ¾ L.
2013 PIRIKA MONSUNPAITA ANDRE FABRE 4-n 2400 MT Grade IIIHAYA LANDA REMUS DE LA TOUR 2:37.52 
2012 ALLIED POWERS INVINCIBLE SPIRITALWAYS FRIENDLY MICHAEL L. W. BELL 22-b 2400 MT Grade IIISOLEMIA MOLLY MALONE12 2:45.10 
2011 IVORY LAND LANDOIVORY COAST7 ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2400 MT Grade IIIZACK HALL WATAR 2:36.70 
2010 ALLIED POWERS INVINCIBLE SPIRITALWAYS FRIENDLY MICHAEL L. W. BELL 22-b 2400 MT Grade IIIMORES WELLS AIZAVOSKI 2:28.30 
2009 MAGADAN3 HIGH CHAPARRALMOLASSES3 ELIE LELLOUCHE 4-m 2400 MT Grade IIICOASTAL PATH WINKLE7 2:29.80 
2008 NOT JUST SWING KINGS BESTMISBEGOTTEN ANDRE FABRE 4-m 2400 MT Grade IIIINCANTO DREAM NOBLE PRINCE7 2:33.10 
2007 CHAMPS ELYSEES4 DANEHILLHASILI ANDRE FABRE 11 2400 MT Grade IIIMISTER CONWAY GROUP CAPTAIN2 2:30.80 
2006 BELLAMY CAY KRISTRELLIS BAY2 ANDRE FABRE 19 2400 MT Grade IIISALUTINO WALK IN THE PARK4 2:39.10 
2005 FRACASSANT LINAMIXFRAGRANT HILL ANDRE FABRE 5-g 2400 MT Grade IIIGEORDIELAND ALOST 2:30.70 
2004 SHORT PAUSE2 SADLERS WELLSINTERVAL2 ANDRE FABRE 1-p 2400 MT Grade IIIKINDJHAL MAREDSOUS 2:39.10 
2003 MARTALINE LINAMIXCORALINE3 ANDRE FABRE 19 2400 MT Grade IIILOXIAS CRAIGS FALCON 2:30.40 
2002 CALIFET FREEDOM CRY2SALLYS ROOM GUY CHEREL 5-g 2400 MT Grade IIIANGE GABRIEL SANGREAL2 2:30.80 
2001 BONNET ROUGE2 PISTOLET BLEUFRENCH FREE STAR ELIE LELLOUCHE 3-g 2400 MT Grade IIIVALLEY CHAPEL TURBOTIERE 2:47.60DEAD HEAT FOR SECOND
2000 FIRST MAGNITUDE2 ARAZICRYSTAL CUP ANDRE FABRE 4-i 2400 MT Grade IIICRILLON TURBOTIERE 2:52.60 
1999 PERSIAN RULER DON ROBERTOKALAWELSH D. SEPULCHRE 1-p 2400M Grade IIIARNAQUEUR PUBLIC PURSE 2:34.30 
1998 OA BALDIXE LINAMIXBAL DOA PASCAL BARY 11-f 2400M Grade IIILIMNOS KASHWAN 2:42.60 
1997 STEWARD SAUMAREZBELLE OMBRE D. SEPULCHRE 2-o 2400M Grade IIIPRUSSIAN BLUE SI SEDUCTOR 2:40.40 
1996 PERCUTANT PERRAULTESTADA DAVID SMAGA 4-i 2400M Grade IIIRAINBOW DANCER3 BOBINSKI 2:33.90 
1995 TOT OU TARD ROBELLINOSHES MY LOVELY S. WATTEL 10 2400M Grade IIIGRIOUN LILE TUDY 2:51.80 
1994 PETIT LOUP DANZIGBAMBEE T T CRIQUETTE HEAD 9 2400 MT Grade IIIDJAIS MARCHAND DE SABLE 2:39.60 
1993 SHARP COUNSEL LEADING COUNSELDOSHA ELIE LELLOUCHE 5-g 2400 MT Grade IIIDARIYOUN NON PARTISAN 2:41.60 
1992 VERT AMANDE KENMARELADY BERRY ELIE LELLOUCHE 14 2400 MT Grade IIINORTHERN PARK FLANAGHAN COCKTAIL 2:39.40 
1991 GLORIFY NIJINSKY2AUTUMN GLORY ANDRE FABRE 4-r 2400 MT Grade IIILUTHIER ENCHANTEUR OUR ACCOUNT 2:38.90 
1990 ROBORE ZINOMONA MOU NOEL PELAT 1-l 2400 MT Grade IIIGASSON ROBERTET 2:42.40 
1989 ROBORE ZINOMONA MOU NOEL PELAT 1-l 2400 MT Grade IIIBOYATINO MYSTERY RAYS 2:37.70 
1988 LUTH DANCER BLUSHING GROOMLUTH DE SARON ANDRE FABRE 22-d 2400 MT Grade IIIBOYATINO SAINT ANDREWS 2:33.10 
1987 MALAKIM BLUSHING GROOMMILL RIVER ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-w 2400 MT Grade IIIVILLAGE STAR FILL MY HOPES 2:33.40 
1986 BABY TURK NORTHERN BABYVIEILLE VILLA ALAIN DE ROYER-DUPRE 10-e 2400M Grade IIIKING LUTHIER NOBLE FIGHTER   
1985 DARLY PHARLYDELPHINIA DAVID SMAGA 16-d 2400M Grade IIITEMOIGNAGE LASHKARI 2:38.20GD
1984 BALITOU MARGOUILLATDYNAMITE3 PATRICK L. BIANCONE 4-r 2400 MT Grade IIIROMILDO GARDE ROYALE2   
1983 MARASALI TENNYSONMONIQUE OLIVIER DOUIEB 31 2400 MT Grade IIITERRENO BREZZO   
1982 GAP OF DUNLOE SASSAFRASABSARETCH PATRICK L. BIANCONE 25 2400 MT Grade IIIPROTECTION RACKET TWO STEP7   
1981 LANCASTRIAN REFORMROSALIE2 DAVID SMAGA 12-b 2400M Grade IIIEN CALCAT PERRAULT   
1980 SCORPIO SIR GAYLORDZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 2400M Grade IIIMONSIEUR DAGOBERT SOLEIL NOIR   
1979 NOIR ET OR RHEINGOLDPOMME ROSE JOHN CUNNINGTON JR 20-c 2400M Grade IIINAASIRI MARRIAGEABLE   
1978 REX MAGNA RIGHT ROYALCHAMBRE DAMOUR FRANCOIS BOUTIN 12-b 2400 MT Grade IIICROW TULLY 2:40.90CROW DISQUALIFIE DE 1ERE
1973 KALPOUR AUREOLESANTA THERESA FRANCOIS MATHET 12-c 2400 MT Grade III      
1972 WANDERER11 TAMBOURINEPEEP O DAWN FRANCOIS MATHET 1-o 2400M       
1962 SOURIRE3 GOYAMASIF MAX BONAVENTURE 7-e 2400M       
1961 NIGHT AND DAY SOLEIL LEVANTNUIT DE NOCES MAX BONAVENTURE 3-c 2000M       
1960 ELVEN WORDENMEDIA GEORGE BRIDGLAND 22-d 2000M       
1959 SUPER3 NIMBUS2SUPERIOR FRANCOIS MATHET 3-b 2000M       
1958 PRIMESAUTIER RIGOLO2INES 1-u 2000 MT       
1957 BRISEMAILLE FINE ARTBRINDILLE 36 2000 MT      CHANTILLY
1954 PEPPERMINT13 TOURMENTPERMANENTE ETIENNE POLLET 9-e 2400M       
1953 COSMOS NOSCACHOREA2 20-d 2000M SKYROCKET3    DH FOR 1ST
1952 GEROCOURT FASTNETMIRAMAR3 PERCY CARTER 5-i 2000M       
1951 VIOLONCELLE CRANACHMONTAGNANA GEOFFROY WATSON 14-c 2000M       
1950 VIOLONCELLE CRANACHMONTAGNANA GEOFFROY WATSON 14-c 2000M CORONATION FLOCON   
1949 DJEDDAH DJEBELDJEZIMA CHARLES SEMBLAT 13-c 2000M LE TEXAS BEY   
1948 THARSIS3 PLASSYTERPSICHORE 22-c 2000M       
1947 NARSES BLUE PETERSANAA CHARLES SEMBLAT 14 2000M   OURAL2  2° EPI DOR VIII
1946 OUBANGHI CHATEAU BOUSCAUTHIRA4 14 2000MT Grade IIIPATCHOULY VAGABOND4   
1945 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES SEMBLAT 1-s 2000M       
1944 UN GAILLARD BIRIBIUNDIES 14-b 2000M GALENE    LE TREMBLAY
1943 HIEROCLES ABJERLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 2000M UN GAILLARD    LE TREMBLAY
1942 DJEBEL TOURBILLONLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 2000M PAMPRE DOR     
1941 DJEBEL TOURBILLONLOIKA PERCY CARTER 5-j 2000M CORVIGLIA9 DARDANELLES4   
1939 CILLAS TOURBILLONORLANDA ALBERT SWANN 13-c 2000M SIRTAM CHESHAM   
1938 SYLVANIRE MASSINESABOTIERE2 HENRY HARPER 8-d 2000M   BLUE STAR  3°PASHAVITCH
1937 SANGUINETTO RIALTOSERAPHITA A. ROBERTS 7-e 2000M QUAI DORSAY FREXO   
1936 CORRIDA CORONACHZARIBA JOHN WATTS 9-e 2000M   SON OF TROY  2° ALCALI
1935 RARITY4 FITERARITIVOLI2 FRANK CARTER 2-n 2000M LOUQSOR LE GAZON   
1934 RENTENMARK EPINARDMARK DOR ANDRE SWANN 8-k 2000M TAXODIUM3    2 PARTANTS
1933 GOYESCAS GAINSBOROUGHZARIBA WILLIAM HALL 9-e 2000M TAXODIUM3     
1932 MACARONI3 PASSEBREULMONNAIE2 HENRY HARPER 5-i 2000M AMFORTAS    3° COEUR DE LION
1931 ROI DE TREFLE MONARCHKILKERLEY D. TORTEROLO 17-a 2000 MT Grade IIIIVAN LE TERRIBLE PONTET CANET2   
1930 MYSARCH MONARCHMYSINALE CHARLES CUNNINGTON 4-g 2000M ARGONAUTE QUILLAN   
1929 GUY FAWKES6 TRACY LE VALLA CURIEUSE 3-m 2000M Grade IIIBUBBLES MONDOVI2  CHANTILLY
1928 NINO5 CLARISSIMUSAZALEE WILLIAM HALL 17-b 2000M RIALTO BELLECOUR2   
1927 NINO5 CLARISSIMUSAZALEE WILLIAM HALL 17-b 2000M FLORIN15 TRADELINAN   
1926 PTOLEMY2 TEDDYMACEDONIA5 GEORGE NEWTON 2-b 2000M FERGUS7 ASTEROIDE   
1925 IRISMOND IRISH LADDESMOND LASSIE 9 2000M CADUM ARIEL6  CHANTILLY
1924 SCARAMOUCHE DURBARSAPERLIPOPETTE GEORGE NEWTON 7-e 2000M ALMAVIVA7 RABICAN2  CHANTILLY
1923 ZARIBA SARDANAPALEST LUCRE GEORGE STERN 9-e 2000M PREMONTRE KEFALIN  CHANTILLY
1922 RAMUS RABELAISONLY ONE2 GEORGE STERN 14-f 2000M ZAGREUS2 FRONDEUR II   
1921 VIBURNUM5 BAY CHERRYVIRIDIFLORA J.C. WATSON 27-a 2000M Grade IIISOURBIER POCHARD6  LONGCHAMP
1920 CAROLY SUNDRIDGECLYDE ROCH FILIPPI 2-o 2000 MT VERDIER MEDDLESOME MAID  LONGCHAMP
1919 MIHRAN2 FAUCHEURSIMIANE2 J. DAVIES 8-h 2000M Grade IIITULLAMORE IMAGINAIRE4  LONGCHAMP
1914 SARDANAPALE PRESTIGEGEMMA JACQUES DOKHUYSEN 16-c 2000 MT DAGOR ECOUEN  CHANTILLY
1913 WAGRAM6 PHOENIX3- PH. HANSE 12-e 2000M Grade IIIMABOUL AMADOU  CHANTILLY
1912 CALVADOS III CODOMANVODKA4 W. PRATT 5 2000M Grade IIICOMBOURG TEMPLIER2   
1911 ITALUS WINKFIELDS PRIDEITALIE CHARLES BARTHOLOMEW 7-c 2000M COMBOURG BOLIDE5   
1910 RADIS ROSE EX VOTORADIOLA4 WILLY CARTER 13-b 2000M Grade IIIOVERSIGHT    CHANTILLY
1909 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE GEORGES MARTIN 9-d 2000M BINIOU LINCONNU  CHANTILLY
1908 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE GEORGES MARTIN 9-d 2000M PYRENEEN BINIOU  CHANTILLY
1907 KING JAMES4 PERTHQUEEN HELEN6 20 2000M TAGLIAMENTO2    3° GLOUGLOU
1906 PRESTIGE LE POMPONORGUEILLEUSE WILLIAM DUKE 4-d 2000 MT      WALK-OVER
1905 CAIUS REVERENDCHOICE ROBERT DENMAN 19-c 2000M      WALK-OVER
1904 CAIUS REVERENDCHOICE ROBERT DENMAN 19-c 2000M EXEMA CHARLEY6  LA CAMARGO 2° DISTANCéE
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE 12 2000M PALAIS DORSAY     
1902 CODOMAN CAMBYSECAMPANULE RICHARD CARTER, SR. 28 2000 MT GALION BUTOR2   
1901 SEMENDRIA LE SANCYCZARDAS WILLIAM WEBB 27-a 2000M PAYSAN5 IVRY4   
1900 MULTIPLICATEUR PYTHAGORASMISS ALLEN4 7-a 2000 MT FOURIRE KREMLIN15   
1899 GARDEFEU CAMBYSEBOUGIE RICHARD COUNT 6-b 2000M QUILDA ROI JEAN   
1898 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP 2 2000M PARASOL11 MOLOCH5   
1897 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP A. STRIPP 2 2000M FAC SIMILE3 BEATO5   
1896 LE JUSTICIER LE SANCYNORTH WILTSHIRE WILLIAM WEBB 13-d 2000M LAUNAY MONSIEUR GABRIEL  CHANTILLY
1895 CALLISTRATE CAMBYSECITRONELLE A. STRIPP 17-c 2000M NORTH STAR25 BOISSIERE3   
1894 CALLISTRATE CAMBYSECITRONELLE 17-c 2000 MT MADCAP8 BEAUJOLAIS 2:18.00 
1893 FRA ANGELICO PERPLEXEESCARBOUCLE WILLIAM WEBB 4-h 2000M      2° PROGRAMME
1892 GOUVERNEUR ENERGY2GLADIA 25 2000M AMANDIER5 DACIS  CHANTILLY
1891 CHALET4 BEAUMINETTHE FRISKY MATRON CHARLES BARTHOLOMEW 12-e 2000M BERENGER ZAMBO5  LONGCHAMP
1890 LE SANCY ATLANTICGEM OF GEMS WILLIAM WEBB 4-h 2000M REVEILLE11    2 PARTANTS
  Add info for an additional year