Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
KENNER STAKES - SARATOGA, NY
 UNITED STATES -
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
1942 BUCKSKIN2 SWASHBUCKLERBECUMA JOHN M. GAVER, SR. 1-g 9.5 F TRIERARCH HALF CROWN 2:00.00TRACK: SLOW/HEAVY - RACE DISCONTINUED
1941 WAR RELIC MAN O WARFRIARS CARSE WALTER A. CARTER 1-o 9.5 F WELCOME PASS QUAKERTOWN 1:58.40 
1940 YOUR CHANCE CHANCE SHOTEVENING WINBERT F. MULHOLLAND 22-b 9.5 F FENELON CALL TO COLORS3 1:58.00 
1939 HASH QUESTIONNAIREDELICACY JOHN M. GAVER, SR. A13 9.5 F GILDED KNIGHT SUN LOVER3 1:58.00 
1938 BULL LEA BULL DOGROSE LEAVES FRANK J. KEARNS 9-f 9.5 F FIGHTING FOX STORMSCUD 1:57.80 
1937 REX FLAG OMAR KHAYYAMPENNANT QUEEN 14-f 9.5 F BURNING STAR STRABO 1:58.40 
1936 GRANVILLE GALLANT FOXGRAVITA JAMES E. FITZSIMMONS 2-e 9.5 F MEMORY BOOK PULLMAN2 1:58.60 
1935 ST BERNARD3 BULL DOGEAGER CISSY ALEX B. GORDON 13-a 9.5 F CHESHIRE5 GALLANT PRINCE 2:00.00 
1934 DISCOVERY DISPLAYARIADNE JOSEPH H. STOTLER 23-b 9.5 F SOMEBODY CLEVES 1:57.20 
1933 WAR GLORY MAN O WARANNETTE K GEORGE H. CONWAY 11-g 9.5 F KEEP OUT4 MR KHAYYAM 2:01.20 
1932 DARK SECRET FLYING EBONYSILENCIA JAMES E. FITZSIMMONS 2-h 9.5 F SNAP BACK FALL APPLE 1:58.80 
1931 MATE PRINCE PALKILLASHANDRA2 JAMES W. HEALY 22-a 9.5 F SUN MEADOW SIR ASHLEY 1:58.20RUN AS "KENNER STAKES" (1931-1942)
1930 WHICHONE CHICLEFLYING WITCH 2-d 9.5 F GONE AWAY SPINACH3 1:56.40LAST TIME RUN AS MILLER STAKES
1929 MARINE MAN O WARDAMARIS2 1-m 9.5 F FRISIUS BEN MACHREE 1:59.40 
1928 REIGH COUNT SUNREIGHCONTESSINA BERT S. MICHELL 2-e 9.5 F GERARD3 PENALO 1:59.00 
1927 BROWN BUD BROWN PRINCE2JUNE ROSE ALFRED J. GUNTHER 2-o 9.5 F VALOROUS BEWITHUS 1:59.00 
1926 ROCK STAR2 TRAP ROCKSTAR EMERALD 29 9.5 F MARS NOMAD 2:01.40 
1925 STIRRUP CUP BROOMSTICKCAFE AU LAIT2 5-i 9.5 F GOLD STICK MARCONI 2:05.00 
1924 KLONDYKE WHISK BROOM2CRESSON JAMES G. ROWE, SR. 4-m 9.5 F THORNDALE3 BOB TAIL 1:58.80SUN FLAG 2ND & REVENUE AGENT 3RD WERE DQD
1923 MARTINGALE5 MARTINET2LADY IRMA WILLIAM M. GARTH A1 9.5 F MOONRAKER DUNLIN 1:59.80 
1922 SWEEP BY SWEEPIRIDESCENCE W. S. HOUSE 2-d 9.5 F BET MOSIE STARTLE 2:04.40 
1921 PRUDERY PETER PANPOLLY FLINDERS JAMES G. ROWE, SR. 21-a 9.5 F SPORTING BLOOD SPORTIBOY 1:57.60 
1920 MAN O WAR FAIR PLAYMAHUBAH LOUIS C. FEUSTEL 4-c 9.5 F DONNACONA KING ALBERT2 1:56.60RUN AS "MILLER STAKES" (1920-1930)
1919 MILKMAID2 PEEP O DAYNELL OLIN H. GUY BEDWELL 2-c 9.5 F CIRRUS FROGTOWN3 1:58.80 
1918 ENFILADE RAMRODLA RILLE JOHN W. MAY 7-d 9.5 F EXTERMINATOR TIPPITY WITCHET 1:56.60NTR (EQUALED NAR)
1917 OMAR KHAYYAM MARCOLISMA RICHARD F. CARMEN 9-h 9.5 F WAR STAR3 MIDWAY 2:01.80 
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913Race Not Run
1912Race Not Run
1911Race Not Run
1910Race Not Run
1909Race Not Run
1908Race Not Run
1907Race Not Run
1906Race Not Run
1905Race Not Run
1904Race Not Run
1903 INJUNCTION3 ST LEONARDSPROHIBITION2 10 10 F SHORTHOSE RELIABLE3 2:05.80 
1902 CUNARD GOLDFINCHLUCANIA GREEN B. MORRIS 6-a 10 F GOLD CURE2 KEYNOTE9 2:05.60NTR
1901 BARON PEPPER KANTAKABONNIE LASSIE8 1-a 11 F ALL GREEN2 BLACK FOX3 2:21.80 
1900Race Not Run
1899Race Not Run
1898Race Not Run
1897 DON DE ORO RAYON DORBELLA DONNA JOHN J. HYLAND 10-c 12 F SCOTTISH CHIEFTAIN LITTLE BUCK2 2:45.00 
1896Race Not Run
1895Race Not Run
1894Race Not Run
1893 STOWAWAY4 SPENDTHRIFTCARRIE PHILLIPS 1-o 10 F DON FULANO3 EL RENO2 2:17.00 
1892 RONALD6 ROSSINGTON2SECRET13 A3 14 F SALONICA4 RIO GRANDE32 3:21.50 
1891 VALLERA SPRINGBOKVALASCO ENOCH WISHARD 9-c 14 F J B SNOWBALL7 3:16.25TRACK: HEAVY
1890 ENGLISH LADY2 MISERBONNY LASS7 A25 14 F SIR JOHN5 COSTA RICA11 3:14.50 
1889 LONG DANCE LONGFELLOWLA GALATEA G. M. RYE A1 16 F THE LIONESS FLOOD TIDE4 3:34.25 
1888 LOS ANGELES GLENELGLA POLKA ALBERT COOPER 23-b 16 F ALEXANDRIA13 YOUNG SWEEP 3:54.50 
1887 SWARTHMORE STAMPEDEBLOSSOM16 20 16 F CAREY PENDENNIS2 3:47.50 
1886 ELKWOOD EOLUSMINNIE ANDREWS JAMES B. DYER 9-c 16 F LINDEN4 SILVER CLOUD4 3:34.25 
1885 IRISH PAT3 PAT MALLOYETHEL10 EDWARD CORRIGAN 3 16 F BERSAN BOOT BLACK 3:45.00 
1884 POWHATTAN II GLENELGFLORENCE I 4-r 16 F PALINURUS2 PANIQUE 3:36.50 
1883 GEORGE KINNEY BONNIE SCOTLANDKATHLEEN2 JAMES G. ROWE, SR. 4-r 16 F BESSIE20 TENNYSON5 3:38.00 
1882 BOATMAN2 BONNIE SCOTLANDVALERIAN2 6 16 F APOLLO CARLEY B 3:34.00 
1881 HINDOO VIRGILFLORENCE JAMES G. ROWE, SR. 24 16 F CRICKMORE BONFIRE13 3:32.00 
1880 LUKE BLACKBURN BONNIE SCOTLANDNEVADA JAMES G. ROWE, SR. 12-b 16 F GLIDELIA ODEN 3:35.25 
1879 FALSETTO ENQUIRERFARFALETTA 4-r 16 F SPENDTHRIFT JERICHO8 3:35.25 
1878 DUKE OF MAGENTA LEXINGTONMAGENTA R. WYNDHAM WALDEN A11 16 F BRAMBLE SPARTAN6 3:41.50 
1877 BAZIL MELBOURNE JRNELLIE GREY A35 16 F MAJOR BARKER2 BUSHWHACKER2 3:38.50 
1876 CHARLEY HOWARD LEXINGTONCANARY BIRD 24 16 F SULTANA8 BARRICADE4 3:35.00NSR
1875 OZARK2 PAT MALLOYSUNNY SOUTH2 7-a 16 F MILNER WARWICK 3:43.50DEAD HEAT FOR 1ST
1874 STAMPEDE WAR DANCEDOLLY MORGAN 4-r 16 F ACROBAT2 REFORM2 3:41.00 
1873 THE ILL-USED BREADALBANEELLERMIRE 18-a 16 F STRACHINO SPRINGBOK 3:39.00 
1872 JOE DANIELS AUSTRALIANDOLLY CARTER DAVID MCDANIEL 9-a 16 F METEOR7 LONDON12 3:49.00 
1871 HARRY BASSETT LEXINGTONCANARY BIRD DAVID MCDANIEL 24 16 F NELLIE RANSOM ALROY 3:35.75NSR
1870 ENQUIRER LEAMINGTONLIDA A18 16 F HAMBURG3 TELEGRAM8 3:48.25INAUGURAL RUNNING / RUN AS "KENNER STAKES" (1870-1919) / 3YO (1870-1942)
  Add info for an additional year