Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
AUTUMN STAKES - WOODBINE, ON
 CANADA - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 GIGANTIC BREEZE GIANTS CAUSEWAYDIXIE AND A BREEZE ALEX MCPHERSON 1-u 8.5 F Grade IIMELMICH WESTERN RESERVE2 1:42.38TAPETA TRACK [5 RAN]
2016 ARE YOU KIDDING ME RUN AWAY AND HIDESWEET AWAKENING2 ROGER L. ATTFIELD 1-w 8.5 F Grade IIOAKTON FREITAG 1:42.45TAPETA TRACK [6 RAN]
2015 ARE YOU KIDDING ME RUN AWAY AND HIDESWEET AWAKENING2 ROGER L. ATTFIELD 1-w 8.5 F Grade IILUKES ALLEY ROYAL SON4 1:43.41POLYTRACK
2014 LUKES ALLEY FLOWER ALLEYVAULCLUSE JOSIE CARROLL 16-h 8.5 F Grade IIWAR CORRESPONDENT4 MIDNIGHT ARIA 1:43.18POLYTRACK
2013 ALPHA BETTOR ALPHABET SOUPSCATTER BUY DANIEL J. VELLA 20-c 8.5 F Grade IIOCCASIONAL VIEW PENDER HARBOUR2 1:43.79NK
2012 JAMES STREET4 EL PRADO2ALLEYNEDALE JOSIE CARROLL 16-h 8.5 F Grade IIPATRIOTICANDPROUD FOREST WILDCAT 1:44.394TH ALPHA BETTOR
2011 STRAIGHT STORY2 GIANTS CAUSEWAYEVENTAIL ALAN E. GOLDBERG 22-c 8.5 F Grade IIPENDER HARBOUR2 STUNNING STAG 1:42.8738-1
2010 STUNNING STAG RUNNING STAGMIDDAY FUN SID C. ATTARD 22-b 8.5 F Grade IISMART BID3 PERFECT BULLET 1:42.75FT, 8R, M- 3- - HD
2009 PALLADIO4 LYCIUSGIOIA2 ROGER L. ATTFIELD 14 8.5 F Grade IIAWESOME RHYTHM POOL PLAY 1:43.74 
2008 MARCHFIELD AP INDYPICO TENERIFFE MARK E. CASSE 4-m 8.5 F Grade IISTUNNING STAG ICE BEAR 1:43.28 
2007 TRUE METROPOLITAN PROUD AND TRUEFOREST DUNES TERRY JORDAN 14-c 8.5 F Grade IIILEONNATUS ANTEAS GOULDINGS GREEN 1:42.22TRACK: FAST
2006 TRUE METROPOLITAN PROUD AND TRUEFOREST DUNES TERRY JORDAN 14-c 8.5 F Grade IIIEDENWOLD ECCENTRIC4 1:44.88 
2005 CRYPTOGRAPH CRYPTOCLEARANCEHOPES AND FEARS MALCOLM PIERCE 40 8.5 F Grade IIINIIGON POWERFUL TOUCH 1:43.96 
2004 MARK ONE ALPHABET SOUPMY MARCHESA DANIEL J. VELLA 3-l 8.5 F Grade IIIA BIT OGOLD NORFOLK KNIGHT 1:45.00 
2003 NO COMPRENDE COMPADRESOCIOLOGIE JAMES SMITH 3-n 8.5 F Grade IIIMOBIL PAROSE 1:43.93 
2002 PAROSE PARLAY MEROSES FOR CLASSY ALEXANDER MCPHERSON 9-c 8.5 F Grade IIIATTEST DIVINE LUCK 1:45.10 
2001 WIN CITY SLEW CITY SLEWWINSFORDAN ROBERT P. TILLER 2-e 8.5 F Grade IIIWICKLOW HIGHLANDS KISS A NATIVE 1:44.83 
2000 ONE WAY LOVE REGAL CLASSICFIRST CLASS GAL ABRAHAM KATRYAN 2-o 8.5 F Grade IIIA FLEETS DANCER TILTAM 1:43.59CAREER FINALE
1999 VICE N FRIENDLY VICE REGENTVERY BEST FRIEND ABRAHAM KATRYAN 4-d 8.5 F Grade IIIDEPUTY INXS MT SASSAFRAS 1:45.63 
1998 CACHE IN LAC OUIMETA SCREEN CLASSIC DAVID R. BELL 1-a 8.5 F Grade IIREGAL COURSER DEPUTY INXS 1:45.00WIRE TO WIRE, FAST, 9R, M-4, 1, NO
1997 TERREMOTO VARICKLAURADA ROSE BEVERLY BUCK 1-g 8.5 F Grade IIISTEPHANOTIS FOR PETES SAKE 1:42.20 
1996 STEPHANOTIS REGAL CLASSICFLICKER QUEEN BARBARA J. MINSHALL 21-a 8.5 F Grade IIISUAVE PROSPECT FOR PETES SAKE 1:42.60 
1995 FREEDOM FLEET AFLEETAVOWAL DANIEL J. VELLA 3-j 8.5 F Grade IIIKIRIDASHI ORONERO 1:41.80 
1994 COMARCTIC COMMEMORATEARCTIC FLING VICTOR RAMOS 23-b 8.5 F ListedBROCK STREET IVORY REGENT 1:44.00 
1993 BLITZER ZIGGYS BOYSIRONA DANIEL J. VELLA 19 8 F Grade IIICAREY THE BELLE DONT YOU TRUST ME 1:37.80 
1992 STORMY GLADIATOR GREAT GLADIATORREASONABLE WIN FRED H. LOSCHKE 4-r 8 F Grade IIISLEW OF ANGELS TWIST THE SNOW 1:37.60 
1991 TWIST THE SNOW SAUNDERSHELVETEAN SNOW ANGUS MCARTHUR 6-e 8 F Grade IIISLEW OF ANGELS CONTROL ZONE 1:36.60 
1990 TEJABO DEPUTY MINISTERCUTTY MICHAEL MATTINE 2-h 8 F ListedNOBLE CONCORDE CANDID CAMERON 1:38.20 
1989 ASKAR SAUCE BOATCABLESTITCH PATRICK COLLINS 8-j 8 F Grade IIIRATHER THEATRICAL DUCKPOWER 1:37.00 
1988 BEAU GENIUS BOLD RUCKUSROYAL COLLEEN GERRY BELANGER 9-d 8 F ListedSTEADY POWER BOUNCING BRAVE 1:39.80MY
1987 CONTROL ZONE BRIARTICEMMA HAMILTON ROGER L. ATTFIELD A4 8 F IN THE EAST MISTER LORENZO 1:38.40 
1986 JAMMED PRINCE VICTORIAN PRINCEJAMITO JOHN CALHOUN 12-b 8 F Grade IIIPRE EMPTIVE STRIKE ABITIBI 1:39.20 
1985 GONE TO ROYALTY ROYAL CHOCOLATEBON DEBARRAS JACQUES DUMAS 3-g 8 F LETS GO BLUE REGAL SNOW 1:40.00 
1984 NANCYS CHAMPION NORTHERN JOVEMISS TUSCULUM GIL H. ROWNTREE 5-i 8 F Grade IIIJACKSBORO CENTER ICE 1:40.00 
1983 COOL TANIA RURITANIACANADIAN BALLET FRANK SANSANO 1-j 8 F Grade IIIJACKSBORO GONE TO ROYALTY 1:39.80 
1982 JUAN DE FUCA LORD VANCOUVERMAGGIE MUGGINS ROGER L. ATTFIELD 1-o 8 F Grade IIIHAGLEYS NEST WAYOVER 1:39.60 
1981 DECENT DAVEY VERBATIMJUMPIN JEHOSAPHAT DAVID C. CROSS, JR. 14-f 8 F OCEAN EMPEROR ARCTIC MORNING2 1:37.20 1ST DIVISION
1980 HASTY RICK CENTRAL PARISLAPS HASTY DONNIE WALKER 1-p 8 F Grade IIIRAMBLING TYSON FOREIGN CONTROL 1:39.201ST DIVISION
1979 KNIGHTS TURN KNIGHTLY DAWNTODDS ORPHAN EMILE M. ALLAIN 27-a 10 F Grade IIICOVERACK FRIULI 2:03.80 
1978 MAJESTIC KAHALA MAJESTIC PRINCECHARVAK JAMES MORT HARDY 10-a 10 F CREWMANS ISLE DANCING RELATION 2:04.40 
1977 COVERACK CORNISH PRINCEMISS SUZAKI JOHN J. TAMMARO 2-n 10 F BYE BYE PARIS BRILLIANT SANDY 2:03.80 
1976 BRILLIANT SANDY CRIMSON SATANREAGENT JERRY C. MEYER 9-f 10 F SOLAR PATH DOUBLE QUILL 2:04.40 
1975 LOVELY SUNRISE GREY DAWN2JAMMED LOVELY DONNIE WALKER 23-a 10 F SAMS OWN DOUBLE QUILL 2:03.207R, 3RD 126TW
1974 SELARI SPIRIT SELARIPAGLIACCI ARTHUR H. WARNER 1-n 10 F Grade IIIFABE COUNT SPIRIT ROCK 2:03.00 
1973 TWICE LUCKY JAMMED LUCKYTWICE SHY DONNIE WALKER 1-l 10 F Grade IIISPIRIT ROCK BOLD NOBLEMAN 2:02.60 
1972 MONTE CHRISTO2 MOLVEDOSELVA LOUIS C. CAVALARIS, JR. 1-c 10 F GALLANT GLEN TWICE LUCKY 2:01.20 
1971 TWICE LUCKY JAMMED LUCKYTWICE SHY DONNIE WALKER 1-l 10 F COCONUT ROW ROUGE CHANTEUR 2:02.40 
1970 GUION GRITONBAMBOLINA2 CARL F. CHAPMAN 5-a 10 F AMBER ORBIT TRIUMVIR 2:03.40 
1969 MOONREINDEER DARK STARCOQUE BLUE JERRY C. MEYER 16-c 10 F JAMES BAY BYE AND NEAR 2:03.40 
1968 VALAM AMBIORIXFLEET VALOR LOUIS C. CAVALARIS, JR. 2-j 10 F PINE POINT JOHNNYS FORM 2:04.60 
1967 VALAM AMBIORIXFLEET VALOR LOUIS C. CAVALARIS, JR. 2-j 10 F BYE AND NEAR NATIVE VICTOR 2:04.40 
1966 VICTORIAN ERA VICTORIA PARKIVY LOUIS C. CAVALARIS, JR. 7 10 F ONE SUNDAY MR BRASS 2:03.00 
1965 BANDANGAN ROMANTICBROMA2 LOUIS C. CAVALARIS, JR. 4-b 10 F RUNADIR DR GIDDINGS 2:07.60 
1964 WHITEBOROUGH MOSSBOROUGHWHITE LODGE WARREN BEASLEY 3-o 10 F KING GORM RUNADIR 2:08.20 
1963 PUSS N BOOTS SOLAR SLIPPERCAT KEY ALBERT H. TRUDELL 1-m 10 F PROMPT HERO WHITEBOROUGH 2:03.00 
1962 AMBER MORN AMBIORIXBREAK OMORN FRANK H. MERRILL, JR. 9 10 F BURNT ROMAN PUSS N BOOTS 2:06.20 
1961 LUSTROUS HOPE NEVER SAY DIESUNTIME JOHN PASSERO 1-p 10 F GREY MONARCH WISE COMMAND 2:02.40 
1960 GUS TERRY SADI2CHERYBA ROY JOHNSON 3-k 10 F MAJOR TURLEY GREY MONARCH 2:04.40 
1959 STRONGBOY PHALANXMIGHTY DOBREE FRANK H. MERRILL, JR. 2-h 10 F CALAIS GRAND CANYON13 2:05.80 
1958 KITTY GIRL GANGWAYKITTY LASS JOHN J. THORPE 14-b 10 F NEARCTIC FREEDOM PARLEY 2:04.80 
1957 FREEDOM PARLEY FOUR FREEDOMSNIGHTY NIGHTY YONNIE STARR 23-b 10 F GRAND CANYON13 SUNDAY STAR 2:04.20 
1956 FLEET PATH COUNT FLEETDENSE PATH W. WATERMAN 10 10 F ALL VIEW MARKED GAME 2:04.20 
1955 HICKORY HILL TIGERMUY VESTIDO ARTHUR H. WARNER 6-a 9 F MARKED GAME FLEET PATH 1:49.60 
1954 SAMPAN RICO MONTEPADDLE2 FRANK H. MERRILL, JR. 6-a 9 F TRY ON QUESTION TIME 1:53.60 
1953 TRY ON CHALLEDONTRINA FRANK H. MERRILL, JR. 19-b 9 F RISQUE ROUGE MR WILLIE 1:52.00 
1952 BEAU DANDY BULL LEASOME POMP JOHN PASSERO 3-d 8.5 F KENTARIO TRY ON 1:44.00 
1951 BULL PAGE BULL LEAOUR PAGE GORDON J. MCCANN 4-m 8.5 F FLYBOY2 HAVAHOME 1:43.80 
1950Race Not Run
1949 DOUBLE BRIAR2 BUNTY LAWLESSSILK AND WOOL GORDON J. MCCANN 21-a 8.5 F JOEY BOMBER SAMANAD 1:45.40 
1948 CANADAS TEDDY TEDDY WRACKWEE TODDLER2 MORRIS FISHMAN 13-c 8.5 F GREGALACH2 STARRY CANT 1:45.60 
1947 MUGWUMP VALTEDSARAH5 MORRIS FISHMAN 10 8.5 F BROWN HOSTESS2 DOUBLE BRIAR2 1:46.60 
1946 NORTH YORK NORTH WALES2GALLENTIA G. STIRLING 22-a 8.5 F OLD FAITHFUL2 HYPERHELIO 1:45.20 
1945 BE BRIEF BREVITYCOLONIA MORRIS FISHMAN 1-j 8.5 F MARACAY7 MR INFINITY 1:45.00 
1944 MUGWUMP VALTEDSARAH5 CECIL HOWARD 10 8.5 F HEEL UP CHANCE CROSS 1:47.40 
1943 JACLESS JACOPOCLOUDLESS2 G. STIRLING 4-m 8.5 F ABOYNE3 BILLIE DAY 1:48.40 
1942 SHEPPERTON2 SUN CRAIGCHATWATER B. CHRIS 4-g 8.5 F CYRUS P YAWL2 1:47.40 
1941 SILVOS OSIRIS2SILVER WEDDING5 FRED H. SCHELKE 5-c 8.5 F FILISTEO JUBILARGO 1:48.00 
1940Race Not Run
1939 FILISTEO ADAMS APPLENOEMI JOHN J. THORPE 2-u 8.5 F ARCHWORTH BAR FLY 1:47.60 
1938 SHOELESS JOE BLACK SERVANTBAREFOOT FRED H. SCHELKE 2-o 8.5 F BOMBER BOBS BOYS 1:46.00 
1937 TEMPESTUOUS4 SICKLEEQUINOCTIAL WALTER E. COBURN 12-b 8.5 F TEDDY HASLAM SUN POWER3 1:46.00 
1936 JACK PATCHES JEAN VALJEANUNDER THE ROSE F. RAY 14-d 8.5 F ABBATORO ARIEL CROSS 1:45.80 
1935 CROFTER2 CUDGELSTEP ON2 ALBERT E. ALEXANDRA 11-d 9 F TRICKYS SON BIOGRAPHY5 1:52.40 
1934 CROFTER2 CUDGELSTEP ON2 FRED H. SCHELKE 11-d 10 F LIVE ONE CHRYSMUTE 2:05.40 
1933 KHORASAN OMAR KHAYYAMEVELYN WHITE FRED H. SCHELKE 2-i 10 F LIVE ONE STEALINGAWAY2 2:06.00 
1932 MAGYAR STEFAN THE GREATROYAL DISPATCH J. BADAME 13-b 10 F DEEDIE BROADWAY LIGHTS 2:05.00 
1931 FLAMING WRACKFLAMBETTE ROY J. WALDRON 17-b 10 F FRUMPER KHORASAN 2:08.40 
1930 SUN BEAU SUN BRIARBEAUTIFUL LADY GEORGE C. TAPPEN 4-r 10 F SANDY FORD SOLACE3 2:05.80132
1929 GAFFSMAN JIM GAFFNEYFILANTE A. CRAWFORD 20-b 10 F SAXON2 SUN BEAU 2:06.20 
1928 DISPLAY FAIR PLAYCICUTA WILLIAM H. BRINGLOE 2-u 10 F ADAMAS6 ENDLESS14 2:08.00TRACK: MUDDY
1927 GAFFSMAN JIM GAFFNEYFILANTE THOMAS J. HEALEY 20-b 10 F DISPLAY EDISTO 2:04.40 
1926 EDISTO JOHRENTUNNIN WILLIAM H. BRINGLOE 1-g 10 F GAFFSMAN HARRY BAKER 2:07.00 
1925 HOROLOGE ST. AMANTHOUR HAND J. MURPHY 4-i 10 F CHERRY PIE2 PROCYON2 2:06.20 
1924 HALLUCINATION FITZWILLIAMPLEASANT DREAMS2 HENRY E. MCDANIEL 12-b 10 F HOROLOGE KING SOLOMONS SEAL 2:04.80 
1923 MY DEAR5 KING JAMESBETTIE LANDON FRED MUSANTE 25 10 F LITTLE CHIEF OLYNTHUS 2:05.40 
1922 EXTERMINATOR MCGEEFAIR EMPRESS EUGENE WAYLAND A1 10 F GUY3 BIT OF WHITE 2:05.20132
1921 EXTERMINATOR MCGEEFAIR EMPRESS WILLIAM J. KNAPP A1 10 F MY DEAR5 GOLDEN SPHERE 2:05.20NK 137
1920 EXTERMINATOR MCGEEFAIR EMPRESS WILLIAM L. MCDANIEL A1 10 F MY DEAR5 BONDAGE 2:04.40HD 132
1919Race Not Run
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916 RANCHER3 GALVESTON2SWEET LAVENDER3 JOHN WALTERS 23-b 10 F PRINCE HERMIS PIF JR 2:07.80 
1915 RANCHER3 GALVESTON2SWEET LAVENDER3 JOHN WALTERS 23-b 10 F BARNEGAT TACTICS 2:05.60 
1914 GREAT BRITAIN THE COMMONERTOUCH NOT JOHN WALTERS 6-a 10 F RUDOLFO3 LAHORE 2:06.60 
1913 GREAT BRITAIN THE COMMONERTOUCH NOT JOHN WALTERS 6-a 10 F CALGARY3 KINGLY7 2:05.40 
1912 STAR CHARTER STAR SHOOTCHARTER QUEEN JOHN F. SCHORR 4-m 10 F SOTEMIA INSPECTOR LESTRADE2 2:06.20 
1911 PLATE GLASS PLAUDITELIZA BELLE2 JAKE BYER 12-b 10 F STAR CHARTER OWANUX 2:04.80 
1910 SAGER BANNOCKBURNMISS MARION JOHN POWERS 2-a 10 F JOHN REARDON SPELLBOUND11 2:07.60 
1909 BOUQUET5 KINLEY MACKBRIAR SWEET3 BARRY T. LITTLEFIELD A11 10 F HANBRIDGE GREEN SEAL2 2:06.20 
1908 BOUQUET5 KINLEY MACKBRIAR SWEET3 BARRY T. LITTLEFIELD A11 10 F CAVE ADSUM W H CAREY 2:06.60 
1907 EDWIN GUM PLUTUSBESSIE GUM WILLIAM WALKER a64 10 F GLIMMER5 CHARLIE GILBERT 2:07.00 
1906 SOLON SHINGLE DUTCH ROLLERMABEL D A. STANSBURY 21 10 F ALMA DUFOUR INFERNO2 2:06.00 
1905 SIR RALPH3 BREAD KNIFEMARGARETTA5 T. CLARK 6-b 10 F WIRE IN2 GAY MINISTER 2:05.20 
1904 CLAUDE2 LISSAKLIDA H MICHAEL J. DALY 6-a 10 F EARLY BOY4 WIRE IN2 2:09.20 
1903 ROUGH RIDER KNIGHT OF ELLERSLIEEMMA MAC MICHAEL J. DALY 23-b 10 F BENCKART SAMBO5 2:10.00 
1902 JANICE3 MIDLOTHIAN2ROSETTE8 GREEN B. MORRIS 9-c 9 F ILLOWAHO ALBULA2 1:58.00INAUGURAL RUNNING: TORONTO AUTUMN CUP H.
  Add info for an additional year