Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PAN AMERICAN STAKES - GULFSTREAM PARK, FL
 UNITED STATES - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 HI HAPPY PURE PRIZEHISTORIA6 TODD A PLETCHER 4-g 12 F Grade IIONE GO ALL GO CLASSIC COVEY 2:23.85TURF FIRM [9 RAN]
2017 SADLERS JOY2 KITTENS JOYDYNAIRE THOMAS ALBERTRANI 4-m 12 F Grade IIDESIGNED FOR WAR PATTERSON CROSS 2:26.89TURF FIRM [8 RAN]
2016 KAIGUN NORTHERN AFLEETCRUISING KRIS MARK E. CASSE 5-g 12 F Grade IIWAKE FOREST4 GRAND TITO 2:29.20TURF: GOOD
2015 IMAGINING2 GIANTS CAUSEWAYDAYDREAMING2 CLAUDE R. MCGAUGHEY III 1-x 12 F Grade IIIPYRITE MOUNTAIN TWILIGHT ECLIPSE 2:26.32TURF: FIRM
2014 NEWSDAD ARCHSTORM TRACER2 WILLIAM I. MOTT 3-e 12 F Grade IIVERTIFORMER SLUMBER8 2:22.77TURF: FIRM
2013 TWILIGHT ECLIPSE PURIM3MY TWILIGHT DANCER THOMAS ALBERTRANI 4-m 12 F Grade IIIOYA BIGTIME NEWSDAD 2:22.63NWR, NTR
2012 NEWSDAD ARCHSTORM TRACER2 WILLIAM I. MOTT 3-e 12 F Grade IIIHAILSTONE4 SIMMARD 2:24.93TURF: FIRM
2011 RAHYS ATTORNEY CROWN ATTORNEYRAHYS HOPE IAN BLACK 4-r 12 F Grade IIIMUSKETIER2 PRINCE WILL I AM 2:25.85TURF: FIRM
2010 BEARPATH DYNAFORMERSONG N SILK IAN R. WILKES 6-f 12 F Grade IIINEVER ON SUNDAY6 BROTHER NICK 2:32.60GD, 9R, M-¾-NK-1
2009 BUDDYS HUMOR DISTORTED HUMORHELLO BARBARA SUE BRUCE N. LEVINE 19 10 F Grade IIIPRESIOUS PASSION SLIGOVITZ 2:02.64TRACK: SLOPPY - OFF TURF
2008 PRESIOUS PASSION ROYAL ANTHEM3PRINCESAS PASSION MARY HARTMANN 13-c 12 F Grade IIIDRILLING FOR OIL INTERPATATION 2:26.15FM, 8R, M-1½, 1¾, NK
2007 JAMBALAYA6 LANGFUHRMUSKRAT SUZIE CATHERINE DAY PHILLIPS 4-m 12 F Grade IIIHOTSTUFANTHENSOME FRI GUY 2:24.98TURF: FIRM
2006 SILVER WHISTLE2 ALPHABET SOUPPOLISH POLKA WILLIAM I. MOTT A23 12 F Grade IIIRAMAZUTTI GO DEPUTY 2:24.35NK
2005 NAVESINK RIVER UNBRIDLEDSHEEPSCOT TODD A. PLETCHER 23-b 12 F Grade IIQUEST STAR DEPUTY LAD 2:25.95TURF: FIRM
2004 QUEST STAR BROAD BRUSHTINACA W. ELLIOTT WALDEN 11 12 F Grade IIREQUEST FOR PAROLE MEGANTIC 2:26.46TURF: FIRM
2003 QUEST STAR BROAD BRUSHTINACA W. ELLIOTT WALDEN 11 12 F Grade IIMAN FROM WICKLOW REDUIT 2:28.45TURF: FIRM
2002 DEELITEFUL IRVING AFTERNOON DEELITESIRVINGS GIRL TODD A. PLETCHER 14-c 12 F Grade IICETEWAYO MR LIVINGSTON2 2:24.14TURF: FIRM - NTR
2001 WHATA BRAINSTORM HONOR GRADESWHAT A FUTURE JAMES E. PICOU 2-d 12 F Grade IISUBTLE POWER CRAIGSTEEL 2:23.75TURF: FIRM
2000 BUCKS BOY BUCKSPLASHERMOLLYS COLLEEN P. NOEL HICKEY 52 12 F Grade IITHESAURUS EPISTOLAIRE 2:24.80CAREER FINALE
1999 UNITES BIG RED UNITETROPICAL ROYALTY RANDY MILLS 21-a 12 F Grade IIAFRICAN DANCER2 PANAMA CITY 2:23.15TURF: FIRM
1998 BUCKS BOY BUCKSPLASHERMOLLYS COLLEEN P. NOEL HICKEY 52 12 F Grade IIAFRICAN DANCER2 ROYAL STRAND 2:23.43NTR. 9R, M-3/4, 3/4
1997 FLAG DOWN DEPUTY MINISTERSHARP CALL CHRISTOPHE CLEMENT 23-b 12 F Grade IILASSIGNY AWAD 2:27.08GD, 6R, M-NK, 1/2
1996 CELTIC ARMS COMRADE IN ARMSAMOUR CELTIQUE BEN D. A. CECIL 4-i 12 F Grade IIBROADWAY FLYER FLAG DOWN 2:25.71TURF: FIRM
1995 AWAD CAVEATDANCERS CANDY DAVID G. DONK 1-k 12 F Grade IIMISIL FRENCHPARK 2:29.44TURF: YIELDING
1994 FRAISE STRAWBERRY ROADZALATAIA WILLIAM I. MOTT 6 12 F Grade IISUMMER ENSIGN FAIRY GARDEN3 2:24.65TURF: FIRM
1993 FRAISE STRAWBERRY ROADZALATAIA WILLIAM I. MOTT 6 12 F Grade IISTAGECRAFT2 FUTURIST 2:32.86TURF: GOOD
1992 WALL STREET DANCER SOVEREIGN DANCERFAIRWAY STAR NIALL OCALLAGHAN 16-g 12 F Grade IIPASSAGERE DU SOIR MISSIONARY RIDGE 2:25.53TURF: FIRM
1991 PHANTOM BREEZE VISIONASK THE WIND WILLIAM I. MOTT 2-u 12 F Grade IIDR ROOT RUNAWAY RAJA 2:29.55TURF: FIRM
1990 MY BIG BOY OUR HEROPRETTY SPECIAL CLAUDE R. MCGAUGHEY III 1-x 12 F Grade IIMARKSMANSHIP TURFAH 2:29.20TURF: FIRM
1989 MI SELECTO EXPLODENTRIBONETTE EDUARDO AZPURUA, SR. 8-a 10 F Grade IPAY THE BUTLER FABULOUS INDIAN 2:01.60OFF TURF - TRACK: SLOPPY
1988 CAROTENE GREAT NEPHEWCARROT TOP2 ROGER L. ATTFIELD 21-a 12 F Grade ILADANUM SALEM DRIVE 2:25.00TURF: FIRM
1987 IROKO ILE DE BOURBONSLIPSTREAM THOMAS J. SKIFFINGTON 3-h 12 F Grade IAKABIR GLAROS 2:26.40TURF: FIRM
1986 POWDER BREAK TRANSWORLDBOLD GEE GEE LUIS A. OLIVARES 1-o 12 F Grade IUPTOWN SWELL FLYING PIDGEON 2:25.00TURF: FIRM
1985 SELOUS SCOUT EFFERVESCINGBATUCADA ROGER L. ATTFIELD 4-m 12 F Grade INORCLIN NASSIPOUR 2:25.20TURF: FIRM
1984 TONZARUN ARTS AND LETTERSPASSAKISS J. R. THOMAS 12-b 12 F Grade IAYMAN NASSIPOUR 2:26.8020-1. .70 MAT-BOY(9 STRAIGHT WINS) 9TH(LAST) - CAREER FINALE
1983 HIGHLAND BLADE DAMASCUSMISTY BRYN DAVID A. WHITELEY 3-o 12 F Grade ITONZARUN DHAUSLI 2:29.201ST. DIVISION - TURF: GOOD
1982 ROBSPHERE ROBERTOSTATOSPHERE RICHARD R. ROOT 10-a 12 F Grade IICOME RAIN OR SHINE THE BART 2:26.00TURF: FIRM
1981 LITTLE BONNY BONNE NOELLITTLE FUSS J. BERT SONNIER 4-f 12 F Grade IILOBSANG BUCKPOINT 2:28.60TURF: GOOD
1980 FLITALONG HERBAGERPLEASANT FLIGHT ANGEL A. PENNA, SR. 5-f 12 F Grade IIMORNING FROLIC NOVEL NOTION 2:28.40TURF: FIRM
1979 NOBLE DANCER PRINCE DE GALLESHELEN TRAUBEL THOMAS J. KELLY 2-e 12 F Grade IIFLEET GAR WARFEVER 2:25.20129
1978 BOWL GAME TOM ROLFEAROUND THE ROSES JOHN M. GAVER, JR. 26 12 F Grade IITHATS A NICE COURT OPEN 2:30.20TURF: FIRM - 10R. 1½-½-¾
1977 GRAVELINES CADMUSGRAY DOVE NEAL J. WINICK 3-o 12 F Grade IILE CYPRIOTE GAY JITTERBUG 2:24.80TURF: FIRM
1976 IMPROVISER SPEAK JOHNMINIM2 JACK WEIPERT 1-l 12 F Grade IIGREEN ROOM PAMPERED JABNEH 2:26.60TURF: FIRM
1975 BUFFALO LARK T V LARKCHANCE GAUGE JOSEPH M. BOLLERO 16-g 12 F Grade IILONDON COMPANY DUKE TOM 2:27.60OFF TURF - TRACK: SLOPPY
1974 LONDON COMPANY TOM ROLFEBOLEROS A-GO-GO LEROY S. JOLLEY 5-i 12 F Grade IIOUTDOORS BUSH FLEET 2:26.40TURF: FIRM
1973 LORD VANCOUVER GEORGE ROYALHONEYBLOOM FRANK H. MERRILL, JR. 1-k 12 F Grade IILIFE CYCLE WINDTEX 2:26.60TURF: FIRM
1972 UNANIME PRETEXTOACLAMACION HARRY E. TROTSEK 9-h 12 F DOUBLE ENTRY6 GLEAMING 2:26.60TURF: FIRM
1971 CHOMPION TOMPIONMAHRATTA JOE KULINA 5-j 12 F SNOW SPORTING ONE FOR ALL 2:25.60TURF: FIRM
1970 ONE FOR ALL NORTHERN DANCERQUILL HORATIO A. LURO 5-g 12 F SNOW SPORTING EAGLESHAM 2:26.00TURF: FIRM
1969 HIBERNIAN HETHERSETTHIBERNIA WOODFORD C. STEPHENS 19-c 12 F IRISH REBELLION2 NEEDLES STITCH 2:28.40TURF: FIRM
1968 IRISH REBELLION2 NEEDLESIRISH MAGPIE 1) CONN MCREARY 2) DAVE SAZER 9-f 12 F ESTRENO2 PILLANLELBUN 2:26.40FIRM - D H FOR 1ST
1967 WAR CENSOR GALLANT MANBLUE NORKA S. BRYANT OTT 9-f 12 F VOLUNTARIO4 GINGER FIZZ 2:26.00FIRM, GINGER FIZZ DQ 2 TO 3
1966 PILLANLELBUN SOUEPICANYON GOLD ROGER N. GUERINI 2-h 12 F CEDAR KEY RIBOTS FLING 2:26.40TURF: FIRM
1965 COOL PRINCE ARCTIC PRINCEPRETTY ONE WILLIAM A. LARUE 20-a 12 F BABINGTON BARBARON 2:26.40PERMANENTLY A TURF RACE - TURF: FIRM
1964 BABINGTON TATANBELLEZZA ARNOLD N. WINICK 8-j 9 F TOTEM8 FLYING JOHNNIE 1:51.60TRACK: FAST - DOCTOR HANK K. DQ 1ST TO 7TH
1963 SENSITIVO SIDERALTERNURA ARNOLD N. WINICK 8-j 9 F VALENTINE7 TIN GOD 1:50.00TRACK: FAST
1962 SHIRLEY JONES DOUBLE JAYLOMELETTE JAMES W. SMITH 14-b 9 F AEROFLINT DETON 1:51.20INAUGURAL RUNNING - ON DIRT: 1962-1964
  Add info for an additional year