Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
DWYER STAKES - BELMONT PARK, NY
 UNITED STATES - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 FIRENZE FIRE POSEIDONS WARRIORMY EVERY WISH JASON SERVIS 2-f 8 F Grade IIISEVEN TRUMPETS2 MENDELSSOHN11 1:33.74NSR BY 9 LENGTHS
2017 PRACTICAL JOKE3 INTO MISCHIEFHALO HUMOR CHAD C. BROWN A4 8 F Grade IIITALE OF SILENCE2 BATTALION RUNNER 1:35.165 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS
2016 FISH TRAPPE ROAD TRAPPE SHOTELECTRIC SHOCK W. BRET CALHOUN 14-c 8 F Grade IIIECONOMIC MODEL TALE OF SAVALL 1:34.84TRACK: FAST; 8R; WON BY 1¼ L.
2015 SPEIGHTSTER SPEIGHTSTOWNDANCE SWIFTLY WILLIAM I. MOTT 23-b 8 F Grade IITEXAS RED5 TOMMY MACHO 1:35.13UNDEFEATED 3-3
2014 KID CRUZ LEMON DROP KIDLAYREEBELLE LINDA L. RICE 1-h 8.5 F Grade IICAPTAIN SERIOUS ULANBATOR2 1:41.12TRACK: FAST
2013 MORENO11 GHOSTZAPPERDANCEINTHESUNLIGHT ERIC J. GUILLOT 23-b 8.5 F Grade IISAINT VIGEUR FOR GREATER GLORY 1:41:07TRACK: FAST, 6R
2012 TEETH OF THE DOG BLUEGRASS CAT2DEPUTY REALITY MICHAEL R. MATZ 4-m 9 F Grade IIFAST FALCON3 MORGANS GUERRILLA 1:41.34TRACK: FAST, 7 R; M- NK
2011 DOMINUS7 SMART STRIKECUANDO STEVEN M. ASMUSSEN 1-o 9 F Grade IIADIOS CHARLIE COOL BLUE RED HOT 1:41.74TRACK: FAST
2010 FLY DOWN MINESHAFTQUEEN RANDI NICHOLAS P. ZITO 11 9 F Grade IIDROSSELMEYER REMAND5 1:50.25TRACK: FAST, 7R, M- 6
2009 KENSEI3 MR GREELEYPRIVATE FEELING STEVEN M. ASMUSSEN 9-f 8.5 F Grade IICONVOCATION2 WARRIORS REWARD 1:40.47TRACK: FAST
2008 MINT LANE MARIAS MONSISTER GIRL2 JAMES A. JERKENS 14-c 8.5 F Grade IITIZBIG PASCAL8 1:44.29TRACK: FAST
2007 ANY GIVEN SATURDAY DISTORTED HUMORWEEKEND IN INDY TODD A. PLETCHER 3-o 8.5 F Grade IINOBIZ LIKE SHOBIZ SIGHTSEEING3 1:40:69TRACK: FAST, 5R, M-4, 5, 2 3/4
2006 STRONG CONTENDER3 MARIAS MONKOPENHAGEN JOHN T. WARD, JR. 4-k 8.5 F Grade IIDOC CHENEY DA STOOPS 1:45.24TRACK: FAST
2005 ROMAN RULER2 FUSAICHI PEGASUSSILVERY SWAN ROBERT A. BAFFERT 8-h 8.5 F Grade IIFLOWER ALLEY PROUD ACCOLADE2 1:40.83TRACK: FAST
2004 MEDALLIST3 TOUCH GOLDSANTARIA2 H. ALLEN JERKENS 4-n 8.5 F Grade IITHE CLIFFS EDGE SIR SHACKLETON 1:40.02FST- NSR
2003 STRONG HOPE2 GRAND SLAM2SHINING THROUGH TODD A. PLETCHER 8-f 8.5 F Grade IINACHEEZMO SKY MESA 1:41.76TRACK: FAST
2002 GYGISTAR PROSPECTORS MUSICSTARR COUNTY MARK A. HENNIG 12-b 8.5 F Grade IINOTHING FLAT3 AMERICAN STYLE2 1:42.59TRACK: FAST
2001 E DUBAI MR PROSPECTORWORDS OF WAR SAEED BIN SUROOR 17-b 8.5 F Grade IIWINDSOR CASTLE3 HEROS TRIBUTE 1:40.38TRACK SLOPPY
2000 ALBERT THE GREAT GO FOR GINBRIGHT FEATHER NICHOLAS P. ZITO 16-h 8.5 F Grade IIMORE THAN READY RED BULLET 1:42.624TH STRAIGHT WIN
1999 FORESTRY STORM CATSHARED INTEREST ROBERT A. BAFFERT 13-c 8.5 F Grade IIDONERAILE COURT SUCCESSFUL APPEAL 1:41.00 
1998 CORONADOS QUEST FORTY NINERLAUGHING LOOK CLAUDE R. MCGAUGHEY III 8-c 8.5 F Grade IIIANS THUNDER SCATMANDU 1:42.49TRACK: FAST, 5R, M-5, 3/4
1997 BEHRENS PLEASANT COLONYHOT NOVEL H. JAMES BOND 1-c 8.5 F Grade IIGLITMAN BANKERS GOLD 1:42.26 
1996 VICTORY SPEECH DEPUTY MINISTERIDAS IMAGE D. WAYNE LUKAS 8-c 8.5 F Grade IIGOLD FEVER ROBB 1:41.53 
1995 HOOLIE CRIMINAL TYPESUNSHINE ALWAYS WILLARD C. FREEMAN 2-n 8.5 F Grade IIREALITY ROAD WESTERN LARLA 1:42.74 
1994 HOLY BULL GREAT ABOVESHARON BROWN WARREN A. CROLL, JR. 16-g 8.5 F Grade IITWINING BAY STREET STAR 1:41.15BY 6¾ L.
1993 CHEROKEE RUN RUNAWAY GROOMCHEROKEE DAME FRANK A. ALEXANDER 21 9 F Grade IIMINERS MARK SILVER OF SILVER 1:47.62MY BY 5 LENGTHS
1992 AGINCOURT2 CAPOTECONQUISTADOR BLUE NICHOLAS P. ZITO 3-l 9 F Grade IITHREE PEAT WINDUNDERMYWINGS 1:47.84 
1991 LOST MOUNTAIN COXS RIDGESPACE ANGEL THOMAS K. BOHANNAN 2-n 9 F Grade IISMOOTH PERFORMANCE FLY SO FREE 1:49.20 
1990 PROFIT KEY DESERT WINESHARM A SHEIKH D. WAYNE LUKAS 13-c 9 F Grade IIRHYTHM GRAF 1:47.52 
1989 ROI DANZIG DANZIGGDYNIA WOODFORD C. STEPHENS 17-b 9 F Grade IICONTESTED COLORS RAMPART ROAD 1:49.27 
1988 SEEKING THE GOLD MR PROSPECTORCON GAME CLAUDE R. MCGAUGHEY III 5-c 9 F Grade IEVENING KRIS GAY RIGHTS 1:48.00 
1987 GONE WEST MR PROSPECTORSECRETTAME WOODFORD C. STEPHENS 2-f 9 F Grade IPLEDGE CARD POLISH NAVY 1:48.40BY 12½ L.
1986 OGYGIAN DAMASCUSGONFALON JAN H. NERUD 16-a 9 F Grade IJOHNS TREASURE PERSONAL FLAG 1:48.40 
1985 STEPHANS ODYSSEY DANZIGKENNELOT WOODFORD C. STEPHENS 2-d 9 F Grade ICUTLASS REALITY IMPORTANT BUSINESS 1:49.20 
1984 TRACK BARRON BUCKFINDERGOLDEN SPIKE LEROY S. JOLLEY 5-f 9 F Grade IDARN THAT ALARM SLEW THE COUP 1:47.80WON BY 13½ L.
1983 AU POINT LYPHARDQUILLO QUEEN JAMES W. MALONEY 3-c 9 F Grade IIPOTENTIATE INTENTION7 1:48.20 
1982 CONQUISTADOR CIELO MR PROSPECTORK D PRINCESS WOODFORD C. STEPHENS 8-h 9 F Grade IIJOHNS GOLD REINVESTED 1:46.80NSR
1981 NOBLE NASHUA NASHUANOBLE LADY JOSE A. MARTIN 1-n 9 F Grade IITAP SHOES SILVER EXPRESS 1:49.20 
1980 AMBER PASS PASS CATCHERAMBERINA HUBERT (SONNY) HINE 4-r 9 F Grade IITEMPERENCE HILL COMPTROLLER 1:49.00TRACK: FAST
1979 COASTAL MAJESTIC PRINCEALLUVIAL2 DAVID A. WHITELEY 9-f 9 F Grade IIPRIVATE ACCOUNT QUIET CROSSING 1:47.00NSR PRIVATE ACCOUNT UNDEFEATED (3-3) NO MORE
1978 JUNCTION NEVER BENDPEACEFUL UNION PATRICK J. KELLY 10-c 9 F Grade IIBUCKAROO DARBY CREEK ROAD 1:48.80 
1977 BAILJUMPER DAMASCUSCOURT CIRCUIT DAVID A. WHITELEY 13-c 9 F Grade IILYNN DAVIS IRON CONSTITUTION 1:47.60NSR
1976 QUIET LITTLE TABLE MR LEADERGREY TABLE PHILIP G. JOHNSON 11-f 9 F Grade IISIR LISTER DANCE SPELL 1:49.00 
1975 VALID APPEAL IN REALITYDESERT TRIAL THOMAS F. ROOT, SR. 2-c 9 F Grade IIWAJIMA HUNKA PAPA 1:48.40SLPY - ESR
1974 HATCHET MAN THE AXE2BEBOPPER JOHN M. GAVER, SR. 11-g 10 F Grade IIRUBE THE GREAT KIN RUN 2:01.20NSR, M-5 3/4. 6TH CANNONADE - FINALE
1973 STOP THE MUSIC HAIL TO REASONBEBOPPER JOHN M. GAVER, SR. 11-g 10 F ARBEES BOY DUC DE FLANAGAN 2:02.60 
1972 CLOUDY DAWN GREY DAWN2CREME BRULEE FRANK Y. WHITELEY, JR. 1-d 10 F RURITANIA HALO 2:03.20 
1971 JIM FRENCH GRAUSTARKDINNER PARTNER JOHN P. CAMPO 7 10 F FAREWELL PARTY EPIC JOURNEY 2:01.60 
1970 JUDGABLE DELTA JUDGEONE QUEST HERBERT NADLER 9 10 F AGGRESSIVELY NEEDLES N PENS 2:02.60 
1969 GLEAMING LIGHT NEVER BENDGOLDEN TRAIL JOHN P. CAMPO 4-r 10 F JAY RAY DISTRAY 2:04.00 
1968 STAGE DOOR JOHNNY PRINCE JOHNPEROXIDE BLONDE JOHN M. GAVER, SR. 1-l 10 F OUT OF THE WAY CHOMPION 2:01.605TH STRAIGHT WIN - CAREER FINALE
1967 DAMASCUS SWORD DANCERKERALA FRANK Y. WHITELEY, JR. 8-h 10 F FAVORABLE TURN BLASTING CHARGE 2:03.00SLPY
1966 MR RIGHT AUDITINGLA GRECQUE THOMAS M. WALLER 3-e 10 F EXHIBITIONIST2 BUFFLE 2:02.80 
1965 STAUNCHNESS BOLD RULERTINY REQUEST PETE MOSCONI 9 10 F DUC DE GREAT HAIL TO ALL 2:01.80 
1964 QUADRANGLE COHOESTAP DAY J. ELLIOTT BURCH 2-o 10 F MALICIOUS ROMAN BROTHER 2:01.40 
1963 OUTING CLASS NASRULLAHTRACK MEDAL JOHN M. GAVER, SR. A4 10 F TENACLE CHATEAUGAY 2:01.60 
1962 CYANE TURN-TOYOUR GAME HENRY S. CLARK 16-b 10 F FLYING JOHNNIE NOBLE JAY 2:01.604TH CRIMSON SATAN
1961 HITTING AWAY AMBIORIXSTRIKING JAMES E. FITZSIMMONS 1-x 10 F BALDPATE2 BEAU PRINCE 2:03.80 
1960 FRANCIS S ROYAL CHARGERBLUE EYED MOMO BURLEY E. PARKE 1-x 10 F IRISH LANCER WEATHERWISE2 2:03.00 
1959 WALTZ3 TURN-TOHARMONICA MAXIMILIAN J. HIRSCH 16 9.5 F MIDDLE BROTHER HOIST AWAY 1:54.80 
1958 VICTORY MORN NASRULLAHGOOD MORNING WOODFORD C. STEPHENS 9 9.5 F NASCO DAY COURT 1:58.80 
1957 BUREAUCRACY POLYNESIANBUSANDA JAMES E. FITZSIMMONS 1-x 9.5 F LITTLE HERMIT TENACIOUS 1:55.40 
1956 RILEY2 HILL PRINCEEASY LIVING JOHN M. GAVER, SR. 9-f 9.5 F OH JOHNNY BILLS SKY BOY 1:57.40 
1955 NASHUA NASRULLAHSEGULA JAMES E. FITZSIMMONS 3-m 10 F SARATOGA2 MAINLANDER 2:03.80 
1954 HIGH GUN HELIOPOLISROCKET GUN MAXIMILIAN J. HIRSCH 1-h 10 F PALM TREE5 PAPER TIGER 2:05.00 
1953 NATIVE DANCER POLYNESIANGEISHA WILLIAM C. WINFREY 5-f 10 F GUARDIAN2 BY ZEUS 2:05.20 
1952 BLUE MAN BLUE SWORDSPOPPYCOCK WOODFORD C. STEPHENS 13-c 10 F HITEX GOLDEN GLOVES 2:01.80TRACK: GOOD, BY 5 L. - CAREER FINALE
1951 BATTLEFIELD WAR RELICDARK DISPLAY WINBERT F. MULHOLLAND 4-j 10 F ALERTED HULL DOWN 2:04.40 
1950 GREEK SONG HELIOPOLISSYLVAN SONG VIRGIL W. RAINES 9-b 10 F HILL PRINCE LIGHTS UP 2:03.00 
1949 SHACKLETON RHODES SCHOLARFLYING GAL JAMES E. FITZSIMMONS 20-b 10 F ONE HITTER GOING AWAY2 2:07.80 
1948 MY REQUEST REQUESTEDSUGAPUD JAMES P. CONWAY 9 10 F BETTER SELF LOSER WEEPER 2:02.00 
1947 PHALANX PILATEJACOLA SYLVESTER E. VEITCH 17-b 10 F BUT WHY NOT BRABANCON 2:05.80 
1946 ASSAULT BOLD VENTUREIGUAL MAXIMILIAN J. HIRSCH 4-c 10 F WINDFIELDS LORD BOSWELL 2:06.80 
1945 WILDLIFE EASTONINVOKE ANDREW SCHUTTINGER 1-k 10 F GALLORETTE ESTEEM2 2:05.20 
1944 BY JIMMINY PHARAMOND2BUGINARUG JAMES W. SMITH 20 10 F STIR UP LUCKY DRAW 2:03.40 
1943 VINCENTIVE CHALLENGER2PHENOMENON EDWARD A. CHRISTMAS 6 10 F FAMOUS VICTORY PRINCEQUILLO 2:05.00 
1942 VALDINA ORPHAN HILLTOWNSTEPSISTER FRANK CATRONE A1 10 F SHUT OUT LOCHINVAR 2:01.40NTR
1941 WHIRLAWAY BLENHEIM2DUSTWHIRL BENJAMIN A. JONES 8-h 10 F MARKET WISE ROBERT MORRIS 2:04.40 
1940 YOUR CHANCE CHANCE SHOTEVENING WINBERT F. MULHOLLAND 22-b 10 F GENL MANAGER ANDY K 2:03.80 
1939 JOHNSTOWN JAMESTOWNLA FRANCE JAMES E. FITZSIMMONS 17-b 9 F SUN LOVER3 CHALLEDON 1:48.40 
1938 THE CHIEF PENNANTTRANSIT EARL H. SANDE 3-n 9 F MYTHICAL KING2 STAGEHAND 1:48.40 
1937 STRABO POMPEYBLOOD ROYAL2 ROY J. WALDRON 14-b 9 F RUDIE SCENESHIFTER 1:51.40 
1936 MR BONES ROYAL MINSTRELRINKEY JAMES W. HEALY 14 9 F PULLMAN2 MEMORY BOOK 1:49.80TRACK: FAST; 6R
1935 OMAHA GALLANT FOXFLAMBINO JAMES E. FITZSIMMONS 17-b 9 F GOOD GAMBLE CHESHIRE5 1:49.20 
1934 ROSE CROSS ST. GERMANSRED RED ROSE WILLIAM BRENNAN 13-c 12 F GROWLER5 SINGING WOOD 2:32.00 
1933 WAR GLORY MAN O WARANNETTE K GEORGE H. CONWAY 11-g 12 F JOVIUS KERRY PATCH 2:31.80 
1932 FAIRENO CHATTERTONMINERVA JAMES E. FITZSIMMONS A11 12 F GUSTO SANSARICA 2:31.40 
1931 TWENTY GRAND ST GERMANSBONUS JAMES G. ROWE, JR. 5-g 12 F BLENHEIM3 BAROMETER5 2:34.40 
1930 GALLANT FOX SIR GALLAHAD3MARGUERITE JAMES E. FITZSIMMONS 4-n 12 F XENOFOL LIMBUS2 2:32.40 
1929 GREY COAT GNOMELADY GREY WILLIAM M. GARTH 3-l 12 F BLUE LARKSPUR FLAG DAY4 2:34.00 
1928 GENIE MAN O WARFAIRY WAND HENRY E. MCDANIEL A4 12 F SUN BEAU IRONSIDES 2:31.60 
1927 KENTUCKY2 ROYAL CANOPYNAISHA MAXIMILIAN J. HIRSCH 2-u 12 F CHANCE SHOT BOIS DE ROSE 2:31.80 
1926 CRUSADER MAN O WARSTAR FANCY GEORGE H. CONWAY 4-m 12 F CHANCE PLAY ESPINO 2:29.60NTR
1925 AMERICAN FLAG MAN O WARLADY COMFEY GWYN R. TOMPKINS 7 10.5 F DANGEROUS SILVER FOX3 2:10.60 
1924 LADKIN FAIR PLAYLADING LOUIS C. FEUSTEL 4-m 9 F MAD PLAY AGA KHAN 1:49.80 
1923 DUNLIN FAIR PLAYDONA ROCA WILLIAM M. GARTH 10-c 9 F MOONRAKER PICKETER 1:51.20 
1922 RAY JAY ASSAGAI2ROMAGNE JAMES E. FITZSIMMONS 4-e 9 F LETTERMAN3 OCEANIC 1:52.60 
1921 GREY LAG STAR SHOOTMISS MINNIE SAMUEL C. HILDRETH 13-b 9 F SPORTING BLOOD COPPER DEMON 1:49.00NWR - WINNER CARRIED 123 LBS.
1920 MAN O WAR FAIR PLAYMAHUBAH LOUIS C. FEUSTEL 4-c 9 F JOHN P GRIER   1:49.202R, NWR, M- 1/5 (126 LB) UNTIL 1921 (94½ LB)
1919 PURCHASE ORMONDALECHERRYOLA SAMUEL C. HILDRETH 37 9 F SIR BARTON CRYSTAL FORD 1:52.60SY 3 RAN; 118-127-109. S. B. THREW ALL 4 SHOES.
1918 WAR CLOUD POLYMELUSDREAMY2 WALTER B. JENNINGS 4-l 9 F JACK HARE JR JOHREN 1:50.20 
1917 OMAR KHAYYAM MARCOLISMA RICHARD F. CARMEN 9-h 9 F TICKET3 RICKETY 1:51.20AS BROOKLYN DERBY TO 1917
1916 CHICLE SPEARMINTLADY HAMBURG2 JAMES G. ROWE, SR. 31 9 F STAR HAWK CHURCHILL4 1:51.60 
1915 NORSE KING FAIR PLAYNINEVEH3 MAXIMILIAN J. HIRSCH 12-b 9 F SHARPSHOOTER3 SAM MCMEEKIN 1:54.00TRACK: SLOW
1914 ROAMER KNIGHT ERRANTROSE TREE A. J. GOLDSBOROUGH 18-a 10 F GAINER2 CHARLESTONIAN 2:05.60 
1913 ROCK VIEW ROCK SANDGOLDEN VIEW LOUIS C. FEUSTEL 9-e 10 F PRINCE EUGENE   2:07.60TRACK: FAST - 2 RAN
1912Race Not Run
1911Race Not Run
1910 DALMATIAN ETHELBERT2IONIS SAMUEL C. HILDRETH 14-a 10 F PRINCE IMPERIAL SWEEP 2:07.00AT GRAVESEND: 1887-1910
1909 JOE MADDEN YANKEETARANTELLA SAMUEL C. HILDRETH 11-g 12 F FAYETTE COUNTY FAIR3 2:37.80 
1908 FAIR PLAY HASTINGSFAIRY GOLD A. JACK JOYNER 9-e 12 F KING JAMES CHAPULTEPEC6 2:33.00 
1907 PETER PAN COMMANDOCINDERELLA JAMES G. ROWE, SR. 2-o 12 F PAUMONOK YANKEE GIRL 2:41.00 
1906 BELMERE OGDENNAHMA FRED BURLEW 10-d 12 F THE QUAIL KING HENRY4 2:37.00 
1905 CAIRNGORM STAR RUBYLINDA VISTA A. JACK JOYNER 4-r 12 F MIGRAINE MERRY LARK2 2:34.60 
1904 BRYN MAWR ATHELINGMAGGIE WEIR W. FRED PRESGRAVE 23-b 12 F HIGHBALL THE SOUTHERNER2 2:35.00 
1903 WHORLER INVERNESS4WHYOTA JOHN E. MADDEN 12-b 12 F GOLDEN MAXIM MERRY ACROBAT 2:39.20 
1902 MAJOR DAINGERFIELD HANDSPRINGMON DROIT2 MATTHEW M. ALLEN 2-u 12 F HOMESTEAD3 KING HANOVER 2:37.00 
1901 BONNIBERT ALBERTBONNIE OLA THOMAS WELSH 11-e 12 F BLUES THE PARADER 2:33.80TRACK: FAST
1900 PETRUCHIO3 TOURNAMENTKATHERINE4 8-c 12 F KILMARNOCK DAVID GARRICK 2:34.00 
1899 AHOM SIR DIXONROSEVILLE WALTER C. JENNINGS A1 12 F THE BOUNCER2 MACLEOD OF DARE 2:36.00 
1898 THE HUGUENOT KNIGHT OF ELLERSLIEMOSS ROSE LEWIS S. THOMPSON 20 12 F PREVIOUS LATSON 2:37.25 
1897 OCTAGON RAYON DORORTEGAL JOHN J. HYLAND 16-g 10 F BUDDHA2 DON DE ORO 2:10.75 
1896 HANDSPRING HANOVERMY FAVORITE FRANK MCCABE 25 10 F INTERMISSION3 HAMILTON6 2:10.50 
1895 KEENAN LISBONPATRIMONY2 JOHN J. HYLAND 6-a 10 F COUNTER TENOR SIR GALAHAD4 2:10.50 
1894 DOBBINS MR PICKWICKTHORA2 HARDY A. CAMPBELL, JR. A5 10 F ASSIGNEE SIR EXCESS 2:14.50 
1893 RAINBOW5 LONGFELLOWBUFF-AND-BLUE A1 10 F DON ALONZO COMANCHE3 2:09.25 
1892 PATRON FALSETTOPATRIMONY2 6-a 10 F CHARADE8 MARS4 2:10.25 
1891 RUSSELL EOLUSTILLIE RUSSELL 20 10 F AMBULANCE8 BOLERO12 2:10.00 
1890 BURLINGTON POWHATTANINVERCAULD ALBERT COOPER 9-b 10 F TORSO2 KENWOOD2 2:12.75 
1889 CYNOSURE2 TOM OCHILTREECYCLONE 3-b 10 F CARROLL2 ZEPHYRUS5 2:10.50 
1888 EMPEROR OF NORFOLK NORFOLKMARIAN ROBERT W. THOMAS A17 10 F SIR DIXON PRINCE ROYAL5 2:08.75 
1887 HANOVER HINDOOBOURBON BELLE FRANK MCCABE 21 12 F DUNBOYNE BRONZOMARTE 2:43.50AS BROOKLYN DERBY FROM 1887-1917
  Add info for an additional year