Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO CARLOS PELLEGRINI - SAN ISIDRO
 ARGENTINA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 PUERTO ESCONDIDO4 HURRICANE CAT2SURF POINT PABLO E. SAHAGIAN 16-e 2400 MT Grade I TurfDON INC VILLAGE KING2 2:29.16 
2016 SIXTIES SONG SIXTIES ICONBLISSFUL SONG A. GAITAN DASSIE 3-h 2400 MT Grade I TurfPUERTO ESCONDIDO4 GOING PAST 2:26.88 
2015 HI HAPPY PURE PRIZEHISTORIA6 PEDRO NICKEL, JR. 4-g 2400 MT Grade I TurfDON INC ES DESPUES 2:24.37 
2014 IDOLO PORTENO JUMP STARTIDEALIDAD2 A. GAITAN DASSIE 12-d 2400 MT Grade I TurfSOY CARAMBOLO MUST GO ON 2:28.11 
2013 SOY CARAMBOLO VAL ROYALLA CARAMBOLA MIGUEL ANGEL SUAREZ 20-d 2400 MT Grade I TurfECOLOGO COOPTADO 2:24.67 
2012 GOING SOMEWHERE3 SULAMANIANGEL STAR8 A. FLORIO BARBOSA 10-d 2400 MT Grade I TurfINDY POINT2 DIDIMO2 2:22.20 
2011 EXPRESSIVE HALO HALO SUNSHINEEMBRACE MOI CARLOS A. MEZIA BRUNEL 6-f 2400 MT Grade I TurfVERANEIO VENI VENI 2:24.84 
2010 XIN XU LIN WONDERTROSSBARBIERA ESTAINISLAU PETROCHINSKI 14 2400 MT Grade I TurfSEND INTHE CLOWNS FUEGO E HIERRO 2:31.20 
2009 INTERACTION3 EASING ALONGINTER RAILS ALFREDO F. GAITAN DASSIE 23-a 2400 MT Grade I TurfLIFE OF VICTORY JEUNE-TURC 2:23.19 
2008 LIFE OF VICTORY INCURABLE OPTIMISTLA GRAN PORTADA CARLOS D. ETCHECHOURY 1-e 2400 MT Grade I TurfNEGRO DA GAITA RERAISE3 2:23.5220R
2007 LATENCY SLEW GIN FIZZLATENCIA JUAN UDAONDO 9-g 2400 MT Grade I TurfPUCHET CANDY GIFT2 2:23.14WON 8 GRADE I RACES
2006 STORM MAYOR BERNSTEINMAYA TOSS ROBERTO ALEJANDRO 42 2400 MT Grade I TurfSHUAILY MR FUN2 2:23.80 
2005 STORM MAYOR BERNSTEINMAYA TOSS ROBERTO ALEJANDRO 42 2400 MT Grade I TurfFORTY LICKS2 BAADER 2:23.41PARADISUS LLEGO CUARTO
2004 FIRE WALL INCURABLE OPTIMISTFAT TIMER CARLOS D. ETCHECHOURY 3-b 2400 MT Grade I TurfBADAJO2 DON INCAUTO 2:23.35STUD EL GUSY
2003 GORYLLA NEW COLONYSTEFFI4 ANTONIO ALVANI 9-f 2400 MT Grade I TurfLANCETTIER GRAND VITESSE3 2:23.80BY 2 L.
2002 FREDDY2 ROYFOLGADA2 JOSE MARTIN 19-b 2400 MT Grade I TurfPEASANT2 PELLEGRINO3 2:23.9015 RAN
2001 SECOND REALITY HIDDEN PRIZESECRET LOVE13 RODOLFO CARIAGA 20 2400 MT Grade I TurfBAT RUIZERO CAYMAN2 2:22.3716R
2000 GUARACHERO SLEW GIN FIZZTANTI AUGURI JUAN CARLOS MALDOTTI 6-e 2400 MT Grade I TurfTAPATIO2 ESPOSADO 2:22.97 
1999 ASIDERO FADEYEVLADY ASPASIA JUAN C. ETCHECHOURY (H) 8-j 2400 MT Grade I TurfLITIGADO CRYSTAL HOUSE 2:21.80NSR HD,HD
1998 COALSACK ALGENIB2TUCANA2 JUAN C. BIANCHI 3-o 2400 MT Grade I TurfBEAUTIFUL DANCER2 BALLXIZA 2:22.41FM, M: ½-¾-2
1997 CHULLO EQUALIZEQUE ILUSION 6-f 2400 MT Grade I TurfQUARI BRAVO BUENO BOB 2:32.12 
1996 FREGYS COMBSWAYAFFIRMED AFFAIR 4-p 2400 MT Grade I TurfFIRST OCA GRAN DUCATO 2:23.80 
1995 SEABORG CANDY STRIPESBUSTIRA 13-c 2400 MT Grade I TurfGRAN DUCATO FANTASIO 2:23.20TURF: FIRM
1994 MUCH BETTER2 BAYNOUNCHARMING DOLL3 13-c 2400 MT Grade I TurfEL SEMBRADOR FANTASTIC DANCER2 2:23.20TURF: FIRM
1993 LAREDO3 MUSCOVITEPAULA MARIA 2-d 2400 MT Grade I TurfMUCH BETTER2 DOUBLE PAID 2:24.20TURF: FIRM
1992 POTRI PE POTRILLAZOPRESTIGIADORA COSME AHUMADA 8-i 2400 MT Grade I TurfAPRIL TRIP OBJECTIVE LARK 2:22.80TURF: FIRM
1991 POTRILLON AHMADAZALITA JUAN CARLOS MALDOTTI 4-b 2400 MT Grade I TurfLEXPRESS3 DILATADO 2:23.00TURF: FIRM
1990 ALGENIB2 OAK DANCERCEPHEI ERNESTO ROMERO 3-o 2400 MT Grade I TurfEL DUCE FANATIC BOY 2:24.00TURF: FIRM
1989 CACAO CIPAYOKATHY JUAN C. ETCHECHOURY 2-g 2400 MT Grade I TurfPENITA SHINY BOY3 2:24.30TURF: FIRM
1988 MONTUBIO MOUNTDRAGOSNOW VALIOUS A. GAITAN DASSIE 23-a 2400 MT Grade I TurfALVERVERAS EL DUCE 2:23.70TURF: FIRM
1987 LARABEE BABORLA ENDIABLADA 3-h 2400 MT Grade I Turf    2:23.20TURF: FIRM
1986 FAIN DANCING MOSSFALLOWS SISTER 3-i 2400 MT Grade I TurfCALADOR ROYAL MAUI 2:24.70TURF: FIRM
1985 SALVATE TEL TELEFONICOSALMAH 16-e 2400 MT Grade I Turf    2:24.50TURF: FIRM
1984 REVERENTE2 EL VIRTUOSORED SMOKE2 CARLOS FERRO 3-j 2400 MT Grade I TurfFORLITANO PEDREGAL3 2:23.90TURF: FIRM
1983 IMMENSITY ZENABREMONYAGUA D. GARCIA 12-d 2400 MT Grade I TurfKIGRANDI KENETICO 2:27.40 
1982 SIR GOLD2 OLD GOLDMANDOLINA2 22-b 2400 MT Grade I Turf    2:24.50TURF: FIRM
1981 IM GLAD LILOYGLAD 7 2400 MT Grade I Turf    2:23.30 
1980 REGIDOR2 PEPENADORREAL CORRIDA 11-e 2400 MT Grade I TurfMOUNTDRAGO   2:23.20TURF: FIRM
1979 HABANICO HAWAIANOFARSA REAL 20 2500 MT Grade I Dirt    2:35.2/5PISTA FANGOSA.
1978 TELESCOPICO TABLE PLAYFILIPINA 1-s 3000 MT DirtSERXENS REICHMARK 3:03.20TRACK: FAST, LAST TIME ON SAND AT PALERMO
1977 EL MUNECO2 UTOPICOTHE DOLL 23-a 3000 MT DirtMOGAMBO2   3:04.60TRACK: FAST
1976Race Not Run
1975 MEYI SKY DONSIERRA OSCURA 9-g 3000 MT DirtEL ANDALUZ   3:04.10TRACK: FAST
1974 GRAN SECRETO GRAN ATLETAEARLY STAR 2-m 3000 MT DirtGOOD BLOKE   3:04.70TRACK: FAST
1973 SANTORIN2 BIOMYDRINMISSING MOON J. SUAREZ 7 3000 MT Grade I DirtGOOD BLOKE EL BOTIJA 3:03.40TRACK: FAST - INTERNACIONAL
1972 CHUPITO ELECTRODOCHIMPA JORGE A. LEMA 12-g 3000 MT Grade I DirtDIMBOKRO STRAITLY 3:04.404º LOCOMOTOR 5º HEKATON 6ª FIZZ
1971 URUGUAYO PRONTOUNNA 3-d 3000 MT DirtLOCOMOTOR MAIDENFORM2 3:04.10INTERNATIONAL
1970 SNOW FIGURE SNOW CATLA INGLESA 2-n 3000 MT DirtFARM   3:04.50TRACK: FAST
1969 PRACTICANTE PRONTOEXTRANEZA 8-g 3000 MT DirtMARTINET SOL DE NOCHE 3:03.90TRACK: FAST
1968 INDIAN CHIEF2 PRONTOCOYA LINDA 19-c 3000 MT Dirt    3:04.00TRACK: FAST
1967 RAFALE COURT HARWELLSUDESTADA 16-e 3000 MT DirtDECORUM MAVERICK4 3:05.30 
1966 FORLI ARISTOPHANESTREVISA 3-b 3000 MT DirtALLER PROPOSAL 3:04.40 
1965 VIT REINA VITELIOLAS CANAS 14-c 3000 MT Dirt    3:04.40TRACK: FAST
1964 CHAROLAIS BASAJAUNAVERROA 25 3000 MT DirtNIARKOS ORGAZ2 3:05.00TRACK: FAST
1963 EL CENTAURO SIDERALPLANETARIA 3-o 3000 MT DirtNIARKOS STANDARD5 3:05.80TRACK: FAST
1962 TIERNO THE YUVARAJPALAWAN SERGIO LEMA 20-d 3000 MT DirtIRMAK KALBIK 3:04.20TRACK: FAST
1961 ARTURO A2 ARGURSANTA ROSA11 J.R. DE LA CRUZ 16-e 3000 MT DirtPECHAZO   3:05.10TRACK: FAST
1960 ATLAS ARISTOPHANESANTINEA 20 3000 MT TurfFARWELL   3:03.80ETR
1959 ESCORIAL5 ORSENIGOESCOA M. SOUZA 3-m 3000 MT TurfNARVIK3     
1958 MANANTIAL GULF STREAMMAGDA M. DACOSTA 7 3000 MT Turf      
1957 FOMENTO GUATANFANTINE2 23-a 3000 MT TurfREY CLARO SOLITO2   
1956 TATAN THE YUVARAJVALKYRIE 10-d 3000 MT TurfMANGANGA     
1955 MANGANGA GULF STREAMMARGARITA 6-e 3000 MT TurfTATAN ADIL   
1954 JUNGLE KING2 CLAROJUNGLE DANCER2 16 3000 MT Turf  DORON   
1953 EL ARAGONES2 RAMAZONEI CHU ORFILIO OJEDA 9-g 3000 MT Turf    3:05.40 
1952 BRANDING BURUDUNVENGADORA 12 3000 MT TurfSIDERAL YATASTO   
1951 YATASTO SELIM HASSANYUCCA 3 3000 MT Turf    3:08.20 
1950 SINGAPUR SINDROYAL DREAM RODOLFO J. MARINETTI 2-n 3000 MT Turf    3:05.40 
1949 CRUZ MONTIEL FOX CUBCRUZ DE MALTA 1-e 3000 MT TurfPENNY POST     
1948 ACADEMICO SINDBELOTTE SANTIAGO FUENTES 9-g 3000 MT Turf    3:06.20 
1947 DOUBTLESS2 CUTE EYESSOSPECHA 16-e 3000 MT TurfNIGROMANTE BAMBINO   
1946 ACADEMICO SINDBELOTTE SANTIAGO FUENTES 9-g 3000 MT Turf    3:06.00 
1945 FILON FULL SAILFELINA JUAN LAPISTOY 3-o 3000 MT TurfCHURRINCHE ZORRO2  4TH: MAHARON
1944 FILON FULL SAILFELINA JUAN LAPISTOY 3-o 3000 MT TurfCHURRINCHE TIVOLI16 3:09.004TH: LAMPION
1943 BANDERIN ALAN BRECKBARANDILLA O. CANAY 12-g 3000 MT Turf      
1942 TONICO TRESIETEPEDANTILLA JOSE BENTANCUR 7-a 3000 MT Turf    3:05.80 
1941 BUBALCO TRESIETEBIBESCA G. CERVI 1-j 3000 MT TurfGAY BOY PURO FRUTO   
1940 LA MISSION CONGREVEIQUEM N. BERAZATEGUI 12-d 3000 MT Turf      
1939 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR J. PETRAGLIO 8-h 3000 MT TurfPARTIDO BON VIN 3:07.20 
1938 ROMANTICO5 CABOCLOROSAFLOR J. PETRAGLILA 8-h 3000 MT TurfFILISTEO SORTEADO 3:06:3/54º PIQUET, GANADA POR 1 CPO. EL 3º A 1 CBZA.
1937 ALBACEA PICACEROALBA 14 3000 MT Turf      
1936 CAMERINO2 COPYRIGHTCECILIA METELLA 1-p 3000 MT Turf      
1935 IX CONGREVEBETHA 9-g 3000 MT Turf      
1934 CUTE EYES AMSTERDAM3SHARP EYES M. ACOSTA 4-i 3000 MT Turf      
1933 COTE DOR SANDALBOURGOGNE 12-d 3000 MT Turf      
1932 PAYASO RE-ECHO2PAYASADA 1-e 3000 MT Turf      
1931 MINERAL2 LETEOMODERNA 9-g 3000 MT Turf      
1930 COCLES COPYRIGHTCECILIA METELLA 1-p 3000 MT Turf      
1929 PARLANCHIN TANNERENREDISTA 4-k 3000 MT Turf      
1928 CONGREVE COPYRIGHTPER NOI 1-o 3000 MT Turf      
1927 LYDA2 PICACEROLADA 4-j 3000 MT Turf      
1926 MACON SANDALBOURGOGNE N. MORENO 12-d 3000 MT Turf      
1925 MACON SANDALBOURGOGNE N. MORENO 12-d 3000 MT Turf      
1924 LOMBARDO ST WOLFLA CERNY 4-d 3000 MT TurfSERIO     
1923 DON PADILLA PIPIOLOMABEL2 2-m 3000 MT TurfMOVEDIZO    1ST. DEAD-HEATED.
1922 RICO PICACEROREALEZA 4-h 3000 MT TurfCAID CITOYEN2   
1921 MOLOCH DIAMOND JUBILEEMELILLA 3-h 3000 MT Turf      
1920 PALOSPAVOS PAPANATASROYAL PRINCESS 14 3000 MT Turf      
1919 TINY JARDYLA NENITA 23-a 3000 MT Turf      
1918 GREY FOX3 LE SAMARITAINDANCING FOX 5-g 3000 MT TurfBOTAFOGO     
1917 BOTAFOGO OLD MANKOREA 2-s 3000 MT Turf    3:08.80 
1916 CABARET3 DRUIDCLARA5 27-a 3000 MT Turf      
1915 OCURRENCIA VAL DORMELTONA 4-b 3000 MT TurfDIJITAL    DEAD HEAT FOR 1ST
1914 IRIGOYEN JARDYENCINA 14-a 3000 MT Turf      
1913 ENERGICA CYLLENEPARTICULA 9-g 3000 MT TurfCHARMING2 ELCANO   
1912 MOUCHETTE PIETERMARITZBURGRIVERA F. GOMEZ 6-a 3000 MT Turf      
1911 MOUCHETTE PIETERMARITZBURGRIVERA F. GOMEZ 6-a 3000 MT Turf      
1910 SIBILA ORBITSOLIFUGA 16-e 3000 MT Turf      
1909 CINCEL EL AMIGOCINDERELLA16 27-a 3000 MT Turf      
1908 BRONCE2 KENDALPROMISE6 11-a 3000 MT Turf      
1907 OLASCOAGA ORBITISOLINA 3-k 3000 MT Turf      
1906 PELAYO NEAPOLISPITANGA 2-a 3000 MT TurfMELGAREJO     
1905 OLD MAN ORBITMOISSONNEUSE L. DE LOS SANTOS 6 3000 MT Turf      
1904 OLD MAN ORBITMOISSONNEUSE L. DE LOS SANTOS 6 3000 MT Turf      
1903 PIMIENTO STILETTO2ASTERIA3 3-b 3000 MT Turf      
1902 PIPPERMINT ST MIRINMOSTAZA 14 3000 MT Turf      
1901 DRUID SARGENTODEVONSHIRE LASS2 14-f 3000 MT Turf      
1900 ETOLO EL AMIGOESTRELLA3 1-e 3000 MT Turf      
1899 PILLITO NEAPOLISPICARDIA 2-n 3000 MT Turf      
1898 PRIMERO2 ESPERANZA4CONDESA 1-o 3000 MT TurfCHANA7 FILOU8   
1897 PILLITO NEAPOLISPICARDIA 2-n 3000 MT Turf      
1896 PORTENO CHIVALROUS2SARSAPARILLA 4-f 3000 MT Turf      
1895 MASSENA5 ACHERON2BELLE FILLE7 3-m 3000 MT Turf      
1894 REVANCHA WHIPPER INLOTUS6 Ar1 3000 MT Turf     FIRST FEMALE WINNER
1893 BUENOS AIRES2 CHIVALROUS2SARSAPARILLA 4-f 3000 MT Turf      
1892 ATHOS14 ZUTATHALIE2 19-a 3000 MT Turf      
1891 CAMORS EDWARD THE CONFESSOROMPHALE3 14 3000 MT Turf      
1890 ATHOS14 ZUTATHALIE2 19-a 3000 MT Turf      
1889 BOLIVAR EARL CLIFDENROSA4 3-h 3000 MT Turf      
1888 GAY HERMIT HERMITDOLL TEARSHEET 22-c 3000 MT Turf      
1887 STILETTO2 BEAUDESERTMAUD VICTORIA 13-b 3000 MT Turf     INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year