Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
LA COUPE DE MAISONS-LAFFITTE - MAISONS-LAFFITTE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 BANZARI MOTIVATOR2BANTU9 H.F. DEVIN 7-a 2000 MT Grade IIIAME BLEUE FLOODLIGHT7 2:09.58 
2015 GAILO CHOP DEPORTIVOGRENOBLE5 ALAIN DE WATRIGANT 8-h 2000 MT Grade IIIAL WAAB ECTOT 2:03.06 
2014 FRACTIONAL3 MANDUROSHARP POINT ANDRE FABRE 10-c 2000 MT Grade IIISMOKING SUN PLANETAIRE 2:06.35 
2013 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE MME C.BARANDE-BARBE 9-h 2000M Grade IIIVALLY JEM SMOKING SUN 2.11.19 
2012 MAXIOS MONSUNMOONLIGHTS BOX J.E. PEASE 2-d 2000M Grade IIIRELIABLE MAN SAGA DREAM 2.03.30 
2011 ONE CLEVER CAT ONE COOL CATBURN BABY BURN3 TONY CLOUT 9 2000M Grade IIIAGENT SECRET KYA ONE 2.03.10 
2010 AKARLINA MARTALINEAKARALDA NICOLAS CLEMENT 14-b 2000 M Grade IIIREGGANE HERMOUN 2.07.20 
2009 CHINCHON2 MARJUJARAMA5 CARLOS LAFFON-PARIAS 8-f 2000 M Grade IIIPUTNEY BRIDGE2 SANS CHICHI 2:01.9 
2008 PALLODIO MEDECISBENT AL FALA J.E. HAMMOND 9-c 2000M Grade IIIFULL OF GOLD3 CHINCHON2 2:04.7 
2007 MUSICAL WAY GOLD AWAYMULIKA PHILIPPE VAN DE POELE 2-s 2000M Grade IIIKOCAB FONTCIA 2:03.2 
2006 MUSICAL WAY GOLD AWAYMULIKA P. VAN DE POELE 2-s 2000M Grade IIIADVICE3 CORRE CAMINOS2 1:59.7 
2005 PROSPECT PARK2 SADLERS WELLSBROOKLYNS DANCE C. LAFFON-PARIAS 16-c 2000M Grade IIIROYAL FANTASY ATLANDO 2:05.4GD, 9/24, 8R, M-1.5, NO, 1.5, STR COURSE
2004 FAIR MIX LINAMIXFAIRLEE WILD M ROLLAND 9-f 2000M Grade IIIMARSHALL3 SPECIAL KALDOUN 1:59.40 
2003 GRUNTLED2 BLUSHING FLAMEDECANT4 J E HAMMOND 22-b 2000M Grade IIIHIGHDOWN SECRET SINGER3 2:01.60 
2002 FAIR MIX LINAMIXFAIRLEE WILD M ROLLAND 9-f 2000M Grade IIIJIM AND TONIC CHERBON 2:03.30 
2001 JIM AND TONIC DOUBLE BEDJIMKA F DOUMEN 1-l 2000M Grade IIIVISORHILL CAZOULIAS 2:05.30 
2000 AGOL LACK GULCHGARVINS GAL A. FABRE 1-k 2000M Grade IIIMONT ROCHER KUTUB 1:59.9 
1999 CHELSEA MANOR GRAND LODGEDOCKLANDS2 P. BARY 13-c 2000M Grade IIIAGOL LACK BARBOLA 2:06.10 
1998 LORD OF MEN GROOM DANCERUPPER STRATA JOHN GOSDEN B3 2000M Grade IIIDRAGONADA FADO 2:00.8 
1997 TURNING WHEEL SEEKING THE GOLDMISINSKIE D. SEPULCHRE 9 2000M Grade IIIPERFECT VINTAGE MILFORD TRACK 2:06.70 
1996 RUNNING FLAME ASSERTFANNING THE FLAME J.E. HAMMOND 12-g 2000M Grade IIICARLING EDESSA 2:06.30 
1995 GUNBOAT DIPLOMACY DOMINIONSINGAPORE GIRL E. LELLOUCHE 7-c 2000M Grade IIIDERNIER EMPEREUR NORTHERN SPY 2:06.2 
1994 DERNIER EMPEREUR TREMPOLINODEAR COLLEEN A. FABRE 3-l 2000M Grade IIIRED BISHOP POLLEN COUNT 2:04.1 
1993 HATOOF IRISH RIVERCADEAUX DAMIE CHRISTIANE HEAD-MAAREK 25 2000M Grade IIIBAYA SAWASDEE 2:08.0 
1992 KNIFEBOX DIESISMATOKI J H M GOSDEN 4-j 2000M Grade IIISTEINBECK RUNYON 2:03.2SF. 5R. ¾-6-¾
1991 TEL QUEL AKARADBEST GIRL ANDRE FABRE 10 2000M Grade IIIKOTASHAAN APRIL NIGHT   
1990 DR SOMERVILLE CHIEFS CROWNICING MME. C. HEAD-MAAREK 13-e 2000M Grade IIIGOOFALIK AGENT BLEU 2:06.0 
1989 PETRULLO ELECTRICMY THERAPE R.F. CASEY 8-c 2000M Grade IIISILVER LANE HELLO CALDER 2:03.80 
1988 NASR EL ARAB AL NASRCORAL DANCE A. FABRE 20-d 2000M Grade IIIMYKONOS2 VALLOTTON 2:01.6 
1987 TABAYAAN SHIRLEY HEIGHTSTEDUSA 5-e 2000 MT Grade IIITROKHOS MILL NATIVE 2:00.60 
1986 ANTHEUS NORTHERN DANCERAPACHEE 4-i 2000M Grade IIISPLENDID MOMENT AROKAR   
1985 PALACE MUSIC THE MINSTRELCOME MY PRINCE P.-L. BIANCONE 13-b 2000M Grade IIIIADES DEVALOIS 2:02.0 
1984 ESTRAPADE VAGUELY NOBLEKLEPTO MAURICE ZILBER 23-b 2000M Grade IIIPALACE MUSIC BOB BACK 2:08.6 
1983 BILLY THE KID9 YOURS2BYCORNE RAYMOND TOUFLAN 21-a 2000 M Grade IIIALZAO DARINE   
1982 COQUELIN BLUSHING GROOMTOPOLLY FRANCOIS BOUTIN 4-n 2000M Grade IIIBILLY THE KID9 BE MY NATIVE   
1981 GLENORUM PROVE OUTCAILEY JANE DAVID SMAGA 10-c 2000M Grade IIIVAL DE MOUGINS BILLY THE KID9   
1980 DISCRETION BOLD LADWORDLESS JOHN CUNNINGTON JR 1-l 2000M Grade IIISPEED BUS INDIA SONG   
1979 LOOK FAST LITTLE CURRENTBONNIE AND GAY FRANCOIS BOUTIN 3-d 2000M Grade IIIFIRST PRAYER DISCRETION   
1978 RUSTICARO CARORUSTICA 20-c 2000M Grade IIIDAUPHIN DU ROI PEVERO   
1977 DONA BAROD DON2BARODA PRINCESS 22-a 2000 MT Grade IIISANTALINO2 ROAN STAR   
1976 IRON DUKE SICAMBREINSULAIRE 1-f 2000M Grade IIITWIG2 CONDORCET   
1975 TREPAN BREAKSPEARQUIRIQUINA 26 2000M Grade IIISINOPE ADIEU2   
1974 WITTGENSTEIN ROI DAGOBERTSTAVROULA 3-m 2000M Grade IIITROPICAL CREAM TWIG2   
1973 AMADOU2 LA VARENDEESME GEOFFROY WATSON 4-i 2000M Grade IIINEPTUNIUM VIZALINO  3 YO & UP
1972 TRATTEGGIO RELKOTADOLINA C. DASTESSEN 6-d 2000M Grade IIIAMADOU2 POMME ROSE 2.06.70 
1971 GOLD ROD SONGEDORBANTAM R.P.J. AKEHURST 3-b 2000M Grade IIIAMADOU2 LITHIOT 2.01.60 
1970 LOCRIS VENTURE7ORMARA 14 2000M KEBAH AMADOU2   
1969 KARABAS WORDENFAIR SHARE 10-d 2000M LORENZACCIO KEBAH   
1968 BATITU2 SNOBQUICK TRICK3 FRANCOIS MATHET 1-n 2000 MT Grade III  LE POTELET   
1967 A TEMPO TOMBEURLUCKY SHOE G.L. DE MOLA 12-e 2000M Grade IIINELCIUS SOLEIL DOR2 2.07.50 
1966 PROMINER BEAU SABREURSNOB HILL P.J. PRENDERGAST 8-f 2000M RED VAGABONDE MANDERLEY5 2.06.501ST. DEAD-HEATED WITH RED VAGABONDE.
1965 TOUT FAIT TOURMENTFAIR SKY FREDDY PALMER 3-o 2000M Grade IIIRAVAGEUR2 SALT LAKE CITY5 2.04.0 
1964 TRAC CALDARIUMAIGASTRA P. THOMAS-MORET 19-c 2000M VISAVIS2 FUJIYAMA2 2.03.01ST. DEAD-HEATED WITH VISAVIS.
1963 MONADE KLAIRONMORMYRE 13-d 2000M RELKO SUCCES   
1962 DJEBEL TRAFFIC COASTAL TRAFFICDJEBEL AMOUR3 PIERRE PELAT 16-g 2000M       
1961 DALAMA DJEBELPRETTY LADY HENRI NICOLAS 1-e 2000M BOBAR SUCCES 2.09.0 
1960 POINT DAMOUR MERIDIENPOINTES DES LANDES HENRI GLEIZES 4-d 2000M ESCART BOSALINO 2.11.60 
1959 EXILIO WILD RISKUNE EXILEE 5 2000 MT Grade III      
1958 FRIC VANDALEFRIPE 15-b 2000M FRANC LURON TAPIOCA   
1957 FRANC LURON FREE MANFRAMEE 1-e 2000M ROMANTISME     
1956 COBETTO MIGOLINEOCRACY C. SEMBLAT 22-a 2000M       
1955 THE PARSON3 BOREEPINUP GIRL 16-h 2000M FLORIN     
1954 JOLLY FRIAR4 MICIPSAFAIR LILY RENE PELAT 19-a 2000M Grade IIIMARLY KNOWE     
1953 COSMOS NOSCACHOREA2 20-d 2000M ARBELE     
1952 PHARSALE PHARISALCINE 14 2000M       
1951 PHARSALE PHARISALCINE 14 2000M       
1950 VIOLONCELLE CRANACHMONTAGNANA G. WATSON 14-c 2000M DAMASCO COMMANDO2   
1949 JOCKER JOCKCENDRILLON5 RENE PELAT 4-o 2000M       
1948 JOCKER JOCKCENDRILLON5 RENE PELAT 4-o 2000M   GOLESTAN   
1947 LIMPERIAL COR DE CHASSEMACALA H. GLEIZES 13-c 2000M NIRGAL FAIR EIRE   
1946 OURAL2 BALMORAL3SOURNOISE2 RENE PELAT 11 2000MT PATCHOULY QUATRAIN4   
1945 PRIAM2 PHARISDJEZIMA C. SEMBLAT 13-c 2000M   TRIBI   
1944 UN GAILLARD BIRIBIUNDIES 14-b 2000M GALENE TIFINAR   
1943 CORDON ROUGE3 MARAVEDISROUGE ANGEVINE RENE PELAT 2-i 2000M   CHATEAUROUX  2° ACE CARD
1942 FAIR LOVE FIRDAUSSIFILLE DAMOUR2 16-g 2000M Grade IIIRHODORA3    3° LINTRY
1941 TRIANCOURT BUBBLESTRIE CHATEAU 5-i 2000M NOVALAISE PAMPRE DOR  LONGCHAMP
1937 FREXO XANDOVERFREEZING W. CUNNINGTON 5-i 2000M      2° KHASNADAR 3° SOLMINT
1936 DAVOUT PARTHDIEUZE 9-b 2000 MT Grade III  SAMOS   
1935 RARITY4 FITERARITIVOLI2 FRANK CARTER 2-n 2000M SA PARADE ROI MAGE   
1934 SA PARADE GRAND PARADESARTALE ELLEJAH CUNNINGTON 3-c 2000M ASTRONOMER10 SILVER PLATED3   
1933 MAGNUS9 SARDANAPALEMISS BACHELOR 13-a 2000 MT Grade IIIASSUERUS QUARTZ   
1932 JUS DE RAISIN SAINT JUST2HONEYSUCKLE3 LUCIEN ROBERT 4-e 2000M FENOLO BIEVRES  D-H 1ER PLACE
1931 SANS AME SAMOURAISANTOI3 GEOFFROY WATSON 16-d 2000M JUS DE RAISIN CAP POLONIO   
1930 PARTH FOR EVER PARTHPERPETUANA CH. CLOUT 16-h 2000M FINSOVINO     
1929 KANTARA2 CYLGADCREMONE2 2-o 2000M MAROT4 ARESKA   
1928 JAVELOT7 FITZ HERBERTLA LANCE JACK CUNNINGTON 1-t 2000M Grade IIIMAROT4 PACHALIK2   
1927 IBERIA3 DARK LEGENDATALANTE5 G. NEWTON 17-b 2000M TRADELINAN CAULET FLORI   
1926 APELLE SARDANAPALEANGELINA 5-d 2000M Grade IIIBAD LEG PTOLEMY2   
1925 PTOLEMY2 TEDDYMACEDONIA5 G. NEWTON 2-b 2000M FRISETTE SOUS-PREFET   
1924 SCARAMOUCHE DURBARSAPERLIPOPETTE G. NEWTON 7-e 2000M EBLOUISSANTE OPTIMIST 2:10.80 
1923 SCOPAS SUNSTARSPRING CHICKEN 4-k 2000M MIROBOLANT5 GAURISANKAR   
1922 BAHADUR SARDANAPALEAMAZONE2 12-c 2000M HARPOCRATE GAURISANKAR   
1921 HARPOCRATE SAINT ANGE2HUSH FRANK CARTER 3-e 2000M XANTHIS3 ERINNYE   
1920 LE RAPIN CHULOPALETTE3 2-a 2000M       
1919 BAMBINO2 JACOBIVIERGE BLONDE HENRY COUNT 1-f 2000M BRUMADO NAUFRAGEUR   
1913 NIMBUS ELF3NEPHTE G. CUNNINGTON SR 5-i 2000M Grade IIIFAUCHE LE VENT FIDELIO2   
1912 BONBON ROSE2 THE QUACKBOMBALA4 WILLIAM WEBB 7-c 2000M MARTIAL3 TEMPLIER2   
1911 CADET ROUSSEL CHAMBERTINCHLORIS3 ARTHUR WATKINS 4-j 2000M RIRE AUX LARMES RAMASSEUM   
1910 LE RUBICON CHERISEMENDRIA A. SIBOURD 27-a 2000M RIPOLIN ITALUS   
1909 SYPHON2 WAR DANCE2SEA CHANGE2 A. SIBOURD 13-c 2000M DUC DALBE PIERRE BENITE   
1908 SEA SICK ELF3SAF SAF W. DUKE 19-a 2000M       
1907 BEN14 BRIO2BAYADERE3 3-m 2000M Grade IIIBINIOU TAGLIAMENTO2   
1906 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM DUKE 2-a 2000M   TAGLIAMENTO2   
  Add info for an additional year