Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
SUBURBAN HANDICAP - BELMONT PARK, NY
 UNITED STATES - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 DIVERSIFY6 BELLAMY ROADRULE ONE RICHARD A VIOLETTE JR A14 10 F Grade IITHE LIEUTENANT4 DISCREET LOVER 1:59.8410 STARTERS; BY 6 1/2 LENGTHS
2017 KEEN ICE CURLINMEDOMAK TODD A. PLETCHER 13-d 10 F Grade IISHAMAN GHOST FOLLOW ME CREV 2:02.025 STARTERS; WON BY 3 LENGTHS
2016 EFFINEX MINESHAFTWHAT A PEAR JAMES A. JERKENS 8-f 10 F Grade IISAMRAAT MUBTAAHIJ 2:01.04TRACK: FAST, 7R, BY A NK
2015 EFFINEX MINESHAFTWHAT A PEAR JAMES A. JERKENS 8-f 10 F Grade IITONALIST2 COACH INGE 2:01.55TRACK: FAST; 6 RAN; WON BY HEAD
2014 ZIVO TRUE DIRECTIONAMERICAN SKIPPER CHAD C. BROWN 8-h 10 F Grade IIMORENO11 PRAYER FOR RELIEF 2:00.4313-1
2013 FLAT OUT4 FLATTER3CRESTA LIL WILLIAM I. MOTT 1-n 9 F Grade IILAST GUNFIGHTER FAST FALCON3 1:46.87TRACK: FAST - 5 RAN
2012 MUCHO MACHO MAN MACHO UNOPONCHE DE LEONA KATHERINE RITVO 4-r 9 F Grade IIHYMN BOOK2 TRICKMEISTER 1:46.58NSR 4TH TO HONOR AND SERVE, 5TH STAY THIRSTY
2011 FLAT OUT4 FLATTER3CRESTA LIL CHARLES L. DICKEY 1-n 9 F Grade IIHYMN BOOK2 RODMAN4 1:46.64TRACK: FAST - WON BY 6½ L.
2010 HAYNESFIELD SPEIGHTSTOWNNOTHING SPECIAL STEVEN M. ASMUSSEN 2-n 9 F Grade IICONVOCATION2 I WANT REVENGE 1:48.52FT, 7R, M- 2¾- 1¼- ½
2009 DRY MARTINI7 SLEW GIN FIZZJONS KIMBERLY BARCLAY TAGG 11 10 F Grade IIASIATIC BOY RISING MOON3 2:00.80 
2008 FROST GIANT GIANTS CAUSEWAYTAKESMYBREATHAWAY RICHARD E. DUTROW, JR. 1-x 10 F Grade ISOLAR FLARE3 RISING MOON3 2:01.5840-1
2007 POLITICAL FORCE UNBRIDLEDS SONGGLITTER WOMAN H. ALLEN JERKENS 12-b 10 F Grade IFAIRBANKS3 MALIBU MOONSHINE 2:00.50TRACK FAST
2006 INVASOR3 CANDY STRIPESQUENDOM KIARAN P. MCLAUGHLIN 14-c 10 F Grade IWILD DESERT ANDROMEDAS HERO 2:01.23TRACK: FAST
2005 OFFLEE WILD WILD AGAINALVEAR JUAN RODRIGUEZ 4-r 10 F Grade ITAP DAY2 POLLARDS VISION 2:00.50TRACK FAST
2004 PEACE RULES JULESHOLD TO FASHION ROBERT J. FRANKEL 5-j 10 F Grade INEWFOUNDLAND3 FUNNY CIDE 1:59.52NK, NO
2003 MINESHAFT AP INDYPROSPECTORS DELITE NEIL J. HOWARD 1-x 10 F Grade IVOLPONI DOLLAR BILL 2:01.57 
2002 E DUBAI MR PROSPECTORWORDS OF WAR SAEED BIN SUROOR 17-b 10 F Grade IILIDO PALACE MACHO UNO 2:00:95TRACK: FAST
2001 ALBERT THE GREAT GO FOR GINBRIGHT FEATHER NICHOLAS P. ZITO 16-h 10 F Grade IILIDO PALACE INCLUDE 2:00.39TRACK: FAST
2000 LEMON DROP KID KINGMAMBOCHARMING LASSIE FLINT S. SCHULHOFER 3-l 10 F Grade IIBEHRENS LAGER 1:58.97TRACK: FAST
1999 BEHRENS PLEASANT COLONYHOT NOVEL H. JAMES BOND 1-c 10 F Grade IICATIENUS SOCIAL CHARTER 2:01.06 
1998 FRISK ME NOW MISTER FRISKYSLEW ME NOW ROBERT J. DURSO 23-b 10 F Grade IIORDWAY SIR BEAR 2:00.45FAST, 8R, M-1/2, NO
1997 SKIP AWAY SKIP TRIALINGOT WAY HUBERT (SONNY) HINE 14-f 10 F Grade IIWILLS WAY FORMAL GOLD 2:02.39NOW A G2
1996 WEKIVA SPRINGS RUNAWAY GROOMJETTING ANGEL WILLIAM I. MOTT 11-g 10 F Grade IMAHOGANY HALL LCARRIERE 2:02.78 
1995 KEY CONTENDER FIT TO FIGHTKEY WITNESS JOSE A. MARTIN 4-m 10 F Grade IKISSIN KRIS FEDERAL FUNDS 2:02.30 
1994 DEVIL HIS DUE DEVILS BAGPLENTY OTOOLE H. ALLEN JERKENS 2-h 10 F Grade IVALLEY CROSSING FEDERAL FUNDS 2:02.52 
1993 DEVIL HIS DUE DEVILS BAGPLENTY OTOOLE H. ALLEN JERKENS 2-h 10 F Grade IPURE RUMOR WEST BY WEST 2:01.25 
1992 PLEASANT TAP PLEASANT COLONYNEVER KNOCK CHRISTOPHER G. SPECKERT 1-x 10 F Grade ISTRIKE THE GOLD DEFENSIVE PLAY 2:00.33 
1991 IN EXCESS SIBERIAN EXPRESSKANTADO BRUCE L. JACKSON 4-n 10 F Grade ICHIEF HONCHO KILLER DILLER 1:58.33NTR, NSR
1990 EASY GOER ALYDARRELAXING CLAUDE R. MCGAUGHEY III 1-x 10 F Grade IDE ROCHE MONTUBIO 2:00.003/5 OF A SECOND OFF EXISTING TRACK RECORD
1989 DANCING SPREE NIJINSKY2BLITEY CLAUDE R. MCGAUGHEY III 20-b 10 F Grade IFOREVER SILVER EASY N DIRTY 2:02.40NK
1988 PERSONAL FLAG PRIVATE ACCOUNTGRECIAN BANNER CLAUDE R. MCGAUGHEY III 6-a 10 F Grade IWAQUOIT BET TWICE 2:01.40 
1987 BROAD BRUSH ACK ACKHAY PATCHER RICHARD W. SMALL 21-a 10 F Grade ISET STYLE BORDEAUX BOB 2:03.00NK, NK
1986 ROO ART BUCKAROONEW ART D. WAYNE LUKAS 3-n 10 F Grade IPROUD TRUTH CREME FRAICHE 2:01.204TH: DANZIG CONNECTION. PROUD TRUTH - CAREER FINALE
1985 VANLANDINGHAM COXS RIDGEPOPULI CLAUDE R. MCGAUGHEY III 4-f 10 F Grade ICARR DE NASKRA DRAMATIC DESIRE 2:01.00BY 8 3/4 LENGTHS. 3RD STRAIGHT WIN.
1984 FIT TO FIGHT CHIEFTAINHASTY QUEEN2 MACKENZIE T. MILLER 1-o 10 F Grade ICANADIAN FACTOR WILD AGAIN 2:00.60 
1983 WINTERS TALE2 ARTS AND LETTERSCHRISTMAS WIND MACKENZIE T. MILLER 6-b 10 F Grade ISING SING2 HIGHLAND BLADE 2:01.60BY 6 LENGTHS. CAREER FINALE
1982 SILVER BUCK BUCKPASSERSILVER TRUE J. ELLIOTT BURCH A1 10 F Grade IITS THE ONE ALOMAS RULER 1:59.60NTR
1981 TEMPERENCE HILL STOP THE MUSICSISTER SHANNON JOSEPH B. CANTEY 4-f 10 F Grade IRING OF LIGHT HIGHLAND BLADE 2:02.00SY. HD, 3/4, NK. 4TH FAPPIANO
1980 WINTERS TALE2 ARTS AND LETTERSCHRISTMAS WIND MACKENZIE T. MILLER 6-b 10 F Grade ISTATE DINNER CZARAVICH 2:00.60HD, HD
1979 STATE DINNER BUCKPASSERSILVER BRIGHT WILLIAM P. BURCH A1 10 F Grade IMISTER BREA ALYDAR 2:01.60ALYDAR - CAREER FINALE
1978 UPPER NILE NIJINSKY2ROSETTA STONE MACKENZIE T. MILLER 26 10 F Grade INEARLY ON TIME GREAT CONTRACTOR 2:01.80SY; NTR (START ON TURN)
1977 QUIET LITTLE TABLE MR LEADERGREY TABLE PHILIP G. JOHNSON 11-f 10 F Grade IFOREGO NEARLY ON TIME 2:03.00NK, NK
1976 FOOLISH PLEASURE WHAT A PLEASUREFOOL-ME-NOT LEROY JOLLEY 14-b 9.5 F Grade IFOREGO LORD REBEAU 1:55.40NO, NO
1975 FOREGO FORLILADY GOLCONDA SHERILL W. WARD 9-f 12 F Grade IARBEES BOY LOUD 2:27.80HD
1974 TRUE KNIGHT CHATEAUGAYSTEALAWAY T. L. (LOU) RONDINELLO 1-x 10 F Grade IPLUNK FOREGO 2:01.40 
1973 KEY TO THE MINT GRAUSTARKKEY BRIDGE J. ELLIOT BURCH 2-n 10 F Grade ITRUE KNIGHT CLOUDY DAWN 2:00.80TRACK: SLOPPY
1972 HITCHCOCK WAIDMANNSHEILHUMORADA FRANK (PANCHO) MARTIN 8-c 10 F Grade IWEST COAST SCOUT NASKRA 2:00.00 
1971 TWICE WORTHY AMBIOPOISECOMMEMORATION2 JAMES P. CONWAY 9-f 10 F EJEMPLO2 TUNEX 2:02.20 
1970 BAROMETER PETAREOUT OF DOORS ROBERT J. FRANKEL 2-b 10 F VERBATIM HITCHCOCK 2:01.20 
1969 MR RIGHT AUDITINGLA GRECQUE EVAN S. JACKSON 3-e 10 F DIKE CHOMPION 2:04.80HD, NK
1968 DR FAGER ROUGHN TUMBLEASPIDISTRA JOHN A. NERUD 1-r 10 F BOLD HOUR DAMASCUS 1:59.60ETR(AQU)
1967 BUCKPASSER TOM FOOLBUSANDA EDWARD A. NELOY 1-x 10 F RING TWICE YONDER2 2:02.20TRACK FAST - 1/2 LENGTH
1966 BUFFLE ZENITHREFURBISH MAXIMILIAN J. HIRSCH 1-x 10 F PLUCK PAOLUCCIO 2:02.00 
1965 PIA STAR OLYMPIAINQUISITIVE CLYDE TROUTT 5-j 10 F SMART TENACLE 2:01.00 
1964 IRON PEG DARK STARHOSTAGE2 WOODFORD C. STEPHENS 22-d 10 F KELSO OLDEN TIMES 2:01.80WON BY HEAD, GETTING 15 LBS FROM 2ND PLACE
1963 KELSO YOUR HOSTMAID OF FLIGHT CARL H. HANFORD 20 10 F SAIDAM GARWOL 2:01.80TRACK: FAST
1962 BEAU PURPLE BEAU GARWATER QUEEN H. ALLEN JERKENS 8-c 10 F KELSO GARWOL 2:00.60NTR (AQU)
1961 KELSO YOUR HOSTMAID OF FLIGHT CARL H. HANFORD 20 10 F NICKEL BOY TALENT SHOW3 2:02.00AT AQUEDUCT: 1961-74, 76
1960 SWORD DANCER SUNGLOWHIGHLAND FLING2 J. ELLIOTT BURCH 1-o 10 F FIRST LANDING WALTZ3 2:01.60NTR(AQU) - BALD EAGLE 4TH
1959 BALD EAGLE NASRULLAHSIAMA WOODFORD C. STEPHENS 4-m 10 F TALENT SHOW3 PLION 2:01.60 
1958 BOLD RULER NASRULLAHMISS DISCO JAMES E. FITZSIMMONS 8-d 10 F CLEM THIRD BROTHER 2:01.00BY A NOSE. 134 LBS - 109.5LBS - 110.25 LBS
1957 TRAFFIC JUDGE ALIBHAITRAFFIC COURT JAMES W. MALONEY 3-n 10 F LOFTY PEAK DEDICATE 2:02.60HD, NK. CAREER FINALE
1956 NASHUA NASRULLAHSEGULA JAMES E. FITZSIMMONS 3-m 10 F DEDICATE SUBAHDAR 2:00.80 
1955 HELIOSCOPE HELIOPOLISWAR FLOWER FRANK CATRONE 14-f 10 F HIGH GUN SUBAHDAR 2:00.60HD
1954 STRAIGHT FACE COUNT FLEETEXPRESSION JOHN M. GAVER, SR. 12 10 F BASSANIO MANDINGO 2:03.20 
1953 TOM FOOL MENOWGAGA JOHN M. GAVER, SR. 3-j 10 F ROYAL VALE COLD COMMAND 2:00.60NO
1952 ONE HITTER SHUT OUTBOLD ANNA JOHN M. GAVER, SR. 23-b 10 F CRAFTY ADMIRAL MAMELUKE 2:02.00NK
1951 BUSANDA WAR ADMIRALBUSINESSLIKE JAMES E. FITZSIMMONS 1-x 10 F LONE EAGLE COUNTY DELIGHT 2:02.60 
1950 LOSER WEEPER DISCOVERYOUTDONE WILLIAM C. WINFREY 8-d 10 F MY REQUEST HILL PRINCE 2:02.00TRK: SLOPPY - BY A NECK
1949 VULCANS FORGE MAHMOUDBURNING BRIGHT G. DONALD CAMERON 4-c 10 F BUT WHY NOT FLYING MISSEL 2:03.00 
1948 HARMONICA SNARKPORT-HOLE MAXIMILIAN J. HIRSCH 16 10 F STYMIE COLOSAL2 2:03.00 
1947 ASSAULT BOLD VENTUREIGUAL MAXIMILIAN J. HIRSCH 4-c 10 F NATCHEZ TALON 2:01.80 
1946 ARMED BULL LEAARMFUL BENJAMIN A. JONES 3-o 10 F REPLY PAID STYMIE 2:02.00 
1945 DEVIL DIVER ST. GERMANSDABCHICK JOHN M. GAVER, SR. 13-c 10 F STYMIE OLYMPIC ZENITH 2:04.00 
1944 ALETERN ETERNALXANTHINA JOHN H. SKIRVIN 16-g 10 F SUN AGAIN ALQUEST 2:01.20 
1943 DON BINGO SERIOLIRICA WILLIAM POST 3-k 10 F ATTENTION LOCHINVAR 2:01.40MARKET WISE DQD FROM 2ND
1942 MARKET WISE BROKERS TIPON HAND2 GEORGE W. CARROLL 22-c 10 F WHIRLAWAY ATTENTION 2:01.80TRACK: FAST
1941 YOUR CHANCE CHANCE SHOTEVENING WINBERT F. MULHOLLAND 22-b 10 F HASH SHOT PUT 2:02.60 
1940 EIGHT THIRTY PILATEDINNER TIME WINBERT F. MULHOLLAND 11-g 10 F CANT WAIT THIRD DEGREE 2:01.60 
1939 CRAVAT SICKLEFRILETTE WALTER BURROWS A1 10 F THANKSGIVING HANDCUFF 2:02.80 
1938 SNARK BOOJUMHELVETIA JAMES E. FITZSIMMONS 8-h 10 F POMPOON ANEROID 2:01.40WON BY A NOSE
1937 ANEROID THE PORTEROUTBURST DION K. KERR 2-o 10 F ESPOSA MEMORY BOOK 2:01.60 
1936 FIRETHORN SUN BRIARBATON ROUGE PRESTON M. BURCH 4-n 10 F GRANVILLE WHOPPER 2:04.60WON BY A NOSE
1935 HEAD PLAY MY PLAYRED HEAD THOMAS P. HAYES 1-k 10 F DISCOVERY ONLY ONE 2:02.00CAVALCADE L. R. AT START
1934 LADYSMAN POMPEYLADY BELLE JOSEPH H. STOTLER 7-f 10 F EQUIPOISE WAR GLORY 2:02.60NO
1933 EQUIPOISE PENNANTSWINGING THOMAS J. HEALEY 5-j 10 F OSCULATOR APPRENTICE3 2:02.00TRACK: FAST
1932 WHITE CLOVER4 SIMON PURELOVELY CLOVELLY PRESTON M. BURCH 3-e 10 F THE NUT SUN MEADOW 2:03.40 
1931 MOKATAM BUD LERNERKATRINA FRANK M. TAYLOR 19-b 10 F QUESTIONNAIRE HER GRACE 2:02.40WON BY A NECK
1930 PETEE-WRACK WRACKMARGUERITE WILLIAM M. BOOTH 4-n 10 F CURATE DISTRACTION2 2:07.40WON BY A NECK
1929 BATEAU MAN O WARESCUINA SCOTT P. HARLAN 9-e 10 F PETEE-WRACK TORO 2:03.40NO,HD,HD - 4TH: SUN FIRE
1928 DOLAN HUONROCKING CHAIR EDWARD W. HEFFNER 4-m 10 F CHANCE SHOT SCAPA FLOW2 2:06.6025-1
1927 CRUSADER MAN O WARSTAR FANCY GEORGE H. CONWAY 4-m 10 F BLACK MARIA MACAW 2:02.40 
1926 CRUSADER MAN O WARSTAR FANCY GEORGE H. CONWAY 4-m 10 F AMERICAN FLAG KING SOLOMONS SEAL 2:03.00 
1925 STING SPURGNAT JIMMY JOHNSON 2-h 10 F CHERRY PIE2 MAD PLAY 2:04.20NO, 1/2. 122-108-124
1924 MAD HATTER FAIR PLAYMADCAP SAMUEL C. HILDRETH 4-r 10 F LITTLE CELT AGA KHAN 2:03.601, NK, 3/4 - 4TH: MAD PLAY
1923 GREY LAG STAR SHOOTMISS MINNIE SAMUEL C. HILDRETH 13-b 10 F SNOB2 EXODUS 2:03.00 
1922 CAPTAIN ALCOCK OGDENMALLARD2 JAMES E. FITZSIMMONS 4-m 10 F FLYING CLOUD14 MAD HATTER 2:05.40 
1921 AUDACIOUS STAR SHOOTBOLD GIRL SANDY MCNAUGHTON 23-b 10 F MAD HATTER SENNINGS PARK 2:02.20 
1920 PAUL JONES SEA KINGMAY FLORENCE WILLIAM M. GARTH 24 10 F BONIFACE EXTERMINATOR 2:09.60HD. MY
1919 CORN TASSEL2 SANTOICORNFIELD THOMAS J. HEALEY 4-c 10 F SWEEP ON BONIFACE 2:02.20NK
1918 JOHREN SPEARMINTMINEOLA ALBERT SIMONS 2-h 10 F HOLLISTER BATTLE2 2:06.00 
1917 BOOTS HESSIANLITTLE FLOWER WALTER C. JENNINGS 24 10 F BORROW2 THE FINN 2:05.20 
1916 FRIAR ROCK ROCK SANDFAIRY GOLD SAMUEL C. HILDRETH 9-e 10 F SHORT GRASS STROMBOLI8 2:05.40 
1915 STROMBOLI8 FAIR PLAYST PRISCILLA SAMUEL C. HILDRETH 2-n 10 F SAM JACKSON SHARPSHOOTER3 2:05.40AT EMPIRE CITY
1914Race Not Run
1913 WHISK BROOM2 BROOMSTICKAUDIENCE JAMES G. ROWE, SR. 4-m 10 F LAHORE MERIDIAN 2:00.00NWR
1912Race Not Run
1911Race Not Run
1910 OLAMBALA ORNUSBLUE AND WHITE THOMAS J. HEALEY 21-a 10 F PRINCE IMPERIAL BALLOT 2:04.40 
1909 FITZ HERBERT ETHELBERT2MORGANATIC SAMUEL C. HILDRETH 4-r 10 F ALFRED NOBLE FAYETTE 2:03.40 
1908 BALLOT VOTERCERITO JAMES G. ROWE, SR. 14 10 F KING JAMES FAIR PLAY 2:03.00NTR, NSR
1907 NEALON SAINSISTER JOSEPHINE2 FRANK M. TAYLOR 12-b 10 F MONTGOMERY4 BEACON LIGHT 2:06.40 
1906 GO BETWEEN MEDDLERINDIGO18 JOHN SHIELDS 6-a 10 F DANDELION6 COLONIAL GIRL 2:05.20 
1905 BELDAME OCTAGONBELLA DONNA FRED BURLEW 10-c 10 F PROPER2 FIRST MASON 2:05.40 
1904 HERMIS HERMENCEKATY OF THE WEST WILLIAM SHIELDS A2 10 F THE PICKET IRISH LAD 2:05.00 
1903 AFRICANDER STAR RUBYAFRIC QUEEN RICHARD O. MILLER 26 10 F HERBERT HUNTER RAINE 2:10.40WON BY A HEAD
1902 GOLD HEELS THE BARDHEEL AND TOE2 MATTHEW M. ALLEN 23-b 10 F PENTECOST2 BLUES 2:05.20NSR
1901 ALCEDO ESHERELOPEMENT4 JAMES H. MCCORMICK 2-t 10 F WATER CURE TODDY6 2:05.60NSR
1900 KINLEY MACK ISLINGTONSONGSTRESS2 PETER G. WIMMER 26 10 F ETHELBERT2 GULDEN 2:06.804TH: IMP
1899 IMP WAGNER2FONDLING CHARLES E. BROSSMAN 4-r 10 F BANNOCKBURN WARRENTON 2:05.80BANASTAR LEFT AT POST
1898 TILLO LEONATUSPURITAN LASS2 JOHN W. ROGERS 2-l 10 F SEMPER EGO OGDEN 2:07.20ORNAMENT LEFT AT POST
1897 BEN BRUSH BRAMBLEROSEVILLE HARDY CAMPBELL, JR. A1 10 F THE WINNER4 HAVOC3 2:07.20 
1896 HENRY OF NAVARRE KNIGHT OF ELLERSLIEMOSS ROSE JOHN J. HYLAND 20 10 F THE COMMONER CLIFFORD 2:07.00CAREER FINALE
1895 LAZZARONE SPENDTHRIFTSPINAWAY3 WILLIAM DONOHUE 11 10 F SIR WALTER6 SONG AND DANCE7 2:07.204TH: DOMINO
1894 RAMAPO RUNNYMEDE5ANNIE F JOHN J. HYLAND 40 10 F BANQUET5 SPORT5 2:06.20 
1893 LOWLANDER2 LOWLAND CHIEFRESTLESS13 FRED LOWE 1-s 10 F TERRIFIER LAMPLIGHTER2 2:06.60 
1892 MONTANA BAN FOXQUEEN MATTHEW BYRNES 3-j 10 F MAJOR DOMO3 LAMPLIGHTER2 2:07.40HD
1891 LOANTAKA SENSATIONPEGGY DAWDLE DAVID W. MCCOUN 2-n 10 F MAJOR DOMO3 CASSIUS4 2:07.00 
1890 SALVATOR PRINCE CHARLIESALINA MATTHEW BYRNES 12-b 10 F CASSIUS4 TENNY 2:06.80 
1889 RACELAND BILLETCALOMEL JAMES G. ROWE, SR. A13 10 F TERRA COTTA GORGO3 2:09.80 
1888 ELKWOOD EOLUSMINNIE ANDREWS JAMES B. DYER 9-c 10 F TERRA COTTA FIRENZE 2:07.50 
1887 EURUS2 EOLUSMAJESTIC10 JOHN HUGGINS 12-c 10 F ORIFLAMME15 WICKHAM 2:12.00 
1886 TROUBADOUR LISBONGLENLUINE JOHN W. ROGERS 6-a 10 F RICHMOND8 SAVANAC 2:12.50 
1885 PONTIAC PERO GOMEZAGENORIA MATTHEW BYRNES 4-d 10 F RICHMOND12 RATAPLAN2 2:09.50 
1884 GENERAL MONROE TOM BOWLINGMINNIE T MORGAN WALTER C. ROLLINS 4-r 10 F WAR EAGLE12 JACK OF HEARTS3 2:11.75INAUGURAL RUNNING - AT SHEEPSHEAD BAY: 1884-1913
  Add info for an additional year