Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
NEWMARKET STAKES - NEWMARKET
 GREAT BRITAIN - Listed
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 HAWKBILL2 KITTENS JOYTRENSA CHARLIE APPLEBY 4-m 10 F ListedABDON4 SKY KINGDOM4 2:04:828 STARTERS; WON BY 1 1/4 LENGTHS (JRD)
2014 BARLEY MOW3 ZAMINDARHARVEST QUEEN6 RICHARD M. HANNON, JR. 5-h 10 F ListedMUTAKAYYEF PINZOLO 2:04.89 
2013 WINDHOEK3 CAPE CROSSKAHLUA KISS MARK S. JOHNSTON 4-i 10 F ListedCENTURIUS2 HOARDING 2:05.35 
2012 NOBLE MISSION2 GALILEO4KIND2 HENRY R. A. CECIL 1-k 10 F ListedMARINERS CROSS MICHELANGELO6 2:11.45 
2011 OCEAN WAR2 DALAKHANIATLANTIC DESTINY MAHMOOD AL ZAROONI 8-c 10 F ListedCAI SHEN TREASURY DEVIL 2.07.07 
2010 GARDENING LEAVE SELKIRKMISTY WATERS2 ANDREW BALDING 14-c 10 F ListedWIGMORE HALL2 RASHAAD 2:05.69 
2009 YOUR OLD PAL ROCK OF GIBRALTAR2QUESTABELLE JEREMY NOSEDA 13-e 10 F ListedPALAVICINI SPRING OF FAME 2:04.91 
2008 KANDAHAR RUN ROCK OF GIBRALTAR2KENMIST HENRY CECIL 1-e 10 F ListedMEERISS BETTER HAND 2:10.54 
2007 SALFORD MILL PEINTRE CELEBRERAZANA DAVID ELSWORTH 9-e 10 F ListedACAPULCO9 EASTERN ANTHEM 2:03.15TURF GOOD
2006 MULAQAT SINGSPIELATAMANA MARCUS TREGONING 5-h 10 F ListedPURPLE MOON MORGHIM 2:04.79 
2005 ROCAMADOUR5 CELTIC SWINGWATCH ME2 MICHAEL R. CHANNON 2-e 10 F ListedDARING RANSOM FU MANCHU2 2:03.36 
2004 HAZYVIEW CAPE CROSSEURIDICE3 NEVILLE CALLAGHAN 3-h 10 F ListedTAHREEB CROCODILE DUNDEE2 2:05.38 
2003 DELSARTE THEATRICALDELAUNCY MARK JOHNSTON 1-k 10 F ListedWILFUL6 SPLENDID ERA 2:09.12 
2002 HIGHDOWN SELKIRKRISPOTO MARCUS P. TREGONING 19-c 10 F ListedMOON BALLAD JUDGEMENT3 2:04.90 
2001 ROSIS BOY CAERLEON2COME ON ROSI JOHN DUNLOP 5-d 10 F ListedFAIR QUESTION MORSHDI 2:08.18 
2000 BEAT HOLLOW SADLERS WELLSWEMYSS BIGHT HENRY CECIL 19 10 F ListedSANDMASON ENTISAR 2:06.63 
1999 BEAT ALL DYNAFORMERSPIRITED MISSUS MICHAEL STOUTE 10-a 10 F ListedMUKHALIF SILVER ROBIN2 2:01.89 
1998 DR FONG KRIS SSPRING FLIGHT HENRY CECIL 6-a 10 F ListedSENSORY MUTAWWAJ 2:11.87 
1997 SANDSTONE GREEN DESERTROSE DE THAI JOHN DUNLOP 1-w 10 F ListedHALTARRA MUSICAL DANCER 2:05.23 
1996 MICKS LOVE LAW SOCIETYFLUTE SAEED BIN SUROOR 16-b 10 F ListedBAHAMIAN KNIGHT RAMOOZ 2:05.50 
1995 PRESENTING MTOTODAZY JOHN GOSDEN 19-b 10 F ListedANCHOR CLEVER SOTOBOY 2:02.12 
1994 ALRIFFA DANEHILLSWEET SOPRANO RICHARD M. HANNON, SR. 16-d 10 F ListedDARNAY SHEPTON MALLET 2:02.38 
1993 TENBY CAERLEON2SHINING WATER HENRY CECIL 14-c 10 F ListedPLANETARY ASPECT DESERT TEAM 2:05.15 
1992 CAPTAIN HORATIUS TAUFANONE LAST GLIMPSE JOHN DUNLOP 6-e 10 F ListedSHUAILAAN JEUNE 2:05.13 
1991 WALIM NIJINSKY2SPLENDID GIRL MICHEL STOUTE 23-b 10 F ListedSTONE MILL PRINCE RUSSANOR 2:05.55 
1990 THEATRICAL CHARMER SADLERS WELLSVERY CHARMING ALEX SCOTT 13-c 10 F ListedDORSET DUKE RUDYS FANTASY 2:06.67 
1989 PRINCE OF DANCE SADLERS WELLSSUN PRINCESS2 DICK HERN 1-l 10 F ListedOBSERVATION POST PRINCE IBRAHIM 2:03.85 
1988 MINSTER SON NINISKIHONEY BRIDGE DICK HERN 14-a 10 F ListedRED GLOW TOPSIDER MAN 2:09.66 
1987 GENGHIZ SIR IVORROYAL CAPRICE LESTER PIGGOTT 1-k 10 F Listed    2:06.14 
1986 VERD-ANTIQUE SHIRLEY HEIGHTSVEJANA HENRY CECIL 1-h 10 F Listed    2:08.15 
1961 THE AXE2 MAHMOUDBLACKBALL C. BOYD-ROCHFORT 1-x 10 F AURELIUS4 PRIMUS3 2.07.0 
1960 STUPOR MUNDI TULYARENGULFED D. WHENAN 14-f 10 F AUROY   2.18.3 
1959 AGRICOLA PRECIPITATIONAURORA JOHN OXLEY 1-w 10 F ABOVE SUSPICION MASHAM 2:12.40 
1958 GUERSILLUS GUERSANTCANTARILLA 1-b 10 F Listed      
1957 SUN CHARGER ROYAL CHARGERSUNGOWN NOEL MURLESS 4-i 10 F Listed      
1956 PIRATE KING PRINCE CHEVALIERNETHERTON MAID 21-a 10 F       
1955 ACROPOLIS DONATELLO2AURORA G. COLLING 1-w 10 F       
1954 ELOPEMENT ROCKEFELLADARING MISS NOEL MURLESS 21-a 10 F GOLDEN GOD NEVER SAY DIE   
1953 PINZA4 CHANTEURPASQUA N. BERTIE 10 F POLYNESIAN2     
1952 CHAVEY DOWN SIGNAL LIGHTKLEERBERE 5-i 10 F MONARCH MORE INDIAN HEMP   
1951 CROCODILE DEVONIANQUEEN OF THE NILE 10-d 10 F ListedTURKS RELIANCE SHAHANSHAH2   
1950 PRINCE SIMON PRINCEQUILLODANCING DORA C. BOYD-ROCHFORT A11 10 F       
1949 FAUX TIRAGE BIG GAMECOMMOTION NOEL MURLESS 9-c 10 F TRANSATLANTIC2 HINDOSTAN   
1948 RIDING MILL DEVONIANCOMPRESS2 5-d 10 F BLACK TARQUIN ROARING FORTIES   
1947 BLUE TRAIN BLUE PETERSUN CHARIOT FRED DARLING 3-o 10 F       
1946 RADIOTHERAPY HYPERIONBELLEVA F.G. TEMPLEMAN 3-l 10 F   ALDIS LAMP   
1945 MIDAS2 HYPERIONCOIN OF THE REALM 11-f 10 F GRANDMASTER BLUE WATER   
1941 ORTHODOX HYPERIONQUEEN CHRISTINA 14-c 10 F Listed      
1940 LIGHTHOUSE2 PHAROSPYRAMID 2-u 10 F ListedPONT LEVEQUE BLACK TONI   
1939 FAIRSTONE FAIRWAYROSETTA 1-w 10 F ListedCOCKPIT2 HASTINGS2   
1938 GOLDEN SOVEREIGN MONARCHFLECHE DOR 4-j 10 F Listed      
1937 CASH BOOK2 CAMERONIANVOLUME2 J. LAWSON 1-p 10 F FAIR COPY SOLFO   
1936 FLARES GALLANT FOXFLAMBINO CECIL BOYD-ROCHFORT 17-b 10 F FEARLESS FOX HIS GRACE   
1935 BOBSLEIGH GAINSBOROUGHTOBOGGAN C. LEADER 3-l 10 F       
1934 WINDSOR LAD BLANDFORDRESPLENDENT MARCUS M. MARSH 19-b 10 F FLAMENCO     
1933 YOUNG LOVER SON-IN-LAWTRYST2 1-l 10 F KING SALMON ASSUERUS   
1932 MIRACLE MANNABRODICK BAY J.L. JARVIS 13-e 10 F ROLLING ROCK2 BULANDSHAR   
1931 SIR ANDREW SIR GALLAHAD3GRAVITATE 2-e 10 F LINK BOY REVEILLON   
1930 THE SCOUT SIR GALLAHAD3LA RABLEE 17-b 10 F UT MAJEUR    3° SEA ROVER
1929 HUNTERS MOON HURRY ONSELENE G. LAMBTON 6-e 10 F MR JINKS     
1928 FAIRWAY PHALARISSCAPA FLOW FRANCK BUTTERS 13-e 10 F       
1925 CROSS BOW GAY CRUSADERPOPINJAY 1-n 10 F       
1924 HURSTWOOD GAY CRUSADERBLEASDALE 8-f 10 F SALMON-TROUT SANSOVINO   
1923 TOP GALLANT4 SWYNFORDGALANTE2 5-f 10 F ListedTERESINA TWELVE POINTER   
1922 PONDOLAND POMMERNGOUROULI 10-a 10 F Listed      
1921 LEMONORA LEMBERGHONORA A. TAYLOR 14-f 10 F Listed      
1920 ALLENBY BAYARDOTAGALIE 20-d 10 F       
1919 DOMINION2 POLYMELUSOSYRUA 8-a 10 F OLD BILL3 LORD BASIL   
1918 SOMME KISS SUNSTARSTOLEN KISS 3-d 10 F THERMOGENE TRECLARE   
1916 FIGARO17 SUNDRIDGESIRENIA 19-c 10 F CLARISSIMUS     
1914 CORCYRA POLYMELUSPEARMAIN 6-f 10 F Listed      
1913 CRAGANOUR DESMONDVENERATION2 W.T. ROBINSON 14-b 10 F SUN YAT LOUVOIS   
1912 CYLGAD CYLLENEGADFLY 22-d 10 F TAGALIE CATMINT   
1911 SUNSTAR SUNDRIDGEDORIS2 5-i 10 F       
1909 LOUVIERS ISINGLASSST. LOUVAINE D. WAUGH 1-s 10 F ELECTRA     
1907 ACCLAIM AMPHIONCLAQUE 8-f 10 F ListedLINACRE2 EASTERN   
1906 LALLY AMPHIONMISS HOYDEN J. FALLON 1-e 10 F MALUA GORGOS   
1905 CICERO CYLLENEGAS P. PECK 1-l 10 F LLANGIBBY SIGNORINO   
1904 HENRY THE FIRST MELTONSIMENA 8-h 10 F JOHN OGAUNT ST AMANT   
1903 FLOTSAM2 ST FRUSQUINFLOAT G. BLACKWELL 1-m 10 F ListedRABELAIS GAY GORDON   
1902 FOWLING-PIECE CARBINEGALINNE 1-a 10 F ListedROYAL LANCER2 ARD PATRICK   
1901 WILLIAM THE THIRD ST SIMONGRAVITY JOHN PORTER 2-e 10 F DORICLES AIDA   
1900 DIAMOND JUBILEE ST SIMONPERDITA2 RICHARD MARSH 7-f 10 F CHEVENING GUIDWIFE 2.09.60 
1899 DOMINIE SENSATIONDOLORES26 4-r 10 F ListedKENT12 HARROW2   
1898 CYLLENE BONA VISTAARCADIA W.A. JARVIS 9-e 10 F HEIR MALE JEDDAH 2.07.00 
1897 GALTEE MORE KENDALMORGANETTE SAMUEL DARLING 5-j 10 F ListedBERZAK FRISSON6 2.15.00 
1896 GALEAZZO GALOPINEIRA ALFRED HAYHOE 3-c 10 F BALSAMO8 BRADWARDINE 2.12.00 
1895 THE OWL WISDOMRATTLEWINGS 13-e 10 F ListedSOLARO2 SIR VISTO 2.13.60 
1894 LADAS HAMPTONILLUMINATA MATTHEW DAWSON 1-l 10 F ST FLORIAN2 GLARE 2.22.00 
1893 ISINGLASS ISONOMYDEAD LOCK JAMES JEWITT 3-m 10 F PHOCION RAVENSBURY 2.21.40 
1892 CURIO3 THURIOLIGHT OF OTHER DAYS 2-d 10 F ListedST ANGELO ST DAMIEN 2.14.60 
1891 MIMI BARCALDINELORD LYON MARE 12-f 10 F MELODY14 ST SIMON OF THE ROCK 2.09.80 
1890 MEMOIR ST SIMONQUIVER GEORGE DAWSON 3-e 10 F ListedBLUE-GREEN LE NORD 2.21.20 
1889 DONOVAN GALOPINMOWERINA2 GEORGE DAWSON 7-a 10 F THE TURCOPHONE LAUREATE4 2.17.40 
1886 SIR KENNETH2 KEITHSECOND SIGHT7 23 10 F ListedKING MONMOUTH BELLONA28   
1881 IROQUOIS LEAMINGTONMAGGIE B B J. PINCUS 4-m 10 F Listed      
1880 MERRY-GO-ROUND3 SCOTTISH CHIEFSPINAWAY 1-w 10 F ListedMASTER WALLER    3° BOUGHTON
1874 GEORGE FREDERICK MARSYASTHE PRINCESS OF WALES T. LEADER 13-b 10 F Listed      
1872 CREMORNE PARMESANRIGOLBOCHE 2-n 10 F      WALKED OVER
1867 VULCAN3 THUNDERBOLT7ALARUM3 2-t 10 F Listed      
1860 ST ALBANS STOCKWELLBRIBERY ALEC TAYLOR 2-u 10 F Listed      
1858 BEADSMAN WEATHERBITMENDICANT 13-a 12 F ECLIPSE2    DEAD-HEAT FOR 1ST.
1852 STOCKWELL THE BARONPOCAHONTAS 3-n 8 F   FATHER THAMES  2° MAIDSTONE
1849 VATICAN3 VENISONVAT 1-o 10 F Listed      
1846 PYRRHUS THE FIRST EPIRUSFORTRESS2 3-a 10 F ListedIAGO     
1845 IDAS LIVERPOOLMARPESSA 3-m 10 F Listed      
1838 BOEOTIAN TAURUS2THEBES3 2-n 10 F Listed      
1831 RIDDLESWORTH EMILIUSFILAGREE2 1-s 10 F ListedINCUBUS4     
1828 ZINGANEE TRAMPFOLLY5 6-b 8 F MUFTI10 NAVARINO8   
1825 CROCKERY7 RUBENS- 9-b 10 F ListedCAMEL MORTGAGE6   
1815 BUSTO CLINKERBRONZE 2-n 8 F WHISKER     
1814 BLUCHER WAXYPANTINA 4-b 8 F ZADORA     
1811 TROPHONIUS SORCERERDUNGANNON MARE5 9-d   Listed      
1810 WHALEBONE WAXYPENELOPE 1-o 8 F TREASURER4     
1808 MOREL SORCERERHORNBY LASS 1-b 10 F Listed      
  Add info for an additional year