Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
HAVRE DE GRACE HANDICAP - HAVRE DE GRACE, MD
 UNITED STATES -
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
1949 LORD GRILLO2 MEADOWCONJETURA3 CHARLES M. FELTNER 1-j 9 F CHAINS NEARWAY 1:50.20TRACK: FAST
1948 NATCHEZ JAMESTOWNCREOLE MAID OSCAR WHITE 4-n 9 F TIDE RIPS TURBINE 1:49.40NTR
1947 TURBINE BURNING STARLUCKY JEAN P. DA LEE WATTS 1-k 9 F BLUE YONDER SHIVAREE 1:49.60TRACK: FAST, NTR
1946 BISCAILUZ BADRUDDINSAVONA J. H. LOGAN 10-d 9 F ELLIS PREFECT3 1:50.00 
1945 GAY BIT GAY MONARCHLONG BIT ALBERT DUNNE 4-m 9 F ARMED DINNER PARTY  AT LAUREL PARK
1944 SOME CHANCE CHANCE PLAYSOME POMP B. FRANK CHRISTMAS 3-d 9 F LORD CALVERT2 MEGOGO 1:54.40 
1943 THUMBS UP BLENHEIM2GAS BAG CARL A. ROLES 2-d 9 F MOKABLUE FAMOUS VICTORY 1:52.60TRACK: MUDDY; AT PIMLICO
1942 TOLA ROSE HEAD PLAYJUNE ROSE MAXIMILIAN J. HIRSCH 2-o 9 F AONBARR PICTOR 1:50.00TRACK: FAST
1941 PICTOR CHALLENGER2LADY LEGEND FRANK WALKER 4-r 9 F DIT BIG PEBBLE 1:51.20 
1940 CHALLEDON CHALLENGER2LAURA GAL G. DONALD CAMERON 12-c 9 F HONEY CLOUD MASKED GENERAL 1:50.40 
1939 CHALLEDON CHALLENGER2LAURA GAL LOUIS J. SCHAEFER 12-c 9 F ROBERT L MANIE OHARA 1:52.60TRACK: MUDDY
1938 SEABISCUIT HARD TACKSWING ON R. THOMAS SMITH 5-j 9 F SAVAGE BEAUTY MENOW 1:50.00MENOWS LAST RACE.
1937 EAGLE PASS NIGHT FLYERMISS SIMPLICITY JOHN J. FLANIGAN 2-o 9 F BURNING STAR FAIR KNIGHTESS 1:52.00 
1936 ROMAN SOLDIER COHORTMIAMBA PHIL REUTER 4-m 9 F WHERE AWAY DARK HOPE 1:51.00 
1935 GOOD GOODS NEDDIEBROCATELLE ROBERT AUGUSTUS SMITH 2-o 9 F STAND PAT ONLY ONE 1:51.40 
1934 FAIRENO CHATTERTONMINERVA JAMES E. FITZSIMMONS A11 9 F AZUCAR2 DISCOVERY 1:50.20 
1933 OSCULATOR POMPEYSOME MORE JOSEPH H. STOTLER 3-d 9 F EQUIPOISE MATE 1:49.80NTR - TRACK FAST
1932 EQUIPOISE PENNANTSWINGING THOMAS J. HEALEY 5-j 9 F GALLANT SIR TRED AVON 1:50.20 
1931 VALENCIENNES STEFAN THE GREATDUCHESS LACE WILLIAM J. KNAPP 10-c 9 F ST BRIDEAUX WATERWAY3 1:50.80 
1930 SPINACH3 SIR MARTINSWEET THYME CLYDE S. PHILLIPS 2-s 9 F SUN BEAU DR FREELAND 1:51.00 
1929 SUN BEAU SUN BRIARBEAUTIFUL LADY WILLIAM IRVINE 4-r 9 F GLEN WILD BATEAU 1:55.60HY
1928 OSMAND SWEEPERORMONDA PETER W. COYNE 8-h 9 F SUN BEAU CRUSADER 1:53.80TRACK: SLOPPY
1927 CHANCE PLAY FAIR PLAYQUELLE CHANCE JOHN I. SMITH 3-c 9 F EDITH CAVELL BOSTONIAN 1:52.00 
1926 CRUSADER MAN O WARSTAR FANCY GEORGE H. CONWAY 4-m 9 F SON OF JOHN DISPLAY 1:50.00ETR - WON BY 5 L. - 4TH: SARAZEN
1925 SENALADO SPANISH PRINCEDAYS OVER THOMAS J. HEALEY 1-h 9 F PRIMROSE BIG BLAZE 1:52.80 TRACK: SLOW, WON BY 4 L.
1924 VALADOR SHORT GRASSCHEER3 TOM MORAN 4-m 9 F SPOT CASH2 DONAGHEE 1:51.00M: NO-NK
1923 ENCHANTMENT2 CHICLEENCHANTING JAMES G. ROWE, SR. A1 9 F EXODUS VIGIL 1:50.80 
1922 BUNTING PENNANTFRILLERY JAMES G. ROWE, SR. A1 9 F NEDNA BLUFFER5 1:53.60TRACK: FAST
1921 CAPTAIN ALCOCK OGDENMALLARD2 JAMES E. FITZSIMMONS 4-m 9 F TRYSTER THE PORTER 1:52.40TRACK: FAST
1920 THE PORTER SWEEPBALLET GIRL JOHN F. SCHORR 14 9 F DR CLARK IRISH KISS2 1:54.00TRACK: SLOPPY
1919 CUDGEL BROOMSTICKEUGENIA BURCH H. GUY BEDWELL 4-a 9 F EXTERMINATOR SIR BARTON 1:50.00NTR, M: -NO
1918 SLIPPERY ELM2 BANNOCKBURNSCHWALBE2 ROBERT AUGUSTUS SMITH A3 8.32 F BONDAGE FLITTERGOLD 1:44.00TRACK: FAST
1917 OMAR KHAYYAM MARCOLISMA RICHARD F. CARMEN 9-h 9 F FLITTERGOLD PRISCILLA MULLENS 1:53.00TRACK: FAST
1916 THE FINN OGDENLIVONIA EDWARD W. HEFFNER 4 9 F SPUR BORROW2 1:52.20TRACK: SLOW, 5TH: ROAMER
1915 ROAMER KNIGHT ERRANTROSE TREE A. J. GOLDSBOROUGH 18-a 9 F SLUMBER2 STROMBOLI8 1:51.20NTR
1914 ROBERT BRADLEY MCGEELADY QUEX2 JOHN NAYLOR 4-m 9 F PARDNER2 G M MILLER 1:52.00TRACK: FAST, NTR
1913 NIGHTSTICK2 BROOMSTICKHANDSPUN ALBERT SIMONS 11 9 F HEDGE5 FLAMMA2 1:53.00TRACK: FAST, NTR
1912 ADAMS EXPRESS ADAMFREDERICA2 FRANK M. TAYLOR 4-m 9 F LOCHIEL8 SHACKLETON4 1:54.00INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year