Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX CHAUDENAY - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 BRUNDTLAND DUBAWIFUTURE GENERATION3 CHARLIE APPLEBY 3-d 3000 MT Grade IILILLIAN RUSSELL3 MY SWASHBUCKLER 3:17.64 
2017 ICE BREEZE NAYEFWINTER SILENCE PASCAL BARY 1-n 3000 MT Grade IICALL TO MIND4 DARBUZAN 3.17.88VERY SOFT 9 RAN
2016 DOHA DREAM SHAMARDALCRYSTAL REEF2 ANDRE FABRE 19 3000 MT Grade IIMOONSHINER4 MARMELO4 3:12.58CHANTILLY
2015 VAZIRABAD MANDUROVISORAMA A DE ROYER-DUPRE 1-n 3000 MT Grade IITIBERIAN4 PILANSBERG 3:09.36 
2014 AUVRAY LE HAVRE6AMEYRAH ELIE LELLOUCHE 9-h 3000 MT Grade IIVENT DE FORCE BAINO HOPE 3:10.86 
2013 VALIRANN NAYEFVALIMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 20-d 3000 MT Grade IIMONTCLAIR5 LUCKY LOOK4 3:22.68 
2012 CANTICUM2 CACIQUE9ALLEGRO VIVA DAVID SMAGA 4-f 3000 MT Grade IILES BEAUFS TENENBAUM 3:22.82 
2011 SHANKARDEH AZAMOURSHALAMANTIKA MICKAEL DELZANGLES 9-c 3000 MT Grade IIMISS LAGO PACIFIQUE5 3:24.59 
2010 CELTIC CELEB PEINTRE CELEBREGAELIC BIRD FRANCOIS DOUMEN 4-m 3000 MT Grade IIIVORY LAND LE LARRON 3:32.40 
2009 MANIGHAR LINAMIXMINTLY FRESH ALAIN DE ROYER-DUPRE 9 3000 MT Grade IILOS CRISTIANOS AIZAVOSKI 3:11.00 
2008 WATAR MARJUOMBRIE FREDDY HEAD 9-c 3000 MT Grade IISHEMIMA CENTENNIAL6 3:10.70 
2007 COASTAL PATH HALLINGCORALINE3 ANDRE FABRE 19 3000 MT Grade IINOBLE PRINCE7 ROYAL AND REGAL3 3:17.80 
2006 VENDANGEUR GALILEO4VAHINE ELIE LELLOUCHE 19-b 3000 MT Grade IIPONTE TRESA2 GETAWAY14 3:09.90 
2005 SHAMDALA GRAND LODGESHAMADARA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 3000 MT Grade IIFRALOGA WITHOUT A TRACE2 3:15.80 
2004 REEFSCAPE LINAMIXCORALINE3 ANDRE FABRE 19 3000 MT Grade IILORD DU SUD PERCUSSIONIST 3:08.10 
2003 BEHKARA KRISBEHERA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 3000 MT Grade IIRISK SEEKER2 CLEAR THINKING 3:21.20 
2002 MOROZOV SADLERS WELLSHIGH HAWK ANDRE FABRE 9-e 3000 MT Grade IIWINDERMERE3 SWING WING 3:15.80 
2001 WAREED SADLERS WELLSTRULY SPECIAL SAEED BIN SUROOR 23 3000 MT Grade IICAPAL GARMON PUSHKIN3 3:26.70 
2000 EPITRE COMMON GROUNDSEPISTOLIENNE ANDRE FABRE 14-c 3000 MT Grade IIRIDDLESDOWN ROSTROPOVICH 3:12.20 
1999 AMILYNX LINAMIXAMEN ANDRE FABRE 4-m 3000M Grade IINORTHERNTOWN LORD BREX 3:39.80 
1998 POZARICA RAINBOW QUESTANNA MATRUSHKA NICOLAS CLEMENT 7-f 3000M Grade IIOCEAN OF STORMS KAHTAN 3:14.10 
1997 VERTICAL SPEED BERINGVICTOIRE BLEUE ANDRE FABRE 19-b 3000M Grade IIBOOK AT BEDTIME NEW FRONTIER 3:18.10 
1996 TARATOR GREEN DANCERHAPPY GAL2 ELIE LELLOUCHE 6-b 3000M Grade IIIRISH WOMAN CACHET NOIR 3:16.10 
1995 AFFIDAVIT2 AFFIRMEDNARWALA ANDRE FABRE 6-d 3000M Grade IIPECKINPAHS SOUL ANCHOR CLEVER 3:11.20 
1994 NORTHERN SPUR SADLERS WELLSFRUITION ANDRE FABRE 2-f 3000M Grade IIBAYRIKA PARTY SEASON 3:16.40 
1993 EPAPHOS ACATENANGOEIDOTHEA PASCAL BARY 14-b 3000M Grade IIINFRASONIC KARMOUSIL 3:09.40 
1992 DAJRAAN SHIRLEY HEIGHTSSUGARBIRD ANDRE FABRE 14-c 3000M Grade IIIN QUARTO DJAIS 3:20.60 
1991 JUSTICE2 SAINT ESTEPHEJASTARNIA ANDRE FABRE 4-n 3000 MT Grade IIFARISI ANTHEQUO 3:13.00 
1990 COMTE DU BOURG ZINOINSTANCIA RAYMOND TOUFLAN 20-a 3000 MT Grade IIOZAL TRICK TERN 3:12.90PRIX HUBERT DE CHAUDENAY 1990-2003
1989 TURGEON CAROREIKO JONATHAN E. PEASE 1-x 3000 MT Grade IISHARNFOLD NOBLE SAVAGE 3:12.60 
1988 APALACHEE PRINCE APALACHEEWINTER PRINCESS JEAN DE ROUALLE 6-a 3000 MT Grade IICHATEAU MORIN BAHAMIAN 3:10.60 
1987 TABAYAAN SHIRLEY HEIGHTSTEDUSA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-e 3000 MT Grade IIIHOPPNER GULF KING 3:16.80 
1986 FAMILY FRIEND HENBITHAPPY KIN DICK HERN 14-c 3000 MT Grade IIIROSEDALE DORSOUN 3:12.20 
1985 RIVLIA RIVERMANDAHLIA MAURICE ZILBER 13-c 3000 MT Grade IIBOURBONEL FRENCH SCHOOL 3:14.90 
1984 MONT BASILE FRERE BASILEMONTECHA GERARD COLLET 19-a 3000 MT Grade IIALLISTON AGENT DOUBLE 3:26.10 
1983 RUTHEFORD RHEINGOLDVENETIA ANDRE FABRE 20-a 3000 MT Grade IIHOMME DE PAILLE BROGAN 3:21.90 
1982 CHEM THE MINSTRELBANNING OLIVIER DOUIEB 1-x 3000 MT Grade IIILE NAIN JAUNE RIENZI11 3:14.90 
1981 TIPPERARY FIXER TARGOWICERABISINA JOHN FELLOWS 4-l 3000 MT Grade IIMARASALI CHOISEUL3 3:22.30 
1980 CHICBURY EXBURYCHICOREE C. G. MILBANK 13-c 3000 MT Grade IIHORTENSIA2 VALIANT HEART2 3:24.90 
1979 SOLEIL NOIR EXBURYSKELDA FRANCOIS MATHET 22-a 3000 MT PROVE IT BABY STOUT FELLOW 3:27.50 
1978 BRAVE JOHNNY DANCING LADBRAVE HENRIETTE C.W. BARTHOLOMEW 5-e 3000 MT Grade IITOGOLAIS DANDY BOY9 3:18.10 
1977 MONTORSELLI RIBEROMARIE ALLAN FRANCOIS BOUTIN 14-b 3000 MT Grade IIDOM ALARIC YELPANA 3:12.30 
1976 SECRET MAN BRETONSECRET HARBOUR FRANCOIS BOUTIN 2-n 3000 MT Grade IICAMPERO3 FRESNAY3 3:21.003YO COLTS
1975 CHAWN ST CHADMY FAWN M. CLEMENT 14-c 3000 MT Grade IICAP MARTIN2 PRETOME 3:20.00 
1974 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 3000 MT Grade IIDOMICO PACHELBEL 3:25.70 
1973 RASGAVOR RELIANCE2RED FLAME2 FRANCOIS MATHET 14-b 3000 MT Grade IISIEGFRIED5 AUTHI 3:15.90 
1972 LASSALLE BON MOTWINDY CLIFF RICHARD CARVER 2-f 3000 MT Grade IIAPOLLO EIGHT2 ARISTOPHANE 3:19.60 
1971 ROYALTEX LE FABULEUXROUVILLE JOHN CUNNINGTON JR. 4-i 3000 MT Grade IIRAKOSI FLUSH ROYAL5 3:20.40 
1970 LARGNY LA VARENDEDOGARESSE2 FRANCOIS MATHET 4-d 3000 MT FONTARABAL PRINCE NED 3:18.80 
1969 NONANCOURT2 VAL DE LOIRNYONDA MAX BONAVENTURE 5-e 3000 MT LE PHILOSOPHE TIM12 3:24.50 
1968Race Not Run
1967 POINTILLE2 MOUTIERSPOINTE ROUGE GEORGES BRIDGLAND 4-d 3000 MT RIVELLOS YANKI 3:29.30 
1966 PARABELLUM4 FIDALGOTULIP EDOUARD BARTHOLOMEW 1-l 3000 MT KIMBERLEY4 PINDARE2 3:13.70 
1965 CHEIK4 NORSEMANCATARINA5 M. CLEMENT 21-a 3000 MT POMPON ROUGE OUR VALENTINE4   
1964 WALDMEISTER WILD RISKSANTA ISABEL FRANCOIS MATHET 6-d 3000 MT       
1962 PEGOMAS CERNOBBIOATLANTA8 M. BONAVENTURE 16-g 3000 MT       
1961 SEMPERVIVUM SAYAJIRAOVERONICA FRANCHI DANIEL LESCALLE 22-a 3000 MT   LE FRANCAIS2   
1960 CHRYSLER3 CRANACHHURRYLOR FRANCOIS MATHET 3-e 3000 MT PANURGE TOSKE 3:16.40 
1959 BUISSON DARGENT BUISSON DORARGENTANAISE 4-h 3000 MT       
1958 TELLO2 MAT DE COCAGNEVATELLORA FRANCOIS MATHET 23-b 3000M       
1957 ALTIPAN PANGUARDIENNE ETIENNE POLLET 9-e 3000M       
1956 VATTEL VATELLORLEGENDE JOLIE FANCOIS MATHET 3-e 3000M       
1954 YORICK SUNNY BOYLADY MACBETH GEOFFREY WATSON 12-e 3000M       
1953 NORDISTE NORSEMANBERTHE GEORGE BRIDGLAND 6-a 3000M ROMANTISME     
1952 MAGNIFIC3 TOURBILLONMOUKDEN E. POLLET 20-d 3000M       
1951 STYMPHALE PHARISTANIS CHARLES SEMBLAT 14 3000M       
1950 PAN ATYSPRETTY GIRL ETIENNE POLLET 2-e 3000M       
1949 SUEZ7 MOTRICOFOLINCOURT DANIEL LESCALLE 19-b 3000M       
1947 MORKANDOR DADJIMORKANDE 13-d 3000 MT CAPPIELLUCA HONORABLE2   
1944 DEUX-POUR-CENT DEIRIDIX POUR CENT 11-d 3000 MT      LE TREMBLAY
1943 LARETIN2 MASSINEARETHUSE 17-b 3000MT WILD RISK    3° LABIENUS
1940 LABRADOR BIRIBIADVERTENCIA CHARLES CLOUT 16 3000 MT       
1939 FOXHOUND3 FOXHUNTERROAHOUGA PERCY CARTER 12-b 3000 MT Grade II  MAGNAGO  2° PLESNOY
1938 SIX AVRIL TOWN GUARDTUTRIX 16-f 3000 MT ROYAL GIFT3 ANCHOIS   
1936 LE VIZIR2 CLARISSIMUSLA POMPADOUR DOMINGO TORTEROLO 17-b 3000 MT LE PONT DE PIERRE KHORDAD   
1935 BOKBUL BLANDFORDBUANDERIE LUCIEN ROBERT 16-g 3000 MT ALCINDOR2 FINEWEED   
1934 CEREALISTE BIRIBIKILLEEN2 DOMINGO TORTEROLO 5-h 3000 MT KINTYRE8    3° CASTEL GONDOLFO
1933 CAMPING4 CADUMROYAL CAMP 4-e 3000 MT       
1932 ROI DU JOUR JOYEUX DRILLEREINE IELENA FILIPPI 1-k 3000 MT      2° ROYAL ENCLOSURE 3° METZ
1931 RAEBURN4 KIRCUBBINREBIA FRANK CARTER 7-d 3000 MT      2° VAL DAOSTE 3° PROMETHEE
1930 SAINT ANTOINE OPOTTLOVELY34 ELIJAH CUNNINGTON 7-a 3000 MT Grade II     2° ZEUS 3° KINGS COUNTRY
1929 PASSARO3 KIRCUBBINPREVENANCE FRANCK CARTER 4-n 3000 MT EPI DE FRANCE LABARUM2   
1928 SYRAM RAMUSYASMINA6 ROBERT DENMAN 4-i 3000 MT   GREEN FLAG7  2° CHASSELAS
1927 BOUDA ZERDUSTBOUCHE CLOSE ELIJAH CUNNINGTON 22-b 3000 MT MONTEMAFROY GOLDEN NEW YEAR   
1926 BADARI2 BADAJOZISIS23 W. CUNNINGTON 13-c 3000 MT ROMANICHEL MON REVE8   
1925 EROFITE CHATEAU LAFITEEDINBURGH ROCK3 R. DESGRANGES 9-b 3000 MT REDOUTABLE4 ANDRONIC2   
1924 DAUPHIN7 LISTMANDORADE2 1-e 3000 MT      2° CAREME 3° GIVERVILLE
1923 FILIBERT DE SAVOIE ISARD2YOLANDE 2-j 3000 MT      2° HAMAC 3° NOISY LE ROI
1922 MONT BLANC4 PREDICATEURBEAUTE DE NEIGE J. C. WATSON 20-a 3000 MT LIS3 EL RIO   
1921 BINIC ROYAL EAGLEBREME GEORGE NEWTON 5-h 3000 MT ABRI2     
1920 SAINT POL OPOTTSCAMMONNEE W. FLATMAN 5-g 3000 MT Grade IIGUISY2 PRE CATELAN6   
1919 INSENSIBLE4 AJAXSHELLDUCK ROBERT DENMAN 8-h 3000 MT LE GNOME LE GROS MADAME   
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 ROLLON2 ELF3UNA4 FRANK CARTER 12-a 3000 MT REBELLIS MEPHISTO4   
1913 SIVA II CHILDWICKLA SALAMANDRE2 A. CARTER 16 3000 MT ROCORICO     
1912 PREDICATEUR LE ROI SOLEILPERORAISON JEAN-CLAUDE WATSON 3-m 3000M TAKE ARE     
1911 SEA LORD4 ST DAMIENSAF SAF WILLY CARTER 19-a 3000M Grade IIHYRCAN2 LE GRESIL   
1910 RASIBUS CHERIGRACEFUL GIRL2 WILLIAM BARKER 31 3000M Grade IILA GENEVRAYE     
1909 CAROUBIER2 TIBERE4CAPUCINE7 URBAIN DAVID 7-c 3000M Grade II  JUSTINIEN   
1908 FIVE OCLOCK5 ST SIMONIAN2A LA MODE7 WILLIAM DUKE 10-a 3000M Grade II  MAROC12  2° AUERSTOEDT
1907 CHANOINE CHAMPAUBERTMILADY24 1-g 3000M Grade II     2° ELSENEUR 3° MLLE BONIFACE
1904 LE LYS POLYGONELADY LUCY6 43 3000 MT      2° FINAUD
1903 PERVAT CHESTERFIELD2BELLE POULE5 25 3000 MT      2° VALPURGIS 3° PETRONE
1900 THEOBARD THE BARD2LA GOULUE 27-a 3000 MT       
1899 VELASQUEZ3 FRICANDEAUVALENCIA6 G. CUNNINGTON, SR. 19-c 3000 MT   TUZAGUET  2° LE MESNIL
1898 GOURGOURAN KING LUDOPTIMIA 18-a 3000 MT CHEVILLY2 FORNARINA11   
1897 PARASOL11 RUEILPYRALE A. STRIPP 3-b 3000 MT ESPOIR DE ROUVRES FLAVERT   
1896 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP A. STRIPP 2 3000 MT   PANPAN  2° PETRIN
1895 COURBEPINE FONTAINEBLEAU3CADENCE14 2-a 3000 MT NUMA11 EFFENDI6 3:37.00 
1894 TOUJOURS12 RETREAT3TOTOTE ARTHUR CARTER 7-d 3000 MT CHARLEVAL2 SABALOS   
1893 DIAVOLO10 QUEENS HERALDDAYSPRING2 12-g 3000 MT      2° FRUCTIDOR 3° JOIGNY
1892 CLEANTHE3 VIGILANTCLELIE4 THOMAS-RICHARD CARTER 8-b 3000 MT LAVOIR    3° BARBILLON
1891 NAVICULAIRE PATRIARCHENAVETTE4 G. CUNNINGTON, SR. 16 3000 MT       
1890 MIRABEAU3 SAXIFRAGEMARIANNETTE FRED CARTER 32 3000 MT PRADO10 FORMOSE3   
1889 VASISTAS IDUS2VERANDA THOMAS-RICHARD CARTER 1-f 3000 MT ALEXANDER31 MEILLEUR3 3:37.00 
1888 AMIRAL5 KING LUDFINE TAILLE2 WILLIAM WEBB/TOM CUNNINGTON 12-a 3000 MT PUNCH23 ROLAND12 4:04.00D-H 1° PLACE
1884 BEAUREGARD13 STRACCHINOBASILIA 12-g 3000 MT      2° COUVRECHEF 3° CANY
1882 MLLE DE SENLIS TROCADEROMLLE DE JUVIGNY FRED CARTER 5-g 3000 MT       
1881 PATCHOULI7 PLUTUS2DUCHESS OF ATHOL 18-a 3000 MT BERLINE3 PAILLASSE4   
1880 GOBSEC FLAGEOLETGOMERA 12-c 3000 MT   PHARAMOND7  2ND: ANACHARSIS
1879 NUBIENNE2 RUY BLASNICE3 2-l 3000 MT NARCISSE2 EUCALYPTUS6   
1878 LA CREOLE2 DOLLARNINON DE LENCLOS 1-b 3000 MT       
1877 NONANCOURT3 OPTIMIST2NEW STAR4 19-a 3000 MT PORNIC4 ARAMON5   
1876 LORD SEYMOUR2 LE PETIT CAPORALMISS GLORIA8 19-a 3000 MT AMI3 BIJOU21   
1875 SALVATOR2 DOLLARSAUVAGINE 13 3000 MT FAIRFAX8 LE SHAH  PRIX DE L’ESPERANCE 1875-1989
  Add info for an additional year